No. 19503. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 October. Tweede Blad. Anno 1923. I worden of ze brengt haar tevens den dood- I len is voor de Duitsche Volkspartij te ge- BRIEVEN UIT WEENEN. Spaarfonds voor Bodemcuituur. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. [g| BUITEHL. WEEKl /ERZICHT. Poincaré's triumf is ook voor hem zelf 'X blijkbaar van roodanigen aard, dat hij 4 filechts waarschuwend jn stem heeft doen i» hooren: denk er om, dat door de officieelo Opheffing van het lijdelijk verzet wij er 1 mog niet zijn, dat Duitschland eerst daden R moet laten zien. Met daden wordt bedoeld: betalenDuitschland en betalen 1 't Zijn r-, ler twee, meer dan ooit cn onwillekeurig 'idenken we aan een spotprent in de Engsl- fiche „Punch", voorstellende Poincaré, die [Michel bij zijn kraag heeft. Michel zegt: ,Ik geef het op." Poincaré: „Goed, betaal W dan maar." Michel, zijn leege zakken foo- nend: „Betalen? Dacht je, dat ik het ver- I iet zou hebben opgegeven, als ik nog iets I in den zak had?" "Verdere commentaar 5 ioverbodig, naar het ons voorkomt Zoo is de situatie en die wordt nog ver- ergerd door wat zich thans inwendig in 1 Duitschland afspeelt. Beieren is regelrecht op den terugkeer naar het koningschap, I dat lijdt niet den minsten twijfel, 't Is &1- leen niet precies te schatten, hoe ver Êeieren nog van het doel af is, of juister f uitgedrukt, hoe dicht het er al bij is. Sak- Se11 daarentegen wordt al rooder en roo- der en daar zullen socialisten en commu- nisten gemeene zaak met elkaar gaan ma ken. Ën het Rijkskabinet Stresemann is Omvergeworpen door de eigen partij va a den rijkskanselier. De Duitsche Volkspar- hij, die drie jaar lang gestreefd had naar de „groote coalitie" (van Duitsche Volks- partij tot en met meerderheids-socialisten) - Heeft nauwelijks do coalitie zien geboren steek toe. De actie der Duitsch-nationa- f waarlijk geworden blijkbaar en het roer van het partijschip werd omgegooid. De iyooialisten moesten uit het kabinet wor- den weggeboegseerd en die aanleg is ge- Jukt. Daarmee is tevens Het stuur van I het Duitsche schip van staat bedenkelijk naar rechts gedraaid 1 Aan Stresemann is de vorming van een i nieuw ministerie opgedragen, maar zijn feouze is zeer beperkt, te meer, waar de Omstandigheden in Duit-schland's biunen- I landsche politiek als van zelf wijzen in de I tichtlng van een soort directorium, om in Èpaanschen geest to 6preken. Meer dan ooib moet thans de regeering in Duitsch land tover groote bevoegdheden beschik ken, wil er werkelijk iets bereikt worden. Daarom had het afgetreden kabinet-Stre- Bemarm nog voorgesteld het een eoort blan co volmacht te geven op politiek, finan cieel en sociaal gebied De reden, dat de Socialisten weg moesten of eigenlijk alleen Hilfording, den minister van financiën, die i zou trachten geld te vinden, waar het nog 'tfas hetgeen de groot- indusbrieelen op eens met elséhen deed komen, die voor de socialisten beslist onaannemelijk waren. Later werd weer wat bijgedraaid, doch toen hadden de eisdhen hun afbrekend Werk voldoende gedaan. Er war er- reicht Edoch, de prijs van deze overwinning kon wei eens voor Duitschland moeilijk te Betalen rijn. Stresemai n heeft met dit alles toch geen parlementaire meerderheid meer achter rich. Hii voeldo dat zelf, waar hij rijn streven richtte naar een extra-parle mentair kabinet van krachtige figuren. Krachtige figuren, omdat naar alle Waarschijnlijkheid immers Duitschland een periode van een dictatuur zal hebben te door8taan. Wanneer de Rijksdag geen meerderheid geeft wat aangenomen mag worden dan zal dit lichaam moeten wor den ontbonden of Stresemann zou defini- tief heen moeten gaan, waardoor do ver warring nog grooter zou worden, parle mentair gesproken. Waar tegenover staat, dat heb nog zoo zeker niet is, dat de socia listen een Rijksdagontbindingj wat totaal de macht, in handen van het directorium zou b engen, gelaten over zich heen zullen laten gaan. Of Stresemann zal slagen in zijn pogen, is nog niet definitief uitgemaakt. Het laat zich goed voor hem aanzien, maar in ieder geval, we wezen er reeds op, is bet rechts, dat zijde spint bij den gang van zaken. Nog slechts één stap en de Duitsch-natio- r.alen hebben de macht in handen, met alle gevolgen daarvan aoowel op binnen- landsch als op buitenlandsdh terrein. Een zeer gunstigen invloed had Frankrijk r kunnen oefenen, wanneer het zich wat toe schietelijker had betoond. Men mag veilig aannemen, dat wanneer Poincaré op een of andere wijze gezindheid had getoond tot onderhandelingen, waartoe de offici- f eele „overwinning" inzake het lijdelijk ver- zet aanleiding voldoende had gegeven, het kabinet Stresemann niet zoo door een aan- t ral in den rug was gesneuveld. Dit zou de Duitsche Volkspartij niet hebben aan gedurfd en eenige Fransche toeschietelijk- beid zou bovendien de Duitsch-nationalen Heel wat wind uit de zeilen hebben geno- j men. Marianne is echter geheel onbeweeg- lijk gebleven. Men zou dat kunnen opvat- I ten als een bewijs, dat het Frankrijk eigen- ■j lijk naar den zin gaat, waar toch de z.g. i veiligheid niet weinig wordt gebaat door I 'een uiteenvallen van het Duitsche rijk I een opvatting, die wordt gesteund door de I wijze, waarop van Fransche zijde de Rijn- I landsche separatisten worden geholpen, zoo- I als nog weer bleek uit het optreden te Dus- I scldorf maar tevens willen wij er in zien f een officieelo erkenning van Poincaré's Pyrrhus-overwinning. Kwam het tot directe onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland, waaraan Engeland en Italié I dan ook zouden moeten deelnemen (België j filaan we maar over) dan zou het Fransche ,vo.k vrijwel zeker spoedig gewaar worden, r i V°€r££fRire in werkelijkheid heeft opgebracht. Want Engeland moge noodge dwongen uitgeschakeld blijven, zoolang het Biet tot directe onderhandelingen komt we zijn benieuwd, hoe de rijksconferentie «it met meer mee tellen zal opnemen 3s et zoover, dan zal het zijn stem en zijn fcwicht, doen hooren en voelen, hetgeen altijd beteekenti een terug voor Frank rijk Waarbij tenslotte nog komt, dat 'de op heffing van het lijdelijk verzet in het be zette gebied voor Frankrijk niet brengt wat hel er zich van heeft gedroomd. Een bewijs op zich zelf, hoezeer het lijdelijk verzet niet een alleen door dei Duitsche regeering in het leven geroepen iets was, maar wel degelijk een uit het bezette ge bied zelf diep uit de overtuiging voortge komen actio. Ook dat is voor Marianne een tegenvaller, die tot nadenken stemt en Poin caré wellicht aanleiding zal zijn om niet toeschietelijk zich te betoonen, om althans in het bezette gebied streng als overwin nend bezetter te kunnen blijven optreden. Of op den langen duur Frankrijk er door gebaat wordt, is een tweede. Poincaré redt er voorloopig zijn premierschap mede. (Nadruk verboden). De gestabiliseerde kroon. Weenen, September 1923. Na een we*' wat langdurig zwijgen, i3 het mij toch weer een genoegen mijn be richtgeving over Weenen voort te zetten, vooral nu er in Oostenrijk voortdurend vooruitgang valt te constateeren. Het is nu vrijwel een jaar geleden, dat de wen ding ten goede begon. In Juli en Augustus van het vorige jaar was ook de kroon nog steeds dieper gevallen en dat ging ge paard met al die treurige verschijnselen, die wij nu nog in Duitschland waarnemen. De bankbiljettenpers was dag en nacht werkzaam en wierp zonder ophouden pa pieren geld in het verkeer, de prijzen van alle artikelen stegen van dag tot dag, ja haast van uur tot uur, zoadat niemand met zijn inkomen op behoorlijken voet stond. Vooral de rijksambtenaren, wier trakte menten alleen de noodzakelijks to uitgaven konden dekken. Zij eischtea daarom voort durend verhooging, een verlangen, waar aan de Staat wel moest, maar slechts kon tegemoetkomen door altijd weer nieuw pa pieren geld to drukken. De steeds toene mende massa van dat geld dreef natuur lijk den prijs van alles omhoog, wat ten gevolge had, dat de ambtenaar ook met heb verhoogde traktement niet kon rond komen en telkens weer herziening der sa larissen moe«sb aanvragen. Een jaar gele den, Had dit alles een zoo bedenke!ijken omvang gekregen en waren zulke onmis kenbare teekenen van verval en ontbinding zichtbaar, dat ieder het gevoel had, dat het zoo niet langer kon gaan en dat er krachtig moest worden ingegrepen, ,wau- neer men ten slotte verhinderen wilde», dat Staat en volk ten gronde gingen ©nu' dab de chaos intrad, het bolschewisme,de strijd van allen tegen allen. In dien tijd gelukte bet onzen Bondskan selier Seipel van den Volkenbond de zoo genaamde Saneeringsakta of bet protocol van Genève te verkrijgen en van dien dag(! af aan is de toestand van Oostenrijk betér en helderder geworden. Ofschoon bet niet»* zoo gemakkelijk was het internationale crediet los te krijgen, was toch Het Go- neefeche protocol in staat om den val van de kroon, di© al 3 jaar had geduurd en waarvan het tempo steeds versnelde, te breken. Sedert dien dag is ons geldwezen stabiel geworden en het is de vraag of het ergens op aarde stabieler is, gezien de Beursnoteering van dollar en Nederland- schen gulden De stabiliseering volgde wel iswaar op een zeer lagen stand van ongo veer het zestienduizendst© van de vredes- waarde van de kroonterwijl op het ©ogen blik der stabiliseering de kroon op bet veertienduizendste van de waarde vóór 10Ï4 6tondmaar er werd nu duidelijk be wezen, dat het van minder belang is bij welken stand de stabiliseering plaats heeft, maar dat het er alleen op aankomt of zij gelukt. Reeds alleen Het feit, dat de koers vast staat, is een merkwaardige verlich ting, di© weldadig aandoet, zoowel in de groote industrieel© ondernemingen als in het kleinste huishouden. Iemand, die het geluk heeft dat hij altijd burger is geweest van een Staat met volwaardig geld, kan zich, geloof ik. geen voorstelling er van maken, hoe alleen het feit, dat voortdu rend hot geld aan waarde verliest, op de geheele bevolking werkt. Dat geldt voor all© mogelijke toestanden en verhoudingen. De koopman is niet meer in staat betrouw bare berekeningen te maken, zijn geheele zaak wordt min of meer gewaagde specu latie. Daardoor komt het ook, dat in zulko tijden de slechtste elementen er het best aan toe zijn, omdat voor Hen het specula tieve moment het ver lokkei ij kste Is, om dat het de gelegenheid geeft om zonder ernstigen arbeid, zonder vakkennis *n zon der ervaring, door wild speculceren groo te winsten te maken. Maar ook inliet bur gerlijke huishouden^ dat gewoon en ver plicht is met een bepaalde som rekening te houden, stuurt de waardevermindering van het gc-ld alles in de war. De onophou delijke prijsstijgingen, die ver uitgaan bo ven he tgeen verwacht lton wordJen, maken bet telkens moeilijker, de noodzakelijkste huishoudelijke uitgaven te defckennie mand kan voorzien, wélke som hij tot aan bet einde van do maand noodig zal hebbenhij zou, om zeker te zijn, een zeer hoog bedrag beschikbaar moeten hebben en toch voelt hij een aan drang om geld uit te geven, ook wéér, omdat bij niet weet, wat hij er den volgen den dag voor kan koopen. Ook in dit op zicht heeft de speculant een voorsprong, n.l. hij die den moed en het ruime gewe ten heeft, om elk bedrag, dat hij in banden dadelijk als een handige goochelaar in een vorm om te tooveren, die spot mei de waardevermindering van het geld. Het is duidelijk dat een groot gedeelte van de bevolking en wel de besten, de Boliedsten, de fatsoenlijkst en voor dergelijke machinar- tiën niet tê vinden waren, maar daarom dan ook het allerhevigst 'door de waarde vermindering getroffen werd. Men kan dan ook begrijpen, welk een verlichting het voor het betere deel der natie was, toen aan den treurigen toestand een einde kwam door de stabiliseering van de kroon. Men voelde plotseling weer vasten bodem onder de voeten. Men was te vergelijken met een schipbreukeling, die van den een en golf op den anderen wordt gesmeten en op zijn laatste krachten eteunt, maar die plotseling voelt, dat hij op het strand is geworpen. Een algemeen gevoel van verlichting ging door de bevolking, 'een gevoel, dat haar moed gaf om ook den nu geopenden weg naar uitredding blijmoedig af te leggen. Ook van politiek standpunt was de st-a- bilisèerlng van de kroon van groote betee- kenis, want zij gaf rust ook in die kringen, waar bedenkelijke teekenen van gisting zich vertoonden. Geen omstandigheid is voor een Staat gevaarlijker dan wanneer toestanden ontstaan, waardoor de rustige, arbeidzame en goedgezinde meerderheid der bevolking den grondslag voor haar wel zijn voelt wegzinken en als het volk het oor opent voor demagogische groote woor den en voorspiegelingen. In Duitschland is juist daardoor de toe stand zoo vol van gevaren, omdat het dalen van de mark niet kan worden gekeerd. Ook de zwaarste en drukkendste voorwaarden van de Entente en do grootste moeilijk heden in het dagelijksche leven zouden ge dragen worden, als de bevolking maar eenige zekerheid had, dat het tot een gun stig resultaat zou leiden. Maar de tegen woordige toestand in Duitschland kan op den duur niet verdragen worden. 'Zulke toestanden werken zoo vernielend op de zenuwen, dat de grootste ellende en de onverwachtste gebeurtenissen er het gevolg van kunnen zijn. Do Oostenrijksche kroon was sedert het uitbreken van den oorlog tot voor onge veer een jaar vastgeketend aan het lot van de mark. Elke waardevermindering van de mark had automatisch een gelijke daling van de kroon ten gevolge. Een jaar gele den is het gelukt het lot van de koon los té maken van de mark. En ieder kan dage lijks in de financieele berichten in do blo- den zien, hoe ver zij nu uiteenloopen. Zoo is het ook mogelijk geworden om met behulp van de Nationale Bank en van de in uitzicht gestelde credieten, de bankbiljet tenpers stop te zetten. Het geld kreeg daar door weer waarde en al mocht die ook nog gering zijn, het stond op een bepaalde hoogte en daardoor kwam de verloren ge- gane lust tot sparen weer boven. Het had nu weer een gezonden zin om zekere be dragen die men niet dadelijk noodig had, tor zijdo te leggen. Merkwaardig is hot, dat onmiddellijk het alcoholgebruik vermin derde en de exploitatie der nachtlokalitei ten, die er op ingericht waren om in den kortsten tijd het meesto geld stuk te slaan, ontzettend voel slechtere resultaten had. Maar de inbreng in spaarbanken Dam in een jaar tijd met 1200 toe. De gezamen lijke inlagen bedroegen in September 1922 maar 3.1 milliard en in Juli 1923 reeds 44 milliard, zonder dat de rentevoet nu zoo bijzonder veel hooger is dan vroeger. Alles bijeengenomen, zou ik zeggen, dat 'vda stabiliteit van de kroon de grondslag is voor de zoo gelukkig begonnen en voort- werkondo saneeriog van Oostenrijk en dat alles, wat tot nu toe tot stand is gekomen, daaraan is tee te schrijven. In een volgenden brief hoop ik te spro ken over andere omstandigheden, die de saneering van Oostenrijk ten goede zijn gekomen en over enkele bewijzen voor de gezondere toestanden in ons land. Dr. E. RECLAME. Spaarfonds voor Bodemcultuur. Lelden. Stationsweg 43. Tel. 408. Fostrek. 11601. no. i. Leiden, October 1923. L .8., WIJ wezen TT In de vorige advertenties op de gunstige rente-vergoeding en op de hooge dekking onzer Spaar- en déposito- gelden. Voorts moet het karakter van ons bedrijf onze onderneming aantrekkelijk maken voor: 1. allen, die belang hebben bij een goede exploitatie van onzen eigen vaderlandschen bodem, 2. allen, die een rustige geldbelegging van langeren duur zoeken. Hierover de volgende maal meer. Hoogachtend, WIJ BOUWEN iedere maand een boerderij. ALPHEN. Wederom is de melkprijs verhoogd en nu met 2 ets. per Liter, zoodat nu 16 ets. per Liter moet worden betaald. Bij het omslaan van de z.g.n. giek, sloeg een schipper nabij 'e Molenaars over boord in den Rijn. Zijn vrouw wendde het roer zoo, dat hij dit kon grijpen. Hierdoor van richting veranderd, liep het schip tegen den wal en kreeg eenige averij. Het feestcomité te Aarlanderveen heeft nog een saldo in kas van pl.m. f 25een buitenkansje dus. In plaats van ds. L. v. Loon. werd als voorzitter der A.-R. Kiesvereeniging te Aar landerveen gekozen de heer B. van 't Riet Burger 1. Stand. Beval 1 en: H. de Graaf geb. v. Schie, d. M. v. d. Stoel geb. v. Leeuwen, d. H. Groeneveld geb. Ram, d. H. Duivenvoorden geb. Burg- meiier, z. J. de Mey geb. v. d. Ben, d. L. de Keijne geb. Stuik, d. A. Boekhout geb. v. Essen, z. B. de Blanken geb. Ro senberg, d. Overleden: A. v. Dongen, jm. 1 mn'd. T. Lagerwey, echlgen. van A. v. d. Ham, 60 j. K. Nijhof, jd. 10 j. C. de Klu, Wedn. van A. Griffioen, 67 j. Gehuwd: P. Smit. jm. 27 J. en J. de Groot, jd. 26 j. D. v. Leeuwen, jm. 23 j. en N. Uithol, 20 j. J. W. Vergier, jm. 30 j. en B. M. v. Engelen, 20 j. H. de Vogel, jm. 33 j. en A. v.Donk,31j. Kerke 1. bericht Nod.-Harv. Kerk, JulianaslraatZondag, voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. N. G. Veldhoen. Geref. Kerk, R&adhuissLraal: voorm, half tien en nam. 6 uur, ds. Schouten. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2de helft der maand September 1923. Brieven binnenland Land- en Tuinbouw- bank, Boskoop mej. J. van Zelen, tuindorp Rotterdam No. 207, Keizersgracht, A'dam. Briefkaarten binnenland J. Kaudstaal, Rotterdam mej. M. Berlips, Heemstede. ALKEMADE. Burger 1. Stand. - Geboren: Cornelia Maria, d. van Jo hannes Hendrikus van der Meer en van Ja- coba Theodora Jansen. Anna Cornelia, d van Theodoras Cornelis van der Geest en van Theodora Los. Engelina Maria, d. van Cornelis Mattheus Vesseur en van Johanna Maria Hoogenboom. Getrouwd: Karei Hein Veenstra en Petronella Johanna de Kreuk. Gerardus Petrus van der Hoorn en Maria Krijger. Ondertrouwd: Petrus Spruijt en Cornelia Kuypers. Johannes Jacobus Ro- dewijk en Johanna Anihonia van der Meer. Johannes van der Zwet en Adriana van Klink. Hendrikus Theodoras van Klink en Wilhelmina van Leeuwen. Uit het verslag van den Cenlralen Keu ringsdienst van Waren te Leiden blijkt, dat vanaf 1 Januari lot 30 September j.l. ver richt zijn 4006 keuringen, waarvan 266 in het laboratorium en 3740 ter plaatse. Afge keurd werden 34 monsters. 99 winkels zijn in dat tijdvak door ambtenaren van den Keuringsdienst bezocht. LEIDERDORP. Bij Kon. besluit is de heer P. Verhagen, directeur van het post en telegraafkantoor alhier, benoemd in ge lijke betrekking te Voorschoten. WOUBRUGGE. Kerkel. bericht Ned.-Herv. Kerk 91/* uur, ds. Van Luring, vap Hazerswoude, Doopsbediening 's av. 0*/i uur, de heer Van Rtersum, cand. te Oude-Wetering. Geref. Kerk voorm. 9'/i uur en nam 2 uur, ds. Le Coinlre. Burgert Stand. Ge b o ren: Pielernella, d. van J. van Rozendaal en B. de Boon. Gehuwd: W. Boot, jm. 27 j. en A. Noordam, jd. 21 j. B. L. Reyngoud, jm. 25 j. en J. Snel, jd. 23 j. HAARLEMMERMEER. Een rij wieier trachtte Vrijdag nabij Aalsmeer alhier een auto bij te houden on spande daarvoor al zijn krachten in. Hij was or echter niet op bedacht, dat de auto plotseling uitweek voor eeh passeer end motorrijwiel. Het ge volg hiérvan was, dat de wielrijder werd aangereden en in den kant van den weg werd geslingerd. Hij kwam er met eenigo ontvellingen aan handen en beenen af. Zijn rijwiel werd echter nagenoeg geheel ver nield. Aan zuster Scheffer, wijkverpleegster ter standplaats Abbenes alhier, is op haar verzoek als zoodanig eervol ontslag ver leend met ingang van 1 November a.s. In de cmder voorzitterschap van dr. Nanninga in hotel „de Wapens van Haar lemmermeer" te Hoofddorp gehouden ver gadering van de afd. Haarlemmermeer van de N-EL vereeniging „Het Witte Kruis" werden tot bestuursleden gekozen de hee- ren O. Kooij en dr. van Haeringen te Nieuw vennep en N. J. Rinkel te Hoofddorp. Als afgevaardigden naar de algemeene vergade ring werden benoemd de heeren S. Silver, mr. A. Slob en O. Kooij. Besloten werd het in gebruik zijnde wijk- gebouw te Vijfhuizen van den tegenwoordi- gen eigenaar aan te koopen en mee te wer ken om te Rijk en in de omgeving van de Badhoeveboerderij een nieuw wijkgebouw te stichten, wanneer er voldoende deelname zal blijken om de noodige gelden bij wijze van een obligatie leening te plaatsen. HILLEGOM. Kerkel. bericht. Ned.-Herv. Kerk voorm. 10 uur (Fondfl- coll., Doopsbediening, Voorber. H. A.), ds. Gijzel, van IJlst. Gereformeerde Kerk voorm. 10 uur en pam. 6 uur, ds. van Herksen. Chr. Gereformeerde Kerk voorm. 10 en nam. 6 uur, Leesdienst KATWIJK. Op aanklacht van den bur gemeester is aan een rijksambtenaar, den commies Rijs, verboden te werken voor het petitionnement tegen de Vlootwet. KATWUK-AAN-ZEE. Aan het gemeen lelijk arbeidsbemiddelingbureau waren in geschreven: visschers 21, losse arbeiders 5, opperlieden 3, timmerlieden 1, zeilmakers 2 grondwerkers 5, mandemakers 1, letterzet- Ier 1, scheepmakers 1, metselaars 3, dienst boden 1 en neltenboetsters 1, totaal 45 pers. Van de haringvisscherij kwamen bin nen de KW 15 en de KW 167 respectieve lijk met 25 en 24 last haring. In afslag kwamen 268 kantjes volle haring (Zuid) f 21.40f 20.40; 38 kanljes Yle haring f 19.20, 268 kanljes Sleurharing f 17.60 f 16.40; 11 kantjes Makreelharing f 29-121. De eeuwenoude muur rondom het ter rein van de Oude Kerk is afgebroken en is vervangen door een nieuwe. liet kerkge bouw wordt thans geheel gewit, terwijl ach ter het kerkgebouw een groot lokaal is ge bouwd, dienende tot houden der catechi satie. Van de trawlvisscherjj kwamen Vrij dag te IJmuïden aan de niarkt de loggers: K W 103 met f 155, 69 met f 1«4, 17 met f 382, 57 met f909, 54 met f 141, 170 met f 160 en 112 met f 338 besomming, en van de haringviescherij de logger K W 160 met 25 last pekelharing. Burger 1. Stand. Ge b o ren? Jan, z. van Joh. Verdoes en A. Verdoes. Hendrik Jan, z. van G. Aandewiel en E. Willemsen. Wilhelmina Petronella. d. van P. van den Oever en W. Hoek. Leen* dert Cornelis, z. van H. V. van der Marei en N. van Duijvenbode. Dirkje, d. van J, van der Marei en A. Schaap. - Dirk, z. van A. van Duijvenvoorde en G. Guijt. Arendi je, d. van G. Dubbelaar en J. van der Plas. Adrianus, z. van A. van Duijvenvoorde en A. de Jong. Adriaan Willebrordus NI* polaas, z. van J. Th. van Paridon en M. G. Olsthoorn. Overleden Anna Parlevliet, oud 3 J., d. van C. Parlevliet en G. van Rijn. Jan* netje van Duijn. oud 81 j., echtgen. van H» de Jong. Ariaantje van der Plas, oud 15 j. d. van H. van der Plas en A. de Jong. Getrouwd: C. Zwanenburg en Tr. van Duijvenbode. D. Bcrkheij en J. Plokker, P. Fr. Otte en J. Kroezen. LISSE. Burger 1. Stand. Ge* huwd: G. P. Bruggeman en J, P. J. Barn* hoorn. C. J. Heuzen en A. A. v. d. Lans, I. Schoo en G. J. van Dongen. Bevallen: M, Brak geb. Boer d. f J. Kromhout geb. Bos z. H. Slootweg geb', v. d. Schee z. G. A. van Noort geb. Koo* ter d. A. J. Baak geb. Kortekaas z. A< v. d. Poll geb. v. d. Voort d. J. v. d. Zwet geb. Duivenvoorde d. Overleden: J. Slootbeek 74 j. B, J, van Went. 6 w. P. van Zonneveld 70 j. NOORDWIJK. Donderdag werd door den Ned. R.-K. Volksbond een propaganda- avond gehouden in de groote zaal van het Juvenaat der afd. Noordwijk, waarbij me- dewerking werd verleend door de muziek- vcrccniging „Excelsior". Nadat de voor zitter, de heer A. Meijer met den Christ.) gToefc had geopend, heette hij de aanwe zigen welkom, in 't bijzonder de twee spre kers van dezen avond, de heeren Commers en Salman. Excelsior speelde 't Bondslied, waarna de heer Commers het woord kreeg. Spr. gaf te kennen dat in de R.-K. arbei dersbeweging slapte en laksheid bij dd leden waar te nemen is, vooral nu tenge volge van werkloosheid en malaise door den bond niet bereikt kan worden wat wenschelijk en rechtvaardig ia. Wat door de organisatie is bereikt wordt nu verge ten. Spr. bewijst echter dat gunstiger ar beidsvoorwaarden en men8cliwaardigheii door de organisatie werd verkregen, net is noodig georganiseerd te blijven om het met moeite verkregono te bohouden, opdat hotgeen „ons is" ons zal blijvon. Excelsior gaf hietna een nummer muziek ten beste en de heer Salman, hoofd-bestuurder van St. Dous Dedit kreeg vervolgens het woord. Vermeld stond op de convocatie dat de bondsvoorzitter de hoer Loerakker zou 6preken; deze was evenwel verhinderd. Spr. zette den invloed der organisatie in do bloembollenstreek uiteen. Hij schetste den toestand van de bollenjongens in den goeden ouden tijd met zijn veelgeroemde vrijheid; en nam als oud-Noordwijkor zijn eigen vader als voorbeeld. Zijn vader ver diende toon destijds een weekloon van f 7 per week, waarvan zijn gezin met 9 kinde ren moest leven. Dan bleef er na aftrek der huishuur 9 cent per hoofd per dag over om te verteren. Voor gevangenen, dieven, moordenaars en roovers werd per dag een bedrag van 30 cent uitgetrokken, dit is dus ruim 3 maal zooveel als voor een fatsoenlijk werkman. Dat is toch geen toestand om naar terug te verlangen. Spr. weidt nog verder over dit onder werp uit, en voegt er nog aan toe dat vele jongeren aan niets anders denken dan aan sport. Als zij er maar voor zorgen geen wantoestanden in de maatschappij te bren gen, waartoe overdreven sport aanleiding kan geven. Nadat de voorzitter beide «pre kers en het fanfarecorps dank beeft ge bracht, worden nog enkele nummers mu ziek gegeven, waarna de voorzitter met den Chr. groet sluit. Voor het examen vrije- cn orde-oefe ningen slaagde te Den Haag de heer J. J. Faskin alhier. Door B. en W. werd eervol ontslag verleend wegens bereiken van hoogen leef tijd aan mej. Jonker, schoonmaakster aan de Openbare school te Noordwijk aan Zee. Als zoodanig werd nu benoemd mej. Plug. In het derde kwartaal 1923 werden door den keuringsdienst in de gemcento 3598 monstes van waren genomen, waarbij 36 afkeuringen plaats hadden, hoofdzake lijk van bouillonblokjes, gedroogde vruch ten en meelsoorten. Kerkel ij k bericht. Ned. Herv. Kerk. Zondagmorgen 10 uur: ds. W. W. van Haafften, voorbereiding H. Avond maal. Des avonds geen dienst. Burgerlijke Stand: Ge- b oren: Wilhelmina, d. van A. G. van Asten en W. van Duivenbode. Robert Ca- mille, z. van D. P. Chr. Ledeboer en M. F. M. Ohermat. Willem, z. van A. Varke visser en L. Remmerswaal. Theodorus Hendricus, z. van L. J. Bakker en C. A. E. Alkemade. Cornelis, z. van C. Duindam en L van Duin. Ondertrouwd: Wilhelm Gijsberlua Houwaart 20 j. en Neeltje van Duin 16 j. Hermsuius Hendricus Joscphus Etnian 29 j. en Elisabeth Johanna van Went 21 j.^ Getrouwd: A. J. v. d. Voort 25 j. en A. C. Verhoeven 24 j. M. v. d. Zwan 18 j. le Noordwijk en C. Guijt 19 j., te Katwijk. C. Plug 30 j. en H. Bruinsiua 24 j. Overleden: Jan Baru hoorn 5 w., z. van D. Ramhoorn en A. van Duin. Maria Agatha Salman, wed. G. v. d. Berg, 80 j., overleden te Rosmaden. Leirenl. aangegeven kind van het mannel. gesl. van A. van Kampen en M. Kippiag. NOORD WDK-BINNEN. Kerkel. bericht. Ned. Herv. Kerk. voorm. 10 uur ds. van Haaiten. Voorber. H. Avond maal. NOORD WIJK-AAN-ZEE. Kerkel. bericht. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 6 uur de. J. Vermeulen. Voorm. Bed. H. Doop. Ger. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Koen.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5