VRIJDAG 5 OCTGb£R Anno 1923 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van lieden Aio. 19502. PRUS DER AD VERTE NTIEN 30 Cl3. per regel. Bij regclabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecbt. Vcor evenlueele opzending van-brieven 10 Cts. porto to betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden pej 3 maanden f 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 4- portokosten. J 0.18. 0 .18. tit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Yischrnarkt 18, tel. 1225 is Zaterdag en Za terdagavond verkrijgbaar VERSCHE HA RING a f 0.15 en C.ROOTE SCHOL a £0.31 per pond. AUG. L. REIMERINGER, W elh.-Lo.-Burgemeester. Leiden, 5 October 1923. ONTHEFFING SLUITINGSUUR VOOR WINKELS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen, ten aanzien van den verkoop van eenige artikelen ten behoeve van het orgelfonds van de Kinderkerk-Vereeniging „Phebe" op den door die Vereeniging te houden gezel- ligen avond op 8 October a.s., in „De Graan beurs", ontheffing is verleend van het slui tingsuur voor winkels. AUG. L. RÉIMERfNGER, Weth.-Lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 October 1923. Het Leidsch Anti-Vlootwet-Comité. - Er heeft zich hier ter stede ook een comité gevormd, dat actie voéren zal tegen de Vloot- wet. Het bestaat uitmevr. L. AlingsVan- 'Mels mevr. C. BlomDürer prof. dr. H. T. Colenbrander (voorzitter) J. J. L. Duyven- dak prof. dr. B. D. Eerdmansmevr. W. van IlallieVan Embden H. van Poelgeest; mevr. J. C. van PoelgeestBrand P. J. PontG. A. Rademaker prof. dr. K. H. lioessingh prof. mr. J. Scheltema mej. J. W. Snellen mej. M. Soesman K. Sijtsma dr. P. H. van Thiel (secretaris) A. I. Wil- mans Mzn., en J. J. Zitman (penningmeester) De navolgende verklaring in zake - de Vlootwet wordt door dit comité ter teekening aangeboden en gepubliceerd in -de Pers. Ondergeteekenden verzetten zich tegen 't aannemen der Vlootwet pp de volgende gronden lo. Als men de financieele ontwrichting van den Staat der Nederlanden, met de ver schrikkelijke gevolgen van dien, wil tegen gaan, is het dringend noodig de begrooting sluitend te maken. Onze beste economisten en financiers be- toogen dit sedert jaren, en in 1922 heeft ook de Regeering het erkend, maar naar die er kenning nog niet gehandeld. Voor 1924 een sluitende begrooling aan te bieden, is haar niet gelukt, en het „pers pectief" op de sluitende begrooting voor 1925 kan nog evenzeer worden beschaamd, als dit met die voor 1924 het geval Was. Blijkens haar eigen mededeeling is de Re- gcering overtuigd, het doel niet te zullen be reiken dan onder meer door krasse in krimping der Staatsdiensten, welke dan ook in studie is. Niet slechts de administratie der beslaan de-wellen behoort te worden vereenvoudigd, maar de wetgeving zelve herzien. Een aan tal der in de jaren van schijnvoorspoed af gekondigde wetten leggen den Slaat finan cieele verplichtingen op, welke deze blij kens de ervaring niet kan dragen. Eer deze herziening is afgeloopen en in haar werking bekend, voteere de Volksvertegenwoordiging geen nieuwe, tot uilgaven verplichtende, wetten. Eerst nk het financieel herstel zal zijn uit te maken, welke middelen ter voor ziening in din te beoordeelen nieuwe be hoeften zullen mógen worden ter beschik king gesteld. Die bankroetier dreigt te wor den, wachte af lot hij vrij man is, eer hij zijn veraD .-woordelijkheid verzuimt. 2o. Moet reeds op bovenslaanden grond dc keus der middelen tot doeltreffende ver zekering van de neutraliteit der Indische Zeeën in de Staatkundige wereld van mor gen, en de bepaling van het bedrag, dat tot dit doel zal wórden uitgetrokken, worden overgelaten aan een Regeering err Volksver tegenwoordiging, welke zich eerst door hen- stel van het financieel evenwicht daartoe de bevoegdheid hebben verworven er zijn daarnevens bijzondere redenen,, welke do aanneming der thans aanhangige Vlootwet onraadzaam maken. Het ontwerp is ver ouderd wij zullen er een valschen schijn van veiligheid voor koopen. Ontsproten aan gedachten van vóór den wereldoorlog, wil het voorziening treffen in pen voortaan onaannemelijk geval dat van den directen geïsoleerden aanval op West- Java, en legt tot die voorziening, in keus» ,van vaartuigen en steunpunten, sommen vast, waarvan een gedeelte tot het aanschaf fen en onderhouden van beweeglijker mid delen tot neutraliteitshandhaving nuttiger kan worden besteed. De taak, waartoe de ptaat zich in Indië voortaan bereid heeft le liouaen, is eerder te omschrijven als politie wan als defensie. Zij zal vermoedelijk blijken Be financieele krachten der toekomst niet fe ga§n^jnit& di^fcraclitón niet van te voren lot een onwezenlijk, immers nooit in genoegzame zekerheid te verwezenlijken doel, zullen zijn afgeleid. Hoe een politie - vloot het doelmatigst lot de^ voortaan cenig- lijk le stellen taak der neutralileitsbescher- miag zal zijn in té richten, worde van nu af door deskundigen onderzocht, in afwach ting, dat er op worde beslist door een Re geering, die de financieele krachten van den Staat weder waarlijk kennen zal, en tevens van de ontwikkeling der Staatkundige ver houdingen in Oost-Azlë, n& Washington, langere ervaring zal bezitten. 3o. Principieele beperking tot een politie- vloot is de eenige politiek, welke niet dis- harmonieert met de algemeene houding in zake wereldorganisatie en wereldrecht, wel ke het Comité wenscht door Nederland te zien aangenomen. Nooit mag Nederland schuldig staan aan een daad, welke niet medewerken zou tot vermindering van het wantrouwen tiisschen de volken. Er zal een grootc vergadering vanwege het Comité worden gehóuden op Maandag 8 October, in de groole Nutszaal, waarin, behalve prof. Colenbrander, mevr. Bum a Hijmans zal spreken. Onze stadgenoot, de agent van politie D. Slot, slaagde bij hel laatst gehouden po- litie-examen le Amsterdam en verwierf het politiediploma met aanteekening. De eersivolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben Maandag 15 October, 's namiddags te twee uur. Aan den Raad dezer gemeente geeft per adres te kennen het bestuur van het Sanatoriumfonds van het Nationaal Ver bond van Gemeente-Ambtenaren, gevestigd Westerstraat 9 te Utrecht; dat bij besluit van de Algemeene Verga dering van voorgemeld Verbond d.d. 17/18 Februari 1922 is opgericht een „Sanatorium fonds" als instelling van het Nationaal Ver bond van Gemeente-Ambtenaren. Dat dit Banatoriumfonds zich ten doel stelt: a. het voorkomen en bestrijden der tuberculose in den meest ruimen zin onder het gemeentepersöTieel en zijn gezinnen; b, het aan leden der organisatieen dóelge- nootcn in het Fonds geheei of gedeeltelijk vergöeden van de kosten van verpleging en verzorging, welke het gevolg zijn van deze ziekle, en het doen opnemen op kosten van het Sanatoriumfonds van daarvoor in aan merking komende personen in Sanatoria, een en ander overeenkomstig het bepaalde in het Reglement van het Fonds, hetwelk den Raad hierbij beleefd ter kennisneming wordt aangeboden. Dat lot heden bij aanvragen om steun in geval van t. b. c. door een eveneens aan .de organisatie verbonden Ondersteunings fonds financieele bijstond werd verleend, waaraan echter niet de gewenschte uitbrei ding kon worden gegeven, aangezien be-^ doeld Ondersteuningsfonds zich o.a. ook ten doel stelt het steunen van ambtenaren, die in lijdelijke geldelijke moeilijkheden ver- keeren dat, mede op grond daarvan, de noodza kelijkheid werd ingezien, een instelling, in het leven le roepen, die zich uitsluitend zou bewegen, waarbij van het grondbeginsel werd uitgegaan, dat niet slechts de leden der organisatie en hun gezinnen, maar ook alle personen in dienst der Gemeenten le gen een bepaald tarief deelgenoot van het Fonds zouden kunnen worden; dat naar oordeel van het bestuur door de stichting van het Sanaloriumfonds de bestrijding, der t. b. c. speciaal onder gemeente-ambtenaren krachtig ter hand genomen zal kunnen worden; dat deze categorie werknemers zich te dien aanzien in verschillende opzichten in een ongewenschte uitzonderingspositie bevindt (o.a. omdat zij voor uitzending naar sanatoria door de Raden van Arbeid in ver band met de bepalingen der Pensioenwet 1922 niet in aanmerking kunnen komen); dat medische gegevens aantoonen, dat de t. b. c. onder personen, belast met kantoor werkzaamheden, gelijk o.a. gemeente-amb tenaren verrichten, zéér omvangrijk is en een energiek optreden daartegen dus een werkelijk volksbelang is te achten; dat het streven van het Sanatoriumfonds daaren boven het belang der gemeenten ten zeerste dient, aangezien bevordering van den ge zondheidstoestand van den ambtenaar en zijn gezin een eerste vereischle is voor een goede vervulling van het ambt; dat echter ook een onmiddellijk financieel voordeel voor de gemeenten uit het bestaan van het Sanatoriumfonds voortvloeit in zooverre deze herhaaldelijk ontheven zullen worden van een vergoeding van kosten van genees kundige hulp, enz. ingeval dergelijke kosten een bedrag overschrijden, dat in billijkheid ten la9te van den ambtenaar kan komen, welke regeling in verschillende gemeente lijke rechtspositieverordeningen wordt aan getroffen en o.a. óók vervat was in het ont werp van Wet, betreffende den rechtstoe stand der ambtenaren (Art 50) j dat een goed functionneeren van het Sa natoriumfonds intusschen een belangrijk financieel offer van do organisatie vraagt, inderdaad zéér veel grooter dan zij zich daarvoor jaarlijks reeds getroost. Redenen, waarom het bestuur van het Sanatoriumfonds van het Nationaal Ver bond van Gemeente-ambtenaren den Raad beleefd verzoekt in aanmerking le mogen worden eebracht voor toekenning ^pan, een i gemeentelijke subsidie, met behulp waar van het zijn werkzaamheden, waarover den Raad regelmatig verslag zal worden uitge bracht, volledig zal kunnen vervolgen. Wij willen nog gaarne mcdcdeclen, dat de buurtcomenissie Zijlsingel met haar plannen om op den 3den October hel Re- geeringsjubileum van onze Koningin te vie ren, succes heelt gehad. De stralen waren keurig versierd en ook aan verschillende woningen waren versieringen aangebracht. De muziek van het Leidsche Spoor-» en Trampersoneel opende de feestelijkheden, waarna kinderspelen werden gehouden. Toen de slaalsicvaarluigcn,' waarin ook de Prins een plaats had genomen op hun weg naar het feestterrein den Zijlsingel pas seerden, werd Z. K. H. een krans aange boden en werd door de kinderen hel Wil helmus gezongen. Ook dc burgemeester bracht een bezoek aan de buurt. - Aangezien door de talrijke feestelijkheden '•Pop den 3den October een en ander dc aan dacht van het groóle publiek niet in zoo hoógo mate heeft getrokken als wel ver diend was, is dc commissie voornemens dc feestviering Zaterdagavond ie herhalen. De opening van het nieuwe gebouw der gemeenschap „Stadsevangelisatie ,,Je- Tuël", Middelstegracht 3, zal plaats hebben a.s. Zondagavond. De collecte, gehouden Ier gelegenheid van het Kreuzchor-c.oncert in de Iloogland- sche Kerk op Maandag 1 October, ten bate der noodlijdende kinderen in Duitschland, heeft het aanzienlijke bedrag van f415 0872 opgebracht. Na de inauguratie van de nieuwe leden van het Leidsch Studentencorps in de Slads- zaal op heden zal een stoet worden gevormd, welke te zes uur van de Stadszaal vertrek kende, langs Brcestraat, Steenschuur en Ra penburg de studenten-societeit „Minerva" zal bereiken. Aangifte is gedaan door den heer F., dat hij door mej. M., uij Rotterdam, in zijn winkel in de Glarasleeg is mishandeld. Gisternamiddag heeft de politie wegens lawaai etc. voor de Studentensociëteit zich genoodzaakt gezien -de studenten naar bin nen te jagen. Hedennacht is in .den groentenwinkel van K., hoék KerksteegOude-Rijn door twee personen een glasruit ingeslagen. Dit is door een burger gezien, doch de daders zijn nog niet gevonden door de politie. Gisternacht werd aan den Lage-Rijn-- dijk een persoon bloedend gevonden aan den weg. Hij had een messteek boven het linker oog, hem toegebracht bij het verlaten van een verlofslocaliteit, zonder eenige aanlei ding daartoe gegeven te hebben. Hij is naar zijn woning gebracht en later nog in het Acad. Ziekenhuis verbonden. De Toebackslijterij „d'Hollantse Dam per", hoofdkantoor Keizersgracht 151, te Amsterdam, heeft haar filiaal in de Maars-_ manssteeg no. 13, bekend als „De Beurs- klok", aap een algeheele verbouwing-' en restauratie onderworpen, waardoor dit pand een veel beter aanzien "heeft verkregen en geheel past in deze winkelstraat. Zij droeg de uitvoering van deze verbou wing op aan het architectenbureau „Kraan Groenewegen" en dit bureau heeft weer voor iets goeds gezorgd. Waren er vroeger aan weerszijden van den ingang twee kleine etalages, thans biedt één groote spiegelruit van buitenaf een blik in een breede, diepe etalagekast, welke door de bijzondere verlichting vooral des avonds een prachteffect zal maken. Ook de winkel zelf is veel prettiger van aanzien geworden, mede door de fraaie beschilde ring, waaraan onze stadgenoot de heer Poe- liejoe zijn beste krachten wijdde. Tegelijk met deze uitbreiding en ver fraaiing heeft de firma ook aan den inhoud van den winkel gedacht. Een keur van de besle merken sigaren, sigaretten en tabak, prijkt in de etalage, terwijl zij in het maga zijn zelf, nog tal van andere merken voor radig heeft Verder zijn er veel pijpen en verdere rookersbenoodigdheden aanwezig. Vanavond wordt de zaak heropend. De zomertijd. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en de Ned. Boerenbond hebben den volgen den brief aan den Minister van Arbeid, Nij verheid. en Handel gezonden: De Ghr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en de Ned. Boerenbond hebben met belangstel ling kennis genomen van het antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, d.d. 12 Juli j.l., betreffende wet- telijken tijd, op hun aan den Raad van Mi nisters onder dagteekening van 18 Juni 1923 gericht schrijven. In afwijking met het standpunt, in Be doeld antwoord ingenomen, zijn wij van meening, dat een bespreking van vertegen woordigers uit de verschillende groepen "onzer bevolking zeer wel zal kunnen leiden tot een met juistheid vaststellen van de eco- Öömiscjie, Jegpgfig^l ejn andere bezwaren* aan het behoud van den z.g. zonnetijd en het invoeren van-den z.g. zoipertijd voor do onderscheidene volksgroepen en voor de ge meenschap verbonden en dal de mogelijk heid geenszins is uitgesloten, dat in de een of andere richting ebn oplossing van het vraagstuk kan worden,verkregen. Ten einde een evenlueele sarnenspreking met verschillende organisaties zoo vrucht baar mogelijk te doen zijn, verzoeken wij uw Raad beleefd, om de volledige gegevens van het laatste onderzoek, welke destijds aan de Stalen-Generaal zijn medegedeeld, wel ter onzer beschikking le willen stellen. Wij vleien ons, dal d; Raad wel aan ons verzoek zal willen voldoen. Crisis wetgeving. De Ghr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw-Co mité en den Ned. Boerenbond hebben den vólgenden brief aan den Minister van Ar beid, Nijverheid en Ii«andel gezonden: De Ghr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, het Kon. Ned. Laudbouw-Comitó en den Ned. Boerenbond hebben met be langstelling kennis genomen van uw brief d.d. 23 Juli 1923, betreffende crisis wetge ving, waarin wordt meegedeeld, dat de- kwestfe van de intrekking der onderschei dene crisismaatregelen de aandacht der Regeering heeft en dat daarbij vanzelf de vraag onder de oogen zal worden gezien, of ook voor intrekking der wet. van 3 Aug. 1914, houde'nde verbod tot uit- en vervoer van sommige artikelen, reeds de tijd is ge komen. Wij zijn van meening, dab voor het in trekken van de bedoelde wet van 3 Augus tus 1914 geen nadere overweging noodig is, aangezien deze wet destijds uitsluitend met. betrekking tot door den oorlog of het oorlogsgevaar veroorzaakte bijzondere om standigheden in het leven is geroepen. Bij de schriftelijke gedachten wisseling over deze wet is destijds de vrees naar voren getreden, dat do Regeering haar bevoegd heden, aan deze wet ontleend, een onrecht matig gebruik zou maken. Te dezen opzich te heeft zich reeds oen geval voorgedaan, n.l. toon op Donderdag Q Maa-rb 1922 door den tocnmaligen Minister van Landbouw, Nijvefheid en Handel, d.e op 9 Juli 1921 verleende dispensatie van het laatstelijk op 24 Juli 1915 ingestelde verbod tot uit voer van aardappelen werd ingetrokken. In onze opvatting, dat üe bijzondere om standigheden niet meer bestaan, zijn wij gesterkt door het Kon. besluit van 16 Maart 1923, waarin wordt verklaard, dat de met betrekking tot de wet van 7 December 1918 tót verzekering van de dienstvaardig heid van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd in de buitengewone omstandigheden de door oorlog of oorlogsgevaar veroorzaakte bij zondere omstandigheden hebben opgdhou- den te bestaan. Waar Uwe Excellentie voorts in haar antwoord op de vragen van den heer Braat betreffende dc Distri outiewet 1916 en de Scheur wet heeft kenbaar gemaakt, dat de bijzondere toestand op bet gebied van de voedselvoorziening een einde heeft geno- j*men, vermeenen wij. dat de vraag of de tijd voor intrekking van de wet van 3 Augustus 1914 (houdende verbod tot uit en verVoer van sommige artikelen) alreeds gekomen is, niet meer onder de-oogen be hoeft te worden gezien,, maar zonder na der onderzoek in bevestigenden zin kan worden beantwoord In verband met het gevaar, dat voor onzen landbouw in het niet opheffen der crisiswetgeving is gele gen, meenen wij met den meeaten ernst er bij Uwe Excellentie op te moeten aan dringen aan, uw voornemen eerlang te ko men tot oen wetsontwerp tot intrekking van verschillende crisiswetten, ten spoe digste uitvoering te geven, althans wat betreft de meermalen genoemde wet van 3 Augustus. Wij vertrouwen, dab wij ditmaal geen vengeefeeb beroep op uw goeden wil in de zen doen. De Vlootwet. In een opgewekte vergadering heeft giste ren de R.-K. Kiesvereeniging Rijkskieskring 's--Gravenhage met 211 tegen 41 stemmen volgende motie aangenomen: De R.-K. Kiesvereeniging enz., overwe gende, dat uit de houding de regeering blijkt, dat de?e dc aanhangige Vlootwet zoo spoedig mogelijk wenscht le zien aangeno men; -dat de benoodigdc bedragen voor de uitvoering der Vlootwet moeten worden ge vonden desnoods ten koste der sociale wet geving, van het onderwijs, van de loonen van het overheidspersoneel, van de moge lijkheid van vermindering van den belas tingdruk en van andere gewichtige belan gen; dat in de R.-K. Staatspartij in het alge meen en in den Rijkskieskring 's-Graven- hage in het bijzonder, voortdurend is aan gedrongen op aanzienlijke bezuinigingen ten aanzien van de militaire uitgaven; dat door uitvoering der aanhangige Vloot wet aan dezen aandrang niet wordt vol daan; dat de beproefde buitenlandsche poli tiek van Nederland ook in de toekomst al-Ie militair vertoon moet vermijden, maar hier in moet beslaan, dat wij: lo, ons verre hou den van alle bondgenootschappen of specu latie op bondgenootschappen; 2o. de be staande. uitstekende yerstandhouding met BINNENLAND Verklaring betreffende de Vlootwet van het Leidsch Anti-Vlootwet-Comité. Er wordt melding gemaakt van een voor genomen legervermindering. Brieven vai'. landbouworganisaties inzake den zomertijd en de crisiswetgeving. De Regeering handhaaft ook voor 1921 de mogelijkheid van Rijkssubsidie van meer dan honderd procent aan werklozenkassen; echter alleen in dringende gevallen." Een ui'ring van ontevredenheid van Rijks* ambtenaren. BUITENLAND. Stresemann zal waarschijnlijk in Duitsch land een klein extra-parlementair kabinet vormen. De Engelsche mijneigenaren weigeren de eischen der mijnwerkers. Storm aan de kasten van Engeland, Frankrijk en België. alle andere mogendheden met de meeste kracht bevorderen; 3o. het hooge aanzien, dat Nederland in alle landen om zijn groole cultuurwaarden en niet om zijn militaire krachten geniet, als den besten waarborg voor onze onafhankelijkheid bewaren en vermeerderen; dringt er met den meeslen ernst bij de R.-K, Kamerfractie op aan, de aanhangige Vlootwet niet te aanvaarden; besluit deze motie ter kennis le brengen van de Katholieke Kamerfractie en de pers; verzoekt den overige Roomsch-Katholie- ken Rijkskieskringorganisaties aan deze motie adhaesie te betuigen. Tijdens de stemming werd druk geteekënd op een Katholiek petitionnement tegen de Vlootwet, uitgaand van de Studieclub St. Michael. Naar „De Tel." verneemt, doet in parle mentaire kringen het gerucht de ronde, dat de Regeering, alvorens lot de behandeling der Vlootwet in openbare zitting overgegaan wordt, aan de Tweede Kamer in comité- generaal mededeeling zal doen van de mo tieven, die haar op een onverwijlde behan deling van de Vlootwet doen prijsstellen. De aanbieding van het petitionnement tegen de Vlootwet aan de Tweede Kamer zal gepaard gaan met een "ètraatdemonstratie» C.Volk".) Legervermindering Naar ,,Do Tel." verneemt, is in beginsel besloten tot een aanmerkelijke legervermin dering door opheffing van een der vier divisies en wel de tweede divisie te Arn hem, bestaande uit zes regimenten infan terie, twee regimenten veld-artillerie en ecu half regiment huzaren. Adellijke titels en kwaliiicatiën. Het antwoord van den Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw op de vraag van het lid van de Eerste Kamer ba ron De Vos van Steenwijk, naar aanleiding van het antwoord van den Minister op de door hem gedane vragen betreffende* het weglaten van „adellijke titels en kwaliïica- tiën" in het proces-verbaal van de zitting van het Centraal-Stembureau tot het vast stellen van den uilslag der verkiezing van de leden van de Eerste Kamer der Statcn- Generaal, luidt: De ondergetcekende heeft van hel Cen traal-Stembureau, naar aanleiding van de nadere vraag, het volgende antwoord ont vangen. „Ofschoon bij nader onderzoek is geble ken, dat de Raad van State inderdaad twee malen, en wel op de in de vraag genoemde data, op het betrekkelijk Koninklijk besluit is gehoord geworden, zoodat een der gron den, waarop het Centraal-Stembureau de rechskracht van het Koninklijk besluit in twijfel trok, komt le vervallen, merkt hel Centraal-Stembureau op, dat zijn beschouw wing zelf daardoor haar kracht niet heeft verloren. Het vestigt daarenboven de aan dacht op de omstandigheid; dat, wal van het Koninklijk besluit gezegd werd, slechts sub- sidair en ten allen overvloede aan de eigen lijke motiveering van zijn gedragslijn werd toegevoegd. Die gedragslijn, ook in 1918 en in 1922, zonder iemands tegenspraak ge- volgd, wordt door het aangevoerde, naar het Centraal-Stembureau blijft meenen, lefc volle gerechtvaardigd." Hij betreurt ten zeerste, dat een vergis sing was ingeslopen, welke ook aan hst De partement niet is opgemerkt, maar vereenigt zich met de zienswijze van het Cenlraal- Stembureau, dat de strekking van liet eersla antwoord daardoor niet wordt aangetast.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1