INGEZETENEN VAN LEIDEN Van Themsche's Chauffetirsschool Leidsche Taidheelkuidige Vereeiiging ÏOO JARIG P. J. MARKS DE KINDERVRIEND. JUBILEUM De Fondsenmarkt. VRAGENRUBRIEK. steekt niet alleen de vlag uit op 31 Augustus, maar tracht door het aanbrengen van versieringen, Uw hui zen een recht feestelijk aan zien te geven. v. nieuwe leerlingen (alleen kantooradres) STEENSTRAAT 35 SOHOOIaTASSGHEN l.OO DEflflMENIE - HAARLEMMERSTR. Een prachlsluk GUMMI wordt thans bij mij aangeboden voor f 0.05. den Heer F. L. SERVAAS, Ringkade No. 1, Leiden SEPTEMBER MUZIEKONDERWIJS Nanniestraat 10 a.d. Haagweg Kantoor VERGOUWEN (Rijks en Gem.-Ambt. zontferborg) jVoldringh van der Hoop 6—3, 119; M. Ier Kuile si. T. André de la Porte 6—2, 5-3; A. Dros-al. T. Povel 6—2, 6—3; J. Simons si. J. van den G rum pel 6—1, H3; J* Woltjer si. H. N. J. Bink 5—7, i—5, 6A. 3de ronde: E. Slaghek si. mr. De Bló- 'jpourt 61» 62. Dames enkelspel. 1ste ronde: Mej. J. Alsbacb el. mej. Mater 6—1, 60; mevr. Henny al. mevr. Van Stolk 6—1, 63 miss Mc. Cormell sl. mej. C. van der Scalk 60, 6—1; mevr. Boissevain ,wint yan mevr. X, w.n.o.mej. De Vos van ïïederveen - Capelle sl. mevr*, Kink. 0—1, iftej. L. J. Alsbacb sl. mej. N. van poortwijk 6—3, 6—1; mevr. J. Simons al. nevr. J. Buys 6—6, 7—5; mej. A. Jonkea* mevr. Stroink 6—3, 6—0. 2de ronde: Mej. J. Alsbacb sl. meviy. Elenny 61, 68, 63; mevr. Boissevain Miss Mc. Gormell, 6—2, 61mej. b. J. Abbaob sl. mej. De Vos van Cap el Je 7—5, 6—1mej. A. Jonker sl. mevr. "Si mons 63, 75. Qemengd dubbel, lstè ronde: mevr. Boissevain en S. de Witte sl. mevr. Rink en mr. Rink 6—3, 6—3; miss Mc. Cönnell en Btradmeyer sl. mevr. Van Stoik en yan Stolk 6-3, 6-4. --«S - - - l NederlandEngeland. Voor den wedstrijd NederlandEngeland, welke op Vrijdag 31 Augustus, Zaterdag 1 en Zondag 2 September te Noordwijk ge houden wordt, heeft de keuzecommissie van den Nederl. Lawntennisbond aan de vol gendespeelsters en spelers een voorloopige nilnoodiging gezonden: mej. Bouman, mej. L'hoest en mej. Everls, en de heeren Van Lennep, Diemer Kool, Timmer, Van der Fcen en Nauta. HONDENSPORT. Op Donderdag 30 Aug. a.s. des namid dags 2 uur houdt de Dresseerclub van Po litiehonden der Kon. Ned. PcJitie-vereem- z! jing „Onder Ons" le Noordwijk-Binnen een f politieBonden-dcmonstratie met eamenwer- o fang der clubs uit Zandvoort en Noordwij- lerhout op het Sportpark alhier. In aan merking nemende de inschrijvingen der honden en het te verwerken programma, belooft Hese demonstratie zeer interessant te zullen worden. Men kent nu den inhoud van de Fran- edhe nota aan Engeland inzake de Roer- kweatio en betaling der oorlogsschuldcn do<ff Duitschland en strikt genomen is men even wijs gebleven. Het eenige lichtpunt ia, dat Frankrijk bereid is te onderhande- ten, maar van zijn eischcn laat het niets 1 rallen. Zoodat wij eigenlijk even ver zijn ja voor een jaar geleden. Er1 is dan ook ill alle reden tot eenig pessimisme en aen zal zitb vertrouwd moeten maken met de idee, dat hot herstel van Europa nog vel jeeaigen tijd op zich zal laten wachten. Waar Frankrijk niet geneigd is een offer te brengen ton behoeve van Europa, daar ral men moeten afwachten hoe de toestan den zich verder zullen ontwikkelen. In ons land zal men evenzeer de gevol gen van een olironischen malaisetoestand ondervinden, welke meening in de nfgeloo- pen dagen bevestigd is door prof. Bruins ia zijn rede, gehouden te Gcnève over de «enoanisohe positie 'en vooruitzichten van Europa en Nederland. Een practisch bewijs trouwens vindt men in den stervenden ha- ven van Rotterdam, waar het scheepvaart verkeer, mede door de Roersancties zoo goed alp geheel is stilgelegd. Een geheel onder beeld daarentegen toont de haven van Hamburg waar een ongekende bedrij vigheid heerscht. Aan den cenen kant een hoog-edele valuta als de gulden, gepaard met een economischen crisis, aan den an deren kant een waardeloos betaalmiddel vergezeld van alle versobijnselen welko op hoog-conjunctuur duiden. Hieruit blijkt dus ten duidelijkste dat er een verband bestaat tusschen de eil el va', ut a-landen en Duitsch land, dat echter op het nadeel van eerstge- noemden uitloopt. Feitelijk is Frankrijk nictde grootste crediteur, do overige landen welke in vertrouwen marken hebben ge kocht, al of niet met speculatieve oogmer ken, hebben gezamenlijk een veel groolere vordering op Duitschland en zouden onge twijfeld gerechtigd zijn tot het cischen van vergoeding. Maar van dezen kant hoort men niets en het is toch wel opmerkelijk, hoe gelaten al die landen hun kapitaal-ver lies opnemen. Omdat het hier een geleide lijk eoonomisch ontwaardings-proees gcldt accepteert men de depreciatie van de mark zonder meer, hoewel het toch een vast staand feit is, dat de Duitsche regeering voor een belangrijk deel bewust de hand heeft gehad in die depreciatie. Privaat rechtelijk zou men iemand, die een ban kroet ziet aankomen, zijn activa depre cieert, doen vervolgen, en met succes. Hier waar het een staat betreft die hetzelfde in het groot doet, doet men eigenlijk gezegd, niets. Hoe het echter ook zij, wij hebben den bestaanden toestand te aanvaarden in de hoop, dat alsnog een uitweg zal worden gevonden. Het standpunt dat Amerika ten opzichte van Europa inneemt, het advies van den staatssecretaris. Mellon aan den nieuwen president, bewijst overigens af doende in welke situatie Europa zich be vindt.. Menschenhanden hebben de huidige maatschappij ontwricht, menschenhanden zullen haar ook weder in het goede spoor moeten leiden. Hier helpen zelf de goden niet, zou Cicero zeggen. Cavcant con sul us. Het spreekt vanzelf, dat de algemeens stemming op de continentale beurzen en te Londen beiheersdht werd door de hoop op een spoedige beslissing inzake de Roer kwestie. Dientengevolge heeirschte er zoo wel te Parijs als te Londen een opgewek- to tendenz, zonder dat nochtans de zaken belangrijk werden uitgebreid. Te Berlijn was de -stemming natuurlijk zeer vast in verband met de hernieuwde stijging der deviesen, hoewel het verkeer van bank tot bank nogal gereserveerd bleek te zijn. Blijkbaar wil men de nieuwe verordeningen inzake het deviesenverkeer afwachten, al vorens tot uitgebreide affaires over te gaan New-York kenmerkte zich in den beginne door een onregelmatig verloop, dat in de hand werd gewerkt door plaats gehad heb- .bende verkoopen. ïndustrieele waarden werden druk gevraagd in verband met de verwachting, dat het late najaar een uit breiding der induptrieele bedrijvigheid te zien zal geven. Oliewaarden hebben zich kunnen handhaven ondanks het feit, dat de prijs b.v. van Californische olie zoo laag is, dat deze een ernstigo concurrentie boteekent voor tal van maatschappijen. De beleggingsmarkt is goed gesitueerd, het geen aan de regeering in do komende maanden ten goedo zal komen aan haar plannen tot uitgifte van lang-loopend pa pier. De Eronsche nota veroorzaakte eeni- gen druk waartegenover stond, dat een nieuw voorstel tot belastingverlaging zal worden gedaan. De staking in de antfira- cietmijnen heeft weinig invloed. Ook de a.s. erkenning van Mexico schijnt door do beurs van New-York reeds geheel en al verdiscon teerd te zijn. Op de wisselmarkt had een herslcl plaats voor francs, Fransche zoowel als Belgische. HTerloe zal ongetwijfeld hebben hijgedragen de gunstige verklaring van minister De Las- tc-yrie, die de huidige depreciatie van de franc toeschrijft aan zuiver speculatieve motieven, aangezien de economische toe stand van Frankrijk alleszins reden tot be vrediging geeft, afgezien natuurlijk van den schuldenlast, welke .echier voor een groot deel alhankelijk is van .de "Duitsche beta lingen. Zoo b.v. bedroegen de belasting ontvangsten in de eerste zeven maanden 11.7 milliard legen 10.4 milliard in hetzelf de tijdsbestek van 1922. De ontvangsten der spoorwegen beliepen 3.7 milliard legen 3.5 milliard. De voorschotten van de Fransche Bank bereikten een totaal van 23.7 milliard francs. De uitvoer bedroeg in het eerste se mester van 1923 11.1 milliard tegenover een invoer van 10.7 milliard. Opmerkelijk is wel, dat door den minister Turkije als een der landen wordt genoemd, dat poogde door valuladepreciaiie invloed trachtte-uit te oefenen op het verloop der politiek. Onmo gelijk is zulks natuurlijk niet. Marken waren op het einde der week iels beier gedisponeerd. Opmerkelijk is dat in Duitschland de deviesenkoersen over het al gemeen bij de stijging van het indexcijfer ten achter zijn gebleven, waardoor voor een deel de huidigegeldnoodwordt verklaard. Van belang is dit verschijnsel natuurlijk bij de vaststelling der prijzen van de eindproduc ten, voornamelijk wanneer men nu over gaat tot invoering van de z.g. waardevaste looncn. Bonden lagen zwak in de markt. Van ar bitrage-zijde werden nogal belangrijke be dragen aangeboden. Peseta's noteerden een stuk lager in verband met de Marokko- affaire, en de arbeidersmoeilijkheden bij de Spaansche industrie. 17 Aug. 24 Aug. Londen 11.597. 11.577» Berlijn 0.66 0.577» Parijs 14.14.25 Brussel 11.20 11.427» New-York cable 2.54 2.54 per millioen. De afgeloopcn week heelt eindelijk eens een betere stemming gebracht en daarmede ook eenige uitbreiding van affaires. Het va- cantiesCizoen is nu zoowat achter den rug, velen zijn naar hun haardsteden terugge keerd gelijktijdig daarmede blijkbaar ook do belangstelling voor de fondsenmarkt weer gekeerd. Met name gaven Koninklijke Olies blijken van een zekere opgewektheid, welke bijwijlen'in lijnrechte tegenspraak was met Nefy-York, waar op "de: stemming nog wel eeus, igts af te dingeq is geweest. Hieruit is in eik geval een zekére zelfstandigheid vah koersverloop te zien. Trouwens, de Amster- damsche kooporders bepaalden zich niet al leen tot da eigen markt, maar strekten zich ook uit tot de Londensche markt, waar Ko ninklijke Olies werden gevraagd. Zoo druk als de alfaire was in Koninklijke, zoo slil was ze in Consols, hoewel op een enkelen dag ook in dit fonds wat omging. Er gaan geruchten omtrent introductie van Consols op de Parijsche beurs, hetgeen ongetwijfeld een verruiming van de markt, en daarmede van de omzelkansen zou bete'ekenen. Het verloop van Koninklijke had invloed op Suikerwaarden, wat ondanks de lagere suikerprijzen wist men toch vaste koersen le bedingen. Eenige opleving viel waar te. nemen voor theewaarden, een overigens pe riodiek terugkeerend verschijnsel. Thans waren hel de nieuwe afdoeningen en de gunstige prijssituatie van het product, welke een welkome aanleiding vormden tot het entameeren van engagementen. Ook de sta tistische positie yan de theemarkt schijnt, evenals verleden jaar, thans weer zeer gun stig te zijn- In den tabakshoek was de invloed van dekkingsaankoopen merkbaar. Het beschik bare materiaal' is thans zoo gering, dat ge ringe vraag reeds belangrijke koersverschil len te. voorschijn roept. Rubbers waren vast van toon naar aanleiding van de gunstige positie, die het product op de markt in neemt. De Rubber Association of America geelt eenige slalistischp_ cijfers, waaruit blijkt, dat ondanks de mogelijkheid, dat het einde der Amerikaa'nsche hoogconjunctuur nabij is, Jiet verbruik toch een 'zeer grooten omvang zal blijven behouden. De consump tie wordt voor het loopende jaar op niet minder dan 325.000 ton geraamd, d. w. z. wat de Vereenigde Staten betreft, welke ca. 90 pCt. van de lolale consumptie vertegen woordigen. Het verbruik der overige landen tezamen wordt op 100.000 ton geschat, zoo dat het wereldverbruik op ca. 425.000 ton moet worden gesteld. Ten aanzien van de productie, en vooral wanneer de Britsche productiebeperkingen worden doorgevoerd, beleekent hel genoemde cijfer een gunstige verhouding wat betreft vraag en aanbod. Staatsschuldbrieven waren aanvankelijk, na het herstel van de vorige week, weder om iets in reactie, konden zich echier ten slotte weder eenigszins redresseeren. Zuid- Amerikanen zijn in den laatslen tijd aange boden in verband met vrees voor valuta moeilijkheden. De ongunstige wisselkoers op Brazilië zou wellicht een aanleiding kun nen zijn tot een nieuw fundeeriDgsplan, om dat de rentedienst groolere bedragen ver- eischen dan oorspronkelijk is geraamd. Van Industrieele fondsen waren Jurgens flink in herstel, met name de preferente aandeelen, blijkbaar in verband met de ver wachting, dat aan de moeilijkheden in Duitschland tegemoet kan worden gekomen. Furness Stokvis waren echter opnieuw aan geboden. Voor Koninklijken bleef zich ook op hel einde der week gunstige vraag onlwikkelen. Geld op prolongatie noteerde ca. 3 pCt. 17 Aug. 24 Aug. 6 pCt Nederland 1918 B pCt Nederland 1919 4Vs pCt Nederland 1916 47j pCt. Nederland 191,1 Amsterdamsche BpnK Koloniale Bank Handel Mfj*. Inshlinde Olie Philips Lampen Jurgens gew. aaüd. .Vorstenlanden Compania Mere. Argdntinia Handelsver. Amsterdam Javasche Cultuur-Mg. Koninklijke Olies Geconsolideerde Petroleum Amsterdam Rubber Koloniale Rubber Java—ChinaJapan-Lijn Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Arendsburg Tabaks-Mij. DeH Batavia Tabak-Mij. 90?.' 89),' 95«4 93)J öö/l Sb'A 84« 114 116 133H 142 1151-8 119)4 2)1 227H 242 44<A 45?,' 140 151K 1U 6 yt 388JJ 406M 297 317)1 330M 346 120?, 123)4 145W 152)4 93H 98 60 62)4 123?,' 128 98JJ 102 266H 269)4 292 310 Betaalbaar gestelde dividenden. American Water Works div. 36 met f 43.60! Hout-lmp. Hubert Jans Co. 11 45— West Penn. Cy. 41 37.36 Atchison Topeka 60 62.06 Cultuur Mij. Pagollan 38 125— Electric Bond Share Cy. 65' 36.50, Great Eastern Railway 28 7.65 Great Northern Railway 149 «2.20 Soc. „De Plaats Royaal" 18 7.50 Uitlottngen. 47» Nederland 1916. Belgische reconstructieleening. Loten Freiburg 1902. Congo 1888. Credit Fon'eier Egyptien 1903. Mij. Gemeente Crediet 1871. Madrid 1868. Wegens Beursvacantie ontbreken Heden de noteeringen der Amsterdam» sche Beurs. Abonné D., Ie L. Leiden, Brug-Leider-» dorp, Groenendijk, Iïazerswoude, Waddings-* veen, Gouda, Haastrecht, Vlist, Schoonho* ven, Nieuwpoort, Goudriaan, Slingeland, ScheHuinen, Gorinchem, Woudrichem, Rijs-* wijk, Giessen, Neer-Andel, Op-Andel, Veen, Spijk, Wijk. Aalburg, Ileusden, Herpt, Haar,* steeg, Vlijmen, 's-Herlogenbosch, Dungen» sche Brug, Zijweg naar Heeswijk, Zijweg naar Vegliel, Zijweg naar Beek, Helmond, Someren, Nederweert, Keipen, Baexem, Horn, Roermond, Susleren, Sittard, Geleen, Beek, De Kruisberg, Weert, Maastricht 2167» K. M. Voor.een reis naar België is een bewijs van Nederlanderschap voldoende. Een be-* paalde lermijn is daaraan niet verbonden, Wel is het echier raadzaam het bewijs na! verloop van ongeveer een jaar eens weer te, laten vernieuwen. Mej. C. de N., te L. Den Haag, Voor* burg, Veur, Leidschendam, Zoetermecr; Zeg. waard, den Hoorn, Kruisweg, Moerkapello, Moordrecht; Gouda, Haastrecht, Oudewater, Polsbroekerdam, Benschop, ljsselstein, Vrees wijk, 't Waal, Schalkwijk, Beusichemschej Veer, Beusichem, Zoelmond, Buren, Kerk-* Avezaalh, Drumpt, Tiel, Wamel, Leeuwen, Druten, Afferdpn, Winssen, Ewijlc, Bounin-* gen, Wcurt, Nijmegen 130,4 K.M. Den Haag, Den Deijl, Haagsclic Schouw, Leideii, Brug-Leiderdorp, Groenendijk, Brug* Koudekerk, Alphen-, Zwammerdam, Bode* graven, Nieuwérbrug, Woerden, Harmeien, Dc Meern, Utrecht, De Bilt, Zeist, Rijseü* burg. Driebergen, Doorn, Leersum, Amerojl'-s gen, Eist, Rhenen, De Grebbe, Wageningeff, Kenkum, Heelsum, Ooslerbèek, Arnhem 132,9 K.M. 'I De afstand EistVeenendaal bedraagt 6,4 K. M. v Mej. H. H. De termijn van opzegging is een week. M., to L. Daar u zijn adres schijnt fel weten en de brieven ook niet terugkomen als onbestelbaar, zende u nog eenmaal eo'a waarschuwing. Verkoop daarna allee en zend hom do opbrengst too. H. W., te L. Alleen door een notaris kunt u dat laten doen. 430 11ET COMITÉ. 3r=lF=H=]E STATIONSWEG 33, DEN HAAG Dag- en Avondcursus; speciale studie van ver schillende type motoren en nauwgezette studie in het rijden met de Automobiel Staat bekend voor het ontwikkelen van kalme, be zadigde chauffeurs, en door het eigenhandig behandelen der dingen (niet enkel boekjes-theorie), vindingrijke mechanicicns. Verstrekt gaarne adres sen van leerlingen en oud-leerlingen, van vooraan staande Leidsche en andere burgers, alsmede van omwikkelde personen in het machinebedrijf, die hnnne ontwikkeling kwamen verrijken, door een cursus te volgen om de automobiel en het rijden er mee, te be- studeeren. Een cursus neemt geen einde, voor men do» automobiel meester is en de leerling(c) zijn (haar) diploma heeft verdiend 237 Lei vooral op naam en adres s.v.p. De Electrische Wasch-,Strijk-en Glans-Inrichting van en blijft alleen gevestigd Galgewater 9 BESLIST HELDER GOED NETTE AFWERKING Beleefd Aanbevelend. Medewerkende Tandartsen: LOLRENS BOSCH, J. P. A. BRAND, J. II. M. DE GRAAF, H. M. FOKS, H. J. REEKERS, J. W. G. BOSCn. Eiken werkdag wordt van 8-10 uur v.m. tandheelkundige hulp verleend tegen verlaagd tarief, aan de leden van de Ziekenfondsen „Tot hulp der Menschheid", „Algemeen Ziekenfonds voor Leiden" en „Rotterdamsch Ziekenfonds" op vertoon van een Maandkaart en aan niet-fonds- leden, die geacht worden daarvoor in aanmerking te komen. 323 Hongaareche (SANjTASj BUSTEPILLEN wonderb. uitw. onschadelijk. C. F. SCHNEIDER Den Haag, Wagenstr. 118 LEIDEN, Stcenschuur 1 423 Het is my aangenaam te kunnen mededeelen, dat Scbooltasscben tbans in bijzonder LAGE PRIJZEN zijn aan te bieden. Eveneens zijn voor alle onder wijsinrichtingen de scboolbeboeften aanwezig. 449 VRAAGT OVERAL GRATIS zoolang de voorraad strekt: Proefnummer van het nieuwe gekleurde en geïllustreerde Weekblad GRATIS BIJLAGE: EEN WERELDATLAS IN KLEURENDRUK Verschynt iedere week opminstens 12 gvootc pagina's met meer dan 100 platen voor slechts 10 cents per nummer. Te bekomen bij alle Boekhandelaren, Kiosken, Dagbladverkoopers en -Bezorgers, Agenten en Colporteurs en by onzen Hoofdagent wa*r zich nog goede verkoopera knnnen aanmelden. Waar niet gratia te bekomen aandringen Gratis proefnummers aan te vragen bfj het Hoofdkantoor Uitgeversfirma EXCELSIOR, Prinscvinkciipiirk 24, DEN HAAG. Tel. Haag 350. 343 Onze kantoren en fabrieken zijn, in verband met ons Jubileum, gesloten van 1—10 September a.s. 42$ FRED. DE NIE Orgel- en Piano-onderricht, met alle bykomende Vakken. Hervatting der Lessen op MAANDAG 27 AUGUSTUS Gaarne aanvragen van Lessen,- ZATERDAGS tn.schen 3i nar en 5£ aar Adres: 421 Keerengracht 53 - Tel. 521 heeft geld beschikbaar voor EERSTE HYPOTHEEK vanal 5°/0. 19 TWEEDE HYPOTHEEK CREDIETEN in allerlei vorm en grootte.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 7