Dinsdag 11 September 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws^ van heden. GEMENGD NIEUWS. PRWS DER ADVERTENTIEN: t ga Ctó. Per reset, 'Bij regeWxarnamont teJangriS j Itóeraa prife. cï? v i Kleine adverientierf, uitsluitend By Vöbruilie^ Saline, Woensdags en Zaterdags 50 Ots^ bij eeP maximum aantal woorden van SO. j Tnp-a^-n volgens postrecht. Voor evenïueelé op* Kending van brieven 10 Cts. porto to betalen^ j Bewijsnummer B Cts. 11 Bureau Hoordeindspieln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque. en Girodienst No. 57055. Postbus No. Si V t;FRIJS DEZER COURANT! 'V Voor teI3ou g. ff mnd. fj 2.35, p. weeE Ö-Ilj Boften Beiden!, waar agfenlen gevestigd - per week DM. iï- ö.ïff] Franco p<$^ pórt 2.35 H: portoEosfeaT^ Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19482. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkcl iVischmarkt 18, tel. 1225 is Woensdag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.14—0.22, SCHOL a f 0.1410.29, MAKREEL a f 0.29 KABELJAUW a f 0.40 en TARBOT a f 0.80 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem, Leiden, 11 September 1923. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door J. de Bruyn te Leiden een verzoekschrift is ingediend ter bekoming van vertol voor den yerkoop van alcoholhoudenden anderen dan Sterken drank voor gebruik ter plaatse van yerkoop in het perceel Vrouwenkerkchoor- pleeg No. 5. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 11 September 1923. i Men schrijft ons: Zooals bekend zal zijn, is men vanwege liet gemeentebestuur van Leiden al eenigen tijd doende met de inrichting van een woon wagenkamp aan den Morschweg. Nu is wel een en ander aan le merken op de keuze van de plaats, zoo vlak achter het kruithuis en het daarnaast gelegen militaire wacht huis. Ook zal voor menigeen nu wel groo- tendeels bedorven zijn het genot van een rustigen en veiligen wandelweg, zooals de Morsch dien nog bood Toch is een woon wagenkamp daar beter gelegen dan aan den Haarlemmerweg, die wegens de on houdbare toestanden in het geïmproviseerde kamp hij den overweg van het spoor be rucht was geworden. Doch nu is er een groote leemte, dal de zwervers nog altijd verstoken zijn van be hoorlijk drinkwater; zelfs een provisioneele standpijp ontbreekt. Slootwater daarvoor nemen gaat niet aan, te meer, daar er op het terrein geen privaten zijn en bijgevolg jöe slooten daarvoor worden gebruikt. Tot n9g toe valt men den commandant vaü het jachthuis gedurig lastig met verzoek om jjraler. Maar deze ontving het consigne vieen water afgeven", en terecht, want ;JSze zaak betreft noch het garnizoen noch «et militaire departement; en de gemeente Leiden verzuimde een overeenkomst aan te gaan met het Rijk ten aanzien van de wa terverstrekking aan de wagenbewoners vopr don lijd, dat er geen leiding is aangebracht cp het terrein. Nu komt de wachthebbende onderofficier in groote moeilijkheid; aan den eenen kant wil hij die menschen, ook om des vredes wil, wel aan water helpen, maar aan den anderen kant moet hij zich houden aan zijn orders. Afgezien hiervan is de man door die herhaalde bezoeken en .verzoeken in het niet denkbeeldige gevaar van in allerlei ongewenschte aanraking met die haveloozen le komen; te meer, nu hij op zichzelf alleen is aangewezen op zijn geïsoleerden post, daar doorloopend politie toezicht ontbreekt. Moge ten spoedigste in de hier aangege ven leemte worden voorzien, voordat de wagenslroom voor den derden October be gint le komen! Naar wij vernemen, zal de Centrale Commissie voor Arbeidsontwikkeling mor gen, Woensdagavond, ditmaal niet in den tuin van „Musis Sacrum", doch op „Den Burcht" haar laatste zomer-concert geven .voor werkloozen-onlspanning. Voor dit concert hebben de Arbeiders- Muziekvereeniging „Nieuw-Leven", de bari ton-zanger „Sibenio" en de pianist, den heer Hugo van Vliet, uit Zaandam, hun belang- looze medewerking toegezegd. Wij zijn er verzekerd van, dat, evenals alle vorige concerten, georganiseerd door de C. C. v. A., ook dit concert, gezien de sa menstelling van het programma best zal slagen. De heer Backer, pachter van „Den Burcht", bewees de Commissie een grooten dienst door, nu de tuin van „Musis" niet beschikbaar was, geheel gratis hel Burcht terrein aan te bieden. Het programma luidt Le Congo, marche, J. de WolfOuver ture, Lustspiel, L. Blaa7,w Le Val de l'Am- blève, Fantaisie, D. D. Belleflamme optre den van den gevierden bariton-zanger Si benio" a. Aria uit de Opera „De Bruiloft van Figaro", Mozartb. Hosanna, Granier a. Ons Lied, H. v. Tussenbroek b. M'n Boe- renlandje, H. v. Tussenbroek c. Satan lacht, OnlwapeningsnummerFacile, Fan- iaisie, P. A. Slenz Am Meeresstrande, Valse de Concert, Max FischerSecret de Sphinx, Fantaisie, G. Gadenne, en Ruc- phensch Feestmarsch, J. R. van der Glas. Door den aannemer van het laatste blok van de „Woningbouwvereniging „De Eendracht", de lieer Bles, uit Oegstgeest, is het stukadoorswerk gegund aan firma Graafmans, alhier, de granietwerken aan de firma Groenewegen en Doeve, alhier, het loQ^gieterswerk aan den heer Hoes, te Lisse. Het schilderswerk is opgedragen aan den heer Cossel, te Oegstgeest. Da jaarlijkscEe vergadering van liet Leidscha Pilgrim Fathers Genootschap i3 nader vastgesteld op Donderdag 20 dezer* Naar wij vernemen, is bij een deel der bevolking alhier een soort boycot-beweging begonnen tegen de Katwijksche visschers en vrouwen, die hier met visch venten. Zulks in verband met wat daar Zondag is voorgevallen. Bij de tram werden eenige visschers las tig gevallen, werd verhaald, die het daarop raadzaam achten maar direct terug te kee- rcn. Ook op de vischmarkt was het zoo troe bel, dat spoedig al wat visch verkocht ver-, dwenen was. Gisteravond geraakte aan de Koorn- brug de 41-jarige schipper J. W. K. te water, tengevolge van misstappen. Door voorbijgan gers en een agent van politie is hij gered, zoodat hij met een nat pak vrij kwam. In een sloot aan den Heerensingel ie gistermiddag de 3-jarige W. B. in een on bewaakt oogenblik verdronken. Als verdacht van diefstal van geld is aangehouden C. J. v." F., 16 jaar oud. Twee rijwielhandelaren hier ter slede hebben aangifte gedaan, dat bij ieder een rijwiel is verduisterd. Gisteravond is een 27-jarige vrouw be wusteloos op de Steenstraat gevonden en naar het Acad. Ziekenhuis- gebracht. Zij is nu bij kennis en schijnt in overspannen toestand te verkeeren. De familie zal op de hoogte worden gebracht. In een logement in de Clarasteeg heeft W. A. v. L. een glasruit vernield. De bena deelde is schadeloos gesteld, nadat de poli tie zich met het geval- had bemoeid. Voor de Rijkspostspaarbank is ten postkantore alhier in Augustus op spaar bankboekjes ingelegd f 107.625,22 en terug betaald f 111.827,10; derhalve minder inge legd dan terugbetaald f4201,88. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 120. Door lusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staalsschuldboekjes inge schreven nominaal f 200, en afgeschreven nominaal f 900, derhalve minder in- dan al- geschreven f 700. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd: één order, tot een nominaal bedrag van 500 gulden. Ontvangst van de Hooge Colleges van Staat en cour van gelnkwensching. Gistermiddag om halfdrio heeft de Ko ningin in Den Haag, de Hoogo Ooileges van Staat: den Raad van State, den^Hoo- gen Raad en do Algemeene Rekenkamer, in de gelegenheid gesteld, Haar geluk te wenschen met Haar 25-jarig Regeerings- jubileum. De leden dezer ooileges waren in ambts gewaad gekleed, dat, wat betreft denHoo- gen Raad, bestond in de met randen van hermelijn omboomde toga's en baretten. Bij deze ontvangst heeft do vice-presi dent van den Raad van State, mr. W. F. v*. Leeuwen, tot de Koningin do volgende toespraak gericht: Maj esteit I Do Raad van State stelt het op hoogen prijs, door Uvvo Majesteit in de gelegen heid gesteld te zijn, Haar hulde te broc^ gen en zijn gelukwenschen aan to bieden. Het is niet slechts do grondwettelijke Band, die er tussdken Uwe Majesteit on den Raad van State bestaat,, welke den Raad noopt Uwe Majesteit te huldigen; de wijze, waarop Uwe Majesteit zich ge heel gegeven heeft aan de behartiging van 's Lands belang is boven 's Raads lof ver heven. De Raad weet ook, hoever Uwe Ma jesteit Hare belangstelling heeft uitge strekt en dat die belangstelling steeds ge- rioh't is geweest op alles wat Land en Volk ten goede kon komen. Uwe Majesteit mag met groote dank baarheid en met niet minder voldoening terugzien op de vijf en twintig jaren, die thans achter ons liggen en het is 's Raads vurige bede, dat het den Almachtige moge behagen Uwer Majesteit do gezondheid en He kracht te blijven schenken, die Haar voorbeeld van plichtsbetrachting voor Haar Volk in staat zullen stellen nog een lange reeks van jaren de teugels van het bewind in handen te houden. De Koningin antwoordde hierop als volgt: „Het is mij aangenaam, Mijne Heere/a, het college, waarvan ik het voorzitterschap bekleed, heden voor mij te zien en ik dank u oprecht voor de hulde en heilwensehen, welke u, Mijnheer da Vice-President, hebt vertolkt. Hoewel de gelégenheid om aan uwe-be raadslagingen deel te nemen mij doorgaans ontbreekt, hebben de vruchten ^aarvan mijne géheele aandacht. Het is mij daarbij niet ontgaan, dat uwe moeilijke en veel zijdige taak vooral in den laatsten tijd zienderoogen toeneemt. De wijze waarop gij haar desondanks immer hebt vervuld doet het mij op prijs stellen in de gelegenheid te zijn u daar voor in deze dagen uitdrukkelijk mijn waardeering en dankbaarheid te betuigen en daarbij als mijn overtuiging uit te spre ken dat de raad zijn heilzamen arbeid in 's lands belang onverpoosd zal voortzet ten. De president van den Hoogen Raad der Nederlanden, jhr mr. W. H. de Savornin Lohman, sprak H. M. als volgt toe: Majesteit"! Waar uw volk zioh in dankbaar herden ken rondom uwen Troon heeft geschaard om Uwe Majesteit zijn hulde te brengen, acht de Hooge Raad der Nederlanden heb een onwaardeerbaar voorrecht uiting te mogen geven laan wat in hem leeft. Geroepen om binnen de grenzen van het vaderland in naam van LI we Majesteit mede te werken aan den opbouw van het Recht, is de Hooge Raad diep doordron gen van de overtuiging, dat welke samen leving ook anders dan door Recht onbe staanbaar is. Nederland, dat als klein land weet dat het zieh enkel hierop steunen kan, maar ook steunen mag, voelde zich gelukkig, toen in de voorbijgegane jaren van Uwer Majesteits regeering met meer kracht dan ooit de gedachte van "vrede door recht zich scheen baan to breken. Wreed werd die verwachting verboord door de verschrik kelijke jaren die achter ons liggen, en die vooral op de schouders van Uwe Maje steit zoo grocte en drukkende verant woordelijkheid hebben geladen. Maar wij mogen hopen, dat het doorgestane üjden bij de gansche menschheid de souvereini- teit van het recht een schrede nader zal hebben gebracht, en dankbaar zien wij haar weder opleven in de schepping van het Permanente Hof van Internationale Justitie, dat tot onze groote vreugde zijn zetel beeft binnen de grenzen van uw rijk. ,,Het Recht is Uw blazoen!" zoo werd uwe Majesteit een dezer dagen bij de her denking van wat Uw Huis voor Neder land is geweest, toegezongen. Die woorden tot de onze makende, bidden wij Uwe Ma jesteit toe, dat God U moge geven een lange reeks van voorspoedige jaren, waar in ïiaar binnen de eenheid van Uw volk door rechtvaardigheid worde bevestigd en ons volksbestaan naar buiten op den grond slag van het Recht in Vr^de blijve gehand haafd:" De Koningin antwoordde hierop als volgt „Uw tegenwoordigheid heden, mijne Heeren, verblijdt mij zeer en ik idank u op recht en hartelijk voor de hulde en heil- wenschen mij aangeboden, welke u, mijn beer de president, in zoo vriendelijke woorden hebt geuit. Volkomen beseffende, dat het Recht een dex steunpilaren van den Staat is heb ik zijne handhaving en ontwikkeling steeds met de grootste belangsteling gevolgd en met niet minder voldoening gezien hoe ons vaderland op dat gebied steeds voorging. Met u heeft het dan ook mij zeer ver heugd dat het Permanente Hof van Inter nationale Justitie te 's-Gravenhage zijn zetel gekregen heeft, omdat ik daarin het bewijs zie, dat de arbeid en*bet streven der Nederlandsche Rechtsgeleerden en staatslieden ook buiten onze grenzen er kend en op prijs gesteld wordt. Wees verzekerd dat ik voor de geest van wijsheid, onpartijdigheid en hooge plichts betrachting waarmede Gij, Mijne Heeren, uw gewichtig en veeleischend ambt vervuld steeds do grootste waardeering heb ge- Eajl. Het is mij een behoefte, die op dezen, dag nogmaals openlijk uit te spreken en u voor uwen zegenrijken arbeid gedurenae Eet thans afgesloten tijdperk mijner re- geering mijn hartgrondigen dank te be tuigen." De president van de Algemeene Reken kamer, jhr. mr. J. H. van Keenen, hield daarna tot H. M. de volgende toespraak: Majesteit 1 .Erkentelijk voor de gelegenheid haar daartoe gegeven brengt ook de Algemeene Rekenkamer U hulde bij de herdenking van de 25 jaren die zijn verloopen, sedert Uwe Majesteit, de Regeering der Nederlanden aanvaardde. Van ganscber harte deelt de Kamer in den jubel van Uw volk dat daardoor uiting heeft gegeven aan zijne liefde voor uwe Majesteit en Haar Huis en tevens aan zijne dankbaarheid voor de wijze waarop uwe Majesteit heeft ingelost de destijds gedane belofte, al Hare krachten te wij den aan het welzijn en den bloei van Haar dierbaar vaderland. Moge Gods zegen tot in lengte van da gen rusten op Uwe Majesteit, op Haar Huis en op Haren arbeid De Koningin heeft deze rede als volgt beantwoord „Voor de woorden welke u, mijnheer de voorzitter, namens He Kamer tot fcilj gericht hebt ter aanbieding harer hulde cn heilwenschen dank ik u ten. zeerste. Ik ben er bijzonder gevoelig voor. Van mijn kant stel ik er prijs op bij deze gelegenheid uiting te kunnen geven aan mijn groote erkentelijkheid en waardee- rïng voor de nauwgezette wijze waarop de kamer steeds haar moeilijke en gewichtige werkzaamheden heeft verricht. Zij waar borgt mij dat de Rekenkamer zich ook in deze voor ;6 lands financiën zoo bij uit-= stek moeilijke tijden tegen 'haar taak vol komen opgewassen zal blijven fcoonen'1. Bij al deze audiënties en toespraken was de Prins tegenwoordig. Het stopzetten van de periodieke verhoogingen. „Ons Weekblad", orgaan van den Neder- landsclien Bond van werklieden in over heidsdienst, publiceert den brief van de Re geering aan de centrale, commissie voor ge organiseerd overleg over tijdelijke stopzet ting van de periodieke verhoogingen. (Het is inmiddels reeds bekend, dat de commissie met algemeene stemmen zich hiertegen heeft verklaard). De brief luidt als volgt De noodzakelijkheid, om zoo spoedig mo gelijk te geraken tot een zoodanige verla ging der uitgaven, dat geen tekort op den gewonen dienst meer open zal staan, nooot tot het nemen van tijdelijke maatregelen, welke het z.g.n. „automatisch accrès" dier uilgaven zooveel mogelijk tegengaan. Ter wijl in normale omstandigheden een derge lijk accrès pleegt le worden opgewogen door het automatisch toenemen der middelen, is de toestand op het oogenblik zoo, dat in de eerste jaren nog met een daling der midde len zal moeien worden gerekend. Waar de maatregelen tot terugbrenging van het peil der uitgaven althans in de eerste jaren niet een zoodanig' effect zullen sorteeren, dat op een overschot kan worden gerekend, zijn c^us bijzondere maatregelen noodig, welke het automatisch accrès der uitgaven hetzij geheel of gedeeltelijk opvangen, tot het mo ment, dat het evenwicht in de Staatsfinan ciën geacht kan worden te zijn hersteld. Daarvan zal men eerst dan kunnen spreken, indien wederom het normale accrès zich ook bij de middelen voordoet. De Regeering acht, op grond van het hier uiteengezette, als een der noodzakelijke maatregelen een tijdelijk stopzetten van de periodieke verhoogingen noodzakelijk. Zij stelt zich voor, dat die stopzetting niet lan ger dan drie jaren noodig zal zijn, in af wachting overigens van de overweging van een nieuwe regeling dier periodieke verhoo gingen, welke nieuwe regeling zij aanvan kelijk wenschelijk acht. Zij zal over den hierbedoelden maatregel gaarne spoedig het advies uwer commissie ontvangen. Kon dit advies haar vóór 10 September bereiken, dan zal zij dit zeer op prijs stellen. Het spreekt vanzelf, dat de technische re geling van het «stopzetten der periodieke ver hoogingen een nadere overweging noodig zal maken. Die regeling houdt trouwens verband met de regeling, welke de Regeering in liet algemeen ten aanzien van de salarissen denkt te treffen. Waar over die regelingen te zijner tijd nader het oordeel uwer com missie zal moeten worden gevraagd, lijkt het niet noodig daarover reeds thans in bijzon derheden te treden. Het advies, dat thans wordt gevraagd, moge daarom uitsluitend de principieele vraag van het stopzetten der periodieke verhoogingen betreffen. Namens de gemeentebesturen van Den Haag en Utrecht zijn adressen van geluk- wensch aan II. M. dc Koningin aangeboden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht heeft Haar ter gelegenheid van Ilaar Regeeringsjubileum een zilveren pen ning aangeboden. De prinsen van Solo en Djokjakarta, vergezeld door den heer Oudemans, en de sultan van Boeloengan, vergezeld door den heer Ziech, hebben gisteren een bezoek ge bracht aan het gebouw van het Nederland sche Roode Kruis in Den Hang om van hun belangstelling in den arbeid van deze in stelling te doen blijken. Zij werden ontvan gen door Prins Hendrik, voorzitter, en de leden van het dagelijksch bestuur der Ver- eeniging. De Prins heeft hen daarbij met een enkel woord toegesproken en aan ieder der hooge Indische bezoekers het kruis van verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis overhandigd. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan B. G. B. van Steen hoven, letterzetter bij de firma E. de Bont en Zoon, te Rotterdam. De besturen der zes samenwerkende Zendingscorporaties le Oegstgeest hebben een „week van gebed, toewijding en offer" voor de Zending in on9 land uitgeschreven van 11 tot 18 Nov. a.s. Te Alkmaar is gistermorgen na een kortstondige ziekte overleden dr. E. G. B Blommendaal, rector aan het gymnasium al daar Maandag 3 September heeft te Utrecht op uitnoodiging en onder leiding van het dagelijksch bestuur der Katholieke Sociale Actie, een bespreking plaats gehad van be stuursleden van de.Federatie van R.-K. Werkgeversvereenigingen, het Verbond van Werkgeversvakvoreenigingen, de Alg. R.-K. Officierenvereenigingen en de R.-.K. Kun- stenaarsvereeniging, over het vraagstuk van de ofganisatie van hoogere of leidende stan den en vrije beroepen. De Alg. R.-K. Ambtenarenvereeniging en de R.-K. Artsenvereeniging hadden bericht gezonden, dat haar bestuursleden verhin derd waren de bespreking bij te wonen. Na een-uitvoerige en van groote homo geniteit van opvatting bij de aanwezige af gevaardigden blijk gevende bespreking werd, zoo meldt het Katholiek Sociaal Weekblad, besloten de verdere bestudeering en behan deling van deze aangelegenheid toe te ver trouwen aan de reeds op haar vergadering van 1 Juni 1920 te Maastricht door de Alg. R.-K. Werkgeversvereeniging in het leven geroepen commissie tot uitbrenging van een rapport inzake de vereeniging van hoogere standen, welke commissie, na contact ge zocht te hebben met de A.R.K.A., de A.R K.O. en R.K. Artsenvereeniging, den lsten September 1920 haar rapport heeft vast gesteld. Het hoofdbestuur der Unie van Chris telijke Onderwijzers heeft in zijn laatste vergadering besloten, een zeer krachtige actie te voeren tegen de voorgenomen in trekking van art. 40 van het bezoldigings besluit. Het heeft in deze samenwerking gezocht met do Vereeniging van Chr. On derwijzers. BINNENLAND. Te Katwijk-aan-Zee verkeer! men ovel hel lot van de bemanning van twee loggers in het onzekere. De ontvangst van de Hooge Colleges van Staat door H. M» en cour van gelukwens sching. De brief van de Regeering aan de central® commissie voor georganiseerd overleg over een tijdelijk stopzetten van de periodiek® verhoogingen. f BUITENLAND w Opmerkelijke verklaring van den Duit* schen minister van binnenl. zaken. Al of niet directe ontruiming van Korfoö door Italië y De vergadering van den Volkenbond. 2 De Ilaliaansche regeering heeft d® heeren W. de Vlugt, burgemeester van Am sterdam, en Paul Loeb, voorzitter van de. Italiaansche Kamer van Koophandel, be-i noemd tot commandeurs in de lyroonorde van Italië. („Ildbl."^ „De Maasbode" schrijfl: „De „N. R. Ct." bevatte dezer dagen het ook in ons blad overgenomen bericht, dat een aantal personen, waaronder verschei dene Katholieken, in den adelstand zouden worden verheven. Wij hebben getracht Van dit bericht be-t vestiging te krijgen, maar het is ons niet mogen gelukken. In kringen, welke toch ze-, ker geacht mogen worden op dc hoogte te zij, wanneer er iets in den zin als door het bericht bedoeld hangende was, wist men van niets. De twijfel aan de juistheid van het be richt wordt bovendien nog versterkt door hetgeen ons meer van andere zijde ter oore is gekomen, n.l. dat den Iloogen Raad van Adel onlangs om advies is gevraagd over de kwestie, of het gewenscht zou zijn nieuwen adeldom te verleenen. De meeningen in dit hooge college moeten aanvankelijk zeer verdeeld zijn geweest, maar ten slotte heeft het besloten te adviseeren geen nieuwen adeldom le verleenen." Het departement van Buitenlandsch'o Zaken lieeft van don Gezant te Tokio be richt ontvangen, dat ook de families Dus- seldorp, Monis, Donker Curtius, Carst, Scheuten, Plate en Hornebrink, behalve de oude mevrouw Hornebrink, die vermist is, in veilicheid zijn; mejuffrouw Carst is ge wond. Vermist worden voorts do heeren P. Hylkema, Geerts en Van Doorn. De audiëntie van den Minister va% Waterstaat zal a.s. Vrijdag hiet plaats heb* ben. UIT NED. OOST-INDIE. Het politieschandaal. BATAVIA 10 Sept. („Aneta"). De hoofd commissaris Van llossou is in preve'htieve hechtenis gesteld, een gevolg van een gedu rende maanden gehouden onderzoek, waar toe voornamelijk was overgegaan na de ar restatie van den Chineeschen hoofdrecher- cheur, in verband met diens talrijke afper singen. De assistent-resident constateerde fraudes in loonstaten door onvoldoende terugstorting van gelden van vaceerende betrekkingen, achterhouding van boeten en betaling van privé-uitgaven uit de politie* kas, enz. Van Rossen heeft ten volle be kend en erkende in 1V6 jaar een ton te heb ben verduisterd. De administrateur van het hoofdcommissariaat, H. A. S. Siegers, be kende volmondig. Geschorst zijn W. J. Kel der, hoofd van de afdeeling Opium, Kpks,' opiumopzietoor en voorts de commissaris van politie 2e klasse B. K. Noorman, die onlangs naar Soerabaja was overgeplaatst.' Kelder vloog den assistent-resident tijdens het verhoor met een mes aan, maar werd ontwapend. De geheele afdeeling opium fraudeorde met geheime fondsen. Kelder oefende grooten invloed uit op Van Rossen. De diens tb oden en werk- vrouwen van het Koninklijk Paleis te Am. sterdam waren de vorige week op een mid. dag, dat de Koningin zonder de Prinses uit. reed, als gewoonlijk achter de ruiten, welke uitzicht op Jen Dam geven, samengeschoold om H. M. toe te juichen. Tijdens het wach ten maakten de vrouwen onderling de op. merking, dat zij de Prinses zoo weinig za. gen en terwijl zij druk aan het heraadsla. gen waren, wat daarvan wet de oorzaak kon zijn, hoorden zij opeens de Prinses roe pen: „Hier ben ik!" Niet weinig verbluft zagen de vrouwen om en wisten met haar houding geen raad, tot een harer den moed had zich te veront schuldigen met een: „Verekskuseer uwes ons wel, prinsesje, we hadde uwes niet ge zien." De Prinses had kalm achter de vrouwen geslaan, om de gelegenheid af fe wachten, ook een plaatsje aan een der ramen te krij gen om haar moeder te zien uitrijden. Daar. voor werd haar welwillend een plaatsje tusschen de vrouwen ingeruimd. .^jj

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1