Vrouw zonder hart. 19476. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 4 September. Tweede Blad. Anno 1923. GEMENGD NIEUWS. NAAR IJSLAND. Dr. Rommel's Kaematogen UIT DE RUGSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. i 0 le re n ïs le IJ muiden icngekomcn de ireillogger KW. 97 (Van Duyn van Maasdam), waarvan de ipper Jan Hoek rapporteerde ,dat hij dagmjddag op de Noordzee drijvend n gevonden een omgekeerde scheeps- van het verongelukte Duilsche sloom- i'p „Klöpfel." Toen men trachtte de boot it te keeren, bleek zij een groot aantal en te bevatten, van welke er twee onder boot uiUWaoten, naar gissing die van e zeelieden vau omstreeks 18 of 20 Van deze beide lijken heeft de schip- de zwemvesten meegenomen en den n daarna een zeemansbegrafenis gege- Het was hem niet mogelijk, zeide hij, schcepsboot met de overige lijken mede r IJmuiden te nemen. Wel was het hem evallen, dat de riemen van de scheeps- nog binnen de boot geschoeid lagen, iruit hij afleid Ie, dat de boot reeds jst omgeslagen zJjn, nog vóór men de nen had kunnen grijpen, e Hilversum is gister- gen een staking uitgebroken onder de ielarbeiders, naar aanleiding van de gekondigde loonsverlaging en om mede- •ingschap bij de bepaling van het stuk- De staking omvat enkele honderden riders, ter morgen Heeft de larige losse werkman S., te IJselstein, vrouw met een zwaren hamer de her- ingeslagen. Sedert eenige weken leefde echtpaar in onmin, daar de man zijn uw van ontrouw verdacht.. Gisteren un het tusschen beide echtelieden lerom tot een hevige ruzie, waarbij de n zóó in drift ontstak, dat hij den hamer ep en zijn vrouw daarmede den nood- igen slag toebracht. De vtouw was on- tdellijk dood. S. is daarop naar Utrecht lucht. Twee veldwachters trokken, na den moord kennis gekregen te hebben, dijk naar Utrecht, waar zij, in samen- iing met twee Utrechtsche recher- urs, al spoedig den moordenaar in de ie Sint-Jan9traat arresteerden. Op hel Idbureau van politie legde hij onmid- ijk een volledige bekentenis af, waarna werd overgebracht naar IJselstein. Ook fofficier van justitie en de rechter-com- saris begaven zich naar IJselstein, letotaletonnenmaatvande de Amstcrdamsche haven opgelegde fchepen is, naar het „Hbl." meldt, in Aug. (ederom gestegen en wel van 118 210 ton bt 122.281 ton. en schrijft aan „Dn Msb.": ige weken geleden ontvingen versehil- ide der grootste Nederiandscho fabrie- een ondorteokende circulaire. De cir- re bevatte de mededeeling, dat do on- pekenaars een comité hadden samen- leid, om namens de Nedoriandsohe wtindustric aan H. M. de Koningin een Idebtijk aan to bieden hij gelegenheid haar jubilé. Diegenen, die wat voor plan voelden, moesten f 25 op een aan- jeven nummer gireeren. Tevens moesten op een blanoo vel papier hun hand- kening plaatsen, teneinde dio op de 'tonde te kunnen overnemen. Verschil de fabrikanten hebben aan dezen oproep ■olg gegeven. Thans blijkt echter, dat- met een oplichterstruc te doen heeft. Inlangs werd een sol- .t gestraft, die in eenigszins wanorde- kleeding de kazerne had verlaten, om haring te koopen, hetgeen door den of- ■r van de week als volgt in het order- ik werd opgeleekend: .Vier dagen politiekamer wegens het ha- van een haring zonder stropdas of ako en met de knoopen los." (Nadruk verboden.) XXIII (Slot). a./b. s.s. „Iris" 12/8 '23. Kvtry boy hero is a gentleman" zegt Engelsche generaal, die de heele wereld dgereisd heeft en nu voor 't eerst in Drwegen komt; en dit maakt het reizen zoo boven alles aangenaam. Het Noor- volk heeft waardigheid en kalmte, heb geen kruiperigheid, geen fooitjesge- Jaag, de bagage is bijv. 'ónder het vervoer per auto begrepen en tneu weigert een aparte belooning voor op- of afladen. Geen geschreeuw of gehaast aan stations, aan legplaatsen óf bij het vertrek van auto's en rijtuigjes, kalm en rustig gaat alles in zijn werk. „Heeft het Noorschë volk nooit haast is men geneigd te vragen, en de Noor die den tijd heeft èn een praatje bij de auto maakt geeft er antwoord op: „Ja wel dege lijk kan het haast hebben, bij vischvangst en bij 'thooi binnenhalen werkt het soms wel dagen en nachten achter elkaar, maar de kalmte verliest het nooit". Die eigen schap deed ook in ÏJsland zoo weldadig aan. tWij moeten weg van Loen en afscheid nemen van do Njordfjord, waarlangs de auto een heel eind rijdt om ons langs heb Strynsvand het gebergte (in te brengen. Groenblauw blijft het St'ynsvand in de diepte blinken, omringd door een krans van machtige sneeuwbergen, lang blijft het zicht baa/r, tot op de hoogste hoogte die we be stijgen. Op en neer gaat het eerst door het dal, meer op dan neer, wij gaan over de Videdalsolf, die 90 meter onder ons in een canon buldert, nu komen de windingen, steeds hoogër komt de weg, steeds schoo ner wordt het uitzicht achter ons. Heel in de hoogte lokt een hotel: Videsaeter. In do kloof rechts in de diepte ligt de sneeuw, er onder ruischt het water, links buldert de waterval. Na Videsaeter gaat de weg al hooger, men ziet voor het laatst bet Strynsvand, men komt in het sneeuwgebied, geen an dere planten meer dan mos en dwergwilgen, geen ander water dan verborgen en geheim zinnig bruisend onder de sneeuw. Nu voert de weg door of liever langs de sneeuw, niet de blankschijnende, zooals we ze in de verte op de berghellingen zien, maar stugge, harde, onverzettelijke sneeuw, die als een muur ter weerszij van ons pad staat, soms meer dan tien voet hoog, die juist een doortocht laat voor de auto, maar geen blik gunt op de omgeving. En als we de sneeuwstraat door zijn, komen we langs verijsde meren en besneeuwde rotsen, waar het grijsachtig lila van de steen zoo schitte rend harmonieert met de witte sneeuw. Dan zijn we op een vroolijke hoogvlakte van hei en berken, daar staat het aardige donkere hotel, waar de constructie der ronde balken ook van buiten goed zichtbaar is, een hotel dat aan een blokhuis in de wildernis her innert, en dat van binnen kleurig ia van bont weefwerk en gezellig van modern comfort. Auto's rijden af en aan, gezelschappen stijgen uit, ook de bevolking trekt langs, vrouwen in Noorsche kleederdracht op rij wielen en ten slotte stapt uit een auto een Lap in zijn kleurig costuum, de veelvervige muts op het hoofd en bonte versiersels aan jaS en mouwen, eveneens kleurige schoenen en in zijn lachend gezicht bet korte pijpje, waaruit hij smookt, terwijl van allo kanten de fototoestellen op hem gericht worden. Lang blijven we niet op de frissche hoog vlakte van Grotli, we jnoeten weer door het gebied van eeuwige sneeuw, waar het water gestremd blijft door ijsscbotsen, door de verstarde wereld, waar de watervallen en rivieren hun oorsprong nemen. Als een magische sneeuwburcht, nobel van lijn, lokt daar in de verte, de auto nadert, zijn voet rijst uit het verstarde meer. Strak en streng koud en hard staat de bergwand, geen plan tengroei, niets dan sneeuw en ijs. Daar daalt de weg en voeTt uit bet barre sneeuwgebied plotseling naar een parkach tig paradijs vol bruisende waterstroomen, en wre zijn blij als wij het water van de Geirangerfjord woor groen en glanzend te voorschijn zien komen, als het water weer ziel en leven krijgt en het stugge masker van ijs en sneeuw heeft afgeworpen. Op zes K.M. hemelsbreedto daalt een 17 K.M. lange weg hier 1000 meter, in slingers ligt hij vóór ons. Uiterst langzaam daalt de auto, overal is nu de vroolijkheid van brui send water en wuivende boomen. „Skaal!" voor Noorsche ingenieurs en chauffeurs is men geneigd uit te roepen als men veilig en wel in hotel „Union" in Merok staat Daar lokken de schemerlampen, daar bruist de elf, daar waaien de boomen, daar lonkt de fjord. Hier woont de kunstenaar, die het mooiste houtsnijwerk van Noorwe gen maakt, een prachtig ameublement staat er voor hem, hier is nog ander weefwerk dan elders, een open weefwerk, luchtig en sierlijk. Hier leven ook herinneringen aan het bezoek van onzo Koningin, die Merok bezichtigde en den Geirangerweg beklom en in Hellesylt ter keirke ging. Daar stoomt de boot door de geheimzin- ninge Geirangerfjord, waar de watervallen hot fijnste weefwerk toovoren tegen de harde rots 'en niets de sprcckjesachige be- toovering breekt. De fjorden worden meer ópen, met auto 'en veerpont naderen we Molde, waar we in eens weer in een natuur zijn, die op IJs land lijkt. Niet de kleuren in geen enkel land vindt men. de kleuren van IJsland terug, geloof ik maar dë vormen. Hier ziet men ook de bergen in hun geheel op rijzen en dalen, hier staat iedere berg op zich zelf, zooals kinderlijke fantasie zich denkt. Van Molde uit heeft men een "eenig panorama op de eindelooze reeks sneeuwber gen van het kustland. Hier - is de ingang van het schitterende Üomsdal, hier zou men weer het land in moeten gaan en op nieuw beginnen, maar de Haakon VII" brengt ons tusschen de eilanden naar Ber gen terug, waar de „Iris" wacht. Niets beter dan een boot om uit te rus ten en zijn indrukken zich bewust te ma ken. Hoe dankbaar zijn we die beide sym pathieke volken wat nader te hebben lee- ren kennen, het IJslandsche en het Noor sche, die zoo veel gemeen hebben, al staab het Noorsche natuurlijk naqer aan het ove rige Europa; dankbaar, die ondenkbaar schoone natuur te hebben leerenkennen van beide landen, verschillend en verwant. Zooals we gezien hebben, is er in het IJslandsche volk nog aardig wat van de middeleeuwscho cultuur blijven leven; ook van folklore meer dan in de brieven ver teld kon worden. Maar ds Edda, de my thologie, op IJsland verzameld en bewaard, waarop ik in mijn eersten brief doelde, daarvan zijn noch in de volksverhalen noch in 't dagelijksch leven meer sporen te vin den. Zelfs de dagen van de week, die bij ons nog herinneringen aan Tyr, Odin en Thor bewaren, zijn-in het IJslandscb door een al te behoedzame priesterschaar veranderd in het nietszeggende derde dag, midden- weekdag en vijfde dag. Zoo zou men kunnen zeggen, dat er niets meer van de Edda leeft dan de hamer van Thor, dio nu als swatika in de vlag van de IJslandsche stoombootmaatschappij waait. Toch: als we ons de eigenschappen der Noordelijke volken nog eeas goed voor den geest roepen, dan moeten wij zeggen, dat, in zooverre de Edda nog leeft, de waarlijk wijze wellevendheidslessen uit het Hava- maal, een der schoonste liederen der ver zameling, niet verloren zijn gegaan, maar het geheele wezen van do Noorderlingen hebben doortrokken. G. M. RECLAME. Zwakken en z\j die lijdende zijn aan bloedarmoede en zennw- aclitiykeid vinden in 8936 een krachtig cn afdoend geneesmiddel. Alom verkrijgbaar f2.50 p.fl. ..Jl. ALPHEN. Gistermiddag had een 8-jarig jongetje van zekere De J. het ongeluk met het vliegeren te vallen. Beenbreuk werd ge constateerd, waarom de kleine onmiddellijk per auto naar het ziekenhuis le Leiden ver voerd werd. ALKEMADE. Burger 1. Stand. Geboren: Theodorus Johannes, Z. van II. J. Bakker en E. M. van Ruilen. Francisca Wilhelmina, D. van B. van der Ploeg en T. Bielefeld. Joannes Franciscus, Z. van J. W. Hoogenboom en G. Schoo. Ondertrouwd: Johannes Does jm. 28 j. en Maria van Haestrecbt jd. 27 j, BODEGRAVEN. Burger 1. Stand Bevallen: G. Verleun geb. Nederhof, D. T. M. van der Reiden gcb. Vcldhuijzen, Z. J. M. de Koning geb. Bosman. D. M. C. van Velzen geb. Vollering, D. Overleden: A. van Holst 1 mnd. Gehuwd: M. Lok 34-j. en G. II. Groenen dijk 32 j. H. A. van Dam 33 j. en N. van Dijk 25 j. HAZERSWOUDE. - Programma voor de jubileumfeesten te houden op 5 en 6 September, op het terrein van den heer A. Dorrepaal Dz. Woensdag 5 September 1923Kinder feesten der verschillende scholen van den Rijndijk en Koudekerk, nm. te 1 uur. Op- tocht der kinderen met muziek, aan te van gen bij de Ned.-Herv school te Koudekerk. N.m. 2 uur, Ovatie aan den burgemees ter van Hazerswoude op het feestterrein. Vlaggelied met zwaaien van vlaggen door een groep meisjes. Verschillende wedstrij den voor kinderen, afgewisseld door trac- tatie. Na afloop der wedstrijden gezamen lijk te zingen „Het Wilhelmus", en ver trek naar de verschillende scholen, waar de prijzen en tevens een herinnering aan het jubileum zullen uitgereikt worden. Donderdag 6 September Ï923: Volksspe len en Gondelvaart. Burgerlijke Stand. Bevallen: G. Hogenes geb. Burggraaf Z. ,J. Wesselink geb. Booij, D. K. Reijneveld geb. Peters, Z. J. Quist geb. de Vogel, D. N. van Leeuwen geb. van Tol, levenloos aangegeven D. G. G. Vogelaar, levenloos aangegeven D< KOUDEKERK. Burger 1. Stand Bevallen: M. Bervoets geb. Kinkel, Z. C. M. A. van Beers geb. Dungelmann, Z. W. C. Vonk geb. Guldemond, Z. K. Reij neveld geb. van Egmond, Z. J. van Leeu wen geb. de Vos, Z. A. den Hollander geb. v. d. Bosch, Z. Overleden: Pieler den Hollander 2 d., overleden te Leiden. Gehuwd: H. Paul 23 jaar en N. Dorre- paal Wz., 25 j. De schilder van B. had zijn rijwiel even in de schuur van v. d. Bijl geplaatst, daar hij eenige werkzaamheden op het feest terrein moest verrichten. Bij zijn terug komst bleek de fiets spoorloos verdwenen. De zangvereeniging van mej. Ooslveen maakte, begunstigd door mooi weer, een uitstapje naar Katwijk Dat er volop genoten is kan men begrijpen. LEIDERDORP. 'Bij de politie is een nog in goeden staat zijnd rijwiel gedepo neerd, dat aan den Zijhveg onbeheerd was achtergelaten. Gisteren meldden wij dat bij de aan besteding van een woonhuis voor den heer Demmendal was ingeschreven o.a. door fa. Gebr. ten K. Mol Co. Dit moet zijn Gebr. A. en N. Mol. In »dë heden gehouden raadsvergade ring zijn benoemd tot wethouders do hee- ren G. A. de Bruyne on M. P Splinter. OUD-ADE. Naar wij vernemen breidt de besmettelijke veeziekte mond- en klauw zeer zich nog meer en meer uit. Een nieuw geval is geconstateerd onder het vee van den veehouder J. Th. A. van der Geest. RIJPWETERING. Zondagavond gaf de muziekvereeniging „OnderliDg Genoegen" onder leiding van den heer M. Bolderdijk uit Leiden, haar eerste muziekuitvoering in den tuin. van café Rustoord alhier. De op komst van belangstellend Rijpwetering was gezien het feit dat er weinig publiciteit aan gegeven was, bevredigend te noemen. TER AAR. Burger 1. Stand. Geboren: Petrus Gcrardus, Z. van II. Kraan en T. Overdevest. Jacoba, D. van M. Mecuwis en A. Groot. Adrianus, Z. van A. van Vliet en II. van der Graaf. Overleden: II. Bos 6 mnd. WADDINXVEEN. Burg. Stand. Geb o r en: Alida Neeltje, d. van G. A. Gravenland en A. E. de Boer. Pieler, z. van T. van Sprang en A. de Jong. Adri- ana, d. van D. Metselaar en J. Rijnsburger. Getrouwd: G. IJuizer en W. Hofman. Overleden: Agatha de Groot, oud 65 jaar, echtg. van A. van der Kroef. Po- tronella Calharina Muller, oud 62 jaar. Zaterdagavond ontlastte zich boven deze gemeente een kort, doch hevig onweer. De landbouwer Noordam, in het Noordeinde had het ongeluk dat twee zijner beste paar den werden getroffen en gedood. Doordat onze burgemeester zich nog steeds in Leiden bevindt, heeft de Commis saris der Koningin aangewezen als waarne mend burgemeester, den heer D. Bremmer Jzn., totdat door het nieuwe college van burgemeester en wethouders in de vervan ging zal zijn voorzien. .Woensdag, 5 Sept. zal des morgens °,m .uur a^e kerken het jubileum der Koningin worden herdacht. Des namiddags! zal er kinderoptocht en zang zijn. ZWAMMERDAM. Burg. Stand., Bevallen: D. Boeijenga geb. Kraan, Z. P. Domburg geb. van Muiswinkel, D. A', M. v. d. Poll geb. Hermans, D. M. J< Kroft geb. v. d. Salm, D. M. B. van Bomr mei geb. ten Broeke, D. Het drietal voor de Ned Herv. Kerk alhier, luidt als volgt: J. R. Langhout, ts Mijdrecht, G. Grootjans, le Meern en G. Broekers, te Zoelen. HAARLEMMERMEER. 1 Burgert. Stand. Geboren; Adrianus Cornells, Z. van W. N. van Vel. zen en A. van Eeuwijk. Cornelis, Z. van G. J. de Vos en A. A. Roubos. Willebror- dus Johannes Calharinus, Z. van G. G. Mes man en J. M. van Duin. Maria Cornelia, D. van K. Visser en S. P. C. Hoogland. i Paulina Maria, D. van J. G. Marcus en C. J. Kauffman. Calharina Geerlruida, D. van A. van Oosten en H. Bcijk. Calharina, D. van P. Tiggeloven en A. Visser. Jacob Jolian, Z. van A. de Nijs en M. Molenaar, Elisabeth Margje, D. van J. I. de Kooker en P. II. Buurman. Samuel Johannes, Z. van M. Vergaij en A. Kamerman. Ondertrouwd: E. van Klaveren 22 j. en M. C. Hoogland 25 j. C. C. Kappel 26 j, en A. de Jongh 26 j. S. van Geest 22 j, en P. T. C. van der Pol 21 j Gehuwd: II. C. Kreike 21 j. en C. C. Kroe zen 27 j. Overleden: Franciscus Maria Janssen 5 d. Z. van G. H. Janssen en M. Spierings. Antje Auwerda 58 j. wed. van F. Mol. De arbeider J. C. IC. aan den Sloterweg alhier, had het ongeluk in het land bij den landbouwer V. van een met koren beladen wagen te vallen. Ernstig aan rug, hals en armen verwond, werd de man opgenomen en naar zijn woning vervoerd. Geneeskundiga hulp werd onmiddellijk ingeroepen. Onder het vee van den landbouwer A, Keizer aan den IJwcg hij Nieuwvennep al hier, is vanwege den veeartsenijkundigen dienst mond- en klauwzeer geconstateerd. Door den heer commissaris der Konin. gin in deze provincie, is aan den heer G, Slootweg, chef van de gemeentepolitie alhier, als zoodanig eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Januari a.s. De ontvangsten on uilgaven van deze gemeente hebben in 1922 bedragen als volgt: ontvangsten gewoon 1753728.47, buitenge woon 11255002.05, totaal 12008730.52'; uil gaven gewoon 1744941.40', buitengewoon f 1258007.17, totaal 12002948.57'; batig saldo f8787.07, nad. saldo 18005.12, blijft nadce. lig saldo 15781.95. De bazar, welke tijdens de Witte Kruis, week te Aalsmeer werd gehouden is gisteren gesloten. Het succes is groot geweest, gezien liet feit dat ongeveer 10.000 personen den ba zar hebben bezocht. Tot hoofd van de bijzondere school aan den Sloterweg te Nieuwvennep, is benoemd de heer A. Uitlenbroek te Gorsel. Twee wielrijders, Zaterdagmorgen rij dende op den Leimuiderdijk langs de Ring vaart alhier, hoorden in de verte eenig ge. plons in '1 water en meenden ook de bewe. gingen van een man te zien, zoodat ze tegen elkaar zeiden: „zou daar nog iemand aan 't zwemmen zijn?l" Ze zagen, naderbij geko men, een rijwiel gedeeltelijk op den kant cn gedeeltelijk in de Ringvaart liggen en ver. der niets meer dan eenig geborrel in 't wa ter, zoodat loen direct aan een ongeluk werd gedacht. De mannen waarschuwden bewo- ners van de overzijde van de Ringvaart, die onmiddellijk met een motorbootje arriveer den en er spoedig in slaagden den drenkeling een nog jongen man, op te halen, bij wien geen teekenen van leven meer te bespeuren waren. De man werd bij een der bewoners van den Leimuiderdijk binnengebracht, waarna onmiddellijk een dokter uit Aalsmeer werd ontboden, die nog geruimen tijd trachtte de levensgeesten weder op te wekken, doch slechts den dood kon conslateeren. Het lijk werd 's middags naar de algemeene begraaf, plaats le Hoolddorp overgebracht. De onge lukkige, wien vermoedelijk op de een of andere wijze een ongeluk is overkomen, is torsnronkelijke HoII. detective-: man. Door R. J. BRANDENBURG, 'hrijver van „Het doodend Zwijgen"). (Nadruk verboden). ader kon het bed niet meer verlaten, huilde om de verderflijke flesch als een u kind en Milly moest haar vader den uk toereiken, die voor hem vergif was.. 'P een kille voorjaarsmorgen vond zij i vader dood op zijn bed zonlicht zon- warmle, viel door het hooge venster jt binnen op zijn grauw, ingevallen ge- htttslochUdijk snikkend wierp Milly zich het lichaam, dat, strak en koud, als dat voorbij is, neer, lag. Zij borg haar ''u in haar handen en haar schouders la bedienden moesten haar met re'd uit het doodsvertrek voeren. Jack thuis; hij droeg het ijzeren kruis op horst. Maar er was geen vreugde over terugkeer. P een regendag werd vader begra- Donkere druipende gestalten p6' V0ch'-glimmende boomstammen ueroffel van droppels op den grond ■lies'* glimmende, uitgespannen para- Eaarl?'31'3' een 0Ul^e man Me' gri)ze hak- r -"a en een bril met hoornen ran den op den neus, verklaarde met toonlooze slem, dat het goed de laatste jaren achter uitgegaan was, dat er schulden waren ge maakt, dat de bezitting over enkele maan den verkocht moest worden. Toen kwam het plotselinge einde van den oorlog, dien Duitschland verloor, en loch kwam het als een verlichting, alsof een zware last, waaronder men lange maanden heeft gezucht, wordt afgewenteld. Het goed bracht nog minder op dan werd verwacht. Op een kouden Novembermorgen moes ten Milly en Jack het groote huis en de bosschcn en de hei verlaten. Niets hadden zij voor zich over gehouden dan ieder een paard: Milly vaders witten hengst en Jack een jonge zwarte bles, hun kleeren en een weinig geld. En Milly was bezield door den vasten wil, om na al die ellende van het leven te genieten zooveel als mogelijk was, zonder haar medemenschen te ontzien; zij was meedoogenloos. Zij was als een speler, die alles zet op één kaart en die winnen moet. Ten koste van alles, ten koste van zichzelven. Laten wij een sluier werpen over de maanden, die volgden, maanden van ver bittering, van teleurstelling, van geknak- len trots. Dan vinden wij Milly en Jack' terug té Stettin in een reizend circus. Zij wordt toe gejuicht, zij wordt de lievelinge van het publiek; zij, de schoone paardrijdsler op haar lieren witten hengst. Zij reizen met het circus heel Duitsch land door, kampeeren in vele provincie steden. En als zij le Berlijn komen, is Milly be roemd geworden. Zij wordt gevierd, _men maakt haar het hof, zij wordt overs'telpt met kostbare cadeaus, met bonbons en met bloemen. Het is mode Milly Raven gezien te hebben. Te Berlijn maakte Milly Haven kennis met baron Lucius, dio aan de Hollandsoh© legatie was verbonden. Vergezeld van eenige vrienden, was hij op een avond in het circus; hij wilde die paardrijdster ,die op alle reclamezuilen te Berlijn stond afgebeeld, wel eens zien. Milly maakte op den Hollandschen ca- valcrie-luitenant een overweldigenden in druk. Hij liet in de pauze door een livrei knecht zijn kaartje met de baronnenkroon aan haar brengen, waarop hij in potlood een invitatie had gekrabbeld om met hem te gaan soupeeren. Milly liet antwoorden; Ik kom. Aan den uitgang wachtte hij haar, zijn vrienden gingen lachend heen, wenschten hem veel succes toe. Daar kwam zij, vlug een pelsmantel om geworpen. De sneeuw Viel in zachte ylok- ken neer. Lucius had de handen diep in de zak ken van zijn overjas gestoken en den bont kraag opgezet. Zij soupeerden samen en dronken cham pagne in een zaal vol licht, waar tsziganen verleidelijke, muziek uit hun .violen deden opklinken. Mfly was vroolijk', praatte druk, vroeg aan Lucius honderd uit. Zij klonken tel kens samen: „Op de liefde." Met teeren klank stieten de lijngeslepen kelken tegen elkaar en hun blikken streelden eikaars gelaat. Toen zij opstonden, kende Milly de toe komstplannen van Lucius, zijn voortuit zichten in den dienst, zijn financieelen toe stand, die nu niet zoo bijzonder florissant was, en zijn familie-relaties, die van dö beste waren. Hij bracht haar thuis. Neen, geen taxi- Zij wilde liever loopen. Zij was warm. Hier zijn wij er. Hij sloeg zijn arm om haar heen, wilde haar omhelzen. Zij rukte zich los. „Nein, nein, neinl", Zij rukte zich los. Zij stampte driftig iu de sneeuw, met haar hooggehakte schoen tjes. Hij smeekte, stelde zich belachelijk aan. Zij schaterde, ontsloot de voordeur en glipte naar binnen. Hij schreef haar, drong aan op een on derhoud. Zij gaf hem een rendez-vous vóór het Rijksdaggebouw. Hij wachtte er twee uur, maar Milly kwam niet. Een arme huzarenluitenant!. Twee maanden later werd Lucius Van zijn detacheering ontheven. En het verarmde circus, om aan den da lenden mark" te ontkomen, ging naar het rijke Holland, .e In D^n Haag zag Lucius de schoon^ paardrijdster weer. Hij schepte moed en ging haar een be zoek brengen, zonder dit van te voren aan le kondigen; maar hij gevoelde zich toch niet al le zeker en bracht daarom zijn vriend Jules de Weerden mee. Beiden overvielen op een middag Milly. Zij loonde in geen enkel opzicht rancune tegen Lucius, waar zij ook feitelijk geen reden voor had. Zij was heel aardig voor hem, maar was het ook voor De Weerden, die zijn beminnelijkste gesprek voerde. Ju les maakte aanvankelijk wel cenigen in druk op Milly; zij wist hem aan haar te binden, niet het minst doov haar coquet spel, waarbij zij' Lucius tegen De Weer den uitspeelde. Beide mannen werden harts tochtelijk op haar verliefd en dit te be speuren was voor Milly een bijzonder ge not. Ook Charles werd door zijn vrienden aan Milly voorgesteld, maar hij kwam in het geheel niet in aanmerking voor dritter im Liebeshunde. Naarmate De Weerden meer het geld liet rollen, groeide Milly's genegenheid voor, hem. Lucius begon lastig te worden, maar hij liet zich, gelijk een goed officier be taamd, niet spoedig uit het veld slaan. Ongeveer een maand had Milly er voor noodig, om De Weerdens financieele basis te vernietigen. En deze voelde, als hij geen geld meer had, dan was Milly voor hem verloren. In dien tijd verkeerde zijn vriend schap voor Lucius in bitteren haat, "(Slot volgt.) 3

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5