AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. Begrafenis-Onderneming KEERËWEER CREMATIE, AUTO-TRANSPORT TELEGRAMMEN. Donderdag. Hooglandsche Kerk: Uilvoering van ge wijde muziek door de Akademische Vereini- gung Marburg. 8 uur. Vrijdag. Jubileumfeesten: reveille, kinder-, miulaire en sporlieeslen, optochten, avondconcerten, lichtstoct. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Augustus tot en met Zondag 2 September waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. RECLAME. Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs fe behandelen ■v-blijft nog sfeeds van kracW '.f'WBHgPW-i.il imuwwtwa1 470 KATWIJK. Gemeenteraad. Aanwezig elf leden. Afwezig de heeren C. den Duik, P. van Duyvenbode, en D. van Guglen, de twee eersten met kennisgeving. Eén vacature. Voorzitter de heer De Waal Malefijl', bur gemeester, die de vergadering met gebed opende. De voorzitter deelde mede, dat de notulen der vorige vergadering nog niet van den drukker waren teruggekomen. Ingekomen waren o.m.: Eenigc disposities van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van genomen Raadsbe sluiten en een schrijven van dit College, waarin wordt medegedeeld, dat Ged. Staten hun goedkeuring hebben onthouden aan het' Raadsbesluit, waarbij ontslag is verleend aan den gemeente-ontvanger, den heer G. B. Werther. De overwegingen, waarop deze beslissing steunt, werd door den secretaris voorgelezen, zooals wij deze gisteren reeds hebben ver meld. De heer De Ruiter Zylker vroeg of de Raadsleden geen afschrift van dit besluit konden verkrijgen. De voorzitter meende, dat de voorzitters der Raadscommissies een afschrift hadden ontvangen namens Ged. Staten. Nadat dit door eenige heeren werd ont kend, zeide de voorzitter de toezending van de voorgelezen beschikking toe. Hierna werd deke dispositie voor kennis geving aangenomen. Hierna las de voorzitter voor een schrijven van cenige ingezetenen, die niet wenschèn genoemd te worden, waarin zij mededeelen, dat zij met eenige andere eveneens onge noemde personen de gemeente ten geschenke willen aanbieden een bedrag van f 32000, zijnde ongeveer 931/» pet. van de uitkeering van de steunverleening aan de treilvisscherij welk bedrag de gemeente zal moeten bijdra gen. wil zij aanspraak maken op de overige C6J/a pet., door het Rijk bij te dragen. De voorzitter merkt op, dat om deze aan bieding te aanvaarden, de goedkeuring van Ged. Staten zal moeten- worden verkregen. Behoudens deze goedkeuring werd het ge schenk aanvaard. De Voorzitter legde nu over een lijst van leerlingen uit deze gemeente, die in Leiden vakscholen bezoeken, en waarvoor de ge meente in de kosten zal moeten bijdragen tot een totaal bedrag van rond f 1297. Dc heer Meerburg vroeg wie dit beslist en of de gemeente lot de betaling verplicht is, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. De gemeente ontvangt ook een bedrag van Rijnsburg van 7 leerlingen uit die gemeente, welke hier de leekenavondschool bezoeken. De heer Van der Perk vroeg naar bet aan tal kinderen. Dit bleek vrij groot te zijn. Bericht van mevrouw Nauta houdende me dedeel ing, dat zij de benoeming als lid der Commissie voor de Bewaarscholen aanneemt. Een verzoek van de gemeente Voorhout, om adhaesie te beluigen aan een adres aan de Regcering inzake wijziging van de wet op de forensenbelasling, die voor bloembol lenkweekers vrij nadeelig zou zijn. Op voorstel van B. en W. werd besloten geen adhaesie te verleenen, op grond dat de gemeenteraad over deze materie niet behoor lijk oordeelen kan. Hierna werd met de agendapunten een aanvang gemaakt. Allereerst moest worden herstemd over het voorstel van den heer Van Duyvenbode om de bepaling van verschuldigde schoolgelden van een met name genoemd ingezetene te doen baseeren op een inkomen van f 600, terwijl B. en W. dit inkomen wilden bepaald zien op f 1000, waarover in de vorige verga dering de steramen hadden gestaakt. Het werd thans verworpen met 6 tegen 5 stemmen, die van de heeren Hoek, De Rui ter Zylker, De Klerk, Van Leeuwen en Pari don. llierna werd geacht, dat bet voorstel van B. en \V. was aangeiromen. Een voorstel lot wijziging der verordening tot invordering der Plaatselijke Belasting, om deze met de gewijzigde wet in overeen stemming te brengen, werd zonder discus sie en hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens werd bij acclamatie aangeno men een voorstel tot wijziging der verorde ning op het schoolgeld in de gemeente. Ook werd goedgekeurd een wijziging der begrooting 1923, waarbij werd bepaald, dat de gemeente voor haar rekening zal moeten nemen een bedrag van rond f 152.in verband met de wijze, waarop dit bedrag is geboekt geworden. Hierna kwam ter tafel een voorstel in zake erfpacht en afzanding door mr. O. J. E. Baron Van Wassenaar van Catwijck, te 's-Gravenhage. De heer Van Wassenaer van Catwjjck heeft zich onder eenige voorwaar den bereid verklaard af te zien van de erL pacht voor zijn duingronden. De voorwaar den zijn, dat hem het recht worde verleend tot afzanding en tot door- en rondgang der duinen een en ander geacht te zijn inge gaan op 1 Januari 1923. De hec-r Meerburg vroeg of de gemeente dezen grond niet eens zou kunnen noodig hebben De wethouders Ouwehand en Kruyt gaven den heer Meerburg een bevredigend antwoord, waarop' het voorstel zonder hoofd, stemming werd aangenomen. Hierna kwam aan de orde het voorstel in zake den steun aan de treilvisscherij, waarop de bij de ingekomen stukken ge noemde schenking betrekking had. Uit de toelichting van B. en W. bleek, dat in den Raad van 30 December des vorigen jaars was besloten aan de reeders een sub sidie te verleenen van hoogstens f 1500 voor ieder vaartuig, dat de treilvisscherij zou uitoefenen onder uitdrukkelijke voor waarde evenwel, dat de gemeente van dit subsidie hoogstens 5 pCt. voor haar reke ning zoude krijgen, en de rest dus 95 pCt. door het Rijk zoude worden gerestitueerd. Op 6 Januari van dit jaar ontving het ge meentebestuur een mededeel ing van de Re- geering, dat nader zou worden bepaald in verband met den financieelen toestand der gemeente, hoe groot de Rijksbijdrage in dien steun zoude kunnen zijn. Er volgden nog nadere besprekingen en doordat inmiddels het geschikte seizoen voor de treilvisscherij dreigde te verloopen, besloten een aantal reeders hun loggers al vast aan die vis- scherij te doen deelnemen, vertrouwende, dat de subsidie in ieder gevql wel zou wor den uitgekeerd. Eindelijk 17 Juli j.l. werd het bericht ontvangen, dat van het Rijk slechts 66 2/3 pCt. zou worden gerestitueerd. B. en W. overwogen nu of de steun nu al of niet moest worden verleend. Daarover was het College verdeeld. De meerderheid meende onder deze omstan digheden niet lot de uitkeering te moeten overgaan. De minderheid evenwel was van oordeel dat tot de uitkeering alsnog behoort te wor den overgegaan, hoezeer dit ook de gemeen- te-financiën zal drukken. In het geheel zullen waarschijnlijk ten hoogste 54 vaai tuigen voor steun in aan merking komen, zoodat een bedrag van f 96.000 zal noodig zijn, waarvan f 64.000 door het Rijk wordt gerestiluered, zoodat f 32 000 voor rekening van de gemeente blijft. Hoeveel voor steun van de beman ning noodig zal zijn, valt op dit oogenblik niet te bepalen, doch vermoedelijk zal dit volgens B. en W. een bedrag van f5000 wel niet ovetreffen. De heer Meerburg vroeg of de meerder heid wel hééft gedacht aan hetgeen zal ge schieden wanneer geen uitkeering wordt gedaan. De heer Zijlker vroeg hoe het kwam, dat de minderheid dit zal zijn, naar hij meende, de burgemeester de toestand der gemeente zoo rooskleurig inziet. De burgemeester antwoordde dat hij dit geenszins doet doch hij ziet dezen ook niet zoo ernstig in, dat hij daardoor zich ge noodzaakt zou vinden den steun te onthou den. De heeren Ouwehand en Kruyt (de meer derheid der Commissie) legden beiden de verklaring af, dat zij na het aangebodene, hun bezwaren niet langer handhaven. Na nog eenige opmerkingen van de hee ren Grimbergen en Van Leeuwen met be trekking tot de uitkeering aan de beman ning wordt nu het voorstel der minderheid zonder hoofd, stemming aangenomen. Hierna hield de Voorzitter nog een korte toespraak waarin hij de beste wenschen uitsprak voor de leden, die in den nieuwen Raad niet weder zullen terugkeeren en hen dankte voor heigeen zij in het belang der gemeente hebben gedaan, Hierna sluiting met gebed. WARMOND. De Commissie voor de jubileumfeesten, kan thans mededeeliDg doen dat op den morgen van 6 September, als de vlag op den toren )9 geplant, al de klokken in deze gemeente zullen luiden. Hiervoor komen dan in aanmerking de R.-K. kerk, de Ned.-Herv., de oude Toren, R.K. Seminarie (3), R.-K. School, het R.-K. St. Nicolaas-gesticht en het Raadhuis. Jammer dat dan ook nog niet even het Fanfarecorps en „Jeranza" zich aansluiten, dan is alles waar klank in zit op dat oogen blik in actie. Als aanvulling van het bericht van Za terdag j.l. wordt medegedeeld, dat in de gisteren gehouden vergadering van de pro testante candidaatslellers en hunne gekozen raadsleden besloten werd de Roomsch-Ka- tholiek Raadsfractie uit te noodigen tot een samenkomst met de protestante Raadsleden, ten einde lot een billijke verdeeling te ko men van de te vervullen wethouderszetels. Aangezien de nieuwe Raad thans bestaat uit vier Roomsch-Katholieke en drie Pro testante Raadsleden eischen de Protestanten billijkheidshalve één zetel op in hel College van Burgemeester en Wethouders, zoodat daarin dan de verhouding zou worden van 2 Roomsch-Katholieken tegen 1 Protestant, terwijl een niet inwilligen van dezen alles zins billijken eisch een verhouding zou ont staan van drie tot nul. Wenschelijk is het, dat in deze de goede oplossing zal gevonden worden, waardoor de tot' dusver goede verstandhouding in onze gemeente zal blijven bestaan. DE ALGEMEENE TOESTAND. In de buitenlandsohe pers worden nog ellenlange beschouwingen gegeven over h-eti antwoord der Belgische regeering aan En geland, dooh vrijwel alle bladen komen tot dezelfde conclusies als gisteren reeds door ons vermeld. Men waardeert den vrienden lijken en gematigden toon maar daarbij blijft het dan oodf too ongeveer. Bijzonder scherp is de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph", die zegt dat de Bel gische nota buitengewoon teleurstellend is, daar zij in tegenstelling met de gekoester de hoop bijna- geen aarikndfcpingspunten bevat, ook niet wat betreft den financiee len kanfc van het vraagstuk en geen mel ding maakt van de Engelsche voorstellen om een commissie te benoemen tot het on derzoeken van de Duitsclie draagkracht. In de korte zinsnede over de wettigheid der Roerbezetting worden de beginselen van Poincaré en misleidende argumenten her haald. Het Roervraagstuk wordt verbazing wekkend vaag behandeld en dit gedeelte der nota had door Poincaré kunnen worden geschreven en stelt de hoop teleur, dat Jasper een concreet schema zou ontvou-1 wen voor de geleidelijke ontruiming, wan neer DuitschJand betaalde of waarborgen verschafte. De Belgische regeering heeft een groote gelegenheid voorbij laten gaan door haar bewonderenswaardige technische studies niet te publiceeren van de methodes om Duitschland te doen betalen, daar dquo stu dies de elementen bevatten voor een op bouwend betalingsplan. Het blad vraagt: is het schuchterheid of is het Poincaré, die zakelijke waarborgen wantrouwend, Jaspar verhinderd heeft zulk een plan naar voren te brengen. Het verzoek aan het einde van de nota om een hervatting van de vriend schappelijke vertrouwelijke gedachtewis seling is bijna gelijk aan dat van Poincaré, om terug te keeren tot de geheime diplo matie. De Manchester Guardian" acht het ant woord teleurstellend daar het hoofdzakelijk een repliek is op die gedeelten van do En gelsche nota, welko beschouwd zrjn meer speciaal op België te slaan. Do nota is ge moedelijker dan de Franscbe, maar de kern is vrijwel gelijk. Een verschil ligt echter in de Belgische zienswijze, dat do kwestio van het herstel en het vraagatjik van de panden nauw samenhangen en dat het probleem van het herstel zou worden ver eenvoudigd, wanneer de kwestie van de panden naar genoegen was geregeld. Poin caré is het daarmee niet eenj en België zou daarom goed docD een nota aan do Fransche regeering te richten over dezen kant van het vraagstuk. Het denkbeeld om de gedachten wisseling weder op to nemen moet Baldvyïn niet aanvaarden, tenzij hij zekerheid heeft dat daarachter meer schuilti dan een poging om tijd te winnen en Enge* land in een valsohe positie te brengen. Van do Duitsoh© bladen heeft alleen do ,,Vorwaerts" nog maar eenig commentaar gogevcn. Het blad herinnert aan het onderhoud met Rijkskanselier StrescmanD, medege deeld door den correspondent van de „Dai ly Graphic", volgens wien Streaemarin groot voorstander zou zijn van een samen gaan tusschen Frankrijk, Engeland on Duitschland en bet blad meent dat de Bel gisch© nota misschien ecu stap verder m deze richting is. Het blad constateert, dat België tracht in zake de Roerbeeetting een brug te sJaan""tusschen Frankrijk en Engeland en op eenige punten aan de Duitsche belangen tegemoet te komen. Natuurlijk zijn de Engelsche deskundigen dadelijk aan het werk getogen om de nota nauwkeurig te onderzoekon. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat zoowel de Fran sche als dc Belgische nota in geen enkel opzicht beantwoordt aan de verwachtingen die men to Londen koesterde, nl. dat de beide Tegeeringen zich toegankelijk zou- gankelijk zouden toonen voor de Engelsche argumenten en voorstellen. Berichten worden thans verspreid dat do geallieerde eerste ministers binnenkort een samenkomst zullen hebben, maar veel kans schijnt hierop in werkelijkheid voor- loopig niet te bestaan. Een nieuwe periode van afwachten is aangebroken I In het bezette gebied heeft do Fransch- Belgisohe regie de spoorlijn KeilGe- münd, Schleidon—Hell op Hal, die tot dus ver in Duitsche exploitatie was geweest, zonder incidenten bezet. To Dusseldorf is ifreer een totaal bedrag van 431 milliard vermeesterd. Do spaar bank to Dusseldorp is bezet, omdat men vermoedde, dat zij dienst deed als filiaal der Rijksbank voor de uitbetaling van do löonen der spoorwegarbeiders. Wegens het lastig vallen van een aange schoten Fransch officier is te Bochum do staat van beleg afgekondigd en bij wijze van sanctie het tramverkeer onmiddellijk stopgezet. Naar aanleiding van het gebeurde te Munchen-Gladbacb heeft de intergeallieer- do Rijnlandcommissie da onmiddellijke uit zetting bevolen van den burgemeester, het hoofd der politie en twee politieofficieren van de stad, wegens nalatigheid bij de handhaving der orde. Vier leiders van vak- vereenigingen, die zich bij de ordeverstoor ders aansloten zijn eveneens uitgewezen. Hun gezinnen moeten eveneens binnen vier dagen het bezette gebied verlaten. En ondertusschen wordt te Essen het ge schil tusschen mijneigenaars en mijnwer kers steeds scherper. De onbezonnen daden der arbeiders ne men toe. Op de mijn Hagenbeek werd op een de£ gebouwen de roode vlag geheschen en werd het gerucht verspreid, dat de di rectie zelf voornemens was, de mijn onder water te doen loepen. Op de mijn Wies- ckeck hebben de syndicalistisch georgani seerde arbeiders tet een resolutie 'den wensch uitgesproken, dat de Rijnlandcommdssie in het conflict tusschen mijneigenaars en ar beiders zal ingrijpen. BELGIE. In deD ministerraad heeft professor Nolf mededeeling gedaan van een door Van Cauqelaert namens de Vlaamsche katho lieken en door Kamiel Huysmans uit naam van de socialisten godanen stap ten gunste van de wieder-aanstelHng van de na den wapenstilstand wegens activisme geduren de de Duitsche bezetting ontslagen onder wijzers. De ministerraad heeft zich niet vijandig betoond jegens het beginsel der weder-in- dienststelling, maar deelt de meening van minister Nölf, n.l. dat er geen reden is om een algemeenen maatregel te nemen, maar dat ieder geval afzonderlijk onder zocht moet worden. De kwestie Graff is ter sprake gebracht door een lid van den ministerraad. Hij kreeg teil antwoord: De ministerraad heeft zich niet met die zaak bezig te houden voor den terugkeer van den koning. Het recht van gratie-verleening komt slechts de kroon toe. De ministerraad heeft zich ten slotte met de begrooting voor 1924 bezig gehouden. Het zal noodzakelijk zijn nieuwe belastin gen in te voeren. DUITSCHLAND. Uit betrouwbare bron wordt aan heb ,,Hbld." gemeld, dat de rijksregeering waar sohijnlijk in de eerstvolgende dagen de Duitsche gezantschapsposten te Parijs en te Brussel, die zooals bekend is, bij den aanvang der - Roerbezetting ingetrokken werden, opniepw zal doen bezetten. De daarvoor bestemde personen zijn nog niet aangewezen. Of het bericht al dan niet juist is, zul len wij voorloopig moeten afwachten, maar zoo ja, dan dunkt ons toch dat de Duitsche regeering daarmede een verheugend bewijs geeft van haar verlangen om tot een op lossing van het huidige conflict te komen. Inmiddels blijkt het gerucht, dat Hugo Stinnes Jr. onderhandelingen voert over do internationaliseering van de Rijnland- sche spoorwegen, aooals wij al veronder stelden, geheel en al onjuist te zijn. Hugo Stinnes verklaarde, dat deze berichten louter verzinsels zijn en voegde hieraan toe, dat het voeren van dergelijke onder handelingen door particulieren uitgeslo ten ia. Het officie el e orgaan van de Beierscbe Volkspartij heeft in een naar toon en in houd ongewoon artikel stelling genomen ten opzichte van het bezoek van Stresemann aan den Beierschcn minister-president. Het blad legt er dan nadruk «op, dat Stresemann van de medewerking der B. V. P. over tuigd kan zijn als hij bereid is zijn buiten- landsche politiek een sterk nationaal stem pel te geven en in zijn binnenlandsche po litiek aan de afzonderlijke landen die mate van bewegingsvrijheid te laten of terug te geven als in het licht der historische ont wikkeling nood zake! :jk is. De derde voor waarde is de ernstige wil der rijksregee ring om -de geweldige economische moei lijkheden de baas te worden. Wij hebben reden aan te nemen, zegt heb blad, dat bij de besprekingen met den Beierschen minister-president den rijkskan selicr met allo openhartigheid gezegd is, wat dc cisclhen der Beicrsiëbo Tegeering zijn en onder welke voorwaarde het kabi- net-Stresenoann de medewerking der Beier- sebc regeering heeft te verwachten. Wij z(jn gerechtigd aan te nemen, dat hierover met een duidelijkheid is gesproken, die geen ruimte laat voor twijfel. Verschillende Berlijnsche bladen eischen onmiddellijke publicatie der voorwaarden, zonder welker vervnlling de Beiersche re- geering haar medewerking zou weigeren. Rijkskanselier Stresemann zal zich mor gen of Zaterdag naar Karlsruhe begeven, en vervolgens naar Baden-Badcn voor een bespreking met den Amerikaanscben ge zant te Berlijn. Vóór zijn vertrok heeft hij het blijkbaar noodig geoordeeld nogmaals te beraadslagen over de kwestie Haven- stein, en het schijnt dat de Tijkaregeering er in geslaagd is een formule gevonden te hebben om Havensfcein's aftreden op zeer kiesche wijze te dekken. Bijgevolg wordt diens aftreden ieder oogenblik verwacht. Uit Berlijn wordt gemeld, dat voor de week van 2027 Augustus het duurte-in dexcijfer het millïoen heeft overschreden. Het bedraagt 1.183.000 tegenover 753.000- in de vorige week. De stijging bedraagt der halve 57 pCt. ENGELAND. Het staat nu wel vast dat de algesneene verkiezingen in Ierland een groote over winning zijn geworden voor president Cos- grave en de voorstanders van bet met En geland gesloten verdrag. Co&grave is met overgroote meerderheid herkozen. Hij behaalde 15.000 stemmen. De Va lera en prof. Mac Neill ïijn gekozen in bet graafschap Clare. De Valera behaalde drie maal den kiesdeeler. Tengevolge van «j weigering door eeni ge Londensche gemeenteraden om te vol doen nan de looneischen der in hun dienst werkende, gedeeltelijk geschoolde en onge schoolde arbeiders, zijn moeilijkbeden ge rezen, waarbij c.a. 30.000 arbeiders betrok ken zijn. Zij dreigen met staking, indien geen vergelijk wordt getroffen. SPANJE. In Marokko wordt de strijd met groote heftigheid gevoerd. Het groote offensief zal waarschijnlijk echter de volgende week beginnen onder leiding van dien nieuwen opperbevelhebber. Men vreest evenwel, dat de gespannen verhoudingen in de binnen landsche politiek, die telkens tot een cri sis schijnen te zullen leiden, invloed op dit offensief zouden kunnen hebben. ITALIË. Indrukwekkende betoogingen hebben iu verschillende steden plaats gehad in ver band met den moord op de Italiaanscnc delegatie in Albanië. De bladen publicee ren verontwaardigde artikelen. Te Milaan kwam het tot een heftige demonstratie vöor het Orieksche consulaat, waarvan bet wapenschild werd afgerukt. Mussolini heeft met den Minister van Oorlog en ver schillende officieren overleg gepleegd over da te nemen maatregelen, opdat deee Ita. lië aangedane beleediging niet ongewroken blijft. Aan de Italiaansche gezanten te Parijs Londen en Athene zijn telegrafische instruc ties verzonden, .waaromtrent strenge ge-> heimhouding wordt in acht genomen. TURKIJE. Volgens een bericht uit Angora zal de Nationale Vergadering &en wet afkondigen voor de demobilisatie en de inrichting van het leger op voet van vrede. Te Konstantinopel hebben zich 19 en 25 Augustus telkens een op zichzelf staan ge val van pest voorgedaan. Een van de rie ken is overleden. 16 Augustus zijn er viei; gevallen van typhus exanthemaficus vast gesteld, gevolgd door twee sterfgevallen, verder zijn er twee sterfgevallen aan pok ken en een nieuw geval van pokken. BUITENLANDSCH GEMENGD. To Genève is de elfde internationale Roode Kruisconferentie geopend. Zes en dertig regeeringen zijn officieel vertegen woordigd. In de eerste vergadering onfc stond al dadelijk verschil van meening in zake de kwestie van de behandeling van het punt tot regeling der internationale organisatie van het Roodc Kruis. Tenslotte echter werd het geschil opgelost door het aannemen van een verzoeningsvoorstel van onzen landgenoot Drcssclbu. De „Messagero" uit uit Milaan, dat de aviateur Can.o van een hoogte van duizend meters omlaag viel bij het kamp van Cherici. Het lijk werd geheel verkoold onder de overblijfselen van oefc toestel te voorschijn gehaald. Uit Honoloeloe wordt gemeld, dab de autoriteiten aldaar een wijdvertakte interj nationale valsche-muntersbende op bet spoor zijn gekomen, die haar verbindingen tot in het Verre Oosten uitstrekte. Acht personen, Japanners en Spanjaarden, zijn re s gearresteerd. De autoriteiten heb ben valsche bankbiljetten tot een bedrag van 250.000 dollar in beslag genomen, even als tweo platen, die voor de vervaardiging van de biljetten werden gebruikt. Het schijnt, dat de bende haar bedrijf reeds twee jaar lang beeft uitgeoefend. Het Engelsche Ministerie van Luchtvaart publiceert belangwekkende cijfers waaruit blijkt hoezeer het getal der passagiers op de lijn Londen-Parijs door Engelsche vlieg tuigen overgebracht, in de laatste 3 jaar is toegenomen. In 1921 brachten Engelsche vliegtuigen 5200 passagiers over. In het volgende jaar was dit cijfer gestegen tot 7600, terwijl in de 7 maanden van het loo- pende jaar reeds 4200 zijn overgebracht. Het stemt tot tevredenheid, dat ruim 2 jaar lang op deze route aan geen enkel Engelsoh vliegtuig voor passagiers een ongeluk is overkomen. RECLAME. OPGERICHT 18-71 AALMARKT 10 TELEF. 861 7797 Italië «telt een ultimatum aan Griekenland. ROME, 30 Aug. Slefani publiceert de volgende nota: Na onderzoek der gebeur tenissen die aan den moord op de leden der Italiaansche militaire missie lot vaststel ling der Grieksch-Albaneesche grens zijn voorafgegaan, alsmede uil sommige aanwij zingen en uit verschillende bronnen inge wonnen berichten en uit de voortdurende laster en hetz-carnpagne m de Grieksche pers, heeft de ilaliaansche regeering de overtuiging gekregen dat de Grieksche re- geerrag zoowel moreel als materieel voor den moord aansprakelijk is. Het hoofd der regeering, in de zekerheid de loJk te zijn van de gevoelens van ver-? ontwaardiging die geheel Italië bezielen, heeft derhalve den Ilaliaanschen gezant te Athene opgedragen de Grieksche regeering een nota te overhandigen, waarbij Italië eisch t: la. ollicieelen excuses in den ruims ten vorm, te maken bij de Italiaansce legatie te Athene bij monde van de hoogste Griek sche militaire autoriteit. 2o. Het houden van een plechtigen lijk dienst voor de slachtoffers in de katholieke kathedraal te Athene, bij le wonen door alle leden der regeering. 3o. Eerbewijs aan de Italiaansche vlag door de Grieksche vloot in de haven van Piraeus, en wel aan een llaliaansch smal deel dat zich tot dat doel daarheen zal be geven. Het eerbewijs zal bestaan in een salvo vaa 21 saluutschoten, af te geven door de Grieksche schepen, die gedurende de salvo's de Italiaansche vlag in top moe ten voeren. 4o. Het instellen van een uiterst nauw gezet onderzoek op de praals van den moord, in te stellen door de Grieksche auto riteiten, daarbij bijgestaan door den Ila liaanschen militairen attaché voor wiens veiligheid de Grieksche regeering absoluut verantwoordelijk is; dit onderzoek moet binnen vijf dagen na dato afgeloopen zijn. 5o. De doodstraf voor alle schuldigen.^ 60. Een schadeloosstelling van vijftig millioen lire, te betalen binnen 5 dagen na indiening dezer rota, 7o. Het bewijzen van militaire honneurs aan het stoffelijk overschot der slachtoffers op het oogenblik dat zij te Prevesa aan boord worden gebracht van een Italiaanse!! schip.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2