lt-i VERKEERDE SCHOENEN. Vrijdag 7 September 1923. EERSTE BLAD. Obss FeisiiëetssBi» STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. Prijs der advertenties '8Ö Cts. 5er reset Bij rcgelaSomiement HelaasriS i laseren priis. Klein ft a&verleiiueiï, uitsluitend djj vooruube^ j taling, Woensdags" on Zaterdags- 50 Oi3^ bij eed Cjuaximiim aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels op- ten ding Tan brieven 10 Cts. porto te betalen- 'Bewijsnummer 6 Cts, Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PosiohSgnc» en* Girodienst Nd. B7055. Postbus No. BI. PrTjs dezer Courants 1 Voor telïen g. 3 mn'd. 7 2.35, g. weeï 'f 0Ï8 Bulten Leiden, rraar Sgenion gevestigd ri.'n,1 por weéE 0Ï81 Franco pef go's? 7 2.S5 rfj gortoEosfeS. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19479. ta Morgen wordt een aanvang gemaakt met een nieuw Feuilieton: Tentoonstelling van afbeeldingen en voor werpen betrekking hebbende op bet Hnïs van Oranje-Nassan. In de/tentoonstellingszaal van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" heeft de directeur mr. dr. J. C. Overvoorde een belangwekkende tentoonstelling aangericht, betrekking heb bende op hel Huis van Oranje-Nassau, welke te'ntoonstelling, die een tiental dagen geopend blijft, voor de bezoekers van het Museum gratis toegankelijk is. Alles wat in het Mu seum en in het Gemeente-Archief verspreid, voorhanden was op dit gebied, is hier verza meld, aangevuld door de rijke en belangrijke collectie afbeeldingen, portretten en voorwer pen van prof. dr. P. J. Blok, die deze gaarne voor dit doel in bruikleen afstond. Uit deze laatste verzameling treffen den bezoeker al dadelijk do mooie portretten van Willem den Zwijger den Vader des Vader land, diens echlgenooten, Anna van Saksen en Louise de Coligny, benevens een afbeel ding van den verraderlijken moord op den Prins te Delft, portretten van den Prins Wil lem Lodewijk, den oudsten zoon Filips Wil lem, die in Spanje gevangen heeft gezeten, benevens die van Prins Maurits, Frederik Hendrik en diens echtgenoote, Amalia van Solms, en hun dochter Louise Hénriette, ge huwd met den Groeten Keurvorst van Bran denburg, waardoor hel' Hollandsche Stam huis is verwant geworden met de Hohenzol- lerns. Verder vinden we er mede uit de verza meling van prof. Blok de navolgende vor sten -uit het Oranjehuis, waaronder Willem lil, Koning Stadhouder en diens echtgenoote Maria van Engeland, benevens een zinne beeldige voorstelling' van de vloot, waar mede Willem 111 voor zijn kroning lot ko ning naar Engeland overstak, enz. enz. Het zou ons te ver voeren wilden wij al deze platen, photo's on prenten afzonderlijk op noemen, wij herinneren er slechts aan, hoe men er ook een aantal afbeeldingen aan treft die betrekking hebben op Leiden. Zoo zal men er o.a. een plaat vinden van een vuurwerk in 17G6 te Leiden afgestoken ter gelegenheid dat Willem IV Stadhouder werd, en verschillende afbeeldingen die weergeven schilferende sludentenoptochten, mot betrekking tot groote gebeurtenissen ra kende ons Vorstenhuis. In tegenstelling daarmede ziet men er ook een spotprent op Willem den Zwijger, welke eenmaal een lector der Leidsche Academie le Francq van Berkhey een bekend anli- Clrangist voor de ramen zijner woning aan den Vliet plaatste. Een mooie afdeeling vormen ook de af beeldingen en photo's, die de kroningsfees- -len in 1898 le Leiden in herinnering bren- )en, en waaruit blijkt dat er toen haast geen straat of steeg was die niet was versierd. Het goed geslaagd kroningsnummer van het „Leid'sch Dagblad" vindt men er ocik bij. Vooral de plaat, weergevende den optocht, toen in destad gehouden, laat zien, hoe schillerend Leiden toen is uitgekomen. Ein delijk is er ook een aardige collectie Oranje- porselein aanwezig, terwijl de belangstel lenden tegelijk nog eens kunnen zien do handleelceningcn van de vorstelijke bezoe kers en bezoeksters, welke in den loop der tijden onze Lakenhal bezochten. Wij kunnen deze tentoonstelling, allen vrienden van het Oranjehuis en belangstel lenden in de Waderlandsche historie, waar mede de geschiedenis van Ons Vorstenhuis is saamgeweven,' voor een bezoek aanbe velen. Tramweg Den HaagWassenaarLeiden. De tramweg Den HaagWassenaar Leiden is thans gereed en in exploitatie tot aan het Haagsche Schouw, zooals men weet De verbinding Ilaagsche SchouwLeiden ontmoet echter nog enkele bezwaren. In de eerste plaats hebben de onderhandelingen over de nieuwe brug bij „Ithijnhof" opont houd veroorzaakthiermede is men thans met hel Rijk in een vergevorderd stadium, zoodat. binnen zeer korten tijd met dit werk kan worden begmnen. Do gronden van af genoemde brug lot den Ihjnsburgerweg zijn reeds voor een belang rijk deel in het bezit der Ilaagsche Tram weg-Maatschappij, op enkele stukjes na, zoo- als bijv. de grond der gemeente Leiden nabij liet Ziekenhuis, waarover een oneigenings- procedure loopende is. Dit neemt echter niet weg, dal de II. T. M. toch kan doorgaan met de lijn, daar er thans in de onteigeningswet .esn bepaling voorkomt, dat de eischendo hortij, in deze de H. T. M., dep te onteige nen grond toch reeds in bezit mag nemen, W is het onteigeningsproccs nog loopende dit gebeurt thans ook met grond langs den Haagsehe-straalweg van de Maatschappij „Beperkt Bezit" le Leiden over den grond van genoemde Maatschappij rijdt de tram leeds, terwijl partijen het over den prijs nog niet eens zijn en de onteigeningsprocedure hog loopt. L^u 's er echlor een conflict ontstaan lus tenen dg Haagsclie Tramweg-Maatschappij en de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappij. De bedoeling was, zooals wij indertijd bij een omschrijving der nieuwe trambaan ver meldden, dat de nieuwe Haagsche tram nabij de Oegstgeesterlaan 'op de N.-Z. Hol landsche lijn zou komen, om zoo 'via den Slationswég, de Blauwpoorlsbrug en de Haarlemmerstraat naar Leiderdorp te rijden Er zou dus van af den Rijnsburgerweg tot aan de Blauwpoorlsbrug van de bestaande lijn der N.-Z.-II. T.-M. gebruik gemaakt wor den, en hiertegen verzet zich thans de N.- Z.-H. T.-M., die baas wil blijven op eigen terrein om verschillende redenen, o.a. door het te veel in gebruik zijn van het gedeelte Rijnsburgerweg-Stationsweg. Ten tweede rijdt de Haagsche tram met 1200 volt, de N.-Z.-H. T.-M. met 1000 volten meer an dere technische redenen. Nu zoekt de Haagsche Tramweg-Maat schappij een anderen uitweg deze wil nu via het terrein van de gemeente Leiden nabij den Rijnsburgerweg (grenzende aan de Ziekenhuis-terreinen) den tramweg dor N.-Z -H. T.-M. op den Rijnsburgerweg krui sen, om zoo vervolgens door de nieuwe straat langs de Christelijke Hoogere Burger school te rijden en daarna naar rechls om buigende, over de spoorlijn het terrein snij dende van de Leidsche Ijsbaan, ovor het Schuttersveld, den Rijnsburgersingel krui sende met een brug over voornoemden Sin gel via. de Beestenmarkt en Turfmarkt de Haarlemmerstraat bereiken. Het voornoemde plan vindt echter weer tegenstand bij de II. S. M. daar het terrein der Ijsbaan en omgeving is aangewezen voor een nieuw Stationsgebouw. De IJ. S. M. wenscht de tram door de straat langs de nieuwe Chr. II. B. S. tot den Mare- dijk het tunneltje aan den Maredijk ver broeden en verhoogen, om zoo via den Ma redijk in de stad te komen. Dit plan hangt samen en zal veel afhan gen van de vraag of de Mare gedempt wordt. Zooals bekend is heeft de Maatschappij „Beperkt Bezit" aan de gemeente Leiden aangeboden do straat langs de Chr. H. B. S. door le trekken naar den Maredijk komt dit nq tol stand (in dezen winter is het plan) en wordt de tunnel aan den Maredijk vergroot, dan ontstaat van al den Rijnsbur gerweg een mooie nieuwe verkeefsweg naar het midden der stad, en zal het verkeer langs den Rijnsburgerweg over de spoorkrui- sing belangrijk verminderen, daar njen dan van af Mare-Maredijk-Kagcrstraat (nieuwe straat langs de Chr. II. B. S.). Ocgslgeest kan bereiken. Welk plan ook wordt uitgevoerd van bo vengenoemde, het eerste of liet tweede, de Haagsche Tramweg-Maalschappij wil bin nen vier maanden de tram naar Leiden in exploitatiehebben. Zooals uil het bericht onder „Gemengd Nieuws" blijkt, zijn bij het spoorwegonge luk, daarin vermeld, ook Leidenaars het slachtoffer van de ramp geworden. Tot de dooden behoort mede de 33-jarige J. G. P. van Kempen, bouwkundige, werk zaam'bij de N. V. Werninksjietonfabrieken, terwijl, naar bericht wordt, de 33-jarige L. J. Libot, opzichter bij het Woningtoezicht, met den rang van technisch ambtenaar eer ste klasse, hij do gemeente, ernstig is ver wond. Deze heeren waren vergezeld van hun echlgenooten. Omtrent deze laatste werd bij de familie nog geen tijding ontvan gen, hoewel reeds naar Oldenzaal en zelfs naar Hannover om nadere mededeelingen werd gevraagd. Aangezien er volgens berich ten nog twee Nederla'ndsche vrouwen bij het ongeluk zijn omgekomen, wier identiteit nog niet kon worden vastgesteld, verkecren de familieleden hier ter stede over hen in doodclijke ongerustheid en koesteren zij de vrees, dat de vrouwen ook lot de slachtoffers beli ooren. Toen wij gisternamiddag telegrafisch me- dedeeling ontvingen, dat er Leidenaren bij liet ongeval betrokken waren, waaronder één Van Kempen genaamd, en wij bij de ouders van den omgekomene informeerden, was daar nog niels bekend. Zij verkeerden wel in angst, omdat de twee families juist dien dag zouden thuiskomen en zij van hét ongeluk met den trein wisten. De heeren Van Kempen en Libot en hun vrouwen had den met een employé van Werninks fabrie ken, een Duitscher, een hveeweeksch uit stapje naar den Harz gemaakt, en blijkens ontvangen mededeelingen bij hun familie er oprecht genoten. DU maakt het ongeval nog meer tragisch. Te hopen is, dat althans de echtgenoolen ongedeerd mogen zijn. Beide echtparen had den geen kinderen. De officier van gezondheid le kl H. Veenslra is van zijn detacheering alhier naar Amsterdam teruggekeerd. Gisterochtend is een deel van de le den van het Institute of Naval Architects in ecnige Amovam-aulo's in onze stad geko men, om van hier een uilslapje le maken naar de Braassemer- en Kagermeren. Te gen elf uur kwamen de 120 dames en hee ren, onder wie ook de voorzitter, de her tog van Northumberland, hier aan, waar het gezelschap, alvorens den watertocht te on dernemen, een bezoek bracht aan het Ste delijk Museum „De Lakenhal". Na ongeveer een uur in het Museum te hebben vertoefd, ging het gezelschap op do salonboot „Pauline", waarmede de rond vaart zou worden gemaakt, aan boord. Even over twaalven vertrok deze. Toen de boot in de Braassemermeer go- komen was, werd een hislorisch-techni- sclie uiteenzetting gegeven van de droogleg ging van den Ilaarlemmermecrpolder. Tegen halfvijf was het gezelschap terug, en stonden Amovam-wagens gereed, welke het gezelschap naar het kasteel „Oud-Was- senaar" brachten, waar de thee werd ge bruikt.. _L ■- i—i—--."vl "-Hts-. Het was gisteravond in de Leidsche straten, behalve in de Heerensteeg, heel kalm. Wie niet naar Amsterdam of Don Haag was 'getogen, verbleef te Oegstgeest, waar men op een schitterende wijze heeft feestgevierd. Het Stadhuis prijkte weder in feestver lichting, evenals de gevel van „In den Ver gulden Turk," terwijl een aantal winkels nog weer eens met hun mooie schitterende étalages uilkwaüien. Op de Garenmarkt brandden ook nog de lampions, doch er hadden,geen feeste lijkheden meer plaats. Wel echter in de Heerensteeg, die nog'rijker was verlicht dan vorige avonden. Er heerschte weder een opgewekte stemming, waartoe een groot draaiorgel, hetwelk al spelende de straat op en neer reed, in ruime male mede- wérkte. De commissie had weder veel steun aan C. J. M. Padvinders, die voor de goede re geling zorgden en zelf mede op gepaste wijze pret maakten. Door een aantal jongedames uit de steeg werd de commissie een bloemenhulde ge bracht, welke in de rijk versierde woning van den voorzitter dor commissie werd aan geboden. De pret duurde lot elf uur. Toen zweeg de muziek en de ouderen verdwenen eerst, daarna zakten ook de hossende jonge paar tjes af en tegen middernacht was de slraat weer verlaten. De lichtende lampions wa ren haast alle uitgebrand en die er nog brandden werden.' uitgedoofd en opgeborgen voor latere gelegenheid. Zoo ging het ook aan de Garenmarkt. De herinnering aan de feestelijkheden za.1 vooral in deze slralcn nog lang blijven bewaard. Omstreeks het middernachtelijk uur was het in de stad in do richting Oegstgeest heel druk van tcrugkeerende feestgangers van genoemde gemeente. Trams en auto bussen vervoerden tal van passagiers. Door de Electr. Handelsdrukkerij C. de Bink en Zoon, alhier, is aan de L.A. W.E.T. opgedragen een L.A.W.E.T.-marsch. Prijs 35 cent. Gistermiddag is M.. uil Oegstgeest, toen hij op de Prinsessekade nog juist voor een uit de Breestraat komende tram wilde passecren, door de tram gegrepen, en te gen den grond geslagen, waarbij hij zijn rechterhand ernstig beschadigde hij botsing logen het glas van zijn lantaarn, die ver nield werd. De politie krijgt soms malle gevallen. Een daarvan is wel het volgende: Zaterdag werd aangifte gedaan door iemand, dat zijn transportticts was gesto len, die hij had neergezet voor den winkel van O., aan den Nieuwe-Rijn. De recher che deed onderzoek, maar vond niets. Wat wonder ook, daar tenslotte door de firma B., aan de Vischmarkt werd. gemeld, dat zij een fiets had opgeborgen, die voor haar perceel was blijven staan. De aangifte scheelde niet veel maar toch genoeg I Enfin, de fiets is terecht. De goede zijde van dit malle geval. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Verschenen is het verslag der Holl. Maat schappij van Landbouw over het dienstjaar 1922/1923, waaraan het volgende is ontleend: Het aantal leden bedroeg in 1922 9200, tegen 9852 in 1921, een vermindering alzoo van 652 leden. (In 1920 bedroeg het aantal leden 11116). De Maatschappij telt 92 af- deeliógen. Voor zoons van minder kapitaalkrachtige ouders stelt de Maatschappij beurzen be schikbaar-ter tegemoetkoming in de kosten van het volgen van onderwijs aan do Rijks- landbouwwin terschol en te Schagen en te Dordrecht. Hiervan werd in het verslagjaar door 4 jongelui dankbaar gebruik gemaakt. Aan de Vereeniging voor Landbouwhuis- houdonderwijs te Winkel werd voor door haar gehouden cursussen een subsidie van f 500 verleend. De afdeeling Landbouwboekhouden zag haar werkzaamheden aanmerkelijk toene men. Voortdurend werden zaken op belas- tinggebied voor de leden behandeld, cn in do meeste" gevallen met gunstigen uitslag. Er is nu ook een aanvang gemaakt met het opzetten van administraties voor bollcn- kweekers. Naast de boekhoudingen, die op het bureau der Maatschappij voor verschil lende landbouwers werden bijgehouden- zijn in het verslagjaar 13 cursussen gegeven in practisch en theoretisch landbouwboekhou den in afdeelingen der Maatschappij, met een totaal van 185 leerlingen. Aan de afd. Alkmaar werd, ten behoeve van de door haar gehouden tentoonstelling, een subsidie van f 800 uitgekeerd. Bij de Onderlinge Brandverzekering voor de leden der H. M. v. L. bedroeg het ver zekerd kapitaal aan het einde van 1922 ruim f 18,030,000, d.d. een kleine twee ton meer dan op 31 Dec. 1921. De algemcene financieel© toestand der verzekering is vol gens het verslag sterk, terwijl het resul taat van het bedrijf ovor 1922 gunstig is. Naast een deugdelijk her verzekeringscon tract bezit zij een reserve, welko thans (na toevoeging der winst over 1922 ad f 8434.21) f 28.817.35% bedraagt, benevens nog een reserve van f 2000 ter aflossing der vroeger geslóten leening. Het effectenbezit had op 30 December 1922 een waarde van f 25.560.37. Het totaio bedrag der vergoe dingen voor brandschade bedroeg in 1922 f 7602.00%, waarvan f 1990.34 ten laste van herverzekeraars werd gebracht. De financieelo toestand was in één afdee ling der maatschappij zeer gunstig, in 68 gunstig of bevredigend, in 15 ongunstig en in 8 slecht,. In den Dierentuin in Den Haag is gis termiddag het.-kinderfeest gehouden, dat het Haagsch Comité voor Volksfeesten oudergewoonte, zij het dan ook dit jaar op een ietwat later tijdstip dan gewoonlijk, ter eere van den verjaardag van de Kónigin heeft georganiseerd. Voor dit feest waren vanwege het comité een 9000 kaarten ter boschikking van begunstigers gesteld, die deze kaarten hebben uitgereikt aan daar voor in aanmerking komende gezinnen. Begunstigd door een vriendelijk zonnetje is liet feest vlot van 6tapel geloopen. Het feestcomité van het Boomen-, Bloe men- en Valkenboschkwartier heeft aan het gemeentebestuur ten geschenke aange boden een boompje, strekkende- ter herin nering aan het Regeeringsjubileum. Nu de burgemeester» die gisteren te Amsterdam den kerkdienst bijwoonde, niet aanwezig kon zijn, was het gemeentebestuur verte genwoordigd door den wethouder A. C. van V nu ren. Gisteravond Waren er in de Klooster kerk en de Groote Kerk bijeenkomsten en muziekuitvoeringen. De kerkgebouwen wa ren geheel gevuld. Het feest, door het damescomité voor de ziekenhuizen in samenwerking met het comité van zang en muziek voor de pa tiënten in de ziekenhuizen georganiseer, is uitnemend geslaagd. Overal luisterden, ds patiënten met blijde gezichten naar de mu ziek en zij lieten zich do versnaperingen goed smaken. In de beide strafgevangenissen is Woens dag ook voor de daar aanwezige Israëlieten een buitengewone dank- en biddienst gehou den. Do dienst werd geleid door den IsraÖ- lietisclien godsdienstonderwijzer D. S. d'An- cona. Gisteravond brandden voor het laatst de illuminaties. Het was weer verbazend druk. Volgens ,,De Msb." behoort tot een van de door ijiinister Colijn geëisc'nte be zuinigingsmaatregelen ook de afschaffing van den Vtrijwilligen Landstorm» de z.g. weerbaarmalcing buiten het leger, waarbij thans een groot aantal beroepsofficieren en onderofficieren als instructeur werkzaam zijn. Deze vooroefeningen moeten jaarlijks ongeveer zeven milliocn kosten, waarvan door de afschaffing en de als gevolg daar van geheele militaire opleiding in het leger er ettelijke zullen bespaard worden. De buitengewone Vrijwillige Landstorm, de or- ganisatio van geoefend dienstplichtigen, blijft echter bestaan. De examens land- en tuinbouwkunde l.o. te Wagenwegen zijn geëindigd. Voor do akte landbouwkunde hadden zieh aan gemeld 131 candidaten. Hiervan slaagden 52, d.i, ruim 39 pet., werden afgewezen 46, ruim 35 pet., trokken zich terug 21, 18 pet. en kwamen 12 niet op, ruim 9 pet. Voor de akte tuinbouwkunde was liet aan tal candiadten 46, van dezon slaagden 32, of ruim 69 pet., werden afgewezen 8, ruim 17 pet., trokken zich terug 2, pl.m. 4 pet., en kwamen niet op 4, d.i. pl.m. 9 pet. de algemeene toestand. Een optossing van het conflict lusschen Volkenbond en Italië zat misschien gezocht worden in een voorleggen van de kwestie betreffende de bevoegdheid van den Vol kenbond in het Italiaansch-Grioksch geschit aan het Internationaal Hof van Justitie. Hot schijnt althans die richting uit te gaan, daar de Volkenbond en ook Uruguay, zulks in strijd met het bericht uit Rome voet bij stuk zal houden en zich compe tent in het geschit zal verklaren. Alleen Brazilië's houding is nog onzeker. De l'Tanschman Ilanotaux maakte zich geheel los van Italië door de slelling le verdedi gen dat een staat niet voor op zijn grond gebied gepleegde politieke misdaden, doch alleen voor de bestraffing er van aanspra kelijk is. Tevens zoekt de Volkenbond contact met den Gezanlenraad, men zie de telegram men. Heden komt de Gezanlenraad we.er bij een. Opdat zij niet "in aanraking zou komen met de Italiaansche vloot, heeft de Griek- sche vloot order gekregen om zich in de golf van Volos aan de Egeïsche Zee terug te trekken. Dit is aan de mogendheden meegedeeld. Van Italiaansche zijde wordt dit bespotte lijk genoemd, daar er loch geen gevaar voor oorlog is Dan leze men b.v. het volgende: Over de houding van de Servische regee ring tegenover het Grieksch-Ilaliaansch ge schil schrijft het goed-ingelichte blad „Vrema" te Belgrado: Onze regeering wacht met ongeduld af, welke houding de raad van den Volkenbond tegenover dit conflict aannemen zal. Daarvan zal de orienteering van onze politiek afhangen. Indien de Volkenbondsraad een krachtig slandpünt inneemt cn bewijst in slaat lo zijn om zijn wil aan de strijdende partijen op te leggen, dan zal onze regeering genoe gen nemen met een diplomatieke actie in den raad van den Volkenbond. Blijkt het echter, dat de Volkenbond zwak is, dan zal onze Staat- moeten deelnemen aan de ont warring van het Grieksch-Italiaansch ge schil. 't Laat aan duidelijkheid niets (e wen- schen over. Volledigheidshalve hebben wij onder de telegrammen gisteren opgenomen het be richt over een vloot-optreden, maar zoover is het nog lang niet. Gewapend optreden is toch tegen Italië wel uitgesloten, hoogstens komt het tot economische pressie, etc. binnenland. Een spoorwegongeluk bij Hannover, waar* bij ook Leidenaars omkwamen. De jubileumfeesten te Amsterdam. Zal de Vrijwillige Landstorm worden af* geschaft buitenland; Het Italiaansch-Grieksch conflict in den Volkenbond. De Griekscke vloot trekt zich tereg in del Golf van Volos. Berichten nil het bezette Roergebied. De ramp in Japan. Paniek op de Berlijnsche benrs. Uit het bezette gebied nog eenige bericht -ten Te Habigbout is een Franscbe procla matie gepubliceerd volgens welke, indien de mijnarbeiders en -beambten weigeren voor -de Franschen te arbeiden, ook de slaapge- bouwen der mijnen bezet en de bewoners uitgezet zullen worden. Op de mijnen Vic tor en Islcun zijn de bedrijfsraden door de! Franschen gearresteerd. Het gemeentebestuur van Dusseldorf beeft bet voorstel der Franscbe bczeltingsautori- teiten om wekelijks voorraden te laten re* quireeren, verworpen. De Franschen heb ben thans verklaard weer tot inbeslagne mingen te zullen overgaan. Reeds is gisteren een transport van 32 milliard in beslag ge nomen. Naar uit Dusseldorf vorder wordt gertield, is dc Franscbe soldaat, die op 5 Juli een schooljongen beeft doodgeschoten, door den krijgsraad tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Essen en Wetter hebben botsingen plaats gehad lusschen stakers en politie, waarbij verschillende slachtoffers gevallen zijn. Volgen9 de „Frankf. Ztg.", zijn te Neu- sladt, in de Palts, een bejaard Amerikaan en een Amerikaansche vrouw, toen zij naar Amerikaanscbe gewoonte den spoorweg wilden oversteken, door de Franschen in hechtenis genomen" en op de wacht wreed geslagen en getrapt, zoodat zij vrij ernstig gekwetst zouden zijn. duitschland. Do in'ark beeft een tuimeling geraaakB tot 8% ct. bet millioen en zelfs daar bene den. Dientengevolge zijn te Berlijn de lo- vensmidclelcnprijzcn verdubbeld. De voorloopige groothandelsprijzen, welkö waarschijnlijk iu den loop van den dag nog maals verhoogd zullen worden, bedragen voor-een pond reuzei 3.7 3.9 millioen, 'voor margarine 2.5 A 2.7 millioen, voor één pond boter (die meestal niet te krijgen is) vraagt men 4.9 millioen, eieren, dio in den groothandel 24 millioen per gros doen, kos ten in den kleinhandel 440.000 ft 450.000 mark. De aanvoeren waren zeer gering. Ook de prijzen van vleoscb, ooft en groenten gingen snel de hoogte in. Heb rijksindexcijfer voor Hot levenson* derhoud is voor de eerste week van Septem ber, op 1.845.261 bepaald. De vorige week bedroeg bet 1.183.434. Er heeft dus een al gemcene prijsverhooging van 55.6 pet. in een week plaats gehad. Het gemiddelde in dex-cijfer voor Augustus bedroeg 686.045, dat voor Juli 37.65!. In Augustus was bet loven zonder kleeding 508,631 maal, waren de levensmiddelen 500.485 maal, was de kleeding 1.089.571 maal duurder dan voor den oorlog. Voor de eerste week van September ïs het ldbn der Duitsclie typografen bepaald op 57 milliocn mark. Dientengevolge is bet indexcijfer *in den boekhandel tot 1.600.000 verhoogd. Is er nog redding mogelijk Volgens do berichten in de bladen houdt zich het ministorio van financiën thans vooral bezig met de plannen tot uitvoering van een munt-oenheid op een roggc-basis of de stichting cener bank tot uitgifte van goudbiljetten. Verder ia een verscherpte verordening op den handel in buitenland- sche wissels verschenen. Bovendien wordt er een deviezen-commissie benoemd met speciale bevoegdheid en volmacht. Hiermee wordt feitelijk de financieelo». en voedings middelen dictatuur ingeleid, waarop ver- dore maatregelen, naar gelang van dc om standigheden, volgen zullen. engeland. Het vakvereenigingscongres. in Ports mouth gehouden, heeft een motie aangeno men, waarin de politiek van Engeland om het Grieksch-Italiaansch geschil door den Volkenbond tot oplossing te brengen, krach- lig wordt, ondersteund. vereenigde staten. 1 Uphan, een invloedrijk republikeinsch lei der, die onlangs uit Europa i9 teruggekeerd, is voornemens Coolidge te vragen lusschen- beide le komen in de schadevergoedings- kweslie. Hij wenschle dat er een Amerikaan sche commissie benoemd worde om te bepa len wat Duitschland kan betalen. Wanneer het bedrag is vastgesteld moet men Frankrijk vragen het le aanvaarden. In geval van wei gering zou men Frankrijk terstond verzoeke* zijn schuld aan Amerika te. voldoen.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1