AGENDA VAN DE WEEK. Begrafenis-Onderneming KEERËWEER BUITENLAND. Vrijdag. Wijkgebouw-Levenilaal: Vergadering co mité oud-ieden Chr. J.-V. „Dient den Heer" 8 uur. „Zomerzorg" Marionettenspel van Duit sche studenten (Ned. Centrale voor Vacant tiekinderen uit Duitschland.) Tla!fachL Zondag. ,,'t Poslhol" Soirée dansante L. S. E. „Euterpe", „Zomerzorg";. Concert van „Orpheus". 8 uur, Dagelijks: „Apollo-tbeater", OranjegracEt 4013: Voorstellingen ta 8 uur. 'a Woensdags en ?a Zaterdags matinécs te 6 en te B uur. „Casino-bioscoop'®, Hoogewoerdi Voor stellingen te 8 uur. .Woensdag- en Zaterdagnamiddag van t tot i uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-Thcater", Stationsweg: Bioscoop- cm Variété-voorstellingen. Dagelijks le 8 uur. '«Woensdags en *aZaterdags matinée te S uur. Rondvaart over de Meren, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en *s Zondags balféén van de Zijlpoort De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Augustus waargenomen door dc apotheken van de heeren A. J. Donk, Doeza- elraat 31, tel. 1313, en G. F. Reyst, Steenslr. 85, tel. 136. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 861 7797 ide, bij de aanstaande feesten een tegenbe weging in het leven to roepen, waarvoor vooral Amsterdam als werkterrein gekozen was. In-beslag-nemingen van pamfletten met voor de Koningin beleedigenden in houd waren daarvan reeds het resultaat. Het door de centrale recherche, onder leiding van dien inspecteur den heer J. v. Slobbe, voortgezette onderzoek leidde ook op het spoor van een communistische ac tie in gelijken zin en van eenzelfde strek king. Ten slotte beschikte men over zulke aanwijzingen, om over te gaan tot huis zoekingen, welke gisteren in den loop van den dag hebben plaats gevonden. In den voormiddag reeds werden drie punten in de stad met een groot aantal rechercheurs afgezet. In de eerste (plaats heb gebouw van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat, aan de Plantagcparklaan 9vervolgens^de drukkerij en do kantoren van ,,Do Tri bune", aan den Amstel 85, en ten slotte het perceel Prins-Hendrik-kado 140, op de bovenverdiepingen waarvan het secreta riaat van de communistische partij in Ne derland is gevestigd, ten een ambtonaar van die partij, de heer Brommert, zijn wo ning heeft. Yoorte bevinden zich hier do kantoren van de eerste Ned. centrale voor 'den handel met Sovjet-Rusland, agent schap van de Industrie en Haudelsaktien Ges. te Berlijn en van het algemeen comité voor den wederopbouw van Rusland. Omstreeks 12 uur reed voor het plaatse lijk arbeidssecretariaat een particuliere auto voor, waarin gezeten waren de_ substi tuut-officier van justitie mr. Massink, de ncchter-commissaris (mr. P. Briel, en oe inspecteur der centrale recherche de heer J. van Slobbe. Een politic-auto volgde op enigen afstand met nog verschillende re chercheurs. Het gehoele gebouw werd van onder tot boven doorzocht, en 12.000 exemplaren wer don gevonden van een krant, van vier pagi na's, genaamd ,,Do Spelbreker", met als ondertitel: Uitgave van het comité van actio tegen do Oranje-lol en do Vlootwet te Amsterdam. Deze exemplaren werden in beslag genomen en met de politie auto weggevoerd. ï>o volg-cndo huiszoeking geschiedde bij ,,De Tribune", waar geheelo stapels van .,Do Spelbreker" werden gevonden. Groo ve pakken met exemplaren van deze krant droegen do rechercheurs in de politic-auto, welke nagenoeg geheel gevuld raakte. Do langdurige huiszoeking, hier inge steld, veroorzaakte geleidelijk een grooten oploop van nieuwsgierigen voor het per ceel. Behalve do exemplaren van „De Spel breker" word nog drukkersmateriaal voor deze krant gevonden, dat- mede in beslag jgenomei' is. Bij het bezoek aan het perceel Prins- Hendrik-kado MO werd niets in beslag ge nomen. Daar werd een vluchtig onderzoek van de aanwezige boeken ingesteld. To Hengelo is trein 172 uit E n- schcdc gisteravond op een kopspoor gere den. Een reiziger kreeg een ernstige ver wonding aan den neus twee anderen kre gen onbeduidende schrammen. Geen ma terieel e schade. Gisterochtend is h et hotel „Bcllevue", le Brouwershaven, tot den grond toe afgebrand. De belendende gebouwen hebben veel schade gekregen. De moordaanslag in een Duitschen trein. Uit Oldenzaal wordt na der omtrent dezen aanslag gemeld: Het echtpaar Ruben, komende van Osna- brück, waar aan de Bank geld was gewis seld, werd gevolgd door twee jonge mannen, K., bakkersknecht, en P., koopman, wonen de te Osnabrück. Zij hebben het geldwisse- len gezien en plan gemaakt, de familie te berooven. Zij voorzagen zich van een bijl, reisden vervolgens met denzelfdcn trein als de familie naar Rheine, doch hadden op dit traject geen gelegenheid, hun plan uit te voeren, daar er ook een dame in den coupé, waarin de familie Ruben zat, had plaats genomen. Zij namen een kaartje tot Salz- bergen, toen deze dame in Rheine uitstapte. Tusschen Rheine en Salzbergen is echter niets gebeurd. Beiden zijn zonder kaartjes doorgereisd van Salzbergen tot Schüttorf en op dit traject hebben zij hun slag geslagen. Mevrouw Ruben heeft, kort na aankomst te Schüttorf, het volgende kunnen meedee- len. Een der jonge mannen vroeg aan den lieer Ruben hoe laat het was. Toen deze op zijn horloge keek, zag mevr. R., dat de man een bijl te voorschijn haalde en daarmede haar man ettelijke zware slagen op het hoofd toebracht, zoodat hij weldra vreeselijk bloedend op den grond lag. Daarop zijn haarzelf en haar dochtertje eveneens bijl slagen op het hoofd toegebracht, waardoor ook zij bewusteloos neervielen. Toen de trein te Schüttorf stilhield, kwam mevrouw R. lot bewustzijn en riep zij uit alle macht* Help, help, mijn man is ver moord! .Onmiddellijk snelden de stations chef en zijn personeel toe en zij zagen in den coupé 2de klasse het vreeselijke loonecl. Een geneesheer uit Neuenhaus en een pleegzuster, die zich beiden in den trein bevonden, legden het eerste verband. Inmiddels waren de bandieten gevlucht. Eén hunner, voorzien vair de bijl, was spoe dig door het publiek gegrepen; de andere werd later door de politie gearresteerd. De heer en mevrouw Ruben werden op een draagbaar naar het ziekenhuis te Schüt torf overgebracht; hel dochtertje werd per rijtuig vervoerd. Bij het geneeskundig onder zoek bleek, dat den heer R. zeven zware bijlslagen op het hoofd zijn toegebracht; mevrouw en het dochtertje hebben twee bijlslagen op het hoofd gekregen. Gisteravond omstreeks zes uur was de toestand van den heer R., die nog steeds bewusteloos was, hoogst ernstig; men vrees de zeer voor zijn leven. Dc toestand van hel dochtertje was eveneens ernstig; ook dit was nog steeds bewusteloos. Mevrouw R. was zoo nu en dan bij kennis. De bandieten hadden, lezen wij in do ,,N. R. Crl" de familie R. beroofd van 30 gulden in Hollandsch geld, 130 millioen mark in papier en een gouden heerenhorloge met ketting. Ileel Schüttorf was onder den indruk van het vreeselijke drama. De roofmoordenaars, die volledig hebben bekend, zijn per boerenwagen naar de ge vangenis te Bentheim overgebracht. De heer Jacob Braam Ruben is, zoo meldt het „Hdbl.", leoraar in de wiskunde en als zoodanig aan een der handelsscholen te Amsterdam verbonden. De heer Ruben, die rechten studeert, hoopte in de nloop van dit jaar le promoveeren en had zich voorge steld, zich gedurende de vacantie op een rustige plek aan dc studie te wijden. Van daar dat hij den 16den Juli naar Bentheim vertrok en aldaar in een hotel zijn intrek nam. Den lOden Augustus is mevrouw Ru ben Moes met haar dochtertje naar Bent heim vertrokken om aldaar de vacantie met haar man door le brengen. Het lag in de bedoeling van den heer Ru- hen aan het eind van deze maand met vrouw en kind naar Amsterdam terug le keeren. Voorbe cld. Do Joopjongen kwam het kantoor binneD, de pet scheef op zijn hoofd sloeg met do deur en zei: „Kan ik een halleve dag vrij krijge om te gaan voetballe, ouwo heer V' „Dat is niet de manier om binnen to ko men", zei de patroon. „Hier, ga jij eens op mijn stoel zitten en ik zal jou ecüs laten zien, hoe jc behoorlijk binnenkomt." De patroon ging naar buiten, kwam weer binnen, deed voorzichtig d-j deur dicht en zei op deemoedigen toon: „Zou ik alsjeblieft een middag vrij kun nen krijgen voor een voetbalmatch, me neer V' „Zeker, zeker!" zei do jongen. „En Bier heb je een riks om het eris van te nemen." DE ALGEMEENE TOESTAND. Buiten Frankrijk is het Fransche ant woord op de Engelsche nota ongeveer ont vangen in een eest, als wij gisteren aan gaven. Alleen de bekende pro-Fransche pers in Engeland en België is goed te spreken, overigens niels dan ach en wee, meer of minder scherp geuit. Men zie ons Tweede Blad, waar men een uitvoerig uittreksel der buitenlandsche pers zal vinden weergege ven. Het treft alleen nog daarbij, hoe bladen als de „Times" zich nog wat op ruim baan houden en onwillekeurig wekt dit bij ons de idee, dat zij inzien, dat er toch niet veel te doen is aan de Fransche koppigheid en dat zij het daarom raadzaam achten, maar stil letjes te (joen. In officieele Engelsche kringen zwijgt men ook. Men verwacht niet, dat Baldwin veranderingen zal brengen in zijn reisplan nen. Indien dit metterdaad niet geschiedt, is er geen sprake van een kabinetsraad voor zijn terugkeer uit Aix-les-Bains, waarheen hij morgen vertrekt, over kleine drie weken. Inmiddels acht men het niet uilgesloten, dal hij tijdens zijn verblijf aldaar met Cur- zon en op zijn terugreis te Parijs met Poin- caré een onderhoud zal hebben. Dit zou ook geheel overeenkomen met ons boven ontwikkeld vermoeden. Want hoe kan Engeland, zelf overtuigd, dat er spoed noo-. dig is, anders zoo langzaam verder de si tuatie afwikkelen? Of misschen niet afwik kelen Wel hebben de te Londen aanwezige mi nisters ten huize van Baldwin kennis geno^ men van de nota. Officieus verluidt, dat Engeland de ge- dachtenwisseling zal voortzetten, waartoe de Fransche nota de gelegenheid laat. Het ecnige goede, dat wij er aan konden be speuren. Maar wat balen thans woorden, waar het op daden aankomt? Ten aanzien van de bezwaren van Poin- caré ten opzichte, van do vaststelling der Duitsche verplichtingen, kan de openbare meening in Engeland niet vatten hoe Duitschland een belangrijk bedrag bijeen zou kunnen krijgen of hoe leeningen zou den kunnen worden gesloten, zoolang de aanspraken der geallieerden nog onbepaald zijn en verrassingen boven Duilschland's hoofd blijven hangen. Niemand wensclit Duitschland in bescherming te nemen tegen de opmerkingen, door Poincaré ten aanzien der inflatie en der financieele verspilling gemaakt. De „Birmingham Post" gelooft echter, dat deze opmerkingen de stelling van Poincaré niet bijster helpen, en zegt raak: Dc moraal hieruit te trekken zou zijn, dat als de Engelsche voorstellen van Ja nuari voor een geallieerde controle op de Duitsche financiën door de geallieerden waren aanvaard, er toen reeds een eind zou zijn gekomen aan het roekeloos huishouden, dat Poincaré terecht veroordeelt. Verder blijft men in Engeland allen na druk leggen op het edelmoedige van Enge- land's aanbod inzake zijn elsch 1-4.2 mil liard m totaal te ontvangen uit schadever goeding cn schulden samen én wordt Poin- caré's klacht totaal ongegrond en onrede lijk genoemd. De Belgische nola wordt Maandag ver wacht. Dinsdag de publicatie. Heden zal vermoedelijk Rijkskanselier Slresemann aan een noenmaal van den Bond van Duitsche Industrieelen het vraagstuk van het herstel in haar geheel behandelen. We hebben dus nog wel wat woorden in 't verschiet! UjI het bezette gebied geen wijzigingen in den toestand. De Franschen hebben weer 100 milliard ingepikt, liet Duitsche Ehren- legion is ontbonden verklaard. De Turksche Nationale Vergadering le Angora heeft met 215 van dc 235 stemmen het verdrag van Lausanne geratificeerd. Anders was ook niet te verwachten. Tur kije mag immers dubbel en dwars tevre den zijn. De ontruiming van Konstanlinopel etc. za) nu een aanvang moeten nemen. DUITSCHLAND. In de huishoudelijke commissie van den Rijksdag heeft dr. Hilferding, do rijksmi nister van financiën, gisteren het woord gevoerd over den finaucieelén en oecono- mischcn toestand van Duitschland. De ,,N. E.Ct." meldt daarover: De minister zeide, dat da nieuwe regce- ring aan het bewind was gekomen op een oogenblik, waarop de politieke en de soci ale toestanden buitengewoon rnstig, ja vrij wel wanhopig waren Spreker schetste de wijze, waarop de pxijzen van allo waren en levensmiddelen waren gestegen, gaf een overzicht van de ontwikkeling van de loonen en wees er op dat in talrijke takken van het bedrijfsleven de tegenwoordige loonen hoogcr dan de in vredestijd betaalde loonen zijn. De prijzen van zeer belangrijke grond stoffen en ook de prijzen \an bepaalde le vensmiddelen zijn thans hoogex dan de prij zen die op de wereldmarkt worden betaald. Dientengevolge wordt do export v. Duitsch land ernstig bedreigd. Reeds thans kan er van een algemeene oeconomische crisis wor den gesproken. Het rijk moet thans- alleen alle uitgaven bestrijden cn het is niet in staat de daartoe noodige middelen uitslui tend met behulp van de belastingen op te brengen. De regeering is zelfs gedwongen geweest rijksmiddelen ter beschikking te stollen om de particuliere industrie in staat te stellen de nieuwe boogo loonen te beta len. Op deze wijze is o.a. een einde ge maakt aan do jongste typografenstaking. Het is thans vrijwel onmogelijk een over zicht to krijgen van de uitgaven van het rijk. Een dergelijke toestand mag niet voortduren. Spreker schetste vervolgens de financieele politiek van de laatste maanden en wees in dit verband op de paniek, die tengevolge van «het gebrek aan betaalmid delen is ontstaan. De hoop om door de nieuwe belastingen eenigszins het even wicht in dc begrooting te herstellen laat zich niet geheel verwezenlijken. De regee ring is van meening, dat een herhaling van de jongste crisis in"elk geval moet worden vermeden, daar zulks noodlottig voor het Duitsche bedrijfsleven zou zijn. Volgens den minister is het niet nadee- lig, indien er een zeker gebrek aan betaal middelen Keerscht. Het is een algemeen verschijnsel, dat in tijden, dat ex overvloed aan geld is, het speculeeren toeneemt. Dan ■wordt het uiterst moeilijk op de deviezen markt in te grijpen. Door een bepaald ge brek aan betaalmiddelen wordt het bedrijfs leven gedwongen de voorraad aan waren te verminderen en de buitenlandsche be taalmiddelen cd effecten uit te geven, zoo dat deze in handen van het rijk komen. De aankoop van deviezen door het be drijfsleven wordt aldus eveneens tegenge werkt. Onder zulke omstandigheden zal het mogelijk zijn de heerschappij op de devie zenmarkt te herwinnen, hetgeen het eer ste doel van de financiëele politiek van het rijk moet zijn. Niets is ongunstiger voor de buitenland- scho politiek van Duitschland dan. de op vatting, dat de ondergang toch onvermij delijk is en men dus op de capitulatie dient te wachten. Wij moeten meester zijn op de deviezenmarkt, daar het voeren van een buitenlandsche politiek anders onmogelijk is. De heele Duitsche politiek is thans niet veel anders dan een onderdeel van de dol larbeweging. Om al deze redenen eisohte spreker een strenge en zelfs onverbiddelijke belasting- politiek. Om de deviezenmarkt te kunnen beheerschen, heeft hij een deviezenfonds noodig. Dit fonds zal er ook toe dienen om de levensmiddelen-voorziening te verzekeren en het spoorwegverkeer in stand te houden.- Het bedrijfsleven moet inzien, dat het be staan van het rijk zijn eigen bestaan is en daarom moet het de noodige buitenlandsche betaalmiddelen ter beschikking van de re- geering stellen. De nieuwe yegeering heeft zich reeds in verbinding gesteld met de be trokkenen. De vertegenwoordigers van de groote banken en de industrie heeft de minstex ontvangen, die van handel en land bouw zullen weldra volgen. De geraad- pleegden hebben verklaard, dat zij de re geering zullen steunen, daar zij in zien, dut deze regeerïng eigenlijk de Jaatsto politieke reserve is, waarover Duitschland beschikt en tevens dat het bedrijfsleven deze xegee- ring moet steunen. Deze regeering rust op een breede parlementaire basis. Zij wordt gesteund door allen, die ervan overtuigd zijn, dat het rijk te gronde zal gaan, in dien ook deze regeering bankroet gaat. De mannen uit het zaken- en bedrijfsleven hebben zelf gezegd, dat hot deviezenfonds er met vrijwillige bijdragen niet zal komen. Dwangmaatregelen zijn dus noodig tegen over hen, die nog steeds niet inzien, dab er ten slotte geen verschil kan bestaan tus schen dc politiek en handel cn bedrijf, tus schen de belangen van den staat en die van het bedrijfsleven, omdat do ondergang van het bedrijfsleven met den ondergang van den staat zal gepaard gaan. Do door de xegeering getroffen maatrege len zullen haar, naar men hoopt, voor den eerstkomenden tijd in het bezit stellen van de noodige deviezen. De minister deelde vervolgens dc maat regelen mede, welke ten aanzien van de aangeslagenen in de inkomstenbelasting zullen worden getroffen. Aan het slot van zijn betoog zeide Hil ferding, dat het heele financieele beheer van de verschillende departementen onder de controle van zijn departement moest komen te staan. Hij zal dit in den kabi netsraad voorstellen. Voorts is het noodig, dat de politiek van het kabinet en de poli tiek van do rijksbank niet tegen elkaar in- druischcn. Dc financieele toestand van het rijk is nog uiterst slecht en de grootste krachts inspanning zal vexeischt worden, teneinde te vermijden dat deze toestand nog slechter wordt. In de eerste plaats heeft de regce- ring daartoe den steun van den rijksdag, de bondsstaten en van het gansche bedrijfs leven noodig. Dr. Oeser, de rijksminister van verkeers wezen verstrekte vervolgens eenige medc- deelingen over den toestand van de spoor wegen. Ondanks de geweldige verhooging van do tarieven, die 20 Augustus zijn inge voerd, zijn nog 200 billioen uitgaven onge dekt. Dit tekort zal nog g-rooter worden, gezien het stijgen van de kolenprijzen en het dalen van de mark. IJet ganscho te kort zal echter door nieuwe tariefsverhoo- gingen, die in verhouding tot de depreciatie staan, moeten worden gedekt. Bij de discussie zeide de democratische afgevaardigde dr. Duisburg, dat bet oeco nomische herstel van het Duitsche rijk eerst mogelijk zal zijn, nadat het vraagstuk van het Roergebied zal zijn geregeld. Spre ker hekelde de loonpolitiek, die ten op zichte van de ambtenaren wordt gevoerd. Zoo acht hij het verkeerd, dat de salaris sen drie maanden vooruit worden betaald. De sociaal-demoeraat Weis vond, dat dc maatregelen van de regeering jegens de be zitters van buitenlandsche betaalmiddelen niet ver genoeg gaan. Met dergelijke halve maatregelen kan het Duitsche volk niet wor den geholpen. Spreker was van meening, dat de regeering over alle buitenlandsche betaalmiddelen, die zich in het rijk bevin den, zou moeten kunnen beschikken. Men ziet, 't zijn \yel nieuwe banen, die deze regeering wil 1 Verzet blijft echter niet uit. Zoc waren gisteren te Berlijn alle café's enz. dicht als protest tegen de verhooging der belasting op sterken drank. Volgens voorloopige schatting van het rijksministerie van financiën worden uit de nieuwe belastingwetten de volgende inkom- slen verwachtde Rijn-Ruhr-belasting 40 billioen, de auto-belasting 15 billioen, de in komstenbelasting 40 billoen, de belasting op vereenigingen 20 billioen, de bedrijfsbelas ting bij handel cn industrie GO billioen, de bedrijfsbelasting bij den landbouw 108 bil lioen, totaal 1/4 Irillioen. Inmiddels is het eerste bankroet in Duitschland er, naar het „Hbld." verneemL Het gemeentebestuur van de Ooslzecbad- plaats Swinemünde heeft het volgende be sluit ter kennis gebracht De stad is niet in slaat haar financieele verplichtingen na te komen en moet daar om verklaren niet bij machte te zijn te be talen. Stresemann, de Rijkskanselier, zal een bezoek aan München brengen. Nadat de leiders der Beiersche coalitie partijen door de regeering le München wa ren geraadpleegd heelt het kabinet-von Knilling een oproep tot het Beiersche volk gericht. Er staat o.a. in dat de nood van 't Duitsche volk onder den druk van het ver drag van Versailles dagelijks grooler wordt. De bezetting van het Roergebied heeft den toestand onhoudbaar gemaakt. Overal in het land heerscht wanhoop. De jongste gebeur tenissen hebben in talrijke kringen aanlei ding tot ©rrstige ongerustheid gegeven. Ge- wetenlooze elementen trachten van de gele genheid gebruik te maken om met geweld hun plannen door te zetten. In den moei lijken toestand, waarin het vaderland zich bevindt, kan het echter noch door commu nisme, noch door bolsjewisme, noch door nieuwe politieke of ekonomische avontu ren worden gered. Slechts een bewust op treden dat arbeid, brood, vrijheid en veilig heid waarborgt kan redding brengen. Dc Beiersche regeering zal doen wat zij kan om dit doel te verwezenlijken. De - oproep vermeldt vervolgens welke maatregelen dc regeering reeds heeft getroffen met het oog op de voedselvoorziening. Zoo zal de op brengst van den graanoogst op bepaalde tijd stippen tegen den prijs van den dag Ier be schikking van het publiek worden gesteld. Het rijk en de verschillende organisaties zul len het den agrariërs mogelijk maken hun geld op veilige wijze te beleggen zonder dat zij gevaar zullen loopen slachtoffers der de preciatie te worden. De bezitters van mo lens en magazijnen zullen aan de autoritei ten moeten mededeelen over welken voor raad graan zij beschikken. De coöperatieve ondernemingen zullen worden uitgenoodigd in de eerste plaats in de Beiersche behoef ten te voorzien zooals dit tot hiertoe het ge. val is geweest. Groote hoeveelheden aard appelen uit buiten- en binnenland zullen in Beieren worden ingevoerd, hetgeen een daling der aardappelprijzen ten gevolge zal hebben. De handel in vee en vlëeschwaren zal onder contróle komen te staan. Zooveel mogelijk zal worden getracht de onzuivere en overbodige elementen uit het handels- leven te schakelen. Het gebrek aan betaal- middelen zal door de uitgifte van nieuw noodgeld worden bestreden. Op het oogen blik biedt de toestand op de levensmiddelen markt geen aanleiding lot bezorgdheid. SPANJE. De Spanjaarden hebben eindelijk eens een klein succesje in Marokko. Zij hebben Tifa- raoein, waar het garnizoen was ingesloten, bereikt en ontzet. De Spaansche verliezen bedroegen 300 doeden en gewonden. De vijand, die zwaar beproefd en gede moraliseerd werd, liet talrijke dooden en ge wonden achter, zegt het officieele commit niqué. Verheugenis in Spanje GRIEKENLAND. Er js een besluit uitgevaardigd, waarbij een groot aantal personen, die tot de sta kers behooren, voor militairen dienst on der do wapenen worden geroepen. Do bladen kunnen nog steeds niet ver schijnen. De verzorging met levenaniddelen gaat vrij geregeld, daar het stakingseomitó goed vindt, dat de transporten van voedinga* middelen ongehinderd plaats hebben. Te Piraeus had een bloedige botsing tus-» fiChen oommunistische stakers en troepen plaats, waarbij twee arbeiders zouden zijn gedood en zeven gewond. VEREENIGDE STATEN Gemold wordt, dat Cuba 'aan de Veree-, nigde Staten een bedrag van zeven mil* lioen dollars betaald heeft. Ia een discussie, gehouden in de Insti tute of Politics te "VVilliamstown in den staat Massachusetts, neeft de vroe gere Argentijnsche gezant te Washington, dr. Zcballos, zich op een voor een diplo maat hoogst opmerkelijke wijze laten gaan. De Argentijnsche diplomaat verklaarde rondweg, dat de Latijnsch-Amerikanen wan trouwen koesteren tegen do Ver. Staten. Zij meenen dat genoemd land onoprecht isen spr. drong er op aan dat do Ame- rikaansche regeering de volle onafhanke^ lijkheid zooi hergeven aan de republiekeu, welker souvereiniteit door de Ver. Staten waren besnoeid. Wcnscht men dat de vij andig© gevoelens bij do Latijnsch-Ameri kanen ten opzichto van de Ver. Staten zou den verdwijnen, dan behoort do Ameri- kaanscbe regeering het dept. van Staat althans den diplomatieken dienst te re^ organ isecren en ook den inwendingen-diensfc van de Pan-Amerikaansche Unie. Do resultaten van 34 jaar pan-AmerJ- kaansche politiek waren a.IlA.7-minci Zievro3 digend. De Pan-Amerikaiansche bedrijvig heid werd in Zuid-Afrika zoer kwalijk ge nomen; want zeide Zcballos men houdt het er in Zuid-Amerika voor, dat do Ver. Staten in werkelijkheid bedektelijk in som mige Latijnscb-Amerikaansoh-e republieken streven naar politiek© overheersching en economische opslorping. De onlangs in Santiago (Chili) gehouden vijfde Pan-Amerifcaansche .conferentie was een misgreep geweest van de Pan-Ameri- kaanscho Unio, het departement van Staat te Washington en de Chil-eonscho regeo^ ring, omdat do rivaliteit tusschen Argen tinië en Brazilië or door was gestijfd. Op ido conferentie was do impopulariteit van de Monroe-ïoer gebleken. JAPAN» Het arbitrage-verdrag tusschen de Ver. Stalen en Japan is gisteren zonder wijziging voor vijf jaar verlengd. BUITENLANDSCH GEMENGD. Het plaatsje Ely (Engeland) is eon eigen aardig personage rijk. Het is een boeren arbeider: wiens lichaamsgestel van dion aard Is, ci'at hij het onweer een tijd van te voren met zekerheid voelt aankomen. De man is reeds tweemaal door den blik sem getroffen} eens in 1914 en opnieuw de zer dagen. In 1914 was hij zes weken lang bewusteloos, ditmaal bezorgde de kennis making met het hemelvuur hem slechts wat hoofdpijn. Na zijn eerste treffen heeft de man de eigenschap gekregen tot het voorvoelen van onweer. Ongeveer 12 uren voor het onweer krijgt hij schokken en is het hem, of hij door een electrische batterij geladen wordt. Een bericht uit Teheran van Maandag vermeldt, dat in do buurt van Boejnoerd, in de provincie Khorasan, verscheiden dori pen door een aardbeving zijn vernield. Er zijn vele dood»en en ook heel wat vee is omgekomen. In eon tijdsverloop van 24 uur waren bij Toerbat-i-Haiduri vijf zware schokken ge voeld. De inwoners zijn door oen paniek bevangen. Ook overstroomingen hebben veel schade toegebracht en slachtoffers ge maakt Een zevental bandieten deed Zondagmor gen oen inval in een hotel buiten Detroit, waar een deftig gezelschap zich vermaak!© met dansen. Plotseling verschenen zij gemaskerd i° de zaal, gaven een salvo af over d'o hoofJ den der dansenden, AH© uitgangen werden bezet en de danslustigen, honderd en vijf tig in getal, kregen bevel do handen om hoog te houden. Terwijl de posten aan de deuren bij tu9sehenpoozen schoten in de lucht losten, beroofden 1de anderen alle aan wezigen van hun geld, ringen on juweel©0. Op een gegeven signaal verdwenen zij, ntJ nog een salvo gegeven te hebben, die zaa» in de grootste verwarring achterlatend* Verschillende personen waren gekwew» hoewel niet gevaarlijk, terwijl niet slechts

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2