CHIEF WHIP agenda van de week. stadsnieuws. buitenland. Zondag. „Jcruël" Samenkomsleii. 10 en 7 uur. Leger des lJeils Samenkomsten 10 uur in hallacht. Morschweg 59 Opening der samenkom sten. 8 uur. Volksgebouw Openbare vergadering Int. Jcugddag „De Zaaier". 8 uur. „Zomerzorg": Concert van „Orpheus". B uur. Rijswijk: Wielerwedstrijden. 2 uur. Haandag. Schouwburg: Ver. Rotlerdamsch Hot- Stad-Tooneel. „Overschotje". 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Augustus tot en met Zondag 2 September waargenomen door do apotheek van den heer M. Boekwijt, [Visch markt 8, tel. 552. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den zal van Zaterdagavond te acht uur tot Maandagmorgen te acht uur worden waar genomen door de doctoren Hovens Gróve, Rijn- en ScbLekade 104, tel. 1681 Kist, Rembrandlslraat 21, tel. 1202, en Nijkamp, Brecslraat 171, tel. 1241. Deze dienst wordt te Oegstgcest waargenomen door dr. Varekamp, Warmon- dcrweg 22, tel. 1916. De Avondfeestelijkkeden. Deze werden ingezet door een vijftal mu ziekuitvoeringen. Op de Koornbeursbrug speelde het Leidsch Muziekkorps, in het Van-der-Wcrff-park de R.-K. Muziekver- eeniging „Perosi", op de Nieuwe Beesten markt trad het Muziekgezelschap „Or pheus" op; in Musis Sacrum" vergastte de Christelijke Muziekvereeniging „Alhalia" de omgeving op ecnige nummers, terwijl ein delijk het Kooipark met omliggende straten door „Werkmans Wilskracht" in de stem ming werd gehouden. Al deze korpsen heb ben door een met zorg samengesteld pro gramma, goed ingestudeerd en verdienste lijk uitgevoerd, de avondfeestelijkheden op .waardige wijze geopend. Bij gelegenheden als deze komt het eerst goed uit wat een waarde het voor een stad lieeft, eenige goede liefhebberijmuziekgezel- schappcn te bezitten. Uit naam der burge rij brengen wij aan de mannen, die aan de beoefening der muziek geld uitgeven en hun vrijen tijd spendeeren, gaarne hulde. Inmiddels werd de Feestverlichting ontstoken en ook daarvoor hebben wij groo- len lof. De Korenbeursbrug spande weder de kroon. De electrische illuminatie, hoe praclisch en solide overigens, kan niet wed ijveren met de ouderwetsche vetglaasjes- verlicliting. De zachte tinteling van licht geeft aan het geheel levendigheid en er gaat daardoor grootere bekoring van uit. Verder leent de structuur van deze brug en haar ligging, waardoor de verlichting zich niet alleen in het water van den Nieuwe Rijn, maar ook in de spiegelruiten van eenige winkels weerkaatst, zich bijzonder voor il luminatie. Maar ook het Stadhuis was weder mooi verlicht, waarbij zich „In den Vergulden ,Turk" passend aansloot, terwijl de talrijke oranjekleurige ballons, die den gevel van „Amicitia" versierden toen zij eenmaal ont stoken waren aan dit gebouw een stemmig- deftig aanzien gaven. Enkele andere café's en uitspanningen, enz. hadden, zij het op kleinere schaal mede feestverlichting aangebracht en ook ver schillende winkels droegen door mooie, fris- sche, kleurige etalages er toe bij, dat de stralen een recht feestelijk aanzien verkre gen, waardoor de levendigheid zeer werd .verhoogd. liet publiek toonde dit te waardeeren. Er waren vooral op de Breeslraat in den loop van den avond zooveel menschen bijeen, als wij zelden hebben gezien, en er heerschtc tot op het late uur een vroolijke, doch vriendelijke stemming. Wanklanken vielen niet waar te nemen en de politie, hoewel steeds op haar post, werd het daar door gemakkelijk gemaakt. Behalve op de Broestraat en omgeving, waar de drukte zich voornamelijk voor het Stadhuis con centreerde, was het ook druk on gezellig in de kleinere stralen. In de Gortestraat bij het Plantsoen bijv., die ook illumineerde, jubelde men om een vroolijke wijsjes draaiend orgel heen. En zoo had men over al pret. Ongeveer 9 uur werd op het plein van de Doelenkazerne geformeerd de Lichtstoet, symboliseerendc „Nederland en Oranje één", het laatste nummer van het feestprogram ma, dat de kroon op den dag zette. Dc opstelling duurde geruimen tijd. Hoe kon het anders! Het was een lange stoet waar elk der elf provinciën, voorgesteld door verschillende vercenigingen, werd vertegenwoordigd door een vrij groot aantal personen. Medewer king verleenden een Chr. 'Gymn.-vereeni- ging (Zuid-Holland), de Chr. Jongelingsvcr- eeniging „Dient den Heer", Dames-Gymn.- vcrccn. Jeanne d'Arc (Friesland), de Leid- schc Chr. Oranje-vereen. (Drente), de Gym nastiek en Schermvereen. „Concordia" (Overijsel). de Zangvereen. „Ex Animo" (Gelderland); de Gymn. en Schermvereen. „Excelsior" (Utrecht); De Burgerwacht (Noord-Holland); de Chr. Gymn.-vereen. „D. O. S." (Zeeland), de R.-K. Volksbond (Noord-Brabant) en de Leidschc Padvin- dersvereen. (Limburg), terwijl de Dames- Gymn.-vereen. „Brunhilde" den praalwagen voor baar rekening had genomen, waarop door de Nederlandsche Maagd een hulde werd neergelegd aan de voeten van H. M. dc Koningin, wier levensgroote buste daar op was aangebracht. Wio zich had voorgesteld, dat elke pro vincie zou uitkomen in haar gewestelijke kleedij en eigenaardigheden, zal zich teleur gesteld gevoeld hebben (men zag slechts enkele Zeeuwen). Iedere 'groep werd echter voorafgegaan door een werkelijk artistiek uitgevoerd transparant, waarop de naam van de provincie stond en geflankeerd door acht eveneens keurig uitgevoerde lantaarns met het provinciale wapen op de vier zij vlakken. Eenige voerden inderdaad mooie stukken met zich mee. Banieren on vlag gen werden in den optocht meegedragen en de dames en heeren, die den stoet vormden, maakten een goed figuur. Iedere groep vormde een passend geheel. De praalwagen was zeldzaam smaakvol en rijk uitgevoerd, 't Was echter niet goed gezien, dat hij niet van het begin af in den stoet meereed en zich eerst daarbij voegde op den Wille-Singel. Waarom dal? Hij werd eveneens voorafgegaan door een trans parant en geflankeerd door acht lantaarns, waarop de wapens van de stad Leiden,* Oost-Jndië, West-Indië en van Oranje-Nas- sau waren aangebracht, terwijl vier herau ten le paard den praalwagen, die schitte rend verlicht was, voorafgingen. De geheele stoet werd voorafgegaan en gesloten door politie le paard en voerde aan 't hoofd, in 't midden en aan het eind een muziekkorps mee, n.l. het Chr. Muziekge zelschap „Polyhymnia", de Harmonicver- eeniging „T. D." en de Chr. Muziekver eeniging „Athalia". liet duurde geruimen tijd voor de lange, kleurige stoet den tocht door de stad had volbracht. Overal moesten zij zich een weg banen tusschen een dichte haag van men schen door, die hen hartelijk toejuichten. Ook voor de ramen der huizen stonden vele menschen. Hier en daar werd langs den weg Bcngaalsch vuur ontstoken. Voor het stadhuis, waar de feestcommisr sies op het bordes den optocht afwachtten, werd even halt gehouden. De burgemeester bood daar met een korte toespraak en onder toejuiching van de toeschouwers de maagd een krans aan. Na den vermoeienden tocht werd de stoet tegen ell uur weder aan de Doelenkazerne ontbonden. In de stralen golfde echter de drukte nog ecnigen "lijd voort, dc café's zaten lot mid dernacht vol en toen wérd het langzamer hand stiller en weldra trad weder de stilte van den nacht in. Vastgelegd mag worden, dat de feesten uitnemend zijn geslaagd, dat de geest der bevolking goed is geweest en dat er geen enkele dissonant den algemeenen leesljubel heeft gestoord. IJaarloe heeft in de eerste plaats meegewerkt de uitnemende organisa tie en voorbereiding, van het hoofdcomité en de verschillende commissies, en de har telijke medewerking van d<? stedelijke ver- eenigingen, maar ook de bevolking zelve, die daarmede weder heeft geloond, nog al tijd warm te gevoelen voor het Oranjehuis en van het Vaderland. De politie, die een zware dag had, heeft zich van haar moeilijke taak uitnemend ge kweten en verdiend daarvoor den dank der bevolking. Het weer heeft zich den geheelen dag uitstekend gehouden. Nauwelijks waren de feesltoonen echter in de nachtelijke stilte verklonken, of de lucht werd donker en dreigend en in den morgen van den nieuwen dag viel er regen. Laat ons dankbaar zijn en die dankbaar heid meedragen in de menigvuldige herin nering van den zoo goed geslaagden 31 Augustus van dit jubileumjaar. Telegram aan H. M. de Koningin. Namens de Leidsche Chr. Oranje-Ver- eeniging is gisteren het volgende telegram verzonden Aan H. M. de Koningin le 's-Gravenhage. De Leidsche Christelijke Oranje-Vereeni- ging biedt Uwe Majesteit aan hare harte lijke gelukwenschen. Zij bidt, dat God de Heere Uwe Majesteit en de Haren spare en zegene met Zijne beste zegeningen. Hij be- vcstigc Uwe Majesteils troon ook in deze jubeldagen, en geve dat wij en enze kinde ren nog vele jaren ons mogen verheugen in het bezit van Onze geliefde Oranje- Vorstin 1 H. THOMAS, Voorzitter. L. QUESTROO Jr., Secretaris. RECLAME. VIRGINIA CIGARETTES ür&ith London CllHjöl de eerste in kwalitdir.' 645 Het Marburger Koor. De overgroole menigte, die zich Donder dagavond in de Hooglandsche Kerk be vond, heeft zich niet behoeven te bekla gen na de moeite, om een plaats of zelfs een staanplaats te veroveren. De „Akade- mische Vereinigung Marburg" heeft iels buitengewoons gepresteerd. Bij de aanbe veling van de collecte zeide dr. Riemcns in een korte toespraak, dat het in den tos stand, waarin het Duitsche volk verkeert, heldhaftig idealisme hecten mag, wanneer jonge menschen zóó kunnen zingen, uitzin gend hun lied en hun hoop. Na een goed gespeeld praeludium van Bach voor orgel, zong het koor een 25 30 dames en heeren-sludenten een Motetle van J. Christoph, Bach, (oom van den beroemden componist): „ich lasse Dich nicht. Du segnest mich denn." Reeds dadelijk werd men getroffen door de tech nisch haast volmaakte uitvoering, den no- belen klank, den grooten eenvoud. Niet minder kwam dit uit bij het grootste num- J mer van het program: Jesu, meine Freude van J. S. Bach, ^vaar de bekende melodie (evang. gez. 36) wordt afgewisseld door adagio's fuga's, met text ontleend aan Ro meinen 8. Ons trof o.m. de talentvolle lei ding van den 23-jarigen dirigent, het prach- lig-gelijklijdige van het veraf zijnde orgel, de schoone altstemmen, maar bovenal het esntiinent, het diepe gevoel, de won dere eenvoud. Uit het voor zoo'n pracht- kerk nogal armoedige orgel wist men te halen wat er uil te halen is, en de cello deed bij het Adagio van Vach een sonoor, vast geluid hooren. De nu en dan ademlooze stille waar voor de Vereeniging na afloop bijzonder dankbaar bleek en de collecte van pl.m. f417 leverden het bewijs van de sympa thie en dc erkentelijkheid der aanwezigen. In de godsdienstoefening in de Pieters kerk op Woensdagavond 5 September a.s. zullen voorgaan de predikanten Locher en Groot Enzerlhk. Toezegging van beroep naar de Ned.- Iferv. Gem. te Wieringen is ontvangen door den heer J. M. Samberg, cand. alhier. Bij Kon. besluit is aan mr. A. L. Her mans, op zijn verzoek, met ingang van he den, eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van kantonrechler-plaatsvervanger in het kanton Leiden, onder dankbetuiging. Bij Kon. besluit van 27 Augustus zijn benoemd bij het reserve-personeel der land macht, tot reserve-tweede-luitenant, bij het 4de regiment infanterie de vaandrigs G. J. Olten, Th. J. Veringa, A. C. A. Oomen, I. Vehnans en C. Dekker, a,llen van het korps. Door de N.V. C. de Bink en Zoon, al hier, is aan de Vereeniging tot in-stand- houding der „L. A. W. E. T." een „L. A. W. E. T." marsch opgedragen. De muziek hiervoor is gecomponeerd door den heer G. Vcrhey alhier. Naar wij vernemen behoort ook onder de exposanten van de „L. A. W. E. T." het Rijksbureau tot onderzoek van Handelswa ren, gevestigd te 's-Gravenhage, voorheen alhier. Door het bestuur der „L. A. W. E. T." is besloten op Vrijdag 14 September a.s. den openingsdag der tentoonstelling, van twee tot vijf uur een muzikale wandeliDg langs Leidens straten door het Stedelijk Muziek corps onder .leiding van den heer Joh. Geyp te doen geschieden. Herauten le paard zullen het muziekcorps vergezellen. Met de verbouwing van het voorma lige Rijks-herbarium aan het Rapenburg lot Instituut voor Tropische Geneeskunde is men thans zoo ver gevorderd, dat prof. dr. P. G. Flu, hoogleeraar in de tropische hygiëne, in October daarin zijn laboratorium zal kun nen in gebruik nemen, en tevens zijn col leges zal kunnen geven. Met de verdere ver bouwing zullen nog eenige maanden ge moeid zijn. Het Geheele gebouw zal met Januari a.s. gereed zijn. Hedenvoormiddag-ontstond er een begin van brand in de machinekamer van de melk inrichting „De Landbouw" aan den Rijns- burgersingel. Hoewel de brandweer de auto spuit het aanrukken behoefde deze geen dienst le doen. De brand werd met eigen middelen gebluscht. De aulodienst LeidenNoordwijk-aan- Zee is heden opgeheven. Het programma voor het concert in het Kooipark, op a.s. Maandagavond, le acht uur, door het Leidsch Muziekkorps, luidt: „Zola", marsch, Geijp; Ouverture „Die Frau Meisterin", Suppe; „Minnen und Werben", wals, Blon; Fantaisie „Precioda" Webcr; a. Charmoés, b. Salterelle, Oud- Nederlandsche danswijzen, arr. Geijp; „Ueber der Wellen", wals, Rodar; „Leidsch Dagblad", marsch, Geijp. Hedenmorgen te 7 uur ongeveer, ge raakte aan den Haarlemmerweg onder deze gemeente een paard en melkwagen te wa ter. Het paard werd bestuurd door Vermeer, uit Warmond. Paard en wagen werden weder op het droge gebracht en daar op den wagen slechts leege melkbussen zich bevonden, was de schade niet groot. Gisteren werd door een bewoonster van het Alida Maria Hof in de Narmstraat aan gifte gedaan dat een zestal ruiten in hare woning baldadig zijn ingeworpen door haar buurman W. van T. De politie maakte pro ces-verbaal op. Bij de Leidsche Spaarbank is in Aug. ingelegd f 237.598,56 en terugbetaald f 189.428,80, terwijl 88 nieuwe inleggers werden ingeschreven en 78 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16135 in leggers bedroeg einde Aug. f 5.016.174,02. De heer Th. Nieboer Sr., diê reeds vele jaren een drukke heerenkapperszaak uit oefent in het perceel 95 Nieuwe Rijn, en zich in een drukke clientèle mag verheugen, heelt als compagnon in deze zaak zijn zoon den heer Th. Nieboer Jr., gediplomeerd da meskapper, terwijl diens echtgenoote even eens in het dameskappersvak .doorkneed is. Dit heelt hem aanleiding gegeven aan zijn zaak een belangrijke uitbreiding te geven. In de eerste plaats is de heerensalon gereslau reerd en aanzienlijk uitgebreid, met name de etalagekasten. Verder zijn eenige vertrekken achter de heeren-salon ingericht tot dames salons naar de nieuwste .eischen. Door een brecden gang komen de bezoekers in een goed gesitueerde wachtkamer met verschil lende gemakken. Daarachter bevinden zich twee salons met electrische haardroogma- chine's van de nieuwste vinding en beweeg bare spiegels, waardoor de dames, die wor den gekapt, van het geheele proces gestadig op de hoogte blijven. Eindelijk is aan deze zaak verbonden een massage-inrichting in welke branche de beer Nieboer Jr. zieh ook bekwaamd heeft'. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn thans ingeschreven 1035 werkzoekenden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, le tien uur, ds. J. Wuile. Eglise wallone: Dimanche matin, 5 10*/* heures, Mr. A, la Gras, pasteur Egmond Hoef. Evang.-Lulhersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. G. de Meyere. Remonslranlsche Gem.: Zondagmorgen, te halfeJf, ds. G. J. Sirks, van Den Haag. Ned. Protestanten-Bond: Kinderkerk in de Remonstr. Kerk, ingang Middelweg, le kwartier over twaalf uur, ds, A. van der \Vissel. Oud-Katholieke Kerk, Middelstegracht 16: Zondagmorgen, te lien uur, em.-pasloor J. M. v. Beek. Dankdienst Regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin. Vereeniging van Vrijzinnige Hervorm den: Zondagmorgen, te halfelf, in het Volkshuis, ds. I. Borger, van Gouda. Lib. Ka(h. Kerk: Zondagmorgen, te half elf, dienst in de Bonifaciuskapel, Stille Rijn la. Duitsche godsdienstoefening: Zondag morgen, te halfelf, in de kerkzaal van het Weeshuis Iloogl. Kerkgracht tusschen nos. 17 en 21, ds. Herrnanides, van Valkenburg. HILLEGOM. Do orgelbespeling in do N'ed.-Herr. Kerk door den heer S. P. Visser is tevens een wijdingsavond van den Koninginnedag geweest. Voor deze gelegenheid voerde da. Van Bommel het woordme-cle werd de bijeenkomst met gebed geopend en dankzeg ging gesloten. Het gesproken woord betrof den verjaardag en het aanstaande jubileum van de Koningin. Het orgelspel was weer voortreffelijk, enkelo nummers muntten uit. Bij het laatste nummer van het program ma werden tweo coupletten van het Wil helmus door de aanwezigen staande gezon gen. Er was zeer veel belangstelling. Uitslag der verkoopingen bij afslag in hotel Sistermans ten overstaan van notaris mr. C. J. Boerlage van Heemstede: I. Burgerwoonhuis tegenover het post kantoor, hoogste bod f 4200, afgemijnd op f 4600 door C. J. Bakker. II. Twee bloembóllenschuren achter het woonhuis f 3200, afgemijnd op f 3400 door denzelfde. Combinatie 1 en II afgemijnd op f 8500 door denzelfdc als gemachtigde van L. van Til Pzn. UI. 0.90.00 H.A. teelland aan de Vcnnip- pci'laan f 2600, niet gemijnd. IV. 0.81.70 H.A. teelland achter perceel III f 2450, niet gemijnd. Combinaties yam III en IV afgemijnd op f 5350, door P. J. de Mooy als gemachtigde van G. Verbmggeu. De combinatie der 4 perceelen werd niet gemijnd. Totale op brengst f 13.850. Daarna werd afgeslagen ten overstaan van notaris A. GoldenbergBloembollen- sohuren enz. met land aan de Havenstraat groot 21.55 aren, hoogste bod f 5000, afge mijnd door K. Brasser te Uitgeest voor f 5100. Kerke 1. berichten. Ned.- Herv. Kerk: Voorin. 10 uur ds. J. C. V. van Bemmel (Herdenking 25 jarig jubileum H. M. de Koningin. Orgelfondscoll.) en nam 4.30 uur dezelfde (H .Doop). Gereformeerde Kerk. Vooxm. 10 uur: Leesdienst en nam. 5.30 uur ds. Wielcnga, van Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 5 uur: Leesdienst. Woensdag Herdenkings dag, voorm. 10 uur ds. BijJeveld van Haar lem, nam. 7 uur, Leesdienst. Nederl. Protestanten-Bond. 5 September nam. 8.15 uur, dr. C. E. Hooykaas (Reli gierus herdenking 25-jarig Regeeringsjubi- leum met medewerking van een dames koor.) KATWIJK-AAN-ZEE. - Volgens de jongste, tevens maanóopgave, aan het ge meentelijk arbeidsbureau was de stand der werkloosheid als volgt: Visschers 24; losso arbeiders 3, kuipers 12, opperlieden 1, zeil makers 2, timmerlieden 1, varensgezellen 3, scheepmaker 1, grondwerkers 3, dienst boden 3, tezamen 53 personen. Van de KW I kwamen in afslag 30 kantjes stcurharing f 13.5012.20, 9^ kan tje makreeJharing f 30.1521.85; van de KW 148 kwamen in afslag 25,kantjes steur- haring f7.50, alles per kantje. De laatste partij werd eohter opgehouden. De loting voor de nationale militie der lichting 1924 is bepaald tegen Vrijdag 28 September 1923, de3 voormiddags te kwart over elf. Naar wij vernemen, nemen ruim 120 personen aan 'de loting deel. Voor de eerste maal° sedert haar op richting heeft do Chr. Oranje-Vereeniging „Oranjo getrouw" ter gelegenheid van deu verjaardag van H. M. de Koningin, een tweetal feestavonden georganiseerd, die door een groote menigte werden bijge woond. Als feestredenaar traden op de voorzitter ds. I. Voorsteegh en de eere^ voorzitter ds. J. J. Impeta. Aan do uitnoodiging tot bijwoning was door den burgemeester gevolg gegeven. Het slotnummer stelde voor: „Hulde van Kat wijk aan bet Vorstenhuis." De avonden die met gebed waren geopend, werden besloten met het bekende avondlied. Zelfs was do toeloop zoo groot, dat men moest besluiten Maandagavond nog een avond te bestem men, om de teleurgestelden die geen plaats meer konden krijgen, gelegenheid te geven de viering van dit feest bij te wonen. OEGSTGEEST. Kerkel. bericht. Geref. Kerk. Rehoboth-kapel aan de Willem- de-Zwijgerlaan Zondagmorgen, te tien uur en 's avonds, te halfzes, de heer P. J. Lam- booy, theol. cand. te Dc Bildt. Ncd.-IIerv. Gem. Zondagmorgen, te lïen uur, in de Kerk, ds. A. J. Ruys, en in de Bewaarschool aan den Morscli, de heer G Bakker, 's Avonds, te halfzeven, in „Irene" d9. A. J. Ruys. 1 NOORD WIJK-BINNEN. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Kerk: Zondag, voorm. 10 uur, ds. Van Haaften. NOORD WIJK-AAN-ZEE. Kerkelijk bericht. Zondag, voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. J. Vermeulen voorm. Bed. II. Doop. Geref. Kerk voorm- 10 uur en Dam. 3.30 uur, ds. Koers. NOORDWIJKERHOUT. Kerkelijk b e r i ch t. Ned.-Herv. Kerk Zondag, morgen, 10 uur, ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren, te Leiderdorp. Ter eere van den verjaardag van II. M. de Koningin gaf de Christel. Muziekver eeniging „Ilarpe Davids" een concert op de gemeente-tent. De burgemeester met eenige leden van de Oranje-Vereeniging kochten lè Amster dam kostbare prijzen aan voor de verschil lende wedstrijden bij het jubileum-fecsL De jongste storm gaf hier den tuinders den genade-slag. De te veld slaande hooncn weiden overal tegen den grond gezwiept De schade is enorm. SASSENIIEIM. De gemeenteraad ver. gadert Maandagavond om 8 uur. Professor Oort, em.-prcdikanl te Leiden die Zondag den dienst leidt in den Protestan tenbond alhier, vervult daarmede zijn laat- sleh dienst als predikant. VALKENBURG. Kerkel. bericht Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen, le tien uur, dr. J. C. S. Lochcr, van Leiden, cn 's avonds, te halfzeven, ds. S. R. Henna- nides. VOORSCHOTEN. In verband met de viering van de jubileumfeesten, wordt de veiling van eieren en pluimvee niet Woens dag maar Dinsdag a.s. gehouden. Kerkel ij k bericht. Ned.-IIerv. Kerk: Zondag 10 uur, ds. H. P. Fortgéns Bediening van den II. Doop 5 uur ds. H. P. Forlgcns. Gerei. Kerk Zondag 10 uur en 5 uur, ds. Schouten, van Aalten. WASSENAAR. Kerkel. bericht. Ned. Prot. Bond Zondagmorgen, le lialfelf, ds. J. van Dorp, Hcrv. pred. le Enschede. DE ALGEMEENE TOESTAND. Van een periode van betrekkelijke rust zijn wij plotseling gekomen in een stadium van buitengewoon groote spanning. Zeer onverwachts is de atmosfeer weer zwaar geladen, en met bezorgde blikken leest mea den stroom van telegrammen, die zonder ophouden nieuws aanvoert betreffende het conflict dat ontstaan is tusschen Italië cn Griekenland na den moord op de ltaliaan- sche commissie, welke belast was met het vaststellen van de Albaneesche grens. Slaat Europa op het oogenblik al wee? aan den vooravond van een nieuwen oor-, fog? Deze vraag wordt allerwegen gesteld en wij vreezen, dat er zeer weinigen zullen zijn, die daarop een beslist „neen" durven geven. Het gevaar is inderdaad zeer groot dat het geschil met de wapens in de hand zal worden beslist, en wie zal zeggen of de oorlogsvlam dan niet naar den beruchlen heksenketel, die de balken is, zal over slaan? Het smeult daar immers altijd en een kleine vonk kan voldoende zijn om al deze landen met hun eerzuchtige, rumoerige be volking, binnen enkele dagen in vuur en vlam te zetten. Gezien de vele anti- en sym pathiecn, welke men daar koestert jegens Italië en Griekenland, cn welke zich den laatslen lijd bij diverse geschillen zeer seherp hebben afgëteekend men denke bijvoorbeeld aan de Fiume-kweslie is het duidelijk, dat de situatie zeer precair is geworden. Te meer waar ook Engeland zich alreeds in het geding heeft gemengend, zoo als wij hierna zullen aangeven. Wie of wat is van dit alies de oorzaak geweest Mussolini, of juister gezegd: het fascis me! De groote successen, welke de actie der fascisten in Italië heeft opgeleverd, en de daarmee gepaard gaande vrijwel onbeperkte macht heeft de leiders der zwarlheinden, én speciaal Mussolini, wiens wil in Italië wet is, gebracht tot een ernstige male van machtsverblinding cn zelfoverschatting. Dit is de oorzaak geweest, dat Mussolini, dade lijk na den moord op de Italiaansche grens- eommissie, het Donderdag nog door ons vermelde ultimatum aan Griekenland zond, een ultimatum, zóó van alle weigevoeg lijkheid gespeend, zóó grof en beleedigend, dat ieder onmiddellijk begreep, dat de ge stelde eischen voor Griekenland onaanne melijk zouden zijn, zelfs al was het maar dat de moord door Grieken is bedreven. Doch hieromtrent bestaat nog absoluut geen zekerheid. Mussolini zegt „de overtuiging" tc hebben, maar bewijzen worden door hem niet geleverd. En bovendien gaat het toch niet aan om te eischen, dat de Italiaansche militaire attaché, die naar Janina is ver trokken, zal deelnemen aan het onderzoek naar de schuldigen aan den moord. Deze eisch, welke doet herinneren aan het Oos- tenrijksche ultimatum aan Servië, na den moord te Serajcwo, is volkomen in strijd met het volkenrecht en kan niet worden aanvaard, evenmin als die lot betaling van een som (een soort oorlogsschatting) van 50 millioen lire. Wellicht draagt Griekenland een groot deel der verantwoordelijkheid en uit een protest van den gezantenraad aan de Grieksclie regeering komt deze overtuiging ook wel naar voren maar de thans door Mussolini aangenomen houding kan niet worden geedgepraat Voor de opvatting dat hier andere belangen in het spel zijn, o.a. de.kwestie der maritieme surepiorileit van Italië.boven Briekenland, bestaat dan stel lig ook wel reden. De Ilaliaanselie pers steunt over het afc

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2