IN DEN UITHOEK. Vervolgens werd afgelezen het aantal punten, waaruit bleek dat de heer G. van Drafcen het hoogst aantal (106) had behaald. De voorzitter, de heer J. Zaalberg huldigde hierna den commandant. Spr. wenschte hem geluk met de hooge onderscheiding van H. M. de' Koningin, die hem het ridderkruis van Oranje-Nassau verleende, en achtte het een eer in het bijzijn van zooveel leden der Ongstg. Burgerwacht, deze orde op zijn borst te mogen hechten. Na deze plechtig heid klonk het Wilhelmus" en werd na mens de leden een prachtige bloemenmand, overhandigd voor de toewijding van zulk een commandant, waardoor den laatsten tijd zoo vele overwinningen zijn behaald. Hierop ant woordde de commandant in hartelijke be woordingen. Hij hoopte dat alle mannen hem iri'tijden van nood, trouw ter zijde zullen staan. v OLYMPIADE. Hederlandsch Olympisch Comité. Zaterdagavond is te Amsterdam de jaar- lijksche algemeen© vergadering gehouden van het Nederlandsch Olympisch comité. D,e .vergadering werd door een groot aan tal afgevaardigden van sportbonden bijge woond. Het jaarverslag werd in behandeling ge- nomen en na een opmerking van den heer van Deutekom (Ned. Krachtsportbond) goedgekeurd onder dankzegging aan den samensteller voor zijn vportreffelijken ar beid. Dezelfde functionaris brengt daarna als penningmeester eveneens verslag uit. Het batig saldo over het afgeloopen vereeni- grngsjaar bedraagt f 1792.39. Er is f 3000 op prolongatie bijgeschreven.- Dé heer Re- deïi bracht namens de kascommissie rap port uit, .waarop de penningmeester onder dankzegging gedechargeerd werd. (Vervolgens wenden; de heer en kap. P.- ,W. Scharroo en C. A. ,W. Hirschman, die perio diek aftreden moesten ais bestuursleden, bij acclamatie herkozen. De begrooting voor 1924 werd na ampele bespreking goedgekeurd. Daarop werd door den voorzitter een be spreking ingeleid over de Olympische epe- len in 1924. Baron van Tuyll wees uitvoerig op het totaal gemis aan bereidwilligheid om financdeelen steun te verleen én door de Overheid. Van 300 gemeenten hebben ar drie I) een geringe ondersteuning toege- ,zegd, namelijk Amsterdam, Noordwijk en Nieuwer Amsfcel en .de kans op steun van, regeesringswege is al even gering. De voor zitter wekte op om desondanks alles in het werk te stellen om in 1924 te Parijs zoo goed mogelijk voor den dag te komen. •De heer ,van Deutekom (Ned. Kracht- sportbond) wees er op dat er persé geld moet zijn. Zijn bond en meerdere organi saties hebben geen geld om afgevaardigden te zenden en het devies moet zijnof goed voor dendag komen of niet Nog werd in overweging gegeven om ook de Nederlanders in het buitenland tot steun vóór dit doel op te wekken. De heer Coblyn (Ned. Roeibond) droDg aan op het nemen van maatregelen om de Nederiandsche deel nemers zoo billijk en tevens zoo goed mo gelijk te huisvesten. Kapitein Scharroo antwoordde namens het bestuur dat hiertoe al reeds al het mo- gelijke gedaan wordt en zei toe dat hier omtrent spoedig nadere mededeelingen zul len volgen. Hierna kwam aan de orde een bespreking over de Olympische spelen in 1928. De voor zitter deed mededeelingen, waaruit bleek, dat de gekRoevoer zeer onvoldoende was. Voorts motiveerde baron van Tuyll de wij- ziging in het uitvoerend comité en deed daarna eenige vage mededeelingen over de voorbereidingen door het bestuur van het Ned. Olympisch Comité.' De heer van Deutekom drong ernstig aan op een degelijke voorbereiding, wees op 1 de noodzakelijkheid, dat. het uitvoerend j comité met alles op de hoogte is en dat de leden voor alle onderdeelen van hun ^'taak volkomen berekend zijn. De voorzitter en de heer kap. Scharroo beantwoordden 'den heer van Deutekom, zonder dezen iu- terpclJ ant te bevredigen. Daarpp hield de heer ir. Kips (Ned. Voet^ balbpnd) een betoog over de organisatie en achtte de benoeming van de commissie van- voorbereiding foutief. Eerst moet er eee volledig plan komen van het bestuur en dan moeten we de geschikte personen kiezen voor deze uitvoering. Ten slotte stel de de heer Kips voor, alsnog op de benoe ming van het uitvoerend comité terug te komen. De voorzitter meende, dat juist het uit voerend comité een volledig plan, ook wat betreft het stadion, maken moet, dat bin- nen korten tijd ingediend zal worden. De heer Kips wees er op, dat juist daarom een, voorloopig organisatiecomité in het leven geroepen was. Dit comité is echter ontbon den. Waaróm? Nu wijst men personen aan, geschikt of niet, aan welke we tot 1928 vastzitten. De voorzitter meende een zeer gelukkige keuze met de betreffende personen te heb ben gedaan, doch de heer Kips wees er op, dat het niet gaat om personen. De heer Mulder (Ned. Boksbond) bracht opnieuw het boksverbod te Amsterdam ter sprake in verband roet de Amsterdamsche Olympiade. Spreker drong aan op een actie van het N.O.C. bij den Amsterdamschen burgemeester. De voorzitter achtte het niet gewenscht daar thans op aan te dringen. Ten slotte werd de commissie van uitvoering opge dragen deze aangelegenheid nogmaals te overwegen. Bij de rondvraag bracht de afgevaardigde van de Kon. Ned. Motorwielrennersvereeni ging de kwestie ter sprake van de verte genwoordiging van de motorbootsport. Spr. herinnerde aan den strijd over dit punt en verzocht de kwestie alsnog op de eerstvol gende vergadering van hot N.O.C. ter spra^ ke te brengen. De heer Hirschman gaf hierna een uit eenzetting van het conflict en wees er spe ciaal op, dat de motorocotvereeniging be dankt had als lid en de erkenning van de Kon. Verbonden watersportverenigingen eon voorloopige was. De heeren Redeló en Hirschman wezen op de onwilligheid van de Nf d.- Motorboot- club om tot een oplossing te gèraken en verklaarden dat alleen deze organisatie ver antwoordelijk voor den ongewenschten toe stand op dit gebied was. De heer Fais heeft daarna toezegging gedaan om de Nei M$- torbooiclub nogmaals op haar onjuiste hou ding te wijzen. Nadat van de zijde van het bestiiur nog gewezen was op de weitschelijkheid om- en kele propagandageschriften'op ruimer schaal te verspreiden, werd de vergadering ge sloten. LUCHTVAART. De Gordon-Bennet-wedstiijd. Gistermiddag had te Brussel de- opstij ging plaats der luchtballons, die aan den Gordon-Bennetwedstrijd deelnemen. Een reusachtige menigte was getuige van het schouwspel. De ministers Theunis en Fort- homme waren aanwezag. Een Belgische ballon werd door een Amerikaansche bal lon beschadigd, een andere Amerikaansche- ballon werd door den wind beschadigd. Een Spaansohe ballon geraakte tijdens storm bij Heyst op den berg in brand, de aviateur werd gedood, de waarnemer ge wond. Een Zwitsersche ballon geraakte bij Moll in brand eh beide inzittenden verlo ren het leven. Athletiek-wereldrecords. Hieronder volgt een volledige opgaaf der sedert 1921 erkende wereldrecords. 100 yards 9 s. 6/10, Ch. W. Paddock (Amerika), 26 Maart 1921, Berkeley (Calif.) 100 Meter 10 c. 4/10, Ch. W. Paddock (Amerika), 23 April 1922, Redlands (Calif.) 200 Meter 21 s. 2/10, Ch. W. Paddock (AmerikaO 220 yards 20 s. 8/10, Ch. W. Paddock (Amerika), 26 Maart 1921, Berkeley (Calif.) 300 Meter 33 s. 2/10, Ch. W. Paddock, (Amerika), 23 April 1921, Redlands (Calif.) 500 Meter 1 m. 5 s. 5/10. Sven Lundgreen (Zweden), 19 September 1922. Stockholm. 1000 yards 2 m. 12 s. 2/10, Lawrence Brown (Amerika), 11 Juni 1921, Philadelphia 1000 Meter 2 m. 28 s. 5/10, Sven Lund green (Zweden), 27 September 1922, Stock holm. 5000 Meter 4 m. 35 s. 3/10, Paavo Nurmi (Finland), 12 September 1922, Stockholm. 10,000 Meter 30 m. 40 s. 2/10, Paavo Nurmi (Finland), 22 Juni 1921, Stockholm. 440 yards estafette 41 m. 4/10, N. Y. A. C. (Amerika), 5 Juli 1921, Pasadena (Calif.) 880 yards estafette 1 m. 27 s. 4/10, N. Y. A C. (Amerika), 5 Juli 1921, Pasadena (Calif) 2 Mijl estafette 7 m. 49 s. 4/10, Univ. Pennsylvanie, 20 April 1922, Philadelphia. 4 Mijl estafette 17 m. 45 s., University 'Illinois, 29 April 1922, Les Moines. Verspringen met aanloop 7 ra. 695 Ed- ,win O. Gourdin (Amerika), 23 Juli 1921. Cambridge (Mass.) Polstok 4 m. 12. Charles Hoff (Noorwe) gen), 3 September 1922, Kopenhagen. Tienkamp: 7.481 ptn., Alex-Klumberg, Est land, 16 en 17 September 1922, Helsingfors. La Vie Sportive geeft een vergelijkende op gaaf van de in de maand Juli door bekende athleten geleverde prestaties. Voor ons land is dit van belang, omdat blijkt dat onze land genoot Paulen den besten tijd over de 800 meer heeft gemaakt. Overigens geeft het staatje wel aanleiding tot aardige vergelijkin-' gen tusschen de prestaties der verschillende landen, waarbij men alleen nog in aanmer king moet nemen, dat bij een wedstrijd, voor al wat den gemiddelden afstand betreft, ook de tactiek een rol speelt, zoodat de gemaakte tijd alleen niet als een zuivere vergelijking kan gelden. Hieronder volgt een uittreksel uit bedoeld Staatje 100 Meter 10.6 Garr (Australië), 10.7 Bro- chart (België), 10.8 Frederich (Duitschland), Glongo (Italië), Gerö (Hongarije), Mourlon I (Frankrijk), 10.9 Houben (Duitschland), 11 Halm (Finland), Lundquist (Zweden), Im- bach (Zwitserland), Broos (Holland) en Enzd hal (Zweden.) 200 Meter 21.9 Carr (Australië), 22.2 Mat- tewman (Engeland), 22.3 Houben (Duitsch land) en Thumm (Duitschland). 220 yards (201 M.) 21.4 Clarhson Black (Amerika), 21.6 Abrahams (Engeland), Lid- dell (Engeland), 22.2 Catalon (Amerika,.) •400 Meter 49 sec. Wïlen (Finland), -toiö Enghdahl (Zweden), 49.5 Imbach (Zwitser land), 49-6 Paulen (Holland), 49.6 Gillis (El, geland), 50 Kurunckry (Hongarije). 1/4 E. M. (402 M.) 48.6 Hefferich (Ame rika), 49.3 Cochran (Amerika). 49.6 Steven son (Schotland). 800 M. 1 m. 55-2 sec. Paulén (Holland). 1 m. 55.3 sec. Lundgreen (Zweden), 1 m. 57 sec., Pelzer (Duitschland), Johanson (Zwe den) en Griffiths (Engeland.) 1/2 E. M. (804 M.) 1 min. 55.5 sec. Heffe rich (Amerika), 1 min. 56.6 sec. Griffiths (Engeland) en Lowe (Engeland). 1500 M. 3 min. 57 sec. Wide (Zweden), 3 min. 59.4 sec., Pelzer (Duitschland), 4 min. 2.7 sec. Nurmi (Finland), 4 min. 3.2 sec. Ter- rario (Italië), 4 min. 3.6 sec. Huiten (Zwe den), 4 min. 4.2 sec. Jansson (Finland.) 5000 M. 14 min. 59 sec. Wide (Zweden), 15 min. 0.2 sec. Nurmi (Finland). 15 min. 15 sec. Britton (Engeland), 15 min. 16 sec. Rack- man (Zweden.) 110 M. hindernis 15.2 sec. Gaby (Enge land) en Riley (Amerika), 15.4 sec. Pether- son (Zweden) en Kasten (Duitschland), 15.6 sec. Trossbaeh (Duitschland), Hulman (Ame rika) en Wilen (Finland.) Een verre slag. Eenige cricketers zaten op 'n winteravond over cricket te praten. Een van hen vertelde daarbij, dat hij eens een bal zoo hard sloeg, dat de bal niet alleen uit het veld ging, maar zelfs zoo ver ging, dat men hem uit het oog verloor en niet meer terugvond. Een tweede cricketer wist hem echter nog te overtreffen. Hij sloeg den bal zoo ver weg, dat hij als een stip aan den horizont verdween, terwijl hij nog stond te kijken, waar de bal bleef, kwam plotseling de bal met een vaart tegen zijn achterhoofd: waardoor hij vrijwel bewuste loos tegen den grond sloeg. „Hoe was dat nu mogelijk 7" vroeg de eer ste cricketer. „Doodeenvoudig was het antwoord „de bal was precies rondom de wereld gegaan".

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 12