No. 19502. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 October. Derde Blad. Anno 1923. GEMENGD NIEUWS. De stand onzer rijksmiddelen. Schetsen uit Marokko. Burgerlijke Stand v. Leiden. INGEZONDEN. Begrafenis- Onderneming KEEREWEER SPREEKCEL. De Gesangenpoort te 's-ö r a3 freuihage aal wegens net verrichten van Werkzaamheden tot nadere aankondiging poor het publiek gesloten zijn. Het Vredespaleis in Den Haag zal op 7, 8, 9 en 10 October voor publieke bezichtiging gesloten zijn, wegens het hou den van eenige zittingen van de Union der i Association pour la Société des Nations. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Rotterdam heeft gedagvaard W. IL Broekhuis, te Heerlen, wegens het aanleggen van de bekende pre- jnieleeningen. Een schadepost. Inden zo mer van 1920 heeft het Rijk voor f 311.000 gekocht panden in den Oppert en de Ver- laatstraat te Rotterdam, waarin destijds gevestigd waren de scholen, van de zusters Dominicanessen, om ze ten dienste van de posterijen in gebruik te nemen. Inmiddels zijn de daar gevestigd geweest zijnde dien sten van de posterijen overgebracht naar het nieuwe postkantoor, en gisteren heeft de ontvanger der registratie en domeinen aldaar, bij inschrijving, deze perceelen jveer verkocht. De hoogste inschrijver is de heer J. Meijerink met f75.000; verder Eebben ingeschreven de heer B. Th. Kraaij- yanger voor f72.150 en de firma H. J. Touw Zoon voor f 70.500. De loonen der ambtenaren Sn werklieden der Koninklijke Maatschap-» pij „De Schelde", te VlissiDgen, worden met ingang van November met 5 pCt. ver minderd. Te K o o g-Z a a n d ij k z ij n giste-, ren de laatste vonnissen van het Zaandijk- Bche belastingproces voltrokken, 's Ochtends was de beurt aan den heer D. Kleiman, steendrukker. Weder was een groot aantal nieuwsgierigen op de been. De hoogste bieder wa9 een van de belastingschuldigen. Pren tenboekjes gingen voor 40 cent per stuk en een oude stoel voor f80. Het meest vari- eerende waren de bussen met 1 kilo cacao. Deze deden van 55 cent tot f 25. Toen het publiek zich een uur vermaakt had, was het verschuldigde bedrag bijeen. Om twee uur was de firma P. Donker, houthandel, het slachtoffer. Ook hier waren weer aanwezig de vier borden met vermaarde opschriften. Deze borden kwamen thans onder den ha mer en brachten te zamen, na lang bieden, f400 op. Koopster was de Zaandijksche fa brikantenvereniging. De Nederlandsche Land- bouw-Handelskamer meldt in haar maan- delijksch bericht over den export van zui vel- en melkproducten, dat de uitvoer van boter en vooral die van kaas over Augustus, een belangrijke verbetering vertoonde. Het totaalcijfer over de eerste 8 maanden van 1923 slaat echter vrij ver beneden dat over de overeenkomstige periode van 1922. De waarde der uitgevoerde hoeveelheden is van de boter sterker gedaald dan de hoe veelheden zelf; daarentegen is bij de kaas de waarde in verhouding tot de uitgevoerde hoeveelheid gestegen. De uitvoer van melk en melkproducten is, vergeleken met de eerste 8 maanden van 1922, vooruitgegaan, met uitzondering van de groepen versche ondermelk en gecondenseerde suikervrije ondermelk. Het Nederlandsche Week blad voor den Handel in Kruidenierswaren meldt, dat in de afgeloopen week naar En geland zijn verscheept 3,452.400 eieren. Onlangs is reeds melding gemaakt van een streven, dat er op het gebied van het transatlantische verkeer merkbaar is om te komen tot een concen tratie van diensten van eenige groote ree- derijen, welke tot een in deze tijden vooral noodzakelijke besparing op de exploitatie- uitgaven moet leiden. Het „Handelsblad van Antwerpen" weet thans mede te doe len, dat de Red Star Line en de Holland- Amerika-Lijn een overeenkomst hebben aangegaan, waarbij zij voor den aanstaan den winter een gemeenschap van exploi tatie instellen. Zoowel voor de vracht als voor de passagiers zullen er voor Rotter dam en Antwerpen om de beurt afvaarten plaats hebben, hetgeen wil zeggen, dat voor beide Maatschappijen afvaarten ver minderd worden. De agenten der Star tre den te Antwerpen op als correspondenten en medewerkers van de Holland-Amcrik» lijn, terwijl te Rotterdam het omgekeerde het geval is. Gistermiddag, omstreeks halfdrie, stortte een groot gedeelte van het vroegere tehuis voor vrouwen in de Schoutenstoeg te Zwolle in, dat omgebouwd wordt ter uitbreiding van de naburige Christelijke school. Een van de zijwanden was weggebroken, evenals de vloeren, en werklieden waren bezig nieuwe keldermu ren te metselen, toen de achtermuur plot seling schcurdo en met eenige binten en balken onder groot geraas en veel stof wolken naar beneden kwam. De metselaars bemerkten do beweging in de steenmassa ter rechter tijd en hadden juist den kelder verlaten, toen die door het groote steenen gevaarte gevuld werd. De politie en de bouwpolitie waren weldra «aanwezig en ter wijl eerstgenoemde de Sdhoutensteeg af lette, gaf laatstgenoemde aanwijzingen bij het stutten, van het st.uk achtermuur, dat was blijven staan en zware scheuren ver toonde en van enkele balken van de zolde ring, die geen ondergrond meer hadden. De oorzaak van het instorten moet te wij ten zijn aan de onvoldoende fundeering, waarop de oude muur rustte. Een deel van wat nog is blijven staan zal ook neer* gehaald moeten worden. Er zijn geen per soonlijke ongelukken voorgevallen. Dinsdagavond, meldt de „Asser Crt.", is het te Fochteloo tot een ernstige Techloartii gekomen, die yermoedeliik reeds een slachtoffer gemaakt heeft. Een paar ar beiders uit de omgeving hadden op de markt te Oosterwolde varkens verkocht. Van het daarvoor ontvangen geld maakten zij met schoonvader goede sier. Verschillende café's werden bezocht en toen men zich ein-i delijk huiswaarts begaf, waren alle drie man nen geducht onder den invloed. Een veld wachter wilde hen toen wegens openbare dronkenschap verbaliseeren. Doch dat zette zulk kwaad bloed bij de mannen, dat één hunner een dolk greep en daarmee den veld wachter te lijf wilde gaan. Woest sloeg hij om zich heen. In de formeele vechtpartij, die inmiddels ontstaan was, wist noch zag hij meer wat hij deed, met het gevolg, dat hij, in plaats van den veldwachter, op wien hij het gemunt had, zijn schoonvader met het dolkmes, dwars door een der longen stak. De beide dronken mannen werden gearresteerd, en opgebracht, terwijl de schoonvader naar het ziekenhuis te Groningen werd overge bracht. Zijn toestand was ernstig. De Coöp. Beetwortelsuiker3 fabriek te Zevenbergen heeft haar cam pagne aangevangen. De bieten vallen zeer tegen. Het beschot varieert van 24.000 tot 30.000 K.G. per H.A. Jansen: „W a n n e r denkt je dochter te trouwen?" Pietersen; „Voortdurend." BUITENLANDSCH GEMENGD. De revolver in het Dnitsche huishouden. Men schrijft uit Duitschland aan de „N. R. Crt.": De onveiligheid is hier in den loop van de laatste jaren sterk toegenomen. Niet al leen, dat het aantal inbraken, niettegen staande alle lofwaardige pogingen van de politie, geregeld grooter geworden is, ook de onveiligheid op politiek gebied is vooral in den allerlaatsten tijd sterk geslegen. Overal waar men den huidigen binnenlandschen toestand bespreekt, wordt er heel gewoon over gepraat, of we nu in Duitschland den burgeroorlog, het bolsjewisme of een dic tatuur van rechts of links zullen krijgen en al zulke verlokkelijke dingen meer. Ieder een weet, dat we heel onzekere tijden lege- moet gaan en dat we zeker niet steeds op den steun van de overheid zullen kunnen rekenen. Het is dus duidelijk, dat ieder zich zoo langzamerhand daarop gaat voorberei den en er voor zorgt, dat hij in geval van nood zich tenminste eenigszins zal kunnen verdedigen. Ik zou wel eens willen weten, hoeveel revolvers er gedurende de laatste maanden in Duitschland aan particulieren verkocht zijn, zoowel ten dienste van aan val als van verdediging I Gisteren, toen we 's avonds bij kennis sen gingen theedrinken, vroeg mijn vrouw mij bij het weggaan of ik mijn revolver in mijn zak gestoken had. Want.... men kan tegenwoordig nooit weten of men 's avonds niet in een stille straat een onaangename ontmoeting zal hebben. Het merkwaardige was de ontdekking, later bij het naar huis gaan, dat ook de andere bezoekers we waren met drie echtparen als gasten een praatje komen maken allen met revol vers gewapend waren. Dit bleek, toen de drie echtgenooten, eerst een beetje heime lijk, maar toen ze het de anderen ook za gen doen, heel openlijk de revolvers ge- vechtsklaar maakten, ze uit de foedraal na men en in den zak van hun jas lieten ver dwijnen. Wie had vroeger aan dergelijke dingen gedacht. Wel heeft men Duitschland „herrliche Tage enigegen geführt". Ook 's nachts wordt bij het naar bed gaan in vele gezinnen de revolver niet vergeten en op het nachtkastje klaar gelegd. De angst voor inbrekers is algemeen zeer groot. Ve len, ja de meesten, zijn op het oogenblik in Duitschland niet, of tenminste lang niet voldoende verzekerd, omdat de premie bij een afdoende verzekering in goudmarken, veel te hoog is. Een diefstal beteekent dus verlies van goederen, van „Sachwerlen", dingen, die op het oogenblik in Duitschland het meest gezocht zijn. Daarom ook de groote angst voor dergelijke onherstelbare verliezen. Dal bij zulke toestanden het le ven voor angstige en zenuwachtige naturen allesbehalve aangenaam wordt, laat zich begrijpen. En dat er ook ongelukken door moeten gebeuren, is eveneens duidelijk. Men ligt op elkaar te loeren. Zoo gebeurde het dezer dagen, dat 's nachts uit een villa een politie-patrouille beschoten werd. waar bij een wachtmeester zwaar gewond werd. De bewoners van de villa hadden de politie mannen voor inbrekers aangezien! Dat de revolver tegenwoordig een zeer huishoudelijk en algemeen verspreid arti kel geworden is, ziet men ook aan het ge makkelijke afgaan van deze moordtuigen bij de relletjes, die nu eens hier. dan weer daar in het Duitsche rijk met schietpartijen eindigen. Als men tegenwoordig uitgaat, neemt men in dit heerlijke land niet meer zijn wandelstok, zooals vroeger, maar de revolver mee. Men kan nooit weten I Uit Oran (Algiers) wordt gemeld, dat een groote brand heeft gewoed in het entrepot. Een groote hoeveelheid pharmaceutische artikelen ging verloren. De schade wordt geraamd op 1.500.000 francs Een bevel tot inhechtenisneming is uitge vaardigd tegen den president van de Home- bank Canada in Ottaaz wegens valschheid in geschrifte. De curator schat het verlies, dat de bank door de handelingen van den president heeft geleden op 51/» millioen dollar. Twee andere directeuren, Russel en Wood en een chef zijn reeds gearresteerd Sedert Woensdagnacht heeft een. hevige storm over Engeland gewoed. Op sommige plaatsen werd een windsnelheid van 138 K.M. per uur vastgesteld. Tal van schepen verkeeren in gevaar en op verschillende stations moesten de reddingbooten zee kie^ zen. De turbineetoomboot Engadine van den Kanaaldienst had het haard te veranfc- woorden. Het sohip had Dover 'e »**«nds verlaten doch was na een zeer ruwen over tocht niet bij machte ten gevolge van de geweldige zeeën, hetzij in Calais hetzij in Boulogne binnen te loop en. Daarop aan vaardde het schip de terugreis en ankerde bij Sandgate waar het eenige beschutting had tegen den storm. Bij het aanbreken van den dag stoomde het op naar Dover en poogde daar de haven binnen te loopen wat echter ook niet gelukte. Eindelijk na lang heen en weer kruisen langs de kust kon de Engadine in Folkestone binnenko men. De Kanaaldienst is gisteren geduren de den dag geschorst. Ook-de vliegdienst tussehen Londen en Parijs had niet plaats. Ook do Belgische kust werd door den storm bezocht. Een visscherssloep uit Os- tende is op een pier stukgeslagen. De vijf inzittenden kwamen om. De Duitsche landjonker von Kaehne by Potsdam, aangeklaagd wegens het dood- sohieten van een .man op zijn goederen, is vrijgesproken. Tijdens een terechtzitting te Weenen hield de officier van justitie dr. Wunderer bij het nemen van zijn requisitoir plotse ling op. Daarna zei hij: „Ik kan niets meer zien, ik ben blind"... De professo ren, die hem in benandeling hebben "geno men, kunnen weinig hoop op herstel geven. De crimineel© rechtbank te Hankeoe in China heeft dezer dagen drie doodvonnis sen uitgesproken, aan het einde van een langdurig proces, waarbij de volgende fei ten waren komen vast te staan: De vroegere voorzitter van de leerlingen- verecniging aan de middelbare school van Tsjekiang, te Hankeoe, had zich aan ver duistering van gelden, die hem in zijn kwa liteit waren toevertrouwd, schuldig ge maakt. Hij begreep dat de zaak kans liep uit te komen, en besloot toen niets meer of minder dan de geheele school te vergif tigen. Met behulp van een aantal dollars, die hij royaal uitdeelde, kocht hij twee koks van de school om, wien hij opdracht gaf, order het eten den inhoud te mengen van een flesch vol arsenicum, die hij uit het scheikunde-lokaal had weggenomen. De vergiftigingspoging had vreeselijke resultaten. Een gebeelen nacht lang wor stelden alle leerlingen, eenige leeraren en het grootste deel van het lagere personeel order do schrikkelijkste pijnen, met tien dood. En ondanks medische hulp hebben vier en twintig personen door den misda/- digen toeleg van den misdadiger, er het leven bij ingeboet. Men verzekert, dat in de kolenmijn bij Falkirk, waar gisterochtend nog 5 der ver loren gewaande mijnwerkers zijn gevonden, zich nog drie overlevenden bevinden. On middellijk is men krachtig aan het werk gegaan om ook deze mannen te helpen, doch men verklaart, dat er nog eenigen lijd zal moeten voorbijgaan voor men hen zal kunnen bereiken. Dc opbrengst der rijksmiddelen over Augustus Jjhjll weer hij die over Augustus 1922 ten achter Wtrd dit jaar 21.2 miilioen ruim ontvangen, de Augustusmaaud van het vorige jaar bracht circa 35.2 millioen gulden aan gewone middelen in 's rijks schatkist, zoodat de achterstand nog geen 4 millioen gulden bedraagt. Deze achteruitgang komt niet onver-i wacht; er zullen weinige in den lande zijn, welke anders hadden verwacht. Ook van den afgelreuen Minister van Financiën wa ren de verwachtingen niet hoog g.spanii- Immers over üe 8 maanden van 1923 teza men gerekend, blijven de gewone middelen met 284.5 millioen gulden nog circa millioen gulden hoven dc raming. Vergelijkt men Augustus met Juli, dan valt alles hijeen genomen, het resultaat nog mede, daar laatstgenoemde maand ruim 6.5 miilioen gulden bij de dienovereenkom stige van het vorige jaar ten achter blecf- liei was Nooral iu JuU de Itijksinkomsten- bciasting, uie met hare vermindering van ruim 4.1 millioen gUlocn ccn aanmerkelijk hiaat iii onze scha.kist aannracht. Dc op brengst der inkonis.enbelasllngen is in Augustus ruim '2J> miilioen gulden bij die van 1922 achter gebleven. De opbrengst op zichzelf, n.J. 5.27 miilioen gulden, is niet groot, waarbij-dient te worden overwogen, dat in Augustus nooit veel inkomstenbe- 1 as ling l-innenkcml. De Per.iou.ecie Belas ting daarentegen wijst met hare opbrengst van 2.47 mil. „-n gulden tegen circa 1.9 mil lioen gulden iu Augustus 1922 zelfs een vooruitgang aan, maar daarmede is, wat dc Directe Belasting betreft, het laa'ste woord ook gesproken. De Dividend- en lantiémebelast ng maakt met hare opbrcDgst van nog geen 750.U0Ü gulden, tegenover de ruim twee millioen gulden over Augustus 1922 een poover figuur. Ales bijeen genomen, zijn wij nu over de eerste acht maanden van 1923 9 millioen gulden bij 1922 ten achter. Op een totaal bedrag van 234.5 millioen gulden aan ge- wonc middelen, speelt dit bedrag geen groote rol, doch de details zijn daarom des te meer belangwekkend, daar dc achteruit gang zich op een gebied manifesteert, waar op verhooging van de opbrengst niet kan worden afgedwongen. Wij bedoelen hiermede, de Inkomstenbe lasting, die met 9 millioen gulden achter stand, voor het oogenblik al een maximum aan draagkracht der bevolking aangeeft Ware niet intijds de tabaksbelasting inge voerd, welke thans reeds ruim 11 millioen gulden heeft opgebracht tegen 2.6 millioen gulden in 1922, het gat in onze financiën ware nog bedenkelijker geweest Er is dus niet veel kans, dat deze belasting gaat veri dwijnen, Hierbij moeten wij nog even de kantteekening maken, dat de opbrengst toch nog bijna, 2 millioen gulden beneden de raming blijft Er wordt dus blijkbaar, nog niet genoeg Ig ona tand gerookt -1 M iifJ Een accijns die ook sterk tegenvalt, Is die op het gedistilleerd. Verleden jaar had deze in de eerste acht maanden circa 39.3 millioen gulden opgebracht. De raming bei droeg ook 40 millioen gulden voor acht maanden, zoodat de opbrengst van nog geen 83.1 millioen gulden wel uit een flsi caal oogpunt bezien, moet worden bei treurd. Uit het oogpunt van volksgezondi beid Uzou hier stof tot juichen zijn, indien deze vreugde niet werd verduislerd door het sombere vermoeden, dat dejiooge a<x cijns op het gedistilleerd sterk het clam destien brandbedrijf heeft in de hand ge werkt en dat er ook nog wel „gesmokkelde' vaatjes brandewijn enz. ons land zullen binnen rollen, zoodat men niet zonder meer kan zeggen, dat nu ook het verbruik zooveel is verminderd. Om nog even op dc belastingen terug to komen, dient, er nog de aandacht op le wor den gevestigd, dat ook dc Vermogensbelas-, ting met 6.2 millioen gulden over 8 maan den een flink stuk bij de 10.5 millioen guli den over 1922 achterblijft. De achteruit-. gang van inkomsten, dividend-vermogens belasting doet duidelijk zien, waar hem den schoen wringt. Het volksinkomen in 't algemeen is gedaald en daarom zal het moeilijk zijn nieuwe bronnen van heffing te vinden, en zal dus eerder het gebrek aan den kant der uitgaven moeten worden ver holpen. De successiebelasting bracht dit jaar 31.3 millioen gulden op, tegen 27.6 millioen gul den ten vorige jare, waar de verhoogde heffing nog niet geheel tot haar recht was gekomen. De onbenullige belasting op speelkaarten bracht gedurende het geheele jaar slechts f 59.000 op. Het is waarschijn lijk, dat de kosten aan deze belasting ver bonden, de opbrengst niet goed maken. De achterstand in de registratierechten, n.l. nog geen f 90.000 van Augustus 1923 met Augustus 1922 vergeleken, valt betrek-, kelijk mee; de achterstand in Juli was ruim 2 ton groot. Aan de uitgifte van nieuwe aandeelen kan dit niet liggen; wij hebben dus deze betrekkelijk gunstige situatie te zoeken in het feit, dat er wat meer omgaat op het gebied van koop en verkoop van on roerende eigendommen. De rechten van den invoer blijven over Augustus ruim 4 Ion bij dezelfde maand van 1922 ten achter. De achterstand van de acht maanden tezamen is nu reeds 2.7 mil lioen gulden, hetgeen een duidelijk beeld geeft van de verminderde handelsbeweging naar ons land, welke op haar beurt weer het gevolg is van de verarming van ons achterland en de penibele situatie, gescha pen door de bezetting van het Roergebied. De zegelrechten veranderen slechts weinig. Aan beursbelasting werd in Augustus cir ca f 191.000 ontvangen tegen f 198.700 circa in Juli. Het is dus niet erg druk aan dc beurs geweest, hetgeen ook bijna nooit in Augustus het geval is. Dc O. W.-helasting bracht waarlijk nog wat geld in, n.l. ruim 1.3 millioen. Over de 8 maanden is nu bijna 14.8 millioen gulden nog van deze doodge waande belasting binnen gekomen, RECLAME. UIT TARWE VERVAARDIGD 1394 II door Dr. MARTIAL. V. Gedurende de Ramadan. De Ramadan duurt acht en twintig of negen en twintig dagen. De Arabieren be groeten de vasten met een blijde vreugde, die spoedig overgaat in volharding en daar na in berusting Klaarblijkelijk kunnen al leen een groote opgewektheid en vurige gods dienstijver bij de geloovigen den moed er in houden tot het einde van die lange, strenge beproeving. Zelfs zij, die den meesten gees telijken en licharaelijken weerstand hebben, zijn ten slotte zóó uitgeput, dat de geheele bevolking gedurende de laatste dagen schijnt te verkeeren in een vergevorderden staat van versuffing. Maar geen Marokkaan, geen Fazi (inwoner van Fès) onderbreekt de vas ten, behalve in de zeldzame gevallen, die de Koran vermeldt waarloe, helaas, de zoo- gende moeders niet behooren. Van af zonsopgang tot zonsondergang mag de muzelman noch eten, noch drinken, noch rooken. De Ramaran vangt aan in Mei en eindigt in Juni, d. w. z. op het oogenblik, dat de dagen geregeld en merkbaar lengen. Het droge jaargetijde en de groote hitte be ginnen eveneens in Mei. Men berekent, dat de gemiddelde duur van die algeheele ont houding zeventien uur van de vier en twin tig bedraagt. Gedurende de eerste week volgt ieder met opgewektheid de strenge voorschriften op. Bij zonsondergang waarschuwt een ka nonschot de bevolking, dat zij eten en hun dorst lesschen mogen. De muezzins roepen het van de hooge minarets der moskeeën van de heilige stad. Allen gebruiken dan een kom soep, een vrij schrale, groenachtige soort van groentensoep, volgens voorschrift bereid. Dat is het eerste voedsel voor den nacht. Daarna eet men brood en andere ge rechten, maar in zeer kleine hoeveelheden. De eenige maaltijd, die van belang is, heeft plaats om twee uur 's morgens ongeveer. Maar tot zoo lang moet men toch wakker blijven, want om tien of elf uur zijn er voorgeschreven avondgebeden, waaraan ieder deel moet nemen. Het uur wordt aan gekondigd door het bazuingeschal der muezzins boven van alle minarets. Tussehen die gebeden en den hoofdmaal tijd trekt men door de stralen, klopt op de Jiuizen, onder voorwendsel, dat men komt herinneren aan het etensuur. Men maakt veel geraas op tamboerijnen en dwarsflui ten. Tot in ons huis hooren wij eiken avond twee fluitisten, die onder den mooien ster renhemel een muziekuitvoering geveni duo's en solo'9. De een speelt bij voorkeur landelijke wijsjes, de ander, een echt kun stenaar, weet aan zijn gebrekkig instrument trillers te ontlokken, die de nachtegalen in de tuinen rondom hem benijden moeten. De rust begint pas na het groote nacht maal maar hoe men zich dan ook te goed doet, het vervangt noch de dagmaaltijden, noch de nachtrust, Uiterlijk tot zonsopgang mag men eten. Geen wonder, dat de vermoeidheid der Arabieren met den dag toeneemt. Zóó zelfs, dat deze reusachtige Oostersche stad lang zamerhand schijnt in te slapen. Gedurende de Ramadan gaan de winkeltjes niet voor elf uur 's morgens open en alle Mohamme danen, die zich de weelde kunnen veroor loven, slapen door tot den middag. Al spoedig^ wordt de werktijd verkort, want de arbeidslust verslapt aanmerkelijk naarmate de vastentijd zijn einde nadert De menschen vermageren zichtbaar. Zij worden lusteloos en droomerig. Na veertien dagen reeds bespeurt men een algemeene vermoeidheid. De aanvankelijke opgewekt heid maakt plaats voor volharding: men moet willen om te kunnen, maar allen wil len Het is een merkwaardig schoqwspel des avonds op straat al die menschen gade te slaan, wachtend op het verlossende kanon schot. Daar zitten zij in de straten langs de mu ren voor de winkeltjes in de onmiddellijke nabijheid van een soepkokerijlje. Arabieren van eiken leeftijd zitten er gehurkt op den grond onbeweeglijk en zwijgend met beide handen tussehen hun knieën de kom vast houdend, waarmee ze straks om het hardst naar den soepketel zullen rennen. Alleen do angstig verlangende uitdrukking in hun oogen verraadt hoe zij snakken naar dat oogenblik. Daar dreunt het kanon 1 Als door een veer bewogen springen allen op, en zwaaiend met hun kommen bestormen ze de soep kokerij. Velen eten ter plaatse, hetgeen het verkeer in de straten belemmert. Slaven brengen aan hun meesters, die elder9 nog bezigheden hebben, dezelfde soep, waarvan de eenvoudige arbeiders en arme ezeldrij vers smullen. Met den nacht herleven de menschen. Maar hoe meer het einde van de vasten nadert, des te meer de vermoeidheid toe neemt en hoe grooter de druk wordt. Vele Arabieren slapen dan bijna den gan- schen dag. Zij, die de grootste werkracht be zitten, kunnen dagelijks niet meer dan vier uur arbeiden. De slaven worden lui, de werklieden nemen vrijaf, de winkeltjes blij ven gesloten. Allen zijn aan de grens van hun uithoudingsvermogen, zij raken afge stompt. Maar niemand denkt er aan ontrouw te worden aan de voorschriften van den Profeet: Da verschijning van de nieuwe maansikkel maakt een einde aan de Ra madan. GEHUWD :G. J. F. Montanus, jm. en C. J. Bredewold, jd. J. W. H. v. d. Heuvel, jm. en J. O. Carton, jd. J. Flippo, jm. en J Schouten, jd. F. A. Sollie, jm. en W. M. Derks, jd. P. J. Eling, jm. en A. de Groot, jd. G. Crama, jm. en J. Truijers, jd. H. P. v. Berkel, jm. en C. Collée, jd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.? Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Een nieuw monnment? Blijkens een berioht dn Uw Blad, zijn eenige stadgenooten van plan de oprich ting van een monument ter herinnering aan Leiden's Ontzet te bevorderen. Ik las dit met eenige verwondering; im mers, dat monument staat er &1 bijna vijf tig jaar in het Van-der-Werff-park? Waar om dan nu in het volgende jaar een tweede? En zoo voorts: over vijftig jaar een derde? Het plan lijkt mij niet gelukkig en even min de „bij voorkeur" uit te kiezen plaats: fde Borstelbrug. Zal het daar niet een} sta iu den weg worden? Waarom niet lie ver e<?n eenvoudig gedenkraam in de Pie terskerk, als (men van meening is, dat in het jubeljaar 1924 iete bijzonders moet ge beuren. I/. 4-10-'23. A. v. d. E. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 801 7797 Het vuurwerk op 3 October. Eeu inwoner van Wassenaar beklaagt er zich over, dat hier het vuurwerk niet gra tis of voor weinig geld te zien is op een goed gelegen afzonderlijk terrein. Men zou bijv. goedkoope familiekaarten kunnen ver krijgbaar stellen voor menschen. met smalle beurzen; enkel voor het vuurwerk^ oor deelt hii.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9