CHIEF WHIP No. 19498. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 September. Tweede piad. Anno 1923. GEMEENTEZAKEN. De Reis naar België. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. tr' Jr- Dé gemeent'ebegrooting voor 1924. i jL. De gewone ontvangsten. f Eet batig saldo van den gewonen dienst pver 1922 wordt thans voorgedragen op 1119.511 tegen 1266.566 in 1923. Een gedeelte van het (vermoedelijk) batig Slot van den gewonen dienst van het dienst jaar 1923 wordt, zooals wij gisteren reeds aanstipten, op deze begrooting overgebracht, ten einde haar sluitend te maken, wat anders niet het geval zon zijn, indien men ivoor de opbrengst der plaatselijke directe Jb'elasting 12.000.000 uittrekt, zooals door B. én tW. om de belastingschuldigen niet te éwaar te drukken, is gedaan. Dit gedeelte paoet dan bedragen 1297.708. Laat ons ho pen dat wij in het dienstjaar 1923 geen tegenvallers meer krijgen, want dan zal de berekening moeten lalen. Het hooldstuk: „Vroegere diensten", is nu 0U3 geraamd op 1717.219. Het ongeveer hiermede overeenkomende hooldstuk op de yorige begrooting gal een totale opbrengst tvan 13G6.666. Het saldo van de rekening IVoor bet dienstjaar 1921 was wel kleiner en ,er was toen slechts gerekend op 1100.000 uit den dienst van 1922. Vandaar het ver- jjchil. Het tweede hooldstuk dat nu tot titel draagt „Algemeen Beheer" geeft tot eind uitkomst een bedrag van f 211.468. De eerste post van dit hoofdstuk: „Uit- Ikeering van het Rijk" overeenkomstig de Wet van 21 Mei 1897, en is thans slechts i&p 1193.637 geraamd, d.i, f 2.85 per inwo- per. Die post was verleden jaar veel grooler. Blijkens ingekomen bericht is de regee- fring niet voornemens stappen te doen, op dat aan de gemeenten over 1923 en volgen de jaren weder een nooduitkeering zal wor sen toegekend, in verband met den zorg- Wekkenden toestand van 's Rijks financiën, èaarom wordt de nooduitkeering waarin Voorgaande jaren nog al op kon worden ge tekend, voor memorie uitgetrokken. Een post welke nog niet eerder werd aan getroffen op eenige begrooting is getiteld: „Rechten ingevolge Woonwagen- en Woon- Bchepenwet". De opbrengst wordt echter slechts op f500 geraamd. Deze tijdelijke be woners zullen in 1921, wanneer deze wet in Werking treedt, toch iets ia de gemeente belasting moeten bedragen. Een andere post: nl. „Verhaal van bijdra gen voor eigen, en weduwen en weezen- pensioen, ingevolge arl. 36 der pensioenwet 1922" welke hier uitgetrokken wordt op i 6495, kwam op de vorige begrooting ook tiiet voor. Zooals men kan weten wordt van ,8e ambtenaren en werklieden der gemeente t)u weer voor eigen pensioen 3 pCt. en voor Weduwen en weezenpensioen 1/i pGt, ver haald. Verder verhaald de gemeente een bedrag, Inzak» ponsioonstorting van hot onderwij zend personeel, welks wedden overeenkom stig rijks voorschriften zijn geregeld en ten Slotte wordt op dezen post verantwoord, het geen het Rijk verhaalt op de z.g. verplichte onderwijzers. Zoo krijgen wij een totaal van f 214.468. In den tijd van premie vrij pen sioen moesten we deze bijdragen derven. Het derde hoofdsluk, waarbij de ontvang sten ter zake der „Openbare Veiligheid" zijn Ondergebracht, worden, bijeen geteld, op f 13.165 geraamd. Ook hier vormt het „ver paal van pensioenbijdragen" het grootste bedrag. Het betreft hier in hoofdzaak hoofd zakelijk de pensioenbijdragen van de politie ambtenaren en beambten. Het hoofdstuk „Volksgezondheid" levert slechts aan inkomsten op, volgens deze be grooting f 9200. Op de vorige begrooting wa len dezelfde posten nog lager geraamd, nl. 'pp f 5500. Da opbrengst voor vergoeding voor het .erlecnen van Eerste Hulp bij Ongelukken, Waarvoor bij voorgaande begroolingen niets ,was uitgetrokken, zal nu naar raming f 600 Opbrengen. De opbrengst van gemeenlelijke volksba- Ben wordt geraamd op f 7000, verleden jaar pp f 5500. Eindelijk wordt voor le exploita tie der gemeenlelijke zweii. urichtingen f 1200 uilgetrokken. Dit bedrag wordt ver- Wacht als batig saldo der exploitatie van de zweminrichting in het Rijn-Schlekanaal, Boor de Leidsche Zwemclub. In 1922 werd Ontvangen f 1225. Het vijfde hoofdsluk draag! tot titel: „Volkshuisvesting", welk hoofd de vroegere jbegrootingen ook niet kenden. Men vondt er in de eerste plaats op ver meld als aandeel van het Rijk der geraamde kosten terzake van de Huurcommissie, tol een bedrag van f1810. Vorder een bedrag van f 801 door de buitengemeenten bij te Bragen in deze kosten. De gemeente die voor de helft moet staan 'kost deze instelling derhalve ook ruim 4000 gulden. Een groot aandeel in het lolaal bedrag der inkomsten van dit hoofdstuk, vormt de posl: „Rente en aflossing van voorschotten, ver leend in het belang van de verbetering der Volkshuisvesting" door de woningbouwver- 'eenigi^gen aan do gemeente af te dragen. Het ltijk heeft die voorschotten hoofdzake lijk verleend, zoodat ze ook weder aan het Rijk moeten worden afgedragen. Er is voor Uitgetrokken f 494.579. Er slaat tegenover een bijdrage van hot Rijk krachiens de Woningwet tot een bedrag Van f 151.335. Verder komt voor het eerst een post op de begrooting voor rente en aflossing (annuïtei ten ter zake van den bouw van gemeente wege van 162 woningen, tot een bedrag van f 25.622. Eindelijk vindt men er op de rente en af lossing, ter zake van verleende voorschollen Voor den bouw van 120 woningen aan den Lage-Rijndijk aan de vereeniging „De Een- Bracht" tot een totaal bedrag van f 25.343. Het totaal bedrag van dit hoofdsluk is 1728.376. De overeenkomstige posten waren &yer 1923 geraamd op f 635.230. Het hoofdsluk VI: „Openbare Werken" Wijst een totaal aan inkomsten aan f 178.010 tegenover f 111.650 Terleden jaar, voor. de Overeenkomstige posten geraamd en dit niet tegenstaande leggelden, hruggeïden, haven en marktgelden, alle iets lager zijn geraamd. Dat dit hoofdstuk toch nog aanzienlijk h'ooger is komt omdat hier het verhaal van pensioenbijdragen van de ambtenaren en werklieden in dienst van openbare werken zijn opgenomen. Deze zijn geraamd op f 12.800. Verder de vergoedingen voor werk zaamheden door de gemeente verricht door anderen waarvan f 25.500 wordt verwacht. Het volgende hoofdstuk draagt tot hoofd: „Eigendommen niet voor den openbaren dienst", bestemd en bevaltende posten, welke men in de vorige begrootingen onder andere hoofden verspreid aantal. In totaal wordt daarvan verwacht f 77.563. De overeenkomstige posten op de vorige be grooting waren in totaal uitgetrokken op f 102.850,. LA PANNE, 25 Sept. Ons gezelschap Hollandsche Journalisten was naar hier getogen om te zien, om door eigen aanschouwing te constateeren, wat hier in het gebied van den User was her steld na de stelselmatige vernieling en ver woesting, waaraan dit laatste slukje Belgi sche grond tijdens den oorlog blootgesteld was geweest. Dezen eersten dag hebben wij inderdaad al kunnen constateeren, dat het herstellings werk met kracht en moed is aangevat en doorgezet. De resultaten stonden vóór ons. En er was maar ééne roep over de gewel dige taak, welke het Belgische gouverne ment op zich had genomen en grootendeels reeds ten einde gebracht. Dat geschiedt door het ministerie van Economische Zaken, aan het hoofd waarvan minister Van de Vijvere staat en waarvan de heer Mechant de Ka- binelsoverste is. Onder leiding van laatst genoemden wordt de tocht gemaakt en aan zijn gedrukte toelichtingen, onvermoeid en altijd even welwillend verstrekte antwoor den op onze belangstellende vragen onllee- nen wij voorloopig al deze gegevens. Meer dan 80.000 H.A. grond, door ont ploffingen omgewoeld, werden effen ge maakt. Honderdtallen K. M. wegen, groote spoorlijnen en Decauville-sporen werden aangelegd; waterleidingen en riolen werden geplaatst; sluizen, bruggen en kaden wer den opgericht. Heel de streek moest worden gereorganiseerd. Dank zij al deze maatre gelen hebben in het gebied, waar vóór den oorlog 318.000 menschen woonden en waar uit tijdens den krijg nagenoeg allen waren gevlucht, thans weer 285.000 menschen hun woonstee opgezocht of liever: een nieuwe gevonden. Want uren kan men loopen lusschen Meenen, Kemmel en Ieperen zonder dat men één huis ziet, dat niet door den oorlog is geschonden. Maar ook: hoe ontzaglijk veel is daar gearbeid om de huizen weer be woonbaar -te maken en om nieuwe wonin gen als uit den grond te stampen. Van de 100.000 huizen in het Belgische oorlogsge bied waren 22.000 onbelangrijk beschadigd; de rest moest herbouwd worden. En nu reeds zijn er 85.000 heropgericht of hersteld, 1200 arbeiderswoningen werden gebouwd en 11.000 noodwoningen. Alleen aan dit werk is 725 millioen francs besteed. Van de 12Ó0 volledig of gedeeltelijk ver nielde openbare gebouwen, kerken en scho len, werden er 1000 herbouwd. Bij elkaar heeft dat werk, gevoegd bij de vergoeding voor oorlogsschade, aan den Belgischen Slaat gekost 141/» milliard francs, ongere kend de 2'l' milliard, welke het herstel der Staatsspoorwegen heeft opgeslorpt. Deze cijfers geven al dadelijk eenig denk beeld van de veelomvattende taak, welke het ministerie voor economische zaken op zich had genomen. Doch men moet het zien met eigen oogen om te beseffen; welk een geestkracht en doorzettingsvermogen er noodig zijn geweest om dit alles tot stand te brengen. Want bij zoo'n bezoek treft men nog allerwegen de sporen aan der droeve vernieling. Hoe hopeloos ontredderd moet het land er hebben uitgezien toen de Duilschers ein delijk in November 1918 hun linies opbra ken en huistoe begonnen te trekken I De heugenis, welke wij bewaren aan de ver halen uit dien tijd in boeken, kranten en tijdschriften, begint al te vervagen. Maar hier en daar ziet men toch nu angstwek kend duidelijk, wat oorlog eigenlijk betee- kent voor een land, hoe hij in korten tijd kan wegvagen wat honderden jaren van vlijt hebben opgebouwd, hoe hij families Uiteenrukt, verjaagt van den grond waar zij geboren werden en met noesten ijver heb ben gewerkt, en wat een schade hij toe brengt aan eeuwenoude monumenten van schoone bouwkunst. Hoe dal land aan den Yser er uitzag na drie jaar oorlog heeft de commandant van het Belgische leger, Willy de Brelon, ver teld in een beschrijving van „het eigen aardige van het Belgische front". Toen het Belgische leger in den nacht van 6 op 7 Oc tober 1914 zijn stellingen bij Antwerpen moest verlaten, week het naar den Yser, waar het in November de puinen van Dix- muiden in Duilsche handen moest laten. Aan den overkant van dit rivierke heeft de vijand nimmer vasten voet kunnen verkrij gen. Maar wel slaagde hij er in talrijke Bel gische dorpen en gehuchten door het schroot te vergruizelen of door het vuur te verwoes ten. Langs het 31 IC.M. lange front heeft het Belgische leger zich met bovenmensche- lijke inspanning moeten verdedigen tegen de overmacht; op sommige plekken stonden de vijanden 15 tot 20 M. van elkaar. Maar de Belgen werden bezield door den wil om stand te houden; zij werden aangevuurd door den lust om de laatste strook van Bel- giê's grondgebied te bewaren. Zij hebben daarvoor zeldzame ontberingen doorstaan. De aard van den grond gedoogde niet daar loopgraven te maken: die liepen toch da delijk vol water. Maar zakken zand, bij honderdduizenden van achter het front aangevoerd, dienden als borstwering. En daarachter is heel wat ellende geleden Voor het telegrafische en telefonisch ver keer waren duizenden K.M. draad noodig. Alleen de telefoon vraagde een aantal K.M. draad dat meer dan. de helft van den om vang van den aardbol bedroeg, n.l. bijna 22.000 K.M. Voorts werden honderden brug gen en duizenden brugjes gemaakt er het onder water gezette terrein; het drinkwater moest tot op een diepte van 125 M. worden aangeboord. Dit alles geschiedde onder het vuur van den vijand. En welk een resultaat dat vuur had, zien wij nu nog aan de tallooze ruïnes van boerenhoeven, woningen, scholen, ker ken en gedenkwaardigebouwwerken. Dat zagen wij ook aan de troosteloos boven het landschap uitstekend stakerige, doode hoo rnen, door het vuur vernietigd. Maar op onzen tocht van Korlrijk, waar heen een extra-trein ons dezen echtend bracht, zagen wij nog meer. Overal langs den weg vonden wij nog hoopen prikkeldraad, gegolfd plaatijzer, onderstanden van gewa pend beton, welke men hier en daar bezig was uit elkaar te hakken, terwijl vele boe ren dat prikkeldraad hadden benut voor af scheiding van hun weiden, het gegolfd plaat ijzer voor dekking van schuren en wonin gen. Reeds bij Meenen, nog rijk aan ruines, mochten wij de eerste sporen van heL her- slelwerk aanschouwen. Daar was een tuin dorp verrezen, met zulk een vriendelijken aanblik door al die boompjes en struikjes en langs die zacht gebogen wegen, dat het wo nen daarin een genot moet wezen voor de arbeiders, die meerendeels vlak over de grens in fabrieken hun werk vinden. Ge zellige, tot zitten noodende banken en af daken boven de dorpspompen verhoogden het prettig aspect op dit tuindorp. De men schen betalen hier maar 35 francs huur per maand. Willen zij hun woning met 7 ka mers en kamertjes koopen, het gouverne ment is daartoe bereid: voor 3000 frs. min der dan het huis kostte, is het te koop. Vele huurders en vele vereenigingen tot bevorde ring der volkshuisvesting maakten al dank baar van deze gelegenheid gebruik. Wij gingen verder van Meenen naar Wer- vik. Komen, Waastin, Meessen, Wulver- ghem, Kemel naar Ieperen. En overal langs den weg trof ons datzelfde gezicht op bouw vallen, prikkeldraad, gegolfd plaatijzer, om dan weer te constateeren, dat tal van ruines waren vervangen door heele rijen woningen voor menschen van allerlei stand. Waar het terrein glooide en onze weg over een berg kam voerde, zagen wij zoo wijd wij zien konden, overal die prettig aandoende roode kleur van de daken der herbouwde huizen en huisjes, waar de menschen nu zeer ge- noegelijk vertoeven, blij als ze zijn dat zij na hun vlucht weer hun veilig tehuis van weleer in de hun bekende omgeving hebben hervonden. En daarlusschen dan weer de sinistere aanblik op die uitgestrekte kerkho ven, vol houten kruizen of steenen monu mentjes, waar vriend en vijand ru?fen in de koele, vettige aarde van het Yser-gebied. Die kerkhoven worden .geregeld vap over heidswege onderhouden; hier en daar za gen wij daar menschen aan den arbeid. Dan weer overal langs den weg die stukgescho ten boomen, heele lanen gekapt, waar echter weer johge boompjes waren geplant om het leed te doen vergeten. In den omtrek van Kemmel met den be kenden Kemmelberg was duidelijk te zien hoe zwaar hier gestreden was. Men vond hier geen enkel oud huis terug, alleen her bouwde. De Intocht van Ieperen was wèl geschikt om iemand droevig te stemmen. Wij althans schamen ons niet om te zeggen dat wij er stil van werden toen de auto ons voerde door een lange straat waar alle huizen nieuw ge bouwd waren. Trouwens, na den oorlog telde Ieperen geen enkel bewoonbaar huis meer. In korten tijd is dat alles veranderd: alle huizen werden opnieuw opgetrokken, zoo veel mogelijk in bun ouden stijl, zoodat het vriendelijke stadje zijn aanschijn van 16e eeuwsche bouwkunst in menig opzicht beeft herkregen. Tal van buizen prijken weer met hun trapgeveltjes, of het karakter van Vlaamsche renaissance is aan de meeste wo ningen hergeven. Maar droevig, in-droevig stemt de aanblik op dat prachtige Gothischë bouwwerk, wel eer als de Lakenhal vaü Ieperen wijd en zijd vermaard. Dat is gi'óolendeels stukge schoten. Stomperig steken de overblijfsels omhoog als treurige ruïnes van wat eens hooggeroemde en veel bewonderde bouw kunst vertoonde. Het Belfort met het eenig- rnooie klokkenspel is vernield; na den 22 November, 1914, toen de hallen in brand werden geschoten, tellen zij niet meer mee. Ook de fraaie St. Maartenskerk lag grooten deels in puin. Maar bet Belgische gouverne ment heeft zich allereerst tot taak gesteld die kerk te herbouwen met arduin- en Atrechtsche steen. Daarmee is men nu druk bezig. Dat kost 6 millioen francs en de in richting allicht een even hoog bedrag. Men is nu l'/i jaar bezig en over 1 jaar is alles klaar. Van uit een der torens, die wij be stegen, kregen wij een indruk van den veel- omvattenden arbeid van Ieperen's herstel: overal weer die roode daken, die oud-Vlaam- sche gevels, die nieuwe, in het zonlicht schitterende steenen, De hallen blijven voor loopig ruïnes: die te herstellen, zou 85 mil» lioen francs kosten. En dat vjndt men voor loopig nog wat veel. In Ieperen werd de lunch gebruikt. In dit „Vlaamsche Pompeji" heeft de heer Mechant aan de gasten den dank zijner landgenooten overgebracht, voor de Neder landers, die in den oorlog zooveel deden voor vluchtelingen uit België, en ook voor hen die, gelijk de heer Mechant zelf had er varen, aan de mannen in de loopgraven goede gaven en brieven van verwanten had den gezonden. Buiten Ieperen gekomen, volgden wij een deel van het front langs de spoorbaan. Overal stonden daar nog de onderstanden, soms midden in wei- of bouwland. En zoo kwamen wij in het dorp Reninghe, waar een kerk van 25 bij 50 M. en 15 M. hoog binnen een jaar volledig was herbouwd: dat had •950.000 francs gekost. Zoo naderden wij het oude Veurne, met het klassieke dorpsplein, waar Koning Al- bert zoo vaak een wapenschouw over de troepen had gehouden. De oude Vlaamsche trapgevels, het klassieke stadhuis, het schil derachtige tribunaal, ze stonden daar weer als ongeschonden, maar wie even keek, zag weldra hoeveel hier hersteld was, en hoe tal van gevels volkomen waren vernieuwd. In La Panne, het aardige badplaatsje, zul len wij overnachten. Morgen volgt de ver der tocht langs het front. B. ALPHEN. Onze flinke telegrambestel ler, de heer A. Streefkerk, die ruim 42 jaar, zonder één dag verzuim, aan het post- en telegraafkantoor alhier verbonden is, heeft eervol ontslag gevraagd, zoodat hij Maandag 1 Oct. den dienst gaat verlaten.. Het zal hem gewis dien_ dag niet aan welverdiende be langstelling ontbreken. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Kerk Julianastr. Zondagvoorm. 10 uur, ds. N, G, Veldhoen, nam. 7 uur, ds. De Bruin. Ger. Kerk Zondag voorm. 10 uur en nam. G uur de heer Naula. Bij de Chr. Geref. gemeente alhier is beroepen ds. P, de Groot te Rotterdam. Ds. L. v. Loon, Geref. predikant te Aarlanderveen, hoopt Zondag 14 Oct. a.s. zijn intrede te doen te Scherpenzeel. Bij de door de notarissen J. Spruyt al hier en J. y. Kranenburg te Gouda, gehouden verkooping van de aardewerkfabriek „Hol land", werd perceel I /niet afgemijnd. Koo- per de heer L. G. M. van Well te Zegwaard voor de som van f 16000. Perceel II werd afgemijnd op f 30. Koopster Expl. Gred. en Adm. Maatschappij voor uitgebreid bezit fe Leiden voor de som van f 3330. HAZERSWOUDE. Kerke 1. bericht Ned.-Herv. Kerk halfeit (Doopsbediening) en 7 uur, ds. J. Luuring. Geref. Kerk halfelf en 3 uur, ds. Kas pers, van Koudekerk. LEIDERDORP. Burgemeester en Wet houders hebben aangewezen tot plaatsver vangend burgemeester in de eerste plaats de heer G. A. de Bruijne en ten tweede de heer M. P. Splinter, wethouders, OUDE-WETERING. Een aantal deel nemers aan den optocht te Roelofarends- veen wilde in hun mooie pakje3 nog wel eens een eindje extra rijden. Zij waren allen gezeten boven op de vrachtauto van den heer S. van der Meer, alhier. Boven op de auto was een soort balluslrade gebouwd. Deze bleek evenwel niet sterk genoeg te zijn, want op een gegeven oogenblik sloeg alles van de duto af en kwamen ongeveer een 15 tal personen allen in het gras terecht. Enkelen hadden zich vrij ernstig bezeerd. Dr. Baumann verleende geneeskundige hulp Alles beschouwd is het ongeluk nog vrij goed afgeloopeh. Een geluk was, dat do weg door een vrij breede grasrand is begrensd. ROELOFARENDSVEEN. Jubileumfeest. De tweede feestdag bracht ons nog mooier weer, dan de grootste optimist maar had durven verwachten. De dag werd begonnen met een historischen optocht, voorsteliënde 1. De nationale driekleur2. eenige voor name personen uit het huis van Oranje 8. de Koloniën. De optocht werd opgesteld' bij café Bakker en trok vandaar naar den Noordhoek en vervolgens naar den Zuidhoek dan weer terug naar café Bakker. De stoet werd voorafgegaan door het gemeentebestuur den pastoor en het bestuur der Juliana-Ver- eeniging in rijtuigen. Des namiddags hadden verschillende volksspelen plaats, welke alle een heel aan genaam verloop hadden. Duidelijk was merkbaar] dat een groot aantal vreemdelin gen op het feest aanwezig is. Na afloop van de volksspelen kwam aan de orde het glans nummer De onthoofding van Landru. Een massa publiek was bij de terechtstelling te genwoordig. Keer op keer barstte het pu bliek in een schaterlach uit, wanneer som migen meters naast het doel stonden te sa belen. Meer en meer stroomde het publiek uit de omliggende dorpen toe en geraakte de ware feeststemming erin. Langzamerhand begonnen de deelnemers aan de gondelvaart zich gereed te maken. Het aantal deelnemers was vrij groot. Een 10-lal booten en bootjes verzamelde zich aan het Zuid-Einde. De jury stond hier zeer ze ker voor een zware taak, daar de verschil lende booten op keurige wijze waren ver sierd. Het is wel jammer, dat de gelegenheid om te gondelen feitelijk zoo slecht is. De tal looze bruggen en brugjes zijn zeer belem merend. Na de keuring trok de stoet, steeds verge zeld van de beide muziekkorpsen naar het Noordeinde. Een en ander nam een gehee- len tijd in beslag, zoodat bijna onmiddellijk na de gondelvaart het vuurwerk werd af gestoken. De geheele massa menschen ver zamelde zich thans aan den Langeweg om het schouwspel gade te slaan. Door het droge weer begunstigd, liepen alle nummers vlot van stapel. Na afloop van het vuurwerk verspreidde de massa zich weer over het geheele dorp. Nog lang heerschte er een gezellige drukte en nergens werd een wanklank vernomen. Roelofarendsveen heeft zeer zeker op pas sende en waardige wijze het regeeringsjubi- leum van Hare Majesteit herdacht. De verschillende illuminaties waren alle weer ontstoken. We vernemen nog, dat de eerste prijs bij loting is toegekend aan de heeren Vesseur en Van Domburgh. Het Raadhuis heeft dus den tweeden prijs, welke beschikbaar wordt gesteld voor de verloting van het Wit-Gele Kruis. WOUBRUGGE. De Oranje-tentoonstel ling alhier zal gehouden worden in het ver- eenigingslokaal der Ned.-Herv. Gemeente, en zal bestaan uit ongeveer 200 nummers. Zij zal ongetwijfeld bezienswaardig zijn. Door onvoorziene omstandigheden moest de tentoonstelling uitgesteld worden tot de tweede week in October. Te hopen is, dat dan met weder moeilijk-: heden zullen voorkomen, die uitstel veroor» zaken. Kerke 1. bericht. Ne3.-Herv. Kerk voorm. 10 uur, preeklezen's avonds 7 uur, ds. Veldhoen, van Alphen-aan-dcn- Rijn. Geref. Kerk voorm. 10 uur en namiddag halfdrie, ds. W. M. Ie Cointre. Burger 1. Stand. Ge b" ore n; Wilhelmus Cornelis, zoon van W, van der Ploeg en II. M. Hillebrand. RECLAME. VIRGINIA CIGARETTES drootH icadott dl tijd de eerste m kwaliteit.' 1742 HAARLEMMERMEER. De vrachtrijder H. J. te Hoofddorp, kreeg Vrijdag van een paard, dat hij voor een wagen wilde span» non, een zoodanigen klap tegen het boven-i been, dat geneeskundige hulp moest wor-i den ingeroepen. Omtrent de Donderdag te Nieuwven» nep alhier gepleegde inbraken, vernemen we, dat de inhoud van de door de dieven uit da Gereformeerde kerk weggenomen offerbu3» sen gelukkig niet groot was. Bij den winkelier F. F. werd een bedrag van ongeveer f 15 ontvreemd. Verder werd nog een bezoek gebracht bij den arbeider D., alwaar een fiets werd weg» gekaapt. De dief heeft blijkbaar geen kans gezien hiermede het hazenpad te kiezen, want het rijwiel werd later aan den kant van den weg teruggevonden. De polilio stelt al 't mogelijke in 't werk om de daders in banden te krijgen. Donderdagavond geraakte een motor» rijwiel doordien de bestuurder bij het passeeren van een niet voldoende uilwij kenden auto het stuur niet meer kon meester blijvenin de langs den Vijfhuizerweg ge legen ^wegsloot. De bestuurder kwam er, be» houdens eenige lichte kwetsuren, nogal goed af. Het motorrijwiel, dat met vereende krachten weer op den kant werd getrokken, bleek niet berijdbaar meer te zijn, doch kon, met touwen aan den auto bevestigd, op z'n bestemming worden gebracht. Vrijdagnacht heeft men bij een bewö» ner van Nieuwvennep de konijncnhokkeiu van hun inhoud ontdaan. Yan den dader*"^ geen spoor. IlILLEGOM. De heer H. J. J. Engel, alhier, is geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenleur aan de Tech» nische Iloogeschool te. Delft. Kerke 1. bericht. Ned.-Herv, Kerk voorm. 10 uur en nam. 4.30 uur, ds. Van Bemmel. Gereformeerde Kerkvoorm. 10 uur eu nam. 4 uur, ds. Van Herksen. Chr.-Gereformeerde Kerkgeen opgaaf onlvangen. Nederl. Prot. BondMaandag, 1 Oct, nam. 8 uur, ds. P, D. Tjalsma, van Nieuw» koop. KATWIJK. Burger 1. Stand.— Geboren: Leuntje, D. v. H. Schaap en Varkevisser. Leendert, Z. v. P. Kuyt en A. van Duijn. Maartje, D. v. A. B. Her- bert en II. van Rijn. Leendert, Z. v. Joh, van der Plas en M. van Rhee. Alida Mar tina, D. v. J. van Beele en A. Remmelzwaal Maartje, D. v. A. den Dikken en KI. Blonk. Leendert, Z. v. L. van der Plas en N. Schaddee. Reindert, Z. v. J. Vlie» genthart en J. van Delft. Johannes, Z. v. J. C. Barnhoorn en M. van Duijvenbode, Dirk, Z. v. A. Duijndam en J. de Vreugd. Arendje, D. v. W. Guijt en M. Rijsdam, Trijntje, D. v. Joh. Durieux en A. Zaal berg. Paulus, Z. v. C. van den Oever en G. C. Vermeij. Maartje, D. v. P. van der Walle en A. Haasnoot. Arie, Z. v. A, van Rijn en L. Vlieland. Marinus, Z. V. A. de Vreugd en C. Hoek. Overleden: Dirk van Duijvenbode, 14 m. Z. v. Leendert van Duijvenbode en A. van Beelen. Maria Elisabeth Dernison 47 j., echtgen. G. A. Suderraann. Huwelijks-aangiften: D. Barnhoorn en W. Ilasenoot. Fr. W. R. Rooseboom en H. G. van Walsem. Huwelijken: P. de Jong en C. C. Fennes, W. C. van Welie en J. Merzenich. A. van Duijn en D. van Rijn. P. Ker» pershoek en L. Varkevisser. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. C. van Gilet, thans politiebeambte le Laren (N. II.) verwierf te Amsterdam het politic-diploma, ingesteld door den Alg. Ned, Pol.-Boni Do vangsten bij de kuslvisscherij wa» ren de laalsle dagen niet groot. Thans zijn alle vaartuigen, die aan de kustvisscherij deelnemen in zee, wat met het mooie we» der der laatste dagen weder mogelijk was, KATWIJK AAN ZEE. Van de Irawlvis» scherij kwamen Vrijdag le IJmuiden aan de markt de loggers: KW S3 met f439 e* KW 107 met f526 besomming,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5