j AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. f. Donderdag. Heerengracht 65: Alg. vergadering van aandeelh. N.V. Conservenfabriek „De Ver pachting", 3 uur. Hooglandsche Kerk: Uitvoering van ge wijde muziek door de Akademische Vereini- gung Marburg. 8 uur. De apotheek van „Hulp der Menscb- heid", Hooigracht 48 ia altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Augustus tot en met Zondag 2 September waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. In een druk bezochte ledenvergadering van de correspondentschappen Utrecht 1, II en HI van de Coöperatieve Vereeniging „Voor Allen", kwam, naar het ,,U. D." mededeelt, aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur tot statutenwijziging in dien zin, dat elk lid verplicht zal zijn 4 aandeelen ad f 10 te nemen in bét op te richten waarborgfonds. Deze statutenwijzi ging is noodig in verband met den eisch der directie -der Nederlandsch Spoorwegen dat van de door haar aan de Vereeniging voorgeschoten gelden, waarvan het bedrag in den loop der tijden ia opgeloopen tot ongeveer 1 millioen gulden, een bedrag van f300.000 a f400.000 wordt ter*gbetaald. Bij.de discussies, die vaak zeer heftig en rumoerig waren, kwam algemeene ontstem ming tegen de leiding van het hoofdbestuur tot uiting. Van verschillende zijden werden inlichtingen gevraagd omtrent het ontstaan van het tekort, dat thans plm. f 600.000 be-1 draagt. Men verklaarde geen vertrouwen meer te kunnen stellen in het hoofdbestuur dat de zaken zoover heeft laten komen zon der er de leden in te kennen. De vergadering verklaarde bij over groot©- meerderheid van stemmen zich be reid om de f 40 per lid in het waarborg fonds te storten, onder voorwaarde ech- ter, dat de statuten onmiddellijk zoodanig zullen worden gewijzigd, dat bet hoofdbe stuur niet meer als thans bij getrapte ver kiezingen zal worden gekozen, maar onder rechtstreekscben invloed van de leden. De zen zullen dan zelf op de ledenvergaderin gen de correspondenten en hoofekorres- pondenten kiezen, dio dan als afgevaardig den met bindend mandaat naar de corres pondentenvergadering zullen worden ge zonden. Nadat deze beslissing gevallen was en een der aanwezigen allen had opgewekt om ook a.s. Zondag op de algemeene ver- gaderiüg in Amsterdam aanwezig te zijn, werd de vergadering gesloten. Onder groote belangstelling is gister middag op Weslerveld, te Velsen, de verbran ding geschied van het stoffelijk overschot van mr. F. W. Pijnacker Hordijk. Dat de overle dene in Indische kringen een zeer bekende persoonlijk was, bleek uit de aanwezigheid van de Prinsen, die hier de vorsten van Soe- rakarta en Djokjakarta vertegenwoordigen bij het Regeeringsjubileum van de Koningin. Een der prinsen hield in het Maleisch een toe spraak, waarin hij de nagedachtenis van rar. Pijnacker Hordijk eerde. Ook andere sprekers stelden zijn verdiensten in het licht Een broer van den overledeene dankte voor de belangstelling. Pangeran Koesoemajocdo, afgezant van den Soesoehoenan van Solo naar Nederland, ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van de Koningin, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Rotterdam, vergezeld van zijn broeders, de pangerans Djalikosoemo, Ha- dingsgoro en Hadikoesomo; voorts van den lijfarts van den Soenan, dr. Radjiman, den onder-regent en den djaksa van Solo en den heer J. P. de Lanoy, inspecteur van de N. I. S. M., aan den Prins toegevoegd. Het bestuur van vreemdelingenverkeer had er zich mede belast het hooge gezelschap te ontvangen en het rond te leiden. De Ned. Hanzebond van horlogemakers en handelaren in uurwerken, goud, zilver en aanverwante artikelen, heelt te 's Hertogen bosch zijn eerste lustrumvergadering gehou den. Te voren had een officieele ontvangst ten stadhuize plaats, waarbij de waarnemen de burgemeester, weihouder Van Meerwijk, en de bondsvoorzitter, de heer Van der Kleij, uit Alkmaar, het woord voerden. De vergadering werd bijgewoond door den heer Ellens, directeur der Vakschool te Schoonhoven, vertegenwoordigers van den Melaalbewerkersbond, en den Ned. Uurwerk- makersbond, den nijverheidsconsulent den heer Bégemann en mr. Hellenberg Hubar, als vertegenwoordiger van den R.-K. Midden slandsbond. Ook ecnige grossiers 'waren aan wezig. De beer C. Verhagen overhandigde namens de Bossche afdeeling aan den Bondsvoorzit ter een voorzittershamer, en de Bondsvoor zitter bood den heer Verhagen een plaquette aan. De directeur van de Rijksvak- en Kunst nijverheidschool voor goud- en zilversmeden on horlogemakers te Schoonhoven, hield een inleiding over de wijze, waarop men in dit vak tot een bekwaamheidsdiploma kon ko men. Inzake de opleiding werd bij het debat samenwerking toegezegd door de vertegen woordigers van den Ned. Uurwerkmakers- bond en den Ned. Bond van Horlogemakers, waarna de voorzitter vaststelde, dat de voor zitters van vier Bonden zich voor deze sa menwerking hebben uilgesproken. Met algemeene stemmen werd besloten, onder leiding van den heer Ellers, afgevaar digden van patroons- en bedienden-organisa ties bijeen te brengen en een commissie te benoemen bestaande uit drie leden der vier verschillende vakbonden, om deze zaak bin nen den kortst mogelijken tiid definitief te regelen. De heer Chr. Janssen, directeur van het Haarlemsche Centraal Hanzebureau, hield hierna een feestrede. Ten slotte heeft mr. Hellenberg Hubar nog feen kort woord gesproken. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 September, benoemd tot burgemeester van Nieuwe-Schans G. Wisman, secretaris der gemeente Franeker» Volgens mededeeling van den Rijks- landbouwconsulent te Brussel is de uitvoer van stroo uit België weer vrij. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal 31 Augustus en 7 Septem ber niet plaats hebben. 433ste Staatsloterij. De trek kingen van de 4de klasse zullen plaats heb ben op 10, 11, 12 en 13 September en die der 5do klasse op 24, 25, 26 en 27 September, 1 2, 3 en 4 October, 8, 9, 10 en 11 October en 15, 16, 17-en 18 October, terwijl de laatste 100 nummers op Vrijdag 19 October a.s. zul len worden getrokken, alles in plaats van op do -dagen in vorenbedoeld plan vermeld, zulks in verband met de feesten, welke ge vierd zullen worden ter gelegenheid van de herdenking van het 25-jarige Regee- rings-jubileum. J u b i 1 e u m-p ostzegels. De directeur-generaal der posterijen en tele-» grafie maakt bekend, dat ingevolge bet K. B. van 16 Juni 1923 ter gelegenheid van het vijf-en-twintig jarig Regeeringsjubi leum van do Koningin van Rijkswege jubi leum-postzegels worden uitgegeven in de waarden van 2, 5, 7V6, 10, 20, 25, 35 en 60 cent; f 1, f 2.50 én f5. Do jubileumpostze gels van 2. 7$, 10, 20, 25 35 en 50 cent dra- gen de beeltenis van de Koningin; die van 5 cent, f 1, f 2.50 cn f5 vertoonen een tro nende figuur met scepter en Rijksappel. Op de jubileum-postzegels zijn de bepalin gen van toepassing, welke gelden voor de fewone postzegels. Zij zijn mede geldig in et internationaal verkeer. Op 31 Augustus a.s. zullen bij de post-, hulp- en bijpostkan toren cenige soorten van de hier bedoelde zegels verkrijgbaar zijn. De pverige jubi leum-postzegels worden na gereedkomen geleidelijk verkrijgbaar gesteld. De faillissementsaanvrage van Broekhuys. De heer C. Kiebert, Wiekstraat 43 te Rotterdam, deelt mee, dat hij is benoemd tot directeor van do Hol- land-sche Credietbank te Rotterdam en dat hij gisteren aan den president van de recht bank te Maastricht het volgende telegram heeft gezonden: Blijkens proces-verbaal van 24 Augustus ben ik benoemd tot directeur der Holland- scho Credietbank alhier. Het gepubliceerde faillissementsrequest van Broekhuys is van begin tot einde onwaar. Ter voorkoming van fcmadeeling van velen verzoek ik de rechtbank beleefd het faillissement niet uit to spreken, alvorens mij gehoord te. heb ben alsook J. Kraak, Piet-Heinstraat 100, Den Haag. Ter verbetering van den noodtoestand in het eendenhoudersbedrijf te Volendam zullen aan de meest noodlij dende eendenhouders jonge eenden op cre- diet worden geleverd. Dezer dagen zijn de eerste 7Ö0 aangekomen a f 2.50 per Btuk. 120 hiervan zijn voor eigen rekening van den eendenhouder H. Bootsman. Zij zullen worden gehouden volgens systeem-dr. Te Hennep e, de overige op de tot dusver ge volgde wijze. Het personeel van de afdee- ling mechanische weverij van de Konink lijke Vereenigdo Tapijtfabrieken te Deven ter heeft „wegens veranderde omstandig heden in de fabriek" .besloten, de aange kondigde staking niet te laten doorgaan en hiervan mededeeling te doen aan het be stuur van do R.-K. werkgeversvereniging in de textielindustrie. Zoo als men weet, zal aan deze fabriek wegens slapte bet twee-ploegen-stelsel afgeschaft worden. De N. V. v. d. Sando^Stoom- schoenenfabriek te Veldhoven heeft 2/3 van haar arbeiders ontslagen en werkt van a.s. Zaterdag af nog slechts met 1/3 van het personeel. A a n d e 160 werklieden der cha- mottefabriek te Geldermalsen is tegen Za- terdag a.s. ontslag aangezegd. Gebrek aan grondstoffen is er de oorzaak van. Te Oosterbeek ia Maandag avond een vergadering gehouden van werk- loozen onder leiding van de plaatselijke afdeeling van de communistische partij. Na afloop zou men in optocht naar tet huis van den burgemeester trekken en een deputatie afvaardigen óm met den burge meester over de bestaande regeling te spreken. De optocht werd door gemeente politie, rijkspolitie en marechaussee belet. Aan de sommatie om uiteen te gaan werd naar het oordeel der politie niet epoedig genoeg voldaan. Er is daarop van de sabel gebruik gemaakt om de manifestanten te verspreiden. Do afdeelingsvoorzitter van de communistische partij werd gearres teerd. Te Aardenburg is een 83-j ari- ge weduwe overleden na gebruik van vera- nal als slaapmiddel. Onderzoek is gaande in hoeverre er aanleiding is om tegen den-» gene, die het veronal verschafte, gerechte lijke vervolging in te stellen.. Het vliegongeluk in Enge land. Omtrent dit ongeluk wordt nader gemeld Maandagmiddag is een vliegtuig, dat bo- ven Mitchell's Farm to Stanford River in het Engelsohe graafschap Essex vloog, plotseling gevallen. De inzittenden van een automobiel, dio juist passeerde, bega ven'zich naar bet wrak en vonden den bó- stuurder nog in leven. Onmiddellijk wer den tweo dokters ontboden. De vlieger stierf echter binnen enkele minuten. Te Utrecht is bericht ontvangen, dat dé verongelukte vlieger is mr. E. W. H. Duy zings, advocoat-procureur aldaar. Van mr. Duyzings' compagnon verna men wij nog, dat de heer D. inderdaad met vacantie in Engeland vertoefde en dat hij daar bezig was, bet vliegen te leeren. Mr. Duyzings was o-a. rechtskundig ad viseur van de Kon. Ned. Automobiel Club en redacteur van het officieel orgaan van deze vereeniging „De Auto." Zondag j.l. had hij nog naar huis ge schreven dat hij over eenige dagen als vol doende geoefend vlieger hoopte terug te keeren. Het slechte weer had hem zoo schreef mr. D. wel 40 pCt. van zijn tijd dien hij aan de vliegoefeningen dacht te wijden, doen verliezen. Ware het weer gunstiger geweest, dan zou hij wel eerder thuis zijn geweest.... In het geheel heeft de heer Ehiyzings voor zijn aviatisehe oefeningen ongeveer zes weken in Engeland vertoefd. Naar de directie van de K.L;M. ons me dedeelt, behoort het vliegtuig niet aan deze Maatschappij, doch aan de Havilland Air Craff Cy. ,,Die patrijs heb ik stellig ge troffen; ik zag duidelijk eenige veeren vlie gen." Boschwachter: „Zeker, mijnheer, de veerén zijn weggevlogen; maar allemaal." DE ALGEMEENE TOESTAND. De Belgisdhe nota is er. Na de berichteD, welke daaromtrent echter reeds waren ver meld, brengt zij niet heel veel nieuws oneer. Het oude standpunt wordt nog eens weer naar voren gebracht, doch ditmaal op een meer gematigden toon dan tot dusver over het algemeen het geval is geweest. TJit dit Belgische antwoord voelt men eenigszins den wensch om tot een oplossing te komen, zoo aioodig zelfs ten koste van opofferin gen harerzijds. Toch kan het oordeel over deze nota niet volkomen gunstig zijn, om dat het onbesproken laat do brandemlo kwestie van het lijdelijk verzet en het door Engeland gedane voorstel tot het in stellen eener neutrale commissie van des kundigen voor het onderzoek naar Duitsch- land's betalingscapaciteit. Juist datgene, waar het Engeland en met haar geheel neutraal Europa, om te doen is, wordt zoo goed als onbesproken gelaten en daarom brengt het antwoord per slot van rekening het oude krakende Europa nog heel weinig nader tot een oplossing. Dat de Belgische regeering over de kwestie van de wettig heid der Roerbezetting op dit oogenbhk liever niet langer wil discussieeren, ls ver klaarbaar en aannemelijk, omdat dergelijke discussies in geen enkel opzicht eonig nut tig effect hebben, terwijl veel belangrijker vraagstukken aller aandacht en toewijding noodig hebben. Met klem wordt opgeko men tegen de Engclscho opvatting dat Bel gië inzake bet voorkeursrecht al ruim ia bedeeld, en met cijfers tracht de regeering de onjuistheid hiervan aan te toonen. Bel gië ontving tot op heden 1299 milioen gou den marken, Engeland 1297, Frankrijk 1175 en de andere landen 632, waaruit blijkt dat het verschil miniem is. Na het Belgische prioriteitsrecht nog in den broede te hebben verdecügd, wordt id het tweede gedeelte van de nota de kwestie besproken van het laten wegvallen der bons C, waarbij de regeering tot <fe con clusie komt dat België hierdoor een na deel van 8 pCt. van 52 milliard zou boe ken, waartegenover geen enkel voordeel komt te staan omdat Belgic destijds te Spa van haar schulden aan de geallieerden is vrijgesteld. Het voordeel van toen zou dus nu weer teniet worden gedaan, en der-» halve eischt de regeering dat in ieder ge val de te Spa voor België vastgestelde per centages worden gehandhaafd. Zij consta teert dat 40 pCt. der directe schade van de verwoeste gebieden al reeds ten haren las te komt en meent dat uit deze opoffering ten volle de duidelijke wil blijkt om tot overeenstemming te komen. Die overeen stemming kan h.i. echter het beste wor den bereikt door onderlinge, vertrouwelij ke besprekingen. Tot zoover het Belgische antwoord, waarvan te Londen de vriendelijke toon een goeden indruk heeft gemaakt, docb waarover men zieh aldaar verder zeer gere serveerd toont. Men is teleurgesteld over het feit dat er verzuimd is melding te ma ken van bet Engelsohe voorstel.tot benoe ming -eener internationale commissie om 't Duitsche betaal vermogen te onderzoeken En wat het bijeenroepen eener internatio nale conferentie betreft verneemt Reuter van niet-officieele maar toch goed ingelich te zijde, dat de Engelsche regeering slechts bereid is aan zulke besprekingen deel te nemen, wanneer het bewezen kan worden, dat er een goedo kans op succes bestaat. Wanneer de Frauschen en de Belgen echter in geen geval 'hun standpunt, zooals dat In de antwoord-nota's is aangegeven, zou den willen wijzigen, dan zou zulk een con ferentie veel erger dan nutteloos zijn. De Engelschen bouden het er nog steeds voor, dat hun positie alleen maar kan ver sterkt worden door openbaarheid. De En gelsche regeering zou alleen maar tot de methode der geheime diplomatie willen terugkeeren, wanneer de Geallieerden den wensch uitspraken ©en Bccoord tot stand te brengen en zich bereid toonden hun aanspraken in verhouding tot den toestand te brengen. In België vindt de nota vrij algemeen goedkeuring, behalve van de zijde van het socialistische blad „Peuple", dat den toon en de bewijsvoering goedkeurt, waar het onï de kwestie der prioriteit gaat, docli verder geen enkel bepaald voorstel vindt. Niets dan dubbelzinnige, als gewild duistere volzinnen, niets dan oude banaliteiten be^ treffende de Roerkwestie. Het pand voor een betaling wordt óp ze ker ©ogenblik zoodanig met die betaling zelf verward, dat het opzettelijk moet ge beurd zijn. Niets over de bepaling dopr des kundigen van de Duitsche betalingscapaci teit, niets zelfs over de betaling der waar-' borgen, die Duitschland aou leveren, alhoe wel België*daaromtrent een uitvoerig plan heeft uitgewerkt, dat het publiek wel het recht diende te hebben te kennen. De katholieke „Vingtième Siècle" looft zoowel inhoud als vorm en meent, dat de afgrond tussoben de geallieerden langza merhand gedempt wordt-,'ofschoon de illu sie nog niet mag gekoesterd, worden, dat de Belgische en de Fransche nota een einde zullen maken aan" de weifeling, waarvan de Engelsche nota blijk geeft. Van een geste van loyauteit vanwege Stresemann verwacht het blad thans den terugkeer tot normale toestanden. Ten slotte zegt het, thans discrete besprekingen onder de geal lieerden te verkiezen boven openbare de batten dit wenscht ook de „Nation Bel- ge", die anderzijds de Belgische nota on voorwaardelijk goedkeurt. Wat den. vorm betreft, is zij, volgens het blad, een les in beleefdheid aan Curzon; een les in geschie denis en in internationaal recht is de Bel gische opvatting over de Ruhrbezetting tn de verdediging de Belgische prioriteit. De „Soir" schrijft, dat dc nota het einde beteekent van een moeilijke periode in het na-oorlogsche internationale leven. Seder© de conferentie van Mei 1921 te Londen, heeft de Europeescbo diplomatie tever geefs gewerkt en Duitschland nam deze gelegenheid te baot om zich aan zijn ver plichtingen te onttrekken. De Ruhrbezet ting blijkt doeltreffend geweest te zijn. Stresemann erkent do noodzakelijkheid van het herstel om tot vrede te komen. Het nut der Belgische actie in den laatste»! tijd blijkt vooral uit .et feit, dat zij er de geallieerden toe bracht hun minimum- eischen vast te stellen en aanduidde hoe Duitschland aan zijn nu onder cijfers ge brachte verplichtingen kan voldoen. De liberale „Indépendance Beige" keurt eveneens de nota goed. De katholieke „Libre Belgique" onthoudt zich nog van commentaar. Het liberale „Laatste Nieuws" wijst er op, dat de Belgische nota herhaaldelijk het woord „gematigdheid" gebruikt wat do door België van Duitschland geëisohte waarborgen betreft. Het opbouwend ge deelte der nota, meent het blad, zou men wat zakelijker kunnen gewensebt hebben, maar dat bet België eerst en vooral om practisebe uitslagen te doen is, wordt toch door ganscb het bptoog bevestigd. In Fransche politieke kringen toont men een zeker voorbehoud, niettegenstaande Poincaré den tekst te voren heeft goedge vonden. Voorbehoud ten aanzien van do financieel e controle over Duitschland en de bespreking tussckende geallieerde premiers en ministers. De Belgische regeering ont raadt deze besprekingen om te zetten in ibtergealliecrde conferenties. De „Temps" vraagt echter welk verschil er zou zijn tus- schen conferenties en besprekingen als aan de besprekingen niet twee, maar drie of vier geallieerde regeeringen deelnemen. Het „Journal des Débats" erkent het nut van die besprekingen, op voorwaarde, dat er een conferentie door wordt voorbe reid, die een oplossing vindt. Do „Temps" stelt ook voor het Internationale Hof van Justitiè te doen beslissen over de kwestie of de materieel© verliezen van iedere na- tio niet door het geheel der zegevierende naties moeten worden gedragen naarmate do aanvaller de slachtoffers van zijn aan val niet voldoende heeft schadeloos ge steld. De regoering van Litauen heeft besloten het door de gezantenconferenti© ontworpen statuut voor Memel niet aan te nemen, wanneer het niet wordt gewijzigd. Dit zal weldra in een nota aan de gezantenconfe- rentio worden medegedeeld. BELGIE. Het antwoord der Belgische regeering op de nota van de Brilsche regeering van 11 Augustus is gisteren gepubliceerd. Wij onl- leenen- daaraan het volgende: De Belgische regeering brengt vooreerst in herinnering, dat Engeland in 1914 aan de zijde van België deel aan den oorlog heeft genomen; zij herinnert aan de op offeringen door Groot-Briltannië gedurende den oorlog gebracht en de banden van vriendschap en vertrouwen die daaruit tus- schen beide landen zijn voortgevloeid. Ge leid door deze herinneringen heeft de Bel gische regeering in haar antwoord aan de Britsche regeering van 30 Juli haar best gedaan verzoening lot stand te brengen. Zij betreurt het, dat haar pogingen niet ge waardeerd zijn en niet voldoende gesche nen hebben om een duidelijk antwoord te rechtvaardigen. De Belgische Tegeérmg geeft zich rekenschap er van, dat sommige punten van de Britsche nota in het bijzon der dat betreffende de Belgische prioriteit in België een pijnlijken indruk heeft ge wekt. Zij geeft de voorkeur er aan voort te gaan naar praktische oplossingen te zoe ken, waarmede alle bondgenoolcn kunnen instemmen. Het Belgische antwoord is vervolgens in twee gedeelten verdeeld: A, Opmerkingen van de Belgische regee ring naar aanleiding van den inhoud van de Brilsche nota. Zij betreffen zes punten. lo. De Belgische regeering beeft in haar nota van 30 Juli gezegd, dat, zoo haar over wegingen gunstig werden ontvangen, zij meende, dat er omtrent den tekst van een gemeenschappelijk antwoord overeenstem ming bereikt zou kunnen worden. De para graaf van de Brilsche nota, waarin gezegd wordt, dat de Belgische regeering niet de minste toespeling heeft gemaakt op den tekst van het Britsche ontwerp van ant woord aan Duitschland, berust dus op een misverstand, 2o. Al heeft de Belgische regeering voor slagen gedaan,- die lot grondslag van ge- dachtenwisseling tusochen de bondgenooten konden dienen om een oplossing van het vraagstuk der Tc-rgoeding te vinden, zij heeft* die nimmer beschouwd als onver' anderbaar en haar kan dus niet hei tot haar gerichte verwijt treffen, dat zij elk compromis ondergeschikt heeft willen ma ken aan een voorafgaand aanvaarden van den zin van haar eischen, 3o. Toen zij besloot de Roer te bezetten heeft de Belgische regeering niets anders gedaan dan een maatregel toepassen, die door de bondgenooten eenstemmig over^ wogen is onder gelijke omstandigheden, n.l. in het protokol van Spa van 16 Juli 1920 betreffende de leveringen van steen kool als vergoeding. De gepastheid van de bezetting van de Roer is besproken tijdens de gedachlenwisseling lussehen de bond genooten en niet de wettigheid van de be zetting. Wat verklaard wordt door den tekst en de formuleering van artikel 18 van aanhangsel 2 van deel 13 van het vre, desverdrag. De Belgische regeering geeft de voorkeur, er aan de discussie over de wettigheid van de Roer-bezetting niet voort te zetten, daar, andere en belangrijke vraagstukken van groot belang de aandacht der bondgenooten inroepen. 4o. Be Belgische regeering brengt de maatrëgelèn betreffende eenvoudige econo mise li toezicht en onzichtbare bezetting in herinnering,- die er aanvankelijk m de Roer- zijn toegepast en voegt daarbij, dat zoo het karakter van de onderneming is ge wijzigd moeten worden, dit het gevolg if geweest van liet door de Duitsche regeering georganiseerde verzet, waarvan de bedoe ling was de door Frankrijk en België over-, eenkomslig het vredesverdrag getroffen maatregelen te laten mislukken. Hoe het zij, de Roerbezetting behoudt in de oogen van de Belgische regeering het algemeene karakter van eenvoudig een onderpand ne men. De progressieve terugkeer tot den toe stand van 10 Januari is voorzien voor het geval het lijdelijk verzet zou ophouden. Het onderpand zou dan het onderwerp van toezicht der geallieerden kunnen uitma ken. Bovendien is de ontruiming van de Roer naar gelang Duitschland zijn verplich tingen nakomt, herhaaldelijk aangekon digd. België kan dus geen genoegen nemen met het aan België toegeschreven voorne men om voorgoed in het Roerdal le blijven, maar het kan evenmin goedvinden dat Duitschland niet bereid is om den voorslag van dè Britsche regeering in overweging te nemen betreffende het in werking stellen van zekere productieve panden onder eon- Iróle der bondgenooten, omdat de Belgische regoering geen enkele nauwkeurige aan sluiting heeft ontvangen betreffende den aard en de mogelijke opbrengst van die an dere panden, en bij gebrek aan overeen stemming lussehen alle bondgenooten om trent dit punt, ziet de Belgische regeering zich gedwongen den eenigen waarborg, dien zij genomen heeft, te>,behouden. 5o. Wat de Engelsche opmerkingen no pens het Belgische voorkeurrecht be tref t, zou men geneigd zijn te besluiten, dat naar de meening van de Engelsche regeering België reeds te gunstig behandeld is en dat het blijk zou geven vari onheuschnrid door. zich als eischer.de partij op le wcrpcn« Niets zou de Belgische regoering meer kun nen treffen dan een dergelijke uitleg van de. bedoelingen van de Engelsche regeering» Zoo deze opmerkingen inderdaad haar ge- voelens uitdrqkten, zouden deze inderdaad berusten op een miskenning van de omstan digheden, waarvoor dit voorkeurrecht ver leend is. De Belgische legeering wenscht met een' kracht, welk? in geen enkel opzicht een juiste waardecring uitsluit voor de vriend schappelijke gevoelens haar steeds door do1 Engelsche regeering getoond, er aan te her inneren, dat h?t beperkte voorkeurrecht dat aan België toegestaan is, niet meer is dan de toepassing op een volgens haar, hoogst onvolledige Wijze van de ver-t plichtingen, jegens haar aangedaan gedu rende dien oorlog en welke gerechtvaardigd zijn door België's buitengewonen toestand/ Niettemin heelt België in een geest van te gemoetkoming wal de uitoefening van zijn voorkeurrecht betreft, toegestemd in be langrijke leegevingea. welke aanloonen, dat België sirds drie jaar voortdurend in nieuwe regelingen van dit recht heeft toe gestemd, ten nadeele van zijn onmiddel lijke belangen, ten voordeele van die zijner, bondgenooten, ten einde de entente te hand haven. -1 6. De Engelsche nota legt er den nadruk op, dat, naarmate Duitsehlandminder betaalt het Belgische voorkeurrecht des te voprdeeli- ger is, en zegt dat België, dat reeds I72 mil jard goudmark vanwege zijn recht van voor keur ontvangen heeft, zoodoende heel wat meer heeft ontvangen dan elk ander. Hef Belgische antwoord haalt uitvoerig de Gij* fers aan, welke de commissie van herstel openbaar heeft gemaakt over de verrichtin gen van Duitschland. België heeft inderdaad ontvangen 1299 miljoen gouden mark, ten wijl Engeland 1297 miljoen, Frankrijk 1175 miljoen en de andere landen 632 miljoen heb ben ontvangen. Ten einde alle misverstand t« vermijden, merkt de Belgische nota op, dat in de door Engeland en Frankrijk ontvangen sommen bet deel, dat de bezettingskosten en de terugbetaling van voorschotten op kolen vertegenwoordig, aanzienlijk grooter is, dan in de door België ontvangen som. B. In het tweede deel van haar antwoord verstrekt de Belgische regeering uitleggingen ten aanzien van haar voorstellen van 30 Juli over de vergoeding. Zij stelt vast, dat in den loop van de jongste gedachtewisselingen vor deringen zijn gemaakt in de richting, wellcé moet leiden tot overeenstemming tusschen de geallieerden; ten lo. is algemeene instem ming verkregen ten aanzien van het wezen lijk verband, dat er beslaat lussehen het ver- goedings-vraagstuk en dat der onderlinge schulden, wat den entente-landen mogelijk zal maken niet alleen, wat een eerste ver- eischte is, te weten welke bedragen zij van Duitschland zullen krijgen, maar ook welke zij zullen moeten betalen onder den naam van oorlogsschulden; ten 2o. de principieel® erkenning, dat zoo het verstandig is met de draagkracht van Duitschland rekening te houden, het ook* billijk is tevens die van de schuldeischers in het oog te houden en dat het daarvoor noodig is de bedragen te ken-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2