LEIDSCH Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS OER ADVERTENTIES 90 Oto. per regeL Bij abonnement belangrljS laveren T>rij3. I Kleine advertentien, uitsluitend Bij roornitbe- I faling, Woensdags en Zaterdags 50 Gts- bij een I maximorn aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor event ace! e op- Bending van brieven 10 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordelndspleta. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqne- en Girodienst No. 87053. Postbus No. 84. PRIJS DEZES COURANTS "V - ~T Voor EeHefi p. 8 mn'i. 'f 2.35, p, irctX D-TSI Buiten EeiJoH, traar ajenion geresUgd rijd;'' per wede O.liP Franoo per post 7 2.35 Hi porfoEostefi, Zaterdag 15 Sep^smber 1923. Dit nummer estaat uit VIER Bladen Nummer 1948«ï, EERSTE BLAD. Officiesle KRnnis^vf««sn. ONTHEFFING SLUITINGSUUR VOOR WINKELS. Burgemeester en Wethouders rai Leiden brengen ter algemeene kennis, dat ..oor hen. ten aanzien van den door den JongeVeden- Chrislen-Geheelonthoudersbond, afd. Leiden op 19, 20 en 21 September a.s. in het ge bouw „Prediker" aan de Janvossenstueg No. 17 te houden bazaar, ontheffing is verleerd van het sluitingsuur voor win kt" 3, welke ontheffing geldt tot des avonds 10'/uur .N. C. DE-GUSELAAR, Burgen. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 September 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. Peter M Verhoef, om vergunning lot uitbreiding van de fabriek van fijne vieesch- waren in het perceel Boerhaaveslraat No. 8—10—10a, Sectie B. Nis. 2836 en 2837. b. H. Kroeze, om vergunning lot het op richten van een pelroleumbewaarplaals voor ten hoogste 2000 Lite.' (10 vaten) petro leum op een vaartuig liggende in den Nieu wen Rijn, Seclie C. No. 827, vóór de pcr- ceelen Nieuwe Rijn Nis. 113 en 11-1, Sectie Nis. 606 en 1659. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet, Geven bij de.,en kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dal op Zaterdag, den 29sten Sep tember e.k des voormiddags te halt elf uren op hel Raadhuis, gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren legen deze ver zoeken in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep /erech tigd zijn zij, die ruet overeenkomstig art, 7 der Hinderwet voor liet gemeentebestuur oi een zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe. ie lichten. N. C. DE G1JSELAAH, Burgcm VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 September 1023. ST/^SNIFUWS. DE „L.A.W.E.T." Na de ïondwandeling. De rondwandeling door de „L.a.w.e.t."-stad waarbij dp Burgemeester en mevrouw De Gijselaar met het bestuur de leiding gaven, duurde geruimen tijd, een bewijs voor de stelling dat er veel en veel belangrijks te zien en te waardeeren valt. De muziek in de hoogte speelde en de gramophoons, die in groot aantal en in superieure kwaliteit aan wezig zijn speelden eveneens en zoo kwam al dadelijk de stemming er in, die zeker niet weer wijken zal en ongetwijfeld nog eiken dag groeien Nadat de dames en heeren hadden plaats genomen en vrijwel de foyer weder vulden, werden ververschingen rondgediend. De voorzitter gaf nu gelegenheid aan de genoodigden die nog iels op het hart hadden, zich te uiten. Vooraf sprak hij zélf nog een kort woord van dank voor de getoonde be langstelling Hij deeide namens den Burge meester en diens echlgenoole mede, dal deze later nog meermalen de tentoonstelling hoop ten te bezichtigen om aan eiken stand hun aandacht te wijden. Wanneer zij bij dit massa-bezoek deze of gene uilstalling geen of weinig aandaoht hadden geschonken, dan mocht men daar geen bevoorrechting eener- zijds of miskenning aan den anderen kant in zien, maar enkel gebrek aan lijd. Deze madedeeling werd met warme toe juichingen ontvangen. De voorzitter der Kamer van Koophandel voor Rijnland de heer l'en Cale Brouwer, te Alphen aan den Rijn, meende hij de eerste gelegenheid dat' handel cn nijverheid in het openbaar iets van zich laten zien, als ver tegenwoordiger der Kamer niet te mogen zwijgen. De Kamer heeft zich zeer verheugd over hetgeen de middenstand hier heeft gewrocht en hij dankt namens de Kamer het bestuur zeer voor zijn initiatief. Er behoort rn >cd toe in deze moeilijke tijden zulk een tenï'v.instel ling te organiseeren. En hij dankt de midden standers die door hier met hel beste wat zij kunnen leveren uit te komen, dat zij den wil hebben getoond, om de dreigende mocilijkhe den het hoofd te bieden. En wat hem in het hijzonder heeft ver heugd is dat de drie middenstandsorganisa ties hier eendrachtig hebben samengewerkt Alleen door deze samenwerking zullen ver- beleringen kunnen worden aangebracht en misstanden uit den weg geruimd. Onder de misstanden noemde spr. het dik wijls met fanfare-achtige reclame aanprijzen van inferieure goederen die dan goedkoop schijnen, doch waardoor het publiek het slachtoffer wordt. Door aansluiting kan daar tegen gewerkt worden. Dan zou hij hen wil- len. opwekken le ijveren voor het zooveel mogelijk verkoopen van Nederlandsch fabri- caat. Het goedkooper koopen in het huiten- land beteekent niet altijd winst. Het Neder landsch publiek handicapt er zich zelf dik wijls mede. Daar kan alleen welvaart heer- schen, waar de induslrie-schoorsteenen roo ien en .spr. hoopt dat opk te dien opzichte de onderlinge samenwerking vèel goéd kan doen (applai^j. De heer W. Pera, oud-voorzitter der Leid- sche Kamer van Koophandel, sloot zich grootendeels bij dit betoog van zijn ambts opvolger aan. Hij wilde er echter nog iets aan toevoegen. Medelijden voor den winkelier bekroop hem, toen hij vooral die mooie stands langs wandelde. Zoo dikwijls is de legende ver spreid, dal de winkeliers grove winsten heb ben gemaakt en nu vreest hij dat velen uit die mooie stands weder zullen concludeeren, dat het er hij den neringdoenden midden stand wel aanzit. Spr. weet wel beter, hij heeft in dat opzicht een 40-jarige ervaring achter zich. De winkelstand moet nu en dan eens een goeden winst maken anders kan hij zich niet handhaven. Om op stand te ko men en op stand te blijven is voor den win kelier zeer moeilijk Daartoe grijpt hij alle middelen aan. Zulk een .middel is ook deze tentoonstelling cn hijvhoopt, dat zij succes mag hebben en onder applaus der aanwezi gen deed hij een beroep op de Leidsche bur gerij om de Leidsche winkelier te begunsti gen Hierna bedankte de voorzitter den burge meester en diens echtgenoote nog, den wensch uitsprekend dat de heer De Gijselaar nog vele jaren aan het hoofd der gemeente mag staan en zich daarbij steeds een warm voorvechter voor den middenstand loonen. De heer en nfevrouw De GijscHaar verlie ten nu de zaal, uitgeleid door het bestuur en toegejuicht door de aanwezigen, die allen van hun zitplaatsen oprezen. Het bestuur trok zich weder terug in zijn bureaux, waar voor hen veel te regelen en te werken valt, de standhouders begaven zich weder naar hunne stands om er~"het publiek dat reeds binnen was gekomen te ontvangen en alle gewenschte inlichtingen te verstrekken en aardige reclame's aan te bieden. Uit de klanken welke wij onder de bezoe kers opvingen bleek ons telkens dal' hel pu bliek zich zeer verrast toonde over de wijze, waarop deze tentoonstelling is ingericht en over het vele werk, dat de standhouders van hun etalages hebben gemaakt. Het bezoek was den eersten middag en avond al zeer bevredigend. Het aantal beta lende bezoekers en bezoeksters bedroeg meer dan G00. In een volgend artikel zullen wij begin nen met onze indrukken van de verschillen de inzendingen te geven. Wij kunnen alvast verklaren dat de grondtoon van onze be schrijvingen waardecrend zal zijn. Het cabaret. Toen wij destijds hoorden, dat Jcan Louis Pisuisse het cabaret zou komen verzorgen en zonder zoo'n aanecname verpoozing gaat het toch niet toen dachten we al direct: hu, dan is het in goede handen. En zoo is gisteravond, den eersten avond al di-, reet gebleken. De belangstelling was nog niet erg groot, .maar langzamerhand viel het toch nog-wel wat mee en Pisuisse en zijn kameraden hebben er een goeden geest ingebracht, die wel over zal slaan tot degenen, die nog aarzelden. Pisuisse als conferencier was bijzonder op dreef en weet met zijn oolijk gezicht zoo langs den neus weg allerlei te lanceeren, dat op het meest stroeve gezicht een glimlach afdwingt. Geestig als altijd gaf hij zijn inleiding van den avond en verder van elk programma- nummer. Een zware concurrentie wordt dat onder elkaar wie door het publiek met de meeste stemmen zal worden vereerd. En het publiek heeft liet ook .niet gemakkelijkl Pisuisse's kameraden zijn de oude be kenden Jenny Gilliams, Paul Collin en Henk Stuurop 't Zijn oude beproefden reeds, met den laatste als Benjamin. Men krijgt hen ieder apart te hooren in eigen reper toire en gezamenlijk. Ook Pisuisse zelf komt natuurlijk aan het woord. Het meest is humor, kan het anders, doch ook de ernst wordt niet vergeten in goede nuinmers, zoo dat het een zeer afwisselend program Is, dat daar van 811 uur U wordt voorgezet cn dat U uitstekend zal smaken. Probeert het maar eens Oud-Nederlandsche liede ren, Nederlandsche Cabaret-liederen, Fran- sche chansons, een Engelsch, een DuilSch, Zeeuwsche boerenzangen, ze volgen elkaar op, vormend samen een goed geheel. Waar om zullen we uit de groote hoeveelheid en kele grepen doen?# Het is alles aardig en wordt aangenaam ên goed vertolkt gegeven. 't Is een avond van prima-cabaret-kunst, een avond op het cabaret der L.A.WE.T. Onder de aanwezigen was ook de burge meester en zijn echtgenoote, die het geheele program hebben bijgewoond tot 't einde toe. Aan het slot van den avond werd door den L A.W.E.T.-voorzitter, den heer Cahen, bekend gemaakt, wie gelukkige winnaars waren van een heele reeks fraaie prijzen, 't Was een heele opsomming! Hedenavond wordt cadeau gegeven aan den lOOOsten bezoeker(ster) een zilveren bloemvaas, welwillend aangeboden door de firma J. P. Driessen, juwelier, Botermarkt, alhier. De firma J. Cr. van Deene heeft voor den 15009ten bezoeker(ster) een thermo meter toegezegd. Protestmeeting op „Den Burcht". Gisteravond .werden vanwege de afd. Leiden der Arb. Jeugd Centrale, de afd. Leiden der S. D. A. P. en den Leidschen Bestuurdersbond een protestmeeling op den Burcht gehouden tegen het Katwijksch Vandalisme zooals het in den oproep tot deze bijeenkomst luidde. De opkomst was buitengewoon. Nog nim mer hebben wij op den Leidschen Burcht zooveel mensehen bijeen gezien. Men stond zoowel beneden als op den ommegang let terlijk tegen elkander aan. De pachter van den Burcht verzekerde ons dat er 6 GOÖO menschen aanwezig waren. De afdeelingen der A. J. C. uit Amster- d:aih, Boskoop, Den Haag, Haarlem en Gouda waren vertegenwoordigd. Deze jonge menschen stondeh op den ommegang met ontplooide banieren. Voorts waren van de afd. Den Haag, Delft en Katwijk van de S. D. A. P. aanwezigen. Uit Den Haag alleen waren er ruim 400 personen per rijwiel overgekomen. De afdeeliDg Amersfoort had een telegram van adhaesie met de protest- vergadering gezonden. De muziekvereniging „Nieuw Leven'" speelde socialistische liedéren, die door dë aanwezigen werden; gezongen. De voorzitter van den L. B.B., de héér H. J Baart opende, staande op een der trappen die naar de kanteelen leiden, de vergadering mei eenige mededeehngen inzake de rege ling, zette de aanleiding in den gang van het conflict met enkele woorden uiteen waarna hij het woord het eerst gaf aan den den hee- Van Eek. Er kwam toen juist een mededeeling dat nog een aantal partijgenoo- tcn uit Delft voor de poort stonden doch niet loegeiaten konden worden. Eerst werd overwogen een tweede vergadering in de Graanbeurs te beleggen. Ten' slotte werd echter het publiek aangemaand zich nog meer in elkaar tc dringen opdat de nieuwe hoorders ook r.og een plaatsje kregen. Aldus i geschiedde, waama de heer Van Eek begon met op te merken dat hij verhinderd is ge weest 'l jeugdfeest bij te wonen. En daar om is het hem een genoegen hedenavond een woörd van smpathie voor deze •bewe ging te kunnen uitspreken Dien dag heeft i men kunnen zien een stukje socialisme. Het was een mooie dag vooral voor de jeugd van Leiden zelf, die lange jaren zoo zeer is verwaarloosd-Op de viering van het Meifeest is daarin verandering gekomen en deze verandering is bekroond geworden op het laatste jeugdfeest. Dat is een vreugde geweest ook voor de ouderen onder de socia listen, die daarin hebben kunnen zien, dat wanneer hunne krachten versleten zijn er anderen klaar staan om hun laak over te n'cmen. Toen is daar gekomen een wanklank; een schandaal is er in Katwijk afgespeelde De jongens en meisjes, die door Katwijk trok ken, zijn mishandeld geworden, omdat zij anti-Oranje liederen hebben gezongen zoo hel heet. Spr. kent geen anti-Oranje liederen. De socialistische liederen reppen niét van Oranje. Het tweede verwijl is, dat zij de versie ringen daar zouden hebben vernield. Ook dil is onwaar. Sommigen hebben spr. ver klaard, dat zij niet eens de versieringen hebben-gezien. Uitgetart hebben deze jonge menschen de j Kalwijkers dus niet. j Trots de verontwaardiging tegen de ge weldplegers, siaclitollers van het kapitalis- me, mag niemand zich evenwel laten ver leiden om wraak te oefenen op Kalwijkers, die hier komen. Dat keurt spr. af, al kan hij het begrijpen. Het voornemen is geweest om gezamen lijk naar Katwijk te trekken om daar te zeg gen wat nu hier gezegd wordt. De Katwij- ker parlijgenooten hebben het echter sterk afgeraden. Wanneer het geschied was, zou voor deze parlijgenooten in den eersten lijd liet leven niet veilig zijn geweest. Maar dit I uitblijven beteekent slechts uitstel. Katwijk blijft in de zorg der parlijgenooten aanbe volen. Ook daar zal men trachten het zaad van het socialisme uit te strooien. Nu reeds beveelt spr den jongen mannen, die in de Zendingsschool te Oegslgeest worden opge leid om het Christendom te brengen onder de heidenen, Katwijk ter bekeering door hunne prediking aan. Het Katwijksch schandaal moet ons echter niet afleiden van het grootere kwaad, dat het proletariaat be dreigt, d. i. het kapitalisme. Daarom wekt spr. zijn partijgenooten op om in even groolen getale als zij bier te genwoordig zijn op 23 September met hem op te trekken naar Amsterdam om daar te getuigen vóór liet socialisme en tegen het kapitalisme, waar daden als verleden Zon dag in Katwijk gepleegd werden, uitvloei sels van zijn. Spr. besloot zijn luid toegejuichte rede met de opwekking om het Kalwijksche schandaal te wreken ^door intenser dan ooit propaganda tc maken voor het socialisme. Hierna verkreeg de leider der jeugdbewe ging uit Amsterdam, de heer Koos Vorrink het woord, die zijn rede deed uitgaan van het Bijbelwoord, waarin gezegd wordt, dat men den dag niet moet prijzen voor de avond gevallen is. Spr. maakte zich over de schitterende jeugdfeestviering verleden week te Leiden, ook te vroeg blij. Hij schet ste het mooie verloop van die feestviering in geestdriftige bewoordingen en deelde mede, dat de oude kameraad Alberda zich door het dieplreurig slot zoo geërgerd heeft gevoeld, dat hij zich onmiddellijk bij den Minister daarover heeft beklaagd. Het was oorspronkelijk niet het doel naar zee te gaan, maar naar de duinen. De over heid wilde dit echter niet toelaten daar heen te gaan en zoo kwam men er toe naar het strand te gaan om de Noordelijke groepen weder over Katwijk naar Leiden te doen trekken. Daarna deelde hij mede wat er zich te Katwijk heeft afgespeeld. De aanleiding lot de onaangename feiten was, dat een groep kleine kinderen hadden gezongen: Weg met de socialen leve Willemien. Later werd dit door grooterén herhaald totdat vlegels van 1617 jaar de straatsteenen opraapten en naar de jongelui wierpen.- Daarop heeft de Amsterdamsche colonne een charge op de Kalwijkers uitgevoerd en daar flinke klap pen uitgedeeld. De politie verzaakte zijn plicht door zelf niet op te treden. Daarop kwamen er grootere Kalwijkers opzetten en een regen van steenen daalde op dé hoofden der jongens en meisjes neer, totdat een der aanwezigen een zoodanige klap in den rug kreeg dat hij bewusteloos neerviel. Toen eerst is een politieman tusschen bei den gekomen: dus veel te laat. JStJaar het ergere kwam nog. Hoewel de politie den geest van de bevolking kende, heeft zij de achteraankomende Utrechtsche colonne niet gewaarschuwd. Had zij dat wel gedaan dan was het ergste niet gebeurd. Nu werden de kleine knapen en meisjes op ergerlijke wijze gemolesteerd. En de politie trad er zwakjes tegen op. Een dominee kwam er gelukkig tegen op en trad tusschen beiden. Was het ds. Voorsteegh? „Neen," werd er geroepen, „het was geen dominee. Het was notaris Eerdbeek." Spr. prees dien man en had wel gedacht dat het ds. V. niet kon geweest' zijn. Want deze heer heeft een paar avonden later in een rede te Alkmaar verklaard, dat socialis tische jongelui de Oranje-versieringen had den weggetrokken en dat de Oranje-gezinde Kalwijkers deze jonge menschen toen letter lijk het dorp uilgezongen hadden met Oranje- liederen. Spr. verdedigde ten slotte met warmte de houding van de jeugdbeweging en hun op treden in Katwijk cn trachtte aan te toonen dat de ouders hun kinderen met gerustheid aan de leiders der jeugdbeweging kunnen toevertrouwen. Hij besloot met onder applaus te zeggen, dat men de voornaamste daders kende en zou bewerken, dal' de justitie over de ge pleegde daden zich zal kunnen uitspreken. Ten slotte werd een motie bij acclamatie aangenomen, waarin werd geprotesteerd: le. legen het laffe en schandelijk optre den van het Kalwijksche publiek, dat met de enkele uilzondering van één man, geen enkele poging deed om de woestelingen tot bedaren te brengen; 2e. tegen het ongehoorde plichtsverzuim der Kalwijksche politie, 3e. tegen het minderwaardige pogen van de Christelijke pers, om het voor tc stellen, alsof de A. J. C.-leden „Weg met de Konin gin" geroepen zouden hebben, zich zouden hebben vergrepen aan de oranjeslrikjes van Katwijksche kinderen, geprobeerd hebben een vlag van een eerepoort neer le halen, enz., enz.; en met algemeene stemmen besloten deze motie ter kennis te brengen van den Kat- wijkschen gemeenteraad, en te publiceercn in „Het Volk", „De Voorwaarts", en de Leid sche pers. Hierna voerde de heer Vorrink nog het woord ên deelde de voorzitter bij de sluiting mede dat men morgen, Zaterdag, weder van hel Volksgebouw naar Zomerzorg zou trek ken om nogmaals te getuigen. Hierna werd de bijeenkomst die een kalm verloop had, gesloten. Aan den uilgang werd gecollecteerd voor de Jeugdbeweging, spe ciaal voor de vernielde vaandels van Utrecht Deze collecte bracht op f 101.401/*. Paddenstoelententoonstelling. Vanwege de Nederlandsche Micologische Verecniging zal van 22. lot 24 September a.s. in het Pharmaceulische Laboralu. m Hugo-de-Grool-slraat alhier, een tentoonstel ling van paddenstoelen worden gehouden. De Vereeniging heeft voor deze tentoonstel ling ditmaal Leiden gekozen, om ook in deze gemeente en in de omliggende plaatsen van den Hollandschen duinzoom belangstelling te wekken voor de paddenstoel flora en, zoo het kan, natuurliefhebbers en leeken nog meer op de hoogte te stellen met deze inder daad merkwaardige planten. Het dezer da gen noodlottige vergiftigingsgeval, door de bladen vermeld, illustrcerd op treffende wijze het nut van de kennis dezer planten. Er zullen op deze tentoonstelling, behalve de vele niet vergiftige soorten, ook vergif tige exemplaren worden geëxposeerd. Wij kunnen in ons land feitelijk maar één soort vergiftige paddenstoel, met een daartoe behoorende variëteit: de Ama nita Phaloïdes en de Ama nita Mappa. (Vliegen zwam of groene knolzwanl). Sedert vele jaren heeft de Micologische Vereeniging gewaarschuwd tegen het roeke loos gebruik van deze «planten en vergifti- gingsgevallen komen dan ook hier te lande zelden voor en het nu plaats gehad hebben de geval ^betrof dan ook een Duitsche familie. De tentoonstelling zal niet een zuiver wetenschappelijk karakter dragen. Er zal ook worden gedefrionslreerd wat deze plant als voedsel voor den mensch beteekent, waarvoor een inzending van geweekte jwammen, smakelijk bereid en afkomstig van den heer W. de Visser Roelofs, te Bloe- mendaal, aanwezig zal zijn. De inzendingen, door leden en belang stellenden ter beschikking gesteld, worden gerangschikt in groene eetbare, roode (gif tige) en wille ongenietbare vanwege den minder aangenamen smaak. De Ned. Micologische Vereeniging zal voor haar verzameling uit het Rijks-Herba rium te Leiden oen collectie hoogere zwam men, voornamelijk boomzwammen, expo- seeren. Uit het Rijks-Herbarium zelf zullen gedroogde en op alcohol bewaarde exempla ren en platen en boekwerken aanwezig zijn, de Plantenziekten-kundigen Dienst, te Wa geningen, het Rijksproefstalion voor Zaad- contröle, eveneens te Wageningen, het Staatsboschbedrijf, het Botanisch Labora torium en de Teylerstichting te Haarlem hebben inzendingen in natura of en plaat en boekwerk toegezegd. Van de particuliere inzendingen noemen tfij nog die van de firma S. C. van Does burg, te Leiden; dr. T. Broeksmit, te Zeist; W. P. ten Kate, te Leiden; dr. J. S. Meulen- hoff, te Vorden; mevrouw Boelje van Ruy- ven, te Haarlem; mevrouw E. Kalshoven Biermans, le Zaltbommel; W. v. d. Nat, te Leiden; D. G. Swanenburg de Frije, te Haar lem; H. H. van Dam A.Czn., te Rotterdam; J, H. van Stein, te Bussum; K. Boedijn, te Amsterdam; G. Th. J. Abendon, te 's-Gra- venhage, en J. C. Th. Marius, te Utrecht, welke laatste eenige microscopen tentoon stelt waarvan het gebruik voor het padden stoel cèn-onderzoek zoo noodig is. Eindelijk dient vermeld een belangrijke BTNNLNT AND Protestmeeting op „Den Bnrcht" te Leiden inzake het conflict te Katwijk. Het is zoo goed als zeker, dat de Katwijk sche loggerschepen KW 142 en KW 46 zijn vergaan. Adres betreffende het haringvissclierijbo- drijf. Aanvragen om een Amerikaansch visnm van in Nederland geboren personen, die zich voorgoed in Amerika wenschen te vestigen, worden voorloopig niet meer in ontvangst genomen. BUITENLAND De beslissing van den Gezantenraad en de ontruiming van Korfoe. De zitting van den Volkenbond te Geneve, In Spanje zijn de militairen meester van den toestand. zending van de Champignonkweekerij te „Canne", bij Maastricht. De firma W. van Dam, te Leiden, heeft zich bereid verklaard, de glasplaten af le slaan, waardoor de inzendingen kunnen worden bedekt. Zoo zal door veler samen werking deze tentoonstelling bijzonder be langwekkend en leerzaam zijn. Prof. dr. A. J. Kluyver, uit Delft, zal 22 Sept. voor dö Commissie van voorbereiding en voor genoo digden een lezing houd ui, terwijl op ver- schilende dagen populaire causerieën zullen worden gehóuden. De tentoonstelling zal dagelijks geopend zijn van 's voormiddags tien lol 's namiddags vijf uur. Verschillende personen in en builen Lei den hebben zitting in het Eere-Comïlé, waarvan jhr. De Gijselaar, alhier, voerrzit- ter is. De heer A. L. Reimeringer, die een reeks van jaren lid van het bestuur der Ste delijke Werkinrichting was en daarbij do drukke functie van secrclaris-penningmees- i ter vervulde, heeft daarvoor, wegens zijn i benoeming als wethouder, moeten bedan ken. Gisteravond nam hij in een bestuursver gadering afscheid, waarbij hem bij mondo van den voorzitter, dr. J. G. van der SIuijs, dank werd gebracht voor het vele,'dat hij gedurende een reeks van jaren in het be lang der inrichting heeft gedaan, terwijl do heer Reimeringer dankte voor de prettige samenwerking mol don voorzitter en do leden van het best Ter gelegenheid aan de bevolking door den heer Reinu 1 heengaan werd e Werkinrichting r een aangenamen dag bereid. Zoowel des morgens als bij den middagmaaltijd ontvingen zij iets extra's in den vorm van koek en vleesch. In verband met den bouw van de Chr. School in het Noordeinde alhier kunnen wij het volgende mededeelen: Op 3 September konden de lessen der school voor u.l.o. (kopschool, hoofd de lieer De Reuver) worden herval'. Evenwel nog niet in het nieuwé' gebouw, aan het Noordeinde, maar in de tijdelijk af gestane lokalen der nieuwe Dhr. school in de Munnikenstraat (Zijlsingel, hoofd de heer Herfkens). De eerste klasse is geheel bezet; in de tweede en derde klasse zouden nog leerlingen kunnen worden opgenomen. Het zal nog een paar maanden duren, eer deze klassen kunnen worden overgebracht naar de lokalen, die op het terrein van het afge^ broken woonhuis van het vroegere hoofd, den heer Meijnen, in aanbouw zijn. De school voor l.o., hoofd de heer Galhier, kon wegens de verbouwing niet op 3 Septem ber, maar eerst' op 10 September haar lessen hervatten. De verbouwingswerkzaamheden zijn hier zoo goed als afgeloopen. Enkele kleinere lokalen zijn vergroot, de closets cn urinoirs meer doelmatig en hygiënisch in gericht, de wanden dér gangen belegold, d9 centrale verwarming vernieu'wd, een nieuwe bergplaats vopr fietsen gereed gemaakt, Twaalf flinke lokalen zijn thans ter beschik-, king van de zes klassen der lagere school. Daar alle klassen parallelklassen hebben, worden dezesreeds nu alle twaalf gebruikt. Het zal nog een paar weken duren, vóór de flinke gymnastiekzaal geheel gereed zal zijn. Bij de hervatting der lessen bedroeg het aantal leerlingen in de lagere school 355, in de u.l.o.-school 70, totaal 425; een heel groot verschiLmet Januari 1885, toen de heer Meij nen er als hoofd in functie trad. Toen in de negen klassen samen 45 Leerlingen. Toen ecu personeel van drie, thans in beide scholen samen van zeventien leerkrachten. Alhier is opgericht een Vereeniging van Oud-Leden van de Chr. Jongelings- vereeniging „Dient den Heer". Op 10 Oct. zal in het wijkgebouw Levendaal een avond-» samenkomst gehouden worden ter herden* king van het 45-jarig bestaan dezer Jonge- lingsvereeniging, waarbij ook tegenwoordig hopen te zijn haar oud-voorzitters, de hee ren Joh. Kok, alhier, en H. A. B. Duyker. te Amsterdam. Bij de gisteravond gehouden aanbe* steding, gehouden vanwege het bouwkuni dig bureel J. W. Reijneveld, aan de Cobeth-* straat, van: een woonhuis aan den Zijl weg, te Leiderdorp, waren ingekomen zeven in-t schijvingen, t.w. yan A. J. Vreeburg f 4496;' H. S. P. Vrijberg, Oud-Ade f 4349; A. J. de Later pp Pj II. Meyers f 4180;. Gèbrs. Bouw. meester, t§ Noordwijk-aan-Zee f 3745,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1