A. S.C.—U.V.V. De Draadlooze Teiegraf ie en Telefonie NIEUWE RIJN 26. Fic.s,. B.ï.1 De Fondsenmarkf. r~ Ti Se klasse. L F. C. IX—L. T. C. X. 10 uur, J de la Rie. A. C. VLtidscbe B. IV, iO'A uur, P. A. IVincen. Lvtgd. IX—D. V. S. IJJ, 10 u., M. H. t. Hooll t Van Overal. nieuwe compelllle is onder weinig F De gunstige voarleekenen ingezeL Bij de wed- eLrijden, die lot dusver voor de Westelijke eerste klasse zijn gespeeld, heelt het mee- rendeel der oude Bewoners van hot voetbal- Walhalla bitter weinig gepresteerd en het giet er naar uit, dat wij aan het begin staan van een tijdperk van nieuwe decadentie, dat niet zal nalaten crnsligen invloed uit te oefenen op het spelpeil. Het feit, dat de oude cc-rste-klasscr9 zienderoogen in kracht atne- tnen, beschouwen wij, op zichzell genomen, niet als zoo buitengewoon ernstig, indien elechls goede reserves klaar staan om op behoorlijke wijze de opengelaten ruimte aan le vullen. Het is dan een kwestie van komen en gaan, de eeuwige wisseling, waaraan alles en iéder blootstaat, ook in onze voetbal organisatie. Doch de zaak wordt ernstiger, wanneer die reserves niet aanwezig zijn. En dat is hier het gevat. Althans momenteel. Wellicht dat de naaste toekomst dra verbe tering zal, brengen, maar op heden zijn de feiten zoo, dat vele oude le-klassers bedui dend verzwakken, terwijl de nieuwelingen tiiet bii machte zijn ben te vervangen. De instelling eener nieuwe indeeling, waarbij geen rekening werd gehouden met de belangen Van het spelpeil, begint reeds tui haar nadeeligen invloed te doen gelden. Middellijke aanleiding daartoe wordt ge geven door een sterk verminderde belang- stelling onder de oude (in tegenstelling met nieuwe) cerste-klas-spelers. Tallooze spelers van naam schijnen plotseling alle animo le hebben verloren en geven er de brui aan, of passagieren in hel veld maar zoo'n beetje mede. Dit móét fnuikend werken. En dat doet het ook Laat ons hopen, dat het oude voelbalvuur Spoedig weer ontvonkt en de vlammen der geestdrift huizenhoog naar huilen slaan. ft Is bitter noodig. A.s. Zondag 2 uur: Competitiewedstrijd Neemt vooral uwe plaatsbewijzen bij den voorverkoop 1755 Hel Westen. Een dag van sensatie en enthousiasme had het morgen voor Amsterdam kunnen Worden. Kunnen.... Nu zien wij het eens zoo gevierde Ajax roeml.oos ten onder gaan tegen de kampioensclub van Nederland, die lot nog toe evenmin veel heeft gepresteerd. In de Maasstad wordt het publiek vergast op een stedelijke ontmoeting. Wij geven de beste kansen aan Feyenoord. Yier nieuwelingen komen verder voor deze afdceling in het veld. Dat H. F. C. met klein verschil zal winnen van 't Gooi, mecnen wij gevoeglijk te mogen aannemen. En voor den eersle-kla3 ai 1 l.wedstrijd S. Y. V.Z. F. C. lijkt ons een gelijk spel zeer waarschijnlijk. In de andere aideeling gaat A. S. G. in eigen huis. de Utrechtsche gebloklen te lijf. Een voorspelling is hieromtrent heel moei lijk. Het is waar dat de rood-zwar'en aan Blauw-Wit kranig partij hebben gegeven, hetgeen het beste doet hopen, maar even waar is het, dat U. V. V. beter kan dan Zon dag j.l. -legen O, D. S. Dat, daar aan de Lage .Weide, is het voorspel geweest van de voor stelling, welke de club van de Builenweg's morgen alhier wen9cht te geven. Waakt, rcod-zwarLen I U.V.V. is qua ploeg niet buitengewoon ge vaarlijk, maar individueel vormen verschil lende spelers een voortdurende bedreiging. Het gaat dit seizoen om het „to be or not be". Er kün gewonnen worden. Welnu.... O. D. S. krijgt Quick te gast en daarmede levens een pak slaag. In Rotterdam is naast V. O. C.Eevcnoord, nog de plaatselijke ontmoeting ExcelsiorSparla vastgesteld. Grooter nonsens had men moeilijk kunnen bedenken. De voetballiefhebbers zitten in middels met de handen in hel liaar. Waar heen Wij vermoeden, dat Excelsior voor haar oudere zuster do vlag zal moeten strij ken. H. B. S. gaat naar IJmuidcn en kan zich voorbereiden op zworen tegenstand. Een Ilaagsche nederlaag is lang niet onmo gelijk. Tenzij Denis c.s. weer op de proppen komen. Verder ontmoeten Haarlem en Blauw-Wit elkaar in de Spaarnestad. Zou liet een zege der rood-broeken worden In de 3e klasse A bekampen Alphen on li. V. S. elkaar. De sterkte der thuisclub kunnen wij nog moeilijk beoordeelen, doch daarentegen hebben wij voldoende vertrou wen in de Leidsehe blauw-witten om te re kenen op een overwinning voor onze siad- genoolcm U. V. S. is op het goede pad Laat zij er nu ook blijven. Over de andere 3e klasscrs blijven wij voo-rloopig het stilzwijgen bewaren, behalve over den kamp tusschen 't Noorden en Lug- dunuin. Van eerstgenoemde club hebben wij nimmer gehoord het zij in alle deemoe digheid neergeschreven. Maar in de Lugdu- nuin-ploeg leeft de geest van des trainers beleid, leeft ook de vurige wil om te herove ren datgene, wat zoo juist is verloren, en daarom rekenen wij op succes. Het Zeiden. Mocht de wedstrijd N. A. G.Willem TI niet nog worden uitgesteld, dan gelooven wij dal het in dezen kamp aan alle geestdrift zal ontbreken, zoo kort na de ontzetlende ramp. waardoor vele Willem II-'ers werden gelrorfcn. Een overwinning van N. A. G. lijkt ons zeker. Eindhoven schijnt minder gevaarlijk te zijn dan verleden jaar en krijgt derhalve op haar gezicht van M. V. V. De plaatselijke wedstrijd in Den Bosch is voot Wiüielmina, en Alliance zien wij met Noad de punten deelen. Het Oosten. David en GoliathTheole en Go Ahead 1 Een verrassing T Lijkt al te dwaas U. D. geven wij in eigen home een kansje legen EnsehecL Boys, evenals Hengelo tegen Vitesse. Be geel-zwarte Arnhemmers hebben Zondag wel gewonnen van Quick, maar in geburgerd zijn zij toch nog geenszins. Quick heeft een stevig en geroutineerd elftal, dat tot goede prestaties in staat is. Stellig zal IJn-acles in Nijmegen het onderspit moeten delven, Hei Noorden. De big-match van 't Noorden: Be Quick— Velocilas heeft ditmaal veel aantrekkelijks verloren, doordat groen-wit een drietal van haar beste voorhoede-spelers is kwijt ge raakt Komt Be Quick volledig op, dan is alle twijfel omtrent den uitslag buitengeslo ten. Ook in Leeuwarden een plaatselijke kamp, namelijk tusschen Fiisia en Friesland De bewoners van de Wilhelmina-baan pres teerden tot op heden nog niets. Derhalve zien wij Friesland winnen. De derde Leeu warder club gaat naar Meppel, vermoedelijk om met de kous op den kop terug te koeren. Toch zal het verschil miniem zijn. Te Assen komt Veendam op bezoek, wat de rood- baadjes wel eens één of twee puntjes kan kosten, en Upright zal het stellig niet verder brengen dan tot een gelijk spel tegen W.V.V. Wijziging wedstrijdprogramma. De voor morgen vastgestelde wedstrijd D.D.S.Quick is omgezet, terwijl voor de Zuidelijke le klasse nog is ingevoegd de wed strijd DoskoBrcdania. De bestuursverkiezing van den N. V. B. De heer A de Haan Azn. te Bussum is met 189 steramen gekozen voor de nog on bezette commissarisplaats in het bestuur van den N.V.B. Op den beer H. J. J. Lobach te 's Hertogenbosch, werden uitgebracht 1-14 stemmen terwijl voorts 14 stemmen blanco werden uitgebracht en 1 stem van on waarde. KORFBAL. Overzicht. Voor de Westelijke le kl. Noord staat een wedstrijd op liet programma Excelsior Nausikaa. 't Zal wel voor de bezoekers zijn, hoewel ze er hard voor moeten werken. Voor Zuid heeft Vitesse een thuiswedstrijd Zij ontvangt den nieuwen cersle-klasser H. V. C., die lot nog toe nog geen slecht figuur heeft geslagen, 't Zal Vitesse dan ook niet makkelijk gemaakt worden. Toch gelooven wij, dat zij het wel tot een goed resultaat weet te brengen, als zij de tanden maar eens op elkaar zet. Speelt zij als tegen O. S. G. R. dan voorzien wij een Leidsehe teleurstelling. Verder spelen voor deze afdeeling Rozen burgO. S. C. R. en H. S. V.II. K. V. De eerste is zoo goed als zeker voor de gasten. Met een plaatselijke ontmoeting is het voor spellen c-chter lastiger. Gelijk spel of een kleine zege voor H. K. V. lijkt ons het waar schijnlijkst. Voor de Noordelijke Overgangsklasse wor den gespeeld HaarlemD. E. V.- II, die door de gastvrouw zal gewonnen worden WcsterfcwartierD.D.V., en SwiftK.V.O. is voor de bezoekende vereeniging. Voor de Overgangsklasse Zuid komen Ye- lox en D. K. C. tegenover elkaar. Velox zal wel de sterkste blijken. S. D. O. moet voor de 2e kl. G naar Den Haag om H. B. S. te bestrijden. S. D. O.'s overwinningsreeks zal hier wel gestuit wor den. Houdt den nederteag echter zoo klein mogelijk I In het Oosten komen voor de le kl. A. Quick en E. K. C. A tegen elkaar. Dat E. K. C. A. zal winnen, lijkt ons zeker, doch ver der gaan wij niet. Voor B spelen NaiisA. K. C. en D. O. V. AH. K. C. In het eerste geval geven wij de thuisclub, in het tweede den bezoe ker den metsten kans. Ingelascht is nog de wedstrijd D. E. V. Hercules, HOCKEY. Be aanvang der competitie. De aanvang der competities van den Ned. Hockey- en Bandybond is bepaald op 21 October a.s. WIELRENNEN. Leidsehe Ren- en Toeristvereen. „Swüt". Morgen zal de beslissing komen wie den beker van de 40 K.M. recordrit zal winnen, daar dit de laatste rit is. De sa enkoinst zal zijn 9.30 uur bij de Kweekschool voor Zee vaart. (Nadruk verboden Het ontvangen van ongedempte golven. De „Heterodyne". Den vorigen keer hebben we gezien, dat door middel van etn afzonderlijke spoel in den plaalkring, terugkoppeling verkregen wordt. Het zelfde kunnen we ook bereiken, als er een enkele oscillatorkring is. Deze kring moet bevestigd of gekoppeld worden aan den plaalkring van de lamp, en het roosier beïnvloeden. De spanningen op het roester moeten van zulk een phase zijn ten opzichte van den plaalkring en met znlk een energie, dal hij de oscillaties onderhoudt of versterkt. Als we in Fig 1 de spoel 212 tegenoverge steld winden ten opzichle van de spoel Zl, of de verbindingen van deze spoel omwisse len, zal de overgcbrachlc energie van den plaatkring op het rooster zoodanig zijn, dat zij de origineele oscillaties dempt of tegen werkt In dat geval is er dus geen terugkop- pelingseffcct Fig 2 toont oen eenvoudige schakeling Met den plaalkring Z2 C2 van de hetero- dyne is de terugkoppelspoel op zoo'n wijze gekoppeld, dat de lamp L2 ongedempte os cillaties opwekt met een Irequentie, die ge wijzigd kan worden, dooT de capaciteit van den condehsator C2 te varieeren. De gloei- draden van heterodyne en detector kunnen op een batterij branden; één spanningbat- lerij Voor beiden is ook voldoende. Bij het gebruik van hoogfrequent versterking is het echter beter aparts batterijen tfi gebruiken, i Vooideelen van ontvangst met i li terugkoppeling. De voorieelen. buiten de mogelijkheid om' ongedempte golven le ontvangen, zijn de volgende: lo. Versterking van de signalen. 2o. Meer storingsvrije ontvangst ten op zichle van gedempte golven en atmosferi sche storingen. 3o. Een grootere selectiviteit. Als we de ongedempte oscillaties in groe pen scheiden door middel van een interrup- tor, zal de maximum-amplitude die zijn van de oscillaties zelf. Bij het gebruik van lerugkoppeling, zal de amplitude van de groepen tusschen 0 en de amplitude van de inkomende signalen va rieeren; dit veroorzaakt een zekere verster king. Dit zijn de voorwaarden, al3 de locale oscillaties de zelfde amplitude hebben als de inkomende oscillaties; maar een gelijk soortige versterking wordt verkregen, als de inkomende signalen zachter zijn dan de lo cale oscillaties. Het tweede voordeel wordt verkregen, omdat de gedempte signalen en atmosferische storingen nóg lager toonen zullen voortbrengen, als er terugkoppeling gebruikt wordt. Inkomende ongedempte sig nalen, geven op dezo wijze een zuiveren muzikalen toon, welke zeer makkelijk te onderscheiden is van de storende signalen en luchtstoringen. Het grootste voordeel van de ontvangst met terugkoppeling is, dat er een grootere selectiviteit wordt verkregen bij RECLAME. NOODSEINEN. Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikfecl- baar wordt I Haar tobberig werk binnenshuis, wasschen, strijken, verstellen, poetsen en do eindelooze huishoudelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig 1 Prikkelbaarheid, pijn in de lendenen en zijden, hoofdpijn, rugpijn, urine- "kwa'len, zenuwachtigheid en duizelingen zijn seinen van nierverzwakking. Om zich te hoeden voor ontwikkeling van do lange nasleep van nog ernstiger nierstoornis- scn, is het tijd om aan zichzelf to denken en de worstelcndo nieren mot Foster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend middelhet werkt allec-n op de nio- ren en blaas, en het baat togen pijnlijke ver schijnselen van nier- cn blaaskwalen als nier- zand, rheumatiek, steenvorming, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinozaurver- giftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken h. £1.75 per doos. 1" 1 voor het opwekken van ongedempte oscilla ties. Zl Cl is de oscillatorkring. Deze kring krijgt zijn energie door de stnoompulses in den plaalkring van de lamp. De plaalslroom gaat van den glocidraad naar de plaat dóór de hoogspanningbatterij B2, dóór het gedeel te van de zelfinductiespoel AB, en terug naar den gloeidraad. Het zij opgemerkt, dat het niet noodig is, dat de plaatstroom door de geheele spoel van een oscillatorkring gaat; het doorloopen van een gedeelte is reeds voldoende. Het punt G van Zl is aan het rooster van de lamp bevestigd. De gloeidraad is bevestigd aan punt B, liefst op de helft van de zelf inductiespoel Zl.'Dit punt kan echter ver schoven worden, cn moet liggen tusschen de twee punten A en C. Als we even nadenken over de oscilla.ties, welke in den kring Z- C1 slroomen, zullen we begrijpen, dat de punten A en C een tegenovergestelde span ning zullen hebben ten opzichte van den glocidraad. Deze schakeling voldoet zeer goed en wordt wel gebruikt om te zenden. De spanningbalterij is bevestigd tusschen A en de plaat van ds lamp. Deze stand van de spanningbatlerij is in sommige gevallen heel nuttig, want zij beïnvloed de normale spanning van het rooster niet, welke onge veer nul is; aan den anderen kant, als deze schakeling gebruikt wordt in verbinding met andere lamptoestellen, is het wensehe- lijk, dat de hoogspanniogbatterij dicht bij don gloeidraad zit In dat geval moet er bij het rooster een condensator gezet woTden en een roostorlek- wcerstand tusschen rooster en gloeidraad. Flg. 3 toont een 'ontvangtoestel voor onge dempte golven, waarvan de lamp LI als de tector dienst doet. Zl C is de gewone oscil latorkring, die direct aan antenne en aarde is gekoppeld. Deze schakeling kan gebruikt worden voor. de ontvangst van ongedempte golven, mits er een heterodyne bij gebruikt wordti het ontvangen van verschillende ongedemp te stations tegelijk. Het gebruik van ongedempte golven geeft op zich zelf al een grootere selectiviteit, doch door de ontvangst met terugkoppeling, kunnen we ongedempte stations, die onge veer op dezelfde golf werken, gemakkelijk scheiden. Het volgende voorbeeld maakt dit duidelijk. Stel voor, dat er twee ongedemple stations zenden, één op een golflengte van 600 meter, en de andere op 585 meter. De frequentie van de golven van het slation op GOO meter is 500.000; de frequentie van de heterodyne maken we dan 500.0001000 is gelijk 499.000. Het station op 585 meter zal golven opwekken met een frequentie van 537G34, dus zal de Toppunt" frequen tie van dit station 537634499000 is gelijk 38634. Een toon van zulk een hooge fre quentie is onhoorbaar, zoodat dit station geen storende invloed kan hebben. Zulk een selectiviteit is natuurlijk niet te verkrijgen met gedempte stations, daar stations met een golflengteverscliil van 100 meter elkaar nog storen. Hoe grooter de golflengte wordt, hoe geringer de selectiviteit. Voor de kleine golven hebben we dus van dit soort ont vangst veel voordeel. Ieder modern radio- ontvangtoestel is dan ook volgens dit prin cipe gebouwd. We zijn over dit onderwerp echter nog niet uitgepraat, en zullen er later nog op terugkomen. Nieuws. In de weerberichten van Parijs, zal tevens een seismologisch rapport worden gegeven. De woorden „Sesmo Strasburg" gaan vooraf. De gegevens voor dit rapport worden verstrekt. Door het groote moderne seismologisch observatorium te Straatsburg. De pleizierbooten in hel kanaal zijn thans allen van een draadlooze ontvanginslallatie voorzien. De namiddagmuziek van Cardiff wordt in de salons ten gehoóre gebracht door twee luidsprekende telefoons. 46 pCt. van de Amerikaansche Broad- castingslations zijn thans opgeheven. Zij be lmoren niet aan één maatschappij, want iedere radio-firma houdt er zijn eigen radio- telefoniestation op na. De eene firma wil al mooiere concerten geven dan de andere, en het slot is dat de onkosten zoo hoog loopen, dat zij hun stations moeten sluiten wegens gebrek aan financiën. Nu is het in Amerika ook wel een beetje bar met de „Broad casting". 's Morgens om 7 uur begonnen sommige stations al, en bloven doorwerken tot 's nachts 2 5 3 uur. De Amerikaan krijgt 's morgens in bed al draadlooze. De vrou wen wordt verteld wat ze vandaag zullen eten, en ^oor de mannen is het allerlaatste nieuws bestemd. De „Luisteraar" in Amerika kan zoo raar niet aan zijn afslemcondensator draaien, of hij hoort een telefoniestalion. In Engeland is de „Broadcasting" veel beter georgani seerd; er zijn slechts enkele stations, die aan alle radio-firma's tezamen behooren. Van concurrentie-nijd i9 dus geen sprake. Inlusschen kan bovenstaand dienen als een waarschuwing voor de Nederlandse! firma's, die van plan zijn om ieder op zi< zelf een radio-lelefonislation le explo leeren. In Brilseh-Jndid en Australië zal c* Broad cast ingdienst ingesteld worden. H< Engelsche systeem wordt ingevoerd, tcrwi er geen buitenlandsche firma's aan de kunnen nemen. Met het oog op de landbouw bevolking in Australië, zal er een special weerberichtendienst ingesteld worden, tei wijl de markl-noteeringen van graan e fruit draadloos uitgezonden zullen wordci Amateurs, die over een goed ontvangtoe stel beschikken, zullen eerstdaags weel nieuwe telefonistations kunnen booren. Hei Relay-sialion te Sheffield is reeds in bö drijf, terwijl Aberdeen en Bournemouth respectievelijk op 10 en 17 October geopenq zullen worden. Luisterprogramma. Carnarvon MUU 14000 M. om 5 50 ielel graf. persberichten lederen dag. Cadix EAC 2540 M. om C.20 lelegraf. pers berichten lederen dag. Moskou MSK 5100 .YL om 7.20 lelegraf. persberichten iederen dag. Eilvese OU1 9600 M. om S.20 lelegraf. persberichten lederen dag. Vragen op draadloos telefonisch en fcle- grafisch gebied kunnen worden ingezonden aan de Redactie van ons Blad en worden dan 's Zaterdags daarop beantwoord. SCHEEPSTIJDINGEN. KON. WEST-IKD. MAILD. HELDER 24-9 v. Valparaiso n. AmsL NICKER1E uflr. 27-9 te Madera. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KRAKATAU thuisr. 26-9 te Colombo. HALCYON-LIJN. STAD DELFT 28-9 v. Rott. n. Buenos Ayres. STAD DORDRECHT 27-9 v. Buenos Ayres te A ntwei-pen. STAD HAARLEM 28-9 v. Rolt te Antw, HOLLAND OOSÏ-AZIE LIJN. «I OOSTKERK uitr. 28-9 te Shanghai. BOLLAND-AUSTRALIË LIJN. ALMKERK thuisr. 28-9 van Genua. TJ1KANDI thuisr. 27-9 v. Melbourne, STOOMVAART MIJ. „OCEAAN", POLYPHEMUS 27-9 v. Colombo. ROÏTERD. LLOYD. BELI uitr. pass. 28-9 Gibraltar. R1NDJANI -xiitr. pass. 28-9 Perira. BATAVIER 1 28-9 v. Bordeaux n. Rott. 1 DORDRECHT 28-9 v. Newcastle te Harburg DURAZZO 2T-9 v. Rodoslo te Smyrna. HAGNO 25-8 v. B. Ayres te Rosario. HALIOTiS 24-9 v. Shell Haven te Genua H1LLEGOM 28-9 v. Newcastle n. Hamb. I B. AUG. KESSLER 2G-9 v. Sabang. KAPELLE 28-9 van Stockholm te Bredong- ham. KATWIJK 27-9 Antwerpen naar Methil. NAALDWIJK 27-9 van Rott. to Newcastle, PENDRECIIT 28-9 v. Constantsa te Graves- end. t PENDRECHT 28-9 v. Conslanlza le Londen. SAMBODJA 2fi-9 v. Cadix le Lissabon. ST. ANNALAND 28-9 v. Seabam n. Rott, ST. PH1L1PSLAND 27-9 v. Rolt. o. d. Tyne, STOLWIJK 28-9 v. llcihil te Gravescnd. TEXEL 27-9 v. St. Nazaire te Nanles. TYNE 28-9 v. Hartlepool naar Rotterdam, VESUVIUS 28-8 v. Hamburg te Kermorund. Dc politieke ontspanning, die wij reeds verleden week hebben gc-sïgnaleerd, is thans gévolgd door de opheffing van het lijdelijk verzet van Duilscliland in het Roer gebied. Hierdoor zal men bereiken, dat de stemming in Frankrijk jegens Duitsehland, iels gunstiger wordt, al moet men zich ten slotte hiervan niet al te veel voorstellen. Immers, Frankrijk blijft vasthouden aan zijn eischen en zal deze niet eerder opgeven vooraleer er ten volle aan voldaan is. ïn- tusschen rijzen er nieuwe moeilijkheden en wel van tweeledigen aard. Door het opge-. van van het lijdelijk verzet zijn de revolu tionaire plannen in Duitschland, zoowel van links als van rechts in sterke mate aan gemoedigd en het slaat nog 1e bezien of de huidige regcefing het met de lot haar be schikking staande machtsmiddelen het pl kunnen bolwerken. Anderzijds zal men zich niet kunnen verhelen, dat door de ophef fing van het lijdelijk verzet de naaste voor uitzichten voor Frankrijk nog geen steolc beter Worden en wel door de economische moeilijkheden waarmede het Roergebied nu eenmaal te kampen heeft. Men beschikt in het Roergebied thans over er voldoende geld middelen, over onvoldoende voorraden le vensmiddelen, terwijl de productieve kracht van dc Roerindusirie door don stilstand der laatste maanden aanzienlijk is verzwakt. Hetgeen dus neerkomt op het feit, dat Frankrijk er betrekkelijk weinig zijde bij spint, ook al is het politiek succes nogal groot. Maar men kan nu eenmaal niet van politieke successen leven en wanneer wel dra blijkt, dat de voldoening van Dnilscli- lands verplichtingen door de opheffing van het lijdelijk verzet nog geen stap nader is gekomen, dan zal ook de roem van dit po litieke succes verbïceken. Overigens blijft de politieke toestand in Duitschland zelf nog steeds een belangrijke Temmende fac tor voor het herstel van het economische teven. Dit uit zich o.m. ook op de deviescn- en eifcclenmarkt te Berliin. waar men een groote terughoudendheid loont. De vraag naar vreemde betaalmiddelen is zeer ge ring en de kooporders worden ten volle toe gewezen. Dit duidt levens op een sterk ver minderden omzet bij de industrie. Op de geallieerde beurzen had de opheft fing van het lijdelijk verzet, zooals te ver wachten was, een gunsligen invloed. Alge meen was de stemming een betere, zoowqI voor diverse fondsen als voor de wissels. Zelfs Japansche fondsen konden hiervan b.v. te Londen nogal sterk profiteeren. Fransche staatsfondsen waren in dit verj band zeer vast. Van speculatieve waarde waren olic-oandeelen nogal gevraagd, mede naar aanleiding van Parijsche aankoopen. Tijdelijk had in deze soort eenige inzinkiDg plaats als gevolg van baisse-verkoopen. Parijs was in navolging v5n Londen vast 9la sol Te< va all

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 8