No. 19489. LEIDSCH DAGBLAD, Woenstiacp 19 September, Derde Blad. Anno 1923. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Voor liet eerst ten Paleize, RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. A fWOUBRUGGE. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Beetguia de. W. ST. Le- Êointre, alhier. HAARLEMMERMEER. Tot onderwij zeres aan de bijzondere school te Vijfhuizen benoemd mej. G. de Moor, te Amsterdam. In het tijdvak 25 September5 Octo ber zal in deze gemeente door de gemeen telijke geneeskundigen op de gebruikelijke plaatsen gelegenheid worden gegeven tot fcostelooze inenting en herinenting. In dezen polder is het aantal gevallen yan mond- en klauwzeer weer met twee vermeerderd en doet deze ziekte zich thans iook voor onder het vee van landbouwers, wonende aan den Slotenweg en Lisserdijk. Naar wij vernemen, werd het echt paar P. de GeusG. de Haan aan den Kruis weg alhier, dat Maandag het zeldzame voor recht mocht beleven zijn 60-jarige echtver- eeniging te vieren, 's avonds nog een sere nade gebracht door het R.-K. fanfarekorps „Ons genoegen" van Hoofddorp. Een bewijs yan hulde, dat door de nog krasse oudjes op hoogen prijs werd gesteld. De ambtenaar bij de Posterijen en Te legrafie, de heer J. Ruigentuin, die gedu rende vele jaren in deze gemeente als zoo danig is werkzaam geweest, heeft uit deze betrekking eervol ontslag aangevraagd. Zondagmorgen kwam een drietal be woners van den Hillegommerdijk alhier tot de onaangename ontdekking, dal het water in hun regenbak geheel was bedorven, doordien er een dikke laag petroleum op dreef. Er wordt aan wraakneming gedacht. De politie werd met deze schandelijke daad in kennis gesteld. Moge het haar gelukken de(n) dader(s) in handen te krijgen. De politie heeft alhier weder tegen drie personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het rijden met stroowagens, die te hoog waren geladen. Zoo zal er hopenlijk wel spoedig voor goed een einde komen aan het stukrijden van draden van het groote net voor de electrificatie van deze gemeente Mej. J. A. Hos heeft, in verband met haar benoeming tot onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs te Haarlem, eer vol ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan school 3 te Vijfhuizen alhier. H1LLEGOM. De historische en allego rische optocht, die op het feest-programma staat voor Donderdagmiddag halftwee, be hoeft eenige toelichting wat het historische gedeelte betreft De allegorie, meest uit gaande van vereenigingen, snapt de toe schouwer in den regel wel, vooral als de opschriften niet ontbreken. De historie houdt verband met deze plaats of haar om geving, daarom vangt men aan met de eud- ste bewoners dezer streek, de Kaninefaten of Konijnenvangers van 1219, te paard. Dan ">taaf Willem I van Holland, vergezeld van .ruisridders en edelvrouwen. De derde jroep stelt Witte van Haamstede voor met zijn schildknapen; ter gedachtenis aan dit feit plaatste D. J. van Lennep de gedenk naald b'' zijn buiten het huis Manpad. Uit het Beiersche Huis koos men Jacoba van Beieren, die haar laatste jaren sleet op het I slot Teylingen, bij Sassenheim, voorgesteld zooals zij met haar edelvrouwen op de val kenjacht ging. Het Bourgondische Huis bracht den bloei der Gilden, die vertegen woordigd zijn. Alva en eenige Spaansche soldaten trekken in de optocht voorbij, ter wijl Kenau Simon Hasselaar de vrouw, die hem weerstand bood te Haarlem, en Pieter Adr. v. d. Werff, de dappere burgemeester ten tijde van Leidens beleg, hun vooruit gaan. Willem I, Prins van Oranje, is ver- 8) „Zooals de heeren in de courant gezien zullen hebben, worden autoriteiten, vereeni gingen en particulieren in de gelegenheid gesteld, hulde te betuigen aan Hare Majes teit de Koningin bij gelegenheid van Haar 25-jarig Regeeringsjubileum". Zoo sprak de president in de bestuursvergadering van de vereeniging „Voor aankweeking pluimvee jen konijnen", overeenkomstig de heerschen de gewoonto kortweg aangediend met de let ters V.A.P.E.K., in verband waarmede haar leden betiteld worden met den. naam „Va- pekkers". Indachtig aan het nut en het aan zien onzer Vereeniging zou ik in overweging willen geven, haar te doen vertegenwoor digen bij de audiëntie, die daartoe in Sep tember te 's-Gravenhage gehouden zal wor den. Mag ik.weten, of de heeren zich met dit voorstel kunnen vereenigen V Algemeene instemming en levendig ap plaus „Dit alzoo aangenomen zijnde, zou ik dan iverder willen voorstellen, om daartoe mijn persoon, den secretaris en den penningmees ter aan te wijzen." Applaus, doch minder geestdriftig, blijk baar als gevolg van de bij eenige bestuurs leden opgewekte teleurstelling, die gemeend hadden, dat het geheele bestuur, ten getale Van elf, naar de Residentie zou optrekken. „Door den burgemeester is mij medege deeld", ging de president voort, toen hij 'die verandering in de stemming bemerkte, i,dat, met het oog op de te verwachten groote deelneming, voor elke Vereeniging slechts een beperkt aantal leden uit zal komen. Mag ik den beiden heeren vragen, jof zij bereid zijn met mij aan de huldebe- tooging deel te nemen V' „Zeer gaarne", klonk het plechtig uit hun mond. „Te zij ner tijd zal ik u daaromtrent nog nadere biededeelingen doen; maar dan kan ik nu alvast onze namen opgeven." In tegenstelling met den penningmeester, jjie evenals de president tot de notabelen «er gemeente behoorde, was de derde afge vaardigde, dien wij verder als „Secretaris" gezeld van Louise de Coligny zijn vrouw, Juliana van Stolberg, zijn moeder, en Mar- nix van St.-Aldegonde zijn vriend. De vol gende groepen geven een beeld van de Gou den Eeuw. Vier onzer zeehelden De Ruyter, Tromp, Jan Pietersz. Coen en Heemskerck, de beheerschers en ontdekkers van zee en land, gaan vergezeld van eenige bewoners der veroverde streken. De volgende groep doet ods de kunstenaars zien op het Muider- slot. Nu volgt Willem de Derde gehuwd met Maria Stuart. Hierop volgt de overheer- sching der Franschen, Lodewijk Napoleon met zijn soldaten. Ten slotte kwam er een eind aan alle overheersching. De Neder- landsche maagd beschaduwd door den oranjeboom,vormt het__slot van het histo rische deel. Mej. Van Oostveen heeft den stoet ont worpen. Als bijzonderheid valt nog te melden, dat op beide avonden door het straatcomité Weerestein wandelmuziek aangeboden zal worden door de populaire Haarlemsche Harmonïekapel. Nader schrijft men ons: Wat bij de Jubileumfeesten die heden> Woensdag, aangevangen zijn, het eerst op gemerkt is, zijn de straatversieringen. Al da gen te voren werd er trouwens aan gewerkt en nu is eerst goed te zien wat de zwoegers hebben tol' stand gebracht. Want de man nen, die bij regen en wind, van den vroegen morgen tot in den nacht hebben gearbeid, zijn zwoegers in den goeden beteekenis van bet woord. De geheele Stationsweg is ver sierd met bogen waaraan groen is bevestigd. Onder-in de bogen hangen korven met bloe men en daarboven zullen eleclrische lampjes gloeien. De bruggen zijn extra versierd en het begin heeft een poort met een verlichtte W. De Weersteinstraat is tot aan de Noorder laan behangen met slingers; aan het begin en het eind slaan groote zuilen, die bij wind en regen heel wat moeite opleverden om te plaatsen en met bloemen le versieren. Het begin bij de Remise is wat mager, maar de rest ziet' er met de bloemenmandjes en wim pels goed uit. Electrische illuminatie zal er zijn; verder staan er eerepoorten met schil den voor Wentholtstraat en Pastoorslaan. Hier is eiken avond wandelmuziek. De Hoofdstraat, de winkelstraat, wordt overheerscht met oranje vlaggetjes en breede vanen over den weg. Op lagere palen staan mooie bloemenmanden. Lampions zullen hier branden. De R.-K. Pastorie en Kerk zijn ook be dacht, zoo ook de gevel van het huis van dr. Der Weduwen. Op den Houttuin staan 4 zuilen. De Hoogewerfstraat heeft een eere poort en verder vlaggetjes-versiering over de geheele straat. De schoorsteen der coöp. bak kerij zal ook verlicht zijn. In de Meerdorpstraat prijkt een eerepoort, die gezien mag worden. De Meerstraat is met groene slingers en een eerepoort versierd. D$ Molenstraat heeft natuurlijk ook een eerepoort, maar verder veel groen en hon derden lampions en vetpotjes. Bijzondere vermelding verdient de gevel van het huis des heeren P. de Jong. Eenvoudig maar smaakvol, door groen en oranjebloemen. Het Gemeentehuis draagt een groote W geflan keerd door oranje. De Haven heeft een eerepoort met groene slingers tot aan het laatste huis. Verlichting mag verwacht worden. De winkel van den heer Van Houweninge, waar voor deze gelegenheid Parijsche wafels worden gebakken heeft een sierlijke luifel gekregen. Het vervolg van de Hoofdstraat, de Leid- sche straat dus, is tot aan Lapincnhrug mooi gemaakt met bloemenbakjes en wimpels. Men ziet, dat ongeveer geheel Hillegom in het groen en in de bloemetjes is gezet. Als de jury over de versiering geoordeeld heeft, deelen wij den uitslag mee. Bijna alle win kels zijn versierd; vele bijzonder mooi, fijn en kostbaar. Ook daar zal een jury oordeelen. 1 Als heden, Woensdagavond, de illuminatie zullen blijven aanduiden, een eenvoudige dorpsbewoner, wiens bezigheden zich he ipaal den tot het houden van een hoender park. Na de vergadering in zijn familiekring teruggekeerd, was zijn eerste uitroep: „Wil ik jullie wat vertellen? Ik ga naar de Ko- ninginl" „Jij?" vroeg zijn vrouw. „Ja, als Vapekker". „Houdt de Koningin dan ook kippen?" informeerde het oudste of liever minst jonge van zijn kinderen. Zonder een antwoord op die vraag te geven, vertelde hij wat op de vergadering besproken was, welke mededeeling allen met zijn vreugde deed in stemmen. Als alle mede-dorpsbewoners het dienzelfden avond nog niet wisten, dan was dat zeker niet le wijten aan de kinderen, die met den ouden, in den loop der jaren eenigszins gewijzigden dreun „Oranje boven. Oranje boven! Leve Willemien" de straal opliepen, en onderwijl aan ieder, die het hcoren wilde, vertelden: „Vader gaat naar de Koningin". „Wat moet je aantrekken, als je naar Den Haag gaat?" vroeg zijn vrouw '9avonds. „Natuurlijk mijn beste zwarte pak, dat ik 's Zondags in de kerk aan heb maar verder zal ik het nog wel hooren." Vóór dat het zoo ver kwam, las hij echter reeds eenige dagen later im de courant een desbetreffende mededeeling, die hem hevig ontstelde en toen zijn vrouw naar de reden daarvan vroeg, las hij haar voor „Zij, die naar den door H. M. de Koningin te houden cour wenschen te gaan, worden verzocht daar bij voorkeur in uniform, galakostuum of wel rok met witte das te verschijnen". In een oogwenk was hij de deur uit en op weg naar den voorzitter der Vereeniging, wien hij het bericht toonde. „Nu, wat zou dat ^vroeg deze uiterst kalm. „Wat dat zou Ik heE geen rok.'* „Dan ga je maar in een gewone ja9". „Neen, dat kan niet. Als u, en de pen ningmeester zeker ook, een rok aan hebben, moet ik dat ook doen." „Zie dan, dat je er een koopt of andere Van iemand leent." Het eerste lachte hem weinig toe vanwege' de dure tijden, zoodat het laatste, de èenlge is ontstoken, het weer wat meewerkt, en de particulieren hun kamers aan de straat ver lichten zonder de gordijnen te sluiten, dan moet er ontzaggelijk veel te genieten zijn van dit licht- en kleurenfestijn. Over het feest zelf morgen meer. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Ter gele genheid van het vijftigjarig huwelijksfeest van het echtpaar Van Beelen was de Groote Steeg weder geheel in vlaggentooi. Vooral de bruidegom is in de samenleving een-be kende persoonlijkheid. Bij verkoopingen was hij altijd de man, die zeer consciëntieus zijn werk verrichtte en in vele zaken van vertrouwen was hij een.begeerde persoon lijkheid. LV KATWIJK-AAN-ZEE. In deze ge meente is thans een circulaire verspreid, ten doel hebbende de bevolking uit te noo- digen een gave te willen ofleren ten bate van de vele nagelaten betrekkingen van de bemanningen van de loggerschepen KW 46 en KW 142, die sedert 30 Augustus j.l. als verloren worden beschouwd. Het comité be staat uit de heeren ds. J. Naula, A. J. J. Schnaar, C. de Jong, D. van Beelen Gzn., A. Rovers, C. E. Bos, D. de Jong en J. van Duijn. Moge een ieder de collecte, welke ge houden zal worden, goed bedenken. Bij den afslag werden de navolgende haringprijzen besteed: volle haring (Noord) f 19.20f 18.60; volle haring (Zuid) f 18.60 f 18 20; maatjesharing f 16.25f 15.30; ijle haring f 16.15f 15.10; steurharing f 15.40—f 15; makreel f 27.25—f 24. alles per kantje. NOORDWIJKERHOÜT. Hedenavond was er groot feest in het opvoedingstehuis „Op het Hoogt". Deze slichting bestaat thans 121/* jaar. Ter eere van dit koperen feest waren vele inwoners genoodigd. „De Zilk" zal het jubileum-feest ter eere van H. M. de Koningin geheel afzon derlijk vieren in de volgende week. Een auto, die zijn draai verkeerd nam, slootte op het bekende kruispunt Göweg Piet Gijzenweg een wegwijzer om van de A. N. W. B. Het vliegwiel vloog er af en de brievenbus werd ingedrukt. De familie Drost nam de vernielde stukken in be waring. VALKENBURG. In den nacht van Zondag op Maandag is uit de schuur van L. V., alhier, een fiets in bruikleen wegge haald en nog niet teruggebracht. Een on derzoek is ingesteld. Burger 1. stand. Onder trouwd: P. Korpershoek alhier en Lena Varkevisser te Katwijk. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden voor de strafzitting 3l zaken op de rol, alle bestemd voor openbare behandeling. Het eerst werd afgeroepen de naam van Joh. B. M., hotelhouder te Leiden, gedag vaard, ter zake, dat hij herhaaldelijk ver schillende vreemdelingen heeft geherbergd en heeft nagelaten daarvan binnen 24 uur kennis te geven aan den commissaris van politie hier ter plaatse. Het bteek, dat het personen van verschil lende nationaliteit zijn geweest, die hij lo geerde, Amerikanen, Engelschen, Noren, enz. Beklaagde zeide, dat hier een misver stand bestond. Hij gaf vroeger steeds kennis, maar een man, van de politie, hij meende van een rechercheur, had hem gezegd, dat aangifte voor den lijd personen die slechts 24 uur bij hem bleven, niet noodig was. Hij heeft slechts eenmaal voor eenzelfde feit terecht gestaan. Ook toen berustte het feit op een misverstand. uitweg was. De directeur der zangvereeni- ging, wiens taille weinig van de zijne ver schilde, werd aanstonds bereid gevonden, om zijn verzoek te voldoen. Minder gemak kelijk was Eet, om een hoogen hoed machtig te worden. ?,Dan in vredesnaam maar een gekocht", was de slotsom van het overleg tusschen man en vrouw. Dat mocht men toch ook wel voor de eer over hebben, meen de hij. „Weet je nu precies, wat je te doen hebt, als je bij de Koningin komt?" vroeg de burgemeester, toen het tijdstip der audiën tie naderde; anders wil ik je graag nog eens inlichten. Hij legde hem toen precies uit, wat hij antwoorden moest, als H. M. hem aansprak; hoe hij buigen moest, en vooral dat hij er bij het weggaan om denken moest om Haar niet den rug toe te keeren. Al die lessen waren allerminst bevorderlijk, om den secretaris op zijn gemak te stellen: het angstzweet brak hem uitl Eindelijk was de groote dag daar! Daags te voren had hij zijn laten knippen, ofschoon het eigenlijk nog niet de tijd daar voor was, en had hij Verder alles gedaan, waarvoor hij van jongs, af gewoon was ge weest, den Zaterdag te bestemmen. De pre sident kwam hem afhalen, het groote rid derkruis van de Oranje-Nassau, dat hem et telijke jaren geleden verleend was, op de borst. „Dat hoort zoo", zei hij als antwoord op den vragenden blik van den secretaris. „Man", vroeg zijn vrouw, die blijkbaar geen juist begrip had van de waarde der verschillende decoraties, „zal ik nog even de medaille halen, die je verleden jaar bij den schietwedstrijd gewonnen hebt?" Het toilet werd aan een laatste inspectie onderworpeny nog even werd de kraag af geklopt, ofschoon er geen stofje op te be kennen was, en toen de overjas voorzichtig aangetrokken; de panden van den iets te langen rok kwamen er even onderuit, maar daar was op het laatste oogenblik nu niet meer aan te verhelpen. Met trots en ver rukking staarde de heele familie den deftig iütgedo9ten man en vader ria. Tijdens de korte spoorreis werd b'etrek- Nadai als getuigen waren gehoord de in specteur van politie, hoofd der recherche, alhier, de heer Weyers, en de rechercheur Van der Heiden, eisc-hte de Ambtenaar van het O. M., vier en dertig boeten van f 1, subs, een dag voor elke boete. Bekl. vond dit wel veel. De Ambtenaar dacht, dat dit een goede waarschuwing wa3 en de Kantonrechter vermoedde, dat hij aan de gasten wel goed zou hebben verdiend. A. v. Sch., chauffeur te Katwijk, moest terecht slaan wegens het te snel en te woest rijden met een auto op den Rijnsburgerweg en het niet in het bezit zijn van een num- merbewijs. Beklaagde was niet verschenen. Na het hooren van den verbalisant, den politie agent Cooiraan, en een toeschouwer J. M. Okkerse, waaruit voldoende bleek, dat be klaagde de feiten had gepleegd, eischte de Ambtenaar bij verstek twee geldboeten van f 10, subs. *-6 dagen voor elke boete. W. J. H., fabrikant te Leiden, werd opge roepen wegens het in strijd met de bepalin gen der Arbeidswet te lang laten werken van een tweetal werklieden. Na getuigenverhoor werden tegen beklaag de ;die niet was verschenen, twee geldboeten van f5 subs. 5 dagen voor elke boete ge vraagd. Tegen H. M., arbeider te Leiden, werd we gens het visschen met verboden vischtuig f 1 subs. 1 dag geëischt. C. K., wijnhandelaar te Leiden, stond ook terecht wegens het na den door de Arbeids wet toegelaten tijd twee menschen laten wer ken. Beklaagd-? zeide, dat de omstandigheden daartoe hadden samengewerkt, wat hij na der uiteenzette. De Ambtenaar daarmee rekening houden de, vroeg twee geldboeten van f 3, subs. 3 da gen voor elke boete. Beklaagde bleef straf toch onrechtvaardig achten. F. W. V., chauffeur te Leiden, stond te recht ter zake van het te snel rijden met een auto, n.i. 28 K.M. per uur. Dit ontkende beklaagde, wel nam hij aan barder dan 15 K.M. te hebben gereden. Dat kan trouwens niemand, want dat is geen gang. De Ambtenaar vroeg een boete van f 6 subs. 4 dagen. Uitspraak in al deze zaken over twee we ken. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Mishandeling. T. C., die reeds hier en daar had „aange legd" en al menig bittertje had gebruikt, trachtte aan den avond van 28 Juli in het café van F. D., te L i s s e, zijn „ankertje neer te leggen" en daar nog eens zijn dorst te lesschen. De caféhouder echter, die al spoedig merkte, dat C. „boven zijn bier" was, wei gerde te tappen. Dit maakte C. verbolgen. Hij 'ging geducht te keer, maar met vereende krachten werd C. naar buiten gewerkt. Hij keerde echter terug, nu gewapend met een fietspomp. Daarmede zwaaide hij in het rond. De zoon van den café-houder liep een paar klappen met de fietspomp op. Wegens mishandeling werd C. veroor deeld tot f60 boete of 30 dagen. Een dure messteek. 't Was na een muziekconcours in Juni te Aalsmeer. Een der deelnemers ging naar huis, na eenige borrels gebruikt te hebben. Onderweg ontmoette hij W. B., die indertijd de lantaarn van zijn fiets had stuk gesla gen. Hij wond zich op en bracht B. een mes steek toe. Gelukkig liep het nog goed af, maar het had ernstig kunnen zijn. Dit bracht de poli tierechter den bekl. onder het oog. Bekl. „Zeker, maar als je eenmaal boven je bier bent en driftig, dan weet men niet altijd wat men doet I" Het O. M. deed den bekl. opmerken „Als je nu nog eens den man met een vuist een klap in het gezicht hadt gegeven, maar dat je 't mes greep, dat is 't erge Bekl. begon zich al niet op zijn gemak te. gevoelen, na deze opmerking en dat werdï al minder en minder, toen werd gememo reerd, dat bekl. al eens twee jaar wegens diefstal heeft gezeten. De vrees bekroop; hem, dat hij nu ook wel eens de ge van ge-s nis zou kunnen ingaan. En dan, aldus bekl., raakte ik buiten werk dan, als ik weder uit de gevangenis zal kómen, zal ik misschien weder tot diek stal moeten overgaan. Het O.M. nam in aanmerking, dat bekl, wel eenige aanleiding had gegeven. Het re- quireerde tegen den bekl. f30 boete of 10 dagen. De politierechter veroordeelde daarna be-* klaagde tot f 20 boete of 10 dagen. „DE LAKENHAL". Batikwerk van Ragnhild d'Ailly, Fantastisch en rijk zijn de batiks van deze nog jonge kunstenares, in het wisselende licht nu eens donkerder ernstiger, dan weer lichter, blijder, maar steeds van schoone, edele dracht. Zij leven in het licht, ieder in haar eigen toonaard, en geven aan de zaal warmte en weelde. Prachtig is de kleur steeds en levendig het ornament. No. 428 heeft een paarlmoeren toon; de fond is van een rood, dat door de materie grijsrood wordt. Het motief is uitgevoerd in zilverig wit, grijsgroen en zwart, verbazend rijk en gevoelig. Hier naast hangt een lang werpig doek met een rijzig slingerornament, vol stijl. Het midden vormt een cirkel met een krans van lichtgroene oogen, die door do omringede kleurcombinatie iets uit- lichtends krijgen. Boeiend is ook no. 488 door het ongewone rhythme in den vlieten den gang van de armen, die het een of an der vreemd wezen suggereeren, ook door de kleur, het zwavelgeel me fijn groen, omber en het lichtere blauwwit. Men meent soms vormen van planten of dieren te ontdekken, maar moet dit loslaten en de maakster volgen in haar gedachten- wereld, die rijk en schoon is en onuitputte lijk. Men ziet kleuren, die wij van anderen nooit nog zagen, en haar combinatie is steeds feilloos. Men voelt, dat hier een kunstenares aan het woord is met bijzondere zeer per soonlijke gaven en is dankbaar voor het schoon, dat zij schenkt, waarom het ons te meer spijt, dat het werk slechts enkele da gen, van 19 lot en met 23 Sept., hier te zien is. Men moet den moed bewonderen, die schuilt in de persoonlijke uiting van den kunstenaar, immers hij voelt zich eenzaam, en zwijgt, al wordt hij misverstaan. „Hollandsche Tooneelvereeniging". Onder directie van de heeren Ed. W. dq Blauw en Willem Hunsche is te Amster-» dam opgericht de N. V. „Hollandsche Too-» neelvereeniging". Het gezelschap stelt zich ten doel, in groote en kleine plaatsen van ons land blij. spelen, afgewisseld met tooneelspelen, tfl vertoonen. Te Rotterdam, Utrecht, Leiden, Haarlem, Arnhem, Nijmegen, Zwolle, Gro-s ningen, Leeuwarden, Maastricht, Middel-» burg en andere plaatsen zijn overeenkom-» sten gesloten. De exploitatie zal geheel op coöperatieven grondslag zijn. Het tableau de la troupe be staat uit de dames Minny van Ollefen, Betty Vink, Aiie Crok, Jeanne Verkade; de heeren Ed. W. de Blauw, Willem Hunsche Hans Bruning, Theo Vink, Anton Burgdorf fer, Karei Baars, R. Monshouwer. kelijk weinig gesproken. De secretaris her haalde voor de zooveelste maal bij zichzelf wat hij zeggen zou: „Uwe Majesteit, het is mij een groote eerik bied Uwe Ma- 1 jesteit mijn eerbiedige hulde aan vijf-en-twintigjarig jubileumveel zorg voor hoenderfokkerij en konijnenteelt.... als Uwe Majesteit misschien een keus zou willen doen uit mijn prachtexemplaren"; hij kende zijn les op zijn duimpje. Onder wijl wreef hij zijn nieuwen hoed met zijn I mouw op en streek hij met de hand over I zijn glad geschoren kin. In Den Haag aangekomen, besteeg het drietal een auto eerst werd naar een kof fiehuis gereden, om krachten te verzamelen het ging alles toch voor rekening van de Vereeniging en dan naar het Paleis 1 De zenuwen kwamen meer en meer in span ning, toen zij in de file kwamen te staan. De lakei, die met' een handgebaar naar de vestiaire wees, werd eerbiedig gegroet. Toen kwam de eerste teleurstelling niet alleen de jas, maar ook de hoed, de nieuwe hoed, moest bij den kapstok achtergelaten wor den I Weer een lakei, die zijn arm in de richting van de trap uitstrekte weer een diepe buiging. Wat was er veel te zien I Maar toch durfde de secretaris niet goed rond kijken. Over den breeden, zachten loo- per kwamen zij boven in een ruime ont vangzaal. Het bloed steeg den secretaris naar het hoofd, toen hij meende opeens te genover de Koningin te zullen staan. Er heerschte een doodsche stille, slechts afge broken door de stem van den kamerheer, die telkens de namen der deputaties afriep in de volgorde, waarin zij achter elkaar moes ten gaan. Eindelijk was het hun beurt „Het Bestuur der Vereeniging Va Va r het lorgnet kwam er bij te pas Va Va „Vapek", verduidelijkte de voor zitter y „dat zijn wij" en achter elkaar be gaven zij zich naar een andere zaal. Ook daar nog geen Koningin 1 Het was er nog mooier, nog stiller, nog warmer (maar dat lag misschien aan hem zelf). Weer andere heeren met een gouden sleutel op den rug, die zich overtuigden, dat allen nog op hun piaats stonden. Een laatste blik in den groo- ten wandspiegel. Das, vest, rok alles za! nog goed. „Mijn hoed "O neen, dat ia waar ook die hangt beneden". Nog even gerepeteerd „Majesteit hulde kip pen konijnen" het dwarrelde alles door mekaar in het beangste secretaris- hoofd. Stap voor stap naderde men den doorgang naar de volgende zaal, waar da Koningin dan toch werkelijk scheen te staan „Wat gaat dat vlug", dacht de secreta ris, voor zoo ver hem het denken nog mo gelijk was; „blijkbaar hebben die anderen vóór ons niet veel te zeggen." Weer een stapje vooruit. „Wat praten zij zacht: ik hoor niets. Als ik de Koningin maar goed verstaan kan." Een der hof dignitarissen merkte de zenuwachtige stemming van den secretaris op. „Alleen buigen en vlug door- loopen", fluisterde hjj hem toe. 't Was als een kalmeering bedoeld, doch inderdaad veroorzaakten die woorden een teleurstel ling: de tweede! Dus geeui „Majesteit, ju bileum, kippen en konijnen", en al wat hij verder ingestudeerd hadl Er was echter geen tijd, om zich den toestand in te den ken. De voorzitter stond al bij den ingang., Hij ziet den vorigen bezoeker al buigen^ „Het Bestuur van de Vereeniging Vapek", wordt afgeroepen. Daar gaan zijDo voor zitter buigt, de secretaris volgt, en achter hem de penningmeester. Dan vlak vóór dei Koningin weer een buiging, en dan o ja„ dat is waarook: niet omdraaien aan do andere zijde nog een buiging en dan de zaal uit, een andere in, de trap af, naar de vestibule; een lakei reikt hem zijn hoed aan, die hij niet dan noode achtergelaten, had, en vóór dat hij het eigenlijk wist,, stond hij alweer op straat, 't Was afge- loopen „Heb je de Koningin goed gezien V' vroeg de president. „Ik heb niets gezien", was het droefgeestig antwoord; „ik wou net kijken en toen moest ik buigen; en toen mijn hoofd weer naar boven kwam, moest ik de kamer uitt Zóó had ik het mij nieti voorgesteld. Maar 'twas toch mooi f"

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9