Dinsdag 25 September 1923, EERSTE BLAD. AUTOMATISCH GIREEREN. Officieele Kennisgevingen. De vergane Katwijksche Loggers. Het voornaamste nieuwsT van heden. mis bT# ;B0 OW. per tegel. B~3 regelaSonii'émeiii belahgrUS i iatfereri prijs. - 'I *1 -hi Kleine advertentietf, tutsluitenïï bij Vooraitbö-* taling. .Woensdags en Zaterdags 50 OU„ bij e-exf (maximum aantal woorden van 30. i i Incasso volgens postrecht Voor eventneeTe op-» kendin^ van brieven 10 Cts. porto te betaleiL •Bewijsnummer 5 Cta. - Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 173, Redactie 1507. Poslchêinie- én Girodienst No. 57055. Postbus No. 64. PRIJS DÉZER COURANT! i Voor Eerden p. 8 mnij. 'f_ 2.85, p. weeE (lf ÖT8 Buiten I'ei4en, waar ajenten gevestigd Per weoK w- Franco por post J. 2.35 H"i portokosten.7 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nnmmei 19494. Bengenen, die de abonnementsgelden tot op heden automatisch aan ons gireerden, deelen wij hierbij mede, dat met het oog op de stagnatie bij den postcheque- en giro dienst, wij op de onde wijze abonnement kwitanties (voor het 4e kwartaal) znllen laten aanbieden. üj DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken -vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG Verkrijgbaar VERSCHE HARING a f 0.13, SCHELVISCH a f 0.14—f 0.26, SCHOL a 10,20—f 0.35, POON a f 012, KABELJAUW B f 0.40 en TARBOT a f 0,70 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 25 September 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden orengen ter algemeene kennis, dat door hen Vergunning is verleend aan: a. de Wede. H. de Keijzer en rechtverkrij genden tot uitbreiding van de waschinrïch- ting in het perceel Stationsweg No. 35, sectie L No. 1225; b. J. de ia Bije en rechtverkrijgenden lol oprichting van een graanmeng- en zuive ringsinrichting in het perceel Korte Mare No. 20, sectie B. No. 1550. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 September 1923. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Burgemeester en Wethouders van Leiden noodigen de ingezetenen uit" om, zoolang de postcheque- en girodienst niet normaal werkt geen gelden over te maken op de rekening van den Gemeente-Ontvanger bij dien dienst. Zij dcclen hierbij tevens mede, dat de Gemeente-Ontvanger voorloopig ook geen betalingen door middel van den postchèque- m girodienst zal doen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris, 'Leiden, 25 September 1923, N. N., te L, 15 van 24/9, moet zijn v. T., te L. f 5. Reeds in kas 1555.50, Heden nog ontvan gen: N. N-, te L. f 5. W. J. B., te L. f 1. Fam. B., te L. f 3.50. ,W. F. K., te L. f 2.50. Mej. H., te L. f5. C-, te L. f 1. B., te L. f 2.50. J. W., Ie L. f 2.50. J. S., to L. f 1. N. N. f 1.50. Fam. H-, te L. f 4. F. S., te L. f 1. G. M. S-, te L. f 2.50. Mevr. A., te L. f 2.50. J. Th. V., te L. 15. Van de kinderen der school a/d. Middelste-, gracht f 2. H. te L. f2.' Een totaal bedrag van f 600 is dus bij ons in kas. Wij hebben ons reeds in verbinding gesteld met een te Katwijk gevormde com missie en hopen óén dezer dagen mede te deelen, op welke wijze de nagelaten betrek kingen der omgekomen visschers gesteund zullen worden. DE DIRECTIE. Voordracht L-eidsch Volkshuis. Gisteren hield in het Leidsche Volkshuis voor een veertigtal belangstellenden jhr. J. J. G. Sandberg, voorzitter der Ned. Ver. voor Landverhuizing, een voordracht over „Emigratie". Na in het kort uiteengeet te hebben, daU wij onder landverhuizers niet slechts heb ben te verstaan zij, die met handenarbeid elders hun brood trachten te verdienen; maar allen, die naar vreemde landen trek ken, om daar een bestaan te vinden, beant woordde spreker de volgende vragen: Welke landen zijn het best geschikt voor Neder- landsche Emigranten? Wie heeft de meeste kans van slagen? Hoe moet men handelen om het best zijn kans te benutten? Op de eerste vraag kan men gereedelijk antwoorden, dat overal, waar een tekort aan arbeidende krachten is, een Hollander kyis heeft zijn bestaan te vinden; alleen in de tropische gewesten is het voor den hand arbeider niet geraden, omdat het klimaat een ernstige belemmering is; de inlander is daar beter tegen bestand,- Overigens zou men het er overal op kunnen wagen, als zich hier en daar niet bezwarende omstan digheden voordeden. Zoo wordt Australië te zeer door Engel- schen overstroomd, om de kans van slagen op het' odgenblik voor onze landgenooten heel gunstig te maken. In Afrika is men slechts welkom, als men over een flink be drijfskapitaal beschikken kan; Zuid-Ame- rika is zeer in trek bij Spanjaarden en Ita lianen, die geringere levensbehoeften ken nen en dus met een klein loon tevreden zijn. Blijft alzoo alleen over Noord-Amerika, waar ongetwijfeld nog duizenden een nuttig ar beidsveld kunnen vinden. Een schaduwzijde is echter, dat'de Emigratiewet in de Ver. Staten en Canada slechts voov ieder land een zeker percentage toelaat en voor een klein volk als het onze is het maximum dus spoedig bereikt. Een gevolg is dan ook, dat het toelaatbare aantal, 3607, voor dit jaar reeds is overschreden en er voor Juli 1924 geen visa raeer worden vérstrekt, op enkele uitzonderingen na. Bouwvakarbeiders kun nen het gelukkig ook dichter bij huis zoe ken en slagen in België en in Frankrijk zeer naar wensch. "IVat de kans van slagen in den vreemde betreft: bij, die het grootste aanpassings vermogen heeft, zich niet door tegenslag uit het veld laat slaan, doch dezen moedig het hoofd biedt, brengt het dikwijls nog verder dan zijn lotgenoot, die zich alleen op groole vakkennis beroepen kan. Het eerste jaar be- schouwe men geheel als leerjaar; vrouw en kinderen late men in het vaderland en eerst, wanneer men vast in den stijgbeugel zit, late men het gezin overkomen. Kennis van de landstaal is wel een eerste ver- eisohte, óók voor de vrouw, die zich Anders in den vreemde diep rampzalig gevoelt. De ervaring heeft die noodzakelijkheid maar al te zeer bewezen. En wat de laatste vraag betreft, bij het maken van emigratieplannen vervoege men zich niet in de eerste plaats om inlichtingen bij personen, die er geldelijk belang bij heb ben, zooals agenten van scheepvaartmaat schappen, landeigenaren en dergelijken, men wordt dan al te zëcr misleid. De Ned. Ver. voor Landverhuizing in Den Haag i9 ten allen tijde tot het geven van inlichtin gen bereid. Na het beantwoorden van enkele vragen eindigde deze nuttige en onderhoudende avond. Door de examencommissie uit de Alg. Doopsgez. Sociëteit is toegelaten Als student tot de Kweekschool, na voldoend afgelegd examen in Bijbelkennis en proeve van voor dracht, mr. A. T. S. Bakker, alhier. Het politie-diploma met aanleekening vanwege den Alg. Ned. Politiebond ver wierf do heer B. van den Berg, alhier. De Haghespelers hebben gisteravond een goeden avond gehad, toen zij in den Schouwburg nogmaals het goede werk „De Dienstknecht in het Huis" gaven. De schouwburg was uitnemend bezet en het stuk had wederom veel succes. Vooral Verkade en Albert van Dalsum gold het warme applaus. de afdccüng Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers kwam Zaterdag jl. in huishoudelijke vergadering bijeen. Met alge meene stemmen werd besloten zich Op de meeting van S. D. A. P. en N. V. V., op 23 September te Amsterdam te houden, te doen vertegenwoordigen. Op voorstel van het be stuur besloot de vergadering een tweetal voorstellen op den beschrijvingsbrief voor de in December le houden Algemeene Ver gadering te plaatsen. Het eene voorstel be oogt het referendum, dat telken jare gehou den wordt over de voorstellen, die door de Algemeene Vergadering zijn aangenomen, af te schaffen en dit slechts le handhaven voor de dubieuze kwesties, terwijl het tweede voorstel aansluiting wenscht bij het Ned. Vakverbond, ingaande met 1925. Bij de rondvraag werd de aandacht van het bestuur gevestigd of het feit, dat meer malen voetgangers, karren en rijtuigen zich niet ontzien dwars door marcheerende of wandelende schoolklassen heen te gaan. Het gevaar, dat hierdoor ontstaat, is lang niet denkbeeldig. ITet bestuur zegde toe stappen le zullen doen, ten einde verbetering te krij gen in dit euvel.. Bij de heden gehouden aanbesteding van de levering van diverse soorten turf, grove Ruhrkofen, steenkoolgruis, houtskolen, anlhrac.-kolcn, machinekolen, smeedkolen en vuuraanmakers ten dienste van de gemeente Leiden, gedurende het tijdvak van 1 October 1923 lot en met 30 September 1924, waren ingekomen 10 inschrijvingen ,alle van Leid sche-leveranciers, t.w.: Gebrs. Brands: lange turf 11.44, bagger- turf le soort f 1.29, 2e soort f 1.24, 3e soort f 1.19; vuuraanmakers le soort f 0.33, 2e soort f 0.30, alles per 100 stuks. Houtskolen f 1.39 per V» ILL. J. v. d. Spek Co., Amslerdamschc Anthr. Mij.: zware baggerturf f.1.40, lange turf f 1.55 vuuraanmakers f0.40, alle per 100 stuks. Anthraciet 30/50 f 3.45 idem 20/30 f 3.20, machinekolen f 1.95 cn houtskool f2 70 al- les'per H.L. Firma B. Zijlslra: Zw. Holl. baggerturf f 1.09; lange turf f 1.40 per 100 stuks; steen koolgruis f 1.10, houtskool f 1.25, anthra ciet f 1.85, smeedkolen f 1.20, alles per l/a H.L. H. de Roode: baggerturf f 1.23, lange turf f 1.26, vuuraanmakers f 0.33, alles per 100 stuks; houtskolen f 1.20; anthraciet f 1.77; machinekolen f 0.98 en smeedkolen f 1.19, alles per lJs H.L. C. Osinga Jr.: baggerturf f 1.25, lange turf f 1.30, vuuraanmakers ff).35, alles per 1C0 stuks Belg. anthraciet f 1.75 per 1Js H.L. G. J. van der Ilaak: le kw. baggerturf a. f 10.50 en idem b. f 10 per 1000 stuks. N.V. N«il. Brandstoffenhandel Driessen en Zn.: korte haardlurf f 1.14; zware Holl. bag- gertyrf f 1.13; lange turf f 1.29, en vuuraan makers f 0.35 per 100 stuks; grove Ruhrko- len fl.10, steenkoolgruis 10.74, houtskool f 1.05, anthraciet f 1.60 en machinekolen f 0.98 alles per Va ILL. J. Geertsma: zware Holl. baggerturf le soort f 1.10, korte haardlurf 10.90, vuuraan makers f0.28 alles per 100 stuks; anthra ciet 30/50 f 1.80 idem 20/30 f 1.65 per Va H.L. Leidsche Brandstoffenhandel' W. A. G. korte haardlurf f 1.10, zware HolL bagger turf 11.29, lange idem f 1.40, vuuraanma kers f0.35 alles per 100 stuks; grove Ruhr- kolen f 2.90, grove EDgelsche f 2.30, houts kolen f 1.23Holl. anthraciet 20/30 f 1.65, idem 30/50 f 1.75 en f L625; machinekolen f 0.92 en smeedkolen f 1.15 alles per 100 fLG. N.V. Algemeene Brandstoffenhandel (Pcr- quin en Go.): zware Holl. baggerturf f 1.18, lange turf 11.48, vuuraanmakers f 0.35 per 100 stuks; grove Ruhrkolen f 1.12; steenkool gruis f 1, houtskolen f 1.15, anthraciet 30/50 f 1.80, idem 20/30 f 1.15, machinekolen f 0.89 en smeedkolen f 1.10 alles per V> H.L. De gunning wordt na keuring der mon sters belanghebbenden nader bekend ge maakt. Gisteravond vergaderde de Centrale Ouderraad in de commissiekamer ten Raad- huize, alhier. VVegens het bedanken van dr. E. A. Cosman als voorzitter, werd in diens plaats benoemd de vice-voorzitter, de heer J. W. van ITees, Stille-Rijn 12, alhier. Voor de daardoor ontstane vacature van vice-voorzitler -werd gekozen prof. dr. N. J. Krom, alhier. Tot afgevaardigden voor de op 29 dezer le houden eerste ledenraad-vergadering van den Nederlandschen Ouderraad te Utrecht werden benoemd de heeren J. W. van Hees, voorzitter, en G. G. Golin, secretaris. Aangenomen werden eenige amendemen ten op het ontwerp-reglement van den Ne derlandschen Ouderraad. Als plaatsvervangende afgevaardigden werden benoemd de heeren P. J. Mens en Ch. L. Waldkötler, alhier. De vervulling eener vacalure van com missielid werd, om bijzondere redenen, tot een volgende vergadering uitgesteld. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland te Leiden zal Vrijdag a.s. des nam. te halfdrie, op de bovenzaal der sociëteit "A/nicilia", vergaderen. De agenda luidt: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. Mededeelingen; 4. Vaststelling datum der Verkiezing; 5. Douaneloods Leiden; 6. Voor stel van het Bureau der Kamer om aan de Regeering te verzoeken, de invoerrechten op dakpannen gelijk te maken met die, welke in België vair de ITollandsche dak pannen geheven worden; 7. Overweging mogelijkheid .om handelsbeurzen in Leiden te doen opleven; 8. Bespreking districlsbe- langen; 9. Rondschrijven aan gemeenten, inzake bevordering der inlandsche industrie 10. Rondvraag; 11. Sluiting openbare ver gadering; 12. Begrooting. Gisteravond om zeven uur had bij het rangeeren een aanrijding plaats tusschen een waggon van de tram naar Katwijk en een^ waggon van de tram naar Noordwijk door verkeerden wisselstand. Belde wag gons werden licht beschadigd. Aan het G alge water kreeg gisteren ccn wielrijder plotseling een emmer water over zich heen. Wat bleek? Een 13-jarig meisje, dat in een der huizen de ramen deed, had kalm hét gebruikte water naar builen geworpen. Zondagmiddag is het bekende Leidsche straattype Knoop dood bij zijn bed gevon den. Het lijk is naar het Ziekenhuis overge bracht. De 17-jarige jonge dame C. S. is giste ren hoek BrcestraatRapenburg aangere den door den 17-jarigcn W. S., doordat de laatste niet voldoende op de aanwijzingen van den verkeersagent lette. De botsing liep overigens zonder ongelukken af. De Nederiandsche journalisten in Belgig. TJifc Antwerpen wordt -ons van gisteren gemeld Een gezelschap van 51 journalisten uit Nederland, vertegenwoordigende een 40- tal bladen, 3 Indische, het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam, het Correspondentie- bureau in Den Haag en het persbureau Aneta, is heden in België aangekomen, tot het aangekondigde bezoek aan den IJser. Te Roozendaal werd het gezelschap ver welkomd door den heer Ch. Mechant, chof van het kabinet van den minister van Eco nomische Zaken, dio verder mede naar Ant werpen reisde. In Esschen was een afvaar diging van de Antwerpscho Wilhelmina- vereeniging aanwezig, om haar landgenoo ten. te begroeten. Toen de dagblad-schrijvers te Antwerpen aankvvamed, werden zij in het hotel „Ter minus", waar zij logeerden, begroet door de hoofdredacteuren van alle Antwerpsche bladen. Des avonds had het Antwerpsch gemeentebestuur do Nederiandsche gasten tot een feestmaaltijd in het prachtige mo numentale stadhuis uitgenoodigd. Behalve de journalisten zaten aan do" kwistig met bloemen versierde tafel in de trouwzaal aan de Minister van Econ. Zaken, de heer Van de Vijvere, de Nedcrl. gezant te Brussel, jhr. dr. Ch. G. W. F. van Vredenburgh, de burgemeester van. 'Abtwerpen, de heer Van Cauwelaert, eenige schepenen en raads leden, benevens verschillende andere ma gistraten. Bij het dessert bracht burgemeester Van Cauwelaert het 25-jarig Regëeringsjubileura van H. M. 'de Kopingin ter sprake, waarin hij, na een dronk op het Kon. Huis te heb ben uitgebracht, in een toespraak, welke van groote vriendschap- jegens Nederland getuigde, betoogde, dat niet alleen de Re geeringen er voor te zorgen hebben, de goede nabuurschap tusschen de béide na tiën te onderhouden, maar op het gebied der toenadering ook voor het vrije initiatief heel wat te bereiken valt. Wij moeten trach ten, eikaars standpunt te leeren begrijpen, en onder luide toejuichingen der aanzit tende Belgen zeide de burgemeester, dat België nooit zal vorgeton, wat Nederland tijdens den oorlog voor zijn landgenooten beeft gedaan. De Minister van Ecou. Zaken, 'de heer Van do .Vijvere, zette uiteen, wat door zijn Departement voor den weclor-opbouw van het door den oorlog verwoeste gebied is gedaan, en zeide ten slotte, dat deze sa menkomst in het gastvrije stadhuis van Ant werpen hen schijnt te duiden op een blij vende vriendschap en een vruchtbare toe nadering tusschen beide natiën. De voorzitter van den Ned. Journalisten kring', de heer D. Hans, zeide, dat de jour nalisten uit Nederland naar België zijn ge komen als vrienden van België en in dien geest willen zij 'de herstelde streken aan den IJser aanschouwen. Tijdens den maaltijd was door den ge zant, jhr.. Van Va-edenburgh, nog een dronk uitgebracht op koning Albert en de Kon. -familie. Bij het uitbrengen van de heilwen- schen op de Koninklijke families van beide natiën werden door het orkest het „Wien Neerlandsch Bloed" en de „Braban^onne" gespeeld. De Koningin-Moeder zal, gelijk be kend is, 25 dezer te Valkenburg komen en Haar intrek nemen in Hotel Oranje-Nas- sau. De bevolking van Valkenburg heeft besloten Zondag 30 dezer, den datum, dat dc jubileumfeesten aldaar beginnen, de Ko ningin-Moeder te huldigen. Vele vereeni- gingen uit den omtrek zullen aan die hul diging deelnemen. Gistermiddag werd op Nieuw Eik-en* Duinen bij Den Haag begraven de heer D. Klerk, voorzitter van de Commissie voor de reizen der Nederl. Reisvereeniging, die bij liet auto-ongeluk bij Sauveur het leven ver loor. Op de begraafplaats deed een zeer groot aantal hoofdbestuurders en leden van de Reisvereeniging van hun belangstelling blij ken. Van de Evangelische Maatschappij, waarvan de heer Klerk bestuurslid was, waren ook verscheidene afdeelingen verte genwoordigd. Een zuster van den overledene, mej. J. M. Klerk, leerares te Amsterdam, nam Let eerst het woord. Vervolgens trad als sprekers naar voren dr. Prins, directeur van de Gem. II. B. S. le Dordrecht, aan welke school de heer Klerk leeraar was. De heer J. J. Lecker, leeraar aan het Gym nasium en H. B. S. te Dordrecht, bracht uit naam van de Verèeniging van Leeraressen en Leeraren van de Gemeent. inrichtingen voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs tc Dordrecht, een laalslen eerbiedigen groet. Vervolgens voerde het woord ds. Van Wijngaarden, voorzitter van de Evangeli sche Maatschappij. Dr. Bcrens, uit Utrecht, sprak daarna. Ds. Vermeer sprak namens de afd. Den Haag van de Evangelische Maatschappij. Namens het hoofdbestuur van de Nederl. Reisvereeniging en haar leden voerde ver volgens mr. Van der Flier het woord. De heer G. de Jonge, waarnemend voor zitter van de afd. Dordrecht der Ned. Reis vereeniging, gewaagde van den grooten slag die het heengaan van den heer Klerk toege bracht had aan do afdceling, waarvan deze voorzitter was. ITij bracht tevens de deel neming over der afd. Zaandam cn Rotter dam en legde een krans neer namens de afd. Dordrecht. Daarna trad naar voren de heer G. Ilart- s(ra Jr., die namens de afd. Dordrecht van de Evang. Maatschappij, waarvan de heer Klerk secretaris was, vol eerbied dank aan God bracht voor hetgeen de heer Klerk voor de afdeeling geweest is. Spr. legde namens de afdeeling Dordrecht een krans neer. De heer W. Meyer, secretaris van de afd. Den Haag legde eveneens een krans op het graf. De heer Ilardeweg, uit Rotterdam, die de rij der sprekers sloot, huldigde namens de Proteslanten-vereeniging den ovcrledene.. Ten slotte heeft een zuster van den over ledene, mej. Klerk, nog voor de betoonde belangstelling bedankt. Bij een voor alle Departementen gel dende beslissing is bepaald, dat onder afwe zigheid wegens ziekte niet moet worden ver slaan afwezigheid wegens besmettelijke ziekte in liet huisgezin van den ambtenaar, zoodat laatstbedoelde afwezigheid is aan te merken als een reden tot evenredige ver mindering van verlof. De commissie voor de Noordzecbad- plaatsen, ingesteld door de Alg. Ned. Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, heeft een vergadering gehouden in Den Haag, onder voorzitterschap van C. R. T. baron Krayenhoff. In deze bijeenkomst werd de noodzake lijkheid betoogd van een krachtige propa ganda in het buitenland voor het bezoeken van onze badplaatsen. In verband met do economische toestanden werd besloten, de ze propaganda hoofdzakelijk te voeren in Engeland, doch ook de loeristen in Duitsch- land, Oostenrijk, Zwitserland, ffsjecho- Slowakije, Scandinavië, enz. op de Neder iandsche Noordzeekust opmerkzaam te ma ken. Tot dit doel besloot de commissie te doen uitgeven een aantrekkelijke reclame plaat en tegelijkertijd een groot aantal brochures in de Engolsche en de Duitsche BINNENLAND. Propaganda voor de Noordzeebadplaatsen, De uitsluiting in de textiel-indnstrie be« gonnen. Autobusongelukken te Zaandijk en ld Meerkerk. Adressen inzake intrekking yan art. 40t Bezoldigingsbesluit. BUITENLAND. Rondom de opheffing van het lijdelijk verzet Bulgarije is afgesloten van het buitenland door staking van spoorweg- en postpersoneel Het rapport aan den Gezantenraad over den moord op de ltaliaansche missie aan de Grieksche grens. taal te doen verspreiden, waarin ook een opgave van de hotels, met vermelding van minimum- en maximumprijzen, rzal voo& komen. Ds. Gravenieyer heeft aan den Kerke- raad der Ned. Herv. Gcm. te Amsterdam meegedeeld, een open brief tot Minister Do Visser tc zullen richten, naar aanlei ding van diens rede in de Nieuwe Kerk ter gelegenheid van .de viering van het jubileum. Prof. chvWi II. Keesom, benoemd hoogleeraar aan de. Leidsche Universiteit, heeft heden zijn afscheidscollege als hoog leeraar aan de veeartsen ij kundige hooge- school le Utrecht gegeven. Tot leden der examencommissie voor Ned. Israël. godsdienstonderwijzers(essen), welke 22 October a.s. te Amsterdam haar zittingen zal aanvangen, zijn door de perm, commissie van het Israël. Kerkgenootschap benoemd de heeren A. van Loon, opperrabw bijn, 's-Gravenhage, J. Vredenburg, id. Arn-> hem, L. Dünner, S. Sohlberg, Ph. Coppen-: hagen, rabbijnen, S. Salomons, leeraar Ee« minorum, en dr. D. M. Sluys. allen te Am- slerdam. Gisteren is het kleine comité uit de samenwerkende centrales van overheidsper soneel te Amsterdam in. vergadering bij eengekomen. Besloten werd een telegram' J;e_zeuden aan den voorzitter van den Mi nisterraad, waarin Damens R.-K., Christe lijke, neutrale en moderne centrales van overheidspersoneel, krachtig aangedrongen wordt op verleening van door de centrale» commissie gevraagde machtiging tot public catio van haar advies d.d. 17 September^ inzake artikel 40. Overeenstemming werd verkregen ten aanzien van den principieelen opzet van hot manifest, dat Woensdag in de vergadering van het comité zal worden vastgesteld. Ten slotte werd in grooto trek ken het aan da Staten.-Generaal te zenden' adres ontworpen. Over dit adres zal in de vergadering yan het kleine comité van 2 October van gedachten worden gewisseld. De vereeniging van belanghebbenden bij de ncvenbodrijven van de visscberij,- welke schade lijden bij de afsluiting en drooglegging van do Zuiderzee (het vroe gere Centraal Comité 1919) heeft Zaterdag haar algemeene vergadering gehouden te Amsterdam. De organisatie omvat thans tien Zuiderzeegemeenten. De bestuursleden A. Jaquel en P. J. Groe- newoud worden herkozen. Besloten werd, do actie tot schadever goeding krachtig door te zetten en de aan dacht te vestigen op den grooten vooruit gang van de visscherijvloot met als gevolg toenemende werkloosheid op scheepswerven on zeilmakerijen. Het hoofdbestuur zal trachten, dat men op scheepswervcu, roo- kerijen, enz. materialen zal laten verwer ken ten dienste van de Zuiderzeewerken,- opdat de bevolking in het gebied aan den arbeid gehouden wordt. Mede naar aanleiding van het rapport van de Tucht-Unie over het collcctccren en venten door kinderen, is op aanstichting van liet centrale bureau der Kath. Sociale Actio een commissie samengesteld, bestaan de uit vertegenwoordigers van de Kath., Sociale 'Actio, 'den R.-K. Vrouwenbond,- Sobrietas, Wit-Gele Kruis, Herwonnen Le venskracht en de R.-K. vcreeniging voor longlijders cn zwakke kinderen, dio een nauwkeurig Onderzoek zal instellen (naar, evcntueele misbruiken bij het houden van bloemen- cn speldjesdagen, maatregelen wil beramen om zoo mogelijk dio misbruiken to voorkomen en een en ander in een rap port hoopt kenbaar te maken. Deze com missie is haar werk reeds begonnen. Op 22 September was bij het centrale Nederl. comité Ramp Japan 1923, totaal ingekomen, ten bate van de slachtoffers van do aardbeving in Japan: f 114.360.73Vè.; Naar „De Maasbode" verneemt, hecffc de door de directie der Nederiandsche Spoorwegeu bij de Regeering ingediendo nieuwe regeling betreffende den standplaats- aftrek de ministerieel© goedkeuring verkre gen. Zij zal reeds 30 September a.s. wor« den ingevoerd. De directie heeft daarbij

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1