De Vrouw zonder hart. 4£IDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 September, .Derde Blad. Anno 1923. Ho. 19474. GEMEENTEZAKEN. SffjS UIT ONZE STAATSMACHINE. FEUILLETON. BERLUNSCHE BRIEVEN. 55 Benoemingen, aIwYiI Kaar aanleiding yan arfc. 5 van Het yegle- gent Van beheer, hebben Bestuurder en VAn de Stedelijke Werkinrichting het volgende dubbeltal voorgedragen vooa: een lid van bet bestuur buiten den Gemeenteraad, flat jaarlijks op den eersten Dinsdag van Sep tember aftreedt, ditmaal eijnde de heer flV. F. V'erbey van Wijk, (die verklaard beeft zich niet verder beschikbaar te kun= nen stellen): lo. de heer. J. A. Botg; 20» tfe heer A. de Koster. Nu de heer A. L. Reimeringer n.s. Sep^ tember weer als lid in den Gemeenteraad terugkeert, ontslaat daardoor een tweede vacature voor een lid als bovengenoemd, in welke voorziening zij den Baad voor- Isteli: lo. de heer A. Bisschop2o. de heer dr. J. C. (M. Timmermans. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. der verordening van 25 Juni 1923, hou- 'dende Beglement van de Gemeentelijke Bank van Leening te Leiden, hebben B. en iW. den Baad ter vervulling van de vaca ture van Commissaris dier instelling, welke zal ontstaan tengevolge van de periodieke aftreding van den heer Th. B. J. Wilmer als Raadslid, na raadpleging van Commis sarissen, het volgende dubbeltal aangebo den: lo. Th. B. J. Wilmer, 2o. J, Splin ter Gzn. B. en W. verzoeken den Baad alsnu tot jeen benoeming over te gaan. Dit jaar zijn als leden van de Commissie voor bet. Stedelijk Museum aan de beurt van aftreding de heeren: Prof. dr. J. A. J. Barge, dr. G. J. Boekenoogen, J. A. v. Hamel en B. J. Huurman Dzn., de beide laatstgenoemden wegens aftreding als lid van den Gemeenteraad. B. en W. bevelen ter voorziening in de hierdoor ontstane vacatures aan: •Voor de vacature prof. Barge: de Heêrën prof. J. A. J. Barge en prof. L. Knappert; voor de vacature dr. Boekenoogen: da hee ren dr. G. J. Boekenoogen en M. C. F. J. Cosijnvoor de vacature Yan Hamel: de Jfeoren J. A. van Hamel en prof. dr. B. D. Eerdmans en voor de vacature Huurman rde heeren B. J. Huurman Dzn. en J. Splin ter Gzn. ~~7 (Nadruk verboden): Een en ander over de werkwijze Her Stalen-Generaal, I, i Nu de Stalen-Generaal weer spoedig zul len bijeenkomen, is het wellicht niet van fcelang ontbloot om een en ander aan te Slippen omtrent de werkwijze der beide Kamers, meer bepaald van de Tweede Ka mer. Immers telkens blijkt, dat ex velen zijn, die niet weten, „hoe het in sommige gevallen toegaat", wat natuurlijk in de ïueeste gevallen aanleiding geeft tot on juiste beoordeeling. Men praat over de iTweede Kamer, eens in de vier jaar is men dat „men" niet al te ruim op te vat ten 1 vol vuur bij de verkiezing; men Verneemt iets van de duizend en zooveel redevoeringen, die in de honderd en zoo veel vergaderingen worden gehouden; men krijgt of neemt kennis van de wetsontwer pen en de aangenomen wetten en spaart de critiek niet; maar omtrent de werkwijze van de Kamers is men maar matig inge licht. Nu is het niet onze bedoeling, om le ver hellen, hoe een wet tot stand komt mis schien komen wij daar toch later nog wel eens toe maar wij willen de aanwezig geachte kennis van het verloop van enkeie zaken trachten aan te vullen. Als op den derden Dinsdag van Septem ber de zitting van de Kamers, door of na mens de Koningin, in vereenigde vergade ring is geopend, meestal met een Troon rede,, dan gaan de beide Kamers haar eigen gang; de voorbereidende werkzaamheden beginnen. De Tweede Kamer maakt een aanbevelenslijst voor het voorzitterschap Cc akelijke Holl. defective-: era an Door B J. BRANDENBUBG. (Schrijver van ,,Het doodend Zwijgen"). (Nadruk verboden). 31) lk had in 't geheel niet meer aan het va lies gedacht; wel een bewijs hoe volkomen ik overtuigd was, dat Arthur inderdaad don buit had teruggewonnen. Dit bleek dan ook het geval te zijn. Het gelaat der beide politiemannen straalde 1 Weer werd Arthur gelukgewenscht eD voor zijn medewerking bedankt. Al de gestolen effecten waren aanwezig; alleen van het bedrag in baar geld ontbrak een kleine som. De commissaris van D. stond op, nam afscheid van zijn collega; hij wilde blijk baar het rapport van den inspecteur niet Aleer afwachten. Ook wij drukten den wakkeren hoofdcom missaris de hand. Dan stoven wij in onzen wagen den don keren weg af, zagen hoe bij Krommingen sterke lichtbundels van de lantaarns de boomstammen om den boek verlichtten. Wij brachten den commissaris van D. kjis en reden daarna in snelle vaart naar i>L)er\ en Beuk". Tante was, nadab Eet bericht gekomen as, dat zij zich om ons uitblijven niet be-1 bp, 'dié door- 'eelï Commissie uit de Kamer aan de Koningin zal worden aangeboden. De Ministerraad heeft daarover advies uit te brengen en de Koning(in) wijst gewoon lijk' no, 1 van de voordracht als voorzitter Sarj. ï)e Eerste Kamer 19 hiervan vrij, omdat 'de voorzitter van het College rechtstreeks door de Koningin wordt aangewezen, al- weer'na advies van den Ministerraad, vóór de opening der zitting, omdat deze voor zitter. die functie pok moet waarnemen in de gecombineerde ppeningsbijeenkomsb In het reglement van orde van de Twee de Kamer ivordt bepaald, dat de voorzitter Vervangen wordt door resp. de tweede en de derde yöorgedragene öf als deze ontbre ken door het oudste lid in jaren. In 1884 toen de voorzitter, der Tweede Kamer, mr. Ott'o van Rees, tot Gouverneur-Generaal van Indië was benoemd, staakte de Tweede Kamer de werkzaamheden, totdat de nieu we voorzitter was benoemd, maar toen in den loop van 1916—17 mr. Goeman Bor- gesius stierf, werden de werkzaamheden niet gestaakt. Men bedenke hierbij, dat de voorzitter benoemd is door de Koningin en dat- het optreden van no. 2 of 3 van de voordracht niet steunde op een grondwet tige Koninklijke benoeming, maar op.een bepaling in hel reglement van órde der 'Tweede Kamer. In de eerste vergadering na de öpening is nog geen voorzitter benoemd; dan treedt "een der vroegere voorzitters als zoodanig op en wel de laalst voorafgaanden het eerst, Een der eerste werkzaamheden ïs verder het trekken der afdeelingen, voor beide Ka mers vijf. Voor de Eerste Kamer worden die om de drie maanden vernieuwd; voor de Tweede Kamer na het Kerst- en Paasch- recès. Elke afdeeling benoemt een voorzit ter en een onder-voorzitter en deze vijf voorzitters vormen met den Voorzitter de zoogenaamde centrale sectie, die, zoo noodig in overleg met de Ministers, de werkzaamheden regelen. Vroeger volgde dan al heel spoedig de behandeling van het Adres van Antwoord op de Troonrede. De Eer ste Kamer biedt nog steeds een dergelijk adres aan. Belangrijk is dat zelden. Het lijkt men vergeve de vergelijking w<d wat op: „Is dit niet een Schnitzel bank?" „Ja dat is een Schnitzelbank". De Tweede Kamer heeft de vriendelijke gewoonte in 1906 afgeschaft door de aanneming van een motie-Goeman Borgesius c.s., omdat 't in den gewonen vorm geen politieke betee- kenis had, en omdat, als rnen die er in zou willen leggen, die beier tot uiting komt bij het debat over de Staatsbegrooting. Al terstond worden ook enkele commis sion benoemd, want elk jaar wordt het huishouden der Kamer opnieuw georgani seerd. Zoo bijv, de Commissie voor de verzoekschriften, bij de Eerste Kamer voor den geheelcn duur der zitting; bij de Tweede Kamer wordt zij na elk reces vernieuwd, mits zij vier maanden in functie is geweest. Voor het publiek is het niet ondienstig het een en ander le welen omtrent het lot, dat verzoekschriften boven het hoofd hangt en de eischen, waaraan zij moeten vol doen; want de stroom der verzoekschriften wast met den dag-; in het zittingsjaar 1521'22, dus van Sept. 1921id. 1922, waren bij de Tweede Kamer 534 verzoek schriften aanhangig, waarvan er 346 wer den afgedaan; de overige bleven voor een groot gedeelte liggen, omdat zij op de wets ontwerpen betrekking hadden, die nog be handeld moesten worden. De onderteekening van een verzoek schrift moet door de juiste personen ge schieden men kan niet rekweslreeren na mens anderen, zonder de volmacht van die anderen over te leggen. Daarom worden bij een algemeene petitie de handteekeningen van allen, die er instemming mee verkla ren, overgelegd; maar daarom mogen voor zitter en secretaris van een Vereeniging, ook niet iets verzoeken namens de leden der Vereeniging, wanneer deze niet als rechtspersoon bekend is. En wettig bestaan de lichamen mogen weer niet rekwestree- ren over zaken, die niet tot hun werkkring behooren. Verzoekschriften moeten gezegeld zijn, als daarin verzocht wordt: lo. een benoe zorgd behoefde te maken, naar bed gegaan, want zij was óp van zenuwen zij had zich den heelen avond ongerust gemaakt. Oom* was nog op en wachtte ons met Charles in de bibliotheek, waar whiskey- soda gereed stond. Hier vertelde Arthur do ganscho historie van het begin tot het einde; deed het ver haal van alle avonturen, welke wij tijdens ons verblijf in Holland hadden meegemaakt, in sobere woorden. Charles wist, dat De Weerden baron Lu cius had gedood; Do Weerden had voor gegeven uit zelfverdediging te hebben ge handeld. Hij had Charles geheel onder zijn invloed gebrachtbij bad zicb gehuld in een waas van romantiek cn Charles was er ingeloopen. Dat De'Weerden een schurk, een misdadiger was, had hij niet geweten; van de diefstallen had deze hem niets ver teld. Daarentegen wae hij volkomen op de hoogte van do verhouding tusschen De Weerden en de schoonc Milly. Het was diep in den nacht, toen wij ein delijk opstonden om naar bed te gaan. HOOFDSTUK XVIII. De explicatie. Dit is de geschiedenis van Milly Raven, zooals ik die, geleid door mijn vrouwelijk instinct, heb samengesteld, uit mededee- lingen, van haar broer Jack, aangevuld door Charles Zij werd geboren in OosbPruisen; waar haar vader, het type van den landjonker, uitgestrekte bezittingen bezat. Mélanie von Exenstein heette zij en haar geboorte- kost te haar moeder het leven. Meer dan haar broer Jack, over taien ming lot een' Betrekking met meer dan f 1000 salaris2o. een salarisverhooging, waardoor het traktement boven de f 1000 zou stijgen; 3o. een gunst. Ongezegelde ver zoekschriften, die aan zegelrecht onderwor pen zijn, worden ter zijde gelegd. Dat zou ook gebeuren met een verzoekschrift van b'eleedigenden inhoud, zooals o.a. gebeurd is met een rekwest yan de z.g. Rapaille- partij. Over de ingekomen en behandelde verr zoekschriften brengt de Commissie verslag uit. De conclusie kan drieërlei zijn: lo. 'overgaan tot de orde van den dag, cl. i. er verder geen aandacht aan schenken; dat is het geval, als het met zegel of ondertee kening (zié boven) niet in orde is, of als de zaak niet bij de Kamér thuis hoort; 2o. nederleggen ter griffie ter inzage voor de leden; dat gebeurt vooral met verzoek schriften naar aanleiding van aanhangige, wetsontwerpen. Het beteekent zooveel als: wil een der leden het adres ter sprake brengen, dan staat hem dit vrij. Met deze conclusie is de zaak dus niet van de baan en zelfs de inzender van het adres kan er op terugkomen3o. verzenden aan de Re geering om inlichting; dit gebeurt vooral,, wanneer geklaagd wordt over onjuiste toe passing der wet ten opzichte van den adres sant. De Minister geeft dan inlichtingen en van deze hangt het af, of tot de orde van den dag zal worden overgegaan. In 'zoo'n geval is dus de Kamer min of meer scheids rechter of adviseur. Bij het begin van 'de zitting wordt ook de vaste commissie voor buitenlandse he zaken be noemd, die in 1919 op voorslei van mr. Troelstra is ingesteld. Zij bestaat builen den voorziller als president uit zeven leden en bevordert een geregelde gedachtenwisse- ling over zaken van builenlandsch beleid tusschen de Rcgecring en de Tweede Ka mer. Haar kan geheimhouding worden op gelegd. Dan hebben wij nog de h' u 1 9 E 0 u- delijke commi.ssie (voor beide .Kamers afzonderlijk) en de commi s sie voor de stenografie, waarvoor elk der Kamers drie leden aan wijst. Deze laatste behandelt alles wat be trekking heeft op het stenografisch verslag en het kort verslag der Tweede Kamer. De huishoudelijke commissie draagt aan de Kamer de benoeming van ambtenaren voor met uilzondering van de griffiers en de commiezen-griffiers, maar de bedienden worden door de commissie benoemd en ont slagen. De stenografen worden door de ge mengde commissie voor de stenografie be noemd en de benoemingen, waarbij deze beide commissiën betrokken zijn, geschie den niet jaarlijks, maar voor doorloopend. Over de wijze van indiening en Behandeling van wetsont werpen en de voorbereiding voor de openbare behandeling spreken wij hier niet, wellicht doen wij dat later. Alleen slippen wij aan, dal bij het begin van de beraad slaging over ecnig onderwerp de Kamer den duur der redevoeringen van de leden kan regelen. Doet zij dit bij de begrootin gen niet, dan gelden de tijden, die daarvoor bij het reglement van orde zijn aangege ven. Maar op 13 Dec. 1921 besloot de Ka mer om den spreektijd bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting le regelen voor elke fractie afzonderlijk en re plieken op de helft van dien lijd le bepa len: o.a. de R.-K. 2*/a uur, de S. D. A. P. ook 2V2 uur; de A.-R. V/2 uur, de C.-H. 1 uur; de V.-B .l3/« uur, de V.-D. I1/* uur, de C. P. 1 uur de overige fracties J/* uur. Een bijzonder punt is de Tucht. De voorzitter der Tweede Kamer beschikt over de volgende tuchtmiddelen: lo. een lid dat hinderlijke uitdrukkingen gebruikt wordt tot de OFde geroepen; dit gebeurt nogal eens, 2o. een spreker, die van het onderwerp afwijkt, wordt ^verzocht bij de zaak te blijven; dat gebeurt meerma len; 3o. het woord wordt onlnomen aan leden, die met het onder 1 en 2 vermelde doorgaan; dit is maar eenmaal voorgesteld, maar niet uitgevoerd, omdat het betrokken lid zijn beleedigende woorden terugnam; 4o. de toegang tot de vergadering kan ont zegd worden "aan een iid, dat de geregelde behandeling van .zaken belemmert (dat is, voor zoover wij weten) nog nooit gebeurd; 5o. de vergadering kan tot herstel der orde het jongere zusje al spoedig meesterde, was zij do lieveling van haar vader, een trotseh, hoerschzuehtig en bekrompen man, wiens driftbuien zoowel door het personee. als door de eigen familie gevreesd werden ala de uitbarstingen van een vulkaan door de bcvumcis van den voet daarvan. Miily'— ik zal haar nu maar zoo blijven r.oemen - had het karakter en het uiter lijk van haar vader geërfd het eerste was niet, hot tweede wél gecorrigeerd door de oigoiFSchappen der moeder, waarnaar Jack aardde. Toen Milly zes jaar oud werd, kreeg zij van haar vader een ponny en leerde paard rijden, en toen zij twaalf was, kon zij de kunst in de perfectie, reed zij in rijbroek en fooogo laarzen over do heidevelden, re geerde met haar karwats het heele huis tot groot vermaak van haar vader, wiens streng gelaat terstond opvroolijkte, wan neer hij haar donkeren krullenbol en hair guitig gezichtje om den hoek van de deur zag. Zij striemde het gezicht van den staljon gen, alleen omdat hij tegen haar kame- niertje had gelaohen1 zij deed dit in een onbewuste vlaag van jalouzie. Op haar veertienden verjaardag gaf haar vader haar een buks cadeau. Zij sprong er dolblij mee de kamer rond, legde aan op Jack, die grinnikte, maar in zijn hart ge weldig benauwd was, en schoot, om het wapen te probeeren, dwars door den spie gel in het groote salon. Terwijl de scher ven kletterend naar beneden rolden, sloeg haar vader zich van pret op de knieën. In de keuken beefden de meiden en de knechts. Wat zou het dolle kind nu weer uithalen! Milly ging met haar vader en ziin vrien geschorst worden. Dat ïs gebeurd in 1911 bij de behandeling der Marine-begrooling; in 1912 bij de regeling der werkzaamheden en in 1916 bij de behandeling van het grondwetsartikel tot regeling van de scha deloosstelling der Kamerleden, Brief uit de Beiersche bergen. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Millenwald, Midden-Auguslus. „Ziet U mijnheer," zeide de dikke kanton rechter, met wien ik van Berlijn naar Mim eden treinde; „ik heb na lang nadenken 't middel gevonden om mij voor den duur van de vacantiereis voor de verrassingen der markdaling le vrijwaren. Vroeger slak men eenvoudig zijn Duilsch geld voor den duur van de reis in zijn zak en vertrok. Nietwaar? „Ja," antwoordde ik benauwd, „dat heb ik nu ook gedaan." „O, onvoorzichtige," riep mijn vis-a-vis in de spoorwegcoupé uil. „Hoe kunt u dat doen. Elk millioen mark, dat u nu in uw porte feuille hebt, kan morgen hoogstens nog een hal-f millioen waard zijn!" „Zeker," stotterde ik, „helaas! Maar wal kan ik daartegen beginnen?" Toen schoof mijn nieuwe dikke vriend wal' dichterbij, trok een erg slim gezicht, en fluisterde glimlachend; „Geen Duilsche mar ken meenemen! Devisen meenemen! Builenlandsch bankpapier koopcnl Ziet u" en hij onthulde mij zijn geheim ik heb alleen maar eenige briefjes bij me van een Hollandsche rijksdaalder. Die zal ik on derweg langzamerhand te gelde maken. Dan heb ik steeds geld naar koerswaarde, en ik lijd er geen schade bij." Ik bewonderde den wijzen mensch van ganscher harte. Mijn God, dacht ik, wij journalisten, wij „geestelijke arbeiders" zoo als men ons tegenwoordig noemt, zullen in geldzaken wel altijd domooren blijven. In 't gedrang van 't Münchener slalion verloor ik mijn nieuwen kenni3 uit 't oog. Maar hier in Millenwald ontmoette ik hem weer. Maar welk een verandering 1 Het ronde, glimlachende, tevreden gezicht droeg zorgelijke rimpels, zijn oogen stonden bijna melancholiek. „U ziet er lang niet zoo vergenoegd uit als u decdl" riep ik uil. „Wat is er gebeurd?" Toen begon zijn jammerverhaal. Zijn heele systeem was in elkaar gestori! In Millenwald bleek, dat het gebrek aan betaalmiddelen, de schaarschte der Duilsche papiermark, die door nieuwe fantastische waardedaling ont slaan was, juist in dit afgelegen kleine dorp bijzonder sterk merkbaar was. Mijn vriend wilde zijn guldens wisselen maar niemand had Duilsch geld voor hem. Drie banken hebben filialen in Millen wald maar zij bezitten geen betaalmid delen, zij kunnen slechts cheques uitgeven, die door de hotels en pensions niet graag in betaling aangenomen worden. Want ieder heeft hier baargeld noodig Intusschcn wilden eenige zakenmenschen, die mijn vriend na onbeschrijfelijke moeite uilge vonden had, wel zijn vreemd bankpapier wisselen maar tegen welke koers I Het bleek, dat veel menschen even slim geweest waren als deze kantonrechter. Ieder bracht mee, wat hij maar had kunnen machtig worden, de een dollars, de andere Zwitsersche francs, de derde Zwecdscho kronen, de vierde weer guldens. Daardoor is plotseling in dit mooie plaatsje in de ber gen ver van de drukke wereld een belang rijk aanbod van buitenlandsche deviezen ontslaan, en ziet na de voortdurende mark- daling steeg hier de mark, en daalde het vreemde bankpapier. De Mitlenwalder3 be kommeren zich geen zier om de koersen van Berlijn en München, die vandaar ge meld worden. Zij maken hun eigen koersen: „Mittenwalder koersen". Mijn vriend de kantonrechter is wanho pig. Hij wilde zijn mooie guldens toch niet beneden de waarde verkoopen. In vertwijfe ling lelegrapheerde hij aan zijn bank te Ber lijn, om hem dadelijk desnoods telegraphisch geld te sturen. De bank deed dat ook, het geld kwam aan, maar het Wittenwalder postkantoor kon het niet uilbelalen I Zij heeft ook al geen baar geld. Zij heeft den armen man alleen beloofd dat ze hem zou 1 ÜE3 uitbelalen zoodra zij, doordat anderen geld stortingen zouden doen, weer over geld zou beschikken. Maar wie verstuurt van hier geldbedragen en slort geld bij de posterijen? Ieder is blij als hij iets heeft. Daarop heeft mijn vriend opnieuw zijn bank met brieven en telegrammen bestormd om hem -geld te sturen per brief. Het telegrafische antwoord was ja, zeker, graag, maar ten eerste hecrscht er in Berlijn zelf gebrek aan pa-i piergeld, en ten tweede was de kantonrech ter nu al zoo diep in de schuld geraakt, dat men hem moest verzoeken, de gulden-brief jes weer naar Bei lijn over te maken I Wat dit heen en weergeschrijf bij de te genwoordige toestanden bij do Beiersche en Duilsche post beleekent aan tijdverlies, is niet te zeggen. Mijn dikke vriend is er in- lussehen ongelukkig aan toe zijn -slim-. Iicid heeft hem en zoo ging het vele an dere kurgasten in de grootste moeilijk heden gebracht. Hij moet leenen, en moet met groot verlies zoo nu cn dan weer een paar gulden verkoopen. „Seine Ruh ist hin". Zijn vacanlie-gcnoegen is bedorven. Hij heeft een klein vermogen in zijn zak en heeft gebrek aan alles. Verdwaasde tijd I Zoo strekt Berlijn zijn armen uil lot in dit verre dal in "t hooggebergte, waar men voor een oogenblik de dagelijlcsche zorgen wilde vergelen. Ik maaklc mij vrij van het ecuwig gepraat over geld en nog eens geld, en nu pralen mij hier toch weer anderen over al deze zaken suf. En dat is hel niet alleen. Ook 't gebrek aan levensmiddelen bespeurt men overal. Ik dacht, toen ik uit Berlijn verliok: van deze misère zul je nu conigen lijd bevrijd zijn. Geen sprake vanl Ik ben hier op T platteland en ondervindt gebrek aan. brood, aan aardappelen, groot gebrek aan groenten en boter. Wat doen de boeren met hun schapen? Sturen ze ze nu soms juist naar de slad? Maar daar is ook niets te vinden. Of wachten zij lot de prij zen nog hoogcr, nog fantastischer gewor-. den zijn, dari nu? Of willen ze alles bewa ren voor den winter cn fabriceeren ze lie ver kaas dan boter? 11c weel het niet. Er is hier geen ei le koop. Geen eiergerechl in dc restaurants. En toch -kakelen de kippen op alle erven. Prachtexemplaren in grooten getale. Waar blijven de eieren, die zij leg gen? Niemand losl deze raadselen op. Doch als men dit heerlijke oord door kruist, dan vergeel men Berlijn. Miltenwald is een lclein paradijs, een der schoonste re presentanten van oud-Beierschc volkscul tuur. Langs deze plaats leidde reeds 5 eeuwen de oude weg van Duitschland over Tirol naar Italië, en de Noord-Duilscher vangl in deze streek al een glimp op van de vrije, kleurige Zuidelijke cultuur. In de 18e eeuw echter ^beleefde het uitgestrekte dorp zijn hoogsten bloei. Deslijds ontston den de wondermooie boerenhuizen, met hun houten daken, waatop zware steenen rusten en met hun beschilderde voorgevels, die zwelgen in vroolijke krullen, mooie vensier- en deur-omlijslingen, heiligenbeel den, legendarische en allegorische voorstel lingen. Het uiterlijk van deze van den top van het dak lot de grondvesten in bonte kleuren versierde huizen is onvergetelijk. Steeds weer nieuwe ideeën hadden de fan tasierijke volks-kunstenaars, die hier met voortreffelijke techniek den voorgevel be werkten. In een zonderlinge, hoogst schilderach tige bouworde zijn de huizen bovendien zoo geplaatst, dat de steeds inspringende hoe ken ontslaan, waar in kleine nissen, uit hout gesneden, heiligenbeeldjes geplaatst zijn en waar onder de boomen banken ver scholen slaan, die 's avonds het punt van samenkomst zijn van de jongens en meisjes uit het dorp. Geheel Millenwald is een kunstwerk. En do kunst vc-edde bok de bewoners op". Want het dorp is sinds eeuwen her beroemd als bakermat van de vioolbouw. ,,Hct Duit scho Cremona", zoo werd Mittenwald reeds eeuwen terug genoemd. Aan talrijke deurec en vensters hangen sierlijke violen als getui genis van het edclo handwerk dat hier be dreven wordt. En bovendien zijn do Mittert- walders meesters in het spelen op gitaren, cithers en violen. De. huisindustrie is echter tot een groote industrie uitgegroeid, die ia de in de gehcele wereld roem geoogst heeft. Aloude families, die sedert generaties steeds weer de geheimen van het vak van vader op zoon geërfd hebben, zijn nu, even als voor een paar eeuwen, de beoefenaars den op de jacht en weldra schoot zij* als de beste jager en kende zij geen grooter genot dan te paard, met het geweer over den rug, do reusachtige bosschen te doorkrui sen. Toen zij haar eerste hert had neergelegd, was er feest in het groote huis. Er werd een jaohtmaal aangericht, waaraan alle vrienden uit den omtrek deelnamen. Milly was de eenige dame, zij bleef tot het eind, toen do grootste helft der herren, halfdron ken, liedjes zong en grappen maakte, die Milly nog niet geheel begreep, 3naar waar van zij do beteekenis, blijkens de ondeu gende schittering in baar oogen, instinc tief voelde. Dien avond vergat zij Dooit. Allo kaar sen van de groote koperen kroonluchters waren aangestokenhet vet rilde in groote tranen er langs en drupte op de tafel, waar in groote schotels do overblijfselen vnn het maal, de afgekloven ledematen en geraam ten der dieren, lagen schalen met resten van pudding, met vruchten 6tonden tus schen de wijnflestschen, welke als een leger de tafel bevolkten. Naast elk couvert ston den drie glazen, waarin de roode wijn gloeide en de Rijnwijn kleurde als vloei baar goud. Het wit-batisten tafelkleed was als met bloedvlekken bedekt. In heb groote vertrek hing cte geur van gebraad, vermengd met het aroma der wij nen en heb fijne parfum der vruchten. En om do tafel zaten veertien heeren mei vuurroode koppen, maakten een ka baal alsof zij alles kort en klein wilden slaan, schreeuwden, 2ongon, gebaarden, aten en dronken als bezetenon. Alleen Milly'g vader was kalm; hij be- heerocbe Eet geheel. Wel had hij veel g« dronken, maar Diet meer dan hij kon ver dragen. Ondier aan de tafel zat Jack met groote oogen het schouwspel aan te^aien. Miljy genoot. Zij gevoelde zich het konin ginnetje, dien avond, want allo heeren dronken op haar gezondheid, vleiden haar met complimentjes cn uitten de beste ver wachtingen voor haar toekomst, waarbij zij Milly's vader eon geheimzinnig knip oogje gaven. Nog een avond stond Milly tot haar dood too in het geheugen gegrift. Een dolle sle devaart door de besneeuwde bosschen 011 over co witte vlakten. De bellen der paar den zongen, hun hoeven wierpen do sneeuw klompen omhoog. Overal schitterden de zilveren sterretjes en over alles goot het maanlicht zijn betoo veren den glans. Dit was de avond, waarop Milly voor het eerst gekust werd. Een jong huzarenluitenant, zoon van een hunner buren, bestuurde haar slede, die alle anderen ver vooruit was. Milly voelde zioh dronken door de snelle vaart en leunde met het ihoofd achterover. De jongeman boog zijn gloeiend gezicht I over haar heen. Eén oorgenblik keken zij el kaar in de oogen en hun blikken brandden ineen Toen kuste hij haar en Milly voelde het bloed opspringen als wijn dartelde het door haar aderen en zij sloot de oogen. Een week daarna was de luitenant ver dwenen en Milly treurdo niet om hem, maar dien eersten (kus vergat zij' nooit. Zoo groeide Milly op. Hier leerde zij haar trots. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9