UIT DE OMSTREKEN. f 62.610, en De Vrede, uit Noordwijk, voor f 49.400. Het werk is gegund aan den héér S. Strijk, aannemer te Rijpwelering. Het bestuur der Oranje-Vereeniging had alle inwoners, die belang stelden'in het welslagen der jubileumfeesten, dringend uitgenoodigd tot een vergadering. Reeds Jang vóór den aangegeven lijd was de ruime zaal van café Wagenaar met belangstel lenden gevuld. De Voorzitter der Vereeniging, de heer .Vergeer, zette in het kort het doel der ver gadering uiteen, en sprak den wensch uit, dat alle ingezetenen, en ook diegenen, die om verschillende redenen hier niet aanwe zig konden zijn, hun krachtige medewer king zullen verleenen om de jubileumfees ten te maken tot een voor de toekomst on vergetelijk feest. Gemakkelijk kan zoo iets worden bereikt, mits ieder zijn medewer king verleent. Dan zal Roelofarendsveen op 26 en 27 September een feest vieren, dat de voorgaande feesten der Oranje-Vereeni ging verre zal overtreffen. Met daverend applaus gaven de aanwezi gen te kennen, dat zij met de woorden van den Voorzitter instemden. Het program der feestviering werd uit voerig besproken; hoofdzakelijk werd er echter op aangedrongen zooveel mogelijk medewerking te verkrijgen voor de hoofd punten; n.m. optocht met versierde fietsen en andere voertuigen, gondelvaart, optocht en gevel- en tuinversiering. Opgemerkt werd dat, wat het laatste be treft, met weinig kosten veel bereikt kan worden als eenige buren samenwerken. Ten einde echter dit alles goed te doen sla gen, verklaarde zich een twaalftal jonge lieden bereid als propagandaclub op te tre den, en alle inwoners persoonlijk te be zoeken, om algemeen medewerking te ver krijgen. Met de opwekking: „Laten wij nu allen te zamen eens toonen wat wij kun nen, en hiermede een blijk te geven van onze trouw en aanhankelijkheid aan ons dierbaar Vorstenhuis", sloot de voorzitter de vergadering. Op Donderdag 20 September e.k. zal de Wielrijdersvereeniging „Het Stalen Ros" haar 25-jarig bestaan berdenken. ï)es inorgens zal er een optocht worden gehouden van versierde fietsen, «daarna hardrijden op lange en korte baan om de kampioenschappen der Vereeniging, waar na een nationale wedstrijd zal gehouden worden voor amateurs en nieuwelingen. Des mfddag8 gekostumeerd ringsteken op de fiets. Des avonds zal de prijsuitdeeling plaats hebben, waaronder muziek in Bet clubgebouw. Als bijzonderheid dient te wor den vermeld, dat de heer J. Verhaar van af de oprichting der Vereeniging zitting heeft gehad in het bestuur. Veen heeft ge noemde persoon voor de zoo bloeiende Vereeniging gedaan, eoodat een woord van hulde en dank zeer zeker wel op rijn plaats is. Wij wekken alle jongelui en sportliefhebbers op den dag van 20 Sep tember a.s. te doen maken tot een onver- getelijken dag door zich op te geven als lid der Vereeniging en door mee to doen aan de spelen, welke dien dag gehouden worden. Do aanmelding tot deelname is opengesteld tot 15 September a.s. bij den Voo'ritter en den Secretaris der Vereeni ging. Gistermorgen geraakte de heer V. met fiets en al te water. Door eenige be hulpzame handen werd bij spoedig op het droge gebracht. De man bleek geen letzcl to hebben bekomen. Zijn fiets werd opge- .vischt. RIJPWETERING. Bij den landbou wer J. A. Vergeer, alhier, is onder het vee mond- en klauwzeer uitgebroken. Een zelfde geval doet zich voor bij de landbou wers N. P. Verkley en II. van Rijn. WADDINGSVEEN. Volgend besluit is genomen: B. en W., kennis genomen hebbende Van een schrijven van do Kamers van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en Om streken en voor Rijnland te Leiden, d.d. 1 September 1923 inzake den aanleg van den spoorweg GoudaAlphen aan den Rijn.; overwegende dat in dit schrijven gerioht aan verschillende autoriteiten, de genoem de Kamers van Koophandel met geen enj kei argument de cijfers en feiten weer leggen, door het college neergelegd in zijn schrijven van 2 Juli 1923; (Jat- genoemde Kamers het willen doen vocsrkomen dat Waddingsveen, wanneer het ijvert om de spoorwegplannen GoudaAlphen aan den Rijn voorloopig op te schorten, „hier ""ui- ver haar plaatselijk belang op bet oog heeft gehad en geen rekening heeft ge houden met het algemeen belang". Besluiten: A. Nogmaals met klem aan ^te dringen bij de regeering en do betrok ken autoriteiten op grond van het plaat selijk en algemeen belang de bedoelde spoorwegplannen op te schorten, onder opmerking: dat, krachtens tal van ver klaringen van hooggeplaatste regeerings- personen de financieele toestand van ons vaderland verre van rooskleurig ja, zelfs uiterst precair is; dat de ontwerp-staats- begrooting volgens de dagbladen sluit met een tekort van meer dan honderd millioe>n gulden; dat dag aan dag wordt verkondigd dat op alles en nog wat „bezuinigd1' en nog eens bezuinigd moet worden en dit Is de eenige manier om ons land voor finan- cieelen ondergang te behoeden; dat door deD ontworpen spoorweg slechts twee ge-< meenten van een gelijk zielental (Wad- dinxveen en Boskoop) aan „het spoor" zullen komen te liggendat de raad van Waddingsveen, terwijl die bestond uit 5 politieke fracties, eenparig besloot-, na rijpe overweging, de regeering op de be kende gronden te verzoeken den spoor- aanleg uit te stellendat dus dit m.illioe- ner.-werk, mocht het desniettegenstaande tocli doorgaan, alleen geschiedt ten gerie^ vo van één gemeente (Boskoop), die zeer zeker nog niet eens met 4?n aanleg van dien spoorweg gebaat zal zijn, zooals uit een onpartijdig plaatselijk ondètzoek zeker zal blijken, terwijl deze lijn nimmer ren dabel kaïL-SZPXskn, jsatjeder onbevooroor deelde die met de plaatselijke toestanden op de -hoogto is, zal moeten toegeven; dat dit alles het college aanleiding geeft nog eens te verklaren, en zulks in het alge meen belang, dat het hem mede, met het oog op den treurigen toestand van 's lands schatkist, in Loogo mate ongemotiveera toeschijnt thans dit dure en kostbare werk, ten gerieye( 1) van één gemeente (in oasu Boskoop) tob stand te brengen B. afschrift van dit besluit te zenden aan de beide Kamers der Staten-Gene- raal, do Ministers van Waterstaat, Finan ciën en Binnenlandsche Zaken, de Gedepu teerde Staten van de provincie Zuid-Hol land, de dörectie der Nederlandsche spoor wegen en den spoorwegraad. Burg. Stand. Geboren: Alida Neelt-je, D. van G. A. Graveland en A. E. den Boer. Pieter, Z. van T. van Sprang en A. de Jong. Adriana, D. v. D. Metselaar en J. Rijnsburger. Karei Simon, Z. van P. Kwestroo en L. E. Roos. Simon Hendrik, Z. van P. D. Oslcaa en A. A. van Eijk. Overleden: Agatha de Groot, 65 j., echtg. van A. van der Kroeff. Petro- nella Catha-rina Muller, 62 j. Jansje van der Ben, 22 j. Getrouwd: G. Huizer en W. Hofman. C. Abbenbroek en M. W. Alblas. H. M. D. Theussen en M. Breedveld. BENTHUIZEN. Beroepen is bij de Ncd. Herv. Gem. te St. Anualand ds. W. L. Mul-, der, alhier. HAARLEMMERMEER. Bij Ministeriecle beschikking is ingetrokken do aanstelling als onbezoldigd Rijksveldwachter, verleend aan K. Hoorns, alhier, voorheen bode-schrij ver ter secretarie van den Haarlemmer- meerpolder. Op verschillende plaatsen in dezen pol der zijn do landbouwers en tuinders begon nen met het rooien der winteraardappelen. De opbrengst is over ;t algemeen bevredi gend en de kwaliteit valt ook niet tegen. Hoe gevaarlijk het is kleine kinderen achter op een fiets mee te nemen, ondervond Dinsdagavond een dame, die op den last drager van haar rijwiel een pl.m. 2-jarig kind had geplaatst en door een botsing met een ander wielrijder op den Hoofdweg mee do kleine kwam te vallen. Het kind werd bij een der bewoners binnengebracht, doch bleek zich gelukkig niet ernstig bezeerd te hebben. Vanwege den vecartsenijkundigen dienst werd in deze gemeente weder een geval van mond- eD klauwzeer geconsta teerd en wel onder het vee van den land bouwer J. E. ann den Aalsmeerderwcg. Do politie maakte tegen een tweetal jongens te Abbenes proces-verbaal op we gens het gooien met grooto steénen naar een passeerende motorboot. Dinsdagavond had te Hoofddorp een bijeenkomst plaats in het kerkgebouw van den Ned. Protestantenbond, waarbij als spreker optrad ds. Kersten uit Ierseke, be- hoorende tot de Gereformeerde Staatspartij Er was veel belangstelling. Spreker hield een gloedvolle rede, waarbij hartelijke en waardeerende woorden werden gewijd aan het Huis van Oranje, in verband met het zilveren Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. In deze gemeente zijn gevonden een portemonnaie met geld en onderdeden van een auto en een motorrijwiel. Van een en ander werd' ten Raadhui ze alhier kenuis gegeven. HILLEGOM. In een vergadering, welke bewoners van Weerestein hielden in de zaal van den heer Van der Werff, is besloten tot het vormen eener commissie voor straat- versiering en verlichting, bestaande uit de heeren C. Veldhuys, L. van Dijk, van den Akker, J. Schilpzand, Spijker, Ed. V. van Zanten, Harding en Burggraaf. Getracht zal worden behalve versiering en verlichting ook wat drukte en vtroolijkheid op .Weere stein te krijgen. De afdeeling van de N.C.G.O.V. heeft een avond gehouden met prachtige licht beelden uit Zwitserland en den heer Ernst Meyer, uit Züricli, als spreker. Hij verteld© van de drankweer in Zwitserland en van hetgeen hij op zijn reizen gezien en geleerd had. Het gesprokene werd door ds. Van Bemmel keurig vertolkt. De opkomst was tamelijk goed. De aanbesteding van 400 00 a 500.000 waalstraatklinkers aan de gemeente had den volgenden uitslag: Mij. tot levering van Waalsteen te Zeist f 28.50 per 0/00 merk A'. f?3.50 per 0/00 merk B. N. V. Braat to Rotterdam f32.75 per 0/G0. C. G. v. d. Poll te Hillegom f 33 per 0/00 merk A f 34 per 0/00 merk B f 31 per 0/00 merk C f 28.50 per 0/00 merk D. Heuff en Co. te Gorinchcm f 40 per 0/00 merk A. f 35.50 per 0/00 merk B. N. V. v.h. M. Luyten te Lekkerkerk f 34 per 0/00 merk A. 2 biljetten van onwaarde, als niet gezegeld. Gunning aangehouden. KATWIJK AAN ZEE. Volledigheidshalve volgen nog de uitslagen van de navolgende wedstrijden bij de volksfeesten. Hardloopen met hindernissenle prijs D. Dijksman, 2de D. Ouwehand, 3de D. Baalbergen', 4de P. Parlevliet, 5de Jac. Barn hoorn, 6de M. de Vreugd, 7de M. de Mol, 8sto Joz. Bokslag. Blokjesrapen voor meisjes: le prijs Maar- tje Voijs, 2de E. Harteveld, 3de M. van Dijk, 4de W. Zwitser, 5de N. Guyt, 6e O. Pronk, 7de M. Hellenberg, 8ste J. van Duyn, 9de J. van den Oever, 10de M. de Roode, 11de M. van Rijn, 12de Jac. de Jong, 13de O. Schaap en aan de overige deelneemsters een troostprijs. Van het loggerschip K W 56, Reeder ij C. Ouwehand, kwamen in gedeeltelijke af slag: 11 kantjes volle haring (Noord) f 19.10, 60 kantjes volle haring (Zuid) f 13.50, 3 kantjes volle haring (wrak) f 13.85, 19 kan tjes maatjes haring f 17.50, 27 kantjes ijle haring f 15.2514.80, 1 kantje ijle haring wrak f 11.70, alles per kantje. Van de trawlvisscherij kwamen Woens dag to IJmuiden aan de markt de loggers K W 44 met f 433, 47 met f 354 en 105 met f 516 besomming. NOORDWIJKERHOUT. De jubileum feesten werden hier Woensdagmiddag geo pend met het reeds vermelde kinderfeest, dat eerst om zeven uren geheel was afge- loopen. Spoedig daarna kon het publiek ge nieten van den uitgeschreven étalage-wed strijd. Er was dit jaar. veel werk van ge maakt en de feestcommissie wa< ht een moei lijke taak om op juiste wijze de prijzen toe te kennen. Allen mededingers komt een woord van lof toe. Op elk gebied waren bijzondere attracties. Dén heelen avond bewoog zich een talrijk publiek langs de straten en over de kennis, warur paling-, oliebollen- en speelgoedkra- men reeds zaken maakten en waar lucht- schommel en zweefmolen reeds in volle wer king waren. Zoo is ieder in bhjde stemming en vol vreugde wacht men'den greoten dag af, waarop onze Koningin in deze gemeente wordt bejubeld. RIJNSBURG. Burger 1. Stand. Ge boren: Pieter, z. v. Jan v. Egrnond en Jan netje Kort; Hendrik Willem, z. v. H V/. F. Blase en G. C. M. Ramcke; Trijntje, d. v. A. dc Mooij en T. v. d. Boon. Ondertrouwd: Arie Hortensius te Kat wijk en M. v. Egmond alhier. Geerlof Dirk Kralt en Elisabeth Catharina Gcemaat, bei den alhier. Maandag werden aan de greenten vei ling alhier aangevoerd 36.000 bloemkoolen, terwijl gisteren de aanvoer weinig miuder was. Met die enorme aanvoeren loopen de prijzen terug. SASSENHEIM. Jubileumfeesten. Zooals we schreven, ous dorp is in feest dos. Van de versiering is heel wat werk ge maakt, al moest het dan ook in korten tijd gebeuren. De watertoren in de Floris-Schou- tenstraat trekt aller aandacht, evenals de vuurtoren bij de R. K. kerk, geplaatst door de N. V. Eelectr. bedrijf Hillegom, Lissc en Sassenheim. Jammer, dat de wind zoo leelijk beeft huisgehouden, vooral onder de lampions. Op het feestterrein, waar de volksspelen worden gehouden, bewegen zich honderden kijkers, terwijl een Duitsch muziekkorps uitstekend muziek ten beste geeft. De volks spelen begonnen met turfrapen voor meis jes van 13—15 jaar. De prijzen werden ge wonnen door: P. Goedemans, Trees Ben der, G. Dorsman, M'. Kühn, I. y. d. Wel en J. J. v. d. Voort- Bij het ringrijden met rijwielen voor jon gens van 1513 jaren, behaalden de prij zen: J. Kipping, O. Zwetsloot, R. Haver, P. Reeuwijk, J. v. d. Voort Pzn. Ringrijden met paard en t.lbury, waar voor veel liefhebbers waren, had als altijd veel bekijks. Prijswinnaars: S v. d. Geest en M. B. Ruigrok; F. O. v. d. Eist en B. v. d. Berg; F. Schreudev en G. Hooger- vorst; D. den Boer en E. Vos, J. Warmer dam en D. Hulsbosch. Voor de mooist ver sierde tilbury kreeg D. deu Boer een prijs. Hardloopen met hindernissen voor jon gens van 1318 jaar. Winners: C. J. Stoute, J. v. Tel, C. Drost Mz., W, Koning Jr., D. v. d. Voort Jz. Ringrijden met versierde rijwielen voor meisjes van 1518 jaar. Prijzen: J. IJssel- muiden, Chr. v. Rijn, J. v. d. Berg, G. Post humus, M. v. d. Voort. Voor versiering P. v. Rijn. Muiltje loopen voor vrouwen van 18 jaar en ouder: M. Vonk, A. Durieux, M. v. d. Voort, S. Benschops, N. v. d. Hulst. Tobbetjesteken voor mannen van 18 jaar cn ouder: P. deu Hollander, P. Kühn, P. Moolenaar Bzn., G. Ouwehand en C. Sta- ring. StraatversieringJulianalaan, Bijdorp straat, Floris-Schoutenstraat, Keermeer- laan. Eervollo vermelding: Kastanjelaan, Oude Haven, Vaartkade. Etalagewedstrijd: A. Couvee, G. J. de Nobel, P. C. Meiman, M. v. Hage, L. v. Vliet. Eervolle vermelding: Gcbrs. Mathot, K. den Boer, M. J. Bruijnen, C. J. Verlint. GevelversieriiögJ. P. Gouverneur, H. v. Zonneveld, J. v. d. Meer Jr., E- J- Speel man, A'. Vogelaar. Des avonds was do wind gaan liggen, waardoor de verlichting uitstekend is ge slaagd. De commissie van beooTdeeling zal een heele toer hebben. De lichttoren deed het ook eenig. We willen de commissie niet vooruit loopda door het opnoemen van mooie versieringen. Later melden we wel den uitslag. De zangvereeniging O. K. K. heeft op den watertoren in de Floris-Schou tenstraat een vijftal nummers gezongen, die heel goed werden uitgevoerd. 't Was op straat erg gezellig, zoodat de eerste dag uitstekend is geslaagd. VALKENBURG. Aangevoerd waren gis teren 400 paarden en 70 a 89 veulens. De handel was matig. De prijzen waren, met een enkele uitzondering, laag Hengstveu lens tot 100 110, merrieveulens tot 140 a 150 gld. Anderhalfjarigen 200 tot 240 en werkpaarden 400 tot- 45Ó gld. Het markt bezoek was niet zoo druk als gewoonlijk, gevolg mede van de vele feesten in den omtrek. Oudergewoonte was bet tevens kermis. Al vroeg ging de draaimolen. De kramen zijn ieder jaar vrijwel dezelfde. Voorop staan gelegenheden voor poffertjes, koek en oliebollen. Dan tenten om er te schieten of te visschen, een paar hoepla's en een. hoofd van Jut. Veel bekijks had een „Hercules", nooit zóó secuur te bindeD, of hij wist zich los te wurmen, 't Leek ons geen benijdenswaardig bestaan. Naast dit alles was er volop ter verkwik king van de maag te bekomen. Paling, ha ring, vruchten, enz. enz. te veel om op te noemen. In lange rijen staan tenten en karretjes en dén ganschén dag hoort men de waar als „het beste" aanprijzen. Onge veer tot (middernacht hield men kermis, evenwel niet erg, de stemming, de rechte, kwam er niet in. Er schijnen door de ne ringdoenden slechte zaken gemaakt te zijn, zoo goed als allen klaagden. Gelukkig ver liep de dag zonder eenig incident. Heden voortzetting of liever, Koningmnefeest. VOORHOUT. Als vermoedelijke dader van den diefstal van tuigen, dekens, enz. bij den stalhouder P. van der Zon („Bonte Koe") alhier, is gearresteerd een Rijnsbur ger, die na verhoor door de politie naar Den Ilaag is overgebracht, waar zijn medeplich tige aan dezen diefstal reeds is onderge bracht. Van het gcslolene is reeds een groot gedeelte opgespoord en in beslag genomen. De burgerwacht alhier gaal Zaterdag middag weder naar de schietbanen le Kat wijk, om een onderlingen wedstrijd te hou den, waarbij in klassen verdeeld zal worden geschoten, om ook minder geoefenden de gelegenheid te geven prijzen te winnen. Ver schillende ingezetenen stelden voor deze wedstrijd prijzen beschikbaar. VOORSCHOTEN. Wederom is aan gifte gedaan van mond- en klauwzeer onder den veestapel van den heer G. Nell. WASSENAAR. De Jubileumfeesten. De feestelijkheden werden geopend met een reveille van de Muziekvereeniging „Excel sior". Eenige nummers werden op uitste kende wijze ten beste gegeven en spoedig was de gewenschte feeststemming aanwe zig. Vervolgens werd een zanguitvoering gegeven van alle Wassenaarsche zangver- eenigingen en door de schoolkinderen van de onderscheidene scholen, welke uilvoe ringen een dankbaar gehoor hadden te oogsten en met daverend applaus werd be loond. Een woord van dank aan den direc teur, den heer J. C. Beuk, die zoo'n talrijk koor in goede banen wist le leiden. Des namiddags te twee uur vertrok de groote gekostumeerde optocht „Voorheen cn Thans" van het buitengoed „Duinrell" om een rondgang té maken door het dorp. De stoet werd ingeleid door hoornblazers te paard en daarna volgden de verschillende groepen. Deze overtroffen verre de verwach tingen. De optocht bestond uit 29 groepen, opgeluisterd door het Muziekkorps „Excel sior" en de harmoniekapel van de H. T. M. „Crescendo". De verschillende groepen en wagens vormden een schitterend geheel. Bij sommige afdeelingen kwam de voorstel ling Voorheen en Thans zeer goed uit. De stoet was te groot om elke afdeeling afzon-, derlijk le beschrijven. In 't bijzonder vielen op de Groenlekweekersverceniging „Ons Streven" voorstellende een kruiwagen met groenten uit den ouden tijd, gevolgd door een praalwagen met keur van groenten en fruit van heden. De Wassenaarsche brandweer vormde een schitterend geheel, voorgesteld werden de brandweer van de Ambachtsheerlijkhe den „Wassenaer van Zuydwyck" omstreeks de jaren 1650, 1700, 1750 en vervolgens de brandweer in 1870 en 1923. De praalwagens van de Tuinbouwvereeniging „Wassenaar -en Omstreken" trok door haar keur van bloemen. De schoenmakerij van Billy wek te zeer de lachlust op. Nadat dc optocht was ontbonden hield de burgemeester, jhr. Storm van 's-Gravensande tot de talrijke menigte een toespraak waarin hij nog eens herin nerde aan de hechte banden welke er sinds een lange reeks van jaren tusschen Neer land en Oranje hebben bestaan. Hij bracht levens een woord van dank aan de heeren Commissieleden, die al hun krachten gegeven hadden om een zoo grootsch feest te organiseeren. Des avonds vierde de menigte op echt .Wassenaarsche wijze feest, waarbij de reeds genoemde muziekkorpsen hun onmis- baren steun verleenden. Volgen kinder- en volksspelen; 's avonds een schitterend vuurwerk. I-Iet feest wordt gesloten door een fakkel optocht met muziek. ZEGWAARD. De heer L. van Dintel, alhier, is in Den Haag geslaagd voor het diploma als machinist. ZOETERWOUDE. Bij het passeeren van een los paard door een melkwagen cp den weg LeidenZoeterwoude kwamen beide met elkaar in aanraking, met het ge volg, dat het paard het met den dood moest bekoopen. De berijder van het paard, de 21-jariêe J. S., wps er afgesprongen en kwam er goed af. VOETBAL. Hel Nedeilandsch Elital. Mén schrijft aan de „N. R. Ct.": Dat het seizoen 19231924 zeer belang rijk zal worden op internationaal gebied staat wel vast. Er zijn vier landenwedstrij- den voor het Nederlandsch elftal vast/ge steld en dan neemt Nederland deel aan do Parijsche Olympiade. Of Nederland in de wedstrijden tegen België, Italië, Duitschland en Zwitserland en tenslotte bij de Olympische Spelen een behoorlijk figuur zal slaan, hangt natuur lijk in de eerste plaats van do kwaliteit van het Nederland-sch© spel af, doch ook in nieb geringe mate van de voorbereidin gen, die van de zijde van den Nederland- sc'hon Voetbalbond getroffen worden om t-ot een inderdaad waardige representatie te geraken. Dat tenslotte een Nederlandsch elftalcommissie geen overwinnend elftal samen kan stellen als 't materiaal daartoe ontbreekt, is een feit, dat onomstootelijk vast sta-at-, doch in elk geval mag verwacht worden, dat alles in 't werk gesteld zal worden, om zoo goed mogelijk voor den dag te komen en dus in de eerste plaats die spelers te kiezen, die daarvoor aange wezen zijn. Reeds op 't eind van 't vorig seizoen konden wij mededeelen, welke werkwijze de Nederlandsche elftalcommissie volgen zou en nu 't bestuur de commissie herko zen heeft (alleen voor den heer Ooldewey, die als zoodanig bedankte, werd de heer Van Drooge uit Amersfoort gekozen) kan zij baar arbeid' aanvangen. Het bestuur jan den Ned. Voetbalbond heeft de bevoegdheid der Ned. Elftalcom missie nog uitgebreid. Op verzoek dezer commissie worden de districts-elf ballen- commissies voortaan gekozen door de E. -O. en niet meer door den N.V.B. De N. E.C. heeft hiertoe de adviezen van de districtsbesturen en zoo zcJ <je mensteiling der distriets-elftal-coninii* wel dezer dagen bekend gemaakt wór Het reeds gepubliceerde plan ae c pagne der Ned. Elftal-commissie komt op neer, dat deze commissie begint op grond van de gegevens van 't vorig zoen en nieuwe gezichtspunten vier tallen te kiezen. De 44 spelers, op wie, keuze valt, zullen zooveel mogelijk oef* moeten. Men zal 4 elftallen in vo!g( kiezen, n.l. een 1ste, een 2de, een 3d, een 44 i elftal. Toch is het niet gezegd, als straks 't eerste elftal aangewezen dat b.v. niet een speler uit het 4de men wordt voor den wedstrijd tegen Zi seriand. En evenmin staat vast, dat <fc spelers, die einde dezer maand waarsè g, lijk aangewezen zullen wordeD, over i le maanden nog de 4 ploegen zullen men. Waarschijnlijk is het zelfs, dat ei len afvallen en dus weer nieuwen komen. Doch in elk geval wil men zoo ruim overzicht verkrijgen van de beste Iers en van diegenen, die de beste anb denten hebben om in een landenwodgi of bij de Olympische Spelen het oranji dragen. We hebben over dit plan, over de bo< lingen der 'oommissie dus, en ook over verwachtingen die hij koestert voor nieuwe seizoen, een onderhoud gehad den heer Hirscbman, den voorzitter de Ned. Elftal-commissie. De leider ons internationale voetbal wees er in eerste plaats op, dat ook door de uitb ding der 1ste klasse de taak der el commissie al weer verzwaard is. We ben thans een zoodanigen toestand, een volledig overzicht van het spelers teriaal ónmogelijk is en zeker niet in aanvang van 't seizoen. Daarom I veel afgegaan worden op de districts- taleommissies. Zij moeten zich tijdig op hoogte stellen van de uitblinkende sp& in hun district en dan van advies dien Het gevaar dat op die wijze ieder zoor mogelijk de menschen van 't eigen distr op den voorgrond plaatsen zou, achtte heer Hirschman niet groet. Vooral daarom is de steun van de triets-elftal-eommissies noodig, omdat e precies weten moet wat men aan kiezen spelers heeft. Toen er velo jareni leden een kleine groep uitblinkers was de keuze gemakkelijker en in elk val lette men toen weinig op allerlei komende omstandigheden. Thans wordt de keuze in zooverre m jijker dat uit een groot aantal gé waardigen gekozen moet worden, dat spelers «ontbroken van wien men zegtr.i nemen we in elk gevalMaar dos stelt men thans ook bijzondere eischen.ï tusschen twee spelers van gelijke kwak gekozen moet worden, kiest men b.v meest toegewijde van dé twee. Zijn bsi in dat opzicht gelijkwaardig, dan geniet speler de voorkeur, die in de geiegenh' is eventueel de geheele mtcrnat-iona.e cal pagne m>e-o te maken. Zijn de bctreriOD spelers ook wat dat bc.reft in deze conditie, dan wordt vooral voor dc Ot pische Spelen noar de speler met 't ste uithoudingsvermogen uitgezien. Maar willen we in de zware wedstrijd die voor do boeg staan, succes behalen tenminste een eeïvol resultaat bereik* dar. moeten vooral de spelers dit moge' maken. Een goed schutter moet wel naast natuurlijken aanleg tevens gelegent'. hebben zich behoorlijk te oefenen. En gaat het voor iedere plaats. Spelers, geheel de week niets aan de sport doen in hun levenswijze in niets rekening t den met 't feit. dat zij op den Zondagm dag 1$ uur voetballen, moeteu al buit* gewone krachten zijn om thans nog vfl een plaats in een Nederlandsch elftal aanmerking te kunnen komen. Dege die straks naar Parijs afgevaardigd worden, moet in dit seizoen reeds als spo man leven. Men kome nu niet met verklaring, dat zulks voor personen een drukken maatschappelijken werkkr niet mogelijk is. Ieder heeft geiegenh sober en vrijwel ieder ook om hygieni te leven en dat is feitelijk 't beste v( ieder sportman, voor velen voldoende u en voor de mcesten is. dan de trainin" bijkomstigen aard. Maar het opleiden van de spelers groote voorbereidende werk, moet. door clubs geleverd worden. Daaraan kan N.E.C. niets doen dat is zuiver aan initiatief van dc clubs overgelaten. Er komen dus weldra vier keurploefl on uit die vier do:r den Nederlandse^ Elftal-commissie te kiezen elftallen, wo» uiterlijk den 14en October reed.s het elft gekozen, dat den Sisten October een oef wedstrijd spelen zal. Den 28sten October worden gespeeld wedstrijden Oost-Nederland tegen We Duitsch land en Zuid-Nederland tec Luxemburg en dan volgt 4 November tenminste als de Zwitscrsche bond dezen door den N.V.B. voorgestelden turn aeeoord gaat de eerste werkel? krachtproef, de wedstrijd Nederland— Ztf seriand te Amsterdam. Voorafgaande aan de vergadering de Ned. Elftalcommissie, waarop 't eln gekozen zal moeten worden, zal moedelTjk 7 October een geeombineer vergadering gehouden worden met districts-elf tal commissies. Doch ook den wedstrijd tegen Zwitserland, dus beëindiging van de eerste acte van groot internationale stuk wat dit jaar speeld moet, is overleg met de distr* elftalcommissies noodig en deze corn"; sies moeten ook voortdurend diligent ven. Er zijn spelers, die 't seizoen goed - -éksee1 lo alk zetten en slecht beëindigen en omg' De oorzaak hiervan ligt veelal nan lei bijkomende omstandigheden, ook r aan physïeken achteruitgang. Op moet gelet en ten slotte moeten we.i| Parijs met twee strijdvaardige, tigo ploegen, die aan de buit-enge

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6