Dinsdag 28 Augustus 1923. EERSTE BLAD. BERICHT. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS p£R ADVERTENTIES; Sd CW. fcef Wget Bij rejelai'oinnement "ÜelaiigrljS jMWri prtis. GKleine advertentien, Uitsluitend bij vooruitte* 'Caling, Woensdags en Zaterdags 50 013., bij een 'jparimum aantal woorden van 30. V incasso vol sens postrecbt. yoor eventueels op-* 'tending van brieyen IQ Gta. porto le betalen. ..gewiisnnmro^i' 5 Qta< 1''d"" Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchèqne- en Giiodlenst No. 67055. Posthns No. Ei. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nnmmer 19471. h Met het oog op de feesten hier ter stede ter eère ran het 25-jarig Regeeringsjnbilenm van E. H. de Koningin, zal ons Blad VRIJDAG 31 AUG. NIET VERSCHIJNEN. De Directie. GEMEENTELIJKE VISCBVEREOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18 (telet. 1225) is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.15—10.20 en SCHOL a 10.16—10.34 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 28 Aug. 1923. De Jnbilenmleesten. Dat Leiden financieel aardig wat heelt bijgedragen tot de herdenking van Ilr. Ms. Zilveren Regeeringsjubileum moge blijken uit het volgende: Op 5 Mei 1.1. werd een collecte gehou den langs de huizen. De centen builen be schouwing latende, zijn aan geldstukken (12.50, 11, kwartjes, dubbeltjes en stuiver tjes) ongeveer 3175 geldstukken binnen ge komen, zoodat wij veilig mogen schatten, dat 3175 gezinnen aan deze collecte heb ben bijgedragen. Eenige dagen daarna is een circulaire rondgezonden aan particulieren en vereeni- gingen, om in te teekenen voor een garan tiefonds. Op deze circulaire zijn ruim 900 gunstige antwoorden ontvangen. Totaal is door de Leidsche burgerij voor het leest bijgedragen f 4959.98'/>. Wan neer nu hierbij wordt gevoegd het bedrag, dat is ingekomen yoor het „Nationaal Hul- toblijk aan II. M. de Koningin", nl. 13294.14, dan is totaal door Leiden bijge dragen 14959.98'/. 13294.14 18254-12'/.. Een mooi bedrag voorzeker, wel gelui- 'gonde van de liefde van Leidens burgerij yoor Oranje I Wat betreft den lichtstoet, te houden óp den avond van den feestdag, 31 Augustus, .vernemen wij,, na het gisteren reeds ver melde nog, dat de transparanten en lan taarns door acetyieengas worden verlicht. De deelnemende vereen igingen'voeren ver der verschillende verlichtingen mee. De drie muziekkorpsen („Polyhymnia", „Atha- lia" en „T. D.") worden geflankeerd door flambouwen. Aan het einde van den sloot rijdt voorafgegaan door vier herau ten ie paard, de door twaalf lantaarns en honderden clectrische lampjes verlichte en versierde praalwagen, waarop het horst- heel van H. M. de Koningin. Den deelnemers is niet voorgeschreven provinciaal gekostumeerd aan den sloet mee te doen, daar dit bij avond niet zou uit komen. Wel hebben sportvereenigingen haar leden in sportkosluum opgeroepen. Burgerwacht en Padvinders zullen ook in 'een hun passende uniform gestoken zijp. De weg door den stoot te volgen ia zóó gekozen, dat, behalve langs het huis van den burgemeester het Raadhuis en alle zie kenhuizen, zooveel mogelijk gemarcheerd .wordt langs water, hetgeen het effect zeer zal verhoogen. De ingezetenen van de stra ten en grachten, waarlangs de stoet trekt, zullen, naar wij vertrouwen, door het aan brengen van verlichtingen of bengaalsch vuur meewerken, lot een prachtig schouw spel. De Leidsche C.J.M.V.-kampen, Men schrijft ons: Het is weer voorbijl Een paai' dagen gele den ging de alhreekploeg weer naar het mooie kampterrein bij den „Ruigenhoek" boven Noordwijkerhout, en streek er de vijf lenten, .1. drie slaaptenten, één keukentent en één groote tent. Het C.J.M.V.-kamp is weer voorbij, maar... de herinnering blijft. De herinnering aan drie mooie weken, waarin meer dan zeventig jon gens hun hart hebben opgehaald aan het heerlijke kampleven: een zonnige tijd, voor kampers en leiders onvergetelijk. De C.J.M.V. alhier heeft drie kampweken georganiseerd; nil. twee voor jongens van 13 tot 16 jaar, en één voor 16 jaar en ouder. De deelneming was groot: de jongenskampen waren vol, het kamp voor ouderen goed he mt. Toch doet het aantal geen kamp slagen, ftiaar veeleer de kampgeest; en deze was in alle kampen uitmuntend. Men heeft genoten niet alleen van de wandelingen, fietstochten, Zwempartijen, wedslrijden, kampliederen, enz., maar ook van de avondtoespraken, waarbij inxle stille natuur een diep-ernstig Woord van hart tot hart gesproken werd. Ongetwijfeld heeft de Leidsche C.J.M.V. ook dit jaar weer ('t is thans de derde maal) mot haar kampen een goed werk verricht, en mag zij zich opnieuw verheugen in het en- foousiasme van de jongens en in de volle te vredenheid van de ouders, wat haar aanlei- uig geeft om onvermoeid met dit' werk voort gaan, hm-ervaring vaa het vorige* jaar is in alle opzichten het kamp van dit jaar ten goede gekomen. Moge de Leidsche C.J.M.V. bij voortduring blijven rekenen op de medewerking ên sleun van jongens en ouders allereerst; maar voorts van allen, die met dezen tak van haar ar beid, het kampwerk, sympathiseeren. Mej. A. B. J. Wissel, alhier, is benoemd als onderwijzeres in Den Haag. Naar wij van den directeur van het Telegraafkantoor athier vernemen, is in den Hoofdpost van de Brandweer, Garen- markt No. C een centraat-telefoonpost ge plaatst, waarop alle brandwachts, politie enz. zijn aangesloten. Door 2 hooldaansluüingcn, nrs. 2200 en 1468 is deze post verbonden met het locale telefoonbureel. Zoodra aan den Hoofdpost bekend is waar de brand is, worden van daaruit de be trokken personen opgebeld. Voortaan moet bij brand geen kennis meer worden gegeven aan het leletoonbu- reel, maar verbinding worden aangevraagd met 2200 of 1468. Ook mogen de telefonisten niet meer wor den opgebeld om inlichtingen te .verstrek ken aangaande den brand. Het Leidsche slrijk-ensemble „Euter pe" gaf zijn tweede soirée in ,,'t Poslhof". Nadat de opgewekte Euterpe-marsch van den leider (H. van Zanten Dz.) was ge speeld, opende de heer J. van Rossum du Chattel, met een woord van welkom aan de vele aanwezigen, en merkte op, dat avonden als deze in hoofdzaak dienen om begunstigers te winnen. Hierna volgden eenige goed gespeelde nummers van het ensemble. Toen liet een trio uit hel ensemble, een Trio in D. van Mozart hooren, dat met veel gevoel gespeeld werd. Mej. M. Kessel vergastte de aanwezigen op eenige zangnummers, waarbij zij voel applaus oogsite. Toen nog een vioolsolo van den heer v. Zanten en een quartet, uit het ensemble. Een geanimeerd bal besloot den avond. De dames van het ensemble, (celliste en pianiste) en mej. Kessel werden bloemen aangeboden. Aan den vooravond van ons Konin- ginnefeest is er in onze stad een prachl- gelegenheid om gewijde muziek te beluiste ren. De „Akademisclie Vereinigung Mar burg", een gezelschap van heeren- en da messtudenten der Duilscho universiteit van dien naam, is voornemens a s. Donderdag avond te aclil uur in de Hooglandschc kerk te zingen. Het programma is veelbelovend, heerlijke muziek van Bach, zang, strijk kwartet en orgel; men zie de advertentie. Het koor zong reeds in de hoofdkerken van Zulfen, Deventer, Arnhem, enz., steeds voor ovepvolle kerken, ,cn de, beoordeelingen luid den zeer gunstig. En nu nog de achtergrond van alles. Een wanhopig Duilschtand; studenten, die om niet van honger om te komen zich opge ven voor de bergwerken., in vacanlietijd. Maar deze idealisten, die bijv. van Deven ter naar Apeldoorn gewandeld zijn, ten einde reiskosten uit te sparen, hebben het goede doel gekozen van „Sang und Klang". Moge een groote opkomst hun edel stre ven bekronenl De predikanten W. Th. Boissevain en J. Riemens bevelen de Marburgers hartelijk aan in de belangstelling van allen, die gaarne mooi hooren zingen. Ter gelegenheid van liet honderdjarig beslaan van de N V. Sluis' Ochtendvoer, te .Weesperkarspel, wordt door het geheele land vanwege deze N.V. een tocht gemaakt met vijf met groen versierde en met het embleem der honderdjarige vennootschap, alsmede met de zaaknaam voorziene vrachlauto's. Heden was Leiden aan de beurt. Door J. T.' is bij de politie aangifle gedaan van mishandeling, gepleegd in de Morschstraat door S. P. Op de Breestraat werd gistermorgen een 86-jarige man aangereden door een wielrijder, waardoor hij viel en eenige wondjes aan hoofd en hand bekwam. Na bij dr. Seret eenig3zins opgeknapt te zijn, kon de man zijn weg vervolgen Gistermiddag kwam op den Wilte- SingéB mej. B. van W., doordal zij te sterk remde, voorover van haar (iets te vallen, met het gevolg dat zij haar linkerbeen brak. Na door een zusier uit het diaconessenhuis voorloopig verbonden te zijn, werd zij op advies van een dokier van den Eerslen Hulpdienst per brancard naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Tenen de Tabakswet. Gisteren is te Utrecht een vergadering gc-houden van het comité van actie tegen de Tabakswet. Besloten werd een krachtige agitatie op touw ie zetten tegen het huidige banderolle- stelsel. Bij den Minister van Financiën zal een audiëntie worden aangevraagd^ men wil hem verzoeken een voorstel bij do Tweede Kamer aanhangig te maken lot ini trekking van de (hans van kracht zijnde Tabakswet. Bij Kon. besluit is benoemd tot rech ter in de arrondissementsrechtbank te Win schoten mr. C. A. E, Maitland, thans sub-, situut-griffier bij de arrondissementsrecht bank te 's-Gravenliage. Bij Kón. besluit van 11 Augustus fs naast de heeren dr. F. E. Posthuma en G. J. Blink als Rcgeeringsvcrtegenwoordigeg op PRIJS DEZER COURANT: 1 LeTJeïV. B mnl 7, 2.35, g. woeE ZT* 0.Tg^ F Buiten Lelden, fcaar agenten gevestigd zi]ift"V- f>er weeE L Franco- per post 7 2.35 rfi porfoEosfea, o.ciT het in October 1923 te Washington te hou den Internationaal Zuivelcongres, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, aangewe zen dr. A. J. Swaving, te 's-Gravenhage, inspecteur van hel zuivel wezen, hoofd van de afdeeling Zuivelaangelegenheden van de directie van den landbouw. Naar „De Res.bode" verneemt, heeft de heer H. Golijn besloten, niet af te treden als voorzitter-leider Van de anti-revolutio naire partij. Hij zal dit ambt naast zijn mi- .nisterschap blijven vervullen'. De Bond van Ohr. Letterkundige Krin gen in Nederland heeft een zomervergade ring gehouden in de buitenplaats „Bosch beek", te Santpoort. De heer J. van Ham, uit Leiden, gaf een inleiding over Jacob Revius, den Calvinis- tischen dichter der 17de eeuw. De bondsvoorzitter, de lieer A, J. van Dijk, van Amsterdam, hield een causerie over Pol de Moot; de heeren W. A. Smit, uit Haarlem, en M. Bakker, uit Amsterdam droegen vei'zen voor van Jan Luyken, Frans Bastiaanse, Geerten Gossaert, Tótius, Pol de Mont en Gezellc. Op 6 September zal de Koningin ten pateize te Amsterdam ontvangen een depu tatie van het Nederl.-Indische officierskorps die het huldeblijk van dat korps komt aan bieden. Nadat in Indië zich, onder voorzitter schap van generaal Gertli van Wijk, tot dat doel een commissie had gevormd, en uitgemaakt was, waaruit het stoffelijk be wijs van verknochtheid zou beslaan, werd aan de Ncd.-Ind. Officieren-vereeniging verzocht, voor die voorbereiding en uitvoe ring van de plannen in het vaderland zorg te dragen. Het geschenk zal bestaan uit een Gobe lin, 3 bij 4 meier, voorstellende de ontwik keling van Ned.-Indië op het gebied van landbouw, veeteelt, handel, nijverheid cn verkeerswezen, onder bescherming van het Ned.-Indische leger. Daar de vervaardiging van dit werk vele maanden zal eischen, werd besloten, een leekening te laten ma ken, welke een getrouwe voorstelling geelt van wat op de gobelin» zal worden aange bracht, en deze leekening H. M. bij de ju bileumfeesten aan lo bieden. De gobelin wordt gemaakt door do Nederlandsche Kunstweefschool. Dezer dagen is hier te lande aangekomen een leekening van hetgeen de gobelin zal voorstellen. Deze leekening is vervaardigd door den heer J. Z. van Dijck, te Bandoeng, op ongeveer de helft van de grootte. In het midden is een Indisch landschap, gevende een afbeelding van den landbouw, veeteelt, handel, nijverheid en verkeer, aan de eene zijde beschermd door het Nederlandsche militaire elenienl, aan cfe andere zijde door het inheemschc deel der krijgsmacht. In de vier hoeken bevinden zich allegorische voorslellingen van de wijze, waarop het kwade door het goede wordt bestreden, en afbeelding van den strijd, dien ons leger had te voeren. Midden boven de opdracht het ridderkruis der militaire Willemsorde. De deputatie, welke het huldeblijk aan de Koningin zal aanbieden, is samengesteld uit zeven actief dienende officieren, zoo veel mogelijk alle wapens en diensten ver tegenwoordigende cn van alle in Nederland vertoevende rangen, te weten de heeren A. T. H. Winter, majoor van den generalen staf; II. J, Gerrilzen, luit.-kolonel van den geneeskundigen dienst; D. G. Draayer, ma joor der infanterie; C. A. Rijnders, kapitein der infanterie; G. A. Stoppelaar, eerste lui tenant der cavalerie; J. Kooy, eerste luite nant der militaire adminslratie, en W. F. Gerharz, tweede luitenant der genie. Namens de bevolking van de kolonie Cu racao zal de oud-gouverneur mr. Th. I. A. Nuyens^ op Donderdag 6 September aan de Koningin een bloemstuk aanbieden, dat zat voorstellen bet wapen van de West-In dische Compagnie. Hel hoofdbestuur der R.-IC Volkspartij heeft te Amsterdam vergaderd onder voor zitterschap van den heer Beyersbergen van Henegouwen. De voorzitter herinnerde aan het verloop van de laatste verkiezingen en wenschte de lot Raadslid gekozen leden der partij geluk met hun benoeming. De secretaris, de heer J. Kayen, die om gezondheidsredenen wilde bedanken, ver klaarde zich ten slotte bereid aan te blijven, mits men hem de drukke werkzaamheden uit de hand nam. In verband hiermede werd besloten, gen tweeden secretaris te benoemen. Het dagelijksch bestuur werd uitgebreid met iwee leden, zoodat dit thans bestaat uit vijf leden. Op voorstel van den voorzitter der afdee ling Utrecht, den heer W. C. Setteur Jr., zal de partij actie voeren tegen het viootont- werp. Het hoofdbestuur zal te dier zake aan Regeering en Kamer een protest zenden, en in verschillende afdeelingen zullen open- bare 'protestvergaderingen tegen het Vloot- ontwerp gehouden worden. Er werd een commissie samengesteld ter bestudeering van het rapport-Barge, be slaande uit de heeren Beyersbergen van Henegouwen, te Amsterdam, mr. P. Artz, te Tilburg, W. C. Setteur, te Utrecht, De Vries, te Beverwijk, en ICuypers, te Rotterdam. Besprekingen werden gevoerd over de uit gaven van een weekblad, Naar wij vernemen zal, evenals in 1898 ter gelegenheid van de troonsbestij ging der Koningin, door hot Doorluchtig Episcopaat een collectief schrijven tot de geloovigen worden gericht in yerband met het zilveren regeeringsjubileum van H. M. („Centrum"). Gisteren werd de Goudsche land- én tuinbouwtentoonstelling officieel geopend door don Minister Van 'Binnenlan'dsche Za- keA en Landbouw. jhr. Er, Roys de Beeren- brouck, en in tegenwoordigheid o.a". Van den Minister van Oorlog, den heer J. J. O. van Dijk, den Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, baron Swcerts'de Lan- das Wyborgh, den directeur-generaal van Landbouw Van Hoek, en het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw. Allereerst sprak de voorzitter der ten toonstelling, de heer H. N. Valckenier de Greevo; daarna voerden het woord de heer Ulbo J. Mijs, burgemeester van Gouda en de Minister van Binnenlandsche Zaken. Hot orkest speelde het „Wilhelmus". De aanwezigen gingen daarna over tot de be zichtiging van de tentoonstelling en de ter reinen, welke in den zonneschijn een pretti- gen indruk maken. Minister Ruys bezichtigde nog eenige in dustrieën iu de stad, o.a. de Kon. Stearine- Kaarsenfabriek en do plateelbakkerij „Zuid- Holland". Benoemd zijn tot notaris te Oterleek D. ■Kruimel, thans te Medemblilc; te Groenlo P. J. M. G. Wolters, candidaat-notaris te Amersfoort; te Aerdenburg P. G. J. van der .Schrieck, candidaat-notaris en tijdelijk ad junct-inspecteur van de registratie, wonende to Ginneken. Het centraal-comilê van anti-revolu tionaire kiesvereenigingen maakt in „Do Stand." bekend, dat Donderdag 27 en Vrij dag 28 September te Utrecht een vergade ring van het Centralen-Convent zal worden gehouden. In deze vergadering zal in behandeling komen het vraagstuk der sociale verzeke ringen, waarover de heer P. Këulemans', voorzitter van den Raad van Arbeid te Am sterdam, praeadvies heeft uitgebracht. Uit Vlissingen wordt -gemeld De Britsch-Indische prins de Gaekwar van Baroda, die gisteren uit Berlijn naar hier reisde, bleek bij aankomst overleden. Het stoffelijk overschot van den 28-jarigen prins werd voorloopig in do vorstelijke wachtkamer neergelegd. De Gaekwar behoorde tot de invloedrijke vorsten van Britsch-Indië, die in den oorlog van zijn belangstelling voor de Britsch- Indische zaak deed blijken door bijdragen in geld. De thans overleden vorst was Zijn Hoogheid sir Saijaji Rao Gaekwar. Allerlei geruchten omtrent do salaris sen der Rijksambtenaren doen de ronde. Zoo verneemt de „N.R.Crt." nu weer, dat de Regeering op dit oogenblik ten ern- (igste overweegt het p)an om de salarissen van het geheele Rijkspersoneel, onderwij zers inbegrepen, met ingang van I Januari 1924 te verminderen met 20 pet., in dier voege, dat voor het jaar 1924 een bijslag van 10 over het verminderde salaris zal worden toegekend, zoodat vergeleken bij 1923 do achteruitgang in dat jaar 12 zal zijn. Voorts schijnt do Regeering voorne mens te zijn de eerste (Irio jaren geen-perio dieke salarisverhoogingen toe te kennen. Wat het bericht in „Do Res.bode" giste ren door ons vermeld, betreft, dat de Ro- geering voorloopig plannen heeft, cenig be drag te korten op de bestaande pensioenen, leze meng e e n plannen. „De Amblenaar" deelt mede, dat bij 't bestuur van den Centralen Ncderlandschen Ambtenaarsbond bericht is ingekomen, dat de Regeering niet voornemens is terug te komen op de beslissing inzake afschaffing van de vergoeding voor waarneming van een hoogere functie. De Bond zal thans de kwestie in de centrale commissie van overleg aan de orde stellen. i Dr A. R. Kuiper, voorziller van de Doopsgezinde Zendingsvereeniging, maakt bekend dat de Vereeniging nog zes maan den in staat is het salaris der zendelingen in. Ned.-Indië uit te betalen. Wordt niet spoedig door" milde gaven in1 don finan- licelen nood voorzien, dan zat men legen het begin van het volgende jaar den arbeid moeten stopzetten. De gewone audiënties van de Minis ters van Koloniën, van Oorlog, van Water staat en van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zullen deze week niet plaat3 heb ben. Het Mauritshuis in Den Haag is 31 Aug. voor het publiek gesloten, In Den Haagis voorde as. J u b ï- leumfeesten een tapverbod ingevoerd. Zekere L. Verduyn, uitD en Haag die naar Parijs was gegaan, is, toen hij daar aankwam tot de ontdekking gekomen, dat hij beroofd was van zijn porteleuille met eenige biljetten van f 1000 en Fransche en Belgische bankbiljetten. Gistcravondiseenautobus van den dienst BloemhofCoolsingel in de Ilille- laan (e Rotterdam omgeslagen, doordat de chauffeur, die een verkeerd rijdenden wielrij der wilde mijden, te kort uithaalde. Juffrouw L. van H., de eenige passagier, werd aan het hoofd verwond en aan een heup gekneusd. De chauffeur W. van der V. is aan het hoofd cn de conducteur A. L. aan een been verwond De yerwondingen, veroorzaakt door de glas scherven van de gebroken ruiten en den val, zijn door dr. D. J. A. Wolfson verbonden, waarna allen te voet huiswaarts zijn gegaan. De autobus is grootendeels vernield. De fiets rijder bleef onbekend, Engelsch vliegtuig geval len. De Engelsche tweedekker G.E.B.B.Q., Daim ler Aerway, die gistermiddag 4 uur 50 minu ten met zes passagiers uit Amsterdam was vertrokken, nam op het vliegveld aan de Waalhaven te Rotterdam nog een passagier BINNENLAND. Afscheid van de afgetreden Leidschél Raadsleden. De actie tegen de Tabakswet De Goudsche land- en tuinbonw-tentoon« stelling is gisteren officieel geopend. De toestand van Lonis Bouwmeester is ernstig. BUITENLAND. Rijkskanselier Stresemann heeft verklaard niet meer voor dictatoriale maatregelen ta zullen terugschrikken. Behalve de post-, znllen ook de telefoon* en spoorwegtarieven weer aanzienlijk woi* den verhoogd in Dnitschland. De verkiezingen in Ierland heeft niet tot ongeregeldheden geleid. mee. In de start van hier naar Londen, om streeks zes uur, is het vliegtuig gevallen, en lussclien de Waalhaven en het vliegveld te-* recht gekomen. De passagiers, meerendeels Engelsch sprekende personen, zijn ongedeerd gebleven; de bestuurder Pratt is aan beide handen gewond; hij is door dr. E. G. Jansse op het vliegveld verbonden. De tweedekker is zwaar beschadigd en .voor een deel vernield. Tijdens de start nam het vliegtuig een stuk van de om het vliegveld geplaatste schutting mede. Gisternacht heeft mön ge* tracht, door middel van een valsche kwi» tantie een Bankinstelling aan de Zuidblaak, to Rotterdam, op te lichten voor -een be drag van 300 p. st. Vrijdagmorgen had men namens een vleeschhouwersfirma daar ter stede, die bij bedoelde Bank een rekening heeft, opgebeld, en gevraagd, of men een bedrag van 300 p. st. kon laten halen. Na dat hierop bevestigend was geantwoord, meldde zich iemand aan de Bank, die het gevraagde bedrag kwam afhalen. Hij had echter geen kwitantie bij zich en do Bank wilde zonder kwitantie het geld niet afge ven. Men zeido daarom, dab hij eerst de kwitantie moest gaan halen. De kassier van de Bank vertrouwde de zaak echter niet en waarschuwde de politie. Toen do man eeoigen tijd later niet da kwitantie terugkwam, werd hij gearresteerd en naar het politiebureau aan de Pauwen- steeg overgebracht, (ivaar spoedig bleek, dat het vermoeden van den kassier juist was geweest en do kwitantie valsch was. De politie zette haar onderzoek voort en weldra kwam aan het licht, dat men hier met eeai oplichtersbende te doen had. Be halve degene, die de valsche kwitantie had aangeboden, welke P. L. B was genaamd, werd nog een tweetal personen gearres teerd, n.l. L. S. en A. v. I. De laatste is geheel blind en wordt als hoofddader be schouwd. Gebleken is, dat het drietal een groot aantal oplichtingen op zijn geweten heeft. Hiervan zijn verschillende vleesch- houwers, o.a. in do Zomerhofstraat, West Kruiskade on Provenierstraat, het slacht offer. Do oplichters gingen als volgt te werk: Zij belden een slager op en zeiden, dat deze met een collega sprak. Zij vroegen hem dan den naam van zijn leverancier en den prijs van dit artikel, onder het motief^ dat zij ook bij den loven-ancicr wilden koo- pen. Meestal werden hun do gcwenschto mededoelingen gedaan. Op dezelfde wijze vroegen zij dén leverancier van den slager het gewicht van het bestelde vleesch. Zoo doende konden de oplichters een kwitantié samenstellen op naam van den leverancier; wolke dan aan den vleeschhouwer werd aan geboden. In de meesto gevallen werd de kwitantie voldaan, daar eerst na cenigen tijd, wanneer de leverancier de ware kwi tantie presenteerde, de oplichting word ont- Gekt. Toen de kwitanties aan het bureau Pauwenstecg gedeponeerd waren, bleek, dat zij door dezelfde hand waren geschré ven, als do kwitantie van 300 p. st., dia aan de bankinstelling was aangeboden.- Het drietal is in verzekerde bewaring ge steld. Een veertig ingezetenen der gemeente Vaals zijn Zondag, toen zij zich naar Aken wilden begeven om het feest van de aldaar gevestigde Vereeniging van Neder-» landers ter gelegenheid van het Regeerings-f jubileum der Koningin bij te wonen, bij het overschrijden van de grens door Belgische gendarmes aangehouden. Hun passen waren niet meer geldig of niet van een visum van het Duitsch consulaat te Maastricht voorzien, ,,D e M 8 b." deelt mede, dat do uit Htrecht geboortige levensmiddelenhan- delaar De Groot bij Styrum op den weg naar Duisburg, waarheen hij zich begaf in verband met zijn zaken, door twee jonge mannen aangevallen is. Zij hebben hem met messteken aan hoofd en schouders verwond-. Daarna beroofden de beide aanvallers den heer De Groot van een bedrag van f 25.000 en ongeveer 300 millioen mark, alsmede van zijn gouden horloge. Dg daders, die onbeker.d zijn, ontk'.va* men. Waarschijnlijk betreft het hier een degelijk voorbereide poging tot moord van personen, die goed op de hoogte moeten geweest zijn met de zakelijke aangelegen heid van den heer De Groot. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk. „Kanik 'took thuisbezorgd k rij gen?" vroeg mevrouw in een winkel, waar zij iets gekocht had. ,,'t Zal onmogelijk gaan," zei de winkelier, „want m'n rechterhand zit met' een gezwoU len voet."

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1