De Vrouw zonder kart. Mo. 19473. LEIDSCH DAGBLAD,. Donderdag 30 Augustus. Tweede Blad. Anno 1923. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. ALPHEN. Gistermiddag is een 4-jarig dochtertje van B. te Gouwsluis in een sloot Ie water geraakt e.n jammerlijk verdronken. p0gingen, welke in het werk werden ge field ora de levensgeesten weder op te wek ken, waren tevergeefs. OUD ADE. Deze gevreesde besmette lijke veeziekte breidt zich nog meer en neer uit. Thans is ze weer uitgebroken on- ier het vee van den veehouder P. van der 3eest. De gevallen zijn over het algemeen niet van ernstigen aard. OUDE-WETERING. Dinsdagmiddag geraakte de oude heer K. alhier te water. Oelukkig zagen eenige vrouwen het onge- |ug gebeuren en mochten zij het genoegen smaken den grijsaard weer op het droge te brengen. Door eenige baldadige jongelui is dozer Jagen het wachthulje staande bij het keer- net van den visscher K. alhier' in brand ge sloken. Door eenige passeerende personen B-erd het vuur vrij spoedig gebluscht. De achterzijde was evenwel ernstig beschadigd, terwijl ook het bed van den wachter is ver brand. De politie stell.een zeer ernstig on derzoek in. ROELOFARENDSVEEN. 25 Septem ber a.s. zal de opening plaats hebben van Je tentoonstelling tot stichting van een fonds voor on- en minvermogende tuberculose lijders. Het zoo sympathieke doel, dat do rereeniging het Wit Gele Kruis nastreeft, brengt met zich vele finantieele offers en moeite mede. De kas is natuurlijk niet bij machte een dergelijk grootsch plan te be kostigen. Daarom heeft het bestuur een be roep gedaan op de mildadigheid van de in gezetenen van Roelof arendsveen en omlig gende dorpen. Het resultaat is tot op heden og niet schitterend te noemen. Velen zul- en misschien van gedachte zijn „ik heb nog 'jd genoeg", doch dit is niet het geval. Het bestuur zag gaarne, dat degenen, die een circulaire hebben thuis gekregen, waarin vriendelijk werd verzocht naar vermogen bij te dragen, die circulaire ook zouden wil len invullen en inzenden bij den secretaris van het bestuur. Het aantal verkochte loten is tot op heden nog zeer gering. Ingezetenen van Roelofarendsveen en om geving toont uwe bekende goedgevendheid door enkele loten te nemen. De prijzen, wel ke zullen worden aangekocht, zijn werkelijk de moeite waard om uw geluk eens te be proeven. Óok heeren winkeliers, die iets voor de tentoonstelling of loterij present wil len geven voor reclame voor hun zaak, doen hiermede een zeer goed werk. Het wordt door het bestuur dankbaar aanvaard. Bij het bestuur zijn reeds ingekomen de olgende geldprijzen en medailles R.-K. esvereeniging f 10 K. S. A. een verguld jbr. med. Oranjever. „Juliana" een verg. sf. med. R.-K. Arbeidersver. „St. Deus ?dit" 2 verguld zilv. med. R.-K. Prop. rClub „St. Willebordus" f 15 Coöp. Boeren leenbank f25; Meisjes Prop. Club f 10 'gemeente Alkemade f 40 voor aankoop van medailles en prijzen IJsclub „Ijsvermaak" f5IJsclub „Willem Barentz" f 10 Maria- vereeniging f 5 Hanzeafdeeling f 5 vei lingkring Roelofarendsveen I 25 veiling Roelofarendsveen 1 gouden med en 1 verg. zilv. med. „St. Pancralius" 1 zilv. med. "groentenveiling Amsterdam 1 gouden med 1 zilv. med. en 1 bronzen med. Van twee particulieren ieder f 10. Wie volgt 1 De heer C. v. Z. alhier, had Dinsdag het. ongeluk, terwijl hij op het Braassemer- meer aan het baggeren was uit te glijden met het gevolg, dat hij zoodanig kwam tc vallen, dat hij niet meer op kon staan. Ge lukkig waren er nog eenige personen ter plaatse, zoodat hem spoedig hulp kon wor den verleend. Per praam is hij naar de Sluis vervoerd en vandaar naar zijn woning. Dr. ,Van Dooren vei leende geneeskundige hulp. WOUBRUGGE. Woensdagmorgen open de de burgemeester het feest van af het raadhuis meUccn toepasselijk woord, waar na het fanfare-korps een negental koraal - stukken, waarónder een vijftal psalmen, ten tjehoore bracht. Daarop volgde de kinderoplocht der beide scholen met muziek. Een der hoofdmomen ten van het feest. Bij de woning van den burgemeester werd halt gehouden. De kin deren ontvingen een reep chocolade, de feestcommissie en fanfarekorps een glas wijn. Te 2 uur werden de kinderen verzameld op het feestterrein, waar heel mooi door hen de feestliederen werden gezongen, waaipa de versnaperingen volgden en de spelen begonnen. Jammer, dat door den regen deze niet allen konden ten einde ge bracht worden. Heden zullen deze nog worden voortgezet. HAARLEMMERMEER. Woensdag hebben de bewoners van Vijfhuizen alhier het zilveren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op waardige wijze gevierd. Het eere-eomité bestond uit de heeren A. Breure, ds. N. Diemer, J. H. M. Evelein, Hs. van Schooten, ds. v. d. Togt en pas- boor Vlek. Het werk-comité uit de heeren S. van Wijk, voorzitter, C. A. de Koning, 2e voorz., W. Drooger seer, en E. H. Rei- merink, penningm. Reeds yroeg in den morgen leverde het dorp een recht gezelligen aanblik op, wijl van vele woningen de vaderlandrsche drie kleur wapperde en het oranjezonnetje, dat op zoo-'n d-ag bijzonder aangenaam aan doet, zich althans in den morgen niet schuil hield. Eerst hadden do kinderfeesten plaats. Na in de respectieve scholen te zijn ge trakteerd ging men in optocht naar het feestterrein, dat door den heer Gehrels be reidwillig voor het beoogde dóel werd af gestaan, alwaar de voorzitter, do heer Van Wijk een feestrede uitsprak en in kern achtige bewoordingen het doel van dezen dag vertolkte. Daarna werder weder ververschingen rondgedeeld en had de opstelling plaats van den door het dorp to maken rondgang die met de muziek voorop en onder groote belangstelling plaats had. De optocht werd enkele minuten onderbroken voor het plan ten. van een herinneringsboompje in de na bijheid van het station en het houden van een, rede door bet eere-lid den heer Van Schooten. Te ongeveer 11 uur kwam de stoet weer op het feestterrein terug en wer.den do kinderen weder onthaald. Te ongeveer IV/ uur werd met de ver schillende (kinderspelen een aanvang ge maakt. De deelneming was groot en dat er door de kinderen, die zoo nu en dan ter af wisseling allerlei versnaperingen ontvin gen, naar hartelust genoten is, behoeft •geen nader betoog. Te 1 uur werd begonnen met de om fraaie prijzen gehouden volksspelen. Mastklim- men, hardloopen, ringsteken, tobbetjes- steken, hardroeien, touwtrekken, plankrij den en het Indianengevechtal deze spe len trokken veel belangstelling en vielen bijzonder in den smaak. Do opvoering van do mislukte ontvoering van Floris V en de gewelddadigen dood van Gerard van Vel- sen (historisch), had ook veel bekijks en maakte een goeden indruk. Al de festivi teiten werden door de goede muziek van een flink korps opgeluisterd en verliepen on lcr een prettige opgewekte stemming in de beste ordè. Tegen den avond begon 't er triestig in do natuur uit te zien en te regenen, idoch over 't algemeen heeft dit aan eer. goed, veiloop van het feest weinig afbreuk gedaan, omdat 't voornaamste van 't programma toen gelukkig reeds was af gewerkt Een woord van dank aan allen, inzon derheid aan do commissieleden, die tot het welslagen vao dit Koninginnefeest hebben meogqwerkt, h hier voorzeker op zijn plaats De te Vijfhuizen bestaande vcreenigmg, die zioh ten doel stelt den vooruitgang var 'fc dorp te bevorderen, ziet met do goed geslaagde feestelijkheden weder een krooü op haar werk gezel. Te Nieuwvennep zullen do feestelijk heden worden gehouden op Vrijdag 31 Augustus a.s. en te 9.30 uur aanvangen met een optocht van allo schoolkinderen, waarna op het terrein van do openbaro school een zanguitvoering zal worden gege ven. Verschillende kinderspelen zullen van 2 tot 7 uur plaats hebben en door muziek worden opgeluisterd. Te 9 uur 's avonds zal tot slot een bioscoopvoorstelling worden gegeven. Onder begunstiging van goed- weder had Donderdagmorgen te Kaag op het feest terrein de opening plaats van de feesten met een rede van ds. Van Balen, die het doel van dezen dag schetste. Te 10 uur had een rmgrijderij plaats voor dames en heeren met -versierde rijtui gen. Er was veel belangstelling voor deze geanimeerde nummers van het programma. Hierna werden op het terrein verschil lende andere volksspelen;om fraaie prijzen gehouden, terwijl 's avonds een veel pu bliek trekkende biosooopvoorsteling werd gegeven in de groote zaal van do heeren Akerboom en Van Lent te Binneh-Kaag. Jammer dat het tegen, den avond begon te regenen. De afwerking van het grootste gedeelte van het programma- ging geluk kig met gunstig weder gepaard. Er heersehte een opgewekte stemming cn gepaste feestvreugde en bet mag gesegd worden, dat men te Kaag en naaste omge ving het zilveren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op inderdaad waardige wiize heeft gevierd. Dank aan do personen, die zioh zooveel moeiten en zorgen hebben willen getroos ten voor het samengesteld programma enz. en verder aan allen die tot bet welsla gen van het feest hebben medegewerkt. Tot onderwijzeressen aan de R.-K. St. Joscphschool A to Hoofddorp, zijn be noemd mej. A. M. J. Gussenhoven to.Etfcen on Leur en mej. C. Matthijssen te Rotter dam. Dinsdag reed de landbouwer N. S. aan den Sloterweg alhier met z'n auto op den Vijfhuizerwcg. Hij wilde uitwijken voor een grooten plas op den weg, raakte daarbij do macht over het stuur kwijt en kwam met dien auto in den vrij diepen toch't terecht. S. wist zioh met moe'te uit z'n benarde positie te bevrijden en kwam er nogal goed af. De beschadigde auto wera later op den kant getrokken. Naar wij vernemen, hoopt ds. J. H. H. van Beem, te Marken, die het beroep naar Nieuwvennep heeft aangenomen, in de tweede helft van October in do Ned.- Hervormde Kerk aldaar zijn intrede te doen. HILLEGOM. Do tcgeltrottoirs iu de Mo lenstraat zijn sinds eenige dagen gereed; het werk heeft lang geduurd, er is heel wat geklaagd, over de jeugd die stecnen stuk sloeg, maar het is er nu goed geworden. De Molenstraat is een straat geworden, de volksnaam ,,de Steeg" moest maar Verge ten worden. Nu komt een gedeelte Hoofd straat en Stationsweg aan de beurt voor trottoirs. Het nieuwe trottoir in de Hoofdstraat wordt smaller, dus de rijweg iets breeder; hoe het aan den Stationsweg zal- worden, moet afgewacht worden. De bewoneirs zijn bang voor een smallere straat. Van uit deze gemeente is aan het Na tionaal Huldeblijk een bedrag van f 221,87^ bijgedragen. Het is 25 jaar geleden dat Zuster Auguslina van het Mariagesticht alhier haar kloostergeloften aflegde. Op uitdvuk- kelijk verlangen van dé jubilaresse werd dit feest alleen in het klooster in allen eenvoud herdacht. Mej. J. Heijboer, onderwijzeres aan de R.-K. Parochiale Jongensschool in dt» Mariastraat is in gelijke betrekking be noemd tc Schoten. De eerste, Dinsdagsche, vergadering van d!en nieuwen gemeenteraad' alhier, wordt gehouden om 2 uur namiddags. De verbouwde en vergroote R.-K. sohool te Zilk bij Hillegom is plechtig in gewijd, 's morgens in do kerk, en om 11 uur in de school. Aanwezig waren Mgr. Zondag van Vogelenzang, pastoor Var> Leeuwen, kapelaan Van Nes, van HiKe» gom, pastoor Wassenaar, van Benncbr<5ek, pastoor van de Zilk, personeel en kinderen der school, kerk en armbestuur, feestcommis sie, B. en W. van Noord wijkerbout, de In specteur van het L. O., de Bisschoppelijke Inspecteur, de aannemer on vele belang stellenden. Het woord werd gevoerd door pastoor Hafkensebeidt, inspecteur Brants en burgemeester Van Iersel. De kinderen werden onthaald en gefotografeerd. KATWIJK-AAN-ZEE. Wegens het ge ringer aantal zeebaden, beeft do badonder- nemer v. D. een aantal badwagens van bet strand verwijderd. Van de haringvisscherij liepen binnen de loggerschepen KW 75, met 22 last ha ring na 17 dagen reisde KW 148 met 28 last na 6 weken reis en de KW 1 met 18 last na 8 weken reis De KW ?5 verloor IS netten. Voor de eerste maal vertrok ter visscherij de KW 135, schipper P. v. Duij- yenbode, reederij N. Parlevliet. „Aan den afslag kwamen 90 kantje steur- haring tegen f 12.2510.30 per kantje. LISSE. Dinsdag 4 September komt de Raad in. openbare vergadering bijeen, des avonds te half acht. De agenda voor die vergadering is niet groot, nl.: 1. Beëedi- ging Raadsleden 2# Benoeming wethou ders 3. Benoeming van do leden van <ÏL verso commission4. ComptabSliteitsbe- sluit? Bij de veehouders Van Graven en Van der Eik, is onder de koeien het mond- en klauwzeer uitgebroken. De bouw van do Ned.-Herv. Kerk ïïeeft eenige dagen stop gestaan. Het wach ten was op de ijzeren kapconstructie, welke gisteren is gearriveerd. Bij het vervoeren van deze zware stuk ken, werd de lantaarn welke bij do ingang der poort staat, totaal stuk gereden. NOORDWIJKERHOUT. Het lid van den gemeenteraad, de heer P. Marijnen, zou gaarne zien, dat het aanstaand kinder feest wat royaler gevierd zal worden. Voor dit goede doel, houdt hij persoonlijk een collecte langs de huizen en met veel suc ces. Een auto-ondernemer alhier, die een familie naar Gouda zou brengen, reed te Boskoop te water. Gelukkig zijn alle inzit tenden gered. Te Piet-Gijzenbrug is de aanvoer van booncn, door den slechten oogst, niet groot. Daarom wordt om den anderen dag veiling gehouden. Eenige vacantie-lui waren gezellig aan 't bramen zoeken. Onderwijl werd een best dam es rij wiel gestolen, dat onbeheerd even was neergezet. OEGSTGEEST. Het feestcomité heeft thans een keurig programma in elkander gezet, waaruit blijkt, dat den Oegstgeestcr inwoners gelegenheid gegeven wordt een feest te vieren, den 6en September, als nooit te voren. Er zal heel wat te doen zijn. Om te beginnen, zal een étalage-wedstrijd plaats hebben op Woensdag 5 September waarvan des middags te 2 uur de beoor deeling zal plaats hebben. Volgens het pro gramma hebben zich heel wat deelnemers aangemeld. Terzelfder tijd zal do" beoor deeling door de jury plaats bebben Voor de gevelversiering. Des avonds* van den 5en zal de gevelverlichting beoordeeld wordei om 9 uur. Aan den vooravond van den feestdag zal om 9 uur op het bordes van het Raadhuis een concert gegeven worden door de Har monie van Valkenburg. Voor den etalage wedstrijd werdeD vele medailles cn kunst voorwerpen aangeboden, evenals voor het bloemencorso, dat Donderdags wordt ge houden. De prijzen worden lot den Gen Septem ber tentoongesteld in de etalage van de gebr. Koelman. Het groote feest zal plaats hebben in hoofdzaak op een welingericht feestterrein in het Jul ia napark. De hoofdingang is aan' de Nassaulaan en de 2e ingang aan de Mauri tslaan. Allo inwoners van Oegslgeest hebben toegang lot het feestterrein op vertoon van een bewijs dat aan den hoofdingang zal worden uitgereikt. Des morgens te 7 uur zal op verschillen de plaatsen in de gemeente door twee he rauten te paard de reveille worden gebla zen. Te 9 uur zal door de schoolkinderen onder leiding van den heer J. van Noord oen aubade gebracht worden voor 't Raad' huis en worden eenige liederen gezongen* Te half tien een kinderoptocht voorafge* gaan door de Harmonie van Valkenburg* De stoet zal docr de garage van ,/t Witte Huis" trekken waar de kinderen onthaald worden. Om 11 uur beginnen de kinderspelen, en om 2 uur de volksspelen. Tijdens de spelen wordt een con* eert gegeven door de Harmonie van Val* kenburg. Verschillende vermakelijkheden zijn op het terrein aanwezig. Om 3 uur beoordee* ling door de jury van: versierde aulomo* hielen, rijwielen, rijtuigen en wagens, waarna een stoet geformeerd wordt die te 4 uur de geheele gemeente zal doortrekken, voorafgegaan door een versierde auto met een muziekcorps. Op het feestterrein zal Valkenburg's Har monie te 8 uur een concert geven. Om half- tien een fakkeloptocht en tot slot des avonds te 11 uur een groot luisterrijk vuur werk. Wij hopen maar dat voor dit reuzenfeest het Oranje-zonnetje schijnen mag. RIJNSBURG. De heer P. v. d. K. al hier, die voor korten tijd te Rotterdam uit een automobiel viel, en dientengevolge in het ziekenhuis aldaar ter verpleging moest worden opgenomen, heeft deze inrichting thans geheel hersteld kunnen verlaten. In de Raadszaal alhier vergaderden dezer dagen de besturen van.de plaatselijke Oranje- cn Christ. Oranje-Verecniging. De voorzitter van het feestcomité, do heer S. Schoneveld, leidde de vergadering, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat de te houden besprekingen het gestelde doel mochten be' vorderen. De voorzitter stelde allereerst aan de orde, de bespreking van de finnntiën. De penningmeester, de heer M. v. d. Cug- ten, deed hieromtrent nadere mededeelin-; gen. Het resultaat van de tweede gehouden collecte was, dat weder ruim f 300 inkwam terwijl één lijst nog geheel en een paar an dere lijsten nog gedeeltelijk bewerkt moes ten worden. In totaal hoopte men wel op een bedrag van f 1300 te mogen rekenen. De voorzitter deelde voorts mede, dat het comité de bevoegdheid was verleend, staan geld le heffen van kramen en tenten, mits geen inrichtingen voor publieke vermaks-, lijkheden werden toegelaten. De Commissie mocht dus ook nog rekenen op de opbrengst van deze staangeldheffing. De heer P. Oudshoorn, secretaris, be richtte dat reeds eenige aanvragen om een standplaats waren ingekomen o. a. ijsco's, koek, banket, chocolade, speelgoederen en paling, lerwijl waarschijnlijk ook nog een aanvraag zou komen voor een poffertjes kraam. Enkele ledon vreesden, wat laatstbedoel de inrichting betreft, voor fancy-prijzen, zooals o. a. vóór eenige jaren f 1.50 per portie. Verzocht werd, bij eventueele aan- vraag en plaatsing, daaraan de aandacht te wijden. Aan te nemen was, dal wel 70 M2. ver pacht kon worden. De voorz. bracht voorts in behandeling een verzoek van een ingezetene, om met het oog op het tapverbod, de verkoop van bier, limonade, ciders, e.d. aan wagens en kramen te verbieden. liet voor en tegen van inwilliging van dit verzoek, werd rijpelijk overwogen. Nagenoeg alle leden waren het echter over eens. dat aan het verzoek niet kon worden voldaan.- Zulks zou trouwens een precedent kun nen scheppen voor alle andere artikelen. Besloten werd adressant hiervan mede- deeling le doen, en hem voorts een wenk te geven, dat ook door hun een aanvraag om een staanplaats kan worden gedaan. De opbrengst van het staangeld wenschf de voorz. te beschouwen als de steun voor de gemeente. Thans kwam aan de orde bespreking van het schoolkindcrfeest. De voorz. zette uiteen, dat aanvankelijk de bedoeling was een bedrag van f 600 Ocrspionkeliike Eoll. deleclive-irman. Door R J. BRANDENBURG. (Schrijver van „Het doodend Zwijgen"). (Nadruk verboden). „O, was het Gat", zeide Arthur„ik heb er mijn hoofd al mco loepen breken, wat .do directe oorzaak was van dezen zelf moord. Ongetwijfeld had zij ons groepje kerkend. Maar dat kon tóch niet do reden z'jn. Er móest iets anders wezen." „Er gebeuren altijd van die dingen, waar op mcu niet rekent." vond de hoofdcom missaris. „Ja," antwoordde Arthur; „zoo voor hen de noodzakelijkheid, waarin zij kwamen De Weerden tc vermoorden, doordat kij dc gelegenheid kreeg zich zoo hevig to weer te ptellen. Wanneer zij hem alleen maar bewuste loos geslagen hadden, zou het moeilijk zijn geweest hen iets te doen. De Weerden sou, het blijkt uit zijn laatste woorden dui- volstrekt ontkend hebben, dat de ■havens in zijn gezelschap waren geweest." v.Ik begrijp niet, dat zij zoo dom waren naar het circus terug te gaan, merkte de C°mmissarjs op. Dat was niet dom. Als zij niet gogaau ^aven, zou het terstond opgevallen en ver acht geweest zijn. Zij zouden dan hun oon- tracfc ook verbroken hebben en de direc teur zou het er natuurlijk niet bij hebben laten zitten. Bovendien was die terugkeer een deel van hun oorspronkelijk plan, heb maakte daarvan een logisch deel uit. Nu loopt de zaak anders dan zij hadden gedacht. Moe ten zij nu ineens iets anders gaan beden ken? Voor hen was heb veiligst heel ge woon hun nummer te geven. Waarschijnlijk bobben zij daarvóór nóg met do CTiineeze.n in de cantine gezeten en zouden deze ver klaard hebben, dat zij den geheelen avond in gezelschap van do schoone paardrijdster en haar broer hadden doorgebracht. „Een soort alibi", viel de commissaris van D iu. „Maar het vinden van de roode bloem was toch puur geluk." „Dat was alleen maar een bevestiging van mijn hypothese, een onnoodige bevesti ging. Ook zonder het vinden daarvan zou den wij naar heb circus zijn gegaan. Een geluk was het, dab wij hen zoo dicht op de hielen zaten. Dat hebben zij niet gedacht. En daardoor hebben wij lioht gebracht in de duisternis. Wanneer wij den volgenden morgen gekomen waren, hadden wij de tasch nooit gevonden. Dan hadden wij geen enkel bewijs tegen de Ravens gehad, want de roode bloem zouden zij dan mis schien ook wel uit do auto hebben terug gehaald, of laten hafen." Wij stópten voor het bureau en zaten een oogenblik later in gemakkelijke stoelen in de kamer van den boofd-oommissaris, waar een groot portret van H. M. de Koningin een eercplaats aan den wand innam. De hoofd-commissaris helde en een agent verscheen. „Roep eons even een agent, die vrij is, en inspecteur Barendse en zorg eens voor thee." De man maakte het militair saluut en verdween. Even later kwam inspecteur Barendse, op den voet gevolgd door den agent, die order kreeg naar „Den en Beuk" te rij den en daar de familie omtrent ons lot to gaan geruststellen. Terwijl wij thee dronken, die spoedig daarna werd binnengebracht, rapporteer de inspecteur Barendse, dio een zeer be minnelijk en hoffelijk mensch bleek te zijn, nog enkele bijzonderheden. Hij gaf een korte opsomming van de voorwerpen, op De Weerden gevonden; een fraai portert van Milly en enkele brie ven van haar, die vrij koel gesteld waren, behoudens de beloften voor de toekomst, waren het belangrijkste. De hals van het slachtoffer vertoonde kleine blauwe vlekken, veroorzaakt door bet knijpen der vingers- Met den inspecteur gingen Arthur cn ik om twintig minuten over twaalven naar <l« woning, die de tijdelijke verblijfplaats vari de twee artïsten was geweest. De beide commissarissen bleven rookende achter. Op ons herhaald gebel sfak eindelijk <Jo juffrouw, die ik dien avond reeds eenmaal had ontmoet, het hoofd buiten het raam op de eerste verdieping. Ze zag ons blijkbaar voor jle circusmen- echen aan, want zij vroeg op knorrigen toon of wij alweer den sleutel yergeten hadden mee te nemen. Nu deed Barendse hét woord, zeide dat de politie er was, waarop de oude juf frouw het hoofd schielijk terugtrok, en stelde haar vervolgens op zulk een vrien delijke wijze gerust, zeggende, dat wij haar moesten 6preken en haar belangrijke din gen moesten vertellen over haar beide commensalen, dat de nieuwsgierigheid de overhand kreeg op de vrees en zij te ken nen gaf, dat zij eerst nog wat toilet zou maken en ons daarna open zou komen doen. Vijf minuten later ging de deur op een kier open en wij echoven één voor één naar binnen. Het magere mensch had inderhaast haar morgenjapon omgegooid, het hoofd met een doekje bedekt en da bloote voeten in haar muilen gestoken. Barendse deelde haar op omzichtige wijze het een en ander mee en het goede mensch schudde meewarig het hoofd cn sloeg do handen in elkaar. Zijv was hevig veront waardigd „Nooit nam zij zulk kermisvolk weer, al tijd badt je er ellende van. En wat een naam zou zij nu in do buurt krijgen 1" „Of wij nu even de kamers mochten zien." Ja, dat kon 1 En wij gingen naar boven. Eerst in de zitkamer, waar op den divan een bed gespreid was. Daar sliep mijnheer Raven, legde de juffrouw uit. Deze kamer onderscheidde zich niet van de meeste huurkamers en \va9 smakeloos en overladen, zonder karakter. Op de ta fel lag een rijzweephet eenige voorwerp, hetwelk aan een circus herinnerde. YVij werden binnengelaten in heb Slaap vertrek, dat droor een deur met de eerste kamer in verbinding stond. Het gas flapte aan. Een eenvoudig veldbed, een kleine wasch tafel en enkele koffers, de sleutels er op. Arthur trok de la van de waschtafel open. Er lagen een kam cn een borstel in en een paar blikken sigarettendoosjes. Heb eena bevatte haarspelden. In het andere zag ik mijn paarlcnsnoirfi cn het diamanten collier. Ik uitte een kreet var. blijdschap ert greep mijn eigendom uit heb doosje. Het was een nieuwe vreugde het weer vast te houdende zijig zachte, zilveren paarlen door tmijn vingers te voelen glijden. „Heb spijt mij, mevrouw maar ik vrees, dat ik het collier in beslag zul moeten ne men. Na de behandeling der zaak krijgt u het natuurlijk terstond terug," zeide inj specteur Barenclse, „Wij hebben van den diefstal indertijd geen aangifte gedaan, mijn vrouw neemt eenvoudig haar gestólen eigendom weer in ontvangst", antwoordde Arthur. Do inspecteur, mijn betrokken gelaat ziende, weifelde. Hij zou cr met zijn ch'cf over spreken. Ik heb er later niets meer van gehoord-, wat mijns inziens pleit voor den hoofdcom* missaris. Nadat beide mannen de vertrekken nog eens nauwkeurig hadden geïnspecteerd en inspecteur Barendse eenige voorwerpen bij zich had gestoken, gingen wij, na do juf* frouw, dio ons met open mond stond aan te gapen, te hebben bedankt en haar „wel1 te rusten" te hebben gewensoht, in de auto terug naar het bureau. De beide commissarissen zaten nog net zoo tegenover elkaar als toen wij hén ver lieten. Alleen stond nu het valies van De Weerden geopend t'ssohen hen in op d» tafel. (Wordt -vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5