Vtljdag 28 September 1923. EERSTE BLAD. Automatisch Gireeren voorloopig geschorst. De voetbaluitslagen. Officieels Kennisgevingen. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. prijs der advertentie^: •'bo 0t3. per lexel. gij teieWSoÉnêment ËetangrBS j iaSferoa "prijs. r. Kleine adVertentiëii, üïtsluitend bu yopruittM taling, [Woensdags ©n Zaterdags 50 QLa* bij eeö flmaximuni aantal woorden van 80. 5I Inoassb volgens postrecbt. yoor eventneele op* ken'ding Van brieven 10 Cta. porto te betalen- jfiov:jjsnumjper 5 Cis, Bureau Noordefadspleln. Telefoonnummers voor DIreciio en Administratie 175, Redactie 1507, Poslcüèdue- én Girodienst No. B7055. Poslbns Ntf. 64. PRIJS DEZER COURANT: SoOr telden p. S*nm3. 2.35, p. WeeE ZiH" 0.Ï5 Buiten t'eïdon, ^ratu agenten gevestigd zijn, per weeï 019' Franco per post 7 2.35 rfi pontok'odcn. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Nummer 19497. Dengenen! die de abonnementsgelden tot op heden automatisch aan ons gireerden, deelen wij hierbij mede, dat met het oog op de stagnatie bij den postchèque- en giro dienst, wij op de onde wijze abonnement- kwitanties (voor het 4e kwartaal) znllen laten aanbieden. DE DIRECTIE. B Te beginnen met Zondag 30 Septem ber a.s. znllen wij gednrende bet geheele yoetbalseizoen, lederen Zondagmiddag alle nitslagen van de wedstrijden der le klasse van den N.V.B. en zoo mogelijk der Leidsche 3e klassers aan ons kantoor en in het siga renmagazijn van den heer H. N. Arnold, Breeatraat 77, bekend maken. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, iVischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERDAG en Zaterdagavond verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.12—0.24 en SCHOL k f0. IS—0.34 per pond. N, O. DE .GIJSELAAE, Burgemeester. Leiden, 28 September 1923. DRANKWET. 'Burgemeester èn Wethouders van Leiden .brengen ter algemeene kennis, dat door P. J. van Leeuwen, to Leiden, een verzoek schrift is ingediend, ter bekoming van ver lof voor den verkoop van alcoholhouden- öen, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop iü het per- peel Mandenmakerssteeg no. 10. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 September 1923. Nedeilandsche Vereeniging voor Huisvrouwen. Gisteravond was het Leidsche Afdeelings- besluur dezer Vereeniging zoo gelukkig haar leden zooal niet kennis te laten maken dan toch deze kennismaking te laten ver nieuwen met een der grootste woordkunste naars uit ons land. n.rii.l, met den heer Jan (Musch. Vóór den aanvang deelde de presidente, mevrouw Verver, in cc-n kort, maar aardig ,woord aan het publiek, dat loges, baignoires en parterre geheel vulde, mede, waardoor ihet bestuur er kans toe had gezien voor de kleine jaarlijksche contributie, haar leden een dergelijken kunstavond te kunnen aan bieden. Daarna opende de heer Musch de reeks zijner voordrachten, met het verhaal van den Bode uit de „Gijsbrecht van Amstel" en sleepte hij ons mee met de aangrijpende schildering van de uitmoording van het non nenklooster, de wijze, waarop Haemslcde daar optreedt legen Gozewijn en Klarisse en hoe moedig deze twee den dood tegemoet gaan. liet tweede nummer - begon met de bekend Allegorie „Scheepspraet", van Huygens, dat zeker velen onzer reeds gehoord hadden, doch zelden op een dergelijke wijze voorgedragen, en ein digde met het grappige „Deuntien" van Hooft, waarin de schrijver ons toont hoe Sybrcch blijk gaf van haar „reine helde" voor Jan; gelukkig dat onder de leden der Huisvrouwen-Vereeniging dergelijke liefde volle vrouwen niei voorkomen. Hierna volgde hel glanspunt van den avond, n.t. de waan- zins-scène uit Laudy's „Paradijsvloek", waarvan de voordracht, hoewel nooit het sobere verliezend; toch van zoo groote ge weldigheid was. dat het als beklemmend werkte. Ontroerend was het telkens her haalde „Een Satan pijpt" en gaf de kunste naar daarin bbjk, hoe groot niet alleen zijn .voordrachtskunst is, maar ook over welke slemmiddelen hij beschikt. Na de pauze werd het publiek voorname lijk Adema v. Scheltema geboden, vooraf gegaan door twee gedichtjes van Guido Ge- zelle, waarvan de voordracht ons minder be koorde en „De Bruid" van Jan Prins. Daarin ontroerde hij ons door de fijnheid van zeg gen, en door de groote liefde voor ons land, die uit dit gedicht spreektren hoe enthusiast klonk het slot „En Holland is de Bruid". jVan de voordrachten van Adema van Scjiel- tcma, waarvan wij niet wisten wat' het meest ie bewonderen, leek ons zijn talent het beste .uit te komen in „I)e Wilgen" en „De Dijk"; jooral het laatste was een wonder van voor drachtskunst. Na nog eenige toegiftjes eindigde deze ge notvolle avond en zullen de bezoekers naar huis gegaan zijn met een gevoel van dank baarheid aan den kunstenaar Jan Musch, maar ook aan het bestuur der Vereeniging voor Huisvrouwen, dat dezen avond heeft kunnen organiseeren. Toenemende werkloosheid in de testiel- industrie. Op Woensdag 29 Augustus j.l. vergader den de plaatselijke afdeelingen van de tex tielarbeidersbonden „De Eendracht", „Uni- tas", „St. Lamberlus" en de Land. Fed. van Textielarbeiders ter bespreking van de steeds grooter wordende werkloosheid in de tex- liel-industrie en de in verband daarmede te treffen maatregelen. Na breedvoerige bespreking van den mo- menteelen toestand werd eenstemmig beslo ten gezamenlijk een schrijven le richten tot de betreffende fabrikanten, de N.V. Van 't Hooft Co., N.V. Leidsche Tapijt- en Mat- lenfabriek, firma J. Scheltema Jansz., N.V. Jan Zuurdeeg Zoon, en de firma J. C. Zaalberg Zoon, waarin met reden omkleed werd verzocht hun medewerking le willen verleenen lot het in-hct-leven-roepen eener wachtgeldregeling, waarvan de,kosten door werkgever, Rijk en gemeente zouden moeten worden gedragen. Hiermede zou, naar het gevoelen der besturen, worden bevorderd een blijvend dienstverband tusschen werk gever en werknemers en levens verkregen, dat de daarvoor in aanmerking komende ar beiders behoorlijk en regelmatig konden worden geholpen. Afschriften van deze brie ven werden insgelijks verzonden aan mr. P. M. Trapman, secretaris der Leidsche Veree niging van lnduslrieelen. „Tot onze groote teleurstelling," zoo luidt een mededeeling van belanghebbende zijde, aan ons „ontvingen wij echter de zer dagen van meergenoemde Leidsche Ver eeniging van Industrieelen een schrijven, waarin ons zonder eenige nadere molivee- .ring werd medegedeeld, dat de door ons aan geschreven fabrikanten met uitzondering van de N.V. Leidsche Tapijt- en Matlenfa- briek, welke geen lid dier Vereeniging is aan ons verzoek lot het instellen eener wachtgeldregeling niet kunnen voldoen. Een botte afwijzing dus, zonder meer. Ook de directie der N.V. Leidsche Tapijt en Mattenfabriek decide ons, eveneens schrif telijk mede, dat zij \ot haar spijt aan ons Verzoek, vervat in ons schrijven van 3 Sep tember j.l., onmogelijk kon voldoen. Ook zij achtte blijkbaar een behoorlijke motiveering van haar afwijzing overbodig. Zeker, zij be tuigde liaar leedwezen; maar daar ,was het ons heusch niet om begonnen. De heeren -achten het door ons gevraagde dus nog niet noodigl Intusschen wordt de toestand, speciaal in de woliendekenindustrie, met den dag slech ter. Was het tot' nog toe inkrimping van den normalen werktijd met een zij het beduidend aantal uren per week, thans heeft de werk loosheid een ernstiger karakter aangenomen. Zoo heeft de firma J. C. Zaalberg, Zoon Vrijdag 21 September j.l. met inachtneming van den wellelijken opzegtermijn van acht dagen niet' minder dan 29 harer arbeiders wegens slapte in het bedrijf ontslagen. De N.V. Jan Zuurdeeg Zoon heeft om dezelfde redenen de vorige week 9 en deze week weer 11 arbeiders ontslag aangezegd. En het einde is hiermede wellicht nog niet te overzien. Wie weet wat den textielarbei ders nog boven hel hoofd hangt! De besturen der arbeidersorganisaties had den dus alle reden om een beroep le doen op de werkgevers, om 'liet daarslellen van wachtgeldregelingen te. helpen bevorderen. Helaas, tot op heden zonder het gewenschlc resultaat. Moge spoedig de werkgevers lot beter inzicht komen." Bij beschikking van den Minister van Marine is met 1 October de kapitein-ter-zee C. L. van Buuren eervol ontheven van de functie van commies van aanneming der Marine alhier en is met deze betrekking belast de officier van administratie der 2de klasse A. J. Poll Het politie-diploma mei aanteekening is verworven door de heeren II. J. Groleman C. P. L. Hoogkamer en W. Th. Hoogkamer, alhier. Het Dresdcner Kreuzchor zal Maandag a.3. om 11 uur 10 m. uit Rotterdam aan het station alhier aankomen. Naar wij verne men zijn de beide eerste concerten te Arn hem en te Utrecht ook dit jaar een enorm succes geweest. Naar wij vernemen wordt hier buiten gewoon druk geteekend op de lijsten voor het Volkspelitionnement legen de aanneming van de Vlootwet. Reeds zijn in enkele da gen ver over de vijfduizend handteekenin- gen verzameld. In verschillende kringen der bevolking blijkt er veel belangstelling voor dit petitionnement te beslaan. Voor hen, wie nog geen lijst ter leekening is aangeboden, bestaat gelegenheid le teekenen in het Volks gebouw aan de Heerengracht. De faculteit der rechtsgeleerdheid al hier is door den bekenden strijder voor Ame- rika's toetreding tot den Volkenbond, den vroegeren Amerikaanschen gezant te Brussel Theodore Marburg, te Baltimore, in de gele genheid gesteld een prijs van $50 uit te lo ven voor de aan de Rijksuniversiteit alhier, in welke faculteit ook, ingeschreven student, die een naar het oordeel der faculteit voor zoodanige bekroning vatbaar opstel schrijft over een der vier volgende onderwerpen, be trekking hebbende op de organisatie van den internationalen vrede'; 1. De organisatie van den internationalen vrede in het grondverdrag van den Volken bond. 2. Wat heeft de Volkenbond voor den in ternationalen vrede gedaan, afgezien van wat Robert Cecil ontwerpt voor een algemeen waarborgverdrag? 3. De organisatie van den internationalen vrede in Robert Cecil's waarborgverdrag. 4. De organisatie van den internationa len vrede van 1899 tot 1914. Het opstel moet strikt zakelijk worden ge houden (historisch en juridisch), niet langer zijn dan 40 bladzijden in octavo, dik schrift en vóór 25 December 1923 ongeteekend, in gezonden 'worden bij den' ab-actis der facul teit, prof. mr. D. van Blom, Hpoigracht 25 le Leiden. Het manuscript moet als motto dragen de herhaling van een bij het manu- sript gevoegde enveloppe, die den naam en het adres van den schrijver zal inhouden. Naar wij vernemen, heeft zich hier een Comité van Actie gevormd uit den Cenlr. Ned. Ambtenaarsbond, den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst en den Ned. Bond van Onderwijzers, afd. Leiden. Begin October, den 5den, zal een protest- vergadering worden gehouden in de groote Stadszaal tegen intrekking van artikel 40 B.B., wat loonsverlaging beleekent voor het Rijkspersoneel. Als sprekers zullen optreden de heeren L. Buurman H.B.-lid (N.B.W.O.) en S. N. Posthumus, H.B.-lid (B. v. N. Ond.). Gisteravond had in de groote zaal van het Nutsgebouw een samenkomst plaats van do Commissie voor Optocht en Openlucht spel met de deelnemers en deelneemsters daaraan. De opkomst was zóó groot, dat de zaal de belangstellenden niet kon bevatten. Er waren bijna even veel vrouwen als mannen. Voor het meerendeel waren het leden van Vereenigingen, doch wij merkten ook een aantal op zichzelf staande personen op, die, willen medewerken om den optocht zoo waardig mogelijk te doen zijn. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der Commissie, den heer B. do Koning Jr., die na een welkomstwoord lot de aanwezigen, ziin verontschuldiging aan bood voor de ontvangst' in deze veel le kleine zaal. De Commissie kon echter vóór dezen avond geen grootere krijgen. Het doel van deze samenkomst was den deelnemers voor den optocht eenige wenken te geven, waar door die allicht beter zal kunnen slagen. Verleden jaar is er één roep opgegaan over den optocht en nu moeten wij zorgen, dat hij ditmaal niet minder moet zijn; maar nog beter. Niet. alleen wat de aankleeding en de kostuums betreft, maar ook wat den optocht zelf aangaat, die sleeps stipter, flinker en waardiger dient te worden uitgevoerd. Men moet een optocht niet beschouwen als een pretje, maar als iets schoons. Spr. heeft met den secretaris in Antwerpen den optocht ge zien cn heeft verrukt' gestaan over de cor recte houding der deelnemers. Daar blijft ieder van het begin tot het einde in den pas en op zijn of haar plaats. Zoo moet het zijn en zoo moet de optocht ook hier zijn. Bij do aubade aan de Koningin ging er, toen ook Leiden op het tooneel verscheen, een gejuich op. Daaruit blijkt, dat wij elders op dit ge bied een groote populariteit genieten. Spr. hoopt, dat de dames en de heeren, die dezen optocht zullen formeeren, liet zich tot een eer zullen rekenen, dat de vreemdelingen van een mooien, welgeslaagden optocht kunnen spreken. Hierna gaf hij aan de deelnemers eenige aanwijzingen. Zij worden uiterlijk tien uur in de Kweekschool voor Zeevaart verwacht, waarover de Commissie, dank zij de welwil lendheid van den Commandant, den gehee- len dag de beschikkirig over heeft. Daar zul len zij hun kostuums, hun pruiken en baar den enz. vinden en de mannen en vrouwen, die voor de klceding zorgen, slaan gereed om le helpen. Niemand werke op eigen houtje! De optocht zalongeveer anderhalf uur duren. Do repetitie voor het Openluchtspel zal plaats hebben Zaterdagnamiddag half drie, op het Raamland. Alle deelnemers worden daarbij verwacht. Ieder der aanwezigen ontving ten slotte twee kaarten, één voor de aanwijzing van hun plaats en één, welke zij voor een con sumptie kunnen inruilen. Er heerschte reeds nu een opgewekte stemming in de zaal cn de wenken en raad gevingen werden met dankbaarheid aan vaard. Wij hebben het volle vertrouwen, dat bij goed weer optocht en openluchtspel uitne mend zullen slagen. Hedenmiddag was de toeloop aan de Bladszaal ter bekoming van kaarten voor Het open-luchtspel op 3 October reeds zeer groot. Zooals men weet beslaat hiervoor le dier plaatse ook de gelegenheid van avond nog. Bij de heden door Curatoren der Leid sche Universiteit gehouden aanbesteding van Brandstoffen ten dienste der Universi teit gedurende het tijdvak van 15 October 1923 tot en met 14 October 1924 was inge schreven als volgt: a. Korte turf, b. lange turf, c. machinaal geperste turf, d. gietcokes, e. eierkolen, f. stukkolen, g. anthraciet, h, anthraciet- nootjes. II. de Roode a. f 12.30, b. f 12.35 per 1000 stuks, d. f 460, e. f 480 per 10.000 K.G., e. f 2.37 per ILL., f 2.06 pe rH.L., f. f 2.06 per ILL., i. f 406 per wagon. C. Osinga a. f 13, d. f 14, Leidsche Brand- stoffenhandel W. A. C. a. f 12, b. f 13.50, d. f440, f430 en f390, e. f 2.41, f2.05, f3.18, f 3.03 en f 2.95, h. f 395. N. V. Brandstoffen-Maatschappij v.h. W. Etgar a. f 10, b. f 12.45, c. f 10.50. B. Zijlstra e. f 2.62, g. f 3.48. Al gem. Brandstoffenhandel Haag weg c, f 19.90, J. Geertsma c. f 12.90, e. f2 35. De gegadigden allen wonende le Leiden. Dubbeldemans Algemeene Boekhan-. det bestaat hier nu reeds twintig jaar. Be scheiden in de Kloksteeg begonnen, breidde de zaak zich gestadig uit en steeds werd bij Verplaatsing de zaak grooter. Van do Klok steeg verhuisde zij naar de Steenstraat, van daar naar de Prinsessekade, totdat zich dè gelegenheid voordeed, op' het mooie per ceel Breestraat, 3 de hand te leggen. Daar nu bleef deze boekhandel geruimen tijd ge-, vestigd. Het pand was echter gehuurd en wie zit er tegenwoordig dan vast? En zoo kreeg ook de heer Dubbeldeman aanzegging den winkel te verlaten. Het gelukte hem echter twee nummers verder door aankoop een pand machtig te worden, ook een win kelhuis, dat met niet al te groote kosten ge heel voor-een modernen boekhandel in orde kon worden gemaakt. De eigenaar was nu tevens in de gelegenheid de zaak naar de nieuwste eischen in te richten en heeft dit ook gedaan. De winkel moge voor het oog iets minder royaal lijken dan de vorige, in derdaad is hij veel ruimer en borgt veel meer boeken, terwijl ook de etalagekast be ter voor een moderne wijze van élaleeren is ingericht. Iedere rubriek van literatuur heeft nu in ■den winkel een afzonderlijke afdeeling ge kregen. Zoo vindt men een sorteering: rechtsgeleerdheid, geschiedenis, natuurwe tenschappen, economie, romans, enz. netjes van elkaar gescheiden. De bezoekers kunnen elke afdeeling in een oogopslag overzien en gemakkelijk vin den wat zij noodig. hebben. Een voordeel is ook, dat de eigenaar nu boven de zaak kan wonen en dus steeds zelf kan worden geraadpleegd. De winkel wordt heden geopend. De „Sls.-Crt." bevat de gewijzigde sta tuten van do Naamlooze Vennootschap Net- tenfabriek. voorheen Jaeger, alhier. De 14-jarige G. H., uit Katwijk, sprong gistermiddag op het stalionsemplacement uit de stadstram. Hij deed dit in de verkeerde richting, kwam le vallen en brak een been. Nadat door dr. Niemer do eerste hulp was verleend, is hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Gistermiddag reed een IJsco-wagen in de Lange-Dicfsleeg legen een kist, tenge volge waarvan een spiegelruit bij de firma S. werd ingedrukt. De schade wordt door verzekering gedekt Door zekeren G. werd gisteren een rij wiel aan den openbaren weg neergezet aan het Utrechtsche Veer om pl.m. kwart over drieön. Toen "hij een uur of drie later kwam kijken, was het rijwiel verdwenen. (Erg ver wonderlijk I) De wielrijdster S., uil Voorscholen, is gisteren aangereden op de brug over het Rijn- en Schiekanaal door een auto. Het rijwiel werd beschadigd. Zij. zelf kwam er ongedeerd af. Aangehouden is hedennacht C. J. B die Jiog een vonnis le goed had. Hij wordt ter beschikking der justitie gesteld. Aangifte is gedaan van vermissing van 50 koppen van heipalen van een dek schuit, liggende in de Nieuwe-Vaart. Ver moedelijk zijn ze op een wagen vervreemd. Persoonlijke dankbetuiging van H. M. de Koningin. Diep getroffen door de wijze, waarop mijn Volk de hci'denking mijnor Regeeringsaau- vaarding met mij heeft gevierd, gevoel ik mij aan het einde der feestweken, die thans achter ons liggen, gedrongen aan allen, die, zoo hior als over land en zee, met woord en daad er toe hebben medegewerkt om deze gedachtenisviering tot eene zoo gelukkige en onuitwischbare gebeurtenis in mijn leven te maken en waarvan ik zoovelen op andere wijze niet vermag te bereiken, nogmaals mijn haj-tgrondigen dank to betuigen. iWILHELMINA. De postchèque- en giro-dienst. De Minister van Waterstaat liccft geant woord op vragen betreffende de centralisa tie van den postchèquo- en girodienst van het lid der Tweede Kamer den heer Van Braambeek: De ondergeteekende is van den huidigen toestand van zaken bij den postchèque- en giro-dienst op de hoogte. Ook het ongerief, voor velen ontslaan door de voor het oogenblik gebrekkige wer king van den gecentraliseerden dienst, is den ondergeteekende bekend. Een terugbrengen van den dienst in den ouden vorm zou de slagnatie slechts kun nen vergrooten. De ondergeteekende kan een zoodanigen maatregel dan ook, zoowel ter wille van het publiek als van den dienst, niet bevorderen. Op vragen van het Kamerlid den heer Duy3: Niet van een onverwijld ingrijpen, maar slechts van een aanhoudende inspanning van alle beschikbare krachten is het herstel van de goede werking van den postchèque- en giro-dienst te verwachten. Ondergeteekende acht een oordeel over de verantwoordelijkheid voor den huidigen toestand eerst mogelijk, wanneer een des kundig en onpartijdig onderzoek daartoe de gegevens zal hebben verschaft. Overigens zouden ten deze thans genomen maatrége- len den toestand voor het oogenblik niet vermogen te verbeteren. De in omloop zijnde berichten zijn geen deugdelijke gegevens voor het vormen van een beeld van de toekomstige werking van den postchèque- en giro-dienst. Overigens kan worden medegedeeld: dat de centralisatie inderdaad ook bij BINNENLAND De gemeente-begrooting van Leiden voor 1924. Persoonlijke dankbetuiging van H. M. dó Koningin aan Haar volk. De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken licht haar ad vies, om niet tot intrekking van art. 40 van, het Bezoldigingsbesluit over te gaan. na der toe. Antwoord van den Minister van Water staat op vragen van Kamerleden over den postchèque- en giro-dienst. BUITENLAND. De ontwikkeling van den toestand in Dnitschland. De Italiaansche vloot blijft in de wateren van Korfoe, tot Italië de 59 millioen heeft ontvangen. Ook in Engeland en Frankrijk veront waardiging over de aan Griekenland opge legde boete. normale omstandigheden een gedeeltelijke vertraging van de werking van den dienst met zich brengt; dat aan dc rekeninghou ders wet niet het saldo hunner rekening wordt meegedeeld, maar wel de gegevens, waaruit door een eenvoudige aftreksom dat saldo valt ai' te leiden. De centralisatie werd ingevoerd, voor-: eerst, omdat door de groote toeneming van het aantal rekeninghouders de dienst op den duur niet in den ouden vorm kon worden voortgezet, en verder, om de ook hier nood zakelijke bezuiniging te bereiken. De goede; werking van den dienst cn de besparing van kosten werden bij den opzet belangen van zoo algemeen maatschappelijke beteekenis geacht, dat het offer van de ecnigszins ge-» wijzigde werking van den dienst daartegen-< over gewettigd voorkwam. Op de vragen van het Kamerlid den heer Boon luidt het antwoord: De ondergeteekende acht het oogenblik voor het vellen van een oordeel omtrent de voorbereiding der reorganisatie eerst geko men, wanneer een deskundig en onpartijdig onderzoek hem daartoe de gegevens zal hebben verschaft. Thans, nu een belangrijke achterstand in de werkzaamheden van het Centrale Giro-a kantoor is in te halen, moet alleen de nood zaak zoo spoedig mogelijk een geregelden loop van zaken te bereiken voor de perso neelsbezetting beslissend zijn. Die bezetting moet dan ook uitsluitend uithoofde van die noodzaak worden beoordeeld. Uit de tegen woordige personeelsbezetting mag geen en^ kele gevolgtrekking worden gemaakt ten aanzien van het personeel, dat onder nor male omstandigheden zal blijken noodig la zijn. Het is overigens onjuist, dat verschil lende tijdelijke ambtenaren, die voor drie maanden in dienst waren genomen, een vaste aanstelling hebben verkregen. Slechts zeer enkelen, aan wie belofte op benoeming in vasten dienst was gegeven vóór het af leggen der bekende Regeeringsverklaring van 21 December 1921, zijn aangesteld. Op elk postkantoor blijkt uit een aldaar opgehangen lijst, op welk tijdstip van den dag men uiterlijk zijn aanvragen, enz. moet inleveren, opdat zij dienzelfden dag het cen trale Girokantoor nog bereiken en uitorlijk den morgen van den volgenden dag in be handeling worden genomen. De verzending door het centrale kantoor na die behande ling heeft dan plaats aan het einde van dien dag. De geadresseerde ontvangt de slukken in den loop van den daaropvolgen- den dag, vroeger of later, naar gelang van den afstand. Een geval als in de vraag ge steld zou dus voor afwikkeling vergen een tijdsduur van bijv. Maandagochtend lot Woensdagavond. Niet alleen in de Gids voor rekeninghou ders, maar ook. in een juist in verband mot de centralisatie van den dienst tijdig onder de rekeninghouders verspreide circulaire, is de aandacht gevestigd op het instituut der locale rekeningen. Niettemin is de onder geteekende bereid nader de aandacht op dit instituut te doen vestigen. Het Maandblad van den Girodienst (abonnement f 1 per jaar) biedt daartoe in het bijzonder de ge legenheid. De Minister laat aan deze antwoorden; voorafgaan: Inmiddels getroffen maatregelen zullen mij eerstdaags in slaat stellen, naast een meer uitvoerige uiteenzetting van het be treurenswaardig verloop der centralisatie, een scherp omlijnd beeld van het toekomstig herstel te geven. De Nederlandsche Bank heeft zich bereid verklaard aan den Minister van Waterstaat advies uit te brengen betreffende den stand van zaken bij dezen dienst.Zij heeft daar toe» mr. G. H. M. Delprat, directeur-secre taris van de Bank uitgenoodigd. Mr. Del< prat heeft zijn werkzaamheden ter plaatse in Den Haag reeds aangevangen. Het advies aan de regeering over art. 40» De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in 'Ambtenaarszaken heef!» thans haar advies aan de Rëgeeadng, be treffende de intrekking van art. 40 vaiï heb Bezoldigingsbesluit van Burgerlijke

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1