Ie Vrouw zonder hart. <0. 19472, LEIDSCH DAGBLAD, Woenstfag 29 Augustus, v ii Blad. Anno 1923. UIT DE OMSTREKEN. Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Gouda. FEUILLETON. UIT DE RIJNSTREEK. De voorzitter antwoordt dat dit eenmaal bij de wet is vastgelegd. De heer Buitenhuis zou er vóór zijn ont heffing van deze bepaling aan te vrageu. Men kan in elk gevai daartoe pogingen aanwenden. De voorzitter betwijfelt of zulks gelukken zal, nu het eenmaal weltêlijk bepaald is. De heer Buitenhuis vindt het lesgeld vrij hoog, en acht het niet billijk, nu het Rijk zich geheel terug trekt, dat dit nu ten koste der leerlingen koint. De lieer Van Dam kan geheel met Het voorstel van B. en W. meegaan. Mag het lesgeld tamelijk hoog zijn, in elk geval is het voordeeliger dan privaatlessen. .Wie Ieeren wil moet er dan ten slotte ook maar voor betalen. Daarna wordt het voorstel met algemeene slemmen aangenomen. Gemeenterekening. Aangeboden wordt de gemeente-rekening, dienst 1922. De ge wone ontvangsten bedragen f 139361.81, do uitgaven f 115391,38'/», batig saldo dus f 23972,95'/». De buitengewone ontvangsten en uitgaven bedragen f 56755,95. Waterleidingbedrijf. Aangeboden wordt de rekening van het waterleidingbedrijf, dienst 1922, welke sluit met een batig saldo van f 35,60. Nazien van rekeningen. Tot het na zien van genoemde rekeningen wordt een commissie benoemd, beslaande uit de leden Van Dam, Buitenhuis en Brugmans, die zich bereid verklaren deze werkzaamheden op zich te nemen. Begrooting 1923. Voorstel van B. en W. tot af- en overschrijving en wijziging van de begrooting dienst 1923, Conform besloten. Rondvraag. Alvorens de gebruikelijke rondvraag te stellen wenscht de Voorzitter voor het laatst het woord te richten tot den ouden Raad. Bij de installatie van den nieuwen zal spr. een 1-tal leden missen met wien hij gedurende een aantal jaren heeft samengewerkt. Met leedwezen heeft spr. moeten opmerken, dat één dier leden, de heer A. de Jong, thans niet aanwezig is, hetgeen spr. te meer spijt, omdat hij ten op zichte van dit lid een verzuim heeft goed te maken. Dit voorjaar was het n.l. 25 jaar ge leden, dat de heer De Jong in den Raad had zitting genomen en spr. heeft daaraan toen niet gedacht. Dit verzuim had hij dezen avond nu gaarne goed gemaakt, wat hem thans door de afwezigheid van den heer De Jong niet mogelijk is. Spr. dankt thans de aftredende leden, de heeren De Jong, Van Exter, Schrier en v. d. Bosch, vooral wat dezen in den tijd van hun raadslidschap in het belang der ge meente, ieder naar eigen inzicht, gedaan hebben en brengt hen zijn persoonlijken dank voor de aangename samenwerking, welke in de 6 jaren, gedurende welke spr. den Raad presideert, plaats had en eindigt met den wensch, dat het hen in de toe komst, zoowel in hun gezin als hun zaken, goed zal gaan en zij de belangen der ge meente zullen blijven hoog houden. De heer Schrier zegt daarna dank voor de aangename samenwerking, welke spr. van de zijde van den Voorzitter en de overige leden heeft mogen ondervinden en uit den wensch, dat de verhouding in den nieuwen Raad even goed moge zijn als in den ouden het geval was. De heer Van den Bosch sluit zich geheel aan bij de woorden van den heer Schrier. Vervolgens betuigt do heer Van Exter als aRredènd lid zijn dank aan zijn mede-raads leden, er den nadruk op leggend, dat zijn be danken als lid niet inhoudt een minder aan gename bejegening als raadslid, doch dat dit in verband slaat met gezondheidsredenen. Spr. hoopt, dat in den Raad steeds dezelfde goede toon zal blijven heerschen, en dat deze zal blijven werken in het belang der gemeente. Bij de daarna gehouden rondvraag vraagt de heer Schrier of het waar is, dat de rijks veldwachter Niekerk de gemeente gaat ver laten en zoo ja, of het niet mogelijk is, stap pen te doen dezen ambtenaar, dien spr. kent als een waarlijk humain mensch, die de wet naar.de juiste beteekenis weet op te vatten, in déze gemeente te houden. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Nie kerk inderdaad de volgende maand de ge meente gaat verlaten. Met het oog op zijn toekomst is deze lot dien stap overgegaan. i Het spijt spr. eveneens, dat de gemeente de zen veldwachter zal moeten missen. De heer Noordam vestigt er de aandacht op, dat de werktuigen, welke van gemeente wege gebruikt worden voor onderzoek bil hooibroei, waarschijnlijk niet goed in orde; zijn. Dit is tenminste gebleken bij den brand bij den heer Heyker. De deskundigen had den toen 's avonds gezegd ,dat de bewoners! gerust naar bed konden gaan en dienzelfden nacht brak de brand uit De Voorzitter deelt mede, dat er voor het onderzoek altijd een boor gebruikt wordt. Dezen keer was deze echter stuk, waarom men den thermometer van Koudekerk op; proef had genomen. Deze ging, in tegen woordigheid van spr., heel goed, en moet het, volgons de deskundigen, ook geweest zijn bij het onderzoek bij Hevker. De heer Noordam bestrijdt de betrouw baarheid van den thermometer. De heer Velenlurf zegt, dat men hier met een bijzonder geval te doen had voor ver rassingen staat men altijd bloot. De heeren Heyker, Velcnturf en Noordam treden in debat over de vraag of de thermo meter dan wel de boor ingeval van kooi-, broei-onderzoek de voorkeur verdient, waar na besloten wordt een conferentie van des kundigen te beleggen om dit punt te be slechten. Niets meer aan de orde zijnde, wordt do vergadering om ongeveer halftien gesloten. NIEUWE WETERING. Bij de land bouwers J. P. Straathof en A. E. Los is het mond- en klauwzeer onder het vee geluk kig weer geweken. OUD-ADE. Door de landbouwers J. Tersleeg, A. Th. v. d. Voort en G. v. d, Meer alhier is ter gemeente-secretarie aan gifte gedaan van een vermoedelijk geval van mond- en klauwzeer onder het vee. RIJPWETERING. Door den landbou wer J. Juffermans is ter gemeentesecretarie aangifte gedaan, dat onder het vee mond en klauwzeer heerscht. Bij den landbouwer J. Castelein alhier is het mond- en klauwzeer onder het vee weer geweken. De ziekte is gelukkig in deze streek nog niet kwaadaardig Den huismoe ders worden evenwel sterkaangeraden de melk te koken. "FT A A TlLEMMERMEEIt. Dinsdagmid dag heeft men te Kaag in vereeniging met Binnen-Kaag d'o rij der feestelijkheden ge opend en ter eore van het zilveren regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin eabool- en kinderfeesten gehouden. Het wag cr reeds 's morgens in to zien, dab het ook verder op den dag geen mooi, jyomersch weder zooi worden. Toch kwam zoo nu en dan het zonnetje achter de drei gende wolken te voorschijn, hetgeen aan de prettige stemming, waarin allen verkeer-* den, ten goede kwam. Voor do kinderen, die een regenbuitje ^gaarne trotseeren, zich daardoor dan ook geenszins laten ontmoe digen en reeds eenigen tijd met geestdrif tig verlangen naar dezen feestdag hadden uitgezien, was 't een recht prettige dag. Het was een indrukwekkend gezicht, al die jubelende, met ware kinderlijke feest vreugde bezielde jongens en meisjes, ge tooid met Oranje en de vaderlandsóbe driej kleur, onder leiding van de onderwijzers in optocht voorbij te zien trekken, opge luisterd door muziek, gecostuimocrde wiel rijders enz. Met de traktatie en de verschil lende spelletjes werd den kinderen ook eeni.go hoogst aangename uren bereid. Do voortzetting van het feest voor dé grooteren zal plaats hebben op een in deze gemeente aan den Ringdijk tegenover de Binnen-Kaag gelegen terrein. De jubileumfeesten to Abbenes zulj len Woensdagavond worden ingewijd met een samenkomst in de Ned.-Hervormde Kerk. Donderdagmorgen 30 Aug. zullen er kinderfeesten worden gehouden en 's mid-* dags verschillende volksfeesten, opgeluia- terd door muziek. (Van onzen, eigen verslaggever.) Toen wij verleden week op uilnoodiging ,u het Permanent Tentoonstellingscomilé te ocda een kijkje namen op de lentoonslel- ogsterreinen, was, zooals wij toen al mede gelden, bijna alles nog in staat van wor- ing. De voorbereidingen deden wel vermoe- en dat deze tentoonstelling, dank zij het rachtig initiatief van bestuur en de verschil de commission en de vele medewerking an autoriteiten en particulieren, in haar port iets buitengewoons zou worden, maar t was toen evenwel nog niet veel van te ien. Er moet in de laatste dagen der vorige reek bard zijn gewerkt, anders ware de ver kering, welke wij nu hebben kunnen con- üteeren, niet mogelijk geweest. Maandagvoormiddag half twaalf werd de inloonstelling officieel geopend door den Mi- ister van Binnenlandsche Zaken en Land ouw jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en er nlbrak toen niets meer aan. Zooals wij in onze voorbeschouwing reeds eden uitkomen, is de tentoonstelling te ver- selen in vier hoofdrubrieken: zuivel, rund- i kleinvee, pluimvee en tuinbouw. De afdeeling zuivel, die een zeer belang- ijke plaals inneemt, is ondergebracht in het jzernegebouw, dat zeer gemakkelijk met de (deelingen in en om de sociëteit „Ons Ge- oegen" in verbinding is gekomen, door het inbrengen van een pontonbrug, waartoe lilitaire autoriteiten hunne medewerking trieenden. Deze afdeeling is gesplitst in een onder-af- «eling voor kaas en een voor boter. In de srste onder-atdeeling staat de Goudsche us vooraan. Zij is weder te splitsen in twee ibrieken: volvette kaas met en zonder jjksmerk. Er is bovendien nog een eere-af- eling Goudsche kaas, waar alleen kaas sg geëxposeerd worden, die reeds bij voor- euring bekroond is. Het puikje dus van de tiken. De rubriek volvette kaas met Rijksmerk dt over de honderd inzendingen. Het interessante in deze afdeeling is, dat ien het' geheele kaasmakersbedrijt in volle 'erking ziet. Gaarne worden belangstellenden daarbij og inlichtingen verstrekt. De tegenwoordig toegepaste methoden ken- lerken zich voornamelijk hierdoor, dat de aasstof in de wei wordt afgewerkt, waar oor men een smakelijker en duurzamer pro- act krijgt dan door wringen zooals vroeger gemeen geschiedde» Voor kaasproducenten dt hier veel te Ieeren. Het zal onze stadgenooten goed doen te irnemen, dat er ook vele inzendingen Leid- Ihe kaas zijn, en dat ook daarvoor de be- Agstelling zeer bevredigend is. ^Ken afzonderlijke groep vormen de inzen- ■sn van handelaren en producenten, de Fransche verzameling met den *:palm zal gaan strijken. Ce boler-afdeeling is in drie rubrieken in- Jeeld: boeren weiboler, fabrieksboter en omboter met Rijksmerk. De laatste rubriek verreweg het belangrijkst. Aan deze afdeelingen verleenden o.a. hun lEdewerking de Goudsche Melkinrichting, de on. Handelsmaatschappij Boeke en Huyde- »per, te Haarlem, het Melkcontrolebureau H. Padmos, te Rotterdam; de N.V. Harle- st te Leeuwarden en de heer P. v. d. Ileu- d, te Moordrecht. De Haarlemsclie firma exposeert o.m. yer- hiilende landbouw- en zuivelmachinerieën. In de kleine zaaltjes om de groole zaal ien (relt men vooral stands van veevoeder rondingen aan, welke de bijzondere aan- icht verdienen. Verder vindt men er een wetenschappe- ke atdeeling, waartoe het Rijk zijn mede- erking verleende benevens ter opluistering n atdeeling bijenteelt Gaat men eon paar trappen hooger op de rste verdieping dan zal men er de afdeeling uimvee aantreffen, met in het geheel niet inder dan 292 inzendingen, benevens de feeling konijnen, onder-verdeeld in 70 Jssen met 130 inzendingen. Van de voornaamste soorten hoenders noe- en wij, behalve de Hollandsche hoenders, elke zich nog altijd lusschen de andere ras- o schitterend handhaven, hier de Barne- 1 Oorspronkelijke Holl. detective-r nan. Door R. J. BRANDENBURG. Schrijver van „Het doodend Zwijgen"). (Nadruk verboden). Zii waren vertrouwd met den dood, dien i zoo vaak in liet aangezicht hadden ge fret maar toch was er in hun oogen k als een verwijt, omdat er weer een is weggerukt van het gilde der zwervers, ;r nomaden van het leven. iVeo clowns, bet ürrijt nog op do wan- ia. de wenkbrauwen koolzwart, den neus 'geverfd, waren in oen heftig dispuut tökkeïd, dat op gedempten toon gevoerd erd. »Zij heeft zioh niet goed vastgehouden." »Zij is duizelig geworden door het licht." i.Och kom, het was een ongeluk, mis- hen ->en lcramp in de vingers." ÏÏun gezichten keken boos naar elkaar. Was of zij samen een nummer uitvoer en. bj een hoek stond een slanke jongen met •kleinyjie ballen te werpen, welke hij tel- t? beel Eandig wist op te vangen. Chineezen stonden wat achteraf bij Hun kleïjie spleetoogjes blonken ladaardig cn onwillekeurig zochten mijn Söa Arthur. e?9 vroeg juist iets aan den hoofdcom- die toestemmend knikte. 9 verwijderde^, ons met den directeur. velders, de Minorca's, de Brahma's, de Cho- chin China's en de Roode Islands, soorten die nog al gezocht zijn. Ook de dwêrghóendes- klasse is zeer merkwaardig. Van de watervogels noemen wij in de eer ste plaats de schitterende Noord-Hollandsche spreeuwkopeenden, de prachtige Toulouze- en Pommersche ganzen. Deskundigen verzekerden on9, dat de oud- Hollandsche kwakerseenden er niet beter op worden. Ons schenen zij toch wel mooi. Van de verschillende inzendingen van ko nijnen wijzen wij voornamelijk op de nieuwe rassen, zooals Alaska konijnen, de Papiljons, zwartbont en in andere kleuren, Japansche, Belgische en Rijnlandsche gevlekte konijnen. Als een bewijs, dat deze tentoonstelling zeer de aandacht in het land trekt, kan wor den gemeld, dat er zelfs konijnen aanwezig zijn, ingezonden door iemand uit Oosternij- kerk in het Noorden van Friesland. Eindelijk trekken op de eerste verdieping stands met reclame-artikelen de aandacht, waaronder vooral een Sassex broedmachine genoemd mag worden, doordat men er door in staat wordt gesteld het ontstaan van hel' kuiken in het ei waar te nemen. Het kazerne terrein is bezet met een aantal tenten, waarin verschillende artikelen op land- en tuinbouwgebied ten verkoop worden aangeboden. Onder leiding van prof. Kroon, uit Utrecht, worden hier voorts demonstra ties in hoefbeslag gegeven. De afdeeling tuinbouw met bloemen en planten, groenten en fruit kon zoo groolsch worden opgezet door de medewerking van de kweekers uit Aalsmeer, Boskoop, Gouda en hot Weslland. Door het hek van „Ons Genoe gen" komt men in deze even rijke als afwis selende afdeeling. Onmiddellijk wordt de aandacht getrokken door de inzending buxes- planten, in allerlei vorm geknipt, en door bindwerk in een bepaalde richting gevormd, zoodat allerlei in de plantenwereld ondenk bare vormen van dieren en voorwerpen zijn ontstaan. Reeds in ons eerste artikel wezen wij op het bloemenhuis van ruim 1000 vierk. M. oppervlakte. Nu het geheel gevuld is mag men het gerust de grootste attractie dezer ten toonstelling noemen. Het is voor tweederden in beslag genomen door do Boskoopsche en Goudsche firma's, terwijl de overige ruimte beschikbaar bleef voor de groenten en fruit-afdeeling die vele inzendingen uit het Weslland telt. Vooral des avonds maakt het schitterend verlicht gebouw een wonderschoon effect. De afdeelingen rundvee, schapen, geiten en varkens zijn geplaatst op de terreinen van het sportveld. Het tentoongestelde vee be hoort des voormiddags te 81/» uur ter plaatse te zijn en mag voor des namiddags 5 uurdiet terrein niet verlaten. De rubrieken rundvee tellen in het geheel 185 stuks: melkvee, stie ren, jongvee en kalveren, onderverdeeld naar den leeftijd, de kleur, melkgevend of vet vee. Voor de veehouders lijkt ons deze afdeeling zeer belangwekkend. Uit het talrijk bezoek blijkt dit ook reeds. Het aantal tentoongestelde varkens, groot en klein is 38, de aanwezige schapen en lam meren tellen to zamen 28, terwijl er 14 gei ten tentoongesteld zijn waaronder heel fraaie. Gisteren hield de Holl. Maatschappij van Landbouw haar algemeene vergadering en werd het Ned. Landhuishoudkundig Congres geopend dat heden wordt voortgezbt. Tevens werd gisteren een concours van trekhonden gehouden. Zoo zijn er eiken dag verschillende at tracties. Hoewel het weer gisteren niet gunstig was, had men over het bezoek niet te klagen. Bekroond zijn o.a.: Een gouden medaille voor dengene, die het meest heeft bijgedragen lot het welslagen van de afdeeling Bloemen: firma W. Topsvoort, Aalsmeer; verguld-zilveren medaille voor kl. 23: Ravensberg Boer, Boskoop; een ver guld-zilveren medaille geheel vrij: Boskoop sche'collectieve inzending; drie extra-prijzen kleine gouden medaille: Boskoop collectieve inzending: firma W. Topsvoort, Aalsmeer; 5 mandjes mooiste tomaten: le pr. A. Oudijk, Waddingsveen; eere-prijs f 150 en een zilve ren medaille van de Koningin: M. Heijkoop, Waddingsveen; A. Boeren weiboter, tenmin ste 4K.G. in Keulsche potten. 5 inzendingen: 2e prijs: wed, G. Eykelenboom, Rijnzater- woude. El Vroegen verlof den wagen, welke voor kleedkamer was ingericht, te mogen in- specteercn. Alleen Arthur klom het trapje op, licht te met zijn lantaarn. „Het knopje voor het electrisch licht is vlak bij den ingaDg," zei de directeur. Daar verspreidde het electrisch licht een rood schijnsel. Wij keken naar binnen. De ruime wagen was door een zwart doek, dat van de zoldering afhing, in twee gedeelten 'gescheiden. Het doek was weggeschoven en wij kon den zoowel de voorste, de mannenafdee- Ung, als de achterste, die voor do vrouwe lijke artisten bestemd was, zien. In de voorste hingen, maar half bedekt door de stofwerende doeken, kleurige clowns-pakken, fel rood en wit en zwart met groene pompons, cn wonderlijke laar zen met glinsterende versierselen stonden op den grond en lage gymnastiekschoen- tjes. Op een waschtaf elt j e stond een lam petkan met een kom, waaruit verschillende stukken waren gestooten; er stond een vuilwater-ermner bijop een kist in het midden stonden blikken doozen met krijt, staven zwart en rood, potjes met gele en groene verf. Ifc kon mijn nieuwsgierigheid niet langer bedwingen en volgde Arthur. In dén wagen hing een scherpe, door dringende geur van kleeren, stof, goedkoop paifum en iets, dat leek op stank in eea hek met wilde beesten in den dierentuin. De achterste afdeeling was grooter dan de voorste, er stonden twee waschtafeltjes en er hing aan een der wanden een ge- harsten spiegel. De wanorde was hier zoo tnogelijk nog grooter dan voorin. ALPHEN. Ds. L. van Loon, Geref. pre dikant te Aarlanderveen (dorp) heeft het be roep naar de Geref. Gemeente te Schcrpen- zeel aangenomen. Dc heer A. Zwiep, candidaat te Rotter dam, heeft bedankt voor een beroep als pre dikant der Chr. Geref. Gemeente alhier. ALKEMADE. Het mond- en klauw zeer in deze gemeente neemt hoe langer hoe meer toe. Gistermorgen werd ter ge meentesecretarie weer aangifte gedaan van 4 gevallen. Men heeft-ons verzocht onder (5e aandacht van de veehouders te brengen, dat bij de aangifte van mond- en klauw zeer ter secretarie moet worden - opgegeven het aantal stuks vee. HAZERSWOUDE. Voor den te houden historischen optocht bij de a.s. jubileum feesten is een voorloopig programma opge steld. Het bevat het volgende: Groep I. Van de oudste bewoners van ons land: Claudius Civilus met eenige Bata vieren en Romeinen le paard. Groep II. Graventijdperk. Floris de Vijfde met eenige zijner tijdgenooten to paard. Groep III. De republiek dei' Vereenigde Nederlanden. Graaf Jan van Nassau met zijn zonen. De Stadhouder. Oranje-vorsten. Eenige zeehelden. Groep IV. Fransche tijd. Prins Willem van Oranje met eenige huzaren te paard. Groep V. Het koninkrijk der Nederlanden De drie Oranje-koningen met eenige hun ner tijdgenooten. Groep VI. Praalwagens. De Nederland- sche Maagd met de elf provinciën. Op de Maandagavond gehouden vei ling in café Boers werden aangevoerd: 5102 kippeneieren, prijs f 7.50-^-f 8.10 p. 100 9t.; 62 eendeneieren, prijs f 7.25-f 7.45 p. 100 st. Hanen 7590 cent per stuk. Kippen 80 ct. per stuk. Eenden f 1 per stuk. Gemeenteraad. De Gemeenteraad kwam in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Van der Meulen. Afwezig de heeren D. de Bruyn en A. de Jong. Na lezing der notulen der vorige verga dering komen de volgende punten aan de orde Onderzoek geloofsbrieven. De geloofs brieven van het nieuw gekozen Raadslid, mevr. K. v. d. Meulenvan Beemen wor den onderzocht door een commissie, be staande uit de heeren v. d. Bosch, Heyker en Buitenhuis, welke de brieven in orde be vindt en tot toelating van genoemd lid ad viseert. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. een schrijven van den heer A. J. Pannebak ker, waarin deze mededeelt, dat hij zijn be noeming als lid der Schattingscommissie heeft aangenomen. Idem van mevr. Van der Meulenvan Beem, dat deze haar benoeming als lid van het stembureau heeft aangenomen inplaats van de heeren R. van 't Riet en A. van Geest, die achtereenvolgens voor deze be noeming bedankt hebben. Vervolgonderwijs. Voorstel van B. en W., om ten behoeve van het herhalingson- derwijs in deze gemeente een bedrag van pl.m. f 400 uit te trekken, en het lesgeld te stellen op f 2 per week per leerling, in ver band met de nieuwe regeling, waarbij de voor dit doel benoodigde gelden niet meer door het Rijk worden uitgekeerd. De heer Van Exter, als- voorzitter der Oudercommissie van de openbare school, juicht het toe, dat B. en W. van gevoelen zijn, dat het berhalingsonderwijs moet blij ven bestaan. Het schoolgeld acht spreker echter wat te hoog, daar dit bijna zoo hoog wordt als de kosten yan privaatlessen. De hoer Heyker zegt, het voorstel- niet onaardig te vindenspr. betwijfelt echter of het wel veel nut zal hebben, speciaal met het oog daarop, dat er een 7de leerjaar zal bijkomen. Iemand, die nóg meer wil Ieeren, kan dit door middel van privé-les, of moet dan anders maar naar de H. B. S. gaan. De heer Buitenhuis vraagt of het be zwaarlijk zou zijn indien de cursus uit slechts 100 uren.r£Ou bestaaj^ in plaats van uit het thans voorgeschreven aantal. Ik struikelde over twee lage grauw-witte schoentjes, met hooge Fransche hakken; op -de vloer lagen de half opgerookte en vertrapte sigaretten en lücifersstokjes, er stonden lakschoentjes en schoentjes van goudleer, hooge rijlaarzen, muiltjes en een paar witgeschuurde klompjes. Aan twee wanden hingen dé kostuums, kleurige tri cots, vuurroode toiletjes, met loovertjes bezaaid, die glinsterden in het licht; daar hing het gazen rokje van de balletdanze- res; daor het jockey-pak van de blonde paardrïjclster ik 2ag de frissbhe matrozen blouse en het zwarte broekje. Het hing daar alles slap en zonder fleur, als verflenste bloemen. Op het tafeltje, In het midden, lagen heb zwart Ieeren taschje van Milly en een open zilveren sigarettenkoker. Verder een paar kapotte handschoenen, die de een of ander ctaar moest hebben laten liggen, en Milly's tocque-hoedje. Over een stoel liing haar japonnetje, daaronder st-onden naast elkaar twee zwar te lakschoentjes te wachten. Ik zag, dat Arthur zich bukte en een Iee ren valies te voorschijn trok, dat half be- Üekt was door de neerhangende gewaden. Hij zette het op het tafeltje, söhoof daar bij den sigarettenkoker weg, die met eea kletterend geluid op dien grond viel de sigaretten rolden er uit. Wij bekeken samen het label, dat aan het valies hing: j,J. de Weerden, Den Haag", stond er op. -Hier was hetgeen wij zochten. Arthur keek mij glimlachend aan. Wij daalden het smalle trapje af. Arthur hield do tasch triomfantelijk omhoog, over-* handigdo haar daarna aan den hoofdcom missaris. „Bravo", zcide deze en schudde Arthur hartelijk de handen ook de heer uit D. wenschte hem geluk. Hij had zijn gereser veerdheid nu volkomen afgelegd. Wij liepen teriig naar de cantinc-tent. De artisten waren nog druk en opgewon den aan het redekavelen. Onder het licht log eenzaam en onbe weeglijk Milly Raven. De dokter stond bij den Ingang, dé han den op den rug. „Ik hob al om de ziekenauto getelefo neerd," zei hij. Wij namen afscheid van hem en van den directeur van het circus, wien de hoofd commissaris verzocht den volgenden mor gen op het bureau te komen, tot het gevoii van nadere inlichtingen, en begaven onu naar onze auto. „Mag ik u nu öp do thee inviteeren? Het is wel wat laatvroeg de hoofd commissaris. „Tante zal zich zoo vreeselijk ongerust maken." „Misschien kan uw chauffeur éven te rugrijden, om te vertellen, dat u in Veilig heid bent", ladite hij; „maar ik weet nog Beter, ik zal een van mijn mannetjes op den motor eturen." „Wij kunnen de auto misschien nog noo- clig hebben", zeide Arthur, „want ik mag het u wel verklappen, maar mijn vrouw brandt van verlangen om haar paarlen- snoer terug to zien." Wij stapten in. De hoofdcommissaris ging terstond /Op Arthurs verzoek in. -Niets is gemakkelijker. U kunt zelf gaan kijken, ik zal u inspecteur BarencTso mee geven." Hij haalde zijn horloge voor don ,dag ,,Q het is pas twaalf uur; om één uur kunt u terug zijn en dan is u om halftwee thuis." Ik zag, dat do commissaris van D. zuur keek; blijkbaar verlangde hij naar zijn bed; maar hij was nu wel. ge dwongen met one mee te gaan. „Ik maak u nog wel mijn compliment over uw speurzin," zeide de Utrechtenaar lot Arthur. Bij dezen man was geen spoor van jaloezie; hij verheugde zich oprecht in Arthurs succes. „Ik moet eerlijk bekennen, dat ik er wel aan getwijfeld heb, of u zou slagen. Maar u giug te werk met zulk een stelligheid, dat ik mij maar in mijn rol van toeschou wer heb geschikt, en het was een bijzonder, aangename positieik was getuige van een aaneenschakeling van interessante experi-* men ten." „U heeft wél geluk gehad,"- merkte de commissaris van D. op. „Zonder geluklachte de Utrechte naar. J „Ik weet eigenlijk niet of het wel geluk woe," zeide Arthur, „de dood van MilTy Raven is een streep door mijn rekening, het was een slot, waarop ik niet was voorbereid." „Het was mijn schuld," bekende ik rhet neergeslagen oogen; „ik deed mijn mantel los en toen zag zij mijn roode bloem." (Wordt vervolgd).. j 4

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5