jss&r De jubileumfeesten te Amsterdam* AGENDA VAN DE WEEK. TELEGRAMMEN. LAND- EN TUINBOUW. [4P- Zaterdag. ,VTA „Zoinerzorg"Tentoonstelling tuiuiers- 'rii bloemistenvereeniging,, Door Eendracht .Verbonden". Van 3 uur tot hallnegcn, i Zondag. „De Graanbcurs" Bijeenkomsten van 't Leger des Heils. 10 uur, 3 uur en baltacht. _i Dagelijks: „Apollo-tbeater't, OranjegracHt 4012: Voorstellingen te B uur. 's Woensdags en 'a Zaterdags matinées te S en to 6 uur. „Oasico-bioscoop'4, HoogewoerdVoor stellingen te 8 uur. iWoensdag- en Zaterdagnamiddag van t tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luior-Tbeater", StationswegBioscoop- en .Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 'a Zaterdags matinée ie 8 uur. Den Haag, „Scala" Rido's revue „Dat doet je wat". 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avoDd-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 September waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maan-smansstecg 17, telef. 435. RECLAME. SB.C;*1 v OMMEREN I Hairlemmerwf» <.>.lfWN,Tei syi )ns aanbod een proefwasch voor halven prijs te behandelen blijft nog speeds van f 696 proefwasch te behandelen s van kracW I Volkenbond moet de grenzen zijner jurisdic tie erkennen. De Ilaliaansche regeering vraagt stellig, dat de bond op het Grieksche verzoek niet zou ingaan. Dit is de reden, waarom Italië panden heeft genomen, die des te noodzakelijker waren, daar de Grieksche regeering, niet er- Kend zijnde, geen vertrouwen inboezemen kon. Aan den gezantenraad komt het recht toe de schending zijner verordeningen te be straffen. Indflm do Volkenbond, de oogen sluitend voor deze waarheid en zonder het besluit van den gezantenraad af le wachten, zich door de Grieksche manoeuvre leiden liet, zou hij een misbruik van macht begaan. De Ilaliaansche regcering verklaart den Vol kenbond onbevoegd. Heel Europa daarente gen erkent dc bevoegdheid van den gezan tenraad. Poli lis betwist, namens Griekenland dat dit land, door zijn beroep op den Volkenbond gepoogd zou hebben om aan zijn verant woordelijkheid te ontsnappen. Griekenland erkent, dat er schadevergoeding moet worden betaald, maar vraagt dat men bewijzen zou, dat het alleen en uitsluitend verantwoorde lijk is voor het incident. Zij vraagt volledig licht. Daar de gezantenraad getroffen is, meent Griekenland dat het ook aan den ge zantenraad schadevergoeding verschuldigd is Politis weerlegde de beweringen van Sa- landra, en verklaarde dat Griekenland den plicht heeft om zich tot den Volkenbond te wenden, liever dan tot daden van geweld over te gaan. Het is aan den Raad, zeide hij, om zich uit te spreken, maar indien de Ila liaansche stelling werd goedgekeurd, zou dit het' einde zijn van den Volkenbond. De voorzitter stelde voor om de zaak in beraad te houden. Lord Robert Cecil erkende het belang van de Italiaansche nota en vroeg, dat de Raad morgenochtend (dat is dufheden) vergade ren zou. Op zijn verzoek las men de artike len voor van het slaluut, waarin de leden zich verbinden om de onschendbaarheid van eikaars gebied te waarborgen en hun geschil len aan arbitrage of aan den Volkenbond te onderwerpen. Cecil voegde er aan toe, dat indien deze bepalingen niet worden geëer biedigd, de grondslag zelf van Europa zal worden ondermijnd. Deze woorden maakte een grootcn indruk. Eindelijk deelde de voorzitter mede, dat de leden van den Raad, na overleg gepleegd te hebben, beslissen zullen wanneer de vol gende vergadering zoo snel mogelijk •zal plaats-hebben- Vermoedelijk zal dit werkelijk heden zijn. Met spanning wacht men de officieele beslis sing. De Fransche regeering schijnt, in tegen stelling met hel grootste deel der Fransche pers, naar Engelsche zijde over te hellen, gelijk wij gisteren reeds aangaven. Of Italië ten slotte evenwel nog luisteren zal naar het koor van don Volkenbond.... Of is er alle reden voor de sombere rede van den vroegcren Engelschen minister Bir kenhead le Montreal, waar hij voorspelde het volslagen bankroet van het volkenrecht en een terugkeer van Europa tot een toestand die aan barbaarschheid grensde. Voorts be stempelde hij pogingen om de Vercenigdc •Stalen in den Volkenbond te brengen als on- practisch, omdat het onmogelijk was* „zich .voor le stellen dat zij aan den Bond de f .weslie van de Japansche immigratie in de Vcreenigde Staten zouden voorleggen." Europa, zoo vervolgde Birkenhead, gaat kapot. Het beste wat gezaghebbende mannen op het gebied van het volkenrecht kunnen doen, is le prediken dat geweld niet ren deert. 't Is wel een heel somber beeld, waaTvan to hopen is, dat het te somber is. De Gezantenraad heeft zich gisteren ook ^Tiog bezig gehouden met het Grieksch-It-aü- aansch gesehil. De Raad nam acte van het antwoord van Griekenland, dat Griekenland indien zijn verantwoordelijkheid bewezen Nrordt, de verlichting aanvaardt een billijke schadevergoeding te geven 'en dat het de vorming van een commissie van onderzoek voorstelt. De Raad stelde het beginsel vast dat het internationaal vecht den Staat ver antwoordelijk stelt, op welks grondgebied de misdaad of politieke aanslag werd be dreven. De Raad zal Vrijdag opnieuw bij eenkomen en zal zijn beslissing aan dea Volkenbond meedeeleD. Volgens de „Epoca" is de Grieksch-Albaan sche grens door Albanië gesloten. Het intergeallieerde congres van oud- strijders te Brussel heeft aan het slot van zijn beraadslagingen eenstemmig een motie aangenomen waarin er bij de geallieerde regeeringen wordt op aangedrongen spoedig de betaling der schadevergoedingen te ver zekeren en de wenschelijkheid wordt uitge sproken van een gemeenschappelijk en broe derlijk optreden van Frankrijk, Engeland, en België, dat zoowel de rechten der oor logsslachtoffers als de belangen der werk- loozen in het oog houdt en in het belaüg van. den vooruitgang der wereld Duitschland dwingt tot betalen. ITALIË. De laatste week van November zal de .Spaansche koning Italië bezoeken. JAPAN. Nog altijd beschikt men over weinig offi cieele gegevens, daar de verbindingen nog verbroken zijn. Uit een verder koa-t officieel telegram uit Kobe ontvangen, blijkt dat aldaar dui zenden vluchtelingen aankomen, doch ove rigens bevat het weinig ter aanvulling der berichten die reeds bekend waren. Het zegt dat nog geen verbinding is verkregen met het Engelsche gezantschap, doch dat vol gens ontvangen tijdingen het gezantschaps gebouw in Tokio en. het consulaat in Yoko hama afgebrand zijn. Alle tot dusver ont vangen berichten blijven fragmentarisch. Juist dit wordt beschouwd als een droevig teeken van de afmetingen, die de ramp heeft aangenomen, omdat Tokio en Yokohama da groote nieuwscentra waren. Eenige der ge publiceerde berichten geven een schatting aangaande do menschenlevens en eigendom men die verloren zijn gegaan, doch natuur lijk moeten deze schattingen met voorbe houd worden aanvaard, aangezien thans een eenigszins betrouwbare raming nog on mogelijk is. Een zeer betreurenswaardige zijde van de ramp is het verlies aan men- schenlevens dat grootendeels is geleden in dat deel van hef land dat naar verhouding het grootste percentage bevat van wat Ja pan bezat aan geoefende staatslieden, zar- kenmanneü en technisch ontwikkelde krach ten. Het verlies dat Japan t.o. van deze klasse heeft geleden, is onberekenbaar. Het Amerikaansche en het Fransche ge zantschap, alsmede de Chirieesche en de Nederlandsche Jegatio zijn een prooi der vlammen geworden. Het Italiaansche ge zantschap en de legaties van Polen, Zwit serland en Tejecho-Slowakije zijn verwoest. Het Engelsche gezantschap is ongedeerd. De Bank van Japan is slechts ten deel3 verwoest. De kluizen zouden, echter gespaard zijn gebleven. Do installatie van het nieuwe kabinet had Zondagavond plaats te Akasaka op een grasveld bij het koninklijk paleis, in verband met het gevaar voor de nog steeds voort durende aardbevingen. Ook do eerste ka binetszitting waar reliefmaatregelen werden besproken, had in.de open lucht plaats. Een telegram uit Osaka meldt dat een nieuwe aardschok de stad Kawanhuchi heeft verwoest. Volgens een bericht uit Peking, zoo wordt rdiografiseh gemeld, zou de gansche Bonin- avchipel bij Japan, bestaande uit 20 eilan den, volkomen in het water zijn verdienen. BUITENLANDSCH GEMENGD. De vroegere Duitsche rijkskanselier Cuno is naar Amerika vertrokken. Niet met po litieke bedoelingen, zuiver als particulier. Het bestuur der Internationale Vrouwen liga voor Vrede en Vrijheid is te Dresden bijeengekomen. Vertegenwoordigd zijn En geland, Frankrijk, Hongarije, Zweden, de Oekraine, Tsjecho-Slowakijc, Estland en Duitschland. Een herder, die ontslag uit zijn dienst had gekregen, heeft op een landgoed nabij Mïinchen achtereenvolgens een veckooper, vervolgens den 23-jarigen baron von Fei- litzsch en ten slotte den rentmeester van het landgoed doodgestoken. De man is in hechtenis genomen. Het Engelsche stoomschip Rawlinson, dat verleden weck Woensdag uit Engeland met kolen naar Hamburg is vertrokken, heeft zijn plaats van beslemming niet be reikt. Het schijnt met de bemanning, die 17 man sterk was, te zijn vergaan. De „Mbndö" verneemt uit Milaan, dat een galerij, die in aanbouw was op den weg van Castellandra naar Olgiate, is ingestort, waardoor 30 arbeiders weiden bedolven. Er zijn 3 dooden en 13 gewonden, waarvan 4 ernstig, uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Het Itaüaansch-Grieksch conflict ROME, 6 Sept. (Stefani). De „Tribune" schrijft, dat Brazilië en Uruguay besloten hun zaakgelastigden bij den Volkenbond op te dragen zich solidair te toonen met de hou ding door Italië aangenomen. Dit beduidt, voegt het blad er aan toe, dat als Italië den Volkenbond moet verlaten ook Brazilië en Uruguay zullen uittreden* Afdwinging ontruiming Korfoe? BERLIJN, 6 Sept. (V.D.) Van officieele zijde wordt uit Londen gemeld, dat Groot- Brittannië zich bereid heeft verklaard, den Volkenbond met de geheele vloot te onder steunen om Italië eventueel tot de ontrui ming van Korfoe te dwingen. De Britsche vloot zou als instrume®t van den Volken bond waarschijnlijk door Zwcedscho sche pen en wellicht ook door de Nederlandsche Marine versterkt worden. Frankrijk zal in ieder geval neutraal blijven. Toenadering van Italië? ROME, 5 Sept. (V.D.) Vernomen wordt', dat Italië zich niet zal verzetten tegen de voor gestelde Commissie van Onderzoek van den Raad van Gezanten, welker beslissingen evenwel met algemeene stemmen zullen moeten worden genomen. De Italiaansche regeering blijft zich ten sterkste verzetten tegen elke beslissing van den Volkenbond. De Italiaansche regeering is van oordeel, dat de door den Raad van Gezanten in te stellen Commissie beter in overeenstemming is met den aard van liet geschil. v Het finantieele probleem in Duitschland. BERLIJN, 6 Sept. (VD.) In het Rijksmi nisterie voor Financiën haddon gisteren besprekingen plaats over een hervorming van het geldwezen met deelneming van den betreffenden Minister, vertegenwoordigers uit het Parlement, uit den Landbouw, der Bankinstellingen en Industrie. Het nieuwe geld zou volgens het plan van een vooraan staand parlementair gewaarborgd worden door particuliere instellingen en den Land bouw. De bespreking droeg een buitenge woon ernstig karakter. Het verloop der be sprekingen was zeer gunstig en raen rekent erop, dat reeds binnen enkele <1 jen een de finitief plan gereed is. Behalve deze maat regelen zal de regeering, naar uit parle mentaire kringen verluidt, ook tot radicale binnen] an dscho maatregelen moeten over gaan. De ramp in Japan. OSAKA, 6 Sept. (Reuter). De keizerlijke Universiteit te Tokio kondigt aan dat liet centrum der aardbevingen van Zaterdag eb Zondag 72 mijl ten Zuiden van Tokio, mid den in den Oceaan lag. Te Peking is uit Osaka bericht ontvangen dat twee groote slagschepen zijn gezonken tijdens den vloedgolf die Yokohama Zaterdag teisterde. NAGASAKI. Wegens de algeheele ver woesting van Tokio en Yokohama zal het centrum van de buitenlandsche scheepvaart naar Kobe worden verplaatst. Volgens de Tokiosche correspondent der Asaki is gansch Yokohama met inbegrip van de havenwer ken veranderd in een brandende massa en zijn ook dc oliebeogplaatsen der Standard- oil en der Risingsun door het vuur aange tast, zoodat de brandende olie do huizen binnenstroomde en ook in de zeearmen vloeide, zoodat ook de schepen en haven werken in brand geraakten. Generaal Fu- kuda, de commandant gedurende den staat van beleg, meldde, dat do orde in Tokio spoedig was hersteld. Er komen, levensmid delen in Tokio aan. Dc troepen die de spoor wegverbinding naar Fukuda herstellen, ver klaren dat^aan het plunderen een einde moest worden gemaakt. NAGASAKI C Sept. (Reuter). De corres pondent van de „Chicago Tribune" te Kobe uit Yokohama aangekomen meldt, dat vijf honderd vreemde inwoners van Yokohama omgekomen zijri. De straten waav vreem delingen woonden zijn veranderd in puin hoopen. Van. de tweehonderd bezoekers van hef Gaand-Hotel zijn slechts enkelen ont snapt. Slechts een persoon ontsnapte uit de Yokohama-Oïub waar tijdens de aard beving vele personen den lunch gebruikten. Het Oriental Palace Hotel is letterlijk in den grond gezonkeD. De meerderheid der huizen van de Europecscho kolonie in de buitenwijk is ingestort. Waanzinnige kreten om hulp werden uit de puinhoopen gehoord, maar het was slechts in enkele gevallen mo gelijk hulp te verleenen. Uit het Fransche weeshuis, waan* zich dertien zusters en hon- dordzestig kinderen bevonden, werden slecht* enkelen gered. Een passagierstrein uit Ataini werd in de zee geslingerd. Van de driehonderd reizigers bereikten dertig zwemmende do kust, do overigen verdron ken. Een andere trein verongelukte bij Hi ratsuka, zes en twintig dooden, waaronder de Amerikaanscho militaire attaché en de secretaris van het Duitsche gezantschap Vluchtelingen uit Yokohama, waaronder ook Europeanen 6troomon to Kobe binnen. LONDEN, 6 Sept. (V. D.) De Japansche ambassade te Londen heeft verschillende officieele berichten omtrent de ramp ont vangen. Volgens deze berichten is Tokio tengevolge van de aardbeving en de bran den voor driekwart gedeelte verwoest en is Yokohama geheel als stad van den aardbo dem verdwenen. In Tokio werd zeer groote schade aange richt in dc zakenwijk en vele regeeringsgc- bouwen zijn verwoest. Het aantal ingestorte huizen bedraagt meer dan tweehonderdduizend, het aantal slachtoffers volgens officieele opgave minstens honderdvijftigduizend personen. Meer dan honderdduizend menschen lijden op het oogenblik honger: -Behalve- Yokohama is een- aantal klei nere steden in het aardhevingsgebied to taal verdwenen. Over het lot van vele Britsche onderda nen verkeert men nog steeds" in onzeker heid, doch het staat thans vast, dat velen van hen zijn gedood of worden vermist. Behalve de Amerikaansche consul le Yokohama Max D. Kirjassoff en zijn vrouw zijn ook de vice-consul en de handels attaché der Vereenigde Staten met hun fa milie omgekomen. Vraag: Vele van mijn. appelen zijn worm stekig en voor bewaren niet geschikt. Het is een prachtige moesappel. Hoe kan ik het best de moes bewaren? Juffr. S. te L. 'AntwoordDe moes kunt u bewaren door ze in Weckflesschen te koken, 't Lijkt mij het beste de appelen te drogen. Dit kunt u zelf doen door de vruchten te schillen en te verdeelen en in den oven van uw keuken fornuis te drogen. In trommels kunnen de gedroogde appeltjes gedurende langen tijd bewaard worden. Voor het gebruik dienen zij eenigen tijd in water geplaatst te worden S. -B- Nadat de afzetting gisteren reeds was verbroken en alles naar den Dam was ge stroomd, verscheen de Koninklijke familie wederom op het balkon, waar zij ander maal een oorverdoovende ovatie in ont vangst had le nemen. Gistermiddag van vijf lot zes uur heeft de Koningin in audiëntie ontvangen de Amsterdamsche dames en van zes tot zeven uur de militairen, die hun gelukwenschen aan II. M. kwamen aanbieden. Ongeveer honderd dames waren voor de cour inge schreven. De Aalsmeersche Tuinbouwbond heeft als geschenk aan II. M. de versiering van de troonzaal ten paleize in groen en bloe men uitgevoerd. Bij aankomst ten paleize heeft de Koningin dadelijk de deputatie der tuinbouwers in gehoor ontvangen. Daarbij was aanwezig burgemeester Casteleyn, van Aalsmeer. Den eersten avond der illuminatie was ds drukte in de stad enorm. Ileel Amster dam en velen uit" omliggende plaatsen wa ren opgetrokken om de mooi, geïllumineer de stadsgedeelten, grachten en gebouwen te bewonderen. Het weer hield zich goed. D& groolsche versiering en verlichting van „De Bijenkorf" trok enerme belangstelling. Ook de verlichte fonteinen en waterwer ken op het Frederiksplcin en de Heeren en Keizersgracht en de majestueuze Wes tertoren in duizenden gloeilampjes lever den een feeërieken aanblik. De Kerkelijke herdenking. De gedenkdag werd hedenmorgen inge luid met de uitvoering van koraaimuziek op verschillende pleinen. Tot half tien werd de koraaimuziek ten gehoore gebracht. Reeds vroegtijdig is er belangstelling op den Dam. zich eer9t coneenlrecrende bij de Nieuwe Kerk. De Ministers in gala-ko9luum trekken de aandacht evenals de andere genoodigden, o. w. de Kamerleden uit Amsterdam, de Indische Prinsen met hun gevolg. Tegen tien uur is het groote kerkgebouw geheel gevuld. Alleen in het midden is de zoogenaamde Koningsbank nog ledig, evenals de rechte banken daarvoor Precies te tien uur betreedt de Ko ninklijke Familie met geheel ITaar gevolg het kerkgebouw. Dc afstand van het Pa leis naar de Kerk is te voet afgelegd. De weg is door de politie afgezet, waarachter zich een talrijk publiek heeft geschaard dat luide juicht. Aan den kerkingang be vindt zich de voorzitter der commissie van ontvangst, die de Koninklijke Familie on der het spelen van het orgel naar haar plaatsen vergezeld. Dr. J. Th. de Visser heeft den kansel be klommen Als de Koningin, de Prins, Prin ses Juliana en de Koningin-Moeder gezeten zijn, verstommen de orgelklanken en spreekt de kanselredenaar het votum uit. Op verzoek wordt door de aanwezigen ver volgens gezongen Gezang 2 vers 1 en door het machtig kerkgebouw klinkt dan Ijet be kende: „Den Hoogen God alleen zij eer". Rede van d r, De Visser. „Waar is de tijd gebleven sinds de ure, waarin hier ter plaatse door wcderzijdsche eedverbintenis tusschen Koningin en volk, het oude verbond tusschen Oranje en Ne derland werd vernieuwd?", zoo vangt dr. De Visser zijn rede aan. Die vijf en twintig jaren geleken een bijkans onafzienbaar tijd perk, toen wij er vóór stonden, en heden zijn zij, naar het klassieke woord, „als de dag van gisteren als hij is voorbijgegaan en als eene nachtwake" Personen, die toen nog jong waren, kwamen zonder dat zij het zelf kunnen begrijpen, op 's levens middag hoogte, en die toen stonden in volle kracht, kunnen het zich niet voorstellen, dat hun levenszon ter kimme daalt. Hoeve-Ie man nen en vrouwen, die hier op dien blijden Septemberdag van 1898 tegenwoordig wa ren, zijn bovendien reeds heengegaan- en vergelen! Zóó is het leven in den tijd, en zóó vlecht zich van zelf bij ieder geden ken, een draad van heiligen ernst door onze feeststemming. Elk? vreugdevolle herinne ring wordt een wijle geschokt door de macht der vergankelijkheid van al wat leeft. Maar juist daarom denken wij te vuriger voor wat G'ol ons tiet. En ik denk hierbij niet alleen aan de personen zelf, wier kost baar leven werd gespaard, maar ook aan hunne daden, vcor zoover zij kiemen van blijvende waarde bevatten. Wanl. dit is één van de grootste lichtzijden van dit vergan kelijke leven, dat de mensch daarin zaden kan uitstrooien, wier. kracht en beleekenis hooit teloor gaat. Terwijl dit wordt gezegd, gaan Uw aller gedachten reeds naar onze geëerbiedigde Koningin en Haar huis. Dankbaarheid ver vult ons allereerst, waar Gods trouwe Va derhand de Koningin en de Koningin-Moe der, die hier vóór 25 jaren samen waren, nog altijd onder den indruk van het ver lies van haar onvergetelijken vader en echtgenoot, in het leven heeft bewaard. Die dankbaarheid wordt verhoogd, nu wij naast Hare Majesteit zien den Prins, die zijn leven aan Haar en ons volk verbond, en wij in de jeugdige Prinses de hoop van Staat begroeten mogen. Maar bovenal stijgt een danktoon omhoog, omdat, gelijk in het verleden, ook m deze jaren zulk een rijke zegen van het Oranjehuis is uitgegaan. Traditie is veel; een constilutioneele mo narchie heeft groote waarde, maar meer dan dit alles beteekent een Vorst, die de macht niet kent als doel, maar als middel tot vervulling Zijner hooge roeping; die het gezag hoog houdt als schild voor de vrij heid; die medeleeft met en een voorbeeld is voor zijn volk, omdat geen smet kleeft op het Vorstelijk gewaad. Welnu, waneer in deze woeste tijden de troon van Oranje vast is blijven slaan, dan is dit of voorzeker mede te danken aan wat Oranje door alle tijden voor Nederland was en deed, maar komt daarvan aller eerst de eere toe aan Haar, die tijdens Hare 25-jarige regeering dermate eerthed en aan hankelijkheid bij het Nederlandsche voik heeft verworven, dat trouwer lijfwacht dan ooit zich schaart om dien troon. De lofzangen mogen, onder den indruk der tijden, minder luid klinken maar de verhouding is teerder, inniger en vaster ge worden. Het saamgedragen leed moge dea feesttoon meer gedempt doen zijn, echter een ware feeststemming, in den zin van intense vreugde en dankbaarheid was er zelden meer dan nu. Zij is het kostbaarst geschenk, dat heden onze Koningin wordt aangeboden. Zij maakt beiden gelukkig, Haar, die het ontvangt en lien, die- het geven I Hoo geheel anders en opgewekter had onze feestviering .kunnen zijn, als de vree- selijke oorlog met zijn gevolgen geen scha duw over alles had geworpen! Want hef ging in ons goede land in velerlei opzicht zon mooi. Er had zelfs een opleving plaats-, als zelden was aanschouwd en die de schoonste beloften voor de toekomst be^ vatte. Voor 1914 kwam ons letterlijk van. alle zijde een lentelucht tegen. Ons volk toonde opnieuw zijn groote bedrevenheid op het gebied der praktijk en de krachtige germaansche geestesvlucht bleef hem eigen. Oude roem werd gehandhaafd, nieuwe roem werd verworven. Spr. wijdt daarover uit. En in het middelpunt daarvan stond onze geëerbiedigde Koningin. Met opzet zeg ik in het middelpunt dier samenleving van ge nieenschap en enkelingen. Want zoowel in Kaar hoedanigheid van Staatshoofd als door spontane, geheel persoonlijke bemoeienis, had hare Majesteit het voornaamste aandeel aan dien bloei. Een ontelbaar aantal dier bewegingen en corporaties danken aan Hare Majesleits initiatief of steun haar welvaart. Nooit werd le vergeefs een beroep gedaan op dc Vorstelijke hulp, als het 't belang dei- natie gold. Steeds bewaarde onze Koningin het streng Nederlandsch karakter van ons volksleven en eerder bovenal onze rijke Ne derlandsche taal. En wat het allermeest tot bewondering stemde en eerbied afdwong, was de schoone harmonie, die bewaard bleef tusschen der Koninginne streng con- slitutioncelen zin met scherpen blik op de fijnheden van dat stelsel, en Hare sterke persoonlijkheid. Want met ijzeren hand werd al die jaren mede vastgehouden aan de eenige voorwaarde, waaronder een volk zichzelf kan zijn, dat is zijne vrijheid. Vrij als- geen natie ter wereld, bleef de onze, dank zij Oranje's schild. Ook daarin bleek opnieuw de onschatbare waarde onder dy-< nastie, die in ons volk geworteld, den volks-, geest verstaat en eert. Zóó onder den scep ter van Oranje zich één en veilig voelend* kon het Nederlandsche volk in die rustig voortwerken aan de taak die de AL-* machtige het heeft toebedeeld, en als dan ook later de geschiedschrijver Holland's bloeitijd schildert van 18981914:, dan kan hij daarboven geen beter opzicht schrijven dan den bij eiken rechtgeaarden Vaderlan der zóó- dierbaren naam „Koningin .WiU helmina". Hoe schril steekt tegenover die bloeipé-. riode het tijdvak der laatste negen jaren- af 1 Eerst de oorlogsschok met al dc daaruit voortvloeiende gevaren, toen het nijpend voedselvraagstuk en de klimmende woning-* nood vervolgens de moeilijkheden der langdurige mobilisatie, eindelijk de stijgen-, de malaise op economisch gebied en dei daarmede gepaard gaande werkeloosheid* En naast dit alles de schier onhoudbare toe-» stand van 's lands financiën. De redenaar zet dit nader uiteen. En de kern, ja de groote meerderheid der natie aanvaardde berustend het kruis, zich oefenend in soberheid en*eenvoud. En als ik dit uitspreek, herhaal ik wat ik straks zeide Ook van dit alles was onze Koningin het middelpunt. Haar Hof gaf aan het Nederlandsche volk het voorbeeld van dien eenvoud, die zelfs nu bij de feestviering moest worden in acht genomen. Haar initi atief riep het Koninklijk Sleun-Comilé in 't leven, dat de nood lenigde in duizenden ge zinnen. Haar verschijning in het leger hield er bij onze mannen grootendeels de courage in. Haar nauwgezette staatkunde tegenover het Buitenland predikte het best onze ab solute neutraliteit. Haar medeleven met dc natie bewaarde in die bange dagen de koo- gere volkseenheid. En wanneer dan ook, ondanks den ongunst der tijden, overal in den lande zich de brandende behoefte doet gevoelen om Hare Majesleits 25-jarig ko ningschap blijde te gedenken, dan uit zich hierin niet het minst de innige dankbaar heid van het Nederlandsche volk aan de ïiooge Landsvrouwe, die, als Landsmoeder, met de leederste zorg voor Haar kinderen vervuld, tegelijk als man en vader met vaste hand het staatsschip door de hoogopslaande golven heeft gestuurd, zoodat alle interna tionale klippen vermeden en bet nationale spoor werd behouden. Ditzelfde geldt van de zóó gevaarlijke na-oorlogsperiode. Maar toch ook hier mag dc toon der hope klinken: „De morgenstond komt." Spannen niet alle krachten zoowel in het Moederland als in de koloniën samen om Nederland te bevrijden van de boeien, waarin de oorlog het sloeg?" Voorzeker en dit werk zal slagen, zoo de oud-Hollandse he leuze: „Eendracht maakt macht", blijft omgezet in de daad. Welnu, de waarborg voor die eenheid ligt in Oranje, en zoo is onze Koningin ook voor de toekomst het middelpunt van onze hoop. Nooit was en is onder het Neder landsche volk het gevoel van saamhoong- heid zoo sterk als wanneer men zich schaar de of schaart om den Oranjetroon. Dan wordt een enghartig provincialisme achter gesteld bij den gemeen sch appel ijken dienst van het ééne Vaderland. Dan vinden de godsdienstige en kerkelijke gezindten een belang, dat hooger gaat dan onderling0 strijd. Dan krimpen de afstanden tusschen

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2