jcf De Draadlooze Telegrafie en Telefoni GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Huishouden en Techniek. - T diplomeerde andere landsdienaren niet het geval is. Ook andere dienstgebouwen kunnen een voudiger worden ingericht en het is de vraag, ot „semi-permanento utiliteitsbouw" niet beter is dan de nu gevolgde weelde- bouw. In de begroeting voor 1916 was voor den dienst van toezicht op de spoor- en tram wegen i 29.220 uitgetrokken, in 1918 was liet al f 111.190 in 1920 was het gestegen ;ol 118-1.889 en voor 1922 was 1185 000 uitgetrokken. De kosten van „Oorlog" stegen van 1909 van 42 millioen tot 105 millioen in 1921. Voor Marine waren die cijters resp. 8 en 28 millioen; voor de,politie 2 en 22 millioen. Wenschelijk wordt het verder geoordeeld dat ambtenaren, die van een gouvernements- vaarluig gebruik maken voor een dienstreie, hun reis combineeren, opdat niet binnen korten tijd hetzelfde vaartuig eenige kceren Vzellde reis moet doen. De Rekenkamer heelt hierbij opmerkin gen gemaakt, soms min of meer ter veront schuldiging van de rc-geering en de lastge vers, soms echter wordt op nog andere pun ten de aandacht gevestigd. Wie de aangehaalde grieven van de In dische Bczuinigingscommissie leest, moet wel den indruk krijgen, dat de bewindvoe ring daar eenige overeenkomst heeft met die in Nederland. (Nadruk verboden). De huisapotheek. I. Als de mensch, die in een geordende maat schappij woont, ziek wordt, haalt hij een dokter. Maar het spreekt wel vanzelf, dat cr tallooze malen kleine afwijkingen, pijn tjes en kwaaltjes voorkomen, waarbij hel niet gebeurt. Zoowel de dokter als de na- tiënt zouden het niet dc moeite waard viu- den, om voor zoo'n kleinigheid beslag te leggen op den tijd van den arts. Dat neemt niet weg, dat de patiënt toch gaarne iets aan die kleine stoornissen wil doen, om er zoo spoedig mogelijk van bevrijd te raken iWaar de grens ligt, is niet altijd gemakke lijk te bepalen. Voor een deel hangt dit van de plaatselijke omstandigheden af. Zoo zal iemand op een afgelegen plaats, bijv. in de binnenlanden van onzo O.-I. bczittin gen, er niet zoo gemakkelijk toe komen om den dokter te halen, als waaneer deze natisfc de deur woont. De eerste zal dikwijls in bepaald ernstige gevallen van geneeskun dige hulp verstoken zijn en zichzelf, zoo goed en kwaad als het gaat, moeten zien to redden. Voor dergelijke noodtoestanden beeft men beproefd, een voor leeken begrij pelijke handleiding te schrijven, en als het niet anders kan zal de „papieren dokter" allicht beter zijn dan niets. Maar de erva ring heeft voldoende geleerd, hoe moeilijk het is, om op dit gebied iets bruikbaars to geven, dat practisch door don leek kan worden toegepast zonder schade te berok kenen. Voor wien een dokter gemakkelijk berei ken kan, is daarom het gebruik van der gelijke handleidingen even sterk af te ra den als het doktoren op eigen gelegenheid Voor alles is toch noodig te weten, welke afwijking er is. En voor den leek is dit zel den met voldoende zekerheid uit te maken. Hij neemt enkele verschijnselen waar en dient te bedenken, dat het de zeer moeilijke taak van den arts is, om uit die veiscbïja- selen te besluiten tot de bestaande ziekte. Eigenlijk geldt dit ook voor de lichte, voor bijgaande verschijnselen, die ikzelf hierbo ven schetste als niet belangrijk genoeg om jr'een dokter bij te halen. Soms kan zulk een kleinigheid juist van veel waar ie voor den arts zijn, om zijn oordeel te benalen. Maar niettemin is het zeer begrijpelijk, dat men bij' die kleinigheden zichzelf wenscht ^.e helpen, en groot was miju verwondering dus niet, toen een mijner lezers het ver zoek tot mij richtte om iets te willen schrij ven over dc huisapotheek. Het is mij aan genaam, om aan dat verzoek te void-en, al ontveins ik mij geenszins de voetangels en klemmen, die daarbij gereed liggen, en al vrees ik, dat ik den vrager niet geheel bevredigen zal. Althans, wanneer hij ge meend heeft, dat ik in staat zou zijn een beschrijving van een volledige huisapotheek zeker nog vergezeld van gebruiksaanwij zing, te geven. Zelfs moet ik beginnen met een waar schuwend woord. Wanneer v ij aan de huis apotheek een plaatsje in het huishouden in ruimen, dan moeten wij er goed van door- drongen zijn, dat deze nooii in don eigen lijken zin van het woord den dokter ver vangen mag. En alles wat dus zonder uti- zondcring tot het domein van den arts be hoort, blijve hier buiten bespreking. Ver- doovende en slaapmiddelen, broom, vero nal, tinctuur van barnsteen, tinctuur v. va leriaan, Hoffmann's druppels, aspirine, al lerlei hoofdpijnmiddelen, chmine, Haarlem merolie, Rigabalsem, spijkerbalscm, door gaande zalf, enz., onz. worden dus niet be sproken. Als deze middelen noodig zijn, be- hooren zij door den aa-ts te worden voor geschreven; daargelaten, dat een gevaarlijk goedje als Haarlemmer olio wel nooit door hem zal wordem gebruikt. Wat er dan wel in de huisapotheek thuis behoort 1 Dat hangt vóór een groot deel van ieders persoonlijke liefhebberij af. In het algemeeu kan men met eenige weinige stoffen volstaan. Het schijnt mij doelmatig, om over enkele daarvan een en ander te* zeggen. Wij zouden daarbij twee groepen kunnen onderscheiden, n.l. genees- cn ver bandmiddelen. Deze scheiding is niet geheel dezelfde als die tusschen middelen voor in- en uitwendige ziekteen, omdat onder do ge neesmiddelen ook enkele stoffen voorkomen die alleen uitwendig worden gebruikt. Het schijnt mij echter beter, de verbandstoffen tot een afzonderlijke rubriek samen te voegen. Onder do geneesmiddelen verdienen dé laxeermiddelen wel een eerste plaats. Van oudsher heeft het toch als een voorname eisch gegolden, om te zorgen voor behoor lijken afvoer♦van de in het darmkanaal overgebleven producten. Er was een tijd, dat de afbeelding van een dokter niet vol ledig was, indien deze niet was voorzien San een klysteerspuit, liefst van behoorlijke afmeting. In de geneeskundige wereld stond deze zorg ook steeds in het eerste gelid, en voorschriften als: „purgare, purgare et repurgare", „Qui bene purgat, bene curat" en dgl. konden als medische lijfspreuken gelden. En ook nu nog mag als een eisch van regelmatig leven de dngelijksche ont- lediging van den endeldarm gelden. Aan dezen eisch wordt echter bij velen slechts gebrekkig voldaan. En al kan men in het algemeen wel zeggen, dat dc beste remedie hierin bestaat, dat door andere leefwijze (meer beweging) en door ander dieet (min der vlccsch, iqeer groenten en vruchten) het darmkanaal tot zijn plicht wordt ge bracht, toch blijven talrijke gevallen over, waarbij de hulp van een laxeermiddel van nut is. Wij hebben hierbij hot ook op lichte gevallen en voorbijgaande toestanden. Is het bezwaar chronisch, dan verdient het de voorkeur, zijn dokter te raadplegen. In do eerste plaats hebben wij dan mid delen welke in staat zijn om den darminhoud waterrijker te maken, waardoor de voortbe weging gemakkelijker wordt. Dit zijn de zoogenaamde middenzouten, waarvan het meest bekende het Karlsbader zout is. Dit wordt het best gebruikt overeenkomstig de in Karsbad gebruikelijke methode, 's Mor gens- vroeg, op de nuchtere maag, wordt een behoorlijk groot glas lauw water ge dronken, waarin een paar eierlepels van het kunstmatig bereide zout zijn opgelost. Dan wordt een wandeling van bijv. een half uur gemaakt en meestal is dan de werking reeds merkbaar. In lichte gevallen kan hier mee worden volstaan. Anders wordt nog een glas gedronken en opnieuw een halfuur gewandeld. Bitfcerzout, Engelsch zout, an dere natuurlijke bronwateren (bitterwater) werken ongeveer op dezelfde wijze. Andere middelen werken dooi' de bewe ging van den darmwand aan te zetten. Een zeer oud en zeer geliefd middel is de rici nusolie, ook wonderolie genoemd. Deze naam komt daar vandaan, dat men, waar schijnlijk door de zachte werking, vroeger meende, dat het middel alleen dito hielp, als het noodig was. Het cnaangename is, dat vele personen den smaak zoo leelijk vin den. Om daaraan te gemoet te komen, kan de olie in capsules worden genomen. De prijs is dan echter veel hooger. En anders geeft men het samen met sterk smakende stoffen, zooals koffie of bierschuim, waar door dc olie a.h.w. ingehuld en do smaak bedekt wordt. De vereischto hoeveelheid is meestal van een paplepel tot een eet lepel. De werking komt vrij snel. Rkamnusbast en cascara werken langza mer. Zij worden daarom gewoonlijk des avonds gebruikt. Van rhamnusbast wordt een afkooksel gedronken, terwijl cascara meest in den vorm van tabletten wordt ge bruikt. Een 'meer gemengde wei king heeft het zoogen. „groene poeder". Daarin bevinden zich zoowel middenzouten als stoffen (sen na), dio den darm prikkelen. Het middel smaakt niet onaangenaam en geniet daarom dikwijls do voorkeur. Ook dit kan men 'b avonds innemen. Bij sommige menschen veroorzaakt het echter pijnlijke snijdingen in den buik. Buiten de genoemde, zijn er nog tal van laxeermiddelen, die op dezelfde of nog krach tiger wijze werken..Het is echter niet raad zaam, deze laatsten (aloë, kolokwint, ja- lappe, enz.) op eigen gelegenheid in te ne men, omdat deze nog andere werkingen hebben, die niet steeds onschuldig zijn. Zoo werkt aloë, dat in vele soorten laxeerpillen (Holloway) voorkomt, prikkelend dp de nie ten en ook bij vrouwen zijn zij niet altijd zonder beteekenis. Daarom moeten deze tot het terrein van den arts beperkt blijven. Tot slot moge nog een eenvoudig, doch zeer doeltreffend middel genoemd worden, dat altijd kan worden toegepast en niet in het kastje behoeft te worden opgeborgen, n.l. het lichaam er aan te gewennen, om da gelijks op hetzelfde uur deze nu eenmaal noodzakelijke verrichting te doen. Het uur kan naar omstandigheden worden gekozen, maar eenmaal bepaald, meet er dan ook streng aan worden vastgehouden. Eindelijk kan in sommige gevallen ge- wenscht zijn, vloeistof direct in don endel darm te doen vloeien, om do daar aanwe zige massa te verweeken en tevens door prikkeling van het slijmvlies den darm tot groote>re werkzaamheid aan te sporen. De oude klisteerspuit is vrijwel buiten gebruik geraakt. Men neemt thans een irrigator met slang cn canule en als vloeistof lauw water, waarin wat zeep* of zout kan worden opgelost. Daarnaast komt, met name in de kinder praktijk, het glycerine-lavement in aanmer king, waarvoor afzonderlijke spuitjes in den handel zijn, die echter in den regel niet geheel gevuld behoeven to worden, om het gewen8chte effect te verkrijgen. Afgezien van dit gebruik, verdient gly cerine zeker een plaats in de huisapotheek, vooral in den winter, wanneer het een pro baat middel is, om het spriDgen der handen tegen te gaan. Na het wasselien der handen laat men een of een paar druppels op- een handrug vallen en wrijft deze toet den anderen handrug uit. Glycerine maakt de huid „smeu". Tot prikkeling van de huid kan kamfer- spiritus dienen. Door de pas gewasschen huid hiermee te wrijven, wordt de bloeds omloop in do huid bevorderd en _de opper huid versterkt. Het is een uitstekende maat regel bij bedlegerige patiënten om doorlig gen te voorkomen. Ter afkoeling van de huid bij lichte out- stekingstoestanden, zooals bijv. na verbrand zijn door de zod, of na insectenbeten wordt dikwijls Goulard-water gebruikt. Dit is een oplossing van azijnzuur-lood en uit dien hoofdé dus vergiftig. Heb doelmatigst is om de ontstoken plek te bedekken met een enkel (niet dubbelgevouwen) lapje katoen of linnen én dan dit lapje vochtig te houden door er telkens wat Goulard-water op te druppelen. Als verdere middelen, voor de huid komen in aanmerking talk-poeder,, waarvan het gebruik, vooral bij kinderen, niet nader Behoeft te worden uiteengezet, en zinkpasta dat op een gevoelige huid, met neiging tot vorming van kleine barsten en kloven, zee<r aangenaam werkt en dan meestal te verkie zen is boven zinkzalf. Ongeveer dezelfde werking heeft boorzalf, zocdat het in den regel d\et noodig is om beide aan te schaffen ,Voor het invetten van ruwe huidplekken kan ook vaseline of coldcream dienen, waar mee wij tot de grens zijn genaderd, waar de geneesmiddelen overgaan tot toiletar tikelen, zoodat de huisapotheek minder dan de toilettafel de plaats van bewaring wordt. Omtrent vaseline moge nog worden opge merkt, dat gele vaseline over het algemeen aangenamer in het gebruik is, doch dat de witte soort daarom verkozen wordt, omdat deze in kleeren en linnengoed geen vlekken geeft, zooals de gele doet. Moet de huid gewreven worden, dan kan hierbij het reeds genoemde talkpoeder of fijn verdeeld zetmeel (poudie de riz) geno men worden. Behalve poeder neemt men ook wel een der reeds vermelde vetten (vaseline, boorzalf) of wel reuzel of slaolie.; Bij de laatsten behoort er op gelet te wor den, dat het vet niet ranzig is geworden, hetgeen na lang staan gemakkelijk het ge val is. Wil men aan do wrijving eenige prikkeling verbinden, dan kan de keuzo vallen op zoogen. opodeldok, een mengsel van zeep, spiritus en enkelo vluchtige stof fen of op het bekende volksmiddel „vlug- smcor", dat uit olie en ammoniak bestaat. In velo gevallen verdient het dan echter de voorkeur, om voor elke gelegenheid een versch mengsel,te bereiden door bijv. sla olie met brandewijn of rum te vermengen cn er, zoo noodig, nog een druppeltje ter pentijn aan too te voegen. H. A. S. Een Brief en Hygiëne. Naar aanleiding van het artikèl over melk mochten wij van een lezer uit Den Haag het volgende schrijven ontvangen: „Gaarne zou ik echter wat meer willen weten over den room van de melk. Bevat die ook ztroveel schadelijke microben als de gewone melk, die daarom ongekookt niet gebruikt mag worden? Wordt de room ook door den Gezondheidsdienst ge keurd? Ik bedoel den room, die in fles- schen afgeleverd wordt door melkinrich tingen #ls „De^Sierkan", „De Landbouw enz. Kan die room zonder schade voor de gezondheid ongekookt worden genuttigd? Zoo niet, dan mceten „aardbeien met slag room" wel een zeer ongezond voedsel zijn. Naar ik hoor, moeten aardbeien vanwege de zeer sterke bemesting der aardbeiën- velden nooit vrij zijn van schadelijke bac teriën, al worden zij ook in water pmge- spoeld. Is dit werkelijk zoo? Waarom laat de Gezondheidsdienst den verkoop daarom dan toe? Is het gebruik van room met ont- bijtbeschuit zooals door sommige dokters als kindervoeding wordt voorgeschreven, wel aan te bevelen Het zij wij op deze punten in ons artikel niet duidelijk genoeg zijn geweest of dat het aangehaalde schrijven een gevolg is van nog zeer verspreide opvattingen, wan neer er sprake is van bacteriën, meenden wij er een aanleiding in te vinden op deze plaats nog eens enkele en naar wij hopen geruststellende beschouwingen daaraan vast te knoopen. Zoo mag er bij het Ne- derlandsche publiek geen twijfel bestaan, of artikelen van eerste levensbehoefte zooals room wel door de keuringsdiensten worden gecontrólcerd. Deze immer waak zame ën werkzame instellingen kunnen in dat opzicht op ons volle vertrouwen aan spraak maken. Het schrijven van den geachten lezen op den voet volgend, zijn wij zoo vrij op te merken, dat wij niet geschreven hebben, dat melk zooveel schadelijke microben be vat; alleen het'totale aantal der'kiemen is, vooral als> de melk wat ouder wordt, nogal groot, maar men behoeft geen Einstein te zijn, om te weten, dat „veel" altijd zeer „be trekkelijk" is, en wel in 't bijzonder geldt dit, wanneer men bacteriën gaat tellen. Maar zooals wij. ook reeds in het betreffen de artikel hebben meegedeeld, zijn de mi croben, in de melk aanwezig, Yan een on schuldige natuur; doch niettemin bestaat de kans, dat ook voor de gezondheid scha delijke kiemen in de melk zijn terecht ge komen, en daarom gaat men de melk lie ver koken, waarbij dus de goeden het met de kwaden moeten ontgelden en ook de voedingswaarde der melk vermindert. Het zelfde geld natuurlijk voor den room al leen zou het ons ten zeerste verwonderen, indien flesschenroom van de bovengenoem de inrichtingen niet gepasteuriseerd was, in welk geval opnieuw koken overbodig is. Dan blijven er dus nog de „ongezonde aardbeien". Men kent misschien het ge zegde: „Te" is altijd verkeerd, behalve in tehuis cn tevreden. Nu te hygiënisch wil len zijn is ook ongezond. Hier hebben wij een voorbeeld van de nog maar al te zeer gedeelde meening, als zou iedere ingeslikte of ingeademde bacterie een direct gevaar voor de gezondheid beteekenen, Nemen wij het door onzen lezer genoemde geval van het bemeste aardbeienveld en gaan wij eens na hoeveel factoren daar noodig- zijn, om gevaar voor infectie te geven, en al moge aan diezelfde voorwaarden dikwijls afzonderlijk voldaan zijn, een groote toe valligheid blijft toch het tegelijk samen gaan daarvan. Zoo zou allereerst de mest een groot aantal schadelijke microben moe ten bevatten en dit is toch waarlijk niet zoo dikwijls het geval. Ook mag niet een nachtvorstje die bacteriën, gewend aan hoogere temperatuur, vernietigen of dat zij in den strijd om het beslaan bij de voor hen ongunstige omstandigheden het afleg gen. Dan komt ten slotte de grootste eisch aan het toeval, dat nu juist diezelfde aard beien, ook na goed afgewasschen te zijn. in de maag terecht komen van iemand, wiens gestel zoo zwak is, dat hij niet in staat zal zijn dit betrekkelijk gering aantal bacteriën onschadelijk te maken. Men eet toch waar lijk niet dagelijks geïnfecteerde aardbeien 1 Neen, ging men zoo redeneeren over hygiëne, dan zou men niet meer ongeste riliseerde lucht mogen inademen, want daarbij hebben wij ook gauw evenveel of gelukkig even weinig kans iets ten na- deele van onze gezondheid te ondervin den. Wij laten het ademhalen er ten min ste niet om en zoo de meeste menschen het aardbeien-.eten ook niet. Sommige (Nadruk verboden.) 0 Gedempte en ongedempte golven. Alvorens uit te leggen wat gedempte en ongedempte golven zijn, is het noodig een verklaring te geven van de wisselstroomcn, die deze golven opwekken. Wat is wisselstroom? Als er in een gesloten geleider een span ning werkt, die in richting en grootte de zelfde blijft, dan zal zij een electrischen stroom veroorzaken, eveneens constant in richting en grootte. Zulk een stroom heet een gelijkstroom. De stroom, welke geleverd wordt door elementen en accu's is gelijk stroom. Werkt er echter in een geleider een spanning, die in sterkte en richting veran dert, dan krijgen we ook een stroom, die in sterkte en richting wisselt. i l O J. S 3 u V> s «f «V \q ÏJ. r> "n We zullen nu eens een grafische voorstel ling geven van een wisselstroom. Punt 6 op de seconden schaal geeft aan dat er 6 secon den verloopen zijn sinds een willekeurig tijdstip, dat door 0 wordt voorgesteld. De veranderde spanning wordt door de zware gebroken lijn aangegeven. In de 4e seconde daalt ze onder de lijn, omdat de richting der spanning omgekeerd is. De po sitieve spanningen en stroomen zijn boven/ de negatieve onder de lijn 07 uitgezet. de le seconde is de spanning 2 Volt in positieve richting. de 2e seconde is de spanning 4 Volt in positieve richting. de 3e seconde is de spanning 2 Volt in positieve richting. de 4e seconde is de spanning 2 Volt in negatieve richting. de 5e seconde is de spanning 4 Volt in negatieve richting. de 6e seconde is de spanning 2 Volt in negatieve richting. De zware gebroken lijn geeft dus -de ver andering der E. M. K. (eleclro-molorische kracht, spanning) aan. Daar de wisselstroom niet zoo sprongsgewijze verandert, doch ge leidelijk toe- en afneemt, is de lijn O-A-B-C feitelijk de lijn, die de verandering der E. M. K. aangeeft. Wanneer we nu een wisselstroom door zulk een lijn kunnen voorstellen, welen we dat de stroomsterkle telkens na het door- loopen van een dubbele golf wederom de zelfde grootte bereikt en op dezelfde manier gaat veranderen. Zij begint dan weer een nieuwe periode, precies gelijk aan de voorgaande. Bij de wisselstroomen gebruikt voor de radio-tele- grafie spelen zich een groot aantal van zulke perioden in één seconde af; soms wel 1.000.000 en meer per seconde. Men spreekt in dat geval van een wisselstroom van 1 000.000 perioden per seconde, of van een frequentie van 1.000.000. De wisselstroomen gebruikt bij de radio- telegrafie zijn alle van zeer liooge frequen tie, vandaar, dat men ook spreekt van hoog frequente stroomen. De wisselstroomcn waarmede men ongedemple golven opwekt komen vanHoog-frequente-wisselstroom- machines, Radio-vacuum-lampen, Boog lamp-zenders. De wisselstroomen, die gedempte golven opwekken, verkrijgt men van een vonk. (Rhumkorff) - Fis.*; ftsiric* VOLT's HcCATtf f 5c C omocM <7H'j Fig. 2 geeft een voorstelling van een wis selstroom, waarmede ongedempte golven worden opgewekt We zien, dat de stroom eerst van 0 tot maximum positief gaat en terug tot 0, daarna van 0 tot maximum ne gatief en wederom tot 0. Als de stroom deze weg heeft afgelegd noemt men dit een golf Als nu zulk een wisselstroom door een geleider stroomt, zal zij rondom dien gelei der een krachtveld vormen, dat van rich ting en sterkte wisselt. Wij kunnen du zeggen, dat er kracht of energie-golven ont staan. Prof. Hertz heeft aangetoond, dat dez golven zich voortplanten met een snelhei van 300.000 K.M. per seconde, dus met de zelfde snelheid als lichtgolven. Een golf i dus het krachtveld, dat opgewekt word door één periode van den wisselstroom. Golflengte. Op fig. 2 noemen we de maximumpun ten buiken en de minimumpunten knoopen Waar de zigzaglijn begint is een knoop waar zij het toppunt bereikt een buik, waa zij de horizontale lijn snijdt, is wedero een knoop. Zoo'n halve golf heeft dus twee knoopen en één buik. Als we nu een toeste hebben, dat wisselstroomen opwekt, da zullen die wisselstroomen ethergolven ver oorzaken, die net zooveel buiken en knoope opzoeken om een halve golf aan te toonen4 Dit nu kunnen we doen,met diverse toe stellen. Een heel eenvoudig toestel daarvoor is de geisslersche buis die wordt aangesloten aan de uiteinden van een koperen draad- ring. Waar een buik is gaat het buisje oplicht ten en bij een knoop blijft het donker. Als we nu twee knoopen hebben gevonden me* ten we den afstand daartusschen en ver* menigvuldigen de uilkomst met twee. Wq hebben dan de juiste lengte van een golf, Hoe dichter de knooppunten hij elkaar lig gen, hoe korter de golf is. Daar het aantal knooppunten wordt bepaald door het aan tal trillingen per seconde is het duidelijk, dat een wisselstroom van hooge frequentie korte golven zal opwekken en van lage fre quentie lange golven. Bij het berekenen van een golflengte moeten we de frequen tie weten. De voortplantingssnelheid is voo lange jen korte golven gelijk. Als wij dus snelheid door frequentie dee len krijgen wij als uitkomst de golflengte* Nieuws. Een Amsterdamsche firma op radio* gebied heeft in een automobiel een draad* loos ontvangtoestel geplaatst. Een twee draads-antenne Yan circa 4 meter hangt aan twee lage mastjes. Het geheel maak een primitieven indruk, en verschilt veel met de draadloos ontvangende auto's, di 'in Amerika en Engeland rondtuffen. De bedoeling is met deze auto een toch door Nederland te maken en op verschil lende plaatsen draadlooze telegrafie en te lefonie ten gehoore te brengen. Op Vancouver, een eiland aan de west kust van Britsch-Columbia, wordt ee „Rich ting-zoeker-station" gebouwd, dat b slemd is voor het aangeven van den juiste koers aan schepen, die uit hun richtin zijn geraakt. Dit station wordt voorzien v- de meest moderne toestellen op het gebie van richlingzoeken. De nieuwste op het gebied van radio' telefonie is toch zeker wel de opvouwbar luidsprekends telefoon. Hierbij is he systeem van opvouwbare drinkbekers toe gepast. Voor hen, die in het bezit zijn van een draagbaar ontvangtoestel, is dit de aangewezen „Loudspeaker", De radioconcerten genieten in Engelan" zulk een belangstelling, dat er wederom elf zendstations worden gebouwd. Deze sta tions zullen géén eigen muziekkapel heb* .ben, doch de concerten van andere broad* castingstations opvangen en weder uitzen* den. Luisterprogramma. Warschau WAR 2100 M. 8.05 n.mi Telegr. persbericht, iederen dag. Karlsborg SAJ 2500 M. 8.2Ü n.m Telegr. persbericht, iederen dag. Parijs FL 8000 M. 8.30 n.m. Telegr,. pe~ bericht, iederen dag. BEANTWOORDE VRAGEN. P. J. H., le L. Schakeling 4 deugt niet de minpool van de spanningsbatterij moe aan -f- gloeidraad zitten. Het beste lijkt mij dat U de schakeling van Fig. 1 eens me lamp gebruikt. Voor versterking heeft U een z.g. hard lamp noodig met 60 a 80 Volt plaatspannin De-terugkoppelspoel dient in den plaatkrin te zitten. De telefoon moet een weerstane hebben van 2000 a 4000 Ohm. Een gloei draadweerstand is ook heel gewenscht. In dien U de ondcrdeelen schakelt volgens d door mij gegeven schema's, moet het to~ stel werken. Zonder terugkoppeling krijgt U veel zach ter geluid, en geen ongedempte stations; Volgt U onze radiorubriek maar goed, zoo dat U de werking van het onlvangtoeste heelemaal begrijpt, dan gaat alles veel mak keiijker. Vragen op draadloos telefonisch en lel grafisch gebied li linnen worden ingezonde nan de Redactie van ons Blad en worde deze vragen dan 's Zaterdags daarop bean woord. groote sleden laten haar afvalwater wel gedurende eenige maanden over een stuk bouwland vloeien en daarin bezinken, ten einde dit vruchtbaarder lo maken, doch zoo'n stuk grond behoort daarna een tijd braak te liggen, daar dit water van de groote stad in zoo'n lange periode van alles meegevoerd kan hebben. Doel men dit niet, maar gaat men direct weer tot ver bouwing over en nog wel van gewasschen, wier vruchten in of. nabij den grond groeien, dan wordt de zaak bedenkelijker en het is niet onmogelijk, dat de Haagsche lezer dit in zijn Brief heeft bedoeld met „sterke bemesting." Een pninstaal. Aan het Rapenburg, hoek Kaiserstra liggen aan den walkant hoopen puin, sinds dagen, waarvan door de jeugd in Rapenburg wordt gesmeten en op die p' gedempt. Kan daar niet op gelet worden? zoo Ti" een inzender,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 10