AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Donderdag. Elisabelhsliof (Oude-Vesl) Consultatie bureau voor alcoholisme. 8 uur. Pieterskerk: Concert van mevr. Noorde wierReddingius en de heeren A. B. H. .Verhey en M. Noordewier Jr. 8 uur. Vrijdag. „De Burcht": Openbare prolestmeeting A J. C., S. D. A. P. en L. B. B. 8 uur. Sladszaal- Opening „L.a.w.e.t.". Hallvier voor het publiek. Zaterdag. „De Burcht" Alg. ledenvergadering Ver »an Oud-leerlingen van „M. S. G." 8 uur, Zondag. Schouwburg Vereenigd Rotterdamsch Hotstad-Tooncel„Zwarte Griet". 8 uur. „Zomerzorg": Tuinconcert van „De Post" 8 uur. Dagelijks: „Apollo-tbeater", OranjegracBt 4042: Voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags motinécs te en te 6 uur. „Casino-bioscoop"', Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van t iot 4 uur kinder- en familie-matinée. ..Lu.Tor-Thcalor", StationswegBioscoop- on Variété-voorstellingen. Dagelijk» to 8 our. 'a Woensdags en "a Zaterdags malinée te 5 nar. Sladszaal:Van 14 tot 23 September behalve Zondag „L.a.w.e.t" Van 2 tot 6 en van 7 tot 11 uur. Eiken avond Cabaret yan 8 tct 11 uur. Voorburg, bij Wijkerbrug: Tentoon stelling voor Handel, Nijverheid, Landbouw «n Veeteelt. Tot 17 September. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48 is altijd geopeud, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 lot en met Zondag 16 September waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Driesurn, Mare 76, tel. 406 en W. Pelle, Kort Rapenburg, lel. 504. Nadat in den loop van den dag vele bloem stukken en brieven en telegrammen te zij nen huize waren bezorgd, had gisteravond een plechtige samenkomst plaats in het versierde kerkgebouw, waar ds. Wisse en zijn familie door de feestcommissie, be slaande uit kerkeraad en gemeenteleden, werd ontvangen. Nadat de voorzitter der commissie, de heer D. Buis, de samenkomst met gebed en gezang had geopend, werd het woord gevoerd door den heer ds. W. Geels, uit Apeldoorn een oud-vriend van ds. Wisse en oud-Arnhemmer. Deze wenscbte den ju bilaris en zijn familie hartelijk geluk en sprak zijn deelneming nit over bet feit, dat mevr. Wisse niet aanwezig kon zijn we gens ziekte. Daarna sprak hij over Psalm 126 3 en verder wees hij in het kort op hetgeen de jubilaris voor de Gemeente heeft gedaan. Hierna sprak de heer O. van Zoeten, ouderling der Gemeente, die namens den kerkeraad en de gemeente zijn gelukwen- schen aanbood. Vervolgens sprak de heer G. Geels, ouderling, die eveneens onder het aanbieden van een geschenk den jubilaris namens vele vrienden gclukwcnschte, en daarna spraken ds. N. Bijdcmast, uit Rot terdam, de heeren Van Reenen namens de catechisanten, Wiltink namens de Jonge- lingsvereeniging, Boevé namens de Evan- gelisalie-vereeniging en Terbrugge namens de zangvereeniging. Nadat een dubbel kwartet eenige couplet ten had gezongen, bood ds. A. M. Berkhof, uit Utrecht, namens het curatorium der Theologische School een bloemstuk aan. Ten slotte voerde de jubilaris zelf het woord en zei dat hij voor het beroep naar Bussuiji heelt bedankt. Dezer dagen heelt ds. Wisse, te Arnhem, een gelegenheidspredikatie gehouden bij het zilveren jubileum van de Koningin, ge naamd: Onder de onweersgalmen, Neder land ten festijn. Deze predikatie is, gebon den in salijn, met goudopdruk, der Koningin aangeboden. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam heeft de volgende dagorder ter kennis van het politiecorps gebracht: „Door mij is van den burgemeester onder staand schrijven ontvangen: „Amsterdam, 11 Sept. 1923. Nu de jubi leumsfeestdagen achter ons liggen is liet mij een behoefte aan het geheele politiecorps een woord van oprechten lof te brengen voor de uitnemende wijze, waarop het zijn dik werf zware taak heelt vervuld. Het zal mij aangenaam zijn indien gij het bovenstaan de ter kennis van het geheele politiecorps zult willen brengen." Voldoende aan het verzoek van den bur gemeester is het mij persoonlijk een voor recht ieder van het corps, zonder onderscheid mede op deze wijze mijn erkentelijkheid te mogen betuigen voor zijn schitterende dienst- prestalies gedurende de afgeloopcn jubileums- dagen, waardoor het corps wederom heeft getoond, ook in moeilijke tijden (en volle voor zijn taak berekend te zijn. Ik kan daar aan toevoegen, dat de burgemeester op mijn voorstel heeft goed gevonden, dat het geheele personeel twee dagen extra verlof over 1923 wordt verleend. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv Gem. te Garderen door ds. D. Th. Keek, te Woerden. De directeur van het Centraal-fiureau voor de Statistiek heeft een circulaire ge richt tot de gemeentebesturen, waarin hun wordt meegedeeld, dat in het vervolg geen opgaven meer gevraagd zullen worden van 1 de bouwsommen en de aantallen arbeiders bij de bouwwerken. Voortaan zullen dus alleen opgaven verstrekt behoeven te wor den omtrent de verleende vergunningen, het aantal woningen in aanbouw en gereed gekomen woningen. Een en ander is een gevolg van de inkrimping van het perso neel van het Ccntraal-Bureau voor de Sta tistiek, waardoor bewerking van bovenbe doelde gegevens niet meer mogelijk is. M e j. B. heeft b ij de H a a g- sche polilie aangifte gedaan, dat zij Dins dagavond in de Scheveningsehe Boschjc9 is staande gehouden door een haar onbeken den man, die haar een doek, vermoedelijk gedrenkt in chloroform, onder den neus zou hebben geduwd, waardoor zij bewusteloos zou zijn geraakt. De man zou er toen met haar portemonnaie, inhoudende f 1,25 van door zijn gegaan. Gistermiddag is te Sche- veningen ter haringvisscherij uitgevaren de Jogger Sch. 116. Op de monsterrol kwa men voor, behalve de bemanning, nog drie jongens. Toen de logger echter al een goed eind in zee was, kwam een vierde jongen, die zich in de kooi verstopt had, te voor schijn. Aan teruggaan viel niet meer te den ken, doch een paar sleepbootjes werden uit gezonden om den deugniet terug te halen. Doch ook deze pogingen bleken tevergeefs. Het v/as door onstuimige zee onmogelijk zoo dicht bij den logger te komen, dat de jongen er van kon worden afgelaten en zelfs door de hevige bries, die er stond, kon men in de stecpboolen niet verstaan den naam van den jongen, die luidkeels werd toegeschreeuwd. De ouders, die hun jongen niet hebben zien thuiskomen, moe ten dus maar veronderstellen, dat hun zoon het ruime sop gekozen heeft. Hetvangemeentewegeopde scholen te Delft ter gelegenheid van het Regeeringsjubiieum van do Koningin ten geschenke gegeven boekje 'Zilver op Oran je" is op de Katholieke scholen aldaar niet uitgereikt, als zijnde deze lectuur niet ge schikt voor de kinderen. („Hbl.") De kamernood, dielffDeifl vooral lijdens en kort na den oorlog zóó nij pend was, dat vele studeerenden aan de Technische Hoogeschool dikwijls geen goede sludeergclegenheid konden bemachtigen, behoort thans geheel tot het verleden. Op het oogénblik staan nog ongeveer 300 ka mers te huur. Bij definitieven afslag is het Ooster-Thealer le Rotterdam gisteren in publieke veiling verkocht voor f 205.000 aan den heer F. J. C. van Beers. Voor den inventaris moet f 10.000 boven (len koop prijs worden betaald. Naar de „N. R. Grl." verneemt, zal het Oosler-thealer weer als' bioscoop worden geëxploiteerd. Twee boekhandelaren le Amsterdam kregen dezer dagen bezoek van een inspecteur van de centrale recherche, die hun namens de justitie in overweging gaf de Hollandsche vertaling van het be kende boek „La Garijonne", getiteld „De Vrijgezellin" uit de étalages te verwijderen. De justitie meent, dat er zinsneden in den tekst voorkomen, die sluitend zijn. Tegen het tentoonstellen van de Fransche édilie had de justitie geen bezwaar. Verwacht wordt, dal het verzoek, dat de boekhande laren ten opzichte van de vertaling hebben gekregen, spoedig" door een lastgeving ge volgd zal worden. Een vrouw te Amersfoort heeft bij vergissing haar kindje van vijf maanden in plaats van abdijsiroop lysol laten slikken. Hel kind is overleden. Te Barneveld is Dins- dagavond, tijdens het vuurwerk, waarheen zich bijna alle bewoners hadden begeven, op twee plaatsen ingebroken, n.l. bij den heer J. J. L., onderwijzer aan de openbare school, bij wien f 300 is gestolen, en bij zijn buurman, den hser B. P., hoofdcommies Ier secretarie aldaar. Bij laatstgenoemde wordt niets vermist. De politie te Doelinchem heelt zekeren F. L. aangehouden, verdacht van diefstal van f 700 'ten nadecle van iemand to Winterswijk. Een bedrag van f 250 werd nog op hem gevonden. Uit het gebouw van het kantongerecht te Terberg is gisteren, tijdens de zitting, het rijwiel van den ambtenaar van het O. M. gestolen. Het strandhotel te Schier- monnikoog is reddeloos verloren. De Noord- Westhoek hangt reeds over het duin heen en de val van dit gedeelte kan ook het an dere in zee doen storten. Do inventaris wordt thans geborgen en te Delfzijl opge slagen. Een combinatie is (reeds bezig plan nen to ontwerpen voor een groot 1ste klas- pension met annex een 6-tal villa's- voor families met kinderen. Het grootste gedeel te van het benoodigd kapitaal is reeds toe gezegd. Dit nieuwe hotel zal komen bij den Jacobsweg, in de nabijheid der dennehos- schen en direct aan zee. De vereeniging tot bevor- dering der gezondheid in de grafische vak ken in Nederland heeft voor haar vrouwen en kincfcrfonds van een geliquideerd zieken fonds een gift yan f 9000 ten geschenke ontvangen. Het gebeurde in den tijd, toen de fiets pas was uitgevonden. Een boer ging naar een winkel, om er een te koo- pen, en vroeg er den prijs van. „Honderd tachtig gulden", antwoordde de koopman. „Daar kan ik een koe voor koopen." „Ja, maar wat zou je een idioot figuur maken, als je op den rug van de koe ging rijden". „Dat is mogelijk", zeide de boer; „maar niet half zoo idioot, als wanneer ik pro beerde een fiets te melken", 433e NED. STAATSLOTERIJ., Trekking van Donderdag 13 S^pjfipbe& 4e Klasse 4e LItst. Hooge prlfzeni/ 14533 /400. 1262 9311 20550 elk ƒ200, 14712 J00". Prtizén van6Ï:W_„ 49 50 60 550 603 ,'678 -796 932 1212 1432 1493 1516 1636 1968 2055 2221 2470 2597 2950 3180 31S8 3266 3387 3612 3655 37S6 3835 3935 4360 4371 4421 4513 4623 6634 8127 $211 8465 8685 9107 9SÓ1 9825 9827 9833 9837 9940 10523 11553 12224 12341 12372 12746 12916 13083 13348 13548 1?996 I454S 14864 15070 15077 15248 15298 15711 15724 15885 16187 16476 16571 16992 17O06 17172 17565 17766 17782 18166 18307 18521 18566 18647 18662 19202 19831 19867 20459 20488 20597 20625 20991 21734 21744 22178 22418 22467 22602 22669 4e Klasse 3e Lijst: 931 m.z. 1931: 960 m.z. 1960; 2902 m.z. 1902; 3502 m.z. 2502; 3525 m.z. 2525; 3527 m.z. 2527; 3534 m.z. 2534: 4304 m.z. 4307; 9862 m.z. 9832. Volgende klas 24 Sept. a.s. DE ALGEMEENE TOESTAND. Slresemann heeft zijn rede gisteren ge houden, men zie onder Duilschland. Vrij onomwonden wordt daarin gezegd: wij zijn au bout de notie Latin, wij kunnen het lij delijk verzet niet langer financieren. We zullen ons moeten buigen. liet wordt op een voor het binnenland pas-klaar ge maakte wijze gezegd, vandaar ook nog de korte polemiek met Poincaré of de aange boden garanties al dan niet begrepen zijn in het verdrag van Versailles. Maar op Frankrijk wordt een soort beroep gedaan, om het der Duilsche regeering mogelijk te maken om te capiluleeren door besliste toe zeggingen omtrent Roer- en gebied. De Duit- sche regeering wil niet geheel met leege handen staan voor het eigen volk, wanneer zij zich onderwerpt. In hoeverre Frankrijk daaraan tegemoet zal willen komen? Het is hoogst twijfelachtig. Van de Fransche pers pleit alleen de socialistische „Populaire" voor toegevendheid. Slresemann, schrijft dit blad, heeft in het binnenland een storm te verduren van in- duslrieele oligarchie, aan welks macht hij bezig is een eind le maken. Sluiten nu ook naar builen zijn pogingen tot onderhande len af op de rots van Fransche onverzette lijkheid, dan wordt zijn positie onhoudbaar en is het gedaan met de mogelijkheid van een oplossing in goede harmonie. Dan wordt het veld vrij voor nationalisten of commu nisten. Daarom eische men geen voorwaar den, die voor Slresemann zelfmoord zouden beteekencn. Overigens wil men finaal uilbuiten van de Fransche „overwinning" in de Fransche pers. En inderdaad, de Franschen schijnen le zegevieren. Althans in zooverre het lij- lclijk verzet wel zal verdwijnen. Edoch: wat voor ruilvoordeel heeft do Roerbezet- ting opgeleverd? Daarover zou nog wel een en ander te zeggen zijn Duitschland bevindt zich in een positie, waarin dit van begin Januari van dit jaar toen de Roerbezetling begon, heilig was le noemen. Hoeveel kapitaal is niet in hel holle vat van steunverlcening zonder tegen prestatie gesmeten als anderszins 1 Veel zal er dus afhangen van de beslis singen in het huidige beslissingsstadium. In het bezette gebied zijn weer een reeks milliarden door Franschen en Belgen in be slag genomen. -40 milliard te Gelsenkirchen, 70 le Buer, 30 te Essen, 350 le Dusseldorf, 50 te Duisburg. Opvallen doet, dat de bezetters thans gaan optreden tegen de communisten, wier bla den verboden zijn. Ook de behandeling der gevangen-zittende Krupp-directeuren wordt beter. Opnieuw loopen er geruchten over een ontmoeting lusschen Baldwin en Poincaré op 21 dezer, doch bevestigd is dit nog niet. Er begint in Engeland eenige verwonde ring te heerschtn, soms met woorden van criliek gemengd, dat Baldwin zijn terug komst uit Aix-les-Bai»a steeds uitstelt, ter wijl de algemeene Europeesche toestand zoo kritiek blijft en iederen dag lot verrassin gen aanleiding kan geven. Thans wordt weer gemeld, dat de premier zijn verblijf aldaar opnieuw met een week heeft ver lengd, zoodat hij niet voor einde der volgen de week in Londen kan zijn. Men wijst er op, dat zijn afwezigheid beschouwd kan worden als een geruststellend teeken en dat hij ook te Aix de zaken uitstekend kan vol gen, doch dat hij daar toch uitteraard het contact met zijn collega's en de departemen ten mist, zoodat het in alle opzichten beter zou zijn, als hij zijn vacantiereis bekortte. Onder Italië zal men een verklaring vin den van Mussolini. Hij schijnt, zie ook hier achter het verhandelde in de vergadering van den Volkenbond, het pleit gewonnen te hebben, in zooverre de Volkenbond zich niet meer met het Italiaansch-Grieksch con flict zal inlaten en dit de doofpot in zal duwen. Wat evenwel moeilijk zou worden, wanneer de ontruiming van Korfoe toch nog eens niet naar wensch zou gaan. De vergadering van den Volkenbond heeft in allerlei toonaard den lof gezongen van het hulpwerk in Oostenrijk. De voorzitter van den Bondsraad, Isji, deelde namens dien raad aan de vergade ring het volgende mede: De kwestie der Grieksch-Italiaansche oneenigheid blijft den raad bezig houden- en de besprekingen duren voort. De raad heeft hoop, dat het geschil tot een bevredigende oplossing zal kunnen worden gebracht. Om deze redenen hield Isji zich overtuigd, 'dat de leden der vergadering zich willen onthouden van alle besprekingen dezer gewichtige aangelegen-, heid. Loudon (Nederland) verklaarde uitdruk king te geven aan de meening van alle aan wezigen als hij het yertrouwen uitsprak, dat de raad voor het .einde dgr zitting wel een mededeeling aan de vergadering zou willen doen over den stand van hef geschil. Hierna ging de vergadering over tot de algemeene besprekingen van het verslag door den raad aan de vergadering uitge bracht over de werkzaamheden in het afge- loopen jaar. Edwards (Chili) verklaarde, dat hel rapport een duidelijk en indruk wekkend denkbeeld geeft van de verschei denheid der werkzaamheden van den bond, die het middelpunt is waarom zich lang zaam doch krachtig de groote evolutie vol trekt naar de organisatie der onderlinge betrekkingen tusschen de volken. Hij uitte de hoop, dat het herstel van Oostenrijk de inleiding zal blijken te zijn tot het nog veel grooter werk, nl. het financieel herstel van geheel midden-Europa. De werkzaamheden der Pan-Amerikaansche conferentie van Santiago zullen voor den Volkenbond nut tig kunnen zijn. De landen van Latijnsch Amerika hebben hun legers zeer vermin derd en ook in moreelen zin is de ontwa pening daar zeer ver opgeschoten. Welis waar heeft men le Santiago nog geen alge meene overeenstemming over de ontwape ning bereikt, doch die overeenstemming schijnt spoedig tot stand te zullen komen. Resumecrend kan men zeggen dat de gees tesgesteldheid te Santiago door 21 landen van Latijnsch Amerika getoond, overeen komt met de idealen van den Volkenbond. Arfa-ed-Dowlch (Perzië) betoogde de noodzakelijkheid aan den Volkenbond de materieele en fmancieele middelen le ge ven die noodig zijn opdat hij zijn vredes- zending zou kunnen vervullen. De internationale conferentie, door de Fransche regeering onder het gezag van den Volkenbond bijeengeroepen ter bestrijding der pornografie, heeft haar werkzaamheden beëindigd door het aannemen van de de finitieve redactie eener ontwerp-conventie ter bestrijding van dit euvel. DUITSCHLAND. Rijkskanselier Slresemann heeft gisteren bij een bijeenkomst van den president naar aanleiding van het optreden van een nieu wen chef zijn aangekondigde rede gehou den. Nadat hij een uiteenzetting had gegeven van den economischen en financieelen toe stand en speciaal de maatregelen had be sproken, die getroffen zijn om de deprecia tie der valuta tegen te gaan, ging hij als volgt voort: Openbaarheid is beter dan illusie en der halve, zal ik vrijuit spreken. Zoolang het buitenlarrdsch politieke con flict, niet is opgelost, kan de fmancieele quaestie niet in orde worden gebracht, de depreciatie der mark niet worden tegenge gaan, een economische saneering «niet wor den tot stand gebracht. De regeering heelt zich van de eerste dagen barer ambtsaan vaarding de oplossing van het Roerconflict tot laak gesteld. Deze kan niet geschieden alleen door de voortzetting van het lijdelijk verzet. Door massa-politiek is deze quaestie niet te regelen. Het doel van het lijdelijk verzet kan slechts zijn liet Roergebied le bevrijden, maar het tegenwoordige contact met Frankrijk toont tevens de bestaande moeilijkheden aan. Voor Duilschland 19 de quaestie der souvereiniteit over 't Rijnland en het herstel der vrijheid van het Roer gebied van het hoogste belang en het is bereid daarvoor reëele waarborgen le geven. De Fransche minister-president heeft on langs verklaard, dat hij aan de positieve zekerheid, die Frankrijk in handen had, de voorkeur gaf boven theoretische rechten, en hij was niet voornemens panden tegen algemeene waarborgen in te ruilen. De waarborgen, die Duitschland heeft voorge steld, behooren volgens hem lot de hypo theken, welke het verdrag van Versailles den geallieerden op het gezamenlijk bezit van het Üuitsche Rijk en de landen ver leent. Deze opvalling van den Franschen minister-president berust op een abuis. Volgens het verdrag van Versailles is Duilschland voor het nakomen zijner ver plichtingen - alleen aansprakelijk met het vermogen des Rijks en der landen. Wat spr. heeft voorgesteld, betreft echter de onmiddellijke opvordering van het particu lier bezit en gaat derhalve op dit punt ver der dan het verdrag van Versailles. Het is eveneens een realiseerbaar pènd, de garanties van het verdrag van Versailles voor het oogénblik echter niet. Naast het rijksbezit moet ook het privaatbezit ten be hoeve van het Rijk als pand worden ge geven en wel tot een bepaald percentage. Dit bezit zou als reëele waarde in een „Treuhandgesellschaft" kunnen worden in gebracht, in welker directie de schade- vergoedings-schuldeischers zitting zouden kunnen nemen, De rente uit de hypotheken zou aan de Treuhandgesellschaft komen. Deze zou in staal zijn door de uitgifte van obligaties een leening op te nemen. Daar door zou ds mogelijkheid ontslaan Frank rijk onmiddellijk in het bezit van een groo te som te stellen. Evenzoo zou de rente betaling binnen redelijken tijd vlottend kunnen worden gemaakt. Een dergelijke oplossing zou geen alge meene waarborg cn geen theoretisch recht zijn, doch een concreet feit, vrij yan elke dubbelzinnigheid. Zij zou Frankrijk in het bezit van betaalmiddelen stellen, waardoor aan zijn eischen voor de ontruiming van het Roergebied zou zijn voldaan. Voor de ver wezenlijking is echter noodig, dat Duilsch land weder over het Roergebied beschikt, alsmede het herstel zijner souvereiniteit iii het Rijnland. Zij is in staat de quaestie van het lijdelijk verzet op te lossen. Wanneer men Duilsch land de zekerheid geeft, dat op grond van zulk een overeenkomst het Roergebied wordt ontruimd en dat in het Rijnland Duitschland in zijn oude rechten wordt hersteld; wanneer men Duitschland do zekerheid geeft, dat Rijn en Roer aan het vaderland worden teruggegeven, dan kan in dit grooie economische gebied de arbeid worden hervat. De Rijkskanselier verklaarde verder, wij volgen het „Hbld.", dat hij hoopt op de mo gelijkheid eener regeling. Frankrijk heeft herhaaldelijk verklaard, dat geen annexatie in zijn voornemen ligt en dat het niet aan de Roer denkt te blij ven. Engeland, België en Italië zullen wel met deze opyalling akkoord gaan. Voor Duitschland is het de vraag, of zijn bedrijfa- leven de lasten zal kunnen dragen. Spr. zeide er met voldoening op te kun nen wijzen, dat het huidige kabinet door lei dende personen uit het bedrijfsleven aan biedingen waren gedaan, die Duitschland tot de heden voorgestelde betaling in slaat zouden stellen. Hij eindigde met een beroep op het Fran sche volk voor rechtvaardigheid. Hoe zwaar het leven in Duitschland 13 geworden bewijst, dat een brood al 4.200.000 mark kosf. Het Rijksindexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud (voeding, woning, verwarming, verliehtmg en kleeding) be droeg volgens berekeningen van het rijks- bureau voor de statistiek 01* 10 September 5.051.046. De stijging tegenover de vooraf gaande week bedraagt derhalve 173.7 pCt. SPANJE.. In verschillende deelen van Spanje wor den proteslbetoogingen gehouden tegen den oorlog in Marokko, die voornamelijk van ar beiders uitgaan. De civiele gouverneur van Santander verbood de demonstraties, het geen tot een algemeene werkstaking heeft geleid. PORTUGAL. De politie 'heeft een drietal jeugdige syn dicalisten gearresteerd, die blijkbaar een moordaanslag op den premier in den zin hadden. Zij waren allen zwaar gewapend en zwierven rond de wachtende auto van den premier. ITALIË. In de vergadering van den ministerraad heeft Mussolini verklaard, dat de buiten- landsehe toestand de volgende gezichtspun ten oplevert, die de volle aandacht waard zijn: Het Italiaansck-Grieksehe geschil is in het stadium getreden van de uitvoering der sancties van den gezantenraad, die in grooto lijnen de eischen van het eerste Italiaan- sche ultimatum overgenomen heeft. De krachtige houding van Italië heeft de tus- sehenkomst van den Volkenbond afgewend. De ontruiming van Korfoe zal plaats heb ben, zooals gezegd en herhaald is, nadat de, eischen der nota van den gezantenraad niet alleen formeel aanvaard, maar uitgevoerd zullen zijn. Dis is volkomen correct; nie mand kan de gocdo trouw van Italië be-, twijfelen. Zoodra er genoegdoening heeft plaats gehad, zal Italië de eilanden ontrui men, die eenvoudig in besh g genomen zijn als een pand. De aandrang van zekere bui- tenlandsche zijde is ongepast, tendentieus en zelfs kwetsend. In Italië en op Korfoe moet men nu al leen afwachten dat Griekenland zijn plicht geheel nakomt. Wat de kwestie van Fiume betreft, bracht hij de laatste gebeurtenissen in herinnering. Op 31 Augustus besloot de gemengde com missie haar arbeid cn deelde het resultaat aan de regeering mede. De Italiaansëbejf®- geering maakte to Belgrado bekend, da men vóór don 15 Sept. tot een regeling Icomcn moest, gegeven do moreele en stof felijke malaise, waarin Fiume zich bevindt, ondanks de hulp der Italiaansche regeering Italië stelde aan de regeering te Belgrado een laatste, HJsticK billijke en verzoenen de oplossing voor, die door den Zuid-Slt; vischen gezant to Rome, is overgebracht. Tot op heden is er geen accoord binnen ge komen. Ieder oordeel is dus voorbarig en de commentaren der pers missen allen grond* Er bestaat nog steeds een kans op een over eenkomst zonder arbitrage, vooral indien de regeering te Belgrado er in slaagt om de betrekkingen tusschen de twee landen op ëen minder enghartige en provinciale wijze te beschouwen. Als het oogénblik gekomen is, zullen de goedo trouw en het geduld dér Italiaansche regeering met de documenten in de hand worden bewezen. Over do kwestie van het herstel en de Roer zeide Mussolini: In mijn vorige ver klaringen heb ik gezinspeeld op do moge lijkheid. eener c/ntspanning in de kwestie van het herstel en de Roer. Deze ontspan ning is toegenomen, vooral na do rede van Stresemann te Stuttgart. Ik meen een spoe- idig begin van definitieve onderhandelingen te voorzien. Men moet echter niet meenen, dat de oplossing makkelijk en nabij is, ge zien den ingcw.'kkelden aard der hinderpa len en der belangen, die op het spel staan.- De horizon zal echter 01 klaren. Het lijdelijk verzet heeft geen zin, Het verzet voortzetten beteekent, de ramp onvermijdelijk maken. De Italiïianscbo re geering is in dien ziu te Berlijn tusschen beido gekomen. Is het noodig hieraan toe te voegen, dat Italië direct betrokken is bij het tegenwoordige „stadium" van ont spanning" van de Roerkwestie en dat de belangen van Italië met zorg zullen gevrij waard worden in de regeling, waarover men in vage bewoordingen spreekt of in ieder stelsel, dat zou kinnen voortkomen uit de diplomatieke besprekingen, met het oog op. een eventueel inter-geallieerde conferentie. Na een bespreking van ongeveer twee uur, waaraan bijna alle ministers deelnamen, heeft de raad met algemeene stemmen de besluiten en de houding van Mussolini goed gekeurd. Op voorstel van minister Diaz be sloot de ministerraad aan den koning een besluit ter teekeniDg voor te leggen, om een decoratie te verleenen aan de slachtoffers van den aanslag te Janina. 20 Sept. den eersten verjaardag dor fas cistische heerschappij, zal» Mussolini een rede houden te Tusijn. BULGARIJE. De regeering heeft alle leiders der com munisten en agrariërs in hechtenis doen nemen. Zulks uit vrees voor een tegen< staatsgreep. BUITENLANDSCH GEMENGD. In den trein welke gistermorgen om 6 u. 3 min. aan het Anhalter Bahnhof uit Frank-' fort a. Main aankwam, is een ernstige mi3H daad gepleegd. Een tot nu toe onbekend gej bleven passagier werd namelijk in een wa« gon 2do klasse overvallen en met een ijze ren stang dusdanig mishandeld, dat hij aan de bekomen wonden is. öyorleden4 De is onbekend*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2