Restaurant „SUISSE" V PRIJS DEZER COURANT! Donderdag 23 Augustus 1923. EERSTE BLAD. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Net voornaamste nieuws1 van lieden. STIMMUNGS—SaNGERlN. DER 'ADVERTENTIES: fgO Gis. per regel. Bij regelaSoimemeiii EelangrijS fjègereii prijs. v j.i Kleine a&verfeatieiï, uitsluitend dij Voormtbe- /taling, Woensdags en Zaterdags 50 Gts„ bij eeri l'jóaxinram aantal woorden van 30. .'j Incasso volgens postrecht. Voor evenïueele op- 1 tending van brieven 10 Gts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Gts. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqne- en Giiodienrt No. 57055. Postbus Nö. 54. Vobï EoTJeri p. S mul J 2 35, p. wedt -2^ 2 018' Buiten Eoiïett, waar agenïefi gevestigd zijn;1- per week" h 0.13' Fraüefl pat 7 2.83 rfi portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19467. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is Vrijdag verkrijg baar SCHELVISCH a f 0.22—f 0.32, SCIIOL a 1 0.23f 0.38 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem, Leiden, 23 Aug. 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de beslis sing op het verzoek van; a. de Continental Petroleum Company om vergunning tot uit breiding van de inrichting lot opslag van 20.000 Liter petroleum aan den Morschsin- gel op het Stationsemplacement der Neder- iandsche Spoorwegen, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L. No. 1214; b. L. Lolkes de Beer om vergunning tot uitbrei ding van de inrichting voor het moffelen en nikkelen van metaalwaren in het perceel Kerksteeg No. 2, kadastraal bekend ge meente Leiden Sectie I. No. 2099; c. de Ko ninklijke Nederiandsche Grofsmederij om .vergunning tot uitbreiding van de grof smederij op het perceel Zuidsingel No. 66/68, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie A. No. 1128; d. Wede. H. de Keijzer, om yergunning tot uitbreiding van de wasch- inrichting in het perceel Stationsweg No. 35, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec- tic L. No. 1225, is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. E. SCHOTMAN, lo.-Secrelaris. Leiden, 23 Aug. 1923. f.'.'. VERGADERING i van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN. PP MAANDAG 27 Aug. 1923, des namid- dags te twee uur. pe vergadering zal, zoo noodig, des avonds 'e* worden voortgezet a Te behandelen onderwerpen: lö. Benoeming van een Gemeente-önt- fcanger, (-238^ 1 2o. Benoeming van een 2den genees heer aan de gestichten „Endegoest", Voor- geest" en „Rhijngeest". f239) 3o. Benoeming van vier leden der Schat- (tingscommissie, bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. (241) 4o. Benoeming van een tijdelijk Ieeraar in de plant- en dierkunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, voor 'den cursus 19231924. (265) 1 5o. Benoeming van een onderwijzeres fean de school Vrouwenkerksteeg B. (240) 6o. Voorstel om, met wijziging van het Raadsbesluit van 1G Juli 1923, over lè plaatsen naar de Centrale school voor het 7e leerjaar; a. Mej. J. B. van Heuven, onderwijzeres aan de Jongensschool voor U. L. O.; b. Mej. J. Lateber, onderwijzeres aan de Leerschool c. Mej. J. Ephralm, onderwijzeres aan de school Haverstraat A. (266) 7o. Suppletoire. staat van begrooting, 'dienst 1922, van de gestichten „Ende goest", „Voorgeest" en „Rhijngeest'.. (263) 8o. Balans en Winst- en Verliesrekening, 'dienst 1922, van de gestichten „Ende geest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". (263) 9o. Balans en Winst- en Verliesrekening, 'dienst 1922, van liet Openbaar Slachthuis. (237) lOo. Balans en Winst- en Verliesreke ning, dienst 1922, van het Gcmeenleiijk Grondbedrijf. (263) llo. Balans cn Winst- en Verliesreke ning, dienst 1922, van den Districls-Keu- ringsdienst van Waren. (2G3) 12o. Suppletoire staat van begrooting, licnst 1922, van de Stedelijke Werkinrich ting. (203) 13o. Staat van af- en overschrijving op k begrooting, dienst 1922, van de Slcdo- kjlte Werkinrichting. (263) 14o. Rekening, dienst 1922, van de Ste delijke Werkinrichting. (263) 15o. Rekening, dienst 1922, van de Ge zondheidscommissie. (263) lGo. Rekening, dienst 1922, van het Bur gerlijk Armbestuur. (2G3) 17o. Begrooting, dienst 1924, van den Dislricls-Kcuringsdienst van Waren. (264) 18o. Praeadvies op hel verzoek van J. de Groot, om de te bouwen schuur in den tuin van het perceel Hooge Morschweg, Sectie P, No. 334-, van hout te mogen maken. (242) 19o. Praeadvies op het verzoek van de firma Wed. Joh. Dietz, om do te bouwen loods op het terrein achter de Maria Gonda- slraat, Sectie O, Nis 727 en 728, van hout te mogen maken. (256) 20o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige lerreinstrookjes aan den Itoogen Morsch weg, Sectie P Nis 673—682, 086 en 714, alle gedeeltelijk, (243 en 270) 21 o Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud hij de gemeente van een gedeelte sloot aan den Iloogcn Morsch- iweg en van een daaraan grenzend strookje grond. Sectie R No. 310, (244 en 270) 22o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van een strook grond aan de Gisettestraat, Sec tie O, No. 841 ged. (257) 23o. Praeadvies op het verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, om ver gunning lot uitbreiding van haar buizennet onder de gemeente Oegstgeest. (253) 24o. Voorstel lot onbewoonb'aarverkla- ring van 291 woningen, (245) 25o Voorstel tot verlenging van den ter mijn van ontruiming van een aantal onbe woonbaar verklaarde woningen. (246) 26o Voorstel om den eigenaren van de sloot tusschen de Rijnzichtstraat en de De Wetstraat te gelasten, die sloot te dempen en door een riool le vervangen. (248) 27o Voorstel om goed te keuren, dat over 1922 voor normale uitbreidingen der Gas fabriek 154000 en der Eleclriciteitsfabriek f 72000 is besleed. 28o Voorstel tol het aangaan van een overeenkomst, betreffende de levering van gas in de gemeente Voorhout door de Stede lijke Gasfabriek te Leiden. (250) 29o Voorstel tot het verleenen van toe stemming aan het Gemeentebestuur van Voorhout tot het doen leggen en hebben van een gasleiding in die gemeente en het daar-, door leveren van gas door de Gasfabriek le Lisse aan de firma C. J. Speelman Zonen. (251) 30o Voorstel (ot goedkeuring van de met de aannemers getroffen nadere regeling in zake de uitvoering van de rioieering cn op hooging van een terrein benoorden den Maresingel. (258) 31o Voorslel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de doortrekking van het hoofdriool van de Maria Gondastraat naar het Galgewaler. (247 en 270) 32o Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor hot doen drukken van een nieuwen catalogus van de verzameling in het Stedelijk Museum „De Lakenhal". (252 en 270) 33o Verordening op Woonwagens. (259) 34o Verordening, regelende de heffing van een belasting onder den naam van „Staangeld voor woonwagens" in de ge meente Leiden. (260) 35o Verordening, regelende de invorde ring van de belasting onder den naam van „Staangeld voor woonwagens" in de ge meente Leiden. (260) 36o I. Vaststelling van a. de verordening, regelende de heffing van een belasting ojidor den naam van „Ha vengeld" in de gemeente Leiden b. de verordening, rogelende de heffing van een belasting onder den naam van „Liggeld" in de gemeente Leiden c. de verordening, houdende wijziging van de verordening van 17 Mei 1920 (Ge meenteblad No. 24), regelende de invorde ring van de belasting onder den naam van „Liggeld" in de gemeente Leiden d. de verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 Mei 1920 (Gemeente blad No. 19), regelende de heffing van een belasting onder den naam van „Bruggeld" In de gemeente Leiden. n. Voorstel om de desbetreffende adres sen als afgedaan te beschouwen. (134 en 269) 37o Verordening, regelende het Openbaar Vervolgonderwijs te Leiden. (267) 38o Verordening, houdende regeling van do jaarwedden der leeraren aan het Gym nasium, de Hoogere Burgerschool mot vijf jarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor meisjes, te Leiden. (268) 39o Voorstel inzake de beschikbaarstelling van gelden op de bcgrooling, dienst 1924, ten behoeve van het verleenen van maat schappelijke hulp bij ziekte en de verpleging van kinderen van on- en minvermogenden in de Leidsche Buitenschool. (261) 49o Bezwaarschriften tegen aanslagen in het Vergunningsrecht, dienst 19221923. (262) 41o Voorstel lot overbrenging van het dienstjaar 1922 op dat van 1923 van de be- noodigdc gelden voor de voldoening van eenige onbetaald gebleven vorderingen en tot voldoening van gelden uit den post voor „Onvoorziene Uitgaven" voor 1923. (255) 42o Rekening van de Ontvangsten en Uit gaven der gemeente over het jaar 1922, met inbegrip van die der Haarlemmertrekvaart. (254 en 271) Boottocht „Voordorp". Gisteren hebben de kinderen van „Voor dorp" den reeds lang in uitzicht gestelden boottocht naar Amsterdam gemaakt. Om halfacht vertrok liet bestuur met zijn ge- noodigden en verdere deelnemers van de Haven, om in Leiderdorp de kinderschaar „in te nemen". De tocht ging toen via 's-Molcnaarsbrug, Woubrugge en Aalsmeer naar Amsterdam, waar het gezelschap, dat uit ongeveer tweehonderd personen bestond, om half één arriveerde. De theetuin „Schinkelhaven" bood den kinderen een paar uur prettige afleiding, vooral toen Jan Klaassen op het tooneet ver scheen. Maar het hoofddoel was toch „Arlis" Volgeladen trams brachten de „Voor- dorp"-jeugd onder „bewaking" van dienst vaardige padvinders naar de residentie van apen, olifanten, beren, enz. Stel u voor, hoe de kinderen zich amuseerdenl 't Meest in teressant voor hen was wel de voedering van leeuwen en zeeleeuwen. Om halfzcs werd weer appél gehouden en om zes uur voer het heele gezelschap weer van „Schinkelhaven". Overdag was het goed weer geweest. Jam. mer, dat men op den terugtocht werd over vallen door een onweersbui. Dat was verre van aangenaam; maar toen het weer droog was, wisten de muzikanten er de stemming in te blazen, zoodat allen gezond en vroolijk om ruim negen uur naar huis zijn terug gekeerd. Voor het huldeblijk voor H. M. de Ko ningin is in. totaal ingezameld f 3443.25. De rekening is thans afgesloten,_en het be drag, na aftrek van onvermijdelijke onkos ten door den heer Aug. LReimeringer aan het hoofdcomité afgedragen. Op 31 Aug. a.s. zal in de Lulhersche kerk aHder des morgens te halfelf een dankstond worden gehouden met ds. C. de Meyere als voorganger. Dr. L. Kamerling, te 's-Gravenliage, dr. H. Boschma en dr. C. J. van der Klaauw zijn tot wederopzegging toegelaten als pri. vaaldocent in de faculteit der wis'- en na- lurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier, tot het geven van onderwijs respectievelijk in de physiologic en biologie der tropische plantenwereld, de vergelijkende ontwikke lingsgeschiedenis der ongewervelde dieren en de morphologic en systematiek der. on gewervelde diereq. Op de voordracht voor een onderwij zeres aan de opgnbare school voor uitge breid lager onderwijs in Den Haag hebben B. en W. aldaar o.a. geplaatst mej. A. B. J. Wissel, alhier. Bij de komende feesten Ier gelegen heid van het Zilveren Jubileum van H. M. de Koningin zal de Groenesteeg niet achter blijven. Uit de bewoners van de Tweede Groenesteeg is een commissie gevormd, waarvan de heer Arie van Duuren het voor. zitterschap heeft aanvaard, terwijl de hee- ren Brandt en Zwanenburg respectievelijk het seerelariaat en het penningmeesterschap zullen vervullen. Onder directe leiding van dit viertal bewoners van dit gedeelte der Groenesteeg zullen in dit stadsgedeelte eere-, poorten verrijzen, sprekende versieringen worden aangebracht, over en weer der straat guirlandes worden gespannen kortom; 't belooft een mooi geheel te worden bij het nationale feest, dat ons wacht. De heer Van der Bley, commissaris, is tevens ontwerper der versiering. Morgen-, Vrijdagavond, zullen een paar studenten, leiders van het Duitsche Jugendwerk, in „Zomerzorg" een voorstel ling geven van Marionettenspel. Zooals uit ons overgelegde verklaringen blijkt, zijn de heeren in tal van plaatsen hier te lande op getreden en overal met groot succes. Toen de toestand te Berlijn kritiek werd, werden zij even daarheen geroepen om te helpen. Zij kwamen echter dezer dagen terug, om dat zij nog in tal van kindertehuizen, zie kenhuizen, het Kurhaus te Scheveningcn, enz. werden gevraagd om op te treden. Te Leiden doen zij dit ten bate van den arbeid der Nederiandsche Centrale voor Vacantie- kinderen uit Duilschland voor de noodlij dende Roerkinderen. Bij de oefening op het Schuttersveld heeft een artillerist gistermiddag een trap van een paard gekregen, waardoor hij een vrij ernstige wond aan het been bekwam. Hij is naar het hospitaal overgebracht, waar bleek, dat hij geen inwendige kneuzingen had gekregen. Gisternamiddag had op de Mare een aanrijding plaals tusschen twee wielrijders. De een, een slagersjongen, komende van de Mare, en de ander de heer L., komende van den Rijnsburgersingel, kwamen met elkan der in aanraking. Het achterwiel van het rijwiel van den slagersjongen werd in el kander gedrukt. Onderzocht zal worden wie de schuldige is. Het Stedelijk Museum ,,De Lakenhal" werd gedurende de maand Juli bezocht door 1830 persohen, waarvan 1188 tegen betaling Anti-vlootwet-coraité. Onder voorzitterschap van mevr. Pest manKoning, van Rotterdam, is gister avond in „Tivoli" aldaar een bijeenkomst gehouden, belegd door het voorloopige anli- vlootwet-comité, waarin een definitief co mité is benoemd. De voorzitster herinnerde er in haar openingswoord aan, dat het voorloopige anti-vlootwet-comité begin Juni aan ver- eenigingen en instellingen een circulaire heeft gezonden, waarin dezen gevraagd werd sympathie te betuigen en waarin ge zegd werd ,dat er in September een verga dering belegd zou worden met afgevaardig den, ten einde te geraken tot de vorming van een definitief landelijk comité, be staande uit mannen en vrouwen. In ver band met het aftreden van minister De Geer en het voornemen van de Regeering om de Vlootwet onverwijld te behandelen, opdat deze 1 Januari 192T in werking zal kunnen treden, heeft het voorloopige co mité gemeend, de actie te moeten vervroe gen. De secretaresse, mevr. Mankes-Zernike, deelde mede, dat er veel minder toezeggin gen van Vereenigingen zijn ontvangen dan het comité verwacht had. De vacantie is daar wellicht schuld aan. Vertegenwoor digd blijken te zijn: De Alg. Ned. Vrouwen- Vredebond, de Buurtvereeniging „Bloem hof", de Chr. Sociale Partij, de Intern, anti-militaristische Vereeniging, de Demo cratische Partij, „Het Vrije Jeugdverbond", de Jeugdbeweging van het Roode Kruis, de Vereeniging van Staatsburgeressen, de Ver eeniging van vrouwen voor duurzamen vrede, het Soc, Anarch". Verbond in Neder land, de Bond van anarcho-anarchislen, de Vredeskring, het Religieus Soc. Verbond, de Broederschap in Christus, afdeeling Heer len. Van particulieren zijn 223 adhaesie- betuigingen ingekomen, en velen hebben te kennen gegeven, plaatselijke comité's te willen oprichten. De voorzitster merkt op, dat er verschil lende plannen overwogen zijn, bijv. om op den dag der opening van de Staten-Gene- raal in Den Haag een groote meeting te be leggen van protestvergaderingen; het af leggen van bezoeken bij de leiders van de groepen in de Tweede Kamer; het Ier tee- kening leggen van lijsten voor tegenstan ders van de Vlootwet. Het woord was nu aan de afgevaardigden en belangstellenden. Er waren er 17 aan wezig, behalve de leden van het voorloo pige comité. Allereerst vroeg het woord de heer Van "den Toorn, gewezen overste van de marine en oud-chef van den lorpedodienst te Soe- rabaya. Hij zei, dat de Vlootwet de eerste 10 jaar meer dan een milliard zal kosten en dat wij daarvoor niets anders dan waar deloos materiaal zullen krijgen. De raad yan defensie verklaart zelf, dat er slechts een zeemacht verkregen zal worden, die een uiterst minimum is voor het verrichten van haar taak. Spr. wees er op, dat de duikbooten, die het buitenland heeft of bouwt, wat de grootste betreft 2000 lot 3000 Ion meten; die, welke in de vlootwet zijn opgenomen, meten aan de oppervlakte on geveer 800 ton. De steunpunten, welke in de Vlootwet zijn genoemd, zijn, volgens spr., absoluut waardeloos. Er wordt ten op zichte van het materiaal van onze zee macht steeds over oud roest gesproken. De Vlootwet zou aan dit slelsellooze oud-roest slechts stelselmatig oud-roest toevoegen. Het gaat niet om 300 millioen, maar om veel meer. Spr. kende tal van actieve en oud-zeeofficieren, die tegen deze Vlootwet zijn. Dr, Van de Laar meende, dat er meer moet gebeuren dan het houden van een demonstratie op den dag van de opening van do Kamer. Bij een volksstemming zou z. i. de Vlootwet vallen. Er is, meende hij, zeer weinig noodig om het volk wakker le schudden. Indien de zaak overal in mee tings nader wordt uiteengezet, zal er een volksuiting openbaar worden, waarmee Regeering en Parlement rekening zullen moeten houden, Spr, wees er voorts op, dat de lijd dringt. De voorzitster wees er óp, dat bij deze actie verschillen achtergesteld moeten wor den; dat het groote doel vóór alles moet gaan. Zijn eigen beginselen behoeft men - allerminst op te offeren maar vóór alles late men zich leiden door het gemeenschap pelijk doel. De gedachtenwisseling liep verder voor namelijk over de kwestie of vereenigingen als de Intern. Anti-milit. Vereeniging met dit comité en de andere Vereenigingen kun nen samenwerken. Dit blijkt niet het geval te zijn. .Wederzijds meent men, dat een ge scheiden actie het meest aan de bereiking yan het doel ten goede zal komen. Ten slotte werd het definitieve comité als volgt samengesteld: mevr. dr. A. Man kes-Zernike, mevr. Callenback en de heer J. N. de Jong, allen alhier, mevr, Mul der-Van de Graaff, Den Haag, en dr. Van de Laar, Gendringen. Dit comité kan wor den uitgebreid. Het zal in hoofdzaak werk zaam zijn voor de vorming van plaatselijke comité's en het beleggen van meetings. Bereiding en vervoer van vleeschwaren. St.bl. 376 bevat het K. B. van den 24en Juli j.l., tot wijziging en aanvulling van het K. B. van 6 Juni 1922 (Stbl. 395), be treffende uitvoering der Vlceschkeuringswefc Aan dit besluit ontleenen wij het vol gende: Art. 8, le lid van voormeld K. B., wordt gelezen als volgt; Onverminderd het bepaalde bij artikel 7 mogen vleeschwarcn slechts bereid zijn uit deugdelijk vleesch, waarbij, behoudens het bepaalde bij het tweede lid van dit ar tikel, slechts water, keukenzout, salpeter (kaliumnitraat) suiker, niet gekleurde azijn, kruiden, specerijen en, voer zooveel be treft de vleeschwarcn genoemd onder let ter c van artikel 4, bovendien meel zijn toegevoegd, een en ander onder voorwaar de, dat genoemde stoffen deugdelijk zijn en de gehalten aan salpeter en watervr/j zetmeel onderscheidenlijk ten hoogste 0.2 en 2 bedragen." 3. Artikel 10 van voormeld K. B. wordt gelezen als volgt: ,,E!ke zending vleeschwaren moet verge zeld zijn van een geleidebrief, gewaar merkt door de handbeekning. van den met het toezicht op de naleving van de wette lijke bepalingen van de vleeschkeuring be lasten ambtenaar in het land vébtt uitvoer, waarin deze verklaart, dat c'e vleeschwaren voldoen aaü de eischen gesteld in dit be sluit. De Minister kan een model van deze ver klaring vaststellen en 'een of meer der in het eerste lid bedoelde personen aanwijzen wier handteekoning door hem als geldig erkend wordt." Do Minister kan nadere voorschriften ge ven voor de uitvoering van dit besluit, dat toet ingang van 1 Januari 1924 in werking treedt. II. M. de Koningin heeft benoemd tot officier in de Huisorde van Oranje den rent meester van het kroondomein jhr. F. L. Falck, te Rotterdam. H. M. de Koningin-Moeder zal zoowel (e 's-Gravenhage als le Amsterdam bij en kele plechtigheden en feestelijkheden tegen woordig zijn. De Minister van Onderwijs heeft tot do gemeenten en schoolbesturen, directeu ren van gemeentelijke en bijzondere nor- BINNENLAND Jhr. mr. Van Sasse van IJsselt blijft lij dei Tweede Kamer. Op 6 September blijven de scbolen ge sloten. Er is een Anti-VIootwet-comité gevormd. Voorschriften betreffende bereiding en vervoer van vleeschwaren. De commissie van overleg voor de schoe nen- en Ieder-isdnstrie heeft verlenging van de Schoenenwet tot 1 Jnli 1925 verzocht. Roofmoord in een trein. BUITENLAND. De Fransche antwoord-nota aan Engeland, De sitnatie in Dnitschland. Stresemann hard aan het werk. In Engeland weer toeneming der werk loosheid. RECLAME. Hedenavond, IxEIVKA RICHTER, 368 maallessen het verzoek gericht, de onder! hun bestuur staande schoo(inrichtingen, ia verband met de groote nationale beteekenisl van dien dag, op 6 September a.s. te slui ten, tenzij het Regceringsjubileum van Htf M. op de school zelve wordt herdacht. („Msb.") De ,,'s-IIertogcnb. Cl." heeft uit Zwit serland van jhr. mr. A. F. O. van Sasstf van Ysselt bericht ontvangen, dat hij zijn benoeming lót lid van de Eerste Kamer niet aanneemt. Hij blijft lid van de Tweede Kamer. i Naar men óns uit Den Haag mede deelt, heeft Uians ook de redactie van hef Voorloopertje van „De Dag" zich losge maakt vaQ den heer Broekhuys. Aangezien laatstgenoemde niet bereid bleek de uit-< gave verder te financieren, heeft de redac tie besloten haar eigen weg te gaan en heeft zij een kapitaalkrachtige combinatie bereid gevonden een groot weekblad te financieren, dat a.3. Vrijdag reeds zal utf-. komen onder den naam „De Dag" Dit weekblad zal staan onder hoofdredactie' van den heer J. J. L'< van Zuylen, terwijl als medewerkers zullen optreden de heeren H. v. d. .Wal, W, Levy en P. O. Otten, De Alg. Ned. Zuivolbond Beeft giste"3 ren in Den Haag zijn algemeene vergode ring gehouden. De voorzitter, dr. F. E. Poslhuraa, hield een openingsrede. Hierop werden de notulen der algemeen no vergadering van 8 Mei 1923 vastgesteld, waarna de secretaris het woord verkreeg tot'het doen van eenige mededeelingen. Vervolgens hield- mr. F. C. Stoop Jr., te Leeuwarden een inleiding over d'c vraag:' „Voldoen de voorgestelde wijzigingen, van de Wet op do Coöperatieve Vereenigingva aan de eischen der practijk?" De secretaris van den F. N. Z., do Beer J. A. Gejuk, hield nog een inleiding over de Nederiandsche botercontröle en wat daarmede verband houdt. Op voorstel van een der leden zeide de voorzitter toe, dat het bestuur zal overwe gen ój inleiding van den heer Geluk in brochurevorm uit te geven. Bovendien zui len de beide inleidingen in extenso woe den opgenomen in het orgaan van den F.i N. Z. Hierna werd de vergadering gesloten'* 's Avonds veroenigden de deelnemers zioh aan een maaltijd in ho-tel „De Witte Brug", waarbij de voorzitter een dronk uitbracht óp de leden der Koninklijke familie. Te 's-Gravenhage kwam in jaarverga dering bijeen het Ned. Verbond van Siga ren winkeliersverenigingen. 32 plaatselijke organisaties waren vertegenwoordigd, met ongeveer 80 afgevaardigden. Besloten werd de volgende jaarvergadering te Zwolle te houden. Het zittende bestuur werd in zijn geheel bij acclamatie herkozen. Tot lid van de commissie van toezicht op Bondszaken en -financiën werd gekozen de heer A. v. d. Lee, te Wassenaar, in de plaals van J. A. Vrugtman, te Rotterdam, die niet meer her kiesbaar was. Nadat verschillende zaken van internen aard behandeld waren, kwam in bespreking de te voeren campagne voor eenheid in si garetten. Aangedrongen werd op een wette lijke regeling voor de handhaving der ban- derolleprijzen, om fraude en minderwaar dige concurrentie te voorkomen en om mede tegen (e gaan, dat buitenlandsche (meest Duitsche") sigaretten onder den naam der ingevoerde merken voor oorspronkelijke waar verkocht worden. Besloten werd bij de Regeering len sterk ste te blijven aandringen op een afdoend voorschrift, waarbij verboden wordt, dat niet alleen boven, maar ook niet onder den banderolleprijs verkocht wordt. Aldus zou een eenheid in den prijs van sigaretten mo-i gelijk zijn in de naaste toekomst.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1