LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. SPORT. Huishouden en Techniek, f KUNST EN LETTEREN. Begrafenis- Onderneming KEERÉWEER CREMATIE, AUTO-TRANSPORT ,VV. J. Meskers en H. Dieben. Joanna Ber- nardina, d. van A. J. Hekker en A. W. Boere Overleden Cornelia Maria Korlekaas (wed. Vrijburg), oud 69 j. Helena Maria Boozenkrans, echlg. van S. J. Schouten, 61 jaar. Harm Hendrik Haverkort, 68 j. Adrianus van Benten, 68 j. Dirk Koudijs, 69 j. Maria Johanna Meskers, 10 m. Gehuwd: W. G. Hceres, 24 j. en M. Schellens, 21 j. Loop der bevolking. Vertrokken G. C. Maarschalk, vertrokken naar Leiden ,W. G. Ileeres naar Vlagtwedde H. Niewök- ner naar OegstgeestMi Schellens naar Vlagtwedde II. Spilker en gezin naar Leb den J. M. IJ. van UHelen naar Frederiks- oord H. C. de Wilde naar VoorhoutC. D. van der Vooren naar Heemslede C. J. van der Waals naar Noordwijkerhout J. C. de Vogel naar Hazerswoude A. II. Harst naar Medemblikj A. A. van Rijn naar Groot- broek P. C. Bottelier naar Wateringen M. Koudijs naar Leiden J. H. Silvester naar .Voorhout. Gevestigd A. van Slaveren en gezin R. G. van Gils J. M. Hauer Wed. Splinter geb. Beulink en gezin H. Branse geb. Blan kenberg J. Peppink wed. Blankenberg S. Smilz J. G. KeijzerJ, B. Veenswijk M. J. Julferman3. t WASSENAAR. Burgerlijke Stand: On dertrouwd:^ Th. van der Lubbe en M. M. J. Pauli. P. J. Remmerswaal en P. M. van der Lans. Geboren: Gerardus Augustinus, z. van G. A. Knijnenburg en H. Rodenburg. Catharina Jacoba, d. van L. C. Koot en C. M. Borsboom, Johannes Bernardus, z, yan B. Grunaeken en A. M. van Wmden. Anna Jacoba, d. van J. Mens tn G. Snel- serwaard. Overleden: Mr. F. W. Pijnackcr Hordijk, m. van M, Th, J. Alers 47 j. M, Nell, m. 14 j. Gistermorgen werd de nieuwe R.-K. Jongensschool alhier in gebruik genomen. Tegenwoordig waren de eerw. heeren gees telijken, het hootdl van de R.-K. Meisjes school, de inspecteur van het Lager Onder wijs, Burgemeester en Weihouders der ge meente, de architect do heor J. Th. Won- Iers en verschillende andere genoodigden. Het woord werd gevoerd door de Z.Ew hoer pastoor C. J. Tholeman, door den in specteur den heer K. Brants, en door den burgemeester. Daarna werd het gebouw bezichtigd. Al les bleek in volmaakte orde te zijn uit gevoerd, zoodat we veilig mogen zeggen, dat onze gemeente weer een keurig gebouw rijker geworden is. ZOETERWOUDE. Zooals reeds eerder werd vermeld zal het jubileumfeest alhier gehouden worden op 12 en 13 September a.s. Na lang vergaderen is het de feestcom missie mogen gelukken, om in aanmerking genomen, de weinige beschikbare gelden, een keurig programma samen te stellen, 's Woensdags begint het feest op het dprp, 's morgens om hallnegcn. Eerst krijgen wé reveille en daarna optocht vanaf het Radd- huis naar het feestterrein aan den Schen- kelweg. Om negen uur begint de ring- rijderij met paard en tilbury,^alsmede die met versierde fietsen, terwijl ook het hier z.g. „tonknuppelen" omstreeks dien tijd zal aanvangen. Mooie prijzen voor elk dezer onderdeelen zijn beschikbaar gesteld. De kinderfeesten worden ook des morgens ge houden en beloven heel wal. De clou van hel leest is evenwel de opvoering van de bruiloft van Kloris en Roosje, die 's mid dags om twee uur aanvangt. Koslen noch moeite zijn er gespaard om alles zoo schit terend mogelijk te doen zijn. Na afloop komt er een optocht van de deelneemsters en deelnemers aan die bruilolt door het Dorp en 's avonds om 8 uur lampion-op tocht op het feestterrein. Verder slaat er op het programma nog schitterend vuurwerk, terwijl een muziekgezelschap zal zorgcu dat er den geheelen dag voldoende feest stemming is. Donderdag is het programma niet minder en zal het feest aan den Ilooge Rijndijk v/orden voortgezet. Ook daar des morgens halfnegen optocht, na afloop ring- rijderij met fietsen, gymnastiekdemonstra- ties en kinderfeesten, 's Middags ongeveer halfdrie wordt er een bloemencorso en vroolijke optocht gehouden, die naar men ons verzekerde, schitterend zal zijn. Voor ëón en ander zijn aardige prijzen beschik baar gesteld, lerwi]l een extra prijs is ge schonken in den vorm eener prachtige zil veren medaille, door den eere-voorziller, den heer P. Wap, 's Avonds is cr fakkeloptocht met muziek terwijl het feest gesloten wordt met een tap toe. Voor verdere bijzónderheden verwijzen we naar de feestcourant, die een dezer da gen zal verschijnen. i Rozen stekken? De rozen bchooren ongetwijfeld tof de Iraaislo en meest gezochte bloemstruiken en een tuin is geen tuin, wanneer er niet een of meer plank-n van dit zoo mooie bloemgewas in voorkomen. Het moet da.i ook niet verwonderen, dat lielhebbers peinzen over de vraag, hoe deze gewassen moeten worden vermenigvuldigd, 01 dit ligt alleen onder het bereik van de geroutineerde kweekers of dat ook de over minder kennis en minder materiaal be schikkende luinb'ezitters met kans op suc ces dit werk ten uitvoer kunnen brengen. Ik las voor enkele dagen in een tuinbouw- overzicht, dat stamrozen veredeld waren op wilde soorten; maar dat slruikrozen door stek werden voortgekweekt. Het komt mij voor, dat deze mededeeling, vooral wat belreft de struikrozen eenige toelichting vraagt om minder juiste gevolgtrekking te Voorkomen. Uit plantkundig oogpunt Bezien", kunnen •'J wel alle rozensoorlen worden geslekt. "C hout bezit n.l, regeneratie-vermogen, waaronder wordt verslaan, dat rozenhout, ra stek geplaatst', neiging vertoont en het ..«mogen heeft .wortel^ te. maken, .waar door het mogelijk is een nieuwe plant te verkrijgen, welke geheel zelfstandig func- tionneert. Dit regeneratie-vermogen missen bijv. onze appelen en peren; vandaar, dat deze gewassen van stek niet zijn te kwee ken. Maar wanneer genoemd vermogeki van de rozen als vaststaand kan worden aange nomen dan wil daarmee nog niet gezegd zijn, dat de. roos door stekken met succes is voort te telen. Er zijn hierbij n.l. meer dere facloren in het spel, welke de stek- methode op den achtergrond dringen,- want het is eigenaardig op te merken, dat de Nc- derlandsche rozenkweekers zeer sporadisch stekken, maar aan een meer omslachtige voortkweek de voorkeur geven. Onze natte, koude bodem en de zoo bij uitstek onge schikte kwakkelwinlers met afwisselenden dooi en vorst lijken mij allerminst geschikt om een teer beworteld gewas door het kou de tijdperk te helpen. Misschien dat men in het buitenland, waar de zomer langer en warmer is en de winter meer een regelma tig verloop heeft de methode van stekken meer succes heeft. Wanneer men bijv. in Naarden-Bussum of waar ook in de kwee- kerijen rondloopt, ziet men duizenden jonge rezen kweeken op de omslachtige manier, maar gestekte zoekt men vrijwel tever geefs. Bekend is, dat de van stek gekweek te struiken minder groote bloemen geven, maar dit kan voor kweekers geen beletsel zijn erjaarlijks enkele duizenden van te stekken al zou het alleen maar zijn voor goedkoopere waarvoor den binnenland- schen handel, wanneer door het buitenland alleen de grootbloemige zouden worden ge vraagd. Hoe vermenigvuldigt de rozenkweeker de struik- en stamrozen? Liefst gebruikt hij hiervoor jonge zaailingen van een in het wild groeiend, onbeleeltenend roosje, nl. de hondsroos of Rosa canina. Deze wordt uit zaad gemakkelijk voortgekweekt en op sommige plaatsen in ons land in het wild gezocht. In de kweekerij op lange rijen uit- geplant, worden deze zaailingen eind Juli en begin Augustus „veredeld", door op een handige manier een oogje of knopje van een gewenschte variëteit te plaatsen lusschen den bast en het jonge hout. Dit knopje ver groeit nog dit jaar met het hout van de zaailing, maar loopt niet meer uit. (Behoort dat ten minste niet te doen).In het volgend voorjaar wordt de zaailing-roos even boven de veredelplaals afgeknipt en vormt zich een scheut op het wortelgewas, zoodat er een struikje van een „tamme" roos groeit op het wortelgestel van een „wilde", een minderwaardige. Voor het vormen van een stamroos oculeert men op de takken van stammetjes van de Rosa canina op de ge wenschte hoogte. Vergeleken bij stekken mogen wij deze kweekmethode zeker om slachtig noemen. Behalve de genoemde hondsroos doc-n nog andere dienst als on derlaag, maar de Rosa canina, ook wel fou tief bottelroos genoemd wordt nog steeds als een van de beste beschouwd. Dit vooral met het oog op de levensduur van de planten. Wil men de rozen door slekken voort- kweeken, dan is daarvoor het volgende noodig. Eind October, begin November, wordt op een beschut, droog gedeelte van den tuin een paar vierkante Meters diep los gemaakt, opdat het water voldoende doorgang vinde. De bovengrond wordt met ouden mest gemest en gelijk geharkt. Daar na snijdt men stek van goed rijp rozen- hout, liefst stek met een hieltje. Dit krijgt men door bijv. een eenjarig takje van den struik af te trekken. Er gaat dan een stukje van het meerja rige gewas mee. De stek dient ongeveer 20 k 25 c.M. lang le zijn. Deze worden voor ruim de helft in de aarde gestoken. Vooraf worden de doorns verwijderd en ook do oogen, welke in den grond komen, afgeno men. Op het gedeelte, dat uit den grond komt moeten drie of vier oogen voorkomen. De stek wordt stevig aangedrukt en bij invallende vorst met wat ruigte gedekt. Deze laag mag vooral geen broeiing veroorzaken en dient vroeg in het voorjaar weder to worden verwijderd. De slek kan op rijen ge stoken, 30 c.M. uiteen, terwijl op de rij 15 c.M. afstand kan worden gegeven. Niet- alleen klimrozen, de meeste soorlen komen voor een zoodanige behandeling in aanmerking. Wanneer de stekken wortelen, zullen de jonge struiken elkaar gedurende het eersle jaar niet hinderen en kunnen, zoo noodig, in het eerste najaar verplant. Wie van de lezers neemt eens een proef en wil de uitkomsten later eens meedeelen? J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Red. onder metfo „Tninbonw." Vraag Hoe verwijder ik mos uit mijn grasranden D. G. v. d. H., te E, Antwoord Het lijkt mij, gezien uw be schrijving, het beste in het volgend voorjaar de grasranden weg te steken, den grond om te spitten en matig te mesten en daarna nieuwe, maar zuivere zoden te leggen. Het gras is door het mos gedood. Door geregeld te knippen en in het najaar te mesten, zal do zode wel vrij van mos blijven. Mocht dit niet het geval zijn, neem dan een rand van een overblijvende plant. Deze bloeit, geeft geen herhaaldelijk knippen en zal u zeker voldoen. J. S. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.} Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven, 1898, 6 September. 1923, Donderdag a.s. is het juist vijf en twintig jaar geleden, dat II. M. onze geëerbiedigde Koningin te Amsterdam in de Nieuwe Kerk gekroond werd. Hoewel Leiden op waardige, maar tevens zeer eenvoudige wijze dit feit herdacht, heeft zal men toch 6 September a.s. ook hier niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Alle Rijks gebouwen en -kantoren, vele winkelzaken en scholen zullen op dien dag gesloten wor- Wij hopen dan ook, dat op dezen voor ons Vaderland zoo historischen dag velen zich zullen geroepen gevoelen lot het uitsteken der vlaggen. N.B. Ik verneem daar zoo juist, dat alleen de Chr. en R.-K. scholen vrijaf zullen geven; maar dat de openbare niet zullen gesloten worden, wat zeer zeker te betreuren zou zijn. Men mag toch aannemen, dat ook de ouders van de leerlingen van die scholen den bij uitstek nalionalen dag zullen be schouwen als een hoogst beteekenisvollen. Wij hopen dan ook, dat het gemeentebe stuur alsnog aan den wensch der Ilooge Re geering zal tegemoet komen. S. VOETBAL. De indeeling dei Westelijke le klassers. Gisteravond heelt in het bondsbureau te Den Haag onder leiding van den heer J. W. Kips de bestuurscommissie van den N.V.B. vergaderd, waarbij voor hét Westen de vol gende indeeling werd gemaakt: Aldeeling A: H. F. C. (Haarlem). R. C. H. (Haarlem). H. V. V. (Dc-n Haag). Ajax (Amsterdam). Feijenoord (Rotterdam), V. O. C. (Rotterdam), D. F. C. (Dordrecht), 't Gooi (Hilversum). S. V. V. (Schiedam), Z. F, C. (Zaandam). Aldeeling Haarlem. Quick (Den Haag)". H. B. S. (Den Haag)'. Blauw-Wit (Amsterdam}, Sparta (Rotterdam). Excelsior (Rotterdam). O. D. S. (Dordrecht). U. V. V. (Utrecht), A. S. C. (Leiden). Stormvogels (IJmuiden)'. DUIVENSPORT. „De Snelvlieger." Uitslag van het gehouden concours met oude en jonge duiven vanaf Schaerbeek (België). In concours 23 duiven. le prijs, Walle 10 uur 13 min. 40 sec.) 2e prijs, H. Walraven 10.22.28 3e prijs, II. Walraven 10.24.49 4e prijs, W. A. A. Rijn- aarls 10.25.37 5e prijs, W. A. A. Rijnaarls 10.28.45, LAWNTENNIS. DnitschlandNederland. De „Tel." meldt, dat op 8 en 9 Septem ber een wedstrijd DuitschlandNederland zal worden gehouden le Leipzig. Voor Duitschland zullen spelen in de enkelspe len mevrouw Friedlèben, mevrouw Nep- paph, O. Kreulzer, Landmann, Rahé, Iley- den. Verder in het dubbelspel: Rahé-Berg- mann, Kreutzer-Heyden, mevr. Friedleben- Kreutzer, mevr. Neppaph-II. Schomburgk, mevr. Friedlében-mevr. Neppaph, De Nederlandsche deelnemers zijn" nog niet bekend, GOLF, Het open Golfkampioenschap van Nederland. Begunstigd door prachtig weer werden Zondag op de banen van de Hilversumsche Golfclub de wedstrijden gespeeld om het open kampioenschap van Nederland, waar voor dit jaar vele zeer goede krachten, waar onder met internationale reputatie, waren overgekomen. De held van den dag was H. Burrows, de prof. van de nieuwe golf links (e CoxydeBains, die thans voor den 5en keer het kampioenschap won, waardoor do beker in zijn bezit overgaat. Burrows speelde zeer regelmatig; zijn score was over 4 ronden van 9 holes; BB SS3740, tolaal 153 slagen. Op hem volgden de bekende amaleur Donald Soulby van Porlmarnock bij Dublin en de twee professionals Jos. v. Dijk van de Doornsche Golfclub en Jos. Paxton van Romford, alle drie met een totaal van 154 slagen. De beide professionals, deelden de 2e en 3e prij zen samen en de 4e prijs kwam aan Alto- rey Boomer met 156 slagen. G. Pauwell, de winnaar van verleden jaar, nam de 5de plaals in met 160 slagen, terwijl op hem volgden J. Oosterveer, Kennemer Golfclub, met 163 slagen, C. Huyghebaert van Gent met 164 slagen en Aitkin van Domburg met 168 slagen. Van de amateurs waren na Do nald Soulby de besten, Bealty Smylh met 160 en G. M. del Court v. Krimpen met 162 slagen. Extra prijzen van f 25 elk werden ge wonnen door Burrows voor de meeste holes gespeeld 1 slag onder „bogey" en door Aubrey Boomer vopr de meeste holes ge speeld in 2 onder „bogey", terwijl Jos. van Dijk beslag legde op 2 extra prijzen elk van f 25 voor de besle scores over 18 holes en over 9 holes met resp. 74 en 36 slagen. De Dunlop Rubber Cy. had twee belang rijke geldprijzen uitgeloofd, voor de beroeps spelers die met do bekende Dunlopballen zouden winnen. Do hoofdprijs van f 150 werd gewonnen door Burrows, terwijl de tweede prijs van f 100 voor den besten Hol- landschen professional aan Jos, van Dijk ten deel viel, ZWEMMEN. Sen nieuw wereldrecord, Te Stockholm heeft de Zweedsch'e" zwem mer Arne Borg het wereldrecord 400 M. ge bracht op 5 min. 6 2/5 sec. Het oude record stond op naam van Johnny JVeismuller met 5 min, 6 3/9 sec, LUCHTVAART, Het Fransche luchtschip Dixmu'de ïs le Toulon teruggekeerd na een tocht over de Middellandsche zee; Toulon, Algiers, Bi- zeta, Sardinië volbracht le hebben, Het is 62 uur in de lucht geweest, zonder te lan den, wat gen record is, De Sportfeesten op het Schuttersveld. (Ingezonden), Naar aanleiding van het verslag over de sportfeesten, gehouden op het Schuttersveld 31 Aug. 1.1., willen wij, in het belang van de Lichamelijke Opvoeding nog even het licht laten vallen op enkele belangrijke punlen. Het verslag zegl ons dal er over het alge meen goed werk is te zien gegeven, maar tevens ook, dat de sport in Leiden kwalita tief niet hoog staat. Hoe zeer verschil lend deze uitspraken ook mogen zijn, wij kunnen ze onderschrijven, daar ze geheel onze opinie deelen. Aangezien geregeld den laatslen tijd de verslaggever van hel L. D. in zijn sporlverslagen het een en ander aanstipt, zoo vragen wij ons af, dringt dat nu wel door tot die menschen, die leiding geven in de sportbeweging? En dan komen wij tot de conclusie, dat dit niet het geval is, want wat wij vreeselijk jammer hebben gevonden is, dat de Kweek school voor Zcevaerl met de oefeningen in Zweedsche gymnastiek (waarvan de verslag gever schrijft dat bet 't mooiste nummer was wat gegeven is) een plaats kreeg op het korfbalveld en niet in vak B voor de officieele tribune. Een dag zooals Vrijdag, waar de sport zoo veelzijdig aanwezig was, daar had de sportcommissie toch ook wel eens, de andere methode van gymnastiek naar voren mogen brengen. Jammer vonden wij ook dat de leider van de Kweekschool in uniform de klas leidde. Wat had dat nummer nog in waarde ge wonnen, wanneer ook hij, in zoo'n prachtig echt sportcostuum geleid had. Zouden voortaan de leiders bij sportbeloogingen ook niel in sporlcosluum kunnen verschij nen? Ons dunkt dat staat toch sportiever als in een colbertje. Wat ons ook bevreemd heeft ïs, dal in den optocht van het Schuttersveld naar de Gehoorzaal, de voetbal- en korfbalmen- schen niet te zien waren, hoewel, volgens het programma hun toch een plaals was toegewezen. Vinden ze het in optocht loopen niet sportief Dankend voor de verleende plaats ruimte, M. P. BAKKER, Ph. v, d. LOF. f Leiden, 1 Sept. 1923, Graan en Zetmeel. Deze opmerking is 'onjuist. Wij scïïre- vcn dat b ij dit s p o r t f e e s t de sport qualilalief niet hoog stond, doch dat de deelnemers allen hun best hebben ge daan. Dat dit niet precies hetzelfde is als wat inzenders ons in de schoenen schuiven zal ieder met ons eens zijn. Red. L. D. Abonnementsconcerten Hollandsche Concerldirectie Dr. G. de Koos. Door verschillende omstandigheden, bui ten haar wil gedwongen, zag de Holland sche Concerldirectie zich genoodzaakt een kleine wijziging in hare abonnementscon certen voor Leiden le brengen. Dirk Schiifer, wiens concert oorspronke lijk op 18 Januari was aangekondigd, zal in plaals hiervan op Dinsdag 4 December con- certeercn. De overige data blijven onveran derd, alleen zal de volgorde der optredende artislen eenigszins gewijzigd worden. De serie zal du? thans als volgt vastge legd worden 26 October (Vrijdag) Concert gebouw-Orkest o. I. v. W. Mengelberg 9 No vember (Vrijdag) Carl Flesch, violist4 De cember (Dinsdag) Dirk Schater (nieuwe da tum) 14 December (Vrijdag) Lener Kwar tet 22 Februari (Vrijdag) Lula Mysz Gmei- ner, zangeres 14 Maart (Vrijdag) Concert gebouw-Orkest o. 1. v. Karl Muck. De prijs voor deze zes schitterende con certen bedraagt slechts f 12, met inbegrip van alle rechten. Losse kaarten zullen ver krijgbaar gesteld worden (voor zoover de be schikbare plaatsruimte op concertdatum toe laat h 16 per concert voor de beide Mcngel- berg-concerlen en 13 per concert voor de overige concertenonder deze prijzen zijn alle rechten inbegrepen. De inschrijving voor een abonnement is opengesteld bij de Firma Eggers, Boter markt 14 te Leiden, tot en met 1 October a.s. Na dien datum zullen geen diploma's meer verkrijgbaar zijn. NIEUWE UITGAVEN. Nó. 3. ,,De Misdaad bij den Sint-Jans- borg" een tragedie in de bosschen bij den plasmolen, opgehelderd door Thomas Rob bers den detective. 4. „Het mysterie van het Veluwchuis", het raadsel opgelost door Thomas Robbers den detective. Uitgave H. ten Brink, Arn- henf. Daalders-editie: „Dagboek van 'een Am sterdammer" door Barbarossa. Uitgave van Holkema en Warendorf, Amsterdam, RECLAME. OPGERICHT 1871 AALMARKT 10 TELEF. 801 7797 FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: J, yan Horick, rijwielhandelaar, Hifles gom. H.-C.S jhr. mr. Ii. do Mareea van Swtncferencur.: mr. L. V. Hoog. W. F. Daudey, koopman in gemaakte kleeren, Liase. R.-c jhr. mr. Ui de Ma- rees van Swinderen; cur.: mr. H. Eb, (Vis ser '1 Hooft. - Geëindigd; J, J, Ntxlerlof, VoorscEoSeij. De lucht, die wij inademen, bevat steeda een kleiue hoeveelheid koolzuur, doch uit- geademd is dit percentage veel grooter ge worden en als wij ons afvragen waar dat eigenlijk vandaan gekomen is, blijkt het in' de spieren te zijn ontslaan. Wanneer wij arbeid verrichten ontleenen wij de noodigei energie daartoe aan verbranding van sui kers in onze spieren. Bij 't woord verbran den denkt men onwillekeurig aan vlammen' en hitte en daarvan bemerken wij in ons lichaam gewoonlijk niet veel, maar al gaat het dan minder hevig, een verbranding is( het niettemin en daarbij is zuurstof noodig en ontslaat koolzuur, dat dan door het bloed naar de longen werd gevoerd. Hier lieeft nu tijdens de ademhaling een uitwis seling plaats, het koolzuur wordt afgegeven' in ruil voor zuurstof, dat dan weer wordt gebracht naar die plaatsen, waar verbran- ding plaals vindt, m. a. w. naar de spieren, die op dat oogenblik in functie zijn. De ettelijke millioenen menschen, dia sinds onheuglijke lijden dezen aardbol be woonden, hebben dus voortdurend aan da lucht haar zuurstof onttrokken en over laadden het daarenlegen inet koolzuurjl maar dan zou in den loop der eeuwen het gehalte aan deze stollen van do ons omrin gende lucht steeds ten onzen nadeele moe ten zijn gewijzigd, en dit nu is gebleken ab soluut niet bet geval te zijn. Het zijn da planten, die dit verhinderen, alle groena deelen nemen koolzuur op en verrichten' onder invloed van de zonnestralen het kunststukje om hiervan met water de z.g, koolhydraten op te bouwen, die .voor onza voeding van zoo groot belang zijn. Boven dien komt bij dit proces weer zuurstof vrij, zoodat in drievoudigen zin door de planten' ons voortbestaan wordt verzekerd. Een! plant, zal zij vruchten dragen, heelt du? in de eersle plaats zon noodig-, zonder haar, werd geen graankorrel rijp, want ook daar van is het hoofdbestanddeel, het zetmeel, eerst opgebouwd in de bladeren. Na het oogsten moet graan zoo spoedig mogelijk worden gedroogd, anders bederft! het. Is bet door een of andere oorzaak nat geworden, of bevat het ongedierte, dan gaat men hel kunstmatig drogen op z.g. „eestvloe- ren", bestaande uit geperforeerde ijzeren! platen, waarop het graan wordt uitgestrooid, Er onder wordt gestookt en de lieete ver brandingsgassen van dat vuur strijken nm door het graan, drogen het, en vernfetigenl door de hitte tevens alle insecten. Een ver fraaid graan krijgt men door te zwavelen, doch dit moet bij den verkoop worden ver meld, daar het anders als vervalscjiing wordt beschouwd, doch ook bij het drogen gebeurt dit altijd eenigszins, daar in de steenkool steeds wat zwavel voorkomt, en zoo slaan; sommige fabrikanlen onder de verdenking dit gehalte kunstmatig een beetje le yer- hoogen, om zoodoende bij het eesten een mooier graan te krijgen zonder evenwel van' gezwaveld graan le behoeven te spreken, Nu wij loch oyer schoonheidsmiddellje^ spreken, kunnen wij niet nalaten u nog eenige andere te noemen, waaruit blijkt, dat' de menschen hier al even vindingrijk is ge weest als bij de verfraaiing van zijn eigen! uiterlijk of moeten we hier spreken vait haar uiterlijk, men weet het tegenwoordig zoo precies niet meer. Voor granen gebruikl men als schoonhcidszalfje een zekere hoe veelheid raapolie, die niet alleen er eeij mooien glans aan geeft, maar tevens, door^ dat de korrels meer aaneen kleven en dusf dichter op elkaar zitien, wordt het gewicht per hectoliter hooger, wat in den graanhan del als een kenteeken van goede kwaliteit! geldt. I Maar al moge men het fraaie teint eenefl dame niet op echtheid durven onderzoe ken, dezen schroom kent men niet voo# granen. Een eenvoudige vermenging vaH een proetje met wat bronspoeder verraadt deze olie-toevoeging, omdat dan het poe der er aan blijft kleven. Dit zijn allemaal dingen, die enkel vooff den handel van belang zijn, maar een bij uitstek huishoudelijk artikel, de stijfselj wordt rechtstreeks zonder malen uit graan! gewonen, meest uit tarwe. Het is daarbij enkel om het zelmeel te doen, maar del tarwekorrel bevat ook nog vele eiwitten, en liet men die er in, dan zou daarmee! gestijfd goed bij het strijken oogenblikkg- lijk bruin worden. Een manier, om dezel ongewenschte bestanddeelen kwijt te ra ken, is de korrels na opzwellen in wate< plat le drukken en dan verder aan eenj gistingsproces (e onderwerpen. De over blijvende zetmeelkorrels worden met wai ter weggespoeld, terwijl de zwaardere ze melen achterblijven. Dat waler komt dat* in groote bakken, waar het meel gelegen heid vindt, zich at te zetten. Nu moet he# nog gedroogd worden en daarbij komt dui delijk het verschil lusschen tarwe- en! aardappelzetmeel uit. Dit laatste valt tot poeder uiteen, terwijl larwe-stijfsel altijd nog iets eiwilachtige kleefstof blijft bevat ten, waardoor het bij de droging die eigen aardige kantige stukjes vormt. Met water verhit zwelt zij op tot een gelei achtige massa, die bij sterkere verhitting dus onder het strijkijzer overgaat in dextrine, waaraan onze boorden hun glans en hard heid te danken hebben. Deze dextrine wordt ook wel op de fabriek bereid en dient dan als kleefstof; in de oorlogsjaren zelfs alsver- yangmiddel voor Arabische gom, doch mef zeer weinig succes zoodat in dien tijd de! naam „plakzegel" jo reinste ironie was. Zet meel, uit mais bereid geelt ons de maizenajl de besie maar tevens ook de duurste stijfsel wordt uit rijst verkregen. Deze kan met kouij water worden gebruikt en wordt daarom; rauwe stijfsel genoemd. Een andere minder, huishoudelijke, maar voor dc dames toch wel interessante toepassing is als „poudre de riz'' dat geparfumeerd en eventueel gekleurd rijst- meel is, of heet te zijn, daar tegenwoordig wat als „poudre de riz" in den handel komt, veelal weinig meer te maken heeft met rijst, maar eenvoudig gemalen speksteen is/j/J -

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 7