Vrijdag 24 Augusius 1923. EERSTE BLAD. Offieieeie Kennisgevingen. EEN AFSCHEID. STADSNIEUWS. BINNENLAND, Het voornaamste nieuws van lieden. GEMENGD NIEUWS. prijs der 'advertentien! 50 Cts. txrr regel Bij rogelab'onaement SelaBgiïS lia^exen prijs* 1 Kleine advertenti&t Uitsluitend hu Vooruitbe^ (laling. Woensdags en Zaterdags 50 Gts„ bij een l jrüiximum aantal woorden van 80. ilnoassö volgens postrecht. Voor eventueel^ <>p,«! -fcen'djng van brieven 10 Cts. porto te betalen* ■Bewijsnummer 5 Cts.- Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Fosfchèqne- en Girodienst No. 57055. Postbns No. 51. t Frijs Dezer courant: t Voor Bolden p. 3 mul 2.35, p. weeï 2#» Z Digi Buiten Ielde$, waar agenten gevestigd rijn,1 per weel? MBMwwc3a.c>«uiau>iu j, Ö.1Q Franco gar fvöaï 5.55 rfi portokosten* Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19468. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. rAnn den gemeentelijken vischwinkel, Yischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERDAG ;èn voor zoover voorradig Zaterdagavond, verkrijgbaar SCHELVISCH h f 0.21 !en SCHOL 0.22 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 24 Aug. 1923. VEE- EN KAASMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Vee- en de Kaasmarkt van Vrijdag 31 Augustus a.s., wegens de op dien dag plaats hebbende feestelijkheden, op Woens dag 29 Augustus t. v. zullen worden ge houden. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. E. SCHOTMAN, lo,-Secretaris. Lelden, 24 Augusius 1923. (Wanneer de Raad Maandag a.s. bijeen komt, dan zullen de leden de raadzaal kun nen betreden met op de lippen: morituri, ie salulant ;de spreuk, waarmee in het 'oude Rome de gladiatoren de arena betra den. Zij, die gaan sterven groeten u iHet zouden zeer juist gekozen woorden zijn, want Maandag slaat het doodsuur voor !den ouden Raad, om plaats te maken voor zijn opvolger. Maandag neemt de oude [Raad afscheid. Weliswaar zullen vele bekende gezich ten opnieuw van de partij ziju, wanneer begin September voor den nieuwen Raad jde werkelijke geboorte-klok luidt, gelijk er £ok van de gladiatoren uit Rome's arena loverblijvers waren na afloop van de ge- yeclilen, maar evenals er van die gladia toren velen waren ingegaan in den dood, zullen er ook zijn uit den scheidenden Raad, voor wie er niet meer is een terug- keer; voor wie de bestuurderstaak van 'l onze Sleutelstad een einde heeft genomen, na langeren of korteren duur. Niet zonder iwcemoed zullen zij voor 't laatst den voor- zitlelijken hamer bcoren vallen, den blik ïaten gaan langs de fraaie gobelins der zaak •En voorzeker zal dit gelden voor 'een tweetal der negen gesneuvelde gladiatoren (van Leiden's raadzaal, n.l. voor de beide wethouders, de heeren J. A. Bots en mr. J. fu. van der Lip, beiden zoo vertrouwd daar in het stadhuis, in raadkamer als anders zins. Zij behooren tot de oudste vertegen woordigers van de burgerij, zooals blijkt uit deze cijfers: de heer Bols heeft zitting kinds 16 Juli 1901, de heer v. d. Lip sinds 3 Febr. 1903. Resp. 22 en 20 jaar ruim heb ben zij naar beste krachten Leiden ge diend. Zij hebben meegemaakt de gulden tijden van voorheen, toen het lidmaatschap ,van den Raad slechts heel weinig moeite gaf; zij hebben beleefd de oorlogsperiode, toen zooveel zorgen op allerlei gebied en 'elk terrein der gemeente-huishouding in steeds knellender vorm het hoofd opstaken, !dus toen het raadslidmaatschap meer en jmeer eischen ging van den drager; zij heb ben doorstaan de zwaarder en zwaarder wordende taak van het raadslid in de na- löorlogsche tijden, deze periode van malaise, idie helaas nog lang niet teneinde is, inte gendeel zelfs. Waarnevens dan nog is ge komen de steeds zich verder uitbreidende iverpolilieking van den Raad met alle poli tieke strijdvragen etc. En hoe hebben zij dit alles meegemaakt? Om de intensiviteit daarvan aan te geven spreken eigenlijk al voor zich zelf, zonder feenig commentaar, volgende gegevens: De beer Van dor Lip werd wethouder in Febr. 1909, de heer Bols in Sept. 1911. Veertien 'en twaalf jaar hebben zij gedragen alle be slommeringen van het zich geregeld uit zettende werk van het college van B. en ÏW. dat langzamerhand beslag ging leggen op bijkans de geheele persoon. De heer v. 'd. Lip eerst als wethouder van den Burg. Stand en van den Geneesk. Dienst en iHygiëne, later van Onderwijs en van ge noemden dienst; de heer Bots als wethou der van Financiën, toen van Fabricage en later weer van Financiën. Wij willen hier niet teruggaan in de ge schiedenis van Leiden om hun werkzaam heden op don voet te volgen, zij slechts 'even vluchtig gewezen op de zoo omvang rijke reorganisatie van het onderwijs, op de finanlieele moeilijkheden tijdens en na den oorlog, ook- voor wat betreft het werkloo- zenvraagstuk en wat daarmee samenhangt. Zeiden we te veel, toen wij opmerkten, dat voor hen beiden het heengaan wel deemoedig zal zijn? Te meer, waar dat heengaan geheel vrijwillig is. Ieder voor zich bezat het volledig vertrouwen van de Partijen, die hen brachten in den Raad en zoowel R. IC. als Chr. Hist, hadden hen als sieraad opnieuw afgevaardigd, zoo zij slechts hadden gewild. Hoeveel moeite is flog niet gedaan om den heer v. d. Lip in Jeder geval als raadslid te behouden, wan- fleer hij dan het wethoudersschap niet lan- Ser kon vervullenI Beider besluit stond »chler vast en moest worden geërbiedigd. j*e heer Bots verlangde, gezien ook zijn eefjjjd, rust na zijn zware ziekte, de heer Lip meende eigen, belangen niet lan ger lë kunnen vereenigen met den post van vertrouwen, die het wethouderschap is en ook niet meer met het raadslidmaatschap. Zij het noode, Leiden's burgerij heeft zich daarbij moeten neerleggen, beide redenen eerbiedigend en erkennend na een zoo lang-, jarige behartiging van de stadsbelangen. In de raadzaal en daarbuiten werden beiden gerespecteerd, zij het ook om dik werf andere hoedanigheden. De heer Bots was niet zoozeer een leidende persoonlijk heid als de heer Van der Lip die daar van bij uitstek blijken gaf in zijn functie van loco-burgemeester en bij het leiden van de raadszittingen, die hij streng zake lijk wist te houden zonder evenwel de vrije gedachtenwisseling te onderdrukken of te belemmeren maar haalde dit op andere wijze weer in, b.v. door zijn groote „men- schelijkheid" om het zoo eens te zeggen, Thuis in hun afdcelingen, stonden zij hun man, en al toonde de heer v< d. Lip zich strijdlustiger, de heer Bols wist, zoo noodig, ook van zich af te bijten. Hoewel uit den aard der zaak voor een bepaalde partij gekozen, was geen van beiden, wat men zou kunnen noemen, een politiek figuur. Zonder hun principes te verwaar- loozen, waren zij breed genoeg, om ander mans opinie te kunnen waardeeren en in vele gevallen van zakeiijken aard zelfs te erkennen. iWij meenen Sier te durven spreken na mens de ganschc burgerij, wanneer wij zoowel den heer Bols als den heer v< d. Lip warm danken voor het vele, wat zij voor de gemeenschap hebben gedaan. Niet altijd natuurlijk is men het eens geweest met wat uit hun „departement" werd voor gesteld, menigwerf is er zelfs krachtig ver zet gekomen, en ook wij zijn niet met hun plannen en voorstellen steeds meegegaan, maar de dankbaarheid voor hun werken, veel en lang, gaat verre uit boven kleine partijzucht of wat ook. Leiden is hun ten zeerste verplicht. In hen mist onze gemeen schap twee stoere werkers, die een leemte achterlaten Afscheid nemen voorts nog de heeren J. de Lange, lid sinds 11 Juni 1918, Th. C. F. Slijnman, D. M. Kuivenhoven, A. Bisschop en mevr. C. E. DubbeldemanTrago, lid sinds 2 Sept. 1919, de heer A .J. Schone- veld, lid sinds 1 Juli 1920 en de heer Jan de Lange, die den heer Rotteveel opvolgde in Mei 1922. liet zijn vogels van zeer di verse pluimage, doch zij hebben naar beste weten de gemeente gediend gedurende zelfs voor een inenschenleven korte periode. In den heer De Lange gaat iemand heen, die wellicht de voetsporen van de twee scheidende wethouders zou hebben ge drukt 1 zoo ziekte hem niet als niet te passeeren hindernis in den weg was ge treden. Een zeer consciëntieus raadslid, soms welhaast iéts te consciëntieus, leider van zijn partij in den Raad in hem ver liest de Anti Rev. partij een uitstekend voorman, waarvan het gemis zich nog wel zal doen gevoelen bekend met den gang van de gemeente-machine door zijn vroe gere loopbaan was nog zeer veel van hem te verwachten en het leek er naar, dat dit werkelijkheid zou worden, toen hij wethou der van financiën werd in Sept. 1921. Maar reeds April 1922 moest hij gaan, zijn ge zondheid dwong hem. Met hem eens of niet, hij was een figuur uit den Raad Met mevr. Dubbeldeman—-Trago gaaf de laatste der twee dames, die het eerst als raadslid de raadzaal betraden. Eerst ver dween mevr. BaartBraggaar, nu zij< Aan den Raad dezer gemeente hebben per adres te kennen gegeven, do voorzitter en de secretaris van de afdeeling Leiden van den Centralen Bond van Transportar beiders en van den R.-K. Bond van Trans portarbeiders „St.-Bonitacius", handelende namens en in opdracht van hun organisaties, domicilie kiezende ten kantore van H. Bey, Heerenvracht 31 dat door hun organisaties in 1919 met de werkgevers in het Melkbedrijf te Leiden een overeenkomst is gesloten, waardoor voor het personeel, werkzaam in het melkbedrijf, de vrije Zondag werd verkregen dat ech ter den laatsten tijd enkele kleine melkslij- ters, die zich in 1919 bij de getroffen rege ling vrijwel hadden aangesloten, weer zijn overgegaan tot het rondventen en verkoo- pen van melk op Zondag, waardoor het ge vaar groot is, dat uit concurrenlieoogpunt de grootere zaken eveneens weer tot het verkoopen en slijten van melk op Zondag zullen overgaan dat daarmede een belang rijke sociale maatregel voor de betrokken arbeiders weer zou worden te niet gedaan dat, ten einde zulks to voorkomen, adres santen een beroep doen op den Raad, om den verkoop van melk op Zondag op den openbaren weg strafbaar te stellen dat zij de aandacht van den Raad vestigen op art. 2 der Zondagswet, waarbij wordt bepaald, dat op Zondag geen koopwaren, met uitzon dering van geringe eetwaren, onder welke uitzondering melk niet valt, op den open baren weg mogen worden verkochtdat naar aanleiding van de veroordeeling van een melkslijler te Utrecht door den kanton rechter aldaar, terzake van den verkoop op straat van melk op Zondag, legen het von nis van dien kantonrechter cassatie is aan- geteekend, doch dat bij arrest van den Hoo- gen Raad van 28 Mei 1923 dit cassatiebe roep is verworpen, onder overweging, dat melk niet valt onder het begrip geringe eet waren en de verkoop op Zondag op den openbaren weg dus verboden is dat dus thans in hoogste instantie is komen vast to slaan, dat straatverkoop van melk op Zon dag strafbaar is. Redenen, waarom adressant den Raad verzoeken, een verordening te willen vast stellen, waarbij het venten en verkoopen van melk op den openbaren weg op Zondag verboden is. Mej. H. G. Schreuder, alhier, is te Utrecht geslaagd voor het examen Fransch L, O. Te Frederiksoord is voor het examen bloemisterij vanwege de .Nederl. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkundè, gehouden in de G. A. van Swi.eten Tuin bouwschool, geslaagd de heer A, Langen- dijk, alhier. Naar wij vernemen heeft de muziek- vereeniging „Werkmans Wilskracht", dir. de heer J. 'Noordanus, belangloos een con cert aan de Centrale Commissie voor Ar- bcidsontwikkeling aangeboden, voor werk. loozen-ontspanning, hetwelk zat gehouden worden op a.s. Dinsdagavond 28 Aug. in den tuin van „Musis Sacrum". Door het gemeentebestuur van Den Haag werd aanbesteed het afbreken van huizen aan de Voldersgrachl aldaar. Laag ste inschrijver de heer G. P. van der Drift, alhier, in twee perceelen A voor f 399, B f499. De zesjarige J. v. R., wonende San het Levendaal, is gisteren daar door een auto, bestuurd door V-, overreden door eigen on voorzichtigheid. Bij het achteruitrijden der auto wilde hij op de treeplank springen en viel met gevolg, dathet rechtervoorwiel over den buik van de jongen ging. Ter observatie is hij in het Acad. Ziekenhuis opgenomen. De motorrijder R.( uit Rotterdam, is hoek RapenburgKort-Rapenhurg aange reden door een onbekend gebleven vracht auto, komende uit het Noordeinde. Na eerst te zijn verbonden in Hépilal Walton is hi] per poliliebrancard naar. het Acad. Zieken huis gebracht. Door de politie is een Duitsclie dienst bode van hier over de grens uitgeleid, i— Geklaagd is door een juffrouw, dat zij IS 'opgelicht voor f 1.60 bij het maken van vergrootingsportretten naar een klein por- tret. Nogmaals zij hier ernstig gewaarschuwd tegen deze practijken, Hier is aangebracht S., uit 'Amster dam, die aldaar poogde te verduisteren door beleening in de Bank-van-Leening aldaar een rijwiel, dat hij hier gehuurd had. Proces-verbaal is opgemaakt. -De 34-jarige D, v, W. uit Oegstgeest is op den Rijnsburgerweg in botsing geko men met den motorrijder F., van hier. Van W. bloedde uit mond en neus en bekwam eenige ontvellingen aan armen en hoold. Hij is in het Acad. Ziekenhuis verbonden. Het ongeval zou, naar verluidt, te wij ten zijn aan het uitwijken bij steigeren van een paard door te hard rijden van den motorbestuurder. De politie doet onderzoek. Weer eens eenige mishandelingen. B., schipper uit Stompwijlc, deed aangifte van mishandeling door F., alhier; S. klaag de, dat zijn dochter is mishandeld door juf- fronw K. en J. v. L., dat hij door H, in de Wille Laan, is afgedroogd. Bij K. B. is benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer van Ned.-Indié A. J. G. M. Gaillard, thans secretaris van den Raad van Ned.-Indiê. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nossau vorbond'en eer® medaille, in brons, aan J. Kuyt, arbeider in dionsfc van de naamloaze vennootschap Cacao- en Chocoladefabriek Gcbrs. D. en M. Grootes, te Wcsbzaan. Het persoonlijk geschenk, dat door liet Comité voor het Nationaal Huldeblijk na mens het Nederlandsche volk aan de Ko ningin zal worden aangeboden, bestaat uit een in acht deelen gebonden album, bevat tende een verzameling van 217 speciaal voor dit doel door Nederlandsche kunste naars vervaardigde afbeeldingen van Ne derland. Tal van schilders hebben er aan meege werkt, o. a. A. J. van Driesten, Leiden, Rapenburg; A. H. Gouwe, Leiden, Vee markt; W, C. C. Bleckmann, Noordwijk; H. M. Savry, Katwijk; jhr. F. A. E. L< Smls- saert, Neltenboetsters, Katwijk. Het Comité voor het Nationaal Hulde blijk aan II. M. de Koningin bericht, dat het, met instemming van H. M. in bet voor nemen ligt om op G Sept te 2 uur nam in hel Paleis op den Dam te Amsterdam door den voorzitter, dr. C. J. K. van Aalst, het Nationaal Huldeblijk namens het Neder landsche Volk te doen aanbieden hot ge restaureerde Koor der Nieuwe Kerk te Delft zal alsdan ter beschikking van H. M. worden gesteld, en de albums, inhoudende tweehon derd zeventien werken van Nederlandsche meesters, zullen H. M. worden overhandigd. Bij deze plechtigheid zullen tegenwoordig zijn de leden van het uitvoerend comité uit het geheele land. In aansluillng~hlerméde beginnen om één uur de veertien afdeelingen voor de natio nale huldebetooging, waaraan door ruim twaalfduizend personen wordt deelgenomen, op te trekken naar den Dam. De opstelling is om kwart over tweeén afgeloopen. Alsdan hoopt H. M. op het balkon te ver schijnen, en neemt do huldiging een aan vang en zal het huldigingslied worden ge zongen door de koren, te zamen ongeveer d'uzcnd zangeressen en zangers. Nadat aan II. M. zullen zijn voorgesteld eenige comité-leden voor het Nationaal Hul deblijk neemt te drie uur het défilé een aan vang, na afloop waarvan door een groep van veertien deelnemers aan II. M. een oor konde betreffende de. huldebetooging zal worden aangeboden. Op Vrijdag 21 September hopen H. H. M. M. de Koningin en de Koningin-Moeder te. Delft te komen, ten einde het gerestaureer de koor der Nieuwe Kerk in oogenschouw te nemen. Hierbij zal de heer Van der Voorst van Zijp als mede-voorzitter een rede uit spreken. Deze plechtigheid vindt niet in de kerk, maar in het koor plaats. Het werk in het koor der Nieuwe Kerk te Delft vordert uitnemend. Is „De Tel." wél ingelicht, dan is de Regeering voornemens, art. 40 van het be zoldigingsbesluit voor de Rijksambtenaren het artikel, waarbij niet-veri aging der traktementen op 1 Juli 1921 werd gewaar borgd in te. trekken, Luitenant-generaal F. F. J. Muller Massis, commandant van het veldleger, en majoor van den generalen staf W. J. C. Schuurman, sous-chef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger, zijn aan gewezen ons land te vertegenwoordigen bij de in September te houden groote manoeu vres van het Zweedsche leger. Do Provinoialo Zuid-Hollandseho Bak kersbond heeft gisteren to Dordrecht zijn vijfde jaarlijkscke vergadering gehouden. Een damescomité heeft ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan de Verecniging een vaandel aangeboden. Uit het jaarverslag over 1922 blijkt, dat de Bond thans 17 afdeelingen telt met on geveer 500 leden. De rekening over 1922 geeft aan Ont vangsten f 825.9-1 en aan uitgaven f 517.83. De voorzatter, 'de heer J. Hanhart," heeft vervolgens ingeleid (het onderwerp: Do Arbeidswet in do practijk, door de afd. Dolft op de agenda geplaatst. Verschillende sprokers betoogden, dat aan de bakkers groot onrecht werd aange daan doocr do toepassing van do Arbeids wet; sommigen spraken van een groot schandaal, van een maat, die overloopt. Eon wilde oen groote protestvergadering beleggen onder leiding van den Nederl. Bakkersbond, om te besluiten, algemeen om 5 uur te gaan bakken en de mogelijke boeten te doen betalen uit de kas van den Bakkersbondeen ander opperde het denk beeld, gedurende 14 dagen niet te bakken. De voorzitter deelde mede, dat hot be stuur heeft besloten, de hulp van de Ka mers van Koophandel in te roepen. De secretaris van den Nederl. Bakkers- hond, die de vergadering als gast bijwoon de, zotte uiteen, wat hij in het orgaan van den Bond over de praktijk van do Arbeids wet heeft geschreven. Spr. vestigde voorts de aandacht op een aanhangige wijziging van de Warenwet, waartegen hij een krachtig protest gewenscht achtte. Do heer Boogers, uiï Soheveningen, heeft gesproken over Middenstandsbelan- gen. Als plaats voor do volgende vergadering is Rotterdam aangewezen. Woensdag Keeft een vergadering plaats gehad van vakbonden, aangesloten bij het Bureau voor de R.-K. Vakorganisa tie, waarin hoofdarbeiders zijn georgani seerd, in verband met de pogingen, welke gedaan worden om .voor de bonden van hoofdarbeiders een afzonderlijke vakcen trale in het leven te roepen. Het bestuur van het Vakbureau had tot deze vergade ring uitgenoodigd de organisaties van on derofficieren, apothekers-assistenten, han dels-, kantoor- cn winkelbedienden, werk meesters, technici, spoorwegpersoneel en verzekeringspersoneel. Na ampele bespreking is een motie aan genomen, waarin de vergadering verklaar de, dat er naar tiaar oordeel geen aanlei ding bestaat, de hoofdarbeiders in een af zonderlijke centrale onder te brengen, te meer niet, wanneer binnenkort een reorga nisatie van het Vakbureau tot stand komt. De vertegenwoordigers van den Bond van Technici stemden blanco. Van 15 tot 21 Augustus werd de Int. Conferentie, uilgeschreven door den Vrij- zinnig-Chrislelijken Studenten-Bond, te Sleen (Drente) gehouden. Zij mag terecht de eerste „internationale" conferentie van dien Bond genoemd worden. Waar vroeger op deze bijeenkomsten wel eens enkele vreem delingen aanwezig geweest waren, daar was de indruk nu toch nog anders, nu er niet minder dan 30 buitenlanders aan de conferentie deelnamen. Verscheidene sprekers voerden het woord, o.a. de heeren C. J. Bieeker en prof. dr. K. II. Roessingh, van Leiden. Het hoofdbestuur van de Ned. Natuur historische Vereoniging heeft zich tot den Minister van Waterstaat gewend met oen adres betreffende do plannen tot droogma king van den Westeinder Plas. Aangezien het behoud van dit voor den natuuronder zoeker zoo merkwaardige terrein van groot® beteekenis is, verzoekt het hoofdbestuur den Minister, maatregelen te nemen, waardoor droogmaking van dezen plas alsnog zal kun nen worden voorkomen. Gisteren had te Hulst do stemming voor leden van den Raad plaats in het eerste district, noodig geworden, doordat Ged. Staten van Zeeland de verkiezing voor zoover het betreft dit district, niet hadden goedgekeurd. Bij de stemming öp 17 Mei jl. werden Be haald op de lijst van de R.-K. Staatspartij 743 stemmen, op die van notaris Van Dal- sum (vrij-Kalhotiek) 588 en op die der. vrij- BINNENLAND Intrekking van art.. 40 van het fcezoldi- gingsbeslnit voor Rijksambtenaren moet bii de Regeering in overweging zijn. De heer A. J. G. M. Gaillard, secretaris van den Raad van Ned.-Indië, is benoemd tot lid van de Alg. Rekenkamer van Ned.* Indië, Nadere bijzonderheden over den moord* aanslag in een trein bij Schnttorf. BUITENLAND. De pers over de Fransche antwoord-notai aan Engeland. Vermoedelijk de eerste veertien dagea geen Engelsch antwoord te verwachten. De Dnitsche minister van financiën oan het woord. Angora ratificeert het vredesverdrag van Lansanne. Het arbitrageverdrag tnsschen Japan en de Vereenigde Staten voor 5 jaar verlengd. De Japansche premier Eato is overleden* zinnigen 146 stemmen. (De laatste beiden vormende de oppositie). Daardoor verkreeg rechts 6 zetels, en do oppositie 5, bij een verschil van 9 stemmen. De nieuwe stemming bracht de oppositie met 44 stemmen meer in de minderheid dan bij de vorige stemming. De Bond van Christelijke politieambt .tenaren beeft te Groningen zijn jaarlijtksche vergadering gehouden, «onder voorzitter schap van den heer H. E. van Geelen. Na bespreking van heb beleid van het) hoofdbestuur, zeide de voorzitter o.m., dat biet (Vlootwet-rapport in nbuw verband staat met de eoonomiseho belangen idler; ledon. Spr. is van meening, dat dit rap* port regelrecht indruiseht tegen de belan gen van het volk. Het hoofdbestuur zal samenwerking met andoro organisaties in verband met het "Vlootwet-ontwerp over/ wegen. Er werd een hulde-telegiram ,aan H. M* de Koningin gezonden. De verschillende yterslagen werden goed-» gekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren' J. O. v. Hooydonk, B. Reeder on F. Eoxeni,; allen to Rotterdam, 'en W. Verwey, to 'k-Gravenhage, werden herkozen. De begrooting voor 19231924 weir'd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf óp f 10.353. 'Als plaats voor <Jo volgende BondsvergS=» doring werd Utrecht aangewezen. Over het op verzoek van een afdeeling op kïe agenda gebrachte voorstel tot aan sluiting van den Bond bij het Christelijk Nationaal Vakverbond, werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Ten slotte zeido do voorzitter toe, dat bet hoofdbestuur! met het verbond een nadere bespreking zal houden en daarover een rapport zal uit brengen, dat in do volgende algemeene vergadering zal worden behandeld. Het voorstel tot aansluiting werd daarna tpt de verschijning van het rapport aangehou den. Verworpen werd hetj Kooldbostuursvoofj elcl, do militaire politie als leden van dent Bond toe to laten. Aangenomen werd het voorstel-Rottérs "dam, mecT uniformiteit te brengen in de wenschen ten opzichte van het georganij seerd overleg. •Een voorstel van do afdeeling Gronin gen, om te komen tot stichting van een fonds voor uitkeering bij overlijden Van den 'man, werd aan het hoofdbestuur ver'' zonden, ter bewerking van andere voor* stellen. Ingediend is een wetsontwerp tot vast* stelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Fonds ter verbetering van de kustverdediging; dienst 1924. In afwacht ting van de voorstellen inzake de verdere, verbetering van de kustverdediging wordt als 12de termijn voor de onderscheidene werken, genoemd in de wet, houdende in-, stelling van genoemd fonds, een bedrag van f 20.000 aangevraagd. Voorts is een bedrag van f 8000 noodig, om het geleverde mate riaal en de reeds gemaalde werken te on derhouden. De uitgaven zullen kunnen wor den bestreden uit de reeds ter beschikking van het fonds gekomen of nog toekomendq bedragen. Havas meldt uit Lissabon, dat liet Handelsverdrag tusschen Nederland en Portugal geteekend is. Do viordo klasse der Staat»* loterij zal in verband met do feesten tcis gelegenheid van het Jubileum van de Ko*- ningin een week .later trekken dan Is vast* gesteld. Revolutionaire actie. Reedt is gemeld, dat do centrale recherche te Am- sterdam sederb eenige weken een georgani seerde actie van do eociaal-anarohistisoh# groepen op het epöor was, welke beoog*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1