10. 19474. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 September. Tweede Blad. Anno 1923. De jubileumfeesten in den Haag. BINNENLAND. b De feestweek werd Donderdagavond reeds gezet met het ontsteken van de illumina- S( het geven van zang- en muziekuitvoe- igen en het houden van een fakkeloptocht het centrum der stad bewoog zich toen een enorme menschenmassa. De enorme belangstelling gold ook de win- •letalages. De vele menschen vonden een tvreg naar een twintigtal pleinen in bin- i- en buitenstad, waar fanfare-korpsen zangvereenigingen zich deden hooren. Vooral rondom den Hofvijver en op het litenhof dromden de hoorders en kijkers men. Van een platform van het gebouw Eerste Kamer deden de Haghesangcrs ch hooren, en toen, als de gezongen klan- waren weggestorven, beierde alweer het iillon van den toren der Groote. Kerk en kte den stroom erheen. De duizenden oranje-lampen in de boo- en langs den Vijverberg deden het best. gloeien in de duisternis in fonkelende ossen bijeen, en midden in den vijver »ot een fontein haar witte straal omhoog. fel zoeklicht bescheen de waterspilsen. Het uur van* de ontvangst aan de Witte rug door het comité voor de luisterrijke ering van de 25-jarige Regeering van H. de Koningin was gisteren vastgesteld op Jq uur nam. Reeds uren te voren waren uizenden en duizenden er heen gestroomd a een plaatsje te bemachtigen. Even over één klonk het eerste kanon kot, ten teeken, dat de Koningin den Ruy- tnhoek verlaten had. Daar werd haar na mens de politie der negende sectie door de 2-jarige Aagje Stuurkop, dochtertje van een jent van politie, een bouquet bloemen aan boden. De Koningin dankte hartelijk voor ;ze attentie en zeide dit huldeblijk zeer te ■aardeeren. Aan den Pompstationsweg slapten de Ko- Sngin en de Prins uit den auto over in de daar wachtende A la Daumont bespannen ala-koets en werd daarna naar de Witte irug gereden. De komst van de hooge ju- ilaresse was van ver af reeds hoorbaar aan iet gejuich, dat uit de menigte opsteeg en at steeds nader kwam. Aan de Witte Brug ong de Kon. Nat. Zangschool. Mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, voorzitter ;an het uitvoerend comité, heette daarop de Coningin en den Prins welkom in de feest- ierende Residentie. De Koningin dankte minzaam. Dadelijk Jaarop werd haar door Jan Joost ter Pelk- rijk, Joris' v. d. Hagen en Hans v. d. Hagen rie kinderen van comité-leden namens het itvoerend comité een in bloemen uitge- oerd wapenschild van Den Haag aangebo- len. Nog werd haar een bouquet aangeboden >r mevr. WjeMnk, bestuurslid der Kon. tionale Zangschool, namens die school, ui reed langzaam verder, toegejuicht door ,3aamgestroomden. an de Witte Brug ontving de hooge ju- BÜaresse nog bloemen van de 12-jarige Ma- 'ilje Roozen, namens het comité „Witte irug." Nu werd de tocht voortgezet naar de stad. !et werd een hoogoplaaiende geestdrift, iveral waar de Koningin verscheen. Achter iet gevolg reed in een gesloten auto de Prin ts. Een kleindochtertje van den heer Snoeck lenkemans, de zesjarige Marietje Renkema, >ood een bouquet lelietjes-van-dalen aan. Voorafgegaan door- bereden politie volgde ie stoet daarna de Koninginnegracht, laan iopes, Nassauplein, Java- en Alexander - itraat, Plein 1813, Parkstraat, Oranjestraat, ïaar het Paleis aan het Noordeinde. Eenige malen werd halt gehouden om zangvereenigingen en fanfarekorpsen de ge- egenheid te geven onze Vorstin met mu ziek en lied te huldigen. Telkens gaf de Koningin het sein tot een hartelijk applaus. Vermelding verdient nog de ovatie, door vele Raadsleden aan de Koningin gebracht, loen de stoet tegenover het raadsgebouw de klexanderstraat inzwenkte. Hier waren tal ran corporaties reeds opgesteld om straks lan het défilé voor het paleis deel te nemen Omstreeks kwart voor twee werd het pa leis bereikt, waar-do Koningin-Moeder voor tén der bovenramen gezeten, den oprit van leii stoet op het plein gadesloeg. Zeer harle- ijkc toejuichingen klonken toen de Konin gin on de Prins het paleis binnengingen, en luide werden deze herhaald toen even later 3e Prinses haar auto verliet. In de vestibule van het Paleis werd aan stonds de Boskoopsche commissie voorge steld, welke de vorstelijke woning in- en Uitwendig zoo smaakvol heeft versierd. Namens de commissie, beslaande uit de loeren P..A. Colijn, burgemeester van Bos- toop, J. H. van Straaten van Nes, mej. N. fan Gelderen, de heeren Ph. Moerlands, t Hart en van Gemeren, hield de heer Colijn Üo volgende toespraak De heer Colijn sprak ongeveer als volgt „Majesteit Ons valt heden de groote eer te beurt U Ie vertolken de gevoelens van Boskoops bur gerij, van een bevolking, die in vereeniging piet zoo vele anderen blij herdenkt, dat U in Gods gunst gedurende het vierde eener teuw ons Land en Volk hebt mogen besturen Hoe eervol ook, en hoezeer deswege door 'ons op prijs gesteld, gemakkelijk valt het Volbrengen van deze taak niet, omdat de kuitengewone genegenheid jegens en de verknochtheid aan U en Uw Koninklijk Huis, zooals die in de plaats onzer inwo ning gevonden wordt, zoo uiterst moeilijk Pnder woorden ia te brengen. Ook wij gevoelen evenals elk Nederlan der, hoe sterke nationale band door en in ket Oranjehuis jrtv ons aller hart is gelegd; !°ok wij danken met geheel uw volk voor de zegeningen ons in verleden en heden in Hw Doorluchtig Huis geschonken, want het J'as toch altijd weer een Oranje, die in tij den van donkerheid aan de spits van ons Volk trad en dat volk naar betere toekomst leidde. i Wij hebben nu voor hulde een vorm en plaats mogen kiezen, welke ons zoo bijzonder lief is, een vorm waaruit niet al leen het willen en het kunnen, maar ook het hart van onze nijvere bevolking spreekt Majesteit, wij brengen Uproducten van eigen bodem, door bekwame hand geteeld en verzorgd voor ons doel met meer dan gewone liefde, bloemen en planten, welke wij ook zien als voortbrengsels van Gods heerlijke schepping. Wij hebben deze keur van bloemen en planten mogen gebruiken om aan deze vorstelijke woning mef haar vele, voor u treffende en liefelijke herinne ringen, een bijzondere aankleeding te geven passend bij deze voor U en voor Uw volk zoo vreugdevolle dagen. Majesteit, wij vragen U eerbiedig namens Boskoops burgerij deze hulde wel te willen aanvaarden, en doen dit met de bede dat God Almachtig U spare voor Uw Huis en voor Land en Volk tot in hoogen ouderdom, opdat het Nederlandsche Volk, zoozeer aan U verknocht, nog vele jaren moge deelen in de zegenrijke vruchten van uw liefdevol en wijs bestuur." De Koningin verzocht hierna den spre ker aan allen, die voor de hulde medewerk ten, haar warmen dank over te brengen, bovenal voor de toewijding en liefde, de moeite en tijd aan het kweeken en verzor gen en aan het alhier opstellen van deze kunstige versiering besteed. De Koningin hoopte, dat Boskoop tot haar ouden bloei zal mogen terugkeeren. Het bloemstuk, dat door de Ridders der Willemsorde aan de Koningin is aangebo den was een schitterend en symboliek werk. Hierna nam de Koningin in de achler- veslibule een bloemenhulde in ontvangst van de Ridders der Militaire Willemsorde. Generaal Snijders richtte zich, als tolk zijner mederidders, tot de Jubileeronde Vor etin en Groolmeesteres der Orde. in een toespraak. De Generaal zeide o.m. het volgende: Majesleitl Wanneer wij Uwe Majesteit voor deze ons geschonken gelegenheid onzen diepge- voelden dank mogen uitspreken, zijn wij overtuigd zulks te doen namens de geheele Orde En wij denken daarbij in 't bijzonder aan hen, die daarginds in het Verre Oosten het ridderkruis dragen en in wier gedachte heden zonder twijfel een heilbede uitgaat over den wijden Oceaan, om met de onze in diepe vereering tot Uwe Majesteit te wor den uilgesproken, Uwe Majesteit persoon lijk te mogen huldigen stellen wij, ridders der Militaire Willemsorde, daarom op den allerhoogsten prijs, omdat wij de innige be hoefte en den vurigen wensch koesteren, voor Uwe Majesteit de plechtige getuigenis af te leggen, dat wij jegens Koningin en Vaderland nog altijd door dezelfde gevoe lens worden bezield, welke ons vervulden, toen wij voor de meesten onzer thans vele jaren geleden zoo gelukkig waren de gelegenheid te vinden, ons deze Konink lijke onderscheiding waardig te maken. Terwijl wij met deze bescheiden bloe menhulde Uwe Majesteit naderen, geven wij uitdrukking aan onze innige hoop, dat Uwe Majesteit nog vele jaren voor Neder land en het Nederlandsche volk gespaard moge blijven. Spr. noodigde daarna zijn mede-ridders uit, hun hulde en heilwensch samen te vat ten in een driewerf: Leve onze Grootmees teres! Leve de Koningin! Onnoodig te vermelden, dat deze jubel kreet door Generaal Snijders' mederidders daverend werd herhaald, dat de vestibule er van dreunde. De Koningin beantwoordde de hulde als volgt: Excellentie l Voor de gevoelvolle woorden, waarin U op dezen voor Mij zoo gedenkwaardig en dag de gevoelens vertolkt, die de Ridders van de Militaire Willemsorde jegens het Vaderland, jegens Mij en Mijn Huis koes teren, betuig ik U Mijn hartgrondigen dank. Met veel waardeering hoorde ik de plech tige getuigenis aan van den trouw en ver knochtheid der Ridders zoowel van hen die hier te Lande vertoeven, als van dege nen, die het Ridderkruis dragen in Onze Overzeesche Gewesten. Ik stel Uwe schoone bloemenhulde op hoogen prijs en ben bijzonder erkentelijk voor de talrijke opkomst van de Ridders der Militaire Willemsorde uit alle deelen des Lands, om Mij als hunne Grootmees^ teres op dezen dag hulde te betuigen. Hierna verscheen de Vorstelijke familie op het bordes van het paleis, vergezeld door burgemeester Patijn en eenige kamer- heeren en hofdames; Prinses Juliana zette zich, met gevolg achter één der vensters. Weldra kwamen de eerste muziekcorp sen het plein opmarcheeren, gevolgd door een onnoemelijk aantal deputaties van al lerlei vereenigingen en een groote verschei denheid van praalwagens; een wagen van de Veilingvereenigingen, een fraaie exposi tie van de Nederlandsche tuinbouwproduc ten, sierlijk gerangschikt op een fond van louter bloemkool tot kronen en jaartallen, binnen wortelguirlandes en radijsranden. En dan een heele reeks wagens, van welke een Transvaalsche ossenkar, begeleid door sloero boeren te paard, een Marker brui loft, een stemmige wagen van den R.-K. Middenstandsbond de bijzondere aandacht trokken. „Nederland en Oranje" kwam uit met een blanken stoet vredesengelen onder groen- en oranje-bogen, het Leger des Heils defileerde met een uitstekend muziekcorps, dat een zijner populairste liederen speelde. Deze en alle der ontelbare en onnoeme lijke afvaardigingen défileerden in een lange onafzienbare rij, en al maar door boog en wuifde onvermoeid, de Koningin, juichte het publiek, en telkens schalde nieuwe muziek en klonken nieuwe liede ren. Over alles straalde de blijde zon. Toen eindelijk de laatste groep voorbij was, begonnen de klokken van den nabij en toren der Groote Kerk te luiden, en het ge beier stemde samen met het gejuich van de duizenden vroolijke menschen. Na het défilé werd van het paleis langs Het Lange en Korte Voorhout naar het Ma lieveld gereden. Zelden zag men zulk een menschenmassa bijeen. Tijdens den rit naar het Malieveld werd het vorstelijk gezelschap wederom toege zongen. Op het Malieveld waren de zangvereeni gingen samengebracht die onder leiding van Dr. Joh. Wagenaar de jubileerende Vorstin met haar liederen zouden huldigen. Alvorens de Koninginne-Cantate van Koeberg werd uitgevoerd, kreeg burgemees ter Patijn gelegenheid met een korte toe spraak de Koningin den gedenkpenning aan te bieden, in opdracht van het feest: comité, naar ontwerp van Toon Dupuy en B. Ingen Hous, geslagen bij dc edelmetaal- bedrijven. De Koningin dankte met 'een kort woord voor deze aanbieding en zeide, dat de grootsche hulde op dezen intocht haar diep had getroffen. Ook aan het Prinsesje kwam de burge meester een exemplaar brengen: Nog defileerden eenmaal de besturen van al de vereenigingen met muziek en ba nieren voorbij het paviljoen, zoo goed cn zoo kwaad als het ging in de volle. De rijtuigen reden weer voor en onder daverende' toejuichingen verliet de Vorste lijke Familie het terrein. 's Avonds weer de prachtige illuminatie, door duizenden en duizenden bewonderd, en het vuurwerk op het Malieveld. Dit h'ad nu een bijzondere aantrekking doordat het werd bijgewoond door de Koninklijke fa milie. Het aantal personen, dat naar het vuurwerk trok, was overweldigend. Toen de Kon. familie op de tribune ver scheen, werd zij evenals onderweg door een zee van menschen uitbundig toegejuicht. De groote tribune was gevuld met een groot aantal genoodigden. Op een andere gereserveerde tribune be vonden zich nog ongeveer 12.000 genoodig den, waaronder de leden der verschillende fecstcomité's etc. Het groote vuurwerk was schitterend. Bij het slotwerk zette het muziekkorps het „Wilhelmus" in en het slot hiervan viel samen met de voorbereidselen voor hel vertrek der Kon. familie, die ook loen zij hc-t terrein verliet hartelijk werd toegejuicht. Nog lang duurde de drukte "in de Blad en de vele vervoermiddelen hadden duizenden en duizenden naar elders te vervoeren. Uit tal van andere plaatsen, o.a. Delft en Rollerdam, komen berichten van geslaagde feesten. Uitvoer van haring met Regeerwgssteum Men meldt uit Umulden Bekend is, dat do Regeering steun zal verleenen bij de pogingen van onzen ba- ringbanctël, die hoofdzakelijk ten gevolge van valuta-moeilijkheden verloren afzetge bieden zooveel mogelijk te herwinnen. Nu fs evenwel aan de Regeering ook een ge bied als verloren geraakt opgegeven, daC wellicht voor enkele plaatsen in ons land verloren gegaan was, dooh uit andere plaat sen intensief werd bewerkt, met name IJ muiden. Dat is het Roergebied. Ten ein de dit gebied, dat als verloren geraakt aan de Regeering was opgegeven, weer te veroveren en dien uitvoer daarheen weer mogelijk te maken, werd in oen vergadering den lOden dezer te 's-Gravenhage gehou den, besloten, 1200 ton haring naar dat ge bied te zenden, waarvoor de Regeering on der bepaalde voorwaarden steun zou ver leenen, indien op deze niet-bewaarnare ha ring verlies zou worden geleden. In deze vergadering, uitgeschreven door het hoofdbestuur der Reedersvcroenlging voor de Nederlandsche Ha-ringvissoherij, waren ook uitgenoodigd vertegenwoordi gers van de vereeniging van haringhande- laren te Maassluis, .Ylaar dingen, Scheve- oingen, Katwijk en Umuiden. De vergadering werd verder bijgewoond door een Regeer Inga vertegenwoordiger. Door een samenloop van omstandigheden (ziekte en verlof) en mede doordien do con vocatie voor die vergadering eerst twee dagen te voren werd ontvangen, was IJmui den niet oip die vergadering vertegenwoor digd, en «zoo werd niet ter kennis van den Regeerlngsvertegenwoordiger gebracht, dat het zenden van haring naar het Roergebica met Rogeeringssteun, niet noodig was, en dat daarmee particuliere belangen ernstig dreigden geschaad te worden. Door een groote haringexportfirma te IJmuiden wer den nl. gedurende de voorafgaande drie maanden ettelijke wagons haring met suc ces bij te goeder naam en faam bekend staande importeurs geplaatst. Deze firma heeft zich daarop, in overleg met het bestuur der IJmuider Vischhan- delvereeniging, tot de Regeering gewend, om, onder overlegging van vrachtbrieven, aan te toonen, dat zending van haring met Regeeringssteun naar het Roergebied niet de aargewezen weg was om den vrijen uite yoer van haring te bevorderen. In eon daarop gevolgde vergadering, den 23sten dozer gehouden in Den Haag, welke ook door een ïtegeeriógsverfcegenwoardigor werd bijgewoond, en waarin IJmuiden ver tegenwoordigd was, Is over deze aangele genheid uitvoerig van gedachten gewisseld. Toen kwam ook duidelijk aan het lioht, dat het doel van deze zending in hoofdzaak was opruiming van bij de reederijen aan wezige haringvoorraden niet Regeerings steun. Het te zenden kwantum werd toen van 1200 tot 800 ton teruggebracht, en er werden zoodanige bepalingen vastgelegd, ida-t de belangen van de handelaren niet te zeer konden worden geschaad. Met groot© erkentelijkheid werd de door de Regeering geboden steun aanvaard, Snaar de handel was over het algemeen van meening, dat die steun meer succes zou kunnen hebhen; jndien deze kon word-em aangewend voor nieuwe gebieden als Rus land, de randstaten, enz. en kon het rijn, door faciliteiten bij den opslag van bewaar- bare haring in den vorm van credieten, goedkoope tarieven, consulaire medewer king, enz. Er zal geen uitvoer van haring met Re geeringssteun meer plaats hebben, alvo rens daaromtrent meer overeenstemming is verkregen tusschen de belanghebbende reederijen en handelarende uitzending van 3000 ton naar de Oestzoehavens is voor- loopig opgeschort. De rente van woningbouwvoorschoiten. De Nationale Woningraad heeft lot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgende adres gericht: „Het bestuur van den Nationalen Wo ningraad heeft de eer, de aandacht van Uwe Excellentie te vestigen op den rente voet van de voorschollen, welke aan ver eenigingen, vennootschappen en slichtin gen, uilsluitend werkzaam in het belang der volkshuisvesting en als zoodanig- toe- gelalen, worden verleend op ^jrond van het bepaalde bij art. 38 der Woningwet. Werd voorheen door het Rijk genoegén genomen met een rente dezer voorschotten van 3 7/8 pCt., nieltegenstaande ter zake van nieuwe leeningen door het Rijk een hoogere rente betaald moest worden, gaan deweg heeft deze toestand zich zoodanig gewijzigd, dat de regeering van bedoelde vereenigingen, enz. een rente vraagt, welke aanmerkelijk hooger is dan die, legen welke het Rijk kan voorzien in zijn behoefte aan kapitaal. Waar een goede volkshuisvesting een aanhoudende zorg is voor de Regeering, zoolang zij meent de volksgezondheid te moeten bevorderen en waar de overheid de uitvoering van deze laak gedeeltelijk over laat aan de vereenigingen, enz., staande onder haar contróle, en deze con amore haar taak verrichten, waardoor de overheid kosten bespaart, die bij woningbouw door haarzelf te haren laste zouden komen, ver- meenen wij dat de rentevoet der te ver strekken voorschotten aan de bouwvereni gingen zoo laag mogelijk mag worden ge steld en steeds lager behoort te zijn dan"van hypotheken, verleend door particuliere in stellingen. Waar de exploitatiekosten, res pectievelijk de huren, der met bovenge noemde voorschotten gebouwde woningen in belangrijke male worden beheerscht door den rentevoet dezer voorschollen, vindt ons bestuur aanleiding Uwe Excellentie te ver zoeken de rente der bedoelde voorschotten terstond te verlagen van 6 pCt. op 5 pCt. en in de nabije toekomst terug te keeren tot den voorheen geldenden grondslag, dat voor de bepaling der rente zal worden aan genomen de rente van de drie-perccnts obligaties der Nationale schuld, berekend naar den koers dezer obligaties, gelijk die voorkomt in de wekelijks in de Staatscou rant gepubliceerde prijscourant Een cn ander klemt te meer, waar semi- publiekrechlclijke lichamen als de Rijks verzekeringsbank voor hypothecaire leenin gen op langen termijn reeds thans een rente van 5 pCt. in rekening brengen". De Hanzebanken. De hoofddirectie der Hanzebanken in het bisdom Haarlem schijnt voornemens een belangrijke bezuiniging in haar bedrijf door te voeren. Werden reeds voor eenigen tijd de salarissen van het geheele personeel met 15 pCt verlaagd, thans schijnt het in het voornemen te liggen, reeds spoedig een aantal bijkantoren, waarvan er eenige nog korten tijd geleden in nieuwe gebouwen gehuisvest werden, in gewone correspon dentschappen om te zetten. Zoo bijv. is het bijkantoor Boskoop reeds opgeheven. Een der beambten van het kantoor te Alphen a. d. Rijn houdt eenige dagen per week te Bodegraven zitting, om het noodige contact met de bestaande relaties te onderhouden. Gemeld wordt, dat het grootste gedeelte van het personeel van het bijkantoor Hel mond van de Hanzebank Den Bosch, voor zoover dit nog niet eer was ontslagen, tegen 1 October a.s. ontslag is aangezegd. Dit geldt ook voor de andere bijkantoren van deze Dank. In het geheel aan onge veer 25 personen van de Centrale Bank en bijkantoren van de Bossche Bank. Prinses Juliana zal, öp raad van den dokter, in verband met een lichte verkoud heid, gedurende een paar dagen uit voor zichtigheid niet in een open rijtuig rijden, De Thesaurier-Generaal bij het De partement van Financiën, mr. Trip, be noemd tot directeur van de Javasche Bank, heeft officieel afscheid genomen van da ambtenaren nier Generale Thesaurie. Zij vereenigden zich in een der vergaderloka len van het Departement, waar minister Colijn in een toespraak de verdiensten van mr. Trip gedurende zijn 22-jarige werk zaamheid aan de Generale Thesaurie me moreerde. Mede was tegenwoordig de secretaris-generaal jhr. M. de Jonge. Mr. Trip, den minister dankende voor zijn waardeerende woorden, hoopte op het welslagen van diens pogingen, tot herstel van het financiëele evenwicht van den Staat, waarvan het hem speet niet meer als Thesaurier-Generaal te mogen mee maken. Nadat de Minister vertrokken was nam mr. J, W. Beijen het woord. Uit naam der ambtenaren bood spr. mr. Trip een en- cyclopaedie van Nederlandsch Indië aan. Mr. Trip dankte allen voor dén onder vonden steun en de aangename samenwer king en had woorden van waardeering voor. de wijze, waarop aan zijn afdeeling ieder zijn taak steeds had vervuld. Vermeld zij nog, dat mr. A. van Door- nïck, de nieuw opgetreden thesaurier-gene raal, in een korte rede den Minister beant woordde op diens inleiding van een nieu wen chef tegenover de afdeeling, Zooals Hekend is, wordt gedurende de jubileumweek op het Malieveld in Den Haag een tentoonstelling gehouden door het Ned. Rundvee stamboek en het Stamboek Voor het Nederlandsche Trekpaard, j Gedurende de tentoonstelling zullen niet minder dan ruim 1000 dieren aanwezig zijn, waarvan ongeveer 420 paarden en 6 A 700 runderen. De hoofdingang voor het publiek is aan de Boorlaan aangebracht. De dieren worden in 6 extra-treinen uit de verschillende deelen des lands aange-t vcerd, terwijl bovendien nog vele dieren met expresse booten worden aangebracht. Reeds op Dinsdag 4 September, des mid-* dags te halfdrie, wordt door het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard een na-< tionale demonstratie gegeven, waaraan door 360 mooie zware trekpaarden zal wor den deelgenomen, benevens door 60 paar-' den van het Stamboek voor het Landbouw-< tuigpaard. Alle paarden zullen in den ring worden gebracht. Voorts hebben dien mid dag provinciale demonstralies plaats. Da provincie Zeeland komt met elf wagens, ter-» wijl de deelnemers getooid zullen zijn mot de verschillende Zeeuwsche klederdrach ten. Op den Zuid-Bevelandschen wagen zal het Zuid-Bevelandsche koor plaats nemen, dat eenigen tijd geleden naar Londen ia geweest. De provincie Limburg komt weer met zijn versierde oogstwagen, gelrokken door vijf paarden en daaromheen alle overige Limburgsche paarden, terwijl de provincie Noord-Brabant een overzicht zal geven van de beetwortel-suikerindustrie, in welke in* dustrie het gebruik van de Noord-Bra-» bantsche trekpaarden grootendeels is ge< concentreerd. Bij deze demonstratie zullen legenwoor-» dig zijn II. M. de Koningin, II. M. de Ko ningin-Moeder en Z. K. II. de Prins. Op 5 en 6 September wordt de eigenlijke tentoonstelling der runderen en paarden gehouden. Des ochtends om acht uur wordt een aanvang gemaakt met de keuring, voor do runderen en de paarden elk op een apart gedeelte van het terrein. Des middags zulJ len de bekroonde dieren, zoowel runderen als paarden, in den ring worden gebracht en aan het publiek worden geloond, terwijl dan tevens gehoopt wordt, dat een herha ling van de demonstraties zal kunnen wor den gegeven. Omtrent de in het hotel „De Twee Slo-i den" te 's-Gravenhage gehouden huishoude lijke vergadering van de Algemeene Ver eeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs wordt het volgende medegedeeld:! Met vrijwel algemeene stemmen werd een motie aangenomen, luidende „De algemeene vergadering van de Alge meene Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs gehoord het voor nemen van de regeering om de ambtenaars salarissen met terzijdestelling van nrt. 40 van het Bezoldigingsbesluit te verlagen protesteert bij voorbaat tegen een dergelijk met woordbreuk gelijkstaand voornemen." Het Comité voor Neutraal Overheids personeel (C. N. O. P.) heeft in Den Haag vergaderd ter bespreking van het voorne men der Regeering tot intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Het besloot tot krachtige actie bij eventueel doordrijven van het z. i. onwettige verlagen van de door de ambtenaren 1 Juli 1922 genoten wed* den, Bij Kon. besluit is op hun aanvrago een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend a. onderscheidenlijk te rekenen van 1 Au gustus en 1 Juli, aan reserve-kapiteins jhr. W. A. Qrtt van het 5de regiment veldartil lerie en G. H. Eiserman van het 18de regi ment infanterie, terzake van 5 jaren diensb bij het reserve-personeel der landmacht voor een reserve officier, die reeds in heb genot is van militair pensioenb. te rekenen van 1 Juli aan reserve-eerste-luilenanla L. Bos van het 4de regiment infanterie en N. J. L. Grossier van het 19de regiment in fanterie, ter zake van onderscheidenlijk 5 jaren dienst bij het reserve-personeel der landmacht voor een rosserve-officier, dio reeds in het genot is van militair pensioen, en 20 jaren dienst. Zijn benoemd tot vertegenwoordiger der Regeering voor de XVde vergadering van het Instituut International de Statistique, welke aanvangt 1 October en gehouden wordt te Brussel dr. G. A. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en voorzitter van de Centrale Com missie voor de Statistiek mr. H. W. Met horst, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage is 1. met ingang van 1 September, op haar ver zoek, eervol ontslag verleend aan mej. W. Hamburger, als bacterioloog (tevens plaats vervangend directeur) aan het Rijks-Serolo- gisch Instituut2. met ingang van 1 Septem ber benoemd tot bacterioloog (tevens plaats vervangend directeur) aan het Rijks-Sero- logisch Instituut dr. A. F. A. Pondman. Ie Amsterdam, ambtenaar bij den burgerlijken geneeskundigen dienst in Ned.-Oost-Indië. Donderdagmiddag vervoegde zich aan de Ziekenverpleging op do Prinsengracht mr. M. I. Duparc, chef van de afdeeling K. en JV. van het Ministerie van O., K. en W., om namens Z.Exc. Minister de Visser to informeeren naar den gezondheidstoe stand van den heer Louis Bouwmeester en hem tevens mede te deelen, dat de Koningin den heer Bouwmeester had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Naar wij vernemen kon de heer Duparc nog niet bij den patiënt worden toegelaten. Do blijde tijding was hem door zijn zoon, den heer Raaf Bouwmeester, tegelijk met de oorkonde en de orde in goud, overge bracht. De laatste heeft reeds oen plaatsje op het bed van den zieke gevonden. In den loop van den middag kwam een bloemstuk met begeleidend schrijven van den heer en. mevrouw Royaards, die do eer sten wilden zijn den gedecoreerde geluk té wenschen. ,Wat den toestand van den heca* Bouw meester betreft, men is in alle opzichten te vreden. Het ademhalen gaat nu ook teel gemakkelijker en is veel minder pijnlijk*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5