UIT DE RIJNSTREEK. Spaarfonds voor Bodemcultuur. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. SPORT. WETENSCHAPPEN. VRAGENRUBRIEK richten van een taak als hier wordt vol bracht Van den chaos, in het oorlogsge bied hecrschend na November 1918, geven ons de talrijke platen en foto's welke wij onder de oogen kregen een smartelijk beeld. Men moet maar .eens vergelijken de afbeel ding van de lakenhal te Ieperen met wat cr van overbleef: wat wij er nu, na zooveel herstel reeds, van zagen was nog droevig genoeg. En ook hoe Veurne, dat vriende lijke landstadje met zijn prachtig afgesloten pleintje, er tijdens de bezetting uitzag. De apotheker Ruyssen, die daar aldoor is blij ven wonen, hoezeer zijn huis ook door de bommen was gehavend, vertelde ons daar van tragische bijzonderheden bij 't verton nen van zijn talrijke oorlogsherinneringen waarhij ontladen obussen, welke twee man niet kunnen dragen. Opmerkelijk trouwens dat zoo velen in deze streek souvenirs aan den oorlog bewaren: men zag die in vele huizen. De menschen kunnen blijkbaar in hun geest nog geen afscheid nemen van dien naren tijd. Maar de regeerïng wél. Die had beloofd dat zij zou laten herstellen wat vernield was. Zij was daartoe zelfs verplicht Want zij had, na het ultimatum der Duilschc re geering, op 3 Augustus 1914 geantwoord: „De Belgische Regeering zou door de voorstellen, welke te harer kennis gebracht zijn, aan te nemen, de eer van de natie op offeren en tezelfdertijd haar plichten tegen over Europa ontrouw worden. „Gedachtig aan de rol die België sedert meer dan 80 jaar speelt in de wereldbe schaving, weigert zij te gelooven, dat de onafhankelijkheid van België slechts zou bewaard kunnen worden legen dén prijs van de schending zijner neutraliteit „Indien zij in deze hoop teleurgesteld werd, is de Belgische Regeering vast beslo ten met alle middelen welke in haar macht staan, eiken aanslag op haar recht af te weren". Met deze fiere woorden had de Belgische regeering een zware verplichting op zich ge nomen. Zij had den opgedrongen strijd aan vaard. Zij moest de gevolgen dragen. Zij is, na het overwinnen van ettelijke moeilijk heden, thans nagenoeg gereed met hel in lossen van haar woord. Dat zien wij aan liet herboren Vlaanderen. En als over een jaar de Dienst der verwoeste gebieden zijn arbeid ziet voleindigd, dan mag het Belgi sche volk trotsch wezen op de mannen die dat hebben bewerkstelligd. Die gaven blijk niet alleen van doorzettingsvermogen maar ook van beleid. Want er was stellig heel wat beleid Voor noodig om te doen verstom men de klachten over den tragen gang van werken, zoo begrijpelijk voor ieder die weet hoezeer de menschen naar hun huis ver langden en die tevens beseft dat de oprui ming voorging en plannen lijd vergen. Ook moest gewaakt worden legen pogingen om den Staat te bedriegen. Wie zijn eigen huis wilde herbouwen, kreeg subsidie; de Slaat deed het zelf ook maar dan ging het lang zamer. Om die subsidies is natuurlijk heel wat gevochten, evenals over het tijdstip waarop hier of daar aan herbouw begonnen zou worden. Maar door overleg en tact is men al deze moeilijkheden te boven geko men; men zocht hel noch in starre centra lisatie, noch puur in decentralisatie. Men koos telkens de methode welke het best leidde tot het doel. En zoo wist men het tempo van den ar beid hoog op te voeren. In de laatste maan den werd gemiddeld één huis per dag ge bouwd. Hoe men ér in slaagde aan al die ver woeste huizen mei hun typische gevels het zelfde aanschijn te hergeven heeft ons vaak verbaasd. De oplossing is daf alle leekcnin- gen van beroemde gevels in België berus ten bij de commissie voor de praalgebouwen, welke ze in Brussel veilig bewaart, terwijl elk gemeentehuis waar zoo'n oud huis slaat een tweede exemplaar daarvan bezit. Is de uitgesproken bedoeling van dezen tocht alzoo bereikt, de toekomst kan slechts uitmaken ol hel bijkomende oogmerk, de verbroedering tussclien beide landen, een slap nader tot zijn verwezenlijking is geko men. Van Belgischen kant is men daar zeer verlangend naar. Dat bleek ons herhaalde lijk uit de openbare uitlatingen van hen die ons verwelkomden, minister-Van de Vijvere, burgemeester Van Cauwelaert, e. m. a. maar ook uit gesprekken met allerlei autoriteiten, schepenen van Antwerpen, leden van de Volksvertegenwoordiging enz. Zij allen be treurden wat nu een misverstand wordt ge béden. Zij voelen diep dat de Hollanders na bet voorgevallene met de Wielingen, Zecuwsch-Vlaanderen en Limburg den Bel gen onvriendelijk gezind zijn. Zij beseffen dat zij iets goed te maken hadden. Vandaar hun aandrang om te „verbroederen", om dc „banden weer aaneen te snoeren", om „onze sympathie met een wederwoord te beait- woorden." Dat komt natuurlijk niet in ecnen. Wel beslaat er ccnige kans dat onze lezers, af gaande op onze getuigenis, den indruk heb ben gekregen dat de Belgen bewonderens waardig werk hebben gedaan bij het leni ger \r rampen van den oorlog, wat wellicht "lie^Tdcan om dat volk meer te gaan res pecteren, dan de vroeger ondervonden be handeling van die zijde zou motiveeren. Dit staat vast, dat het eerbiedwaardige vertrouwen in de toekomst de Belgen tijdens den oorlog voortdurend heeft gesterkt. Het was met hem als met dien Franschen com mandant, die op de vraag van den Belgi schen soc.-dem. Minister Yandervelde: „avez vouz conDonce?" antwoordde: ,.ce n' est pas de la confiancc, c' est dc la certi tude". En die wil om dc vrijheid te herkrij gen sprak ook duidelijk uit dat woord van denzelfden minister na een bezoek aan hel overal geïnundeerde, vrijwel verwoeste Ysergcbied: „wat er ook gebeure, wat de toe komst ons ook brengt, wij welen, wij durven het zeggen mei zekerheid dat België er zijn zal." Welnu, het is er. Het beslaat weer. Het leeft weer op. Het volk, vertegenwoordigd door zijn regeering, reikt ons, Hollanders de hand. Zijn wij. die feitelijk behielden wat ons betwist werd, nu verantwoord met lan ger te blijven mokken Denken wij d&ür eens over na. R BODEGRAVEN. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Raams- donk door ds. H. A. Leenmans, alhier. HAZERSWOUDE. Kerkelijk bcrichL Ned. Herv. Kerk half tien ds. Naula van. Katwijk a. Zee cn halfzeven ds. Luuring. Geref. Kerk lialflien en halfzeven de heer M. de Boer, theol. cand. te Zierikzee. KOUDEKERK. K e r k e 1 ij k be richt. Ned.-Herv. Kerk. Zondagvoorm. halllien of 10 uur, naar gelang de zomertijd afgeschaft wordt in den nacht van Zaterdag op Zondag of in dien nacht van Zondag op Maandag, ds. Israël, Doopsbediening en voorbereiding H. Avondmaal. Extra collecte voor de Chr. Drankbestrijding. Nam. half zeven, ds. Israël, Heidelb. Catech. Burgerlijke Stand. Be- v a 1 1 e n: P, van Vliet geb, Van Wal der veen, D. O verleden: Johs van den Bos 62 J., wedr. van Johanna van Vliet. Gehuwd: G. Blankenstijn 28 j. met W. van Beveren 23 j. .WOUBRUGGE. Met 't oog op de ruimte van het lokaal zal de opening van de Oran jetentoonstelling plaats hebben in een le denvergadering Dinsdagavond door den voorzitter ds. Le Cointre, waarna de secre taris een overzicht zal geven van wat te aanschouwen is. Onder zeer veer belangstelling mocht de heer W- Buntsma zijn jubileum herden ken. Uit alle kringen van ons dorp, van het personeel van hier en uit Alphen aan den Rijn ontving hij blijken van sympathie en gewerden hem tal van geschenken, die een aangename herinnering zullen blijven ZWAMMERDAM. Kerkelijk Be richt, Remonstr. Gerei. Gem.: Zondag morgen, te tien uur, mej. A. Frevel, pro- ponente. ,k- aan den anderen kant RECLAME. Spaarfonds voor Bodemcultuur. Leiden. Stationsweg 43. Tel. 408. Postrek. 11601. no. 4. Leiden, Octobei 1923. L .8., Wij wezen U In de vorige advertenties op de gunstige rente-vergoeding en op de hooge dekking onzer Spaar- en déposito- gelden. Toorts moet het karakter van ons bedrijl onze onderneming aantrekkelijk maken voor: 1. allen, die belang hebben bij een goede exploitatie van onzen eigen vaderlandschen bodem, 2. allen, die een rustige geldbelegging van langeren duur zoeken. Hierover de volgende maal meer. Hoogachtend, WIJ BOUWEN iedere maand een boerderij. HAARLEMMERMEER. "Woensdag zijn de eerste met bieten beladen vaartuigen door de Iloofdvaart gepasseerd. Hoewel in sommige deel en van den Haarlemmermeer- polder hel rooien der bieten nog eenige da gen wordt uitgesteld, zal nu toch het ver voer wel met den dag toenemen. Sommigen die reeds aan het rooien zijn gegaan, konden wat het suikergehalte betreft, nog geen 15 pCt. noteeren. De arbeider M. te Nieuw vennep alhier, had Woensdag, terwijl hij over een sloot sprong, het ongeluk een zijner voeten te breken. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen. De vermoedelijke daders van de in deze gemeente gepleegde eenden- en konij- nendiefslallen, de arbeiders F. en S., die ter beschikking van de Justitie te Haarlem wer den gesteld en een volledige bekentenis heb ben afgelegd, zijn Woensdag weer op vrije voeten gelaten. Op den Aalsmeerderdijk alhier werd een uit Bovenkerk komend wielrijder door een auto, hoewel hij daarvoor tot in den graskant uitweek, aangereden en tegen den grond geslingerd. Hij werd aan het hoofd, handen en becnen bloedend verwond, en zag bovendien tot zijn schrik, dat z'n fiels geheel in elkaar was gedrukt. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld. In deze gemeente zijn gevonden een sigarenpijpje in etui en een vermoedelijk van een rijwiel gevallen gummijas. Van een en ander werd ten Raadhuize kennis gegeven. Op de Donderdag le Hoofddorp gehou den veemarkt waren aangevoerd twee koeien; gemiddelde prijs f 325. Handel matig. Donderdag 18 October a.s. zal alhier de groole najaarspaardenmarkt worden gehou den. Burger] ij ke Stand. Gebo ren: Hendje, d. van C. Markus en A. Slin ger. TAnneke Elizabeth, d. van P. Stout- hamer en Li Oppeneer. Christina, d. van M. Joren en A. Smit. Barend, z. van L. Buis en J. A. Groenen daal. Bastiaan Her- manus, z. van A. L. Bakker en M. van der Velden. Cornelia Alida, d. van P. M. Baars en C. van Staveren. Willem, z. van J. Korthals en M. M. Bax. Neeltje, d. van r. Trommel en M. Vrceken. Jaco- mina Cornelia, d. van C. 7. Boer en Ph. Koolhaas. Johannes, z. van J. van Huis en M. Buis. Hendrikus Cornell's, z. van J. C. Knuvers en P. A. van Velzen. Sientje, d, van J. Poldervaart en A. Ver- meeren. Ondertrouwd: J. W. H. Vogel zang 37 j. en E. J. W. Scheffer 19 j. J. H. Zantman 24 j. en A. van der Mooren 23 j. Gehuwd: J. F. Kouwenhoven 37 j. en J. M. de Ridder 24 j. W. Jooren 27 j. en C. J. van Schie 24 j. R. Korenslra 27 j. en L. Tanis 26 j. H, ,W. Vermeulen 27 j. en M. Bourgonje 23 j. Overleden: Jacob, 7 mnd., z. van A. Roos en M. A. J. Scharrighuizen. Huï- berdina Wilhelmina, 3 j.. d. van J. Kauff- man en H. Franken. Peter Roubs, 72 j., gehuwd met C. G. Borst. Jansje Catha- rina Wilhelmina Breedijk, 38 j., gehuwd met J. P. van den Berg. Johannes, 9 j., z. van P. vau der Linden en M. Tos, HILLEGOM. De prijs van de melk is hier van 14 cent op 16 cent pier liter opge slagen. In de omgeving is men 2 cent goed- kooper. KATWIJK AAN ZEE. De onlangs opge richte afdeeling Katwijk van de Z.-H. gei- tenfokvereeniging gaat meer en meer met haar werk door ten einde in het geitenras verbetering te brengen. Is eenigen tijd ge leden een prachtige bok gestatioimecrd, thans werd in de laatste vergadering beslo ten Zaterdagmiddag te 4 uur een keuring te houden, die door deskundigen zal wor den verricht. Gisteren had in de duinen de jaarlijk- sche schietwedstrijd plaats voor de leden der schietvereeniging Pro Patria. Een groot aantal studenten woonde dezen wedstrijd bij. Van de brawlvisscherij kwamen Don derdag te IJmuiden aan de markt de log gers: K W 115 met f399, 137 met f410, 152 met f 377, 74 met f 439 en 105 met f 763 besomming, en van de haringvisscherij de loggers K W 167 met 25 last en 75 met 25 last pekelharing. LISSE. Kerkelijk bericht Ned. Protestantenbond. Zondagmorgen, te kwart over tien, in de zaal van „De Verecni- ging", dr. Hooykaas, van Rotterdam. NOORDWIJKERHOUT. Gisternacht is op 58-jarigen leeftijd overleden de eerw. heer J. P. Westerhof, pastoor der St. Victor- parochie. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester van lerseL Afwezig: de heer H. Heemskerk. De voorzitter opent met gebed en doet daarna mededeeling van een voorstel van de directie der lichtfabrieken te Leiden, aangaande de levering van gas, ten behoeve dezer gemeente. De secretaris leest het contract voor, dat daarna punt voor punt wordt behandeld. Ieder der raadsleden brengt zijn opinie uit. Aan de discussiën komt geen einde. De een wil dit, de ander dat. De voorzitter neemt daarop het woord. Hij brengt in het midden, dat de gasvoor- ziening in het dorp voor een ieder een punt van belang is. De gemeente Leiden geeft do leidingen in den grond gratis. Daarom kunnen we niet beginnen met verplichtingen op te leggen, doch we moe ten welwillend aanvaarden wat Leiden ons geven wil, niet twijfelend of de te gebrui- wen materialen enz. zullen in orde zijn. Na gehouden stemming ging het punt gas voorziening" er glansrijk door. Hierna stelt de voorzitter voor een com missie te benoemen tot het nazien der b- grooting. De heer Van Eeuwen zag gaarne, dat ieder lid van den Raad de begrooting thuis krijgt. Hieraan zal worden voldaan Do commissie zal bestaan uit de heeren: Jb. Gecrling, L. M. v. Noort. en R. v. Dijk (na gehouden stemming). Ook wordt een commissie gekozen tot het nazien der reke ning, n.1. de heeren: A. H. v. Noort, J. v. Parcira en C. v. Eeuwen. Hierna sluiting. De R.-K. muziek ver eeniging Jeanne d' Are gaf een afscheidsconcert op de Ge meen tctent. OEGSTGEEST. - K e r k e 1 ij k be- richt Ned.-llerv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur. in de Kerk, ds. J. G. H. Schollen, van Rotterdam, en in de Bewaarschool aan den Morsch, de heer G. Bakker, 's Avonds, te halfzeven, in „Irene", ds. A. J. Ruyys. Donderdag, in den vroegen morgen, werd zekere Scb. uit Leiden door de Post auto aangereden op de Haarlemmervaart Het ongeval had geen ernstige gevolgen; toch wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Het mond- en klauwzeer onder het vee in deze gemeente breidt zich gestadig uit. Hoewel niet van ernstigen aard, is deze ziekte Ihans weer geconstateerd bij het vee van Jan Uilenbogaard, J. Glasbergen, J. Zandbergen en L. Goedhart Sedert 1 October i9 de prijs van de melk weer gestegen tot 15 cent per liter. VALKENBURG. Kerkelijk be richt. Ned.-Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds.'Hermanides. Doopsbediening. Voorbereiding H. A. 's Avonds, le hallzeven, ds. Hermanides. Burger). Stand. Gehuwd. B. P. van Dorsten en M. Hoogendoom, bei den te Ocgstgeesl. J. Geervliet te Katwijk en C. van Delft te Oegslgeest Overleden: J. L. P. van der Kaay 73 j., wedr. van M. Rijk. Wilb/Marg. Borst, 62 j. echtge. H. Wassenburg. VOORSCHOTEN. Kerkelijk be richtNed.-Herv. kerk Zondag 10 uur, ds. H. P. Forlgens (Bediening van den H Doop.) 5 uur ds. H. P. Forlgens. Geref. kerk Zondag 10 umr en 5 uur, d9. P. N. Kruijswijk. WARMOND. Het bestuur van de afdee ling N. R.-K. Volksbond heeft voor R.-K. in gezetenen, een voordracht-wedstrijd-avond georganiseerd, waarvoor het geldprijzen be schikbaar heeft gesteld, en waarvoor de jury zal saamgesteld zijn uit de dames, die de zen wedstrijd bijwonen, waarover een stem ming zal gehouden worden. De voordrachten zullen echter eerst na mens of door het bestuur .worden nagezien en omtrent duur en inhoud gekeurd worden. WASSENAAR. K e r k e 1 ij k b e richt. Ned. Prot.-Bond: Zondagmorgen, te halfelf, ds. A. E. F. Junod, pred. in Den Haag. ZOETERWOUDE. - Een 2-jarig doch tertje van den schipper van IL alhier wist in een onbewaakt oogenblik een pot met heete thee te bemachtigen en daaruit le drinken. De arme kleine bekwam inwendig hevige brandwonden en is aan de gevolgen overleden. In de maand September hadden 8 ge boorten en geen overlijden plaats. Er ves tigden zich 31 personen en er vertrokken naar elders 10. Totale vermeerdering der bevolking 29. Aan keurloonen werd in de afgeloopen maand ontvangen f G5.75. Er werden 7 be- drijfs- en 7 noodslachlingen aangegeven. Op verbuigen van eenige burgers is door den gemeenteveldwachter Deegenaarfc, proces-verbaal opgemaakt tegen den graan handelaar Th. A. uit de Weipoort alhier, wegens het op ergerlijke wijze mishandelen van zijn paard. Het mond- en klauwzeer breidt hier zoo snel uit, dat er maar weinig veehouders meer zijn die het nog niet onder hun vee hebben gehad. Het blijft steeds van een goedaardig karakter. Pluimvee. Heel tevreden erg teleurgesteld. De broedperiode is alweer voorbij. Wij maken balans. Wij gaan onze resultaten na, tellen onze hennetjes, houden rekening met onze haantjes. Onder de liefhebbers zijn van die geluksvogels, die een minimum kraaier- tjes hebben dat zijn boffers. Anderen zoe ken met een lantarentje naar de hennetjes. Bij de meester is het echter zoowat om het •halfje. De voorgroeiers onder de lianen hou den wij aan en nemen daaruit zoo noodig den beste als aanstaande sultan in den ha rem. -Een paar dagen geleden was ik bij iemand, die den sukkeligste, den kleinste, een achterlijk diertje, had uitverkoren, om dat de man zich door de eene of andere eer bare baker had laten wijsmaken, dal later zulk een dier in de nakomelingschap altijd hennetjes en geen haantjes gaf I Ik hoop, dat hij van idee is veranderd en dat gepro tegeerde exemplaar in den pot zal stoppen. Uit zoo'n achterblijver komen niets dan pie pers f Met groole voldoening zien velen onzer op hun nabroed neer. Fraaie hennen, die nu in September bijna afgeruid zijn en al beginnen te kleuren in hun gezicht, wier kammen al gaan zwellen dieren, die nu en dan reeds een bezoek brengen aan het leg- nest en dat wat ondersteboven halen. Een goed leeken Hanen vol sprankelenden le vensmoed in de kleinere en vol lummelig heid in de zwaardere rassen. De eersten met al de onderscheidingsleekencn van hun ge slacht, de laatsten lang zoo ver nog niet, omdaf die meer kracht aan hun zwaarder lichaam moeien besleden en wier veerentooi dus nog in ontwikkeling is. De eersten, die bij de menschen van het kraaiverbod de loornaders op het voorhoofd bijna doen bar sten daar tegenover de groote lummels, die zwijgen als een doofpot en nog niet tot de kennis des onderscheids gekomen zijn en alleen nog maar rekening houden met hun maag. Maar de medaille heeft een anderen kant ook. Niet altijd beantwoorden de uitkomsten aan de verwachtingen. Menigeen zag van zijn fokkerij weinig goeds opgroeien als ge volg van niet voldoende verzorging, van overbevolking, van zwakte in den fokstam, enz. Weer anderen hadden zich dure, heel dure broedeieren gekocht, waarop zij al hun hoop gevestigd hadden maar de uitkomsten waren gering, en weer anderen kregen heel andere kleuren en modellen, die niet aan de slandaardeischen beantwoordden. Hier was het dus geen eigen onhandigheid, geen gebrek aan de noodigc ervaring maar een gevolg van de slordige, soms van de minder eerlijke praktijken van de leveranciers der broedeieren. Maar hoe gaat het dan obkl Een pluim - vecman zoekt in December of Januari uit zijn koppel een paar mooie dieren ol een enkelen haan, zendt die in op een of meer tentoonstellingen en wordt, dank zij de ge ringe concurrentie, met een prijs bekroond. Na afloop van het exposecren komt het ge lauwerde en bekranste exemplaar weer in den toorp. De eigenaar kondigt na eenige weken aan, dat hij tegen zooveel en zooveel per stuk broedeieren heeft af te geven en zooveel per stuk broedeieren heeft af te gc- van van zijn bekroonde, ja, hoogbekroonde en zelfs hoogslbekroonde dieren De eieren zijn natuurlijk van dpn heelen toom, waar onder zelfs zeer onvoldoende dieren kun nen loopen; alleen de haan of misschien een paar hennen waren bekroond. Het is dan te begrijpen, dat de kuikens niet be antwoorden aan de eischen, zoowel van raszuiverheid als van stamina. Er komt nog iels bij. De bewuste, bekroonde dieren, aan genomen, dat zij werkelijk overal hun eer sten of eereprijs waardig zijn, blijken nog niet altijd geschikt als fokdier. Soms zijn zij door inteelt verkregen, ja, er zijn geval len, dal het toevalsproduclen waren. Juist als de lok-krachten zich het meeste ont wikkelen, werden deze tentoon stellingsdie- ren van de eene stad naar de andere ge zeuld en raakten wel geheel buiten condi tie; zoodat zij heel wat lijd noodig hadden om weer op hun verhaal te komen. Zoo ziet men, dat het altijd nog geen wijze politiek is broedeieren van dergelijke bekroonde dieren te koopen. Daarmee is nog niet bedoeld, dat het be trekken van broedeieren 'buiten dc slad altijd teleurstelling zou geven. Zoowel één- dagskuikens als broedeieren worden door goed bekend staande hoenderparken met succes geleverd en als zij dan goed worden behandeld bij den opfok en bij het bebroe den, zal van beide kanten tevredenheid volgen. Meestal is het voordeeliger van een eigen foktoom eieren te gebruiken. Zelfs van één hen kan men fokken. Men verkrijgt dan kuikens, die doorgaans één zijn van vorm cn van kleur. Voor menigeen heeft dat fok ken met één hen geleid tot uitbreiding van zijn kennis en ervaring op het gebied van de erflijkheid. Zoo wisselen dan in de liefhebberij voor^ spoed en tegenslag elkander af. Maar ieder tracht steeds vooruit te gaan in het ras, dat hij zich heeft uitgekozen. In het bijzonder geldt voor den sladslief- hebber, voor wien wij het bovenstaande schreven, als allereerste regel: Gebruik nooit anders dan volkomen gezonde exem-« plaren in uw foktoom. Begin ook niet met dieren, die de eene of andere ziekte zooge-? naamd go^d doorgemaakt hebben. Maak cok uw fokloom niet te groot; integendeel, werk voor u zelf met een zeer beperkten loom, die uit weinige, maar prima dieren beslaat. De grootste fout, de steen des aan stoots, de oorzaak van de meeste teleurstel lingen is overbevolking. SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BANDA 2-10 v. Soerabaja te Moulmain. BOSTON thuisr. 2-10 v. Siogapore. PRINS DER NEDERLANDEN thuisr. 2-1Q te Belawan. RADJA 4-10 v. Amsterdam n. Java. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA thuisr. 3-10 v. Rio JaneirÖ.- SALLAND pass. 4-10 Vü.isingen. HALCYON-LIJN, 8TAD AMSTERDAM 3-10 v. Buenos Ajre-j n. Rosario. HOLLAND-AMERIKA LIJN. NIEUW' AMSTERDAM 4-10 v. Southamp ton. HOLLAHD-AUSTRALIE LIJN. AAGTEKERK thuisr. pass. 4-10 Perim* HOLL. BRITSCH-1NDIE LUN. MEERKERK thuisr. pass.. 4-10 Dungenesa» HOLL. OOST-AFRIKA LUN. MELISKERK 4-10 v. Amsterdam n. Oost- Afrika. NIJKERK thuisr. 4-10 te Suez. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN, MAASLAND 4-10 v. Hamburg n. Amsterd. IJ§ELSTROOM uitr. 2-10 te Dakar. ROTTERD. LLOYD. GAHOET thuisr. pass. 4-10 Suez. ROTT. ZOTD-AMERIKA LIJN. WAALDIJK 4-10 v. Amsterdam n. BuencS* Ayres. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN", DARDANUS 2-10 te Thameshaven. DURAZZO 2-10 v. Smyrna n. Malta. l'.EM 4-10 v. Methil te Neufahrwasser. GELDERLAND 3-10 v. Rott te Newcastle. 1NDUSTRTA 1-10 v. Antwerpen te Havre. LAUWERZEE 1-10 v. Kroonstad n. Shields MAASBURG 2-10 v. Villaricos n. Rott. MAASBURG pass. 3-10 Gibraltar. NEW YORK 2-10 v. Port Arthua: u. Ant werpen. NI COLA AS 3-10 v. Rott. te Newcastle. ROZENBURG 2-10 v. Rott. te Londen. SEINE 2-10 v. Brest. STAD ZALTBOMMEL 3-10 v. Holtenau. VALKENBURG 4-10 v. Hamburg n. Lovisa WITTE ZEE 4-10 v. Nordenham to Im- mingham. ZAANDIJK 3-10 v. Barry n. Venetic. BOKSEN. CarpentierBeckett. Carpentier heelt, naar mededeeling van diens manager, zijn geld ontvangen. Het schijnt berekend te zijn op de basis van een vierde der gansche recette, maar minder dan 10 000 pond sterling te bedragen. Beckett is nog steeds niet uitbetaald, op verzoek van major Wilson, door het nieuws^ blad, waar de beurs was gedeponeerd. Ge ruchten gaan, dat dit szmenhangl met het werpen van de handdoek door de secondan ten van Beckett, terwijl deze werd uitgeteld. Beckett is naar Southampton teruggegaan, weigert verdere inlichtingen te geven, maar heeft de zaak in hardden van zijn rechtsge leerde gesteld. WIELRENNEN. Moeskops naar Amerika. Onze landgenoot Piet Moeskops is in on derhandeling om in Amerika te rijden. Hoogst waarschijnlijk vertrekt hij den der- tienden October reeds naar dollarland. Besturen van de brug af. Een uitvinding, die, volgens Amerikaan- sche zeevaart-experts, wellicht een algehecle omwenteling in het besturen van door ma chines gedreven vaartuigen teweeg zal bren gen, is dezer dagen met groot succes ge propageerd op het GVa-voels-motorjacht „Wanda JI" in Long Island Sound. In den achtersteven bevindt zich een electromotor, die een nieuw soort roer be- heerscht, en die zelf vanaf den brug met behulp van enkele electrise he contactknop pen beheerseht kan worden. Daardoor kunnen alle commando's ,JuIl speed ahead", stoppen en achteruit, uitge voerd worden zonder dat de hoofdmotor zijn snelheid -behoeft te veranderen. J. R., te R. Rijnzaterwoude, Leimui- den, Hoofddorp, Heemstede, Haarlem, Spaarndam, Assendelft, 39 K.M. Rijnzaterwoude, Haarlem, Aerdenhout, Zandvoort 34.1 K.M. Rijnzaterwoude, Oudshoorn, Alphen, Ha-» zerswoude, Benthuizen, Den Hoorn, Kruis weg, Bleiswïjk. 39.3 K.M. V te Z. Uw vraag is onvolledig ge steld. Was er een testament en is u wel erfgenaam J. S., te L. Er kan op uw salaris ge- „kort worden om de schuld te betalen, v. Z., te O. Het verzoekschrift kan ongezegeld worden ingezonden.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6