LEIDSCH Ons Jpbileum-Nummer Oinsdap 4 September 1923. EERSTE BLAD Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van lieden. PRIJS DER ADVERTENTIES IjgO Cis. ter regeL Bij regelai onnement belan^rijS laveren prijs. 1 Kleine advertentiSo, uitsluitend bü vooruitte* V laling. Woensdags en Zaterdags GO Gis- bij een Itnaxinram aantal woorden van SO. f Incasso volgens postrecht. Voor eventueele op* tending van brieven 10 Cts. porto te betalen. iBowijsnnmmer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchèque- en Girodienst No. 57055. Postbns No. 54. PRÏJS DEZER COURANT: - Voor Eefden p. S mncT. J 2.35, p. week Ö.ID' Buiten Keiden, waar agenten gevestigd zijd.1 per week 015] Franco per pösf f 2.35 rH portokost eït, it nummer bestaat uit DRIE Biaden, iet Jubileum Nummer inbegrepen. Nummer 19476. Ter gelegenheid van het 25-jarig Fegeeringsjnhilenm v.H. M. de Koningin geven wg heden by ons blad, oen afzon derlek Jubileum-Nummer. Voor «zoover de vooriaad strekt zijn meerdere exemplaren van dit Jubileum-Nummer h 10 Cts. aan ons Bureau verkrijgbaar. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is Woensdag ver krijgbaar SCIIELVISCH a f 0.18—i 0.24, SCHOL a f 0.20—£0.35 en KAICELJAUW a f 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden. 4 September 1923. Huldiging van mr. J. C. van der Lip. Zooals wij reeds met een enkel woord ver meldden, is mr. J. C. van der Lip gistermid dag als aftredend wethouder gehuldigd. Deze huldiging had plaats in de Leeskamer op het $tadhuis. De commissie, bestaande uit on geveer veertig personen, was tegenwoordig vcn had den afgetreden wethouder uitgenoo- digd in haar midden .te verschijnen, waaraan deze gevolg gaf, zonder dat hij, zooals hij later in zijn toespraak meedeelde, wist, wat de bedoeling van deze uitnoodiging was. De heer Van der Lip was als wethouder oofdzakelijk belast met de behandeling der Pzaken betreffende het onderwijs der genees kundigen dienst en de hygiëne cn van het Archiefwezen en het Stedelijk Museum. Het waren de ambtenaren en de hoofden van deze lakken van dienst, die het initiatief tot de huldiging' naineri, waarbij vele anderen zich aansloten. Het Dag. Bestuur, met.de laak belast, een passend huldeblijk te kiezen, koos daarvoor een antiek bewerkt presenteerblad van ge dreven zilver met het wapen der stad er in met den naam van den_afgetreden wethouder en de jaartallen 19091923, aanwijzend het aantal jaren van het wethouderschap. Hoe wel Fransch fabrikaat, werd het kostbaar stuk te Leiden gekocht. Dit geschenk ging vergezeld van een perkamenten oorkonde, waarop de goede kwaliteiten van den heer ;Van der Lip als magistraat der stad worden gememoreerd, welke oorkonde de handteeke- ningen bevat van de leden der commissie. Het duurzame en mooie stuk is vervaardigd op dë drukkerij der firmo Eduard IJdo alhier. iVerder was er aan toegevoegd een kostbaar album, bevattend, behalve een opdracht, de namen van het comité en van de deelnemers yan het huldeblijk. Een en ander werd gisternamiddag den heer van der Lip aangeboden door den Voor zitter van de commissie, prof. dr. P. J. Blok Deze hield daarbij de volgende toespraak: Waarde vriend Van der Lip! Het is heden voor U zoowel als voor de gemeente Leiden een belangrijke dag: een dag van scheiden, wel niet uit ons midden, maar toch van een taak, die'U ruim veertien jaren in beslag heeft genomen, van scheiden yan Uw wethouderschap. Medewerkers, vrienden, vereerders, hebben gemeend dien dag niet zonder meer voorbij te moeten laten gaan. Wij wisten toen nog niet van de koninklijke onderscheiding, die U op 31 Augustus wachtte en waarmede wij U van harte gelukwenschen. Maar ook al hadden wij dat geweten, wij zouden toch ons plan hebben volvoerd, ons plan, waarvan de gedachte, kenmerkend voor Uw werkzaam heid, is uitgegaan van Uw ambtenaren, Uw naaste medewerkers zelf. Wij hebben, U kennende, geen grootsche huldiging door de gansche Leidsche burgerij willen uitlokken, maar veeleer in beperkten kring, als men dat ton minste mag zeg gen van 300 personen U een bewijs willen geven van- onze diep gevoelde dank baarheid voor wat gij in die jaren" hebt ge daan zoowel voo" het geestelijk als voor het lichamelijk welzijn Uwer medeburgers. Wij hebben willen getuigen van onze waardeering voor wat gij in soms moeilijke omstandigheden, in goede en kwade dagen, die wij allen hebben doorleefd en nog bele- vcn- voor onze stad zijt geweest, voor Uw toewijding; Uw energie, Uw zelfstandigheid, tw voortvarendheid. Uw welwillendheid, Uw helder inzicht, Uw onpartijdig beheer. Wij hebben deze waardeering, deze dank baarheid uitgesproken in een perkamenten, oor do geheele commissie geteckende calli ng fiseh versierde oorkonde, die ik mij ver floven zal*U hier voor te lezen. Wij hebben bovendien gemeend U 'n ander tbaar bewijs te moeten geven in den vorm an dit fraaie Louis XVI presenteerblad, met Leidsche Wapen in zijn ouden vorm en n toepasselijke inscriptie erin gegraveerd. Moge een en ander U een blijvend getuige nis zijn voor wat alle deelnemers en deel neemsters aan dit huldeblijk, wier namen in dit album calligraphisch zijn opgenomen, voor U en uw werkzaamheid als wethouder gevoelen. Ik kan er nog bij zeggen, dat oorkonde en album verdienstelijk Leidsch werk mogen genoemd worden en dat het presenteerblad, Fransch werk, hier ter stede is gekocht en de inscriptie hier is gegraveerd, zooals het past bij een te Leiden bewezen hulde aan een op recht Leidenaar. En met deze weinigè en eenvoudige woor den geloof ik voldaan te hebben aan de op dracht, mij, als voorzitter, door de Commis sie verstrekt. Wil ons het genoegen doen nog eenige oogenblikken in ons midden te ver toeven, opdat allen U de hand kunnen druk ken ter bezegeling van de woorden, die ik tot" U mocht richten (applaus). Hierna nam de burgemeester, jhr. De Gijse- laar, het woord, om, zooals hij het uitdrukte, nog eens te bezegelen wat de oorkonde goeds zegt van "den afgetreden wethouder. Spr. gelooft namens alle ingezetenen te mogen spreken, als hij het heengaan van mr. Van der Lip zeer betreurt. Wat deze in de jaren van zijn langdurig wethouderschap heefl verricht, is boven allen lof verheven. De heer Van der Lip heeft hem zijn ambte lijk leven zeer veraangenaamd. Hij heeft hem steeds als een goed vriend met zijn wijzen raad bijgestaan. Hij heeft veel vriend schap van hem genoten, evenals de ambtena ren, die eveneens mr. Van der Lip noode als wethóuder zagen heengaan. In spr.'s hart, als in dat van de ambtenaren, zal hem een blijvende plaats gegeven worden en de aan gename herinneringen zullen niet ver flauwen, 3.1 blijft het contact niet meer gere geld bestaan. Air. Van der Lip, die nu het woord nam, zeide zeer te zijn verrast door deze huldiging, waarvan hij vooraf niets af wist. Daarom is hij ook niet officieel gekleed verschenen en heeft hij op een toespraak zich niet voor bereid. Het spreken valt hem trouwens moei lijk, zoo is hij onder, den indruk. Hij weet wel, dat men een gegeven paard niet in den mond mag zien en hier geen critiek kan uitoefenen, anders zou hij willen zeggen, dat men hem veel te veel in" de hoogte heeft gesloken. Hij heelt een deel zijner krachten met genoegen aan de publieke zaak gegeven, omdat Leiden de liefde van zijn hart heeft. Met' vreugde heeft hij steeds het werk gedaan, gesteund, als hij steeds werd, door zijn besten trouwen vriend De Gijselaar, door den secretaris en de ambtenaren, over wiens prestaties hij steeds tevreden kon zijn. Dat de burgerij zijn werk, in het algemeen gemeentebelang verricht, waardeert, blijkt hem uit het kostbaar en prachtig geschenk, hem aangeboden. Dat het hem aangeboden werd door prof. Blok, den man, van wien hij als knaap op school reeds onderwijs ontving en dien hij nog altijd hoog schat en waar deert, maakt zijn dankbaarheid nog grooter. Met een innig woord van dank aanvaardde hij het geschenk, dat' in zijn huis een eere- plaals zal erlangen (applaus). Daarop drukten al de aanwezigen den heer Van der Lip de hand, terwijl de eerewijn werd aangeboden. De '2de luitenant C. W. Harmans, van het 4de reg. infanterie alhier, wordt ge detacheerd bij de militaire gymnastiek- en sportschool te Utrecht. De Ver. v. Vrijz. Herv. Ie Haarlem hgeft als hulpkracht voor het godsdienstonderwijs op de lagere scholen aangesteld den heer E. D. Spelberg, theol. cand. alhier. Gisteravond is in onzen Schouwburg door het Hofstad-Tooneel het schouwburg- seizoen, alhier, geopend met een reprise van een oude bekende, n.l. Niccodemi's „Overschotje", dat het wederom goed heeft gedaan voor een goed bezette zaal. Wij vernemen, dat a. s. Donderdag avond de feestverlichting aan het Raadhuis weer zal branden. Wij ontvingen heden een Gedenk boek, ter herinnering aan 't 25-jarig regee- ringsjubilcum van II. M. Koningin Wilhel- mina, aangeboden door den boekhandelaar H. J. Dieben, Maarsmanssteeg 9, alhier. Dit gedenkboek, hetwelk mede bedoeld is als practisch handboek voor het huisgezin, en tevens met vele leekeningen en afbeel dingen is verlucht, ziet er in alle opzichten zeer fraai uit Niet alleen de inhoud is in teressant en overzichtelijk wij wijzen op een chronologisch overzicht van de ge schiedkundige gebeurtenissen der laatste kwarteeuw doch ook de uilvoering is keurig. De titelplaat is verzorgd door André Vlaanderen. Wat het practische deel be treft vermelden wij: „Wenken en raad gevingen voor het huisgezin"; „maaltijd kalender" (366 menu's); „Voor Dieren vrienden", enz, 'In de versierde straten kan men nog maar niet met feestvieren eindigen. Gister avond kwam de Heerensleeg weer eens op haar mooist uit. Langs de beide kanten van de straat brandden honderden kaarsjes in oranje-kleurige tampions en de eere-poorten aan de ingangen schitterden weer in een helder licht. Er was veel belangstelling voor deze versiering en er heerschle een opge wekte, hoewel niet luidruchtige drukte. Ook de burgemeester en diens echlge- noote kwamen er weder een kijkje nemen. Zij vroegen allerlei inlichtingen aan de com missie. De burgemeester bracht bovendien kort een bezoek bij den voorzitter der com missie, den heer Lina, wiens woning extra was versierd, evenals dié van de andere twee commissieleden. De winkel van het commissielid den heer Verboog, was mede aardig versierd, zooals ook die van den heer De Neef, Rapenburg, hoek Heerensteeg. De commissie had eerst het voornemen, om Woensdagavond nog eens weer uit te komen. Met het oog op de dien avond te houden godsdienstoefeningen in verschillen de kerken is daarvan afgezien. Men hoopt nu Donderdagavond nog eens flink uit te komen. Er zal dan ook muziek zijn en er zullen, spelletjes worden gedaan. Men hoopt natuurlijk op gunstig weer. De Garenmarkt was gisteravond weer heel kalm. Alleen de mooie eerepoort was- er verlicht. Maar morgenavond zal het daar weder, feest zijn. De verlichting zaPmooier en rij ker worden dan te voren is geweest. Er zul len kinder- en volksspelen gorden gegeven en een muziekkorps zal er den geheel en avond spelen. Hét zal er dan zeker druk we zen. Ook in de Groenesteeg heerscht eiken avond een vroolijke stemming. De reclameplaat voor de van 1423 dezer te houden L. A. W. E. T., ontworpen door den heer D. W. J. de Rijk alhier en vervaardigd door de firma R. J. Mulder en Zn., eveneens alhier, voorstellend, gelijk wij reeds mededeelden bij een beschrijving der plaat, de rol, die de Middenstand ver- vult in het brengen van het product tot consument, heeft het licht gezien en zal het o.i. wel doen. Goed ontworpen en goed uit gevoerd als zij is, zal zij wel de noodige aandacht op zich concentreeren en aldus voldoen aan wat-van haar geëischt wordt. Gistermorgen viel de 15-jarige J. H. aan den Qude-Rijn in het water. Hij wist er zelf weer uit te komen, doch aan den kant bleef hij bewusteloos liggen. Hij werd binnengedragen bij de firma Brill, waarna hij door den Eersten Hulpdienst paar zijn woning werd vervoerd, nadat hij bijgeko men was van zijn zenuwtoeval, wat het bleek te zijn. Door J. L. is geklaagd, dat hij om lialf- twaalf aan de Haarlemmerstraat door kastelein T. met vrouw en zoon is mis handeld. Van bevoegde zijde wordt tegengespro ken, dat Corn. V., bloemist te Sassenheim, bier zestien rijwielen had beleend in de Bank van-Leening. De rijwieldief is heden ter beschikking der Justitie in Den Haag gesteld. Zaterdag a.s., 8 September, zullen op de schietbanen te Katwijk de onderlinge wedstrijden plaats hebben van de Burger wachten uit Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Valkenburg en Zoeterwoude. Deze wedstrij den bestaan uit afd. A. bekerwedstrijden afd. B korpswedstrijden en afd. C. vrije baan wedstrijden. De wedstrijden worden gehou den lusschcn drie en acjit nur. De trein, welke hier 's avonds om 12 u. 5 m. naar Rotterdam moet vertrekken, kwam eerst hedennacht om halftwee aan. Dit staat inverband met den buitenland- schen trein te Amsterdam. Kerkdiensten op 5 September. Chr.-Geref. Gem.: 'sMprgens te halfelf en 's avonds te zeven uur, ds. Joh. Jansen. Doopsgezinde Gem. 's Avonds te zeven uur, ds. J. Wuite. Koor- en solo-zang. Eglise wallonne Matin A 101/* heures, Mr. P. J. Molenaar, pasteur A la Haye. Geref. Kerk, Hooigracht: 'sAvonds te acht uur, ds. Kouwenhoven. Ned.-Herv. Gem., Pieterskerk 's Avonds te acht uur, ds. Locher en ds. Groot Enze- rink. Remonstrantsche Gem. 's Avonds te halfnegen, dr. W. J. Lente. Solozang. Ver. van Vrijz.-Hervormden 's Avonds te halfacht, prof. dr. L. Knappert. Wetsontwerp, hondende bepalingen tot wering van voor planten schadelijke dieren en van plantenziekten bij in- en doorvoer van droge bollen, knollen en wortelstokken van bloemgewassen. Voorgesteld wordt o.a., dat bollen, knollen of wortelstokken niet ten in- of doorvoer toe- gelalen worden, tenzij; a. door een merk dui delijk zichtbaar is, dat zij zoodanige planten- deelen bevatten; b. de ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen van inspecteurs, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, bericht hebben ontvangen, dat de zending is vrij bevonden van voor planten schadelijke dieren en van plantenziekten, of dat de zending zonder voorafgaand onder zoek kan worden doorgelaten. In de -Memorie van Toelichting wordt op gemerkt, dal'_de wenschelijkheid van het treffen van dergelijke maatregelen in de practijk algemeen wordt gevoeld. Vooral in verbaiid met het feit, dat in den herfst van het jaar 1922 in de cultuur van bloembollen, met name narcissen, groot gevaar voor da ling van het gezondheidspeil der producten i3 ontstaan door invoer van door ziekte aan getaste partijen, is met de meeste klem aan gedrongen op de totstandkoming van bepa lingen, als thans worden voorgesteld. De er varing heeft geleerd, dat door het particulier initiatief, in dezen geen uitkomst is te ver krijgen, zoolang, door de zorgeloosheid van enkelen, niet alle kweekers de handen ineen slaan. De wetgever moet steun geven aan die kweekers, die huil gewassen willen vrij hou den van plagen en met name, waarom het hier eigenlijk gaat, van de narcisvlieg. De resultaten door veldkeuringen en certi ficaten, uitgaande van de vereeniging „De Narcis", ten opzichte van de bestrijding ver kregen, zijn van dien aard, dat het voorals nog niet noodzakelijk voorkomt, de bestrij ding van ziekten yan bloembollen wettelijk te regelen. Naar het voorkomt, mag veilig worden aangenomen dat de voorgestelde bepalingen lot wering, in vereeniging met de genoemde maatregelen, welke de bestrijding met zich brengen, voorloopig voldoende waarborgen opleveren voor de instandhouding en verhoo ging van het gezondheidspeil der Nederland- sche culturen. Ten einde den handel in bloemgewassen niet noodeloos aan beperkende bepalingen te onderwerpen, is voorgesteld, de bepalingen slechts gedurende pen bepaalde periode, van 1 Juni lot en met 31 October, verband hou dende met het verzèndseizoen, te doen wer ken. Gedurende dien tijd bestaat het meeste gevaar voor invoer van zieke gewassen. De toepassing der voorgestelde voorschrif ten »zal in dier voege geschieden, dat alleen die gewassen aan een onderzoek zullen wor den onderworpen, ten aanzien waarvan ge vaar voor ziekte is te duchten. Zoodoende is het mogelijk, rokening te houden met ziek ten, welke zich slechts bij één bepaald bloem gewas voordoen, terwijl de handel in andere bloemgewassen nagenoeg geen belemmering zal ondervinden. Op deze wijze Kan de uit voering der bepalingen zich nauwkeurig naar de-behoeften van de practijk richten. Voors hands zullen zij dan ook alleen worden toe gepast ten aanzien van narcissen. De tekst, door ds. Weiter, Hofprediker, gekozen voor de predikatie in de Groote Kerk, te 's-Gravenhage, op Zondagmorgen jl., bijgewoond door het geheele Kon. Gezin, was Psalm 95 6. Begeleid door het orgel, zongen allen als slolzang het „Wilhelmus". Na den zegen zelle hel orgel de melodie in van: „De Heer zal u steeds gadeslaan", dat door de me nigte der Kon. Familie werd toegezongen. In de cellulaire en bijzondere strafgevan genis te Scheveningen is Zondag in de godsdienstoefening het jubileum van de Ko ningin plechtig gevierd, met medewerking van het zangkoor van de Stadszending. Gisteren heeft de Residentie nog weer feestgevierd. Er waren kinderfeesten op verschillende punten in de stad. De Herten kamp vormde het middelpunt. Hier werden ongeveer 24.000 kinderen beziggehouden door goochelaars, buiksprekers en poppen- kaslvertooning. De kleinen werden onthaald op limonade en wafelen. Vier muziekkorp sen verleenden hun medewerking. Prins Hendrik deed een rondwandeling over het terrein en werd door de jeugd hartelijk toe gejuicht. Te Scheveningen waren het Kurhaus en de Pier de centra der festiviteiten. Ook hier muziek en -kinderfeesten. In de „Bataaf" en op „Iloutrust" ook al kinderfeesten. Naar schatting werd door to taal 50.000 Haagsche kinderen aan de fees ten deelgenomen. Des avonds werden in de stad concerten gegeven en was er een optocht van met lampions versierde rijwielen. Duizenden hadden zich langs de stralen opgesteld om de wielrijders te zien passec- ren. De illuminatie van de stad en den Scheveningsche-weg trok gisteravond een geweldige menschenmenigle. In de Schilderswijk werd een fakkelop tocht gehouden met praalwagens en histo rische groepen. De pret duurde tot in den nacht voort. Donderdagavond van halfnegen tot half- twaalf zal de illuminatie in Den Haag en van den Scheveningsche-weg nogmaals ont stoken worden. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau P. Sluis, te Amsterd., directeur der N.V. P. Sluis' Pluim vee- en Vogelvoederfabrieken te Weesper- karspel lot ridder in de orde van Oranje- Nassau P. N. L. Staal, onderdirecteur der naamlooze vennootschap Philips Gloeilam penfabrieken te Eindhoventoegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden ecre-medaille, in zilver, aan C. Vooys, chef in de afdeeling' lichtdrukker!j, en C. Gardenier, eerste-kleurendrulcker bij de N.V. Koninklijke Boek- en Lichtdrukkerij voor heen Cornells Immig en Zoon, te Rotterdam; toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan K. J. P. Ronchetli, portier bij de Maatschappij tot Exploitatie der Diamantslijperij voorheen M. E. Coster, te Amsterdam. Te Amsterdam worden tér gelegenheid der jubileumfeesten verschillende tentoon stellingen gehouden. De stad heeft zich reeds feestelijk gelooid. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben gisteren vergaderd onder lei ding van den voorzitter, baron Sweerts de Landas Wyborgh. Na opening der vergade ring heeft de voorzitter eenige woorden van waardcering gesproken voor de werkzaam heden van het vertrokken Statenlid den heer Van der Heijden. Nadat de geloofs brieven waren onderzocht en in orde be vonden van den opvolger van den heer Van der Heijden, werd de heer Hellebrekers als lid van de Staten geïnstalleerd. Aan de orde was voortzelling van de al- 'gemeene beschouwingen over de Provin ciale begrooting veor 1924, welke z. h. sL is aangenomen, met aanteekening van de stem van den heer de Graaf tegen. Eveneens werd de heffing van opcenten z. h. st. aangenomen. De voorzitter deed mededeeling van een ingekomen voorstel van de heeren Van Hout, Kersten en De Graaf om in het regle ment van orde de bepaling op te nemen, dat de vergaderingen van de Staten met gebed moeten worden geopend en gesloten, welk gebed door de Statenleden staande moet worden aangehoord. De heer van Hout lichtte het voorstel toe. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten dit voorstel in de najaarszitting te behandelen. In den loop der zitting gebeurde bet yolgende: De beer Schouten (A.-R.) merkte in ant- BINNENLAND De Leidsche Raad benoemt wethouders eaf leden van commissies. Hnldiging van den afgetreden Leid6cheix wethonder mr. J. C. van der Lip. Kon. Besluit tot gratieverleening in ver* band met het jnbilenm der Koningin. Plan der Regeering om den termijn, waar* voor het Schoenenwetje van kracht is, td verlengen. BUITENLAND. Het Italiaansck-Grieksch conflict bedxeigt den Volkenbond. Stresemann's rede heeft een gunstige pers. De zitting van den Volkenbond is geopend. De ramp in Japan heeft ontzettende af* metingen aangenomen. woord aan den heer De Zeeuw (S.D.A.P en naar aanleiding van een citaat in bet verkic jsblaadje „Stemt anti-revolutio-< nair", op, <Jat do houding van de sociaaL democraten tegenover de Heilige Sohritb zoodanig is, dat zij niet Btrookt met de in* zichten van de anti-revolutionairen. Hierop riepen de sociaal-democratenJ „Dat staat hier in hét citaat/' De heer De Visser (Comm.): Jo draait er om heen. De heer Braat. (Piatt. B.)Trek jij zelf je rooio jasje ook maar aan, want je stemt aan de overzijde van het Binnenhof ook voor alle rooie wetten. De heer Schouten: Ik had niet kunnen vermoeden, dat de heer Braat zoo'n goede medestander zou worden van den heer Do Zeeuw; De voorzitter verzoekt vervolgens den heer Schouten zich te bekorten. De lieer Schouten zal hieraan willen ge volg geven, wanneer de heer Braat zich niet op zulk, een wijze als hij gedaan heeft in dë^discus'sie blijft mengen. De Voorzitter Do stem van den heeP Braat is van' dien omvang, dat drie kamers noodig zouden zijn, om hem tot zwijgen te brengen. (Gelach). Prins Hendrik heeft gistermiddag, ver gezeld van zijn adjudant, kapitein-ter-zee von Mühlen, een bezoek gebracht aan da nijverheidslentoonstelling in het Doelecom- plex te Rotterdam. De Ned. Dansonderwijzersbond heelt te Rotterdam zijn congres gehouden onder voorzitterschap van den heer Gerard P. F. Goossens, uit Den Haag, dio o.a, meedeel de, dat de Bond het volgende jaar zijn 20- jarig jubileum zal vieren. Verschillende plannen zijp besproken, om dat jv.bilounï feestelijk te herdenken, doch definitieve besluiten zullen eerst op de Kerstvcrgade- ring genomen worden. Uit het verslag van den penningmeester, den heer H J. van Leeuwen (Leiden) bleek, dat er een flink batig saldo is. Hij is bij acclamatie lierko- 'zen-. De heeren G. P. F. Goossens, H. J. van Leeuwen en O. P. MeulendijTc hebben de nieuwste dansen van de Londensche en Parijsche congressen onderwezen. Het con* gres is besloten met een gemeenschappe* lijken maaltijd. Bij beslissing van Ged. Staten is ge* handhaafd het besluit van den Raad van Schiedam van 27 Juli j.l. tot niet-toelating als lid van dien Raad van C. van Winger den, onderwijzer. Aan den Nederlandschen gezant te Tokio is opgedragen de deelneming van de Nedcriandsche regeering aan de Japansche regeering te beluigen met de ramp, welke Japan heeft getroffen.. De secretaris-generaal in algemeenen dienst mr. I. B. Kan heeft zich tot het hou den van een bespreking met den ex-keizer naar Doorn begeven, waar ook de ex-kroon-* prins voor een enkelen dag is gekomen. De uitslag der dit jaar te Utrecht af genomen examens Fransch L.O. is als volgt: ingeschreven 393 mann. en 227 vrouw, can- didatenteruggetrokken 172 mann. en 83 vr. cand. afgewezen 80 mann. en 40 vr. cand.; toegelaten 111 mann. en 104 vr, Can dida ten. Naar het Alg. Nederl. Corr.bureau te 's-Gravenha,ge verneemt, beslaat bij de Re* geering het voornmen een wetsontwerp in te dienen tot tijdelijke verlenging van den termijn, waarvoor de wet tot tijdelijke be perking van den invoer van schoenwerk van kracht is. Gisteren is een Kon. besluit van 29 Augustus verschenen; houdende bepalin gen ter verleening van gratie ter gelegen heid van Hr. M.'s 25-jarig Regeeringsjubi- leum van veroordeelingen op grond der wetten van 3 Augustus 1914 (Slsbl. no. 344) en van 31 December 1915 (StsbLjfcp. 533), zooals deze laatstelijk gewijzigd zijn,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1