Honig's w ffii Puddinïfén BONTWERK De Smaak AGENDA VAN DE WEEK. BONTVELLEN. FOURNiTUREN. BINNENLAND. BUITENLAND. Haandag. „Dc Graanbeurs" Feestelijke herdenking 138-jarig beslaan „M. S. G." 8 uur. Volkshuis: Vergadering van kampjongens. 8 uur. „Zomerzorg": Uilvoering tooneelvcrccn. „Door Vriendschap Vereenigd". 8 uur. Dagelijks: Sladszaal: Van ld tot 23 September behalve Zondag „L.a.w.e.l" Van 2 tot 5 en van 7 lot 11 uur. Eiken avond Cabaret yan 8 tct 11 uur. De apotheek van „Hulp der Menscli- bcid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der opotheken wordt van Maandag 47 Sept lot en met Zondag 23 Sept. waargenomen door de apotheek van den lieer C. E. Duysler, Nieuwe-Rijn 18, telcf. 523. RECLAME. HAARLEMMERSTRAAT 116-120 Moderniseeren enRepareeren van SPOEDIG en BILLIJK. 1244 kleuren, .de mooie stand der bloemen en de sterkte der stengels. Inzonderheid werd bewonderd de kostbare collectie van de rose-kleurige Dahlia, ge noemd naar den voorzitter van den Ned. Tuinbouw-Raad mr. Dresselhuys, waarmede de heer Ballcgo op 22 Sept. 1922 op de ten toonstelling te Haarlem de hoogste onder scheiding, den Zilveren Wissclbeker, won. Verder o.m. ecnige nieuwe soorten, waar onder de zuiver witte Mount Everest en de prachtige „Oranje Boven" in warme Oranje kleur en nog vele anderen. In het landhuis, slaande midden in de bloemen, werden hel gezelschap door de dames Ballcgo ververschingen aangeboden. De oud-hoogleeraar Charles de Bosschere, uit België, dankte voor de vriendelijke ont vangst' en herinnerde er aan hoe de Neder- landsche Dahliaverecniging in 1920, doorliet ©rganiseeren van een drietal tentoonstellin gen in België de bloemencultuur weder had doen herleven, waaraan de hoeren Ballego en andere Lei^sche kweekers zulk een groot aandeel hadden, waarvoor hij namens geheel België hun openlijk dank bracht. Eindelijk werd nog een bezoek gebracht aan de kweekerij „De Koepel" van den heer Jan Kriest Jzn. in de Witle Rozenstraat. Ilier waren het vooral de z.g. Reuzen- of Tuincac lus-Dahlia, die de bewondering wek ten. Vooral gold deze bewondering de „Jhr. G. F. van Tets" waarmede de heer Kriest in 1920 in den wedstrijd van de beslc nieuwigheden de gouden medaille met toe juiching der jury verkrieeg en die later te Leiden nogmaals met eeh goud werd be kroond. De vreemdelingen verlieten hoogst voldaan Leiden. Vereeniging van ond-leeTlingeu van „M. S. G." Zaterdagavond hield de Vereenigmg van Oud-Leerlingen van het Genootschap „Ma thesis Scientiarum Genilrix" in een der lokalen van „Den Burcht" haar 12de alge- mecsie vergadering, onder voorzi^erschap van den heer O. S. Knottnerus, te Rotter dam. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer II. H. Verhuist, bleek, dal het afgeloo. pen jaar kalm was voorbijgegaan. Met leed wezen werd geconstateerd, dat de heer J. Koene, die de Vereeniging lange jaren al3 bestuurslid had gediend, gemeend had te moeten bedanken. In het verslag wérd hem warme hulde gebracht, later onder applaus der vergadering, herhaald door den Voor- ziller. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren H. II: Verhuist en J. van der Nat en in de vacaturc-J. Koene benoemd de heer L. 1 li van der Laken. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Schreudcr, bleek, dat de ontvangsten met het batig saldo zen het vorig jaar hadden bedragen 11189.12'/» en de uitgaven 1501.12, zoodat het batig saldo der rekening bedraagt 1 G88.005. Tot leden der Kascommissie werden aan gewezen de hoeren Landzaat, D. Sligter en A N. Zekveld. Besloten werd, evenals vorige jaren, Ier Vermeerdering van de renle van het door oiid-leerlingen in 1910 gestichte fonds, weder een bedrag van f 100 aan hel bestuur van het Genootschap al le-dragcn. Tevens werd op voorstel van het Kesluur besloten, aan het bestuur een crediet van f 50 toe te staan, ten einde dit beschikbaar Ie stellen aan het bestuur van ,,M. S. G." voor de aanschalling van medailles, voor de bekroonden van de prijsvragen, welke ieder jaar door „M. S. G." worden uitge schreven. Uil de toelichting van dit voorstel bleek, Bal deze medailles tot dusver door het Rijk werden gegeven. Met het oog op de bezui niging worden daarvoor echter geen gelden •meer uitgetrokken. Hel besluur meende ech ter dat in het belang van het onderwijs het wenschelijk is, dat voortaan ook nog deze medailles worden uitgeloofd, wat de verga dering door aanneming van het voorstel toonde le beamen. IIc-l bedrag zal Ier hand gesteld worden aan het besluur van „M S. G." Hierna werd de vergadering met een op wekking den feestavond op Maandag a s. te bezoeken, gesloten. Op de laatste cour van gelukwensehing van H. M. de Koningin ten Kon. Paleize to 's-Gravcnhage, Zaterdagmiddag, verscheen o.a. het college van curatoren der Rijksuni versiteit alhier. Verder moeien nog genoemd wordenver tegenwoordigingen van het gewestelijk be stuur van Zuid-Holland; B. en W. van Lei den; de inspectie van het lager onderwijs en het schooltoezicht le Leiden, de kerkeraad der Evang. Luth. Gemeente alhier; Zendings- corporatiës le Oegsl'geesl; hel collegium van het Lcidsch Studentencorps. Tol de particulieren, die op deze cour ver schenen behoorde prof. Blok, alhier; voorls de burgemeesters van: Noordwijk-Binnen, Wassenaar, Voorburg, Voorscholen, Slomp- wijk, Zevenhuizen, Lcimuidcn. Voor het toelatingsexamen van het Seminarium der Remonstrantsclic Broeder schap zijn geslaagd de heeren C. J. P. Kara, G H. Moll van Charante en P. van der Staaij. Kapitein der infanterie van het O.-l. leger, R. Posthumus, wordt 1 October ont heven van zijn delacheering bij de veld artillerie alhier, ter voorlzelling van zijn sludie bij de hoogere krijgsschool, te 's-Gra- venhage. Onder begunstiging van mooi weer en onder groole belangstelling gal gisteravond in „Zomerzorg" het harmonie-gezelschap „De Tost" een luinconcert. De dilcüant- musici, die het al aardig ver in de kunst hebben gebracht en die steeds naar nog heter streven ónder de leiding van den heer Roldcrdijk, hebben den toehoorders veel genoegen verschaft. Vanwege de aid. Leiden en Omstreken der Ncd. Ver. tot Bescherming van Dieren en do Ver. „Het Leidsche Dicren-asyl" zal wederom een najaars actie plaats hebben in de week van 12 lot 17 November a s. Daar toe zijn vier commissies in het leven geroe pen, n.l. een bazar-, een amusements-, een propaganda- en een straatverkoop-commissie Nader komen wij op deze „Biercnweek" terug. - Wij vestigen de aandacht op de adver tentie van de afdeeliug Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond inzake te houden lezin gen. Dc uilslag van de aanbesteding van het lood- en zinkwerk voor de in aanbouw zijnde Chr. II. B. S. aan den Rijnsburger- weg alhier, door de aannemers Gebrs. Pro per, is als volgt lirma V. d. Vlist Ran ting, Amsterdam, i 2190 A. Bernard, al hier, f2100 L. van Sonsbeek, alhier, 11920 11. Reekers, Noorlwijk-Binnen, f1854; II. Ilaardslag J. J. Bonte, Alplien, f 1849 C. II. Reekers, Noordwijk-Binnen, f 1854; H. vliet, alhier, f 1699Eymer, Koudekerk, f 1695 firma Kraan Gracnewegen, alhier f 1695 J. Kager, alhier, 11445. Het werk is aan den laagsten inschrijver opgedragen. De 18-jarige fielscr Z. is Zaterdag op den hoek Haarlemmerstraat-Pelikaanstraat aangereden door oen auto, die uit de Fcli- kaanstraat kwam. 't Was eigen schuld door verkeerde zijde houden. Hij zelf kwam er gelukkig ongedeerd af inaar zijn rijwiel is vernield. Zaterdag werd een paard voor een vuilniswagen schichtig en sprong over het hek van het R.-K. Militair Tehuis aan de Mare. Het beest zat zoo vast lusschen muur en hek, dat het hek moest worden doorge zaagd, om het dier le bevrijden. Van gemeentewege wordt het hek her steld. Aangitte is gedaan door vrouw De B., dal zij in haar tuin is mishandeld door haar buurman v. V. De inschrijving voor den avondcursus voor volwassenene heelt plaals in do Am bachtsschool op Maandag, Dinsdag en Woensdag 17, 18 en 19 September a.s., tel kens des avonds lusschen zeven en negen uur, en is opengesteld voor: beeldhouwers, behangers, slofleerders en beddenmakers, boekbinders, ccmentwerkers, constructie- werkers, cleclrjcicns, gas- en walerlillers, goud- en zilversmeden, huis- en vuursme- den, instrumentmakers, koper- en bliksla gers, lood- en zinkwerkers, lithografen, machinebankwerkers, meubelmakers, model makers, metselaars, plateelbakkers, rijtuig- smeden, schilders (huis- en decoratieschil ders), steenhouwers, slucadoors, timmerlie den, typografen, vormers en wagenmakers, die 20 jaar en ouder zijn of in het cursus jaar 19231924 den 20-jarigen leeftijd be reiken. Behalve vakleekenen, boetseeren enz wordt aan hen, die dit verlangen, onderwijs gegeven in rekenen, wiskunde en Ned. taal. Voor de electriciens en de gasfitters is dit onderwijs verplichtend. Electriciens, gasfitters, schilders, behan gers, stoffeerders en beddenmakers ontvan gen ook practisch onderwijs. Het schoolgeld bedraagt, naar de gegoed heid der deelnemers f 5, f 10 en f 20 per cursus. Minvermogenden betalen 12.50. On- vermogenden worden van de betaling van schoolgeld vrijgesteld. In de Stedelijke Werkinrichting alhier zijn in de week van 9 tot en met 15 Sept. opgenomen 175 volwassen personen en 11 kinderen totaal 186 personen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. 1 De Rotterdammer!. f j'. T 1 Zwarte Grief, drama in ,s 6 bedrijven van Rosier 1 Faassen, Zoo hebben we hier gisteravond nog eens weer een uitstekende vertolking gehad van een der echte zware romantiek-stnkken van weleer, bij onze grootouders zoo bekend, Zwarte Griet is warempel geen slecht speci men van dit genre; er zit actie en spanning voldoende in en al ligt de moraal er wat dik op, heusch, dat kan in deze tijden geen kwaad, naar liet ons wil voorkomen. Dat de vertolking uitstekend was, zal men licht bevroeden, wanneer men weet, dat Alida TartaudKlein zwarte Griet typeerde. Jaap v. d. Poll haar zoon, Herman Schwab den opzichter Nouman, Frits Tartaud den ge moedelijken pastoor. Dat sloot als een bus. Jules Verstraelo als een zeer lexke Jan de Kreylcr verdient eveneens vermelding en '1 zjlfde geldt voor Lily Bouwmeester als Noor- man's dochler, terwijl ook dc kleinere rollen voldoende waren bezet, 't Was dan een keu rige opvoering. Maar dc belangstelling was nog niet hijzonder groot. Als we ons goed herinneren niet grooter dan toen in Fehr. 1922 dit stuk ging, gegeven door de Verecnigde Toonee- listen, dus in vergelijking als van goud tot doubló. 't Was jammer. RECLAME. 1613 I Zaterdagmiddag heelt de Koningin- Moeder bezoeken gebracht aan do luinbouw en bloemententoonstelling cn d&N tentoon stelling van beeldende kunsten te Amster dam. Op de tuinbouw- en bloemententoonstel ling is zij rondgeleid door de boeren jhr. G. F. van Tets, voorzitter van de Kon. Nederl Mij. van Tuinbouw en Flanlenkunde, en J. II. Kauffmann, voorzitter van de afdecling Amsterdam en omstreken van die maat schappij in het Stedelijk Museum door den directeur, den lieer Baard. Het bezoek aan do tuinbouw- en bloe mententoonstelling duurde van halflwee lot halfvierin het Stedelijk Museum beeft H. M. ongeveer onderhall uur vertoefd. Do Oostenrijksche kindertjes, die Za terdagmiddag door H. M. do Koningiu in Den Haag ontvangen werden, waren allen in het wit gekleed cn hadden oranjc-sjcr- pen aan cn dc meisjes bovendien oranje- strikken in het haar. Het bloemgeschenk bestond uit rcode en witte rozen. De Hon- gaarschc kindertjes waren allen gekleed in een schattig nationaal eostuumpje, terwijl do zaakgelastigdo heb Magyaren-kostuum droeg. Ook deze kindertjes mochten een prachtige mand met bloemen aan de Ko ningin aanbieden. Op flen leeftijd van 58 jaar is te Am sterdam overleden de heer P. Fontein, een der meest populaire artsen daar ter stede, Lcidenaar vap geb.oorle en die ook aldaar zijn gebeele opleiding genoot, Ecnige jaren geleden herdacht' de heer Fontein het feit, dat li ij zich vóór 25 jaren gevestigd had als arts. Bij die gelegenheid werd den om zijn huma niteit en hulpvaardigheid gevierden genees heer van vele zijden ,maar vooral door zijn patiënten uit de Jordaan, in welke buurt hij woonde, een overstelpend aantal gelukwen- schen en stoffelijke blijken van belangstel ling aangeboden. De heer Fontein had een zeer uitgebreide praktijk, misschien wel de grootste van Amsterdam. De teraardebestel ling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben morgen, op de begraafplaats „Zorg- vlied". Zaterdagochtend kwam dr. ,Wytema met den trein aan het station Delflsche Poort le Rotterdam aan cn reed, door een talrijke menigte begroet, naar het stadhuis, waar zijn plechtige installatie als burge meester plaats vond. Bij de opening der Raadsvergadering hield de voorzitter, de weihouder mr. A. van der Hoeven, een toespraak lot den nieuwen burgemeester, waarin hij hem het welkom toeriep en daarna een woord van dank sprak tot de heeren Van Aalten en De Mees ter, die lijdelijk het burgemeestersambt had den vervuld. De burgemeester hield lot de leden van den Raad een toespraak en daarna sprak het oudste Raadslid, de heer De Korver, een woord van welkom tol het nieuwe hoofd der gemeente. In de groote zaal van het Park Tivoli, le Utrecht, werd gisteren door den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoorwe gen een drukbezocht congres gehouden, om te protesteeren tegen den beraamden aanval op de bestaansvoorwaarden der ambtenaren en tegen de vertraging bij de invoering der verbeterde pensioenregeling. De waarnemende voorzitter, de heer H. Borema, uit Zwolle, wees in zijn openings woord er op, hoe in ons land overal een streven bestaat om van de levensvoorwaar den af te halen wat er al te halen is. Daar tegen moet van uit dit congres geprotesteerd worden en wij moeten trachten te behouden wat wij hebben. Voorts dient geprotesteerd legen het uitblijven van de verbeterde pen sioenregeling. De eerste spreker werd de heer J. G. Bal- kestein, uit Den Bosch., de tweede de heer L. Willemsen, uit Utrecht. Daarna werden met algemeene stemmen moties aangenomen, waarin werd geprotes teerd tegen de vertraging in de tot-stand- koming van de nieuwe pensioenregeling en legen de voorgenomen salarisverlagingen. Onder groote belangstelling heeft Za terdagmiddag de officicele opening van het nieuwe gebouw der Nederlandsche school, gelegen aan de d'Oultremontstraat, op het grondgebied van de Brusselsche voorstad Etterbeek, in de onmiddellijke nabijheid van het Cinquantenairepark, plaats gehad, Onder de talrijks aanwezigen bevonden zich dr. Th. de Tigser, Minister van Onder-* wijs, Kunsten en .Wetenschappen T Van Vreaenburcji én Van Romburgh, onze gezant én consul-géneraal te JBnissel j dr. Van den Berckhoff van Kockengcn, ge- zantschapsaltaché ds. Ferwerda en mr. W. Schut, afgevaardigden van den Nederland- schen Schoolraad ds. Hoek, van 8e Ned.- Herv. Ivcrk te Brusselde heeren Andriesse, voorzitter van den Bond van Nederlandsche vereenigingen en lichamen in België Janss voorzitter van Limbnrgia ~De Paeuw, di recteur-generaal aan het Belgische departe ment van kunst en weienschappen Plis- saort, wethouder van onderwijs van Etter beek P. Neven, directeur van tie Neder landsche school, en de andere leden van het onderwijzend personeel en vele ouders van Ilollandsche en Vlaamsche leerlingen. Nadat de kinderen in koer het „Wilhel mus" hadden gezongen; nam de heer Ten- sen, voorzitter van het schoolcomité, na eerst Lukas 11 le hebben voorgelezen, het woord. Met een hulde aan den ïjverigen di recteur, den heer Neven, besloot spreker zijn rede. De tweede spreker was minislerDe Vis eer, die de stichters van de Nederlandsche 6chool van harte geluk wenschle met de huidige verbetering cn uitbreiding cn de verzekering gaf, dat hun werk in Nederland ten zeerste wordt gewaardeerd. De Munster wees het personeel der school op zijn groote laak, ook vroeger reeds met zooveel toewij ding vervuld, en verklaarde vervolgens dezo' prachtige, naar vorm. en inhoud christelijke Nederlandsche school voor geopend. Directeur-generaal De Paeuw wcnschle namens den Belgischen minister van Kunst en Wetenschappen het schoolcorniló cn de Nederlandsche autoriteiten geluk met het nieuwe schoolgebouw. Ds. Ferwerda roemde de school cn haar personeel. De Nederlandsche gezant, jhr. Van Vrc- denburch, spoorde de kinderen in een ge moedelijke toespraak aan, nooit het ^Wil helmus", de Koningin en Nederland le ver- I gelen. De heer Gras, directeur van de Christe lijke kweekschool 1e Gorinehem, en ds. Hoek I uitten nog gelukwenschen, waarna de heer Neven, directeur der school, dankte voor den lof, bij deze gelegenheid het personeel toe gezwaaid. Ten slotte deelde de heer Neven nog mee, dat reeds 100 kinderen ingeschreven zijn voor het nieuwe schooljaar. 's Avonds vereenigden de gezant en me vrouw Van Vrederi'burgh minister De Visser zijn echlgenoote, ecnige Belgische autoritei ten en de leden van het schoolbestuur met hun dames aan een feestmaaltijd in de le gatie. De classis Woerden der Geref. Kerken heeft tot den dienst des Woords cn der Sa cramenten toegelaten den heer Cr. van Hei ningen, cand. te Gouda. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, heeft de Ministerraad besloten tot verlaging van de salarissen der Ministers met 20 pCt. De daartoe noodige maatregelen zullen binnen kort worden getroffen. j Op de voordracht voor de benoeming lot directeur van de gemeentewerken zijn geplaatst R A. Meyers, ingenieur bij do I publieke werken te 's-Gravenhage 2. H. P. I J. Schut, directeur van de gemeentewerken tc Vlaardingen 3. J. de Booy, directeur van de gemeentewerken le Delft. De Minister van Oorlog heeft, naar „De Avp." meldt, afwijzend beschikt op een verzoek van het hoofdbestuur van „Ons Belang", om aan de onderofficieren-wacht gelders een tegemoetkoming te verleenen voor onderhoud van hun klecding en uit- riistig, daar in het toe te kennen wacht geld tevens een zeker bedrag is begrepen voor onderhoud van die voorwerpen en aan hen reeds bij bevordering tot den onderof- ficicrsraug een tegemoetkoming werd ver kend tot aanschaffing van die kleeding. Het te Ede opgerichte herstellings oord voor Rijksambtenaren zal o$ 6 Octo ber, des namiddags halfdrie door minister Ruys de Beerenbrouck worden geopend. De algemeene vergadering van de Fe deratie van Diocesane R.-K. Volks- en Werkliedenbonden in Nederland en de ge combineerde beslurenvergadering van het Bureau van de R.-K. Vakorganisatie zijn, zoo meldt „Het Centrum", in beginsel over eengekomen, straks bij de stichting van het R.-K. Verbond voor den Arbeid in Neder land tot verbondsvoorzitler te benoemen den heer A. C. de Bruyn, thans secretaris van het R.-K. Vakbureau, cn tot verbonds- secretaris den heer J. A. Schutte, thans se cretaris der Federatie. RECLAME. is een van de fijnste zintuigen. Het Is iets zeer persoonlijks en daarom valt er ook niet over te twisten. Als er echter Honig's Pudding, gefabriceerd met Honig's Maïzena gediend wordt, is er geen verschil van mcening. Allen vinden ie heerlijk, -V- DE ALGEMEENE TOESTAND. Poincaré heeft zijn Zondagsspeechcs weet gehouden, men zie onder Frankrijk. Van eenigc tegemoetkoming is daarin nog geen sprake, zoodat er niets verandert in de si tuatie. Duitschland blijft bij voortduring ge-t luiden van tegemoetkoming geven, men zie onder Duilseliland. ?daar wanneer Frankrijk beslist volhardt bij den eisch van volledige capitulatie Een~gïinslig bericht is dat de afsluiting der grens lusschen bezet en onbezet gebied he dennacht is opgeheven. Dat is lastbare voor-i uilgang voor het bezette gebied, waar de af- scheidings-bewegingen langzamerhand iets aan kracht schijnen le winnen. De Franschen hebben weer een reeks mil-, liarden ingepikt. Over de Italiaansche geschiedenis weinig nieuws. Het schijnt juist te zijn, dal inzake, Fiume ook ontspanning is ingetreden, mede doordat, Italië nieuwe voorstellen heelt ge daan. De te Genëye aanwezige ledeir van de' Volkcnbondsverecniging, vertegenwoordigen-, de zestien landen, heljb'en ha een* lange ge^ dachtenwisseling ec-nsteramig een resolutie aangenomen, waarin de overtuiging wordt uilgesproken, dat de Volkenbond volkomen competent is inzake het Grieksch-Ilaliaan- schc conflict. Deze resolutie "zal aan de Vol- kenbondsvergadering worden medegedeeld, terwijl de aanwezige leden zich plechtig ver binden hun regecringen te steunen in alle maatregelen welke zij zullen nemen ten einde de handhaving van het statuut te ver zekeren. DUITSCHLAND. Gepubliceerd is de rede van minister Hjl- ferding in den economischen Rijksraad. De kern van deze redevoering is een scherpe veroordeeling van de financiering van het Roergebied. Hilferding verklaarde, dat bijna de gèheeïc bevolking van de-bezette gebie den door de regeering wordt onderhouden. De regeering betaalt niet slechts de voeding maar ook de bedrijfskapitaal. De fabrieken verknopen niets, blijven met haar productie opgescheept zitten. Niet alleen de arbeiders, doch zelfs ook genees-» heeren en advocaten worden gesteund. Ook de winkeliers verlangen crediet lot instand houding van hun zaken. Tijdens de on) us-, ten in het Roergebied sloten alle winkeliers hun winkels en moesten zij ondersteuning ontvangen. Daarna vroegen zij wederom geld om hun zaken te kunnen openen. Deze ondersteuning is door geen regeering meer j (e controleeren want juist de bekwame amb tenaren zijn uitgewezen en de regeling van de ondersteuning wordt thans door de ge meenten gevoerd, die menigmaal 'legen on- rechtvaardigheden niet met de noodige j kracht optreden. Voor de regeering blijft dus slechts de we* I open de uitgaven voer ondersteuning le be< perken, waarvoor een buitengewone poli lieke draagwijdte noodig is. De spoedige ate I wikkeling van het Rocrco:flict is hiervoor dus van het uiterste belang, zoowel voor I Frankrijk als voor Duilscl.-xnd, maar de op. j lossing door beëindiging van den passieven. tegenstand neeft noodlottige gevolgen. In het buitenland stelt men zich voor, dat wan- j neer de arbeiders weer aan het werk gaan, alles weer in orde zou zijn, doch dit zal tot de hevigste sociale rustverstoringen aanlei ding geven. Wanneer de regeering thans eenvoudig geen gehle'ijken steun meer ver leent, zouden de laatste hindeipalen vallen. De gevaarlijkste onlusten zouden evenwel onvermijdelijk zijn. Aan den anderen kant moeten de Duit- sche financiën eindelijk in orde worden ge bracht en dat kan l iet gebeuren wanneer zulke sommen als tot nu toe geregeld naar het Roergebied blijven gaan. De gelden die naar het bezette gebied gaan hebben den huidigen toestand op de deviezenmarkt ver oorzaakt. De minister van financiën verklaarde, dat de regeering thans een nieuwen weg heelt gevonden om de sommen voor het Roerge bied te beperken zonder het lijden der ar beidersbevolking te vergrooten en de devie zenmarkt w*der normaal te doen worden. Hilferding vernachtte ook gunstige resuU talen van de beperking van het aantal ban ken, dat toestemming voor deviezenhandel heeft. De minister kondigde verder ingrijp pende maatregelen aan, die tot de saneering der financiën moeten bijdragen, harde maat. regelen, maar die onvermijdelijk zijn. Daar toe behooren o.a. intrekking van de sleun- verleening bij woningbouw, die zich niet kan dekken, omdat de huurprijzen kunst matig worden laaggehouden. Deze maatregel zou voor de bevolking nadeel brengen, doch zij moet eindelijk inzien dat het bij niets een intenser belang heeft dan bij het doen eindigen van de inflatie, veroorzaakt doon de voortdurende vermindering van de waar de van het geld. En in een interview met het „Berk Tage- blatt" verklaarde de minister voor het be zette gebied, Fuchs, dat hij er naar streeft de Roerkwestie zoowel als het gebeele her- stelvraagsluk zoo spoedig mogelijk tot een oplossing te brengen. Bij verordening zal Het aansporen om" geen belasting te betalen strafbaar worden gesteld. FRANKRIJK. In een rede, gisteren te Briéulles (dëp.i Meuse) gehouden, verklaarde Poincaré, dat (niets meer geschikt is om den geest van aanval en verovering, die Duitschland be zielt, aan te moedigen, dan de zekerheid,- dat dat lan<J niet het kwaad behoeft te herstellen, dat het heeft aangericht. Wan neer Duitschland in de gelegenheid .was,» zijn militaire strijdkrachten te reorganisee- ren, zou h^ stellig trachten er gebruik van te maken. Wij moeten 'dus het bedrag der schade vergoeding opeischen en zorg dragen voor, do handhaving van onze veiligheid, maar in geen van beide gevallen zullen wij ons met een kluitje in het riet laten sturen. Zekere Duitsche publicisten en politici hebben de ons yeeds bekende idee weeE opgevat en hopen dio door ons te zien aan-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2