in verkeerde Schoenen. t Zaterdag 8 September 1923. EERSTE BLAD. Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws^ van heden. r BUITENLAND. PRIJS DER ADVERTENTÏEN: 80 Gts. per regel. Bij regelaSonnemeiii belangrijk i iagerea prijs. *,-c :1 l Kleine acLvertentien, Uitsluitend bij voóruilDó- taling, .Woensdags en Zaterdags 50 Gts., bij een gnaximum aantal woorden van 30. jnf.^.c-ao -volgens postrecht. Voor eventucele óp- sending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. 1 Bureau Noordeindspltita. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postehèqne- én Girodienst No. 57055. Postbus No. BI. prijs dezer Courant* Voor EoTJeri p. 3 mud. J 2 55, p. weoï (J.Ï8 Buiten Xe! Jen, waar agenten gevestigd zijn. por weeE t. Franco per "post 7. 2.35 rfj porioX'osfeS. i ö,fa] Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Nummer 19489. Ons Feuilleton. Heden is een aanvang gemaakt met ons nieuw Feuilleton: HINDERWW Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gezien het verzoek van J. B. Heydema'n en P. van Ulden, om vergunning t>ot uit breiding van de fabriek van koek-, banket en suikerwerken 'in liet perceel Haarlem merstraat No. 274, Sectie H No. 2211. Gelet op de artt 6en 7 der Hinderwet Geven bij deuien kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelogd is; alsmede dat op Zaterdag, den 22 Sep tember e.k. des voormiddags te HALFELF UREN op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht p vestigen, .dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dér Hinderwet voor het gemeen tebestirur of een zijner leden zijn versche nen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 September 1923. De dooibiaak van de Hoogewoerd naar het Jhevendaal. Hoewel schuttingen de_ werkzaamheden hij de Hoogewoerd hoek Steenschuur groo- tendeels voor het oog verborgen houden, is het toch wel waar te nomen, dat het sloo- pingswerk der drie panden, welke moeten verdwijnen om voor de Iram ruim baan te jnaken, goed vordert. Nog twee weken en dan is alles met den grond gelijk gemaakt, zoo werd ens verzekerd. En gemakkelijk is dit werk niet, want deze pcrceelen zijn hecht en sterk gebouwd geweest, met name liet perceel waarin de drogisterij van Gebrs Ghrisliaanse is gevestigd geweest. Ons werd verzekerd, dat uit een vertrek, waar men thans zeker zou volstaan den vloer te laten rusten op drie Hl vier balken, niet minder den 13 zware eiken balken gesloopt moesten worden. In het geheel werd er 1000 K.G. zink en 4000 K G. lood van de daken ge sloopt. De zware wenteltrap in het middelste gebouw en van het beste- eikenhout vervaar digd, is nog geheel gaaf en in den oorspron- kelijken toestand naar het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal" verhuisd. Zeer diep en breed waren de fundamen ten de verwijdering daarvan alleen brengt •karrenvrachten steen en puin naar boven, dat moet worden verwijderd. Toch schiet het werk goed op. Als alles verwijderd is, zal'men er een IS Meier breede straat krij gen. Voorloopig zal een schutting de onooge- lijke omgeving voor het oog verborgen hou den, maar men verwacht langs die straat op den duur betere woningen. Wenschèlijk wordt gestclit, dat het café op den hoek aan het Levendaal ook nog wordt gesloopt, waardoor dé "ïiieuwe straat waar weldra de tram zal dóorlóopen. tot aan het eind dezelfde richting zal behouden. Aankoop of onteigening van dit pand wordt nader overwogen. - m Ook "de werkzaamheden -aan de Hooge- woerdsbrug vorderen goed. Deze brug zal tot 25 Meter worden verbreed.en levens een. hal ven Meter verlaagd. De werkzaamheden zullen in twee tempo's geschieden. Eerst wordt afgemaakt het gedeelte, waarover de tram zal moeten loopen en zich aansluiten bij de stadstram. Daarna zal men kunnen beginnen met de andere helft. Een en ander om zoo spoedig mogelijk de tram te doen loopen. Het geheele werk zal ongeveer half November gereed zijn, zoo wordt verwacht. In dien tijd zullen ook de rails ♦doorgetrok ken worden van de Van Disselbrug af tot Breestraat en Hoogewoerd. Het overige ge deelte der baan is al zoo goed als acreed. Alleen moet nog de bovenbouw "rem de Vlietbrug aangebracht worden, waarvoor al les reeds in gereedheid is gebracht. Naar men ons van de zijde der Directie meedeelde, zal de geheele tramlijn einde No vember klaar zijn en verwacht men, dat de dienst nog in 1923 kan worden geopend. Naar wij nader vernemen, is ook me- 1 .Vrouw Libot gedood bij het spoorwegongeluk pabij Hannover. De heer Gödike is onge deerd. Zooals wi] reeds gemeld hebben zal de Chr. Oranje-Vereeniging a.s. Woensdag avond in de Hqoglandsche Kerk op waardige Jrijze het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin herdenken. Behalve het reeds toe gezegde, wat niet weinig was, maakt een Advertentie in ons Blad van lieden nog mel ding van een extra-nummer. i De afdeeling alhier van „Ons Belang" ,iïereeniging van Onderofficieren, viert he den haar zilveren bestaansfeest. Van twee tot zes uur heeft zij een boot tocht met muziek georganiseerd voor de le den en'hun gezinnen oyer ICager- en Braas- semermeren. De bevlagde boot vertrok uit den Oude-Singel bij „De Lakenhal" en komt hedennamiddag in de Haven terug. Vanavond Ï9 er met genoodigden een feest, dat veel belooft, in „De Graanbeurs". De Gemeentelijke Hoogere Burger school met vijf-jarigen cursus opende dezen cursus met 243 jongens en 55 meisjes. Dit is zoowel wat jongens als wat meisjes be treft het grootste aantal, dat tot nu toe be reikt is. Wanneer eerstdaags Leiden en Den Haag door een electrïschen spoorweg zullen zijn verbonden, is het wellicht wenschelijk, dat deze treinen aan de halte „Bezuiden- hout", in Den Haag, stoppen. Dit geeft een gewenschte verbinding met het Bczuiden- hout-kwartier, en een snellere aansluiting met de electrische treinen naar en van Rot terdam ei# Scheveningen, omdat, door het overstappen aan deze halte, aansluitingen worden verkregen, welke aan het rialion in Den Haag worden gemist. De schaalcolleclen, in de Pieterskerk alhier gehouden op 81 Augustus en 5 Sep tember voor de inwendige restauratie der Marekerk, hebben opgebracht f 285.791/* en f 275.48. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie, Voorkomende in dit nummer,be treflende de bijeenkomsten, welke vanwege het Leger des Heils worden gehouden in „De Graanftfeurs", morgen, Zondag. De lei der van'het Leger des Hcils in Nederland, commandant Povlsen, die gedurende de jongste tentsamenkomsten verhinderd was, hoopt die bijeenkomsten le leiden. Muziekkorps en zangkoor hopen tegen woordig ie zijn, alsook de welbekend L. d.^ H -componist majoor Rawie. Er bestaan plannen om gedurende de wintermaanden meer dergelijke bijzondere opv/ekkings-samenkomsten te organiseeren. De zaak van den lieer W. Rooden- burg een vanouds goed bekende zaken- naam te dezer stede Nieuwsleeg 27, al hier, heeft een aanmerkelijke uitbreiding en verbetering ondergaan. De ruimte, te vo ren bestemd lot magazijn, gelegen achter den winkel, i3 nu bij dezen gelrokken cn vormt er nu één geheel mede,zoodat de winkel aanzienlijk is vergroot. Deze ver ruiming was noodig geworden* door de enorme verscheidenheid artikelen, welke voor het grijpen moeten zijn; artikelen, al]e van prima kwaliteit, eenige in bijzonder mooie, vele in doelmatige verpakking. Tevens is deze zaak in fijne vleeschwa- ren, comestibles en delicatessen verrijkt met een flinke koelcel- uit- en inwendig keurig verzorgd. Wij meenden even de aandacht op een en ander te mogen vestigen. Het Luxor-thealer geeft deze week weer een goed programma. Behalve eenige aardige- komische nummers worden ér twee mooie drama's gegeven, namelijk „Prinses Olga", in 5 acton en „Dc Duivel", eveneens in 5 acten. Beide films doen het heel-goed. Deze week worden de sporlfcesten van 31 Aug. op hef doek vertoond. De opnamen zijn zeer duidelijk. Jn het Casino-theater VTaagt het hoofd nummer „Gedegradeerd" groote aandacht. Zeer mooi is het, te zien, hoe de gedegradeer de kapitein Aslrutheur (die naar zee is ge gaan als matroos) een meisje redt bij het vergaan van het schip, en hoe zij zich ver weren legen de zeéroovers op een eenzaam eiland. Er is een komisch bijprogramma (o.a. de Kinderwagen) en dan een extra nummer Spallav. d, Veer; om het Euro- peesche bokskampioenschap zwaargewicht, hetwelk, zeer boeiend is. liet Apollo-theater brengt als spannend hoofdnummer het eerste gfedeelte van de tweeweeksche seriefilm „De Vampieten' welke rijk is aan sensalioneèle gebeurtenis sen. -Van een geheel ander genre, doch niet minder bezienswaardig is „De Bedelaar Een welverzorgd bijprogramma vult verder den avond. Het programma voor hel te houden concert in het Ko'oipark op a.s. Dinsdag-» avond, te acht uur, door het Leidsch Mu ziekkorps, luidt: „Caroline", marsch, Scotto; Ouverture „Festival", Leulner; „La Housarde", wals, Ganne; Balletmuziek uit „Faust", Gounod; „Moines et Soldals", Gillet-Geijp; Dollar- wals, Fall en Kleppermarsch, Morks. Gisteravond, te ongeveer halfelf, ont stond er een uitslaande brand in een hooi berg van den landbouwer P. Molenkamp, wiens boerenwoning ongeveer vijf minuten landswaarts is gelegen aan den Warmon- derweg. De bewoners lagen reeds le bed. De brand werd opgemerkt door de villa-be woners aan den weg. Eén hunner, de lieer J._H*. Senff, kwam de familie M. wekken en ging daarna rle brandweer, waarschuwen. Inmiddels kwamen andere bewoners van den Warmonderweg met emmers op het terrein van den brand en hielpen de fami lie M. in het blüsschingswerk, in afwach ting van de komst der brandweer. Want er was ook gevaar voor de woning, waarvan de hooiberg ongeveer 5 Meter verwijderd stond, en nog meer voor een bollenschuur, die slechts ruim één Meter van den hooi berg af ligt. De brandweer, onder leiding van den on dercommandant den heer D. van Lilh (de commandant toeft met verlof buiten de stad), kwam met zeven brandweermannen aanrukken en was nog vóór elf uur met de autobrandspuit op het terrein van den brand. Een prestatie, die allen lof verdient. Op 25 Meter afslands vond mefl een rulqn van water voorziene, tochtsloot, waaruit de autospuit in minder dan geeft lijd groote stralen in het brandend hooi wierp en de bollenschuur en tegelijk het woonhuis te gen de vlammen wist te beschermen. Het vuur was echter hardnekkig. Als men ver moedde het meester te zijn, kwamen er plotseling weer nieuwe vlammen omhoog, waaruit bleek, dat het vuur, hetwelk zeer vermoedelijk door broei in het hooi is ont slaan, zich in alle .lagen verraderlijk ver borg. Daarom werd door dén lieer Van Lith gelast het hooi te verwijderen in een aan grenzend weiland. Intusschên Iqleef de brandspuit nog af en toe dienst doen. Eerst legen 9 uur 's morgens kon de brandweer inrukken, na den geheelen nacht te hebben gewerkt. Ds ondèrcommandant bleef echter nog toezicht houden op het verwijderen van het hooi. De berg bevatte, naar ons door den eige naar verzekerd werd, 17 voer, zijnde onge veer 35.000 halve K.G. uitmuntend hooi. Hel was verzekerd tegen slechts f 500, zoo dat, ook al wordt het volle bedrag uitge keerd, de eigenaar nog een leelijken scha depost heeft. Hel overblijvende hooi heeft nog maar geringe waarde. Vergissen wij ons niet, dan is dit de eer ste maal geweest, Qat de autospuit actief dienst heeft gedaan. Zij is wel meermalen uitgerukt, doch behoefde tot dusverre niet of slechts weinig in actie te komen. Zij heeft zich daarbij uitnemend gehouden en haperde geen enkele maal en in geen enkel opzicht. Ook de bediening was prima. De boerenwoning, die, behalve door den landbouwer M. en zijn gezin, ook nog be woond wordt door de familie van den lieer J. Meyer, is eigendom van de gemeente Leiden. Gistermiddag is aan de Hooglandsche Kerkgracht een lantaarn dooi* een vrachtauto stuk gereden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, té tien uur, ds. J. Wüite. Eglise wallonnc: Dimanche matin, b. 101/9 lieures, Mr. S. Cler. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Rcmonslranlsch-Geref. Gem. Zondag morgen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Vereeniging van Vrijz.-Hervormden: Zondagmorgen, in het Volkshuis, te half- elf, ds. A. van der Wissel. Oud-Katholieke Kerk, Middelstegracht 16: Zondagmorgen, te kwartier over acht uur, prof. J. H. Berends. De gratieverleening. Het Kon. besluit van 29 Augustus, hou dende bepalingen ter verleening van gratie ter gelegenheid van Hr. Ms. 25-jarig Re geeringsjubileum van veroordeelingcn op grond der wetten van 3 Augustus 1914 (Stbl. no. 344) en van 31 December 1915 (Stbl. no. 533), zooals deze laatstelijk ge wijzigd zijn, luidt aldus: Artikel 1 Aan alle Nederlanders en aan de vreemdelingen, voor zoover zij ingeze tenen zijn van het Rijk op den datum van de dagteekehing van dit Ons besluit on herroepelijk veroordeeld ter zake van over treding der wet van 3 Augustus 1914 (Stbl. no.. 344), houdende verbod tot uit- en ver voer van sommige aTtikelen, laatstelijk gewijzigd bij "de wet van 3 Juni 1918 (Stbl. ho. 326), en der wet van 31 December 1915 ,Stbl. no. 533), houdende tijdelijke be palingen betreffende het vervoer en de ne- derla-ge van goederen (gewijzigd bij de wet van 27 Juni 1919 (Stbl. no. 420), gepleegd na 1 Januari 1915 en vóór 1 Januari 1920, wordt gratie verleend van de. hun opge legde hoofdstraffen, welke nog geheel of gedeeltelijk moeten worden ondergaan. Artikel 2 In stand woTden gehouden do bij do in artikel l bedoelde veroordeelingen mede uitgesproken bijkomend© straffen. Artikel 3. De gratie strekt zioh niet uit 'tot straffen, welke tevens ter zake van andere strafbare feiten dan in artikel 1 vermeld zijn opgelegd. De postchèque- en girodienst. De heer Duys, lid van de Tweede Kamer, heeft de volgende vragen aan den Minister van Waterstaat gestéld: 1. Is de Minister van Waterstaat "bereid terstond in te grijpen in den chaolischen toestand, die sedert eenige dagen is ingetre den bij den Postchèque .en Girodienst,-zoo dat terstond een einde kome aan de on duldbare wijze, waarop het publiek hiervan de dupe is? 2. Is de Minister bereid, indien deze toe-, stand mede moet worden geweten aan ge mis aan voldoende vooruitziend beleid, de hiervoor verantwoordelijke persoon of per sonen ter verantwoording te roepen, resp. die maatregelen op hen toe le passen, die in het belang van een goed functioneeren van den dienst noodzakelijk zijn? 1 3. Zijn de berichten juist, dat, ook al mocht ooit aan dezen chaotischen toestand een einde komen, er dan toch een regeling wordt ingevoerd, waarbij: a. rekeninghouders hun zaken met be langrijke vertraging, vergeleken bij vroeger (men spreekt zelfs van één, twee en meer dagen) zullen zien afgewikkeld; b. aan rekeninghouders niet meer, zoo als vroeger, terstond het saldo- hunner re kening wordt medegedeeld? 4. Is de Minister niet van raeening, dat staatsdiensten er zijn voor het publiek, en niet omgekeerd, en dat dus, wanneer inder daad zich gaat voordoen wat hierboven on der 3a* en b wordt gevreesd, reorganisaties met dergelijke resultaten terstond dienen te worden afgewezen? 5. Indien per se een dergelijke organisatie dient te worden doorgevoerd, is dan de Mi nister bereid uiteen te zetten, welke voor- deelen hieruit voortvloeien niet alleen uit een oogpunt van bureaucratie, maar vooral voor het publiek? De ambtenaarssalarissen. Naar „De Tel." verneemt is in de giste ren gehouden vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken, beraadslaagd over de voorstellen der Regeering tot intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit en' het gedurende de drie jaren stilzetten der perio dieke verhoogingen. Met 10 tegen 2 stemmen verklaarde de Commissie zich legen schrapping van het artikel 40 en met algemeene stemmen tegen de inhouding van periodieke verhoogingen. In de Centrale Commissie hebben zitting zes vertegenwoordigers van de Regeering en zes* van de organisaties. Vier Rcgeerings- verlegenwoordigers verklaarden zich al zoo tegen schrappen van artikel 40. Arbeidsvoorwaarden verplegend personeel. Op de vragen van mevrouw De Vries Bruins, betreffend© vaststelling van den algemeenen maatregel van bestuur, be doeld in art. 65, 1ste lid, van de Arbeids wet 1919, in verband met de wijziging der arbeidsvoorwaarden van het verplegend personeel in verschillende ziekeninrichtin gen antwoordde de Minister van Arbeid, H. en N., dat het hom bekend is, dat in de laatste maanden in verschillende verple- gingsinrichtingen de diensttijden van het verplegend personeel uit zuinigheidsover wegingen zijn verlengd. In enkele niet door het Rijk beheerd© krankzinnigengestichten wordt tot 58^ en 60 uur gegaan. In de Rijkskrankzinnigengestichten werd de .ar beidsduur per week met ingang van 15 Februari 1921 verminderd tob 55 uur, een arbeidsduur, welke sindsdien in die ge stichten onveranderd geldt. De Minister is van oordeel, dat voor verplegend personeel, ook in krankzinni gengestichten, de 55-urige werkweek niet behoort te 'worden overschreden Ge schiedt zulks toch, dan zal dit voor den ondergeteekende aanleiding zijn om een spoediger invoering van" den algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in ar tikel 65, eerste lid^ van de Arbeidswet 1919, te bevorderen, dan in verband met anderen wetgevenden arbeid anders het geval zou zijn, Er zijn zes en negentig studenten bij de drie faculteiten der R.-K. universiteit te Nijmegen ingeschreven. („Geld.") Het Departement van Buitenlandsche Zaken doelt mede, dat blijkens, een telegram van het consulaat der Nederlanden te Kobe de oud-gezantschapsraad L. van de Polder en mevrouw Van de Poldér slachtoffers zijn geworden van de ramp te Yokohama. Oze Haagsche redacteur schrijft: In verband met de Vlootwetplannen is den laatst en tijd vaak met bezorgdheid gespro ken over de Indische financiën. Wij hebben nu eens geïnformeerd, hoe thans de financi- eele positie van Nederlandsch-Indië is. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij, dat do Indische financiën er op het oogenblik piet ongunstig voorstaan; voor 1924 en 1925 wordt zelfs een sluitende begrooting verwacht, een toestand, die we in lange jaren niet meer hebben gekend. („Msbode"). BINNENLAND. De Jubileumfeesten te Amsterdam. De Centrale Commissie voor hef Georga» nireerd Overleg heeft zich met 10 tegen 2 stemmen verklaard tegen schrapping van art. 40 en mei alg. stemmen tegen inhouding der periodieke verhoogingen. Het Kon. besluit tot gratieverleening. Voor 1924 en 1925 wórdt een sluitend# begrooting yoor Ned.-ïndiê verwacht. BUITENLAND. Gunstig aspect ia Let Italiaan3ch-Criekscti conflict. Herstel van de Mark. Nienwe verordeningen van de Rijnlands commiEsie in het bezette gebied. Dc ramp in Japan. gero" meldt daarover: Volgens een goed-in- gelichte Zuid-Slavische bron is het vrijwel zeker ,dat Belgrado de overeenkomst betref-, fende Fiume in de algemeene lijnen, die te Rome zijn vastgesteld, verwerpen zal. An derzijds ontvangt de „Messagero" inlichtin gen uit Belgrado volgens welke Zwitserland, van meening is, dat het geval voor toepas-* sing van arbitrage, door het verdrag van Rapallo voorzien,, zich thans voordoet. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het aspect in het ltaliaansch-Grieksch conflict en voor wat het aandeel van den Volkenbond betreft, is gunstig. De gezanlenconferentie heeft de formu leering vastgesteld van de nota, welke on middellijk is geseind aan de diplomatieke vertegenwoordigers te Athene, ten einde aan de Grieksche regeering te worden over handigd. Ook zaL deze nota aan den Vol- lrenbondsraad worden medegedeeld. De tekst zal heden worden bekend gemaakt. Havas méldt nader, dat de nota de een stemmige meening der geallieerde gedele geerden weergeeft en een belangrijke, zelfs beslissende fase in de regeling van het con flict beteekent. We zullen zien, zoodra de inhoud wereld-, kundig is gemaakt. De A'theerfsche Kamer van Koophandel heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, strekkende tol het opschorten vq.n alle handelsbetrekkingen met Italië en de in Griekenland gevestigde Italianen. De gearresteerde schaapherder, die ge tuige is gefeest van den moord op de Ita- liaahsclie missie bij Jariina, heeft verteld, dat hij hét heele voorval van een naburi- gen heuveltop heeft gadegeslagena De moor denaars, die zes in getal waren en als Al- baneesche boeren gekleed waren, brachten door een hevige fusillade de Ilaliaansche auto tot slaan. Nadat de inzittenden waren gedood zag de schaapherder de moorde naars verdwijnen in een diep ravijn, dat naar de Albaneesche grens leidde. De cor respondent van de „Times" te Janina heeft de plaats des misdrijfs bezocht. De Ilaliaan sche auto ligt er nog ,door kogels doorboord. De plaats ligt te midden van een wildernis en aan beide zijden strekt zich een groot maagdelijk woud-uit. Kapitein Leed, van de Britsche politiemissie te Athene, is 48 uur ter plaatse geweest en heeft er een uitvoerig onderzoek ingesteld. Van veel belang in de huidige ömslan- 'digheden is de Fiumc-affaire. 'De „Messa- De hooge commissie voor het Rijnland heeft met vertegenwoordigers van verschil lende steden, van handel cn industrie en van de banken in het bezette gebied een onderzoek ingesteld naar den toestand van het geldwezen, speciaal wat betreft de uit gifte en circulatie van noodgeld (geld uil- gegeven door steden, de industrie of parti culieren). Burgemeesters van 30 der groot ste steden in het Rijnland waren tegen woordig, evenals veertig bankiers en in-. duslriceJen. Na een grondige bespreking werd erkend, dat sommige uitgiften een onvoldoende ze kerheid bieden. Maatregelen zullen bestu deerd worden ter voorziening in dezen toe stand. Hiertoe zal een commissie wordon benoemd .bestaande uit vertegenwoordigers van de steden, de banken en de industrie, die met deskundigen van de hooge commis sie-overleg zal plegen. Voorls heeft de Rijnland-commissie vol gende, zeer aangevochten ordonnantie uit gevaardigd: 1. De gedelegeerden der Rijnlandcom-i missie in de verschillende districten hebben het recht van elk document kennis te ne men of te doen nemen, dat bestemd is voor de Duilsche autoriteiten in hun district, zoodra er grond is voor het vermoeden, dat deze autoriteiten werkzaam zijn in strijd met de bevelen der Rijnlandcommissie of met de belangen van het bezettingsleger. De gedelegeerden hebben de bevoegdheid met 't oog hierop den Duitschen autoritei ten de noodige instructies te doen toekomen. 2. Iedere hoogere of ondergeschikte be ambte of agent, welkeweigert aan de in artikel 1 bedoelde instructies to gehoorza men en de registers en documenten, welke- worden opgeëischt verbergt of tracht te ver bergen, stelt zich bloot aan de straffen, "wélke gesleld zijn op het overtreden van verordeningen der Rjjjilandcommissie. 3. Indien tengevolge /van ontslag, uitzet ting of geweigerde goedkeuring der benoe ming een Duitsche apiblenaarspost vacant wordt kan de Rijnlandcommissie op voor stel van haar gedelegeerden,, indien 't waar schijnlijk is, dat het voortbestaan der vaca ture nadeelig is voor de veiligheid, 't be lang en de behoeften van het bezettings leger, cn de vacature niet kan worden ver vuld dograat de commissie een reeds in de betrokken afdeeling werkzaam ambtenaar met de functie belast, zelf tot vervulling van de vacature overgaan. Een scherp protest is door de Duilsche regeering hiertegen gesteld. De Franschen hebben voorts weer een 307 milliard mark ingepikt, 306 le ICrefeld, een bij „kleine beetjes"- op diverse plaatsen. DUITSCHLAND. Na de paniek op de Berlijnsche beurs, waarvan wij gisteren gewaagden onder a© telegrammen en waarbij de markkoers daalde tot dioht bij het nulpunt, ia du« avonds plotseling een verbetering ingetre den. De dollarkoers zakte van 65 tot 25 nüllioen" mark ©n verder© daling worat aanstaande geacht. Waarom cn hoe Onder voorzitterschap van den rijkskan selier heeft de door het ministerie voor het bezette gebied uitgeschreven bespreking met vertegenwoordigers van dat gebiod over den toestand plaats gehad. Uit d« bespreking, waaraan de rijkskanselier zelf zoowel als de bij deze kwestie in het bij zonder betrokken ministers deelnamen, is de volkomen eensgezindheid tusschen de rijksregeering en de vertegenwoordigers van het oude en het nieuwo bezette gebied gebleken. De vertegenwoordigers van het bezette gebied verklaarden, dat de bevol king algeheel vertrouwen in de rijksregee ring stelt en baar politiek als 6ón man steunt. Aldus luidt het officieel© oommuniqué. Rijkskanselier Stresemann heeft een toe spraak gehouden tob de buitenlandsobe journalisten aan 60n banket. Naast huld«

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1