De Vrouw zonder hart. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 27 Augustus. Tweede Blad. Anno 1923. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. 0. 19470 den heer D. v. d. Eykel, die de vorige week in de Waard onder deze gemeente dood in zijn land werd gevonden. Er was veel be langstelling. Kadat de kist in de groeve was nederge- taten, trad ds. Luteyn naar voren, die den overledene herdacht wegens zijn goede hoe danigheden op burgerlijk en kerkelijk ge^ bied en tevens als notabel en oud-gemeen teraadslid. Spr. bracht naar voren het zoo plotseling heengaan van v. d. E. zonder vooraf een ziekbed te hebben gehad. Spr. herinnerde zich nog den vorigen Za terdag toen men hier op denzelfden plaat3 i een doode ten grave bracht, waarbij o.a. ook deze overledene tegenwoordig was en nu staan wij hier bij zijn graf. Na het zingen van Ps. 89 vers 3 verlieten allen den doodenakker onder diepen indruk. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeester van Rijnsburg en de Raads leden en nog andere personen, waarmede de overledene in connectie stond. SASSENHEIM. Een negentigtal jon gens van het Patronaat zijn met een mo torschuit Zondag een dagje naar „Groenen- daal" geweest. Jammer, dat het weer, dat zich 's middags goed hield, tegen den avond verarmde. Toch is er volop genoten. Uitgaande van de „Vereeniging voor Evangelisatie en Traktaienverspreding in Noord-Holland" hebben twee heeren Zater dagavond hier een straalpredikatie gehouden De belangstelling of nieuwsgierigheid was vrij groot. Voor het examen Fransch L. O. is te Utrecht geslaagd mej. D. v. d. Spiegel, alhier Landbouw-vergadering. Door de afdeeling Oegslgeest en Omstre ken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd een algemeene vergadering gehouden in het „Bruine Paard" alhier. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer Marbus, werden de no tulen gelezen door den secretaris, den heer Slingerland, waarna mededeeling plaats had van de ingekomen stukken, welke in hoofd zaak voor kennisgeving werden aangeno men. Bij de hierop volgende beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering, die op 28 Augustus tijdens de tentoonstelling daar, te Gouda zal gehouden worden, werd ook bo- handeld de circulaire van de afdeeling Lei den, die steun vraagt voor de candidatuur- C. Bakker, welke door deze afdeeling voor het hoofdbestuur in Z.-H. was gesteld. Met algemeene stemmen werd besloten diens verkiezing te helpen bevorderen. Voor afgevaardigde, resp. plaatsvervanger voor die vergadering werden gekozen de hee ren Marbus en Slingerland, de eerste met bijna algemeene stemmen. Door den secretaris werd het financieel verslag uitgebracht van den gehouden land- bouwwinlercursus, te Lisse gegeven en dien van Paarden- en Veekennis te Ilille- gom. Voor den eerste waren de ontvangsten ge weest f 73120, de uitgaven f 732.62 voor- deelig saldo atzoo f 1.58. Voor den laatste f 142 in uitgaaf en ontvangst. De deelnemers van de laatste cursus zul len in de gelegenheid gesteld worden, met hun leeraar, den veearts Kraak, van Lisse, een excursie maken op 6 Sept. naar Den Haag, naar de groote Veetentoonstelling, waarvoor de afdeeling de kosten zal dragen van de toegangsbewijzen. Bij de hierop volgende besprekingen over dezen winter te houden cursussen, werd be sloten een cursus in paarden- of veekennis te houden te Sassenheim, waarvoor deelne mers zich hebben aan te melden vóór 10 September. Gezien de gunstige resultaten te Uillegom, en het groote belang voor veehou ders of toekomstige veehouders voor deze cursus, twijfelt men niet of deze cursus zat spoedig ruim volschreven worden. Ook zal men nog eens trachten een landbouwhuis- houdkundigen cursus op te richten voor vrouwen, wat minstens even nuttig is, als ontwikkeling brengen bij de mannen. Be zwaren voor deelname zijn er niet, want de cursus wordt geleid door een leerares, en de lessen op den dag gegeven. Ook hiervoor is spoedig aangeven zeer gewenscht. De rondvraag bracht de zomertijd weer op het tapijt. Zal in de Alg. Vergadering naar voren gebracht worden. Gevraagd werd naar een vergadering met eens spreker. De voorzitter zou dan prefe- reeren een aanbod, aan te nemen van den heer Tukker, om een lezing te houden over de reeds in Noord-Holland opgerichte ver eeniging ter bestrijding yan tuberculose hij het vee. De gelegenheid .voor niet-leden zal dan bestaan, hierbij tegenwoordig te zijn door introductie door een lid of, en, een matig tg heffen entrée. Met een kort woord voor opwekking tol bezoek aan de Goudsche tentoonstelling opf den Veedag, sloot de voorzitter daarop dg vergadering. VOORSCHOTEN. Burgerl. Stand, Ondertrouwd: H. F. Balfoort, wedr, van A. E. Borsboom, 69 jaar en M. J. C, Leo, 53 jaar. Overleden: W. A. Zoetemelk, 2 mnd, Levenloos aangegeven kind van M. Zon» neveld en M. Ravensbergen. De burgerwacht onzer gemeente heeft op de nationale schietwedstrijden der Wan senaarsche Politie-schietvereeniging te Was senaar 4 prijzen gewonnen. Korpswedstrijd Burgerwacht Marga met 272 punten, 4e prijskorpswedstrijd met buks, 2e prijs personeele baan, R. v. Mul- ligen, 16e prijsvrije baan, C. v. d. Gicssea 16e prijs. Zondag 2 September a.s. zullen de avonddiensten in de Ned.-Herv. Kerk weel aanvangen. Tijdens de pluimveelenloonslelling al hier, zal de postduivenvereeniging „De Zwa luw" alhier, een wedvlucht houden met duiven van de tentoonstelling. Deze zullen op de tentoonstelling worden ingekorfd, en verzonden, vermoedelijk naar Maastricht, daar den anderen dag worden losgelaten en na aankomst te Voorschoten weer naar dg tentoonstelling worden gebracht. Hiervoot zijn verschillende prijzen beschikbaar ge steld. i WARMOND. Het reclame- en adver tentieboekje, waarin de regeling van dg Oranjefeesten wordt vermeld, is thans ver schenen. Op 4 September zal een gecostumeerdg kinderoptocht plaats hebben, waarin 17, groepen van kinderen, waarvan in één groeR zelfs 143 kinderen. Er komen heel aardigg groepen in voor, en nog een mooie praal wagen. In den namiddag van dien dag zul ten er kinderspelen plaats hebben. 5 Sept, is er een belangrijke harddraverij van gere gistreerde paarden. 6 Sept. zijn er de volks spelen, ringrijderij en de tractatie der kin deren op de school. Alles wordt opgeluisterd door muziek, fanfare of harmonie, en verschillende amu sementen zullen ter aanvulling aanwezig zijn. Het beloofd werkelijk aardig te worden WASSENAAR. Burgerlijke Stand- Geboren Antonia Anna, d. v. L. Th. A- Bellekem en A. M. de Greet- Johan Frits, z. v. J. F. Verhoeven en P. j. Zonuevijlle. Overleden: Johanna Maria Kneppelhout, van Sterkenburg, wed. van Jhr. Mr. G. J, Th. Beelaerts van Blokland, 71 j. De Raad dezer gemeente vergader# Woensdag a.s. des morgna te 9% ure. Op den Oostdenkerweg sloeg Zaterdag een paard van den landbouwer N. op hol- Het beest rende voort en werd tenslotte in de Pan gegrepen. Een zoon van den heet Nf. viel van den wagen en werd bewusteloos opgenomen. Dr. de Haas verleende de eer ste hulp. Zondagmiddag ontstond door vonken; uit een locomotief brand in een dennen bosch aan do Nieuwe laan. Het gelukte nogal spoedig het vuur to stuiten. De brand weer, die gealarmeerd was, behoefdo geep dienst te doen. ZOETERWOUDE. Heden- (Maandag avond) vergadert de gemeenteraad om 6 uur Op de agenda slaat o m. vermeld Vaststel ling eener nieuwe schoolgeldregeling eii vaststelling verordening op de heffing eener progressieve plaatselijke inkomstenbelasting De heer C. Berg heeft met Ingang van 1 October a.s. eervol ontslag gevraagd als gemeenle-nachtwaker. Op genoemden da tum zal het 25 jaar geleden zijn, dat hij deze functie aanvaardde. iLPHEN. Burgerl ij ke Stand, rallen: J. Boesvelt, geb. de Pater, d."; Verkerk, geb. van Eek, d.A. Lagerwejj b, van Leeuwen, d.M. van Buuren geb. sthoek, z.M. van Berkum, geb. Blom- utein, d.J. van Muijen geb. den Ouden, G. C. van Leeuwen geb. den Boer, z. 1 Koren geb. Janszen, d.W- Hoop geb. iegman, z.S. van Dijk geb. Verboom, renl. z. OverledenJ. M. van den Bosch, jd. 3 ld.; M. Th. E. Ponsioen, wed. B. Je auw 79 j., overleden te Krommenie; Th. Suikerland, echtg. van J. Moons, 71 j. Gehuwd: C. Verhorst, jm. 26 j. en S. itelaan, jd. 22 j.A. Ilenburg, jm. 29 en M. Groot jd. 27 j. Ds. N. G. Veldhoen, Ned.-Herv. predi- mt alhier, heeft een beroep ontvangen 1 ui de Ned.-Herv. Gemeente te Scharne- lutum (Fr.) Gistermorgen kwam zekere v. d. W. it zijn paard uit de Burgem. Bloemstraat en het schichtige dier bij de firma N. O. d. B. door de etalageruit sprong, \jaar het stuurlijk groote schade aanrichtte. Ware :t niet, dat de firma een groot aantal pop- in rijk was, had het dier zeker nog een mdgang door den winkel gedaan. Het moet chter van deze gedaanten geschrokken zijn snt het bleef plotseling half in de etalage, alf in den winkel, stokstijf staan. Het paard ekwam geen ernstige verwondingen. Een vriendschappelijke ontmoeting isschen de voetbalvereenigingen Water- laafsmeer I en Alphen I op het terrein van iitslgenoemde gespeeld, gaf als uitslag een slijk spel (33.) TER AAR. Geboren: Joannes Gijsbertus, v. G. D. Verhoef en A. M. A. Evers; una Catharina Petronella, d. v. 5V. J- kerboom en J C. Kuijsten; Adrianus, z. G. Stof en Th. J. Zwanenburg; Antonia, v. A. de Rijk en M. Heemskerk. HAARLEMMERMEER. De Witte-Kruis Keek. Omtrent het groote Witte Kruisfeest at te Aalsmeer deze week wordt gehouden de sympathie heeft van alle Aalsmeer- icho ingezetenen, werd ons het volgende medegedeeld: De vereeniging „Het Witte Kruis", afdee- ing Aalsmeer, werd opgericht 5 Oct. 1892. Jaar ledental bedraagt 1322. Het bestuur be- plaat thans uit de heeren W. Snethlage, voor- Bitter; M. Root, waarn. secretaris-penning meester; H. G. BarthelE. J. F. Bon, Pastoor Dievenbach; P. Kaptein; J. Kastelein en D. Spaargaren Czn. De vereeniging „Wijkverpleging", onder- ifdeeling van „Het Witte Kruis" werd opge- ieht 24 April 1914. Aantal leden ongeveer 100. Bestuursleden zijn: mej. Ag. Keessen, roorzitster; mevr. Barthel—van Zurk, pen- oingmeesteresse; mevr. de Vriesvan Ma nen, secretaresse; B. Broeckmans; mevrouw Êveleens—Baarse; mevr. Pistorius—Berg hoef; J. Verdegaal en de wijkverpleegster zuster Roobol. Het hoofdcomilé voor de stichting van een wijkgebouw te Aalsmeer, bestaat uit: W. Snethlage, voorz.; A. Barendse, seer.; M. Root', penningmeester; mevr. Barthelvan Zurk; mej. Ag. Keessen en mevr. de Vries yan Manen. Verder zijn er: sub-comité voor de vrijwillige bijdragen; sub-comité voor bij dragen van vercenigingen, instellingen en genootschappen en sub-comité voor de Witte Ëruis-week. De volgende vereenigingen hebben welwil lend hare medewerking toegezegd: Aals meers Fanfarekorps; Aalsmeers Harmonie; Fanfarekorps „Uiterweg", Mandolineclub „Con forza Avanti"; Aalsmeers Koorvereeni- ging; Arbeiderszangvereeniging „Kunst en Strijd", Chr. zangvereeniging „Halleluja" zangvereen. „De Kleine Stem"; Voetbalver. „Aalsmeer"; gymnastiekvereniging „Olym pic"; gymnastiekvereen. „Aalsmeer"; water- sportverceniging „Westpias"; afd. Aalsmeer der N. M. v. T. en PI. en de Ned. vereen, tot afsch. van alcoh. dranken. Onder den rook van Amsterdam, aan een overblijfsel Van het voormalig Haarlemmer- Oorspronkelijke Holl. detective-i nman. Door R. J. BRANDENBURG. ^Schrijver yan „Het doodend Zwijgen"). (Nadruk verboden). &0) Het was een ïnelanoholieko walse£ klonk teleurstelling in en een beetje verbit tering, als bad de oomponist op den mor gen, dat bij de muziek voor bet eerst op lijn vleugel speelde, bet eerste zilveren ï&ar in zijn zwarte kunstenaars-lokken ontSekt. En de trommel sloeg doffe roffeltjes, als de regen op de zinken tafeltjes in een ver laten café-tuin. Maar dan juichten plotseling de klan ken; sprongen als op vlugge dansvoeten Van dé verhoeging ai naar beneden. Her dacht de componist de avonden, dat hij ge keken bad in de donkere, als verre oogen Tan een geliefde vrouw? 't Was lof in den ïütn de zon nu scheen en de vogels vroolijk kwinkeleerden en de paartjes kwamen binnengeslenterd, terwijl bet parelend la chen va«i de meisjes opklonk. Het was een wonderlijke walsl Daar ging bet lioht uit. Het gebeele cir cus was een ©ogenblik in bet donker ge huld. Het stemmengezoem verstomde, het Publiek wachtte fnet ingehouden adem. Een bundel Wit licht schoot neer pp 'dè £&od-fluwe>elen portièreö, die door onzicht- harp banden vanéén ge-schoven Wérden. meer, ligt idyllisch het bloemendorp Aals meer. Reeds vroegtijdig genoemd in de analen der geschiedenis, leggen de tegenwoordige toestanden, ondanks de vervlakking die als overal het moderne verkeer teweeg- brachct, nog vaak getuigenis af van de eigenaardige op zich zelf staande ontwik keling, die deze streek in den loop der lij den meemaakte. Gehechtheid aan oude zeden, groot ge voel van saamhoorigheid van verschillen de deelen van het dorp, sobere levenswijze met taaie werkracht, ziedaar een paar eigenschappen, die nog vaak te conslatee- ren vallen, soms nadeelig werken, maar in haar goede zijde tot uiting komen door eendrachtig samenwerken naar buiten. Die vruchtbare samenwerking deed groo te dingen lot stand komen op het gebied van tuinbouwtentoonstellingen in binnen- en buitenland, voorts op liet terrein van 't vak- sociale- en economische leven, zoo dat niet zelden in tuinbouwkringen in den lande, Aalsmeer als voorbeeld wordt ge steld van hechte organisatie. Zoo staat ook than3 weder een dergelijke daad volbracht te worden! De velé hierboven genoemde vereenigin gen mogen daarvan reeds een bewijs zijn, maar nog grootscher komt die eendrachtige toewijding tot uiting door het opofferende werk der tallooze on genoemden. Velen hebben inderdaad reeds met veel toewijding en sympathie hunne krachten ingespannen tot bereiking van het doel: „de slichting van een wijkgebouw te Aals meer". De voor het beoogde doel bij de ingezete nen gehouden inzameling van gelden lever de bevredigende resultaten op. De op brengst zal echter slechts voor een gedeel te toereikend zijn om de stichtingskoslen te bestrijden, zoodat met groote instemming het denkbeeld werd geopperd om aan de feestelijkheden een Weldadigheidsbazar te verbinden, die gehouden wordt in het ge bouw der coöperatieve vereen. Aalsmeer- sche veiling (afdeeling potplanten). Voor dezen Bazar is de animo bijzonder groot. Met de vele kramen, tenten, stalletjes enz. op velerlei gebied, is een mooi, aantrekke lijk geheel verkregen, dat den personen, die er avond aan avond hard aan gewerkt heb ben, alle eer aandoet. Er is met veel genoe gen en in een prettige stemming getimmerd, geschilderd en groen gemaakt, dat het een lust was om te zien. Hieruit bleek reeds op ondubbelzinnige wijze, dat het doel, dat Wijkverpleging en Witte Kruis zich stellen ten zeerste gewaardeerd wordt. De vele inzendingen handwerken enz., die uitmunten door fijna afwerking en kost bare grondstoffen, zien er in een woord schitterend uit en overtreffen dan ook verre de verwachting. De deelname aan het bloe mencorso zal ook zóó groot zijn, dat het inderdaad een bloemenfeest belooft te wor- dne, waarmede de naam van Aalsmeer op bloemengebied zal worden hooggehouden. Voor dit veelbelovend nummer, dat veel schoons uit het land der Orchïdcën en Flo ra's te zien zal geven, worden honderden personen van buiten Aalsmeer verwacht. Aan het corso zullen deelnemen: Aals meers Koorvereeniging"; Gymnastiekver eeniging „Aalsmeer" en „Voetbalclub V. V. A.", terwijl ook een 4-tal auto's werd ingeschreven en het aantal persoonlijke in schrijvingen vrij groot is. Hedenmiddag te 2 uur werden in het ge bouw der coöperatieve vereen, centrale Aalsmeersche veiling de feestelijkheden, die bij gunstig weder ongetwijfeld uitmun tend zullen slagen, onder groote belang stelling geopend, waarna de verschillende stands in oogenschouw werden genomen en genoten werd van de goede muziek van Aalsmeer's Fanfarekorps. Moge 't comié verder in alle opzichten succes hebben! Zooals elders, geldt ook hier het aloude „Eendracht maakt macht". Te Zwanenburg heeft in een café lus- schen onder den invloed van sterken drank verkeerende personen een ernstige vecht partij plaats gehad, waarbij W. M. zoo on hebbelijk optrad, dat de politie zich genood zaakt zag hem in het arrestantenlokaal te Halfweg op te sluiten. Dit ging echter mede ook al omdat burgers uit Zwanen burg hem wilden bevrijden met hevig verzet gepaard. Tegen M. werd proces-ver- Milly Raven weid zichtbaar. Zij was stralend echoon. Het zwarto tricot omsloot haaT slanke figuurdo fraai gevormde beenen; haar voeten waren gestoken in zwarte lakschoentjes. Verblindend wit staken armen, hals en schouders af tegen dat zwarte omhulsel. Ditmaal droeg Milly geen enkel versier sel. En zij was nog mooier dan den eersten keer, dat ik haar had geziennog triom fantelijker. Zij geleek meer dan ooit op een Carmen, met haar wilden, kroezigen haardos, haar oogen, die fonkelden als gitten, en haar bloeiendén mond, verlokkend rood on voohtlg. Zij breidde haar armen uit naar het publiek; haar armen, die waren als leven de witte elangen, en zij 6cheen in één be-1 wegleg de duizenden toeschouwers te wil len omhelzen in dén doodelijke omknelling. Do menschen applaudisseerden als dol. Nu glimlachte zij. Triomfantelijk, met in haar groote, donkere oogen glanzen van genot om die geweldige huldiging. Het publiek scheen do); men schreeuw de, klapte, stamptehet was een leven, Waarin de walsmuziek even verdronk. Bloemen vielen aan Milly's voeten neer. Met een bevallige beweging raapte zij een theeroos op en 6tak deze in haar kapsel. Dan glimlachte zij weer en het was glimlach van een onschuldig Knd; vaü éeif meisje, dat blij is. Zij had nu niets geraffineerds; h^ar ge laat had een zachte uitdrukking aangénO-> men; in de oogen-lichtte niet meer de iquetterie; de mond scheen kleiner te zijn geworden, lokte niet meer. Daar daalde de zilvereD stang van de baal opgemaakt wegens mishandeling van de echtgenoote van den caféhouder, ver nieling, verzet en beleediging. Zaterdagavond sloeg van een in de Ringvaart nabij den Spaarnwouderweg pas- seerende zeilschuit door een windvlaag plotseling het fokzeil om, met het gevolg, dat de schipper hierdoor werd getroffen en overboord sloeg. De man wist zich met moeite zelf te redden door zich aan de roeiboot vast te grijpen. Met een lichte wond aan het hoofd, een nat pak en den schrik kwam hij er af. Zaterdag wilde een chauffeur op den Kruisweg alhier den auto-motor in werking stellen. Doordat de rem niet was vastgezet, reed de auto onverwacht achteruit en de wegsloot in. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Met eenige moeite slaagde men er spoedig in het eenigszins beschadigde motorrijtuig weer op den wal te krijgen. HILLEGOM. De loting voor den dienst plicht lichting 1924 wordt hier gehouden op Dinsdag 4 Sept. voormiddags 9 uur in 't Oude Raadshuis. Burgerl ij ken Stand. G e- t r o u w d: B. v. d. Heisteeg en A, M. Salman. P. "Walter en W. B. Degenaars. B. van El en A. H. Aeilkema. Bevallen: C. Ruigrokvan der Hulst z. A. A. van BeekBakker, d. Overled e n: M. v. d. Bent wed. L. Huisman, 66 jaar. W. GroenendijkVan der Ossen, 82 jaar. P. v. d. Laan m. 8 maanden. KATWIJK-AAN-ZEE. Eenige dagen ge leden is alhier een rijwiel onbeheerd gevon den, wat nog niet is afgehaald. Zeker heeft de eigenaar er geen groot gebrek aan. Het is zeker niet overbodig, om er op te wijzen, dat ten spoedigste de opgaven worden ingezonden van de namen van hen, die alhier lijdelijk vertoeven. Naar wij ver nomen, zal spoedig de contróle beginnen, dus men haast zich met de opgave aan het Politiebureau. Aan onaangenaamheden heeft men niets. Van de trawlvisscherij kwamen Zater dag te IJmuiden aan de markt de loggers K.W. 15 met f393 K.W. 17 met f105; ÏC.W. 44 met f598 K.W. 35 met f201 KW. 46 met f 409 K.W. 89 met f 534 K.W. 86 met f 267 K.W. 49 met f 250 K.W. 144 met f 305 K.W. 20 met f 327 K.W. 143 met f239 K.W. 170 met f310 K.W. 110 met f253 K.W. 147 met f330 K.W. 53 met f355 K.W. 92 met f352 K.W. 87 met f545 en K.W. 48 met f311 be somming, en van de haringvisscherij de logger K.W. 102 met 30 last pekelharing. NOORDWIJKERHOUT. - Bij het aan slaand jubileumfeest zal een ringrijderij met versierde tilbury's weer een van de hoofd punten van het feestprogramma zijn. Ook zal een winkel-étalage-wedstrijd gehóuden worden. De Gez. van Rooyen, beiden onderwij zeres aan de R.-K. H. Jozef School, hebben eervol ontslag verkregen, wegens het aan nemen van den sluier. In de Zilk zal een nieuw huizen-com- plcx gebouwd worden van 45 woningen, on der een Haarlemsch architect. OEGSTGEEST. Hoe gevaarlijk het is een rijwiel buiten te laten slaaD, ondervond Zaterdag de heer II. in de Deutzslraat. Des middags builen gezet voor het huis, was het des avonds tien uur verdwenen. Men zij dus weer op zijn hoede, want er zijn altijd nog menschen, die op een, goed karretje loeren. Misleid door het scherpe licht van een auto, reed gisteravond een dame uit Sassen heim met een kind achter op haar rijwiel tegen de liooge rails bij de Kanaalbrug, waardoor zij kwam te vallen en zich erg aan haar been bezeerde. liet kind bekwam liierbij een flinke hoofdwond en eenige lichte schaafwonden. De loting voor de Militie zal voor deze gemeente plaats hebben op Vrijdag 7 Sep tember des r middags te halftwee, in de Stadsgehoorzaal te Leidon. RIJNSBURG. Zaterdagnamiddag werd op de begraafplaats der Ned.-Herv. Gem. ter aarde besteld het stoffelijk overschot van trapéze naar beneden. Milly ging er op zit ten als op een schommel, hield met haar handen de koorden vast, sloeg do beenen over elkaar. Zoo liet zij zioh optrekken tot in den nok van het circus en begon daar in do wisse lende lichtbundels, nu rood, dan blauw, dan groen, geel, wit, haar eerste nummer. Zij leek een boozc geest, die daar hoog boven de menschen zweefde; zij kronkelce en draaide haar lenig liohaam om de zil veren stang, zij scheen aan die stang vast geklonken te zijn als Promotheus aan de rots. De fijne spierbundels op armen, bee nen en rug kon men zien. zwellen en afne men; het was of de spieren ademden. Haar borst rees en daalde, als was zij een zee, welke daar binneh haar golven voort stuwde. Ja, deze vrouw was als de zee. Zij trok aan, zooals de ze© de stoutmoe dige lieden aantrekt, die de wereld gezien willen hebben alvorens te sterven; zij kon liefelijk zijn, zij kon er uitzien onschuldig, kinderlijk, ongevaarlijk, zooals de zee op een warmen zomerdag, als geen windje het wa ter doet rimpelen en dit als een zilveren schaaal ligt binnen don rand van goudetf duinen Maar ook konden haar oogen raad selachtig lichten, als Verborg zij in zich onuitputbare bronnen van genieting, als was rij 'de beker, waaruit die man, die &macht naar liefde, paar hartelust kan drinken 2oo de «ge, wanneèf kie ton, ten ónder gegaan, nog haar laatste stralen uit giet oVer 'de golven $n ÓVer de donkerende Oneindig VertS Waterett gouden rè flex en öehichtfgen'. Sn Jfilly kon yreeöelijk rijn, hooghartig .en toch katachgg./ wowóH p lis tig. Zij kon verraderlijk zijn en gemeen, zooals de zee, dio plotseling oprijst in toorn en haar watermassa's beukend op de schepen werpt en ze als met een reuzen- yuisfc in de diepte duwt. Milly kon haten, doodelijk haten en dan koelbloedig vernie len het voorwerp van dien haat. Zij was een vrouw zonder karakter, want zij had duizend karakters. Nu zat zij uit te rusten op haar stang als een moegevlogen vogeltje, en koester- do zich in het heldere licht. Kalm krijtte zij haar handpalmen, wreef haar handen tegen elkaa«r en terwijl zij zich met één hand vasthield, gaf zij met de andere klei ne, liefkoozende tikjes tegen haar kapsel, zoaals een vrouw doet, die, voordat haar gasten binnenkomen, nog even in den spie gel kijkt. Dan ving zij haar tweede reeks toeren aan. Met één hand aan de zilveren stang, kronkelde zij zich als een vreemde, beweeg lijke zeester. Aldoor lachte zij, haar roode lippen spleten vaneen als het vleesch van een te rijpe vrucht, die in het zonlicht openbarst, en haar witte, regelmatige tandjes werden zichtbaar als een kostbare kern. Éen blosje dekte haar wangen, maakte haar betooverend van jeugdige lieftallig heid, «oo hoog boVen ons, in het felle licht, waarin zij zich bewoog als in éen bassin, leëK zij klein nog; een kind; een meisje, nauw volwassen De zware haardos scheen soms het hoofd 'achterover te rukkenhaar hals en borst, geheven in den lichtstroom, geleek dan glanzend ivoor, gevat in ebbenhout. De muziek ging over in een opwindende Caripten-fantasiede klanken warea prik kelend als champagne en schenen het bloed 6neller te doen vloeien in de aderen vaa Milly Ravenin haar oogen gloeide het. Deze muziek was Milly Raven zelf, was een schildering van haar karakter, een weer-« spiegeling van wat er omging in haar go- moed. Zij voerde haar bewegingen nu sneller uiü dan voorheen, maar met even groote zeker beid en elegantie. Ik begon het warm te krijgen, de over gang van de avondlucht in de benauwende atmosfeer van het circus was dan ook groot, en ik gooide mijn mantel los. Het pikante, wispelturige lied, dat Car men bij haar opkomst zingt, klonk door da ruimte. Ja, Milly Raven was een vrouw zonder hart. Had zij De Weerden niet in haar netten verstrikt, had zij hem geen liefde gehuicheld tn had zij hem niet gedood, hadden haar slanke vingers misschien niet zijn hals dichtgekneld? Slechts geldzucht had haar handelingen geleidzij was een, die verblind is door de gele schittering van het goud. Niet ter wille van het goud, v/ant vrekkig was zij zeker niet, zij wa» integendeel iemand, die met volle handen het geld om zich zou heenstrooien; maar! ter wille van het genot, dat men zich voor geld kan verschaffen. Genietingen joeg Milly na; zij vond hef een genot zich uit te leven, do dagen aan een te rijen als een ketting van roode ro zen. Milly had haar tweede nummer beëindigd en zat op de stang uit to rusten. De toe schouwers applaudisèerden nog aldoor* steeds krachtiger. (Wordt vervolgd).;

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5