V 1ÉRTJS DEZER COURANT; Woensdag 22 Augustus 1923. Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. f»RrjS DER ADVERTENTIES -'SO CÜ. fer regéL By reselabonnement Setangrfö 1 laveren prijs. 1 Kleine advertentien, Uitsluitend dij Vooryitne-1 i taling. Woensdags ©n Zaterdags 50 Ct3„ bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueel© op-* rending van brieven 10 Gts. porto t© betalen. bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchègua- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 51. ,Voor EeHori p. S nml X 2.35, p. wóoï 7. G.ï# Bulten Eelttcn, waai agenten gevestigd l"n, 1 per weeï OÏB1 Franon per post 7 2.SS ffi portoEostea, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nnmmer 19456. EERSTE BLAD. GEMEENTELIJZE VISGHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel iViscl)markt 18, tel. 1225 is Donderdag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.21f 0.30, 6C1IOL a f 0.20—1 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden. 22 Aug. 1923. Godsdienstoefeningen op 31 Augustus en 5 September. De Kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. alhier beeft besloten godsdienstoefeningen te doen bouden op 31 Augustus- en op 5 September a.s., ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin en van Ilr. Ms. Zilveren Kegeeringsjubileum 'f en wel beide keeren in fle Pieterskerk, op 31 Augustus 's morgens te tien uur en op 5 September 's avonas te acht yur. 1 De L.A.W.S.T. In „de Harmonie" hield gisteravond de iVerceniging tot instandhouding der L. A. W. E. T. een vergadering, voorgezeten door den lieer Cahen, die opende met een wel kom tot de goed opgekomen leden en ad- spiranten. Na goedkeuring der notulen werden lo nieuwe leden toegelaten. De voorzitter .wekte warm tot verdere leden-werving op, 'opdat de vereeniging zoo sterk mogelijk iWorde in liet belang van den midden- Stand, Naar aanleiding van aangeboden verze keringen zeide de voorzitter, dat het be stuur zich niet aansprakelijk meende te moeten stellen, maar ieder standhouder jyrij te moeten laten in deze kwestie om naar eigen genoegen deze aangelegen heden te kunnen regelen. Bij loting is door hel bestuur bepaald, dat de Boazbank voor 1923 de geldmidde len zal besturen, voor 1924 de centrale Middenstandsbank, voor 1925 de Hanze. De bode zal echter de contributies innen, terwijl de girodienst voor 't gemak zal wor den gehandhaafd. De voorzittererkent thans volmondig 'den beer De Rijk le hebben miskend als [ontwerper van een reclameplaat, want aan zijn plaat lieeft het bestuur nu de voor-, [keur gegeven. De voorzitter dankt hem, 'dat bij deze plaat gratis afstaat. Deze plaal stelt voor een gebouw, aan gevend dé hechtheid der vereeniging, met fle vlag uit, waarbij een brug, voorstellend: yan producent tot consument, waarbij dc .vliegende Mercurius en Leidsche Sleden- maagd als vertegenwoordigster van liet publiek. De lucht wordt steeds breeder en klaarder. Onder het wapen van Leiden slaat dan in duidelijke letters waarvoor de re clame is. Behalve de reclameplaat is noodig een programma, en de ht&r De Rijk heeft ook [dit samengesteld, gevende als titelblad dc «verkleinde reclameplaat. Het zal 48 pa gina's bevatten met 102 advertenties en verspreid worden in 20.000 nummers. Dc advertenties dekken dc kosten van f 2000 [en de voorzitter dankte secretaris en pen ningmeester voor dit hun werk wat heel .wat moeite en lijd heeft gekost. De programma's zullen worden genum merd en voor eenige nummers, tevoren bij een notaris vastgelegd, zal iederen dag na inschrijving een geschenk worden gereed gehouden, 's Avonds om 10 uur zal dit tel kens worden uitgereikt. Het bestuur rekent OP goede deelneming der leden in dezen, .opdat liet bezoek aantrekkelijker wordt en veelvuldiger dan één avond. De ge schenken zullen geëtaleerd worden in dc 'Breestraat in het huis waar thans reclame voor de 3 October-vereeniging wordt ge maakt. Rij het programma zat nog een opwek king worden gevoegd. Er zal één toegangsprijs worden geno men, f0.25, met inbegrip van belasting, voor de uitnoodigingskaarlen die de firma's ter hunner beschikking krijgen, die een stand hebben op de L. A. W. E. T. Dienstkaarten zullen uitgegeven wor den voor looppersoneel, "s morgens, voorls kaarten voor verkoop-personeel. Deze kaarten komen op naam van firma en houder. De exposanten blijven verant woordelijk voor misbruik. Deze kaarten geven geen toegang tot bet cabaret. De exposanten zelf ontvangen één kaart voor hen zelf en één voor een dame, echter op naam, toegankelijk voor alles en doorloo pend. Ook de leden ontvangen een doorloopen- de kaart en een kaart voor een dame, weer op naam. Doorloopcnd voor de tentoonstel ling, voor één avond cabaret. Aan de Gehoorzaal zal een vlag worden gehangen, ontworpen door den heer Ziege- laar. Het is het insigne der vereeniging, •vervat in de Leidsche kleuren. Aan re clame-doeken wordt, zoo mogelijk, nog ge- Werkt, Bij op- en afbouw hebben alleen de e^Posanten toegang met bun personeel. Alle stands zijn reeds bezet I Ook die op het balcon etc* De opbouw kan geschieden 11 Sept. 1 anaf 9 uur. yan 121/*2 uur sluiting voor Eet personeel, daarna kan worden doorge werkt tot 12 uur 's avonds. Vrijdagmorgen 12 uur moet elke stand beslist gereed zijn. Voor het cabaret zorgt Jean Louis Pisuisse, wat hem wel is toevertrouwd. Vrijdags en Zondags Zondags is de L. A. W. T. gesloten zullen bijzondere kunstavonden zijn met medewerking van opera-arlisten. De tweede- Zaterdagmid dag is er een kindervoorstelling en maliné. Voor geschenken deed de voorzitter weer een beroep op de exposanten. De burgemeester heeft belooft de opening te zullen verrichten en het bestuur besloot één plein naar hem te noemen, waarop steeds muziek zal zijn. Dc voorzitter meende, dat een seizoen opening der winkels aan de L. A. W. E T. verbonden zou kunnen worden, zoowel van exposanten, niet-exposant-leden als niet- leden, die nog wel lid zullen worden, naar hij vertrouwde. Dit zou zoo kunnen ge schieden: een rondgang door de stad van 24 van een Muziekcorps voorafgegaan door eenige herauten en dan fraaie uitstal lingen. De heer Geylcnbeek achtte den lijd daarvoor niet geschikt, vreezend dat er dan wel gekeken wordt, niet gekocht. De heer Levie achtte het wel doenlijk voor niet-exposanten, niet voor exposanten. De muziek-rondgang leek hem best, alleen niet de seizoen-opening. De heer Meijers sloot zich bij den voorzitter van ganschcr harte aan, speciaal met het oog op de niet-expo santen, het nut van de L. A. W. E. T. wel wat betwijfelend, temeer, waar daaraan ieder toch niet zal kunnen deelnemen. .De heer De Haan sloot zich aan bij de tegen standers van de seizoen-opening evenals de heer Petit, die pleitte voor een afzon derlijke winkelweek, b.v. met 3 Oct., gelijk van andere zijde nog werd opgemerkt. De voorzitter bepleitte nader naar aan leiding van de opmerking van den heer Meyers het nut van een L. A. W. E. T., b.v. om de Haarlemmerstraatbewoners eens te kunnen doen exposeeren op de Bree- slraat, ook al zal de Haarlemmerstraat zich wel handhaven; om voor duizenden eens vele artikelen le kunnen exposeeren enz. "Wat deelname betreft, daarvoor zijn nog wel andere gelegenheden als de Stads- zaal cn andere middelen, zooals misschien in 1924 nog wel zal blijken. Eendracht maakt macht, daarvan mag de midden stand nog wel eens overtuigd worden. Nogmaals verdedigde de voorzitter dan voor een goed uitzien der etalages der win kels der exposanten, opdat de indruk van de L. A. W. E. T. ook bij den winkel ge handhaafd blijft. Daaraan kan toch heel eenvoudig verbonden worden een seizoen opening, wat nog geen winkelweek is of iets dergelijks. Met 3 Oct. is het voor velen al wat laat bovendien. Laat de Leidsche winkelstand nu eens zelf de opening van het seizoen bepalen. De heer Meyers steunde nogmaals den voorzitter, vooral met het oog op het trek ken van vreemdelingen. Gezien de stemming ter vergadering stelde de voorzitter echter nu voor van de seizoen-opening af te zien, al bepleitte hij nogmaals zorg voor de etalages. De rond gang met muziek etc. zou in ieder geval door kunnen gaan. Onder acclamatie werd daarmee instem ming betuigd. De voorzitter gaf dan een overzicht van de indeeling van de L. A, W. E. T., waar alle pleinen en straten toepasselijke namen hebben gekregen, zoo vormend een aardig L. A. W. E. T.-sladje. Na de rondvraag, waarvan druk gebruik werd gemaakt, werd de geanimeerde en welgeslaagde vergadering door den voorzit ter onder dankzegging gesloten, Aan den burgemeester van deze ge meente hebben per adres te kennen gege ven de keeren G, Hillenaar en E. J. Gostcr, resp. voorzitter cn secretaris der R.-K. Vereeniging van Café-, Restauranthouders en Slijters met Vergunning, afd. Leiden van den Ned. R.-IC. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters met verg., Koninklijk goedgekeurd dato 10 Ja nuari 1922; dat zij met leedwezen kennis namen, dat door de R.-K. Drankbeslrijders- vereenigingen aan hem een verzoek is ge richt om gedurende de Jubileumfeesten een lapverbod of zelfs een sluitverbod van des namiddags vier uur in te stellen. Waar nu reeds meermalen is gebleken, dat een tapverbod een negatieve uitwerking heeft en Leiden toch reeds meermalen heeft bewezen op waardige wijze feest te kunnen vieren en een degelijk verbod niet anders dan wrevel kan verwekken, meenden zij voldoende reden te hebben den burgemees- Ier te verzoeken niet op bedoeld adres in le gaan, hem verzekerend van de meeste medewerking van adressanten en hun le den lot welslagen dezer feesten, Kort geleden hebben wij gemeld, dat de rcchlsche Raadsclub, die in den Leid- schen Gemeenteraad, welke in September zal bijeenkomen, de meerderheid vormt, tot de niet-socialistische Raadsfractie der linkerzijde een schrijven had gezonden, waarin zij mededeelde, dat rechts bereid was, een wethouderszetel aan deze fracties af te staan, die dan tot overeenstemming moesten komen omtrent den persoon van dezen wethouder. ïn een nadien gehouden bijeenkomst dier Raadsfracties heeft, zoo als reeds gemeld, de democratische Raads fractie te kennen gegeven, dat zij niet op de basis van gemeen overleg met de frac tie van den Vrijheidsbond en de Vrijz.- Democraten kon samenwerken, omdat zij noch lot de linker-, noch lol de rechterzijde wenschte gerekend te worden en aan de rechtsche Raadsclub hiervan kennis zou geven. Zij hebben hierna de bijeenkom^ verlaten, waarna de Vrijheidsbonders en de Vrijz.-Democraten den heer A. L. Reime-. ringer (Vrijheidsb.) VOor het wethouder schap aanwezen. In een schrijven, dat de democratische Raadsfractie thans aan de rechtsche Raads club heeft gezonden,, wordt er op gewezen, dat uit de besprekingen op de bijeenkomst met de Vrijfceidsbonders en de Vrijz.-De mocraten bleek, dat het de bedoeling van dezen was, het schrijven van rechts geza menlijk te beantwoorden, hetgeen bij de democratische fractie ernstig bezwaar ont moette, welke aandrong op een afzonder lijk schrijven van elk der fracties. Toen de beide andere fracties daarmede niet ac- coord wilden gaan, heeft de democratische fractie de bijeenkomst verlaten, voordat de zaak zelve tot een beslissing kwam. Verder wijst in dit schrijven de democra tische fractie de rechtsche Raadsclub er op, dat de democratische partij de tegen woordige scheidingslijn, links-rechts, niet erkent en niet tot een van beide -wenscht gerekend te worden. Voorls doet zij in dit schrijven uitkomen, dat de uitslag der laat ste Gemeenteraadsverkiezingen heeft ge toond, dat dit standpunt door een groot aantal kiezers wordt gedeeld. Ten slotte verzoekt zij de rechtsche meerderheid, zelf standig een wethouder uit de niet-socialis tische, andere dan rechtsche Raadsleden voor het wethouderschap aan te wijzen. De democratische Raadsfractie verwacht hierop antwoord uiterlijk 2 September, aan gezien zij haar houding bij de wethouders benoeming yan dit antwoord wenscht te laten afhangen. Tot zoover het schrijven. De leider der democratische fractie, de heer Witmans, deelde ons naar aanleiding hiervan nog mede, dat zijn partij de schei dingslijn rechts-links als politiek immoreel veroordeelt en dat zijn fractie niet aan be sprekingen wenschte deel le nemen, welke van deze scheidingslijn uitgingen. Een bijzonder geval van weezenrente kwam dezer dagen aan den Raad van Ar beid alhier voor. Een verzekerde huwde in September 1922, doch overleed reeds binnen twee maanden daarna. Acht maanden na zijn overlijden beviel zijn weduwe van een kind, aan welk kind van af zijn geboorte datum op grond van de rentekaart zijns vaders een rente is toegekend van f 189.80 per jaar. Tot het bereiken van het veertiende jaar zal deze rente worden uitgekeerd. Is de weduwe dan invalide, dan gaat de rente op haar over. Is zij niet invalide, dan krijgt zij de rente toch bij later intredende invalidi teit of op haar GOste jaar. Voor den verze kerde was in 't geheel f 92.40 premie be taald (154 weken van 60 cents). Mej. J, E. M. van der Drift, alhier, ïs in Den Haag geslaagd voor de hoofdakte. Do Electriciteit- en Gasmaatschappij y.h'. De Vries en Stevens, Brcestraat 24, alhier, geeft ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin een blocnote-map uit, die wel op prijs gesteld worden zal door de ontvangers. Op de voor zijde van de map waarin de bloc-nole uit en in geschoven worden kan; practisch met het oog op opraken I staat de beel tenis van onze Koningin waarboven de jaarlallen 18981923, Het geheel maakt een netten indruk. Tegen de ruit van het modemagazijn „Do Bijenkorf", aan den Oude-Rijn, kwam vanmorgen een kaaswagen terecht. Natuur lijk brak de ruit. Vermeerdering van inkomsten of vermin dering van nitgaven. Bij beschikking van den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie van 12 Januari 1922 is ingesteld een commissie, met op dracht, rapport uit te brengen over de door hel personeel ingezonden voorstellen, die zou den kunnen leiden tot vermeerdering van inkomsten of vermindering van uitgaven van het Staatsbedrijf van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Voorzitter dezer commissie was de heer J. M. v. d. Poel, hoofdinspecteur der Posterijen en Telegrafie Het verslag dier commissie is thans ver schenen. Hieraan is het volgende ontleend. Niet minder dan 2873 voorstellen, betrek king hebbende op ruim 700 verschillende onderwerpen, werden door de ambtenaren ingezonden. Verscheidene der ontwikkelde denkbeelden hebben aanleiding gegeven tot meer of minder belangrijke wijzigingen in de uitvoering van den dienst, welke onge twijfeld het geheele bedrijf ten goede zul len komen. Van vele zijden werd op beperking van de statistieken aangedrongen. Ook ten op zichte van de comptabele administratie was men van oordeel, dat aanzienlijke beperking mogelijk zou zijn. Ten opzichte van de „tarieven" waren de meeningen zeer verdeeld het aantal amb tenaren, dat voor verhooging pleitte, was even groot als dat, hetwelk aandrong op verlaging. Na al hetgeen evenwel in den laalsten tijd over de tarieven is geschreven, behoeft ze ker niet in dezen tijd van malaise aan ver hooging te worden gedacht. De commissie heeft gemeend zich ten opzichte van ver laging van advies te moeten onthouden. Verlaging van de tarieven zal wel het ge bruik doen vermeerderen, doch dit zal zon der twijfel spoedig tot verhooging van de pxploilatie-uitgaven leiden. Het heeft de commissie bijzonder getrof fen, dat nog steeds verschillende extra- werkzaamheden door de administratie moer ten worden verricht zonder dat eenige be taling daartegenover staat. Als voorbeeld diene het navragen van onvolledige adres sen bij gemeentebesturen, het aanbieden van pakketten bij den waarborg en het wij zigen van de adressen voor het nazenden van stukken aan tijdelijke adressen. Geen enkel particulier bedrijf zou eraan denken, dergelijke werkzaamheden kosteloos te doen. De aandacht wordt gevestigd op ondoor dachte verkwisting van materieel, voorna melijk rijksformulieren. Een belangrijk verschijnsel werd waarge nomen bij de behandeling van de voorstel len betreffende personeels-aangelegenheden. Behalve dat enkele ambtenaren maatregelen aan de-hand deden om tot een betere ar beidsprestatie van het personeel te geraken, was een groot deel der voorstellen gericht op de uitbreiding van de werktijden, ver mindering van verlof, verlaging van de reis- en verblijfkosten, afschaffing van va- cantie-gelden, examen-gelden, vacanlie- en jubileum-toelagen, toelage voor waarneming van hoogere functie, enz. Bij de bespreking van de tot de eigenlijke dienstvoorwaarden behoorende onderwer pen is de commissie van het standpunt uit gegaan, dat het over het algemeen niet wenschelijk moet worden geacht, de dienst voorwaarden van het personeel aanmerke-. lijk te verslechteren, doch dat het wel aan beveling verdient, een aantal bepalingen, welke óf geen redelijken grond van bestaan hebben óf bij de toepassing in de practijk aanleiding tot onbillijkheden hebben gege ven, te laten vervallen, aan le vullen of te wijzigen. In aanmerking nemende de gunstige re sultaten, indertijd opgeleverd door het z.g. Formatie-bureau van het hoofdbestuur, be last met de contrólc van de personeelsterk- te in de inspectiën, waardoor de spoedige lot-stand-koming van een goeden toestand in overeenstemming met de gewijzigde om standigheden zeer'werd bevorderd, heeft de commissie zich de vraag gesteld, of niet op overeenkomstige wijze gehandeld zou kun nen worden door het samenstellen van een soortgelijk bureau voor den technischen dienst. Bij het verslag zijn gevoegd eenige bijla gen, waarin zijn opgenomen de verschillen de voorstellen, gerangschikt naar de dien sten, waarop zij betrekking hebben, een op gave van het aantal voorstellers, verdeeld naar de verschillende takken van dienst en statistische opgaven betreffende liet aantal ingekomen voorstellen. Uitvoer van Noordzeeharing. Men schrijft uit Yloardingen aan de ,,N. R. Ot.": De Readcrsvereeniging voor do Neder- landsche harlngvissckerij zal trachten, den uitvoer van Noordzeeharing naar Duitsch- land en Polen weer to doen opleven door groote partijen daarheen in consignatie te zenden. De Nederlandscke regeering steunt dit plan financieel door van de kosten dezer zendingen tot een vastgesteld maximum twee-dexdon voor haar rekening te nemen. Hot ligt in de bedoeling den verkoop ter plaatste te doen geschieden dóór ieen No- derlandsch deskundige. Invoerverbod van eetbare vrnchten en groenten in de Ver. Staten. Do Nederlandsch-Amerilcaansche Kamér van Koophandel deelt mede, het volgende telegram van haar zuster-organisatie te Ncw-York te hebben ontvangen: .Beginnende 1 November is import van eetbare vruchten en groenten in de Ver. Staten verboden, tenzij verlof verleend aan importeur door de Federal Horticultural Board voor elke aparte verscheping. Geen beperking voor gedroogde of geconserveer de vruchten, groenten, goten, gedroogde bopnen, peulvruchten. Alle geïmporteerde waren moeten vrij zijn van bladeren, takken of andere deelen van planten." De beide Kamers, hier te lande geves tigd Keizersgracht 292, Amsterdam, stellen zich beschikbaar om gemeenschappelijke stappen te doen ten bate van den door deze maatregelen getroffen handel. Men schrijft aan de „N. R. Crt." van welingelichte zijde over de geschiedenis van den aanslag van den raad van beheer in de Ned.-Herv. Gem. te Boskoop Nadat de kerk voogdij in gebreke was gebleven én wat bo treft het voldoen der bijlagen aan de cen trale kas ón wat aangaat het minimum- traktement, heeft een daartoe gevormde com missie een beroep op de leden der Gemeente gedaan, met het gevolg, dat het benoodigde bedrag ruimschoots bijeenkwam. Aan de kerkvoogdij werd toen voorgesteld, de gelden door haar bemiddeling af te dragen aan den raad van beheer, mits zij op haar beurt de gewcnschle dispensatie zou aanvragen. De kerkvoogdij ging op dit voorstel niet in, zoo dat de commissie op den bestemden tijd de gelden zelve rechtstreeks naar Amersfoort opzond. Daaraan ontleende de kerkeraad voorts de vrijmoedigheid, van zijn kant de bedoelde ontheffing aan te vragen bij den raad van beheer, en zond van dit schrijven een afschrift aan de kerkvoogdij. Twee kerk' voogden hebben toen hun functie neerge legd een der andere kerkvoogden overleed onlangs, zoodat. in een drietal vacaturen zal moeten worden voorzien. Dat het predikanls- traktement zou berusten op een fictief zielen aantal, is wel van de zijde der kerkvoogdij beweerd zij is echter in gebreke gebleven daarvoor bewijzen bij te brengen. H. M. de Koningin heeft gisteravond om halfzeven ten Koninklijken paleize ïïcfc Lob audiëntie verleend aan Maulana Sul- tan Mohammed Kasim Aldim, Sultan van Boenloengan, in het N.-Oostelijk deel van Borneo Deze was te Apeldoorn aangeko- BINNENLAND. Godsdienstoefeningen fë Leiden op 31 Augustus en op 5 September. Rapport over door het personeel van P. T. T. ingezonden voorstellen tot vermeer dering van inkomsten of vermindering van nitgaven van het Staatsbedrijf der P. T. T. In Den Haag is een huis ingestort. Met I November treedt in de Ver. Staten een invoerverbod van eetbare vrnchten en groenten in werking. BUITENLAND. Hel Fransche antwoord op de laatste En- gelsche nota is overhandigd. De inhoud van de Fransche nota is zeer onbevredigend. De Duitsche regeering en de maatregelen om den toestand het hoofd te bieden. De mijnwerke^sstaking in Tsjecho-SIo- wakije. Alle vakvereenigingen in Griekenland ontbonden. men per trein van 5 u. 12 tain.hij was vergezeld door den hem toegevoegden as sistent-resident te Kandangan (Residentie Z.-O. afd. van Borneo) den heer W. J. R,. Zieck, met verlof hier te lande. De audiëntie had hetzelfde verloop als de aan de Prinsen van Solo en Djocjakarta verleende audiënties. De Sultan heeft in een toespraak in het Maloisch, welke door den heer Zieck vertolkt werd, H. M. zijn gelukwenschen met Haar zilveren Regeo-- ringsjubileum a-angeboden. De Sultan droeg het ceremonieele kos tuum, cfot hij bij plechtige gelegenheden pleegt te dragen. Uit daaromtrent ingewonnen inlichtin gen is de indruk verkregen, dat het in de bedoeling ligt, Ier gelegenheid van het Re^ geeringsjubileum van de Koningin, op het voetspoor en in den geest van hetgeen ge schied is bij de kroning van II. M. en bij Haar huwelijk, ook thans weer aan daartoe in aanmerking komende gevangenen eenige kwijtschelding van straf te verleenen en ook enkele veroordeelden, wier straffen nog niet ten uitvoer zijn gelegd, in een dergelijke goedgunstige beschikking le doen deelen. Gisteren heeft do Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren te Amsterdam zijn Bonds vergadering gehouden, onder leidiDg van den heer J. Kasman. In zijn openings woord bracht deze in herinnering, dat dit jaar do nieuwe pensioenwet heeft gebracht» nadat deze eerst door do Eerste Kamer was verworpen. Aan het premievrije pen sioen is, zoo zeide hij verder, hierdoor een eindo gekomen, wat een belangrijke ver slechtering beteekent, welke den Bond heel wat werk verschaft heeft, door te strijden tegen het ongemotiveeordo heffen van pen sioenbijdragen. Spreker zeide verder, dat in bijna alle kringen buiten de sfeer van het ambtelijk leven aanvallen op het wel vaartspeil en de positie van de ambtena-* ren nog steedss aan do orde van den dag zijn. Gelukkig echter zijn er nog veel men- schen van invloed, die respect hebben voo? do ambtenaren en hun werk en die den ambtenaren zoolang mogelijk zullen laten, wat hun eenmaal is toegezegd. NVij moeten door ons optreden dezen geest aankwee- ken. Spreker herdacht daarna zijn voorgan gers, die lange jaren hun beste krachten aan den Bond hebben gegeven. Velen van deze voormannen, zeide hij, zijn nog in onfl midden. Moge do geest van hen, die heen gegaan zijn, vaaTdig over ons blijven. Hulde bracht hij daarna aan de ataee- ling Noord-Holland, die haar zilveren ju bileum viert. Hij noemde haar de meest werkzame afdeeling. Zeer gewichtige zaken, aldus preker ver der, zijn er in den eersten tijd nog voor den Bond te behandelen. Niet alleen zal hij schrap moeten staan tegen de verslechte ringen van de positie van de ambtenaren, welke men allerwegen voorbereidt; maar ook zal hij zijn uiterste best moeten doen om gedaan te krijgen, dat dc rechtstoe- standwet tot stand komt, en dat eindelijk eens worde weggenomen de groote ongelijk heid, die nog steeds bestaat in de jaarwed-» den van de ambtenaren in de verschillen de provincies en gemeenten. Ook zal er nog bard gewerkt moeten worden, zal de oplei ding op behoorlijk peil komen te staan. Daarvoor riep spreker de medewerking van alle Bondsleden in. Do vergadering heeft tot 'eereleden van den Bond benoemd de keeren J. C. F. Bletz, burgemeester van Weesperkarspel A. Velding, oud-secretaris van Franeker, en "A. de Yulder van Noorden, secretaris van de examencommissie der Vereeniging voor Gemeentebelangen. Vervolgens zijn de verschillende jaarver-» slagen behandeld en goedgekeurd. Aan de orde waren hierna de vooratelle*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1