Lederhandel „DE OSSEKOP" AGENDA VAN DE WEEK. verzoolt Heereosclioenen a f 1.75 m. hakken 1.95 - Damesschoenen h f 1.30 m. hakken 1.50 Prima Zooileder) 1e klas afwerking! BUITENLAND. I Woensdag. „Oud-Poelgeest" Zangersdag van don Ring Leiden en Omstr. van Chr. Gem. Zang- yercenigingen. 2 uur. „Patrimonium" Broeder Boas. 8 uur. 1 Dagelijks: .Apollo-theater", Oranjegracht 10—42: Voorstellingen te 8 uur. 'a Woensdags en 's Zaterdags matinées te ft en te 5 nar. „Casino-bioscoop'4, Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 1 tot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „Luxor-Theater", StationswegBioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te B uur. Rondvaart over de Meren, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en 's Zondags halléén van de Zijlpoort. .Do apotheek van „Hulp der "Menscli- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekentonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Augustus tot en met Zondag 2 September waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijtg jVischmarkt 8, te). 552. RECLAME. - B.C'. J .v OMMEREN i-nflOEtf "Ter\29l Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs ie behandelen I ^blijft nog sfeeds van kracM 470 In den afgeloopcn nacht was de pols van den patiënt rustig. Echter kon men, ook met het oog op den hoogen leeftijd van den paliënt, omtrent het verdere verloop voor alsnog weinig mededeelen. De beide zoons van den heer Bouwmeester, Louis Jr. en Raaf, die zeer onder den indruk van het ongeval 'waren, hebben den nacht jn de Ziekenverpleging doorgebracht. Tengevolge van een storing in hel electrisch blok van het seinhuis te Haar lem, waardoor geen enkele wissel kon wor den aangezet, heeft hel gehecle spoorwegver keer in het net, waarin Haarlem ligt, Zater dagavond van 8 tot 8 uur 40 stilgestaan. De reizigers van Den Haag naar Rotterdam en Breda moesten per eleclrischen trein naar het station Hofplein. Op hel station Delltsche Poort stond een extra-trein voor Breda ge reed. Gisternacht is de rijwiel- wcrkplaals van den heer T. Alberts, te Weesp, uitgebrand. Vier motorrijwielen kregen veel schade. Een atelier van den schilder Tb. Posthuma bleet niet gespaard. O.m. is een origineel van Albert Hahn ver loren gegaan. De oorzaak van den brand is niet bekend. Een werkman van de am- moniakfabriek tc Wcesperkarspel zag Za terdagavond, dat er vlammen sloegen uit den hooiberg op het erf van den veehouder G. Snoek, aan den Stammerdijk. Hij snelde naar de boerderij en wekte het gezin, dat reeds sliep. De politic werd ook gewaar schuwd en weldra was de spuit van de Geinbrug aanwezig. Om circa één uur 's nachts was de berg een vuurkolom. Aan hlusschen van dit vuur viel niet te denken. Met haken en vorken werd de berg uiteen gehaald. Er was 76000 kilo hooi in den berg, Zaterdagochtend had een opperbrand- meester den berg nog gepeild. De schade wordt door verzekering gedekt. De politie te Deventer heelt daar een 23-jarigen werkloozen siga renmaker aangehouden, die zich in vrou- wenkleeren had gesloken, om te probeeren als werkster aan den kost te komen. Onder grootcn toeloop van nieuwsgierigen werd hij naar het politiebureau gebracht; na in andere kleeren te zijn gesloken, werd bij weer losgelaten. Dij de manoeuvres in de omgeving van Bergen-op-Zoom is de eerste luitenant der inlantdrie J. Haltirrk van zijn paard geslagen en op de straat terecht ge- komen. Bewusteloos en aan. hel gelaat ver wond werd de ollieier door cemge verple gers uit het krankzinnigengesticht „Vrede rust" daar binnen gedragen en voorloopig verbonden. Nadat hij tol bewustzijn was ge komen, is hij naar het ziekenhuis te Bergen- op-Zoom overgebracht. Naar omstandighe den is de toestand van den oliicier vrij goed Op de Grintgroeve aan den Schaesbergerwcg, zoj> wordt uit Heer- Jen gemeld, waren Zaterdag kinderen aan jiet spelen, toen er een instorting plaats vond. Twee kinderen werden onder het zand bedolven. Toegesnelde hulp kon één ilcr kinderen tijdig redden, doch hel andere Vind, hel 6-jarig dochtertje van den heer G., te Sehacsberg, werd dood te Toorscbiin gebracht De moordaanslag in een brein bij SehüUorf. Men meldt uit Olden- zaal, dat de heer Ruben is overleden. De toe stand van mevrouw en het dochtertje is zorglijk. Het stilleven. Schil- der. „Vannacht is bij me ingebroken. En wat 't ergste is, ik was juist met een stil leven bezig." Vriend: „Hebben ze dat gestolen?" Schilder: „O nee.' Maar de modellen. Twee hammeD, een patrijs, ananas en een .worst" J - - - - RECLAME. DONKERSTEEG 5 474 DE ALGEMEENE TOESTAND. Wij verkeeren op het oogenblik in een korte periode, waarin men zich hoofdzake lijk bezig houdt met nabeschouwingen over de groote rede van Stresemann, tegen wiens dictoriale plannen steeds grooter op positie Ontstaat in Duitschland, en met toe- komstdroomen, betreffende de Belgische nota, welke heden te Londen zal worden overhandigd, en vermoedelijk morgen ge publiceerd. Belangrijke gebeurtenissen spe len zich overigens momenteel niet ai. Zooals wij al zeiden heeft de redo van Stresemann de verdienste dat er een mini mum-program in wordt ontvouwd, iets waarvan de redevoeringen van Cuno voort durend gespeend bleven, en het is dan ook begrijpelijk dat de wereldpers over het al gemeen nog al tevreden is. In Duitschland zelf wordt de rede als vredelievend be schouwd. De „Vörwarls" wijst er op, dat de rede voeringen van Stresemann en llilferding een geheel vormen. De bedoeling van de regeering is in beide redevoeringen duide lijk naar voren gekomen. Het geldt te be- wijzeD, dat de ineenstorting van Duitsch land nog niet gekomen is en dat er krach tige middelen bestaan, deze ineenstorting te voorkomen. In dien de Duilsche regeering voortgaat op den thans ingeslagen weg, kan zij op volledige steun van de sociaal-democrali- sche partij rekenen. Het „Berliner Tageblatt" schrijft, dal de rede van Stresemann het bewijs levert, flat het der regeering ernst is met een grondige verbetering van den ongunsligen economi- schen toestand, waarin Duitschland is ge raakt. Bovendien, zegt het blad, zal -Frank rijk in de rede van Stresemann stellig de noodige gegevens vinden, met Duitschland tot overeenstemming te komen. In Frankrijk en België legt men in offi- cieele kringen een zekere gereserveerdheid aan den dag, vooral omdat geen enkele toe speling wordt gemaakt over de opheffing van het lijdelijke verzet Wel constateert men echter dat de woorden van Strese- maen geen afwijzing van een verzoeniÊgs- poging bevatten. De „Petit Parisicn" meent, dat Slrése- mann beter heelt gesproken dan zijn voor ganger. Het „Petit Journal" prijst den gematig den toon van Stresemann's redevoering, waarin geen enkel agressief punt is te vin den. De rede is zeer handig vervat voor wie iusschen de regels leest. Er blijkt oen schranderheid bij den spreker uit, die wij bij zijn komst reeds van hem verwacht hebben. Tegelijk is de rede bezield door het levendig verlangen, een oplossing van het herstelprobleem te vinden, waarvan het lot van Duilschland afhangt. Het feit, dat Stresemann den moed gehad heeft, tegenover den handel en de industrie die op het oogenblik de goudmarken in handen hebben, te verklaren dat hij niet schromen zal, deze in beslag te nemen, be wijst, dat hij tot iederen prijs uit den finan- cieelen chaos wil geraken. De „Matin" vraagt zich af, of het wel handig van Stresemann is, om de compta biliteit van de Commissie van Herstel aan te vallen. Door dc C. v. H. van valschhcid te beschuldigen, beticht Stresemann Enge land, Frankrijk, Japan, Italië en België van valschheid, en, niet te vergelen, ook Amerika, dat wel de politiek der C. v. H. kan afkeuren, maar niet haar comptabili teit, waaraan het zelf deelneemt. Maar aldus eindigt het blad indien de leve ranties van Duitschland, b.v. aan schepen, eens onderschat mochten zijn, dan zouden Bathou c.s. er stellig prijs op stellen, die fout te veranderen, en de raming met de strikte waarheid in overeenstemming te brongen. In Engeland hcerseht de meening, dat de redevoering van Stresemann een klaar hs- sef toonde van de moeilijkheden van den toestand. De „Times" ontleedt in een hooldarlikel de rede nauwkeurig maar overigens wordt zij weinig besproken. Dc „Times" merkt op, dat het feit dat Stresemann in staal is zijn woor den te kiezen en te spreken op een koelen, zakelrjken toon wel eens gevolg zou kunnen zijn van het plotseling zich rekenschap geven door alle klassen in Duitschland van dc drin gende noodzakelijkheid van een of andere afdoende regeling gebaseerd op hel gezond verstand. Wanneer dal zoo is hebben dc woorden van den kanselier, naar het blad meent, veel meer dan een vormelijke of persoonlijke be- teekenis. Inzake het herstel merkt de „Times" op, dat Stresemann, hoewel hij zijn argu menten kracht' bijzette door te verwijzen naar de laatste Engelsche nota, toch de deur voor de mogelijkheid van onderhandelingen met Frankrijk niet heeft gesloten en hij releveer de het feit, dat Poincaré in zijn rede te Char- leville van verleden Zondag verklaarde te verlangen naar een praktische oplossing. De kanselier stond stil bij Jiet laatste Duilsche aanbod, doch hij overdreel de beteekenis van dat aanbod, liij beschrijft de verborgen mo gelijkheden van de Duitsche industrie, niet alleen als een waarborg maar volgens den Franschen term als ccn productieven waar borg en verklaart dat de regeering het aanbod van een deel der Duilsche industrie als een productief pand voor de nakoming der Duit sche verplichtingen niet een te hooge prijs acht voor de Duitsche vrijheid en souvereini- teit. Alhoewel de rede van den kanselier niet aangeeft, hoever deze aanbieding zou gaan, doet zij toch duidelijk uitkomen, dat zou moeten worden bepaald door praktische on derhandelingen. De „Times" acht het wegla ten van eenige zinspeling op het lijdelijk ver zet van beteekenis cn stempelt dc rede als een bekwame uiting, die klaarblijkelijk ge daan is om Frankrijk te verzoenen cn de on derhandelingen te bevorderen. Als zoodanig kan zij, volgens de „Times", in de huidige crisis een hulpmiddel zijn. Over hel Belgische antwoord, wordt uit Brussel aan de „N. R. Ct." gemeld, dat het 26 bladzijden groot formaat beslaat. De twee hoofdpunten ervan betreffen de prioriteit en de technische uiteenzetting van een herstel plan. In dat plan worden de voorwerpen aan gegeven, die door den staat gemonopoliseerd kunnen worden en belangrijke sommen kun nen opbrengen. Het betreft hier de Duitsche spoorwegen en de steenkool-levering. Verder wordt betoogd, dat een tabaksmonopolie -£50 millioen goudmark per jaar kan opbrengen, het bier 200 millioen, de niet-mousseerende wijn 50 millioen, de mousseerende wijD, de alcohol 600 millioen, de suiker 130 millioen, het zout 70 millioen, de lucifers en sigaren aanstekers 20 millioen, de verlichlingsmidde- len 5 millioen, totaal 1530 millioen goud- mark. Dit cijfer kan nog zeer verhoogd, wan neer de rechten op de steenkool behouden worden en eem aantal nog niet belaste-voor werpen belast worden. Verder wordt betoogd, dat Duilschland gemakkelijk per jaar 20 mil lioen tot steenkool kan leveren, hetgeen naar de prijzen der laatste drie jaar een waarde van 3-iÖ millioen-goud-mark uitmaakt. Dit cijfer v/ordt een minimum genoemd. Van dc verpachting der spoorwegen kan 1000 millioen goudmark verwacht. dJit de bo venvermelde 1530 millioen der monopolen en de 340 mill, der steenkool, komt men tot een jaarlijksche som van 2870 millioen goud mark. Dit cijfer is het' resultaat van een zeer gematigde berekening en het kan eventueel verhoogd worden. Tenslotte zegt dc nota, dat Engeland door een van 14 milliard goud-mark te eischen, den geallieerden een element van beoordeeling verschaft voor de komende gedachten wisselingen. Met de 26 milliard, die Frankrijk eischt, de 5 milliard 200 mil lioen, die België eischt en de schadever goeding aan andere landen te betalen komt men thans tot een minimum van GO milliard goud-mark. Maar er moet toch verstaan worden, dat de prioriteit bij de door Duitsch land op dit bedrag te verrichten stortingen voor de door den oorlog verwoeste streken moet zijn. Het slot van de nota zegt, dat het moge lijk is door besprekingen tot een practische oplossing van het herstel-probleem te komen In het bezette gebied heeft generaal De- goutte 'n verordening uitgevaardigd, krach tens welke het verboden is, postduiven bui ten het bezette gebied te brengen of ze in het bezette gebied in te voeren. Het fokken cn vervoer van postduiven in het Roergebied en het bruggehoofd van Dus- scldorp is slechts op bepaalde voorwaarden "toegestaan. Een andere verordening beveelt het aan plakken op een zichtbare plaats buiten de bankgebouwen en wisselbureaux van de koersen voor het wisselen van Fransch en Belgisch geld in marken. Op overtredingen worden zware straffen gesteld. De bezettingsautoriteiten hebben een be drag van 94 milliard mark in beslag geno men, dat bestemd was voor het uitbetalen van loonen aan lijdelijk verzet plegende spoorwegarbeiders. Te Bockum hebben de Franschen al het geld van de stedelijke spaarbank, ettelijke millioenen, Jn beslag genomen. De leider is gevangen genomen. Te Dusseldorp hebben de Franschen op straat beslag gelegd op 3 milliard, die voor steun aan weduwen en weezen te Obercassel bestemd waren. DUITSCHLAND. De actio, welke den. laatslen tijd wordt gevoerd on> Von Havenstein, den president van de rijksbank tot altreden te bewegen, kan nog steeds niet bogen op eenig succes. Wat men ook eischt in woord ol schrift Von Havenstein trekt er zich blijkbaar bit ter weinig van aan en blijft waar hij is, overtuigd dat zijn politiek de ecnig juiste is geweest en nog is. Hetgeen tot uiting komt in een memorie van hem aan de rijks- regeering, waarin hij zijn finanliëele poli tiek tracht te verdedigen. Het rijkskabinet heeft onmiddellijk dit document onder zocht, maar is, naar verluidt, van mea ning, dat de argumenten van den heer Havenstein niet van dien aard zijn, dal de ministers hun houding ten opzichte van de directie van de rijksbank zouden kunnen wijzigen. De heer Havenstein weigert in- tusschen, de noodige consctpienties uit de houding der regeering te trekken cn vrij willig heen le gaan. Ook in de centrale commissie van dc rijksbank heeft Havcnstcja zijn polilick verdedigd. Hij zeide rekening te zullen hou den met het economische en finantieelen program van de rijksregecring. Spreker wees voorts op de noodzakelijk heid van credieten met bestendige waarde. De rijksbank heeft dergelijke credieten reeds ingevoerd. Ook behandelde de heer Havenstein het vraagstuk van de goudreke ningen en van het goudgiroverkeer. Ilij voegde, er aan toe, dat voor dit verkeer lagere interest dan voor de credieten in pa piermark zou worden bepaald. Spreker pro testeerde tegen alle verwijlen aan hel adres van de rijksbank, die mede verant woordelijk zou zijn voor de daling van de mark en de toenemende ipflatie. De leden van de centrale commissie heb ben ten slotte met algemeene stemmen hun vertrouwen in Havenstein uitgesproken. De beslissing is dus nu aan den Rijks dag, welke vermoedelijk Bijeéh geroepen zal worden, zoodra Slesemann, die te Mün- chen vertoeft, in Berlijn zal zijn terugge keerd. Inmiddels wordt de rijksbank in een kwestie van geheel anderen aard besrok ken. De leiders van het georganiseerde per soneel wenschen namelijk te staken om te protesteeren tegen het feit, dat Grossmann, de leider vaa den Berlijnschen bedrijfsraad ia ontslagen. Gisteren boeit het personeel van de rijksbank in het ganscfie rijk' zïcfi over deze aangelegenheid moeien uitspre ken. Het resultaat van de stemming zal eerst heden bekend zijn. De gedeeltelijk ge publiceerde uitslagen wijzen er op dat de groole meerderheid vóór deze staking i9, De „N. R. Crt." wijst er op, dat als de sta king uitbreekt, de kantoren der rijksbank overal zullen worden gesloten. Bovendien zal dan de rijksbank noodgedwongen haar betalingen staken, wat noodlottige gevolgen voor het economische leven zal hebben. De toestand zou nog worden verscherpt door de slaking van de arbeiders der rijksdruk kerij, die reeds hebben beloofd, zich bij de beweging le zullen aansluiten. Zoo vervalt Duitschland van de eene staking in de andere. Uit Essen wordt ge meld dat de uitsluiting aan de mijnen in het Boergèbied is geëindigd In Maagden burg (district en stad) is men het eens ge worden bij de onderhandelingen in het midden-Duitsche dagbladbedrijf. Men hoopt nu, dat ook in de rest van midden-Duitsch- land de ontslagen op groote schaal op grond van de Maagdenburgsche overeen komst worden ingetrokken. Doch tegenover deze lichte verbetering van den algemeenen toestand kan al dade lijk weer een verslechtering worden ge steld, doordat le Beriijn het tramver keer heden zoo goed als geheel zal worden stilgelegd. Na de reorganisatie zal het aan tal lijnen in de wereldstad nog slechts 35 bedragen. Dat dit tot geweldige opéénho- ping van het verkeer aanleiding zal geven, spreekt van zelf, doch de groote onkosten maakten, beperking noodzakelijk. Steeds hcoger stijgen de prijzen en tarieven. De eene varhooging is een logisch gevolg van de andere. Thans weer wordt gemeld dat den eersten September de postlaiievcn wederom worden verhoogd. Een brief bin nen Duitschland zal dan 75.000 mark, een- briefkaart naar het buitenland 135.000 mark en een brief naar het buitenland 225.000 mark kosten. Een interessant staaltje betreffende de winsten, welke in deze valuta-tijden door sommige zakenmerschen in Duitschland worden gemaakt, wordt vertelt in het Lau- bancr Tageblatt vertelt, door een land eigenaar. Hij schrijft dat hij eenige weken geleden aan een slager te Wuepschendorf een 365 pond wegend varken verkocht voor den marktprijs van 160.000 mark per pond. Hij ontving dus 47.500.000 mark. Den volgenden Zalerdag werd het varkens- vleesch verkocht 480.000 mark per pond, het spek 800.000 mark per pond. Indien men nu rekent, dat bij het slachten 85 pond verloren zijn gegaan, wat zelden gebeurt, dan blijven er nog 280 pond vel, spek en vleesch over. Hiervan zijn onge veer 100 pond vet en spek, en 180 pond vleesch. De 100 pond vet en spek werden dus verkocht voor 100 maal 800.000 mark of 80 millioen mark. Voor de 180 pond vleesch kreeg de slager 180 maal 400.000 mark of 86.400.000 mark, In het geheel ont ving hij dus 166.400.000 mark voor het var ken, waarvoor hij slechts 47.500.000 mark had betaalt. De man verdiende dus op een tijdstip, waarop de mark niét in waarde verminderde, 118.900.000 mark aan een en kel varken. De landeigenaar komt tot de conclusie, dat de vleeschprijzen veel lager konden zijn. Hij zal thans het vleesch thuis laten slachten en het vleesch zelf aan de bevol king te koop aanbieden. FRANKRITK. Alsof lui bevreesd was dat de wereld nog niet weet hoe bij over den toestand in Europa denkt, heeft Poincaré nog eens weer een rede gehouden gisteren bij de onthulling van een monument ter nagedachtenis Van de gevalle nen. Hij verklaarde o.m.: De eigenaardige ramingen, afkomstig van een orgaan zonder officieel karakter (bedoeld is hier: het Institute of Economics le Washington) welke Stresemann in zijn rede aanhaalde, betreffende de Duilsche presta ties, toonen aan, welke eigenaardige resulta ten verkregen zullen worden, indien inter nationale deskundigen zouden worden belast met de vaststelling van de betalingscapaci teit van Duilschland. Ons oordeel dienaan gaande kan niet gewijzigd worden. Na f870- arbeidden wij en gaven wij blijk van onze goede trouw en goeden wil, ten einde ons- bérstel voor te bereiden. Indien de DuilseheTS er niet toe besluiten evenzoo te handelen, zullen wij genoodzaakt zijn de bedreiging ten uitvoer te leggen, welke wij aan hen hebben gericht: Betaalt, of wij blijven. Hij constateerde verder, dat de groote meerderheid van het Amerikaansche volk het volkomen wettig vindt, dat Frankrijk bezit heelt genomen van panden, welke het titans niet wil opgeven tegen ijdele beloften. De beste wijze om geholpen te worden ia, dat men zich zelf helpt Déze overtuiging, zei Poincaré, bracht ons in het Roergebied atte gebeurtenissen, welke aan de bezetting van het Roergebied zijn voorafgegaan en die welke daarop gevolgd zijn, bevestigen, dat wij gelijk hadden. ENGELAND. De republikeinsche partij in Ierland heeft nu baar programma gepubliceerd. Zij- wenseht o.a. het herstel der juryrechtspraak, en afschaffing van de krijgsraden, agrarische hervormingen, bevordering van de nijverheid en van onderwijs, afschaffing der dagblad- censuur, geen onderworpenheid aan Enge land, doch vrede op de basis van de souve- reimteit en onschendbaarheid der Ierscbe na tie, terwijl zij aan Ulster plaatselijke autono mie wenseht aan te bieden, mits Ulster toe stemt in de vereeniging van geheel Ierland. OOSTENRIJK. De voltallige christelijk-sociale partijlei ding heeft volgens het Weensche telegraaf- agentscbap met algemeene stemmen het voeren van den verkiezingsstrijd over de overeenkomst met de Groot-Duitschcrs cn sociaal-democraten goedgekeurd, alsook de overeenkomst met de monarchisten.; SPANJE. Te Madrid zal morgen een belangrijke kabinetsraad worden gehouden. Alle minis ters zullen er aan deelnemen. Het verschil van meening, dat er bestaat tusschen den minister van bnitenlandsche zaken en de meeste andere ministers oyer de nitbrei<fijja van de actie in Marokko, maakt de pOfliti! Van Alba en zijn kabinet moeilijk, ITALIË. Op een te Rome gehouden algemeene ver gadering der fascistische persvertegenwoordj, gera heeft Mussolini meegedeeld, dat hij be-i sloten heeft de inschrijving van nieuwe ver, kieziDgen voor onbepaalden tijd uit te stellen, Mussolini heeft een schrijven gericht aan den voorzitter van de commissie van gedele, geerden van Italië en Joegoslavië, behelzen de, dat de regeering te Rome nog steeds tracj| een oplossing in zake de kwestie-Fiume vinden. De Italiaansche premier dringt voorö aan op een spoedige oplossing dezer aangele, genheid en voegt hieraan toe, dat de Italiaan-t sche regeering zich een oplossing in den vol, genden geest gedacht' had: 1. Een gemeenschappelijke commissie van buitenlanders zal zich verantwoordelijk stel, len voor het bestuur van Fiume. 2. Deze commissie zal het politieke en ad ministratieve bestuur over de stad aan de Italiaansche regeering toevertrouwen. 3. De commissie zal de spoorwegen behee- ren. De haven van Baros cn het achterland zullen onder de souvereiniteit van Joegosla vië vallenzij zullen echter voor een tijds, duur van 90 jaar onder het bestuur van de stad Fiume ressorteeren. GRIEKENLAND. De Grieksche ministerraad heeft het ver drag van Lausanne geratificeerd en den minister van Buitenlandsche Zaken opdracht gegeven dit decreet in de staatscourant te publiceeren. Dat is Zaterdagavond geschied JAPAN. Graaf Oesjida is benoemd tot premier ad-interim. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ongeveer een week geleden werd in het Spaansche gezantschap te Berlijn ;n groote zilverdiefstal gepleegd, waarbij bijna al het tafelzilver gestolen werd. Onder verdenking van medeplichtigheid aan den diefstal werd een bediende van het gezantschap gearres teerd. Den dag na zijn arrestatie werd aan het Berlijnsche hoofdcommissariaat van po litie een pakket afgegeven. Daarin bevond zich al het gestolen zilver. De recherche is den afzender van het pakket reeds op het spoor. Volgens een opgave van de Izwestia is van 1921 tot 1 Juui 1923 het aantal parti culiere ondernemers in Rusland, die werken met betaalde arbeidskracht, met 600 pro cent vermeerderd; het aantal boekhouders en verdere kantooremployé's met 400 pro cent het aantal ingenieurs, architecten en technici, niet in staatsondernemingen werk- I zaam, met 350 procent; het aantal bedien den in den particulieren handel met 318 pro cent. Het aantal „Nep"-crs (de zoogenaam de nieuwe bourgeoisie, ontstaan tengevolge van de invoering van de nieuwe economi sche politiek) is met 1500 procent gestegen vergeleken met andere categorieën der be volking, terwijl het aantal hunnc^ bedien den met 700 procent steeg De „Daily Herald", het eenige dagblad van de Britsche arbeidsbeweging, zal naar allo waarschijnlijkheid binnenkort ophouden te verschijnen. Zooals bekend, leverde de exploitatie van dit blad reeds sinds gerui- men tijd groote verliezen op, maar het werd staande gehouden door het Trade TJnion CoDgres en het hoofdbestuur van de La bour Partij. Deze beide lichamen stellen thans aan het over eenige weken te houden Engelsche Vakvereenigingscongres voor, de uitgave van de „Daily Herald" na 30 Sep tember a.s. te 8taken. Het zeventiende internationale anti-alco holcongres is te Kopenhagen gesloten. Het congres heeft 5 dagen geduurd. De voor zitter van het congres, de heer Heilescn, advocaat bij het Hooggerechtshof te Ko penhagen werd tot voorzitter gekozen van da permanente commissie tot het volgende congres over twee jaar wordt gehouden. Voor het congres uiteen gmg werd dank gebracht aan de Deensche autoriteiten. Een tamelijk groot aantal afgevaardigden ver trekt naar Finland om daar de werking van de verbodswet te besludeeren. To Praag is do vroegere Bulgaarschc ge zant Daskalof op straat door een student doodgeschoten. De dader is gearresteerd- Naar de motieven van den moord wordt een onderzoek ingesteld. Uit vele deelen van Italië komen berich ten omtrent de zeer slechte weersgesteld heid Te Bari werd door den bliksem trjdens een hevige onweersbui éën man gedood, en drie werden zwaar gewond. Triest werd geteisterd door een hcvigcn storm, welke grooto schade aanrichtte op een aantal schepen, welke op de reedc voor anker lagen. Ook in de dokken worde* grooto verwoestingen aangericht. Verschil lende kranen in de haven werden vernield, terwijl dc kap van het spoorwegstation te St. Andrea werd afgerukt Een douane beambte werd in zee geslingerd, doch wist zieh door zwemmen to redden. Te Rome is 50 m.H. regen gevallen, het geen voor dc maand Augustus een record beteckent sedert 1880. Berichten melden teveDS, dat ook Na- peis dnoï hevige stormen is geteisterd. Naar aanleiding van do viering der Moil barrcmfccsten in Sabamanpuï en Gondn, in Britsch-Indié, hebben daar ernstige on lusten plaats gehad. Er zijn velo dooden en gewonden gevallen en grooto stoffelijko schade werd aangericht. De politie moest van vuurwapens gebruik maken om de orde tc herstellen. Ook te Calcutta hadden, hoe wel minder ernstige, vechtpartijen tusscheo verschillende Mohammedaansche secten plaat^,, RECLAME. Kid ni

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2