1 MEMM VAfê OE WEEK. Ü8T DE RIJNSTREEK. /a Dinsdag. r Morschweg 59 Samenkomst jubileum Koningin. 8 uur. Woensdag. jjjeruël": Dankstond, 7 uur. r Voorschoten: Tentoonstelling^ van pluimvee en konijnen. Van lialfdrie tot '10 uur. l Warmond: Harddraverij. 2 uur. Donderdag. 1 Voorschoten: Tentoonstelling van pluimvee en konijnen. Van half tien tot 7 uur. Dagelijks: DenHaag, „Scala" Dido's revue „Dat 'doet je wat". 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor loden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst <dcr apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 September waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg, 17, telef. 435. RECLAME. Een slecht humeur, slapeloosheid en Jbhele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tol het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f .0.65; in apotheken^en drogistzaken. 750 Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft een bedrag van 1 milliard mark ter beschikking van de Koningin ge steld ten behoeve van de noodlijdende Ne derlanders in Duitschland, ten einde ook dezo in de gelegenheid te stellen het Re- geeringsjubileum der Koningin feestelijk te herdenken. Door tusschenkomst van !Ir< Ms. gezant te Berlijn wordt dit bedrag nar mens H. M. toegezonden aan het hoofdbe stuur van den Bond van Nederlanders in Duitschland. Hqt Staatsblad no. 413 zal een Kon. b'esluit van 21 Augustus j.l. bevatten, lot beëindiging van den Wettelijken tijd, be doeld in artikel 1 der Wet van 23 Juli 1908 (St.bl. no. 236). Dit besluit bepaalt, dat in 1923 de ver voeging met een uur van den -wettelijken tijd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1903, zal eindigen den zevenden October, De heer "Van Braambeek, lid van d9 Tweede Kamer heeft aan-den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht t Is de Ministor bereid te bevorderen, dat de door den directeur-generaal der P. en T. ingestelde commissie tot onderzoek naar ds inkrimping van het aantal hoogere amb tenaren, die uitsluitend is samengesteld uit dit hooger personeel zelf, wordt aange vuld met een aantal leden ook uit andere rangen en uit met-ambtenaren 1 Is de Minister bereid, in afwachting van bet resultaat-, waartoe de commissie komt, de recruteering van dit booger personeel stop te zetten? Het bestuur van den Cenlralen Bond van Nederlanctech post-, telegraaf- en telefoon personeel (C.B.P.T.T.) heoft in verbant» inet de instelling van die commissie een verzoekschrift verzonden aan den directeur- generaal, waaraan het navolgende is ont leend: Het bestuur betreurt het, dat bij dit be langrijk onderzoek do vakorganisatie totaal is uitgeschakeld. Yooral waar de opvat ting, dat ons Staatsbedrijf zichzelf moet bedruipen, door de Regeering wordt onder schreven en zij voornemens schijnt te zijn, het tekort op het personeel te verhalen, hadden wij mogen verwachten, dat het on derzoek an deze, met de bedrijfsuitkomsten zoo nauw samenhangende, aangelegenheid, niet uitsluitend zou wordlen opgedragen aan vertegenwoordigers der administratie. Ver der heeft het de aandacht van het perso neel getrokken,.dat de leden dor commit sic allen bohooren tot het hooger perso neel. Het personeel beneden den rang van commies, dat evenzeer bij de bezetting van directiën der kantoren, zoomede van de leidende en toezichts-functicn" is ge ïnteresseerd, is in do commissie niet verte genwoordigd." De C.T> P.T.T. verzoekt, dan ook den di recteur-generaal de vak-organisqties in de gelegenheid te stellen alsnog vertegenwoor digers in de commissie aan te wijzen. Beroepen, is bij de Ned.-Herv. Gem. te Worlcum ds. J Kijne, te Zevenhuizen. De Neutrale Bond van Hooger Onder- wijs-personeel hield zijn algemeene verga dering te Groningen. Vertegenwoordigd wa ren, behalve het hoofdbestuur, de afdee- lingen Leiden, Utrecht, Groningen, Delft en Wagoningen. Mede waren aanwezig de heeren Perdok cn Baak, hoofdbestuurders van de Centrale van personeel in 's Rijks dienst. Voordat tot de besprekingen van den be schrijvingsbrief zou worden overgegaan, deelde de waarnemende voorzitter van hel Hoofdbestuur, de heer J. H. Kasten, mede, dat mr. B. ten Bruggen Cate, secretaris van het College van Curatoren der Groningsche I-Ioogeschool den wensch had te kennen ge geven, het Hoofdbestuur en afgevaardigden te ontvangen. Na een korte toespraak', waarin hij de af gevaardigden met Hoofdbestuur welkom heette, noodigde hij hen uit, onder zijn lei ding het zoo mooie Academiegebouw te be zichtigen. Deze uitnoodiging werd door allen op hoogen prijs gesteld. Mr. Ten Bruggen Cate, gaf .verder blijk van zijn genegenheid, jegens de ambtena ren der Universiteit, en hun organisatie. De wn. voorzitter bedankte den heer Ten Bruggen Cate voor de vriendelijke ont vangst, waarna werd overgegaan tot het behandelen van de vrij belangrijke agenda. Uit het jaarverslag van den Bonds- secretaris bleek, dat hel ledental sedert het vorige jaar aanmeikelijk vermeerderd was. Afeör en meer blijkt hier uit, dat ook bij hel Universiteitspersoneel de behoefte wordt gevoeld, zich krachtiger te organiseeren. Uit het jaarverslag van den Bondspen- ningmeester bleek, dat de financiën van den Bond zeer gunstig waren. De heer Perdok lneld een rede, waarin hij opwekte tot nog hechter aaneensluiten, gezien den aangekondigden aanslag op de bestaansvoorwaarden der ambtenaren. Op voorstel van het Hoofdbestuur werd besloten de volgende algemeene vergade ring te Wageningen te houden. De Ministers van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen, van Oorlog, Marine en Financiën zullen deze week geen audiëntie verleenen. UIT NED. OOST-INDIE. De viering van de jubileum-feesten in N ederlandsch-Indië. Anela seint d.d. 1 September uit Welte vreden: De feesten ter gelegenheid van het Zil veren Rcgeeringsjubileum van II. M. de Koningin worden in geheel Indië tot in de diepe" binnenlanden der buitengewesten ge vierd. Koninginnedag werd ingezet op zeer luisterrijke en enthusiaste wijze en door de ingezetenen van alle landaarden gevierd. Een enorme menigte woonde de groole parade te Weltevreden bij; welke door den landvoogd werd geïnspecteerd en bijge woond werd door hertog Adolf. Na de parade volgden een groolsche kin- der-aubade en plechtige godsdienstoefenin gen: 's Avonds en 's naclifs waren vele groole en kleinere steden op Java, voorna melijk Batavia, geïllumineerd. Ondanks de voortreffelijke verkeersrege ling waren de hoofdwegen dermate bezet, dat er vaak een uur noodig was voor de passage van één zijde van het Koningsplein. De pes!. Blijkens bericht uit Buitenzorg bedroeg het aantal sterfgevallen aan pest geduren de Juni 441. - RECLAME. 747 HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. Hedenmorgen, 10 uur kwam de raad de zer gemeente onder presidium van burge meester v. d. Meulen in openbare zitting bijeen. Aan do orde waren in deze zitting de installatie der nieuw-benoemdo leden, mevr. v. d. MeulenVan Heemen en do heeren A. de Jong, O. Patijn en J. van Book en dio benoeming van fcweo wethou ders Na de beëediging der raadsleden sprak do voorzitter do hoop uit, dat in dezo nieu we periode do yaad het belang der ge meente naar zijn best© krachten zou weten to behartigen. Spr. herinnerde er aan, dat bij den aanvang der vorige periode, do oorlog juist geëindigd was; dat men toen oen tijd van wederopbloei van *de alge meene welvaart dacht tegemoet te gaan, doch dat dezo verwachting niet was ver wezenlijkt. Nog steeds lijdt geheel Europa en ock ons land onder do gevolgen van den oorlogeen omstandigheid welk© ze ker ook de taak van den raad moeilijker doet zijn dan gewoonlijk. Spr. hoopt ech ter dat do nieuw© raad deze taak zal we ten to volbrengen en vestigt er de aan dicht op, dat juist in ons land thans een lichtpunt valt op te merken, nl. het regee- ringsjubileum van do Koningin, het bewijs dal Nederland zich, ondanks den wereld oorlog heeft weten te handhaven. Spr. ein digt met ©en heilwensoh voor de Konin gin, do hoop uitsprekend dat dezo nog lan gen tijd den scepter over Nederland zal mo gen voeren. Do heer O. de Bruyn Jzn., brengt daar na namens de raadsleden den voorzitter dank vocrr het gesprokene en spreekt den wensch uit dat de raaid! dtezen ook in tie volgende periode behouden moge al3 voor zitter. Vervolgens is do wethoudersbenoeming aan do orde, waarbij de heer C. do Bruin Jzn. met 7 stemmen ais wethouder wordt herkozen. Twee stemmen werden uitge bracht op den heer D. Buitenhuls en één op den heer L. Noordam. Wethouder P. E. Yelenturf wordt met algemeene stem men herbenoemd. De Voorzitter biedt den herkozen wet houders zijn gelukwenschen aan en zegt verheugd te zijn, dat de keuze van den raad wederom op deze heeren gevallen is. Spr. hoopt en vertrouwt dat zij zullen voort gaan hun beste krachten .aan den bloei der gemeente te wijden. Do heeren De Bruyn en Velcnturf bren gen daarna hun dank uit aan allen die hun stem op hen hebben uitgebracht. Bij de daarna gestelde rondvraag wordt het woord gevoerd door het nieuwbenoem de raadslid mevr. Van der MeulenVan Beem, die zegt, gaarne te beloven haar nieuwe functie," nieuw zoowel voor de ge meente als voor haar, naar haar beste krachten tc zullen vervullen. Daarna sluiting van do vergadering om 'ongeveer 11 uur. DE ALGEMEENE TOESTAND. Geen verdere actie wordt meer gemeld 'omtrent liet Italiaansch-Grieksch geschil. Trouwens, het is al welletjes zoo. Door be. zetting van Korloa en de twee andere eilanden als „vruchtbare panden" al leen als dwangmiddel, njet als vijandige daad, zegt Italië's regesring, men ziel, waartoe voorbeelden brengenl is Italië in het bezit van den sleutel der Adriatisehe Zee. En of dat niet de bedoeling zou zijn zijn Door dezo actie is echter Europa's vuur haard, d» Dalkan, weer geducht in beroe ring gebracht..Griekenland heeft al een be roep op Servië gedaan, wel wetende, dat dit land Italië niet zonder meer in het bezit van genoemden sleutel zal laleu. Italië zit er echter. Hoe het weer weg to krijgen Daaraan zal ook do Volkenbond een harden cbbb'er hebben, wanneer al thans dit lichaam heden besluit, zich de zaak aan le trekkep. En we kunnen het ons anders bijna niet voorstellen anders zou de Volkenbond een deuk krijgen in zijn pres tige, die hij wel eens niet zou kunnen weg- di ukken, vreezen we. Volgens do Ilahaansche bladen is de Ilaliaansehe regeering nog sleeds vastbe sloten om haar standpunt te handhaven, nl. dat de Volkenbond niet bevoegd is om als rechter op te treden in het Ilaliaansch- Grieksch geschil, daar het een kwestie is, waarbij de nationale eer en waardigheid en het leven harer onderdanen betrokken zijn. De Italiaansche regeering zou er zich echter niet tegen verzetten, indien dit standpunt door den Volkenbond niet werd gedeeld, dat de kwestie van de bevoegd heid door hel internationaal gerechtshof in Don Haag werd beslisf. 't Zou althans iels zijn. Maar een schui ven op lange haan. In Engelsche kringen bestaat er geen twijfel dat de Volkenbond tiet cenige be voegde lichaam is om den toesland, die thans ontslaan is, te behandelen. De bla den zijn van meening dal men onmogelijk kan betwisten dat oen bombardement waar bij dooden vallen en de bezelling door troe pen van ten gebied, dat aan een anderen staat behoort, een oorlogsdaad voT.men of een geschil, dat waarschijnlijk tot een breuk zal leiden, zooals dat in art. 15 van het Slaluut van den Volkenbond wordt be schreven .Volgens dat artikel kunnen een verslag en aanbevelingen worden uilgc- bracht door den Volkenhond, heizij met al gemeene stommen, heizij bij meerderheid van slemrnen. Voor het geval de aangele genheid voor de vergadering wordt ge bracht, is het verslag van de meerderheid van' dat lichaam voldoende, naar opgemerkt wordt, om de aanbevelingen van den bond van volle kracht te doen worden. Het op treden van den bond onder de' tegenwoor dige omstandigheden wordt van bijzonder belang geacht, daar thans voor de eerste maal een'kleine mogendheid een beroep op den bond heeft gedaan tegen een handeling van een groole mogendheid. Het Statuut van den Volkenbond hangt, naar men ver der opmerkt, ton nauwsle samen met al de verdragen van Versailles, SI, Germain, Neuilly en Trianon. De veronderstelling in enkele kringen in het buitenland gemaakt, dat een of andere niel bekend gemaakte overeenkomst lus- schen Griekenland en Engeland zou ba- staan, wordt met nadruk tegengesproken. Bovendien wijst mpn er in dit verband nog op dat, hoewel de Grieksche regecring door Italië en Frankrijk is erkend, zij door Engeland nog steeds niet is erkend. De kwèslie van erkenning heelt echter geen gevolgen voor Griekenland's recht om zich op den Volkenbond te beroepen. De verdra gen hebben, naar al te duidelijk blijkt, een verdere interpretatie noodig. In dit verband worden Branting's opmerkingen tegenover de vergadering van den Raad van den Vol kenbond over het belang der zaak voor kleinere mogendheden te Londen als van het groolsto belang beschouwd. De Ilaliaansehe gezant te Londen heeft onmiddellijk na terugkeer van Gurzon, van zijn kuur in Frankrijk, een langdurig be zoek aan het Engelsche Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken gebracht. Men meent te weten dat hij in opdracjit zijner regeering medegedeeld heeft, dat Italië de rechten van den Volkenbond en de waarde van een be roep op dien bond niet in twijfel trekt, doch van meening is dat het optreden van den Bond alleen van toepassing kan zijn bij ge schillen, die een materieelen ondergrond hebben en niet bij aangelegenheden als deze die de eer en het prestige van een natie ra ken. Het betoog schijnt Curzon niet te hebben overtuigd, althans meênt men te weten, dat hij Lord Robert Cecil uitvoerig geïnspireerd heeft in den Raad van den Volkenbond mei alle macht op de door Griekeuland gevraag de interventie aan te dringen cn zoodoende te verhinderen, dat het conflict een nog ern stiger omvang aanneemt. De Ilaliaansehe vertegenwoordiger bij den Volkenbond heelt last gekregen, zich te ont houden van elke verdere bespreking van het Italiaansch-Grieksch conllicb In Athene heelt gisteren nog na den plech- tigen rouwdienst in de kathedraal ter eere van de slachtolfers van Korloe, een groole menigte met vlaggen een heilige betooging tegen Italië gehouden. Een Italiaansche vlag werd verbrand. De menigle probeerde het Italiaansch gezantschap le bestormen. Van Italiaansche zijde worden voorls lange uiteenzettingen de wereld ingezonden ter staving van Italië's beweren, dat Grie kenland geheel en al verantwoordelijk is voor den laagharligen moord op de Italiaan sche missie en tevens tracht Italië zich vrij te pleiten van de schuld van den dood van Grieksche vluchtelingen bij het bombarde ment van ICorfoe. Dit laatste door te bewe ren, niet geweten te hebben, dat het fort door vluchtelingen was bevolkt en dat de vluchtelingen niet door den Griekschen commandant gewaarschuwd zijn legen het Italiaansche dreigement, 't Is niet erg over tuigend. De rede van Stresemann heeft een goede pers. Zoowel in eigen land a's in Engeland, en, wat meer zegt zelfs in Frankrijk 'cn Bel gië waar men in de redo een groole verbete ring en slap in do goede richting ziet. Te Brussel is zelfs al eenig optimisme merk baar, maar helaas -zien wij daarvoor nog altijd geen rede. Een oplossing is er nog lang niet, al schijnt wel een lichte ontspan ning merkbaar te worden. Curzon, Engcland's minister van builenl. zaken, te Londen terug, gelijk boven reeds even vermeld, zeide, dat hij een hoffelijk en vriendschappelijk onderhoud met Poin- caré had gehad, doch dat bet onmogelijk was geweest' in korten tijd de groote poli tieke kwesties te bespreken. Curzon wenschle zich niet uit le laten over het Italiaansch Grieksche conflict. De Volkenbond had de kwestie Ier hand genomen, hetgeen hem on vermijdelijk een eerste stap toescheen. Ieders streven moet zijn gericht op de ver sterking van de positie van den Volkenbond. Uit het bezette gebied weer eenig nieuws. De Franschen moeten vanaf hedenmorgen om onbekende redenen in hef geheele Roer gebied het postverkeer hebben stopgezet. 850 milliard is weer op diverse kantoren der rijksbank 'door de Franschen in beslag ge nome». Te DusseldoiT heerscht buikloop. Zeven personen zijn reeds bezweken. De eerste zitting van de 4e vergadering van den Volkenbond is gisteren door den voorzitter Isliii (Japan) geopend, 45 Staten waven vertegenwoordigd. In zijn openings- redo wees Ishn er op, dat de Volkenbond in den loop van het afgeloopen jaar onder moeilijke omstandigheden loch bijgedragen heeft lot het lierslel van normale betrekkin gen tusschen de volken. Het verdrag van Lausanne opent, hoewel het buiten den Volkenbond om is gesloten, een nieuw veld voor de werkzaamheden van den bond. Met betrekking tot het vraagstuk der schade vergoedingen uitte Isliii den wensch dat voor de volgende vergadering de thans loo- pende beraadslagingen geleid zullen hebben tot een nauwkeurig bepaalde en deliniticve overeenkomst. 'Ongetwijfeld is de Volken bond nog niet universeel maar het aantal zijner leden groeit onophoudelijk en de Vol- kenbond omvat thans SU van de wereld bevolking. Bovendien toonen de leden van den bond, zich meer en meer geneigd van den bond gebruik Le maken tot regeling van moeilijkheden. Duitschland, dc Verecnigde Slaten, Rusland, hebben meegewerkt aan de technische en humanitaire instellingen van den Bor.d. Vervolgens beschreef Ishii in groote Irekken het werk dat in het afge loopen jaar is volbracht. Oostenrijk is, dank zij de tusschenkomst van den bond, voor hongersnood, troebelen en wellicht ook voor buitenlandsche verwikkelingen be waard gebleven. Op het geheele domein, dat voor zijn werkzaamheden openstaat, zet de Volken bond zijn werk voort. De hoogste taak van don Bond beslaat hierin, conflicten te ver mijden door een uniforme wijze van open lijke en vriendschappelijke beraadslagingen lusschen dc direct betrokken volken, leder jaar heeft de boud zijn worlel dieper zien doordringen in het internationale léven en do middelen van actie van den bond zien ontwikkelen. De Volkenbond gaat lang zaam maar zeker voorwaarts. Na de openingsrede van den voorzitter stelde Joseph Cook (Australië) voor, dat de Volkenbond zijn diep leedwezen zal uit spreken met de ramp, die Japan zoo juist heeft getroffen en aan de slachtoffers zijn diepst gevoelde sympathie zal betuigen. Edwards (Chili) verklaarde als oud-presi dent van de vergadering, dat de ge heele vergadering, de gevoelens door Australië gcuil, deelde. De Volkenbond, waarin de menschelijke solidariteit het hoogst lot uitdrukking komt, moet aan het groote volk, dat door de ramp is getrolfen, zijn gevoelens van broederlijkheid doen toekomen. Uil naam van het Perzische volk betuigde de heer Mirza zijn sympathie voor Japan. Het voorstel Cook werd daarop met al gemeene stemmen aangenomen, v Ishii bedankte voer de beloonde gevoe lens, die, daar zij van den Volkenbond ko men, de regeering en het volk van Japan diep zullen treffen. De vergadering ging daarna ov=P tot ver kiezing van de commissie van onderzoek van de volmachten. In de namiddagzitting werd bij geheime stemming de president gekozen waarbij 45 stemmen werden uit gebracht, Bij de eerste stemming werd Torrienle (Cuba) met 21 stemmen tot voor zitter van de 4e vergadering van den Vol kenbond gekozen, die voor de eer aan zijn vaderland en hem zelf bewezen, dank be tuigde, ei - ---- Tijdens de openingszilling hadden u, delegaties van Ierland en Abessyniê, welke landen beide toelatiug tot den Volkenboni hebben aangevraagd, op de tribune plaats genomen. Argentinië zal niet vertegenwoordiji' zijn. DUITSCHLAND. Te München is gearresteerd dr. Schm'tz- ler, die gezocht werd wegens deelneming aan den Kapp-Putsch. 't Heeft wel lang geduurd De betoogingen der communisten ter her denking van den internationalen jeugddag en van reclitsehe vereenigingen ter eere van den Sedan-dag .(sic!), hebben eenig© kleine relletjes plaats gehad. ENGELAND. Te Plymouth is het vakvcreenigingscon- gres geopend. Medegedeeld werd, dat hefc aantal loden thans ongeveer 4millioen bedraagt of een half millioen minder dan een jaar geleden. Inmiddels is hefc toch nog hooger dan voor den oorlog, niettegen staande de groote depressie in alle vak ken. Verschillende sprekers critiseenden hefc optreden van Italië en de bezetting van Korfoe SPANJE. Het kabinet is gereorganiseerd. De mi nisters van financiën en van openbare wer ken zijn afgetreden en door anderen ver vangen. TSJECHC-SLOWAKIJE. Uw gevolgen van do thans reeds meer dan 14 dagen durende mijnwerkersstaking worden meer en meer voelbaar. De porse leinfabriek in Brüx en dc glasfabrieken in en rond Briix zijn gedwongen hun produc tie zeer sterk in te krimpen. In Oberleu- fcendoif zullen do spinnerijen en weverijen hun bedrijven stilleggen. In hefc ministerie van Arbeid vinden be raadslagingen met de vertegenwoordigers der industneelen plaats, welke besprekin gen echter slechts een voorloopig karak ter dragen. JAPAN. Tokio stond gisteren nog steeds in vlam men. Het gebouw der Japansche Bank 14 verwoest. Er begint hongersnood te ko men, daar er niet voldoende levensmidde len, met name, rijst, meer beschikbaar zijn. üe verwoesting van de Japanaciio hoofd* stad hoéft zoodanige vormen aangenomen, dat de regeering overweegt voorloopig Kyoto, in' Zuid-JapaD, als hoofdstad t<? kiezen. Allo vuurtorens in de baai van Tokio zijn onbruikbaar geworden. De scheepvaart al daar is zeer gevaarlijk geworden. Men meldt dafc Prins Matsukata te Ea' makura overleden is aan de wonden opgC" loopen bij de aardbeving. Het. italiaansche cn het Franscho gerantacbap zijn ver woest. De gouverneurs hebben bevelen uit* gevaardigd om voedsel, bouwmateriaal^ geneesmiddelen- en arbeidskrachten te re* quirecren. Op niet-nakoming der bevelen staan strenge straffen. De minister van marine schat hst aantafi dooden te Tokio alleen reeds op bonder® en vijftig duizend. Een persverfcogenwooi-1 diger heeft te Hak one een aantal buiten-" landsche vluchtelingen aangetroffen, waar* van enkelen gewond waren. Zij hadden geen voedsel en geen cent op zak. Volgen» hen zouden te Hakone een veertigtal bui tenlanders zijn omgekomen. Ta-kahasji cn een twintigtal ander© vooraanstaand© el den der Hoi yu Kuip ar* tij, welke juist voor een vergadering bij een wareD, zijn gedood. De commandant dor vlootdivisie ontving een rapport van den-vliegofficier Ishiaa, die eenigen tijd boven Tokio vloog. He* rapport meldt, dafc bijna do gansehe stad verwoest is en dat bijna allo betonnen cn steenen gebouwen zijn ingestort In Amu- koesa en Jokosoeka kon de vlieger geen enkel huis waarnemen. De marinekazerne te Jokosoeka is blijkbaar geheel wegge vaagd. Enosjima, een der heilige Japan* sche eilanden, een druk bezocht vacant-ie* oord, en het Kamakoera-district staan on der water. Do vlieger zeide, dat bet moei lijk was boven do stad te vliegen, vanwege de liitto en den versterkenden rook. Er "is geen ernstige schade te Nikko, waar de Keizer verblijft. Hefc paleis is geopend voor vluchtelingen. In Jokohama is het aantal slachtoffers ook in de duizenden. Het totaal aantal slachtoffers is nog niet te benaderen. Eenige vroegere aardbevingen, die ech ter geen van alle kunnen worden gelijk ge-' steld met de verschrikkelijke ramp, die nu Japan heeft geteisterd, zijn in de „Times" vermeld. Hier volgen zij 1902 Martinique 30.000 dooden. 1905 Kangra (Himalaja) 20 000 dooden. 1905 Kalabrid (Italië) 5000 dooden (acbfc steden verwoest). 1806 Nicaragua, duizenden gedood. 18 April 1903 San Francisco verwoest, waarbij een 100 menschen omkwamen. 1806 Formosa 5000 dooden. 19C6 Valparaiso (Chili) duizenden gedood; 50.000 dakloozen. 28 Dec. 1908 Messina en Reggio 77.000 menschcnlevens verloren. 1912 Galipoli, Konstantinopel en Adrian nopel 1200 dooden. 1915. De streek der Abruzzen (Italië) steden, verwoest, ook Rome getroffen, 24.000 dooden. 1923 Turbat en Perzië 4000 'dooden. Inmiddels heeft graaf Jamainoto inder* haast zijn kabinet in elkaar gezet Er H wel werk voor aan den winkel I Van alle zijden ontvangt de Japamscfi® regeering betuigingen van. deelneming hulp-aanbiedingen, "dio iwel noodlg scbij* nen te zijn.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2