Woensdag 5 September 1923. EERSTE BLAD. Offisieele Kenrnspevin^en. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIENi 80 Cis. i>er regel Bij regelaioimemeiit Ï>elanfri5 i laveren prijs. Kleino advertentietf, uitsluitend bij VoormtDG- if alius. Woensdags en Zaterdags 60 Cta.. bij een I maximum aantal woerden van. 80. Incasso Volgens postrecht. Voor eventucele op* tending van brieven 10 Cts. goiio te betalen. Bowijsnummer 6 Cis. Bureau Hoordelndsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratla 175, Redactie 1507. PGsfchègne- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 51. Prijs dezer courant; >- Voor1 Lelden p. S mul J8.35, p, woeï _'w Z S.IJ Buiten teiden, Waar agenten gevestigd rijn# per week ..■"kw......... 0.19' Franco per peul 7, 2.35 ff: portobosfeif,r Dit nummer bestaat uit TWÉÉ Bladen Nummer 19477. GEMEENTELIJKE VISCEVEREOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, /ischmarkl 18 (lelef. 1225) is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f0.18f0.24 SCHOL a 10.20—10.35 en KABELJAUW a i 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 5 September 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat do be slissing op het verzoek van a. Peter M. Verhoef, om vergunning lot uitbreiding van do fabriek van fijne vleeschwaren in het perceel Boerhaaveslraat Nos. 91010a, Sectie B. No. 2836/2837 b. J. de la Bije, om vergunning tot oprichting van een graan- meng- en zuiveringsinrichting in liet per ceel Korte Mare No. 20, Sectie B. No. 1550, ig verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 September 1923. Stedelijk Gymnasium. Bij het tweede toelatingsexamen zijn ge- tfaagd r Voor de eerste klasse W. L. Reyers, Ina Voülo en P. D. Walbeelim voor de tweede I klasse 'M. Schenkeveld en J. L. Springer I voor de vijfde klasse Cr. F. D. Locher en L. Hulshof! Pol, en na herexamen voor de vierde klasse Kreina Pos. De werkloosheid in de textiel-industrie. Op initiatief van het bestuur der afdec- ling Leiden van den Alg. Ned. Bond van Text iel arbeiders „De Eendracht" kwamen de plaatselijke afdeelingsbesiuren der ver schillende landelijke lexlielarbeid'ersbonden ;op Woensdag 29 Aug. j.I. gezamenlijk in l vergadering bijeen ter bespreking van de hand over hand toenemende werkloosheid (inkrimping van den werktijd) in de tex tiel-industrie hier ter stede. Na ampele be sprekingen werd eenslemmig besloten liet volgende schrijven tot dc betreffende fir ma's, t. w., J. C. Zaalberg en Zoon, N.V. J. Zuurdeeg en Zoon, J. Schelt erna Jansz., N.V. Leidsche Tapijt- en Maltcnfabriek en de N.V. v.h. Van 't Ilooft en Cote richten, terwijl afschrirten van deze brieven zouden lwor4en toegezonden aan mr. P, Trapman, secretaris der Leidsche Vereeniging van Industrieelen. Bovenbedoeld schrijven luidt als volgt: „Mijne Heeren. Bij dezen verzoeken wij beleefd Uw aan dacht voor het volgende. In onze op Woensdag 29 Augustus j.I, gehouden gecom bineerde afdeelingsbesturenverg. maakte onder meer de momenleele toestand der Leidsche textiel-industrie een punt van zeer ernstige bespreking uit. -Vastgesteld werd, dat op verschillende textielfabrieken ter plaatee de werkloosheid steeds meer en meer toeneemt en wel in die mate, dat naar het gevoelen van al onze besturen het spoe dig treffen van bijzondere maatregelen door de betreffende werkgevers ter bestrijding van de voor hun werklieden daaruit nootL wendig voortvloeiende nadeelige gevolgen, alleszins gew-onscht is. Inkrimping van den normalen1 werktijd toch beteekent voor,de daarmede getroffen werklieden 'evenredige vermindering hun ner wekelijkschc verdiensten. Véle textiel arbeiders met hun gezinnen verkeeren dan ook reeds nu in oen zeer cngunsligen toe stand. Naar de-mecning onzer besturen zou nog veel dreigend onheil worden voorkomen, wanneer een oplossing kon worden gevon den, die het mogelijk maakt, dat de werk- looze textielarbeiders behoorlijk en regel matig kunnen worden geholpen, Het meest" daartoe geschikt, lijkt ons het in-het-leven-roepen cener wachtgeldrege ling, waarvan de kosten door werkgevers, Rijk en gemeente worden gedragen Hierdoor toch bevordert men een blijvend dienstverband tusschen werkgever en werknemer en worden de arbeiders behoed voor algeheelen ondergang. Waar nu ook op Uw fabriek de werktijd lot opper week is terug gebracht ge wórden, verzoeken wij Uw firma beleefd, doch dringend wel lot hel instellen van een wachtgeldregeling als boven bedoeld te wil len overgaan. Gaarne Uw antwoord hieromtrent ver nemende, teekenen wij, hoogachtend, na mens „De Eendracht", „Unitas", „St.- Lamberlus" en „Land. Fed. van Tcx- ticlarb."- Spoorweg GoudaAlphen. Door de Kamer van Koophandel en Fa- rieken voor Gouda en Omstreken te Gouda en die voor Rijnland te Leiden is het vol- endc adres gezonden aan de Ministers van innenl. Zaken en Landbouw en van Fi- anciën en aan de Staten Generaal: De Kamers van Koophandel en Fabrieken Voor Gouda en Omstreken te Gouda en voor mjnlahd te Leiden hebben de eer U te be- 'mhten, dat zij hebben kennis genomen »an de motie der gemeente Waddingsveen, waarin dezo gemeente de meening uit spreekt, dat de aanleg van den spoorweg Gouda-Alphen aan den Rijn, in het alge meen en plaatselijk belang zoolang de omstandigheden zich niet wijzigen be hoort achterwege te blijven, welke meening zij ook aan U heeft kenbaar gemaakt. Erkennende de financieele bezwaren, die de aanleg van dezen spoorweg voor gemelde gemeenle met zich zal brengen, wil liet den Kamers toch voorkomen, dat Waddings veen niet ten volle zich rekenschap heeft gegeven, welke de gevolgen zouden, kunnen zijn, indien haar verzoek werd ingewilligd en de nijvere streek, wgnrdoor bedoelde spoorweg is geprojecteerd, nog geruimen lijd van een spoorwegverbinding zoude worden uitgesloten. Sedert tal van jaren werd, ook door de Industrieelen en Ilandeldrijvenden te Wad dingsveen, zeer geijverd voor de lot-stand- koming van dezen spoorweg. Thans, nu de voorbereidselen zoo ver zijn gevorderd, dal mét den aanleg- zal worden begonnen, meent de gemeente Waddingsvecn redenen le'hebben, gevonden, daartegen te opponee- ren, terwijl door haar wordt aangevoerd, dat de verbindingen met de omliggende plaatsen, die thans door autobussen en booten worden onderhouden, een spoorweg overbodig maken. - De Kamers kunnen dit argument niet an ders dan zeer zwak vinden. Het auto-ver keer dateert van dc laatste maanden; de stabiliteit daarvan is dus nog niet bewezen, terwijl het zelf hier en daar reeds is voor gekomen, dat een autobus-exploilant, zon der voorafgaande aankondiging, den dienst geheel stopzette, en een bootverbinding in dezen tijd geen aanspraak kan maken op den naam van „modern vervoermiddel". Nog zij hierbij opgemerkt, dat de autobus sen ook daarom onzekere vervoermiddelen zijn, omdat het na de ingrijpende bezuini gingen, welke bij de spoorwegen plaats zul len moeten vinden, het niet onwaarschijn lijk is. dat de tarieven der spoorwegen ver laagd zullen worden, waardoor het bestaan der Aulo-bussen, mede in verband met de aanhangige belastingplannen, zeer ernstig bedreigd zouden worden. De ondervinding in België, heeft n.l. bewezen, dal bij lage tarieven de auto-busscü_ de concurrentie slechts in zeer bijzondere gevallen vol kun nen houden. liet wil onzen Kamers dan ook voorko men, dat Waddingsveen hier zuiver haar plaatselijk belang op het oog heeft gehad en geen rekening heeft gehouden met het algemeen belang. Wellicht is daartoe ook aanleiding ge weest het feit,, dat de spoorweg, zooals deze thans is ontworpen, te ver uit den kom der gemeente Waddingsveen zal worden aange legd, waardoor de industrie in deze ge meente. die bijna geheel aan het water ge legen is, als zij per spoor wil verzenden, groole kosten krijgt, daar zij haar goederen aan het station moet laten bezorgen, en de verzending per scheepsgelegenheid, welke vóór hare fabrieken en magazijnen kan plaats vinden dan te prefereeren is. De Ka mers spreken dan ook de wenschejijkheid uit, dat, indien met den aanleg der spoor weg wordt begonnen, met -dat bezwaar re kening zal worden gehouden en het zoo mo gelijk daarheen te leiden, dat Waddingsveen een waterverbinding met den spoorweg krijgt. Tegenover de bezwaren der gemeente Waddingsveen willen de Kamers wijzen op de voordeelen voor te andere plaatsen in haar districten. lo. De gemeenle Boskoop, welke in den oorlog en daarna zeer moeilijke lijden heeft doorgemaakt, waardoor haar culturen van booraen en planten bijna gèheel werd stil gelegd, z^l mede in den spoorweg een mid del vinden om haar wederopbloei te bevor deren. 2o. Door het loenemend aantal auto-bus sen is het personenvervoer per stoomboot zeer sterk ingekrompen, zoodat een gere gelde verzending, der goederen, welke voor heen doormede plaats had, veel meer dan vroeger in gevaar komt. Een spoorweg zou aan de verzenders zekerheid geven,, dat hun goederen regelmatig werden verzonden 3o. In het seizoen, waarin Boskoop voor al planten verzendt, zal het station Alphen ontlast worden, hetgeen zeer noodig is, daar liet-emplacement in het geheel niet bere kend is op een groole hoeveelheid goederen. 4o. Er zal een betere verbinding tot stand komen tusschen Alphen en Rotterdam, het geen voor Alphen als belangrijk industrie centrum zeer wenschelijk is. 5o. Zoowel voor Gouda als voor Wad dingsveen zal de spoorweg beteekenen een stabiele en zekere verbinding, zoowel voor personen- als goederenvervoer, terwijl ver der in het algemeen belang mag worden aangenomen, dat een uitgebreid spoorweg net elk land ten goede komt. Resumeerendc geven beide hierbovenge- noemde Kamers U dan ook in overweging, liet adres der gemeente Waddingsveen voor kennisgeving aan te nemen en het daar heen te willen, leiden, dat ten spoedigste met den- aanleg van bedoelde spoorwegver binding een begin worde gemaakt, omdat tevens door een dergelijke productieve werk verschaffing do werkloosheid in Nederland op uitstekende wijze wordt bestreden. Gezien ook liet succes van het, sedert 1914 in gebruik zijnde baanvak, „Gouda— Schoonhoven" kan hot niet anders, of de lijn „GoudaAlphen" (waardoor tegelijker- lijd een betere verbinding voor Gouda met Leiden wordt geschapen), zal blijken in een behoefte te voorzién van dit zoo belangrijke gedeelte der Provincie Zuid-Holland. De lieeren prof. dr. S. G. de Vries en A. Goekoop hebben hun benoeming tot com missaris van de Leidsche Broodfabriek aan genomen. De heeren D. Jaeger, G. Gerlings en rar. H. v. Wensou hebben echter be dankt. Over eenigen tijd zal een aandeel houdersvergadering worden uitgeschreven om in de vacatures le voorzien. Naar aanleiding van cén „ingezon den stuk" in ons Blad van gisteren, ver nemen wij van bevoegde zijde, dat ook de R.-K. en Herv. scholen morgen niet geslo ten zullen worden. - In"aansluiting laan ons Ra'adsverslag van gisteren zij fl'og vermeld, dat de Chr. Gêref. Gemeente alhier ook zelfstandig heeft aangedrongen op invoering van vloek- verbod etc., gelijk gemeld. De afdeeling Leiden van de Democra tische Partij heeft Ier behandeling op de in deze maand te Amsterdam te houden alge meene ledenvergadering der partij verzocht, het volgende punt op dc agenda le plaatsen: De Democratische Partij spreke zich juit over de al of niet wenschelijkheid van het aanvaarden van wethouderszetels door De mocratische Raadslcdeji. De feestelijkheden op de Garcnmarkt werden gisteravond, ondanks den regen, voortgezet. De eerepoort was-prachtig ver licht (de clectrische lampen in lampions be vestigd). Voor het licht was gezorgd door de heeren Van Beukcring en Van Clcef, terwijl mej. Van Schie en de héér Verhulst zoo be reidwillig waren voor'^ den eleclrischen sttoom te zorgen. De heer Smits heelt zich belast met liet dagelijksch onderhoud der versiering. Ook dient nog vermelding, dat dc heer Pijl-voor de Zaterdagmiddag gehou den kinderfeesten gratis kapwerk verrichtte terwijl door medewerking van de firma Wisbrunn LiffmUn de attractie voor die feesten nog vermeerderd werd. Gisteravond "was het Stedelijk Muziek corps uilgenoodigd zich te doen hooren. Dit verhoogde de sterfiming. Verschillende spe len werden er gedaan, zooals ringsteken, enz. Voor de winnaars waren prijzen uitge loofd. Van de. zijde der feestcommissie werd ons verzekerd, dat zij dankbaar was voor de trouwe hulp van de padvinders der C. J. M. V,, welke hulp zij belangloos bij de feesten hebben verleend. Zij hadden, evenals de po litie, een zware taak om de orde te handha ven, aangezien in sommige gevallen de toe schouwers geen medewerking wilden vcr- leenen, en zelfs tegenstand boden. Niette genstaande dien tegenstand, welke nu en dan geboden werd, is de feestviering goed verloopen. Vanwege de firma Kat werden bij l>ct passecrcn van den Kon. trein van Den Haag naar Amsterdam op een land onder deze ge meenle knalpollcD en vuurpijlen ontstoken. Wij herinneren nag even aan de de monstraties van Rinso van de Levers Zeep-Maatschappij le Vlaardingèn in de Stadszaal, welks firma ook lang9 stralen en grachten reclame maakt voor haar artikel. Bij de politie is aangifte gedaan van vermissing van een varken van 120 K.G. van de markt, alhier. De politie zal gaarne inlichtingen ontvangen. Naar wij vernemen, is gebleken, dal de fietsendief C. V. zich nog schuldig heeft ge maakt aan oplichting van een fiets (de 17e) en tevens aan diefstal van f 400 bij v. d. L., te Oegstgeest, waar hij, na door een W. C. raampje le zijn binnéngekomen, dit bedrag, dat in. een kistje zich bevond," wegnam van onder het ledikant, waarin de eigenaar den slaap des rechtvaardigen sliep 1 Weihoudershenoemingen. Amsterdam. In de vacature-Wi- baut is gekozen met 40 stemmen en 1 blan co do heer F M. Wibaut. Tor vervulling tan de vacature-Wiërdels is met 36 stemmen gekozen de heer F. J. A. M Wierdels (r.-lc.) In blanco werden uitgebracht 4 stemmenéén stem werd uit gebracht op den lieer Van Lingen (r.'-k.) Do heer S. Itodrigues dc Miranda (s.-d.) is opnieuw als wethouder gekozen met 31 stemmen. Bij desz'o verkiezing kreeg de heer Abrahams (v.-d.) G stemmen, do'heer W. Polak (s.-d.) 2 stemmen in blanco zijn uit gebracht stemmen. In de vacature-Ter Haar is met 31 stem men als wethouder herkozen de heer Jan ter Haair (c.-h.), terwijl in in blanco 8 stemmen werden uitgebracht en 2 op den- heer Abrahams. Dr I. J. Yos (Vrijheidsbond) is als wethouder herkozen met 30 stemmen tegen 8 op den heer Abrahams, terwijl 3 stem men in blanco werden uitgebracht. Tot zesden wethouder heeft de Raad be noemd den heer E. Polak (s.-d.), op wien 2"? stemmen werden uitgebracht, tegen 13 op den heer Ketelaar, en 1 in blanco. Do gekozenen hebben allen hun benoe ming aangenomen. De Raad ging daarna over tot het samen stellen der verschillende commissies. Rotterdam. 1De Raad heeft tot wethouder benoemd do heeren A. de Jong (a.-r.), F. L. D. Nivard (r.-k.), mr. A. van der Hoeven (c.-h.), A. IYV Heykoop (s.-d.) en A. B. de Zeeuw (s.-d.), onderscheidenlijk met* 33, 34, 36, 30 en 30 van de 45 uitge brachte stemmen. Alle gekozenen hebben de benoeming aanvaard. H a a r 1 e-m, Gekozen de heeren mr. J. NVE. Herekens Thijssen (r.-k.), mr. A. Brucb (a.-r.), mv. M Slingenberg (v.-d.) èn M. A. Reinalda (s.-d.), allen aftr. Utrecht. Voor de vijf zetels wor den als wethouder benoemd de heer dr. J. F., J. ten Berge (r.-k.). A. H. Smulders (r,-k.), G. Seeton (v.-b), tar. J. J. de Waal Malefijt (a.-r.) en R. Boomsma (s.-d.), on- dersch. met 24, 20, 20, 21 en 19, waarbij de heer Yan Dijk (s.-d.), achtereenvolgens 10, 13, 11, 12 en 11 stemmen behaalde. (Bij de eerste drie plaatsen werden in totaal 36 en bij de laatste twee plaatsen 35 stem men uitgebracht), De heeren Ten Berge, Smulders, Seeton en Do Waal Malefijt verklaarden hun be noeming te aanvaarden. De heer Boomsma dankte voor het in hem gestelde vertrou wen, doch zcide zich echter niet to willen laten scheiden van zijn politieke vrienden en nam derhalve de benoeming, niet aan. (Applaus op do publieke tribune). De voorzitter dreigde met ontruiming. Bij de tweede vrije stemming voor den vijfden wethouderszetel werden van de 34 stemmen 20 uitgebracht op den heer G. A. E. B Meyer (vrijz.-dcm.), 2 op den heer Yan Dijk, 2 op den heer Van Boetzelaer cn 10 blanco, zoodat gekozen is do heer Meyer, die echter niet meer in den raad aanwezig is. Van de benoeming zal hem worden kennis gegeven. De aardbeving in Japan Er heeft zich een voorloopig comité ge vormd voor sympathiebetuiging aan Japan en eventueel© steun verleening aan de slacht offers van de aardbeving in dat land. Het richt d^n volgenden oproep tot het Ncderlandsche volk Ten diepste beroerd door de ontzettende Tamp, die Japan getroffen beeft bij de jongste aardbeving, waarbij naar eerste schatting ruim 150.000 slachtoffers vielen, waaronder naar te vreezen is, landgenoo- ten en een ontelbaar aantal meDscben dak loos zijn geworden, terwijl hongersnood te Tokio dreigt, is spontaan een comité tot steun gevormd,.om een beroep te doen op het medegevoel van het Ncderandsche vólk voor het Japansche volk, waarmee eeuwen oude relaties bestaan en waarvoor vriend schap wordt gevoeld. Van dit voorloopig comité verklaarde jhr. mr. A. S. D. de Graeff, oud-gezant te Tokio en thans Nederlandsch gezant te Washing ton, met verlof hier te lande, zich bereid, heb eere-voorzitterschap te aanvaarden, terwijl do hber H. OP. van Vliet, consul van Japan, het cere-lidmaatschap aan vaardde. Do volgende heere hebben zitting geno men in het voorloopig comité: dr O. J. k. van Aalst, president van de Nederl, Han delmaatschappij, Amsterdam, voorzitter; A. J. M. Goudriaan, beboerend vennoot van de firma NTevelt, Goudriaan Co., Rotterdam; mr. J. B. van der Houven van Oord Ir, -president van den raad van beheer van de Vereenigde NederL Scheepvaart maatschappij, Den Haag; dr. O, C. A. van Lldth do Joude, directeur van do Nederl. Mij. voor havenwerken, AmsterdamA. J. H. van der Meulen, directeur van de Rot- tordamsche Bank, Rotterdam; H. Nijgh, directeur der Nieuwe Rotterdamsclie Cou rant, Rotterdam; Phs. van Ommeren Jr., hoofdagent van de Keizerlijke Japansche Mail, Rotterdam; Bernard Ruys, directeur van den Rotberd Lloyd, Rotterdam mr. G. Vissering, president van de Nederl. Bank, AmsterdamE. D. van Walree, di rccteur van de Twettische Bank, Amster dam, penningmeester; C. Woldringh, di recteur van de Nederlandsch-Indische Han delsbank, Amsterdam; prof. dr. M. W. de Visser, LeidenH. D. E. Visser, Den Haag T. B. Roorda, conservator van het ethno- gri-tfïsch museum te Leiden en dr. N. de JTartogh, lid van do Provinciale Staten van Noord-Holland. Secretaris is de heer H. O. Buurman, journalist, Amsterdam. Dit comité, waarin nog meer heeren uit- genoodigd zijn zitting te nemen, zal Za terdag .as ten kantore van de Nederland- sclie Handelmaatschappij, Hcerengracht» Amsterdam, vergaderen, ten einde vast te stellen, in welken gee>st sympathie betoond en op welke wijze eventueel hulp verleend kan worden. Het correspondentiebureau meldt, dat do Koningin gistermiddag, vergezeld van den Prins en do Prinses een bezoek heeft gebracht bij de Ministers van Staat jlir. mr. 'A. P. O. van Karnpbeek en jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman. Gistermiddag heeft de Koningin, verge zeld van Prinses Juliana, een bezoek ge bracht aan het Bezuidenhoutkwartier, in I)en Haag. Op het Juliana-van-Stolberg plein is Zij door den voorzitter van hes feestcomité voor die wijk, baron v. d. Ca- pellen, toegesproken. Deze heeft o.a. ge waagd van do historische plek, waarop do eerepoort op dit plein is opgericht. Nadat H MT. met kloëmen was gehuldigd, is Zij toegezongen door de kinderen uit het Duit- sche Kinderheim, dat aan het plein ge vestigd is. Ook op liet Theresiaplein, waar de ver siering van het gebouw van de politic brandweer in oogcnschouw werd genomen, zijn de Koningin, namens de bewoners, bloemen aangeboden. Op het Malieveld werd gistermiddag de nationale demonstralie gehouden vanwege hel Stamboek voor het Ned. Trekpaard cn van liet Stamboek voor het Ned. Trekpaard en van het Stamboek voor het Landbouw- luigpaard. Te hal/drie werd een aanvang gemaakt met het aan de hand voorbrengen vail paar den in den ring voor de,tribune, eerst trek paarden (merricn), daarna landbouwluig- paarden (merriën), vervolgens trekpaarden (hengsten.) Tegen halfvier arriveerde op het terrein de Koningin-Moeder met gevolg, bij den in- BINNENLAND. Adres van de Kamers van Koophandel (l Gouda en le Leiden inzake den spoorweg GondaAlphen. De jubileumfeesten te Amsterdam. Er heelt zich een voorloopig comité ge. yormd voor sympathiebetuiging aan Japan en steunverlening aan de slachtoiiers dec aardbeving. BUITENLAND. Griekenland's antwoord aan den Gezan. tenraad. Mussolini verklaart, dat Italia nit den Volkenbond treedt, zoo dit lichaam zich in. laat met het Italiaanssh-Grieksch geschiL De ramp in Japan. gang luide toegejuicht door het talrijke pu bliek, dat zich daar had opgesteld, en op het terrein begroet met het spelen van het „Wilhelmus" door hel Juliana-muziekkorps, dat zich den geheelen middag zeer verdien stelijk maakte. Eenige oogenbliklcen later kondigde hoera geroep de komst per auto aan van II. M. da Koningin, Z. K. II. de Prins en H. K. II. do Trinses, met gevolg. Weer speelde de mu ziek het „Wilhelmus" en van de tribune en van het terrein werden de vorstelijke perso nen hartelijk begroet, terwijl de Koninklijk» familie in dc loge werd ontvangen door jhr. Ruys de Bcerenbrouck en jhr. Van Vreden- burch. In* de Koninklijke loge werden nan do vorstelijke bezoekers voorgesteld de leden van het bestuur en den secretaris van het Stamboek voor het Ned. Trekpaard en de (eden van liet uitvoerend comité. De hoogc gasten-ontvingen ieder een keu. rig verzorgd programma. Vooral interessant was de demonstrJtie van de provinciën Limburg, Zeeland en Noord-Brabant, die tegelijkertijd was be- doeld als hulde aan II. M. de Koningin. Toen de Limburgsche groep bij de Konin klijke loge kwam werd halt gehouden en stegen mej. Ilendrickx, uit Buggemuur, en mej Poels uit Vcnray, uit de sjees, om H. M. de' Koningin een bouauet le overhandi gen. De Koningin onderhield zich eenigd oogenblikken met de heide jongedames, waarbij H. bf. verzocht Haar dank aan het Limburgsche volk over te brengen. Na Limburg volgde Zeeland. Mej. Calha- rina Jansen naderde met tiaar emmertjes aan haar arm, in haar Walcherens kostuum om H M. een fraai bloemstuk'aan te bie- den. H. M. onderhield zich eenige oogen blikken met mej. Jansen, waarbij de Konin gin belangstellend vroeg naar de gemaakte, reis. Door het Zuid-Bevelandsche koor werden eenige liederen len gehoore gebracht, welke door de Vorstelijke bezoekers slaande wer den aangehoord, cn welke een algemeen ap plaus lot gevolg hadden, waartoe het sein' gegeven werd door de Koningin. Vervolgens- onderhield dc Koningin zich met den dirigent, waarna de stoet verder trok Ook namens N.-Brabant werd H. M. een bloemstuk aangeboden. Hierna werden de paarden Oscar en Colo mar in den ling gebracht, en in draf aan het publiek getoond. Het verdere gedeelte van den middag werd gevuld met het voorbrengen van land- houwtuigpaarden (hengsten) voor wagens en eenige paarden met militair certificaat welke beide nummers ook zeer de belang stelling trokken. Echter was het jammer, dat door den aanhoudenden regen het num mer 4- en meerspannen, niet kon worden uitgevoerd, met welk nummer elk jaar steeds veel succes wordt behaald. De Koningin liet nog verschillende depu taties van de hoofdbesturen der centrale landbouworganisaties bij zich komen, n.l. van liet Kon. Ned. 'Landbouwcomilé, den Chr. Boerenbond en den R.-K. Boerenbond, terwijl de Prins zich eenige oogenblikken onderhield met den heer Van Rappard, ver tegenwoordiger van het Landbouwkundig Congres te Gouda en het Kon. Ned. Land- bouwcomité. In een gesprek met jhr. Van Vredenburch' zeide de Koningin verheugd te zijn, dat Zij dit jaar een bezoek heelt kunnen brengen aan de tentoonstelling van het Stamboek voor het Ned. Trekpaard, en uitte II. M. Haar tevredenheid met hetgeen dezen mid dag geboden was. Tegen 5 uur verliet de Kon. Familie on der gejuich het terrein, eenige oogenblikken later gevolgd door de Koningin-Moeder. Gisteravond is in het Gebouw voor K. en W. door do tooneelvereeniging ,,A. D. O. voor het comité voor tooneeluitvooringen uit het algemeen comité voor de jubileum feesten vertoond De Gijzelaars, blijspel in dichtmaat, door Bernard Canter (regie Th, Bouwmeester). De muziekvereeniging Cre mona (leider J. fBorendes) verloendo haar medewerking. De Prins, vergezeld van zijn adjudant, jhr.'Xaman Trip, woonde de vertooning bij.- Een hondordtwintigtal deelnemers aan het internationale congres voor runveeteelh te Schcveningen hebben gisteren een bezoek nan Botterdam gebracht.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1