Vrouw zonder hart. O. 19461. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 16 Augustus. Tweede Blad. Anno 1923 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. l '*tfebtgeUwtkëi3 - al gekocht RECHTZAKEN. FEUILLETON. x ALPHEN, De gisteren gehouden ,empjesverkoop ten bate der Vereeniging Bestrijding der Tuberculose „Herwon- (0 Levenskracht" heeft opgebracht f 346.84 HAARLEMMERMEER. Naar wij ver men, zal de baker- en moedercursus, die uwege de afdeeling Haarlemmermeer de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" or de docente van het hoofdbestuur, te jolddorp, Nieuw-Vennep en Rijk zal wor- >n gegeven, op Dinsdag 28 Augustus a s. invangen. Bij de gehouden aanbesteding van het hiid;ren van de schoolbanken van de «nbare lagere school te Hoofddorp, werd geschreven door A. Reekers, te Nieuw- innep, voor f 483 en N. van Duin, te jofddvrp, voor f 592. Het werk werd aan n aagslen inschrijver Reekers gegund. De heer S. Dronkers, alhier, is te Sravenhage geslaagd voor het examen ogduitsch L. O. Voor den op Zaterdag 25 Augustus a.s. 's-Gravenhage te houden landdag heeft 1 bataljon Haarlemmermeer van den Vrij- iiiigen Landstorm aan het Verband Zuid- illand West een lauwertak geschonken. De in de verschillende deelen van deze ocente te houden feestelijkheden ter vie- van het zilveren Regeeringsjubileum H. M. de Koningin, zullen plaats heb- op de volgende dagen. Te Kaag in ver- niging met Binnen Kaag op Dinsdag 28 Woensdag 29 Augustus. Te Vijfhuizen op «nsdag 29 Augustus. Te Abbenes en Lijn- op Donderdag 30 Augustus. Te Hoofd- op Donderdag 30 en Vrijdag 31 Augus- i Te Nieuw-Vennep op Vrijdag 31 Augus- a.s. «- Omtrent de op den Hoofdweg te Ab- nes plaats gehad hebbende aanrijding van t zoontje van den gemeente-veldwachter G., door een motorrijder, vernemen wij, I hef kiad bij het naderen van twee mo- rrijwielen al spelende den weg wilde over sten, met den achtersten motor in aanra- ng kwam en aan het hoofd en de beenen erd verwond. De bestuurder remde zoo achtig, dat hij kwam te vallen en in den door hot sleepen van de banden, diepe uien werden waargenomen. Den man if in deze geen schuld. De vader van het jetje, die het ongeluk zag gebeuren, ver- kerde dat hel ongeluk diep treurige ge lgen zou hebben gehad, als de bestuurder it uit alle macht had geremd. Omtrent het zilveren priesterfeest van ^Loor Van den Boogaard te Nieuwvennep, ^kions het volgende medegedeeld: 1898 tot priester gewijd in de toen juist ■feed zijnde Kathedraal te Haarlem, werd Eerw. als kapelaan geplaatst te Oegstgeest. i Iwee jaren daar gearbeid te hebben, werd benoemd tot leeraar aan het Klein-Semi- irie „Ilageveld" te Voorhout. Reeds toen eek hij de rechte man op de rechte plaats zijn. In 1915 benoemde mgr. Callier hem t pastoor te Nieuwvennep. Blijde heeft hij ze taak aanvaard en met zorg en toewij- >g heeft hij steeds veel arbeid verricht. Dc parochianen en vele anderen zijn dan niet achtergebleven om den beminden iesler hun liefde en dankbaarheid te too rn door feest te vieren op een zoodanige ijze, dat met groote voldoening op deze esldagen kan worden teruggezien. De feestcommissie bestond uit de volgende rsonen: den heer F. G. Alkemade, voorzit- den heer herdaan, secretaris; mevr. M. OvermeerVerwer, penningmeesteresse svr. C. Penningsde Vlieger en de heoren Bakker, H. Duwel, M. G. v. Staveren, Jos. om, P. Appelman, P. Blokker, II. J. v. d. ndon en A, Wolffenbutlel, bestuursleden. Na een plechtige H. Mis met feestcantate, rd receptie gehouden, waarvan een groot ruik werd gemaakL Middags had in het prachtig versierde mnaslieklokaal van de St. Josephschool de ubieding plaats van het Huldeblijk der Pa- hie door het eere- en feest-comité. De irzitter, de heer Alkemade, hield een har- ijke toespraak en bood namens de paro chianen den eerw. Paslooreen enveloppe aan waarvan de inhoud vermoedelijk bestemd zal worden om de alom bekende liefdadigheid van den jubilaris nog meer tot z'n recht tè doen komen. Hierna sprak de Directrice der Zusterstichting onder aanbieding van een en veloppe hartelijke woorden van waardeering. Een 4-tal jongetjes trad hierop naar voren om de gelukwenschen van de schoolkinderen over te brengen, hetgeen eveneens met over handiging van. een enveloppe gepaard ging. Daarna verschenen vier kinderen, waarvan een jongetje en een meisje bouquetten aan boden en in rijmvorm op heel aardige wijze hun gelukwenschen overbrachten. De burgemeester van deze gemeente, mr. A. Slob, die met wethouder Knaap de plech tigheid bijwoonde, sprak namens het gemeentebestuur nog eenige woorden van dankbaarheid en waardeering, waarna de jubilaris hartelijk dankte voor de hem ge brachte hulde en zooveel bewijzen van liefde en vriendschap. Hierna werd een kijkje genomen in de kerk, die door geestelijken op inderdaad schitterende wijze is versierd. Te omstreeks half acht 's avonds had na het sluitingslof met lofzang Te Deum weder illuminatie plaats en bracht het fanfarecorps „Ons Genoegen" van Hoofddorp een sere nade. Vrijdag 17 Augustus zal er onder de H. Mis algemeene H. Communie der schoolkinderen plaats hebben en de Herder in de St. Joseph school worden gehuldigd. HILLEGOM. De Uillegomsche Harmo niekapel, welke Zondag 1.1. te Santpoort twee prijzen en een directeursprijs wist te ver werven, heeft ter eere van dit prachtige succes en ter huldiging van den directeur een uitvoering in de versierde tent in den Hoftuin gegeven. Eerst maakte het corps een korte wandeling door de gemeente. Er was zeer veel belangstelling voor het con cert; herhaaldelijk klonk er applaus. De straatweg van het oude Raadhuis tot de Hillegommerbrug was zóó vol, dat het ver keer sterk belemmerd werd en de geluiden van dit verkeer wederkeerig weer de mu ziek hinderden. Aan de zijde van het spuit- huis was het rustig en ordelijk; daar ge noot men. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond had in tegenwoordigheid van den burgemeester en verdere autoriteiten de beproeving plaats van de brandbluschmiddelcn. Ditmaal was de plaats, waar de beproeving geschiedde, aan de Haven. Alles bleek in uitstekende conditie te verkeeren. De loggerschepen K.W. 59, 164 en 165 kwamen binnen met 27, 31 en 27 last ha ring. In afslag kwamen volle haring f 17.25, sleurharing f 9.25f 7.50, alles per kantje. Van de trawlvisscherij kwamen Woensdag te IJmuiden aan de markt de loggers K.W. 43 met f269 K.W. 140 met f 606 K.W. 17 met f 224 1C.W. 49 met f 216 K.W. 143 met f 245 K.W. 137 met f 185 K.W. 35 met f 233 K.W. 33 met f229 K.W. 19 met 1226 en K.W. 86 met f 178 besomming. Van de haringvisscherij kwamen te IJmui den binnen de loggers K.W. 166 met 31 last en K.W. 59 met 27 last pekelharing. LISSE. De ontvanger der Rijks Directe Belastingen heeft deze week weer eens zitting gehad alhier. De toeloop der belastingbetalers was zóó groot, dat sommige menschen zich moesten getroosten meer dan twee uur te wachten vóór zij geholpen konden worden. Wanneer men het aanslag-biljet raad pleegt, bemerkt men, dat deze ambtenaar vier zitdagen per week heeft te Hillegom, terwijl te Lisse maar tweemaal per maand gelegenheid wordt gegeven tot betalen. Verscheidene personen, die te lialftwee weer op hun werk moesten zijn, vonden geen gelegenheid te betalen, wat eenige ver bittering bracht. Meer zitdagen per maand zou voor Lisse geen-overdaad zijn. In onze gemeente is men druk bezig met het leggen van een kabel voor onder- i grondsche telefoonaansluitingen. Het dra- dennet zullen wij in verband hiermede spoe dig zien verdwijnen. De straten zullen er wel niet beter op worden. A'les wacht ech ter op een zoo verbeide waterleiding, welke intusschen zeer lang op zich laat wachten. RIJNSBURG. Onder presidium van den heer S. Schoneveld vergaderden in de Raadzaal alhier de besturen van de Oranje-Vereeniging en de Chr.-Oranje-Ver- éeniging. De heer S. Schoneveld deelde mede, dat het feestcomité, gezien de resultaten van de gehouden collecte, het noodig had geoor deeld, deze vergadering uit te schrijven. De collecte bracht lang niet op, wat .ge hoopt en verwacht werd. Wel hebben de meisjes, die collecteerden, haar uiterste best gedaan, maar de resultaten waren niet be vredigend. Daarom moest worden beraad slaagd, met welke middelen het beoogde doel bereikt kon worden. De colleyte bracht f815,65 op; détails en bijzondere omstandigheden zijn spr. onbe kend, doch spr. meent ,dal, met meer actie op den ingeslagen weg voorgaande, meer te bereiken i3. Het programma is zoo eenvoudig moge lijk vastgesteld, dus de vraag rijst, wat nu te doen. De heer M. van der Gugten stelt voor, nog een na-zameling te houden, door de bestuursleden persoonlijk. Spr. zag op vele lijsten voor geringe bedragen ingeteekend, door menschen, die wel beter kunnen en spr. gelooft stellig, dat velen nog wat bij zullen dragen, indien zij daartoe bewerkt worden. Spr. wil liever geen subsidie aan vragen, omdat die later maar zou drukken. De heer A. Zandbergen vroeg of de schoolbesturen ook in staat zouden zijn, om bij te dragen, omdat toch een groot deel van de ontvangsten voor de kinderen be stemd is. De voorz. gelooft, dat dit wel mogelijk is. Aanvankelijk was door hel comité een be drag geraamd voor de kinderfeesten, maar natuurlijk zou dit bij een lage collecte ver minderen. Wellicht dat in dit geval de schoolbesturen genegen zouden zijn, wat bij te passen, maar niet te verwachten was, dat zij een bijdrage zouden storten in de al gemeene kas, dus ook voor de volksfeesten. De heer A. Zandbergen had dit ook zoo bedoeld. De voorz. meent, dal in deze richting wel een oplossing is te vinden voor de kinder feesten; maar dan zit men nog met de volksfeesten. De heer M. van der Gugten vraagt of door B. en W. al behandeld is een verzoek, om aan het feestcomité de bevoegdheid te verleencn, staangeld te heffen van kramen en wagens, ten bate van den kas; welke vraag de voorz. ontkennend moet beant woorden. De heer A. C. de Wilde vraagt of van het programma niets kan worden geschrapt. De voorz. antwoordt, dat dit zoo beschei den mogelijk is vastgesteld .Spr. weet, dat ook de burgemeester bezwaar had tegen de uitgebreidheid. Spr. zag gaarne nader toe gelicht, waartegen men bezwaar maakt. Inmiddels verschijnt de burgemeester, cere-voorzitter, ter vergadering, die door den lieer S. Schoneveld, namens de leden hartelijk welkom wordt- geheetcn. De heer S. Schoneveld wijst op Oegst geest, waar f 1600 gecollecteerd werd. De burgemeester deelt mede, dat de aan vraag om de verpachting van staanplaatsen aan het comité over te dragen, nog niet is behandeld, maar dat dit wel zeer spoedig zal geschieden, terwijl hiertegen wel geen bezwaar zal worden gemaakt. Wel echter zullen daaraan eenige bepa lingen worden verbonden, om eenigszins te kunnen regelen, welke tenten en kramen zullen worden toegelaten en geen kermis- idee wordt verkregen. Na eenige besprekingen wordt besloten geen inrichtingen van vermaak toe te la ten en gegadigden per advertentie in hét „Leidsch Dagblad" op te roepen. De burgemeester vraagt voorts, ol het niet wenschctijk is, met het oog op den niet zoo rooskleurigen toestand in de ge meente, in den geest van IJ. M. de Koningin te handelen, en zoo sober mogelijk feest te vieren. Desgevraagd kan spr. echter niet aange ven, op welke punten van het programma z. i. bezuinigd moet en kan worden. Dc heer S. Schoneveld weet niet hoe te bezuinigen en wanneer men alleen op de slechte tijdsomstandigheden let, dan zou men er toe komen, heelemaal geen feest te vieren. De menschen willen echter zelf leest. De toestand op heden is niet somber als vorig jaar, en toen werd nog wel f700 5 f 800 alleen voor het kinderfeest bijeen gebracht, Spr. kan niet denken, dat er zoo weinig sympathie is voor het feest. De heer C. Vianen is dezelfde meening toegedaan als de heer M. v. d. Gugten, en wil opnieuw een inzameling houden. Ten slotte wordt besloten, dat door de bestuursleden der beide vereenigingen in het begin van de volgende week nogmaals een collecte zal worden gehouden. Na eenige besprekingen van uitsluitend huishoudelijken aard, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De Raad vergadert morgenavond te h'alfacht, SASSENHEIM. Enkele jongelui ston den op het voorbalkon van de tram te stoeien. Egn der jongens kwam met zijn armen tusschen de tram en de leuning van de Postbrug, met het ongelukkig gevolg, dat hij zijn beide bovenarmen brak. De jongen woonde in Den Haag. 't Was bij „Het Bruine Paard" een heele opstopping: auto's, vrachtwagens, fietsen, enz. en de bollentram. Deze moest een eindje achteruit en nu geraakle het rij wiel van een jongmensch tusschen de wie len van de tram. Nadat de tram een eindje vooruit was gereden, kon het rijwiel los komen, maar het was gedeeltelijk vernield. Met de tramrails is men nu gevorderd tot „Het Bruine Paard" en nu zal denkelijk wel een paar dagen de zaak slop gezet wor den bij gebrek aan nieuwe rails. WASSENAAR. Door de Haagsche poli tie is in do duinen onder deze gemeente een zekere van T. uit Delft op heeterdaad betrapt bij het plegen van ontucht met een minderjarige. Het Wijkgebouw van ,,Het Groene Kruis" zal binnenkort worden vergroot. Het gebouw, dat indertijd een mastiekbe- dekking kreeg, zal tegelijkertijd van een kap worden voorzien. Het geheel zal een fraai aanzien krijgen. Dooi- het gemeentebestuur is besloton de oprijlaan en den grootstalsehoekschen weg met kleinplaveisel te doen bestraten. RECLAME. \bn button nof.\tan térrendrooj jdrif/tZAt gJiytSi voor HvtcnJruiihod fXÊ HOLKA WATERPROOF CO. VALKEMWEG A AMSTEJTOflM Verkrügb. bij: Fa. ALB. B. TIMMERMAN en GEBRS. GltüNDEMANN. 140 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor het kantongerecht werden 81 zaken berecht, waarvan 78 voor openbare behan deling beslemd. Als waarnemend Ambtenaar van het O. M. lungeerde mr. P. A. Briët. Het eerst verscheen voor de balie J. J. St., broodbakker te Sassenheim, die terecht moest staan wegens het in zijn winkel voorhanden jiebben van brood, dat niet voldeed aan het wettelijk vereischte gewicht. Beklaagde verweerde zich door op te mer ken. dat hij gedacht had eerst nog eens met dr. Van Eek er over te kunnen spreken. Nadat als getuige was gehoord de schei kundige bij den Keuringsdienst van Waren, mej. Snethlage, eischte de Ambtenaar f25 subs. 25 dagen, wat beklaagde blijkbaar niet meeviel. J. W. D. L., caféhouder, Ic Leiden, had de vorige maal wegens het in zijn perceel ver- koopen van sterken drank in het klein, zon der de vereischte vergunning, terecht ge. staan. Plij had toen verklaard, dat hij han. delde namens den heer J. Th. van Es, den eigenaar van het perceel. Deze werd nu ge. hoord en bevestigde dit, hoewel eenigszins schoorvoetend. De kantonrechter merkte op, dat de Ambtenaar nu voornemens was hem te dagvaarden. Intusschen werd de zaak nog maals uitgesteld om den verbalisanten nog eens te hooren. Nu kwam weder aan de orde de zaak te gen Johannes Br., te Noordwijk-aan-Zee, dia te kwart over tienen des avonds met een rij wiel zonder licht in de Molenstraat aldaar zou hebben gereden. Beklaagde ontkende do vorige maal, dat hij zells op het rijwiel heeft gezeten. Toen was de verbalisant, de politieagent Van Graas, niet aanwezig. Thans was deze opgeroepen. Hij hield zijn proces-verbaal staande, waarna, hoe ook beklaagde Br. pro. testeerde en ontkende, de Ambtenaar 5 subs, 5 dagen vroeg. J. Ch., winkelier in heerenklecding alhier, had geen behoorlijke loonlijsten aangehou. den. Beklaagde was niet verschenen, waarna' een der bedienden, de hoer Breuk, cn den ambtenaar van den Raad van Arbeid, deu heer Scheller, werden gehoord. Op grond van deze verklaringen eischie da. Ambtenaar f 15 subs. 15 dagen. „Dat valt nog al mee," dacht de Kanton rechter. De bediende moest het maar zeggen aan zijn patroon. Deze vond dit goed. zijn patroon kon het goed belalen. Als ik dat geweten had. schertste da Ambtenaar, had ik hooger boete gevraagd. H. G. en Jan L., auto-busondernemerü Woubrugge-Alphen-Leiden, stonde nlerecht van wegens het feit, dat zij op hun auto bus niet den namen van de ondernemers en van de onderneming hebben geplaatst gehad zooals dit door een Kon. Besluit wordt voorgeschreven. Beklaagden bekenden. Nadat de chauffeur T. Langhout was ge hoord, eischte de Ambtenaar 13, subs, 3 dagen legen ieder. Tegen A. Z C. C. T. en J. II., onderne mers eener autodienst voor Voorhout-Lei den, J. en H. D. en L. G. W. mede zooda. nige ondernemers, werden dezelfde boeten geëischt voor soortgelijke overtredingen. De meesten hadden nu reeds het verzuim hersteld. J. H. Z., eerste directeur eener modezaak le Leiden, stond terecht wegens overtreding der Arbeidswet, in dien zin, dat hij twee meisjes na den gestelden tijd van 1 uur op Zaterdag had laten werken, terwijl hij levens niet bereid zou zijn geweest den ambtenaren, die hem bekeurden de ge. vraagde inlichtingen te verstrekken. Beklaagde ontkende. Wel hebben de be doelde meisjes dien Zaterdagnamiddag ge werkt, doch dat gebeurde bijna altijd; maar zij kregen dan een anderen dag vrij en dat was. naar hij meende geoorloofd. Toen de Kantonrechter opmerkte, dat dit niet de overtreding ongedaan maakte, zei- de beklaagde dal vanwege hem daarvoor wel met den Arbeidsraad is gesproken. Het tweede ten laste gelegde, als zou hij onvriendelijk en onheusch zijn geweest, noemde hij een leugen. Ilij kan echter niet zeggen wat hij niet weet. Het eerst werd gehoord een der dames, die op Zaterdagnamiddag had gewerkt; J, J. S. Schaallelc, die erkende, dat zij op de bewuste uren gewerkt had. Maar zij kregen later daarvoor een vrijen dag en werkten niet meer dan 48 uur per week. Een der verbalisanten, do rechercheur Van Veen, merkte op, dat zij gewaarschuwd waren, dat er bij do firma Z. Zaterdags steeds overgewerkt wordt. Maar als zij er komen inspecteeren, dan is de sleutel van het atelier niet te vinden cn dan moeten zij een anderen weg gaan en vinden na dien omweg het atelier leeg. Om wonenden deelden hen mede dat de meisjes dan over een plat dak naar een andere lo. caliteit verdwijnen. Ditmaal was het hem met collega Mid dendorp gelukt de overtreding le consta. leeren en toen verbalisanten vroegen naar een en ander, werd hen door den jongen Z. gezegd, dat zij daarvoor maar moesten gaan naar het Handelsregister; daar be taalde hij er voor. Op de vraag aan beklaagde of hij de ar. 'rrsnonkelijke Eoll. detective- -aan. Door R J. BRANDENBURG. ckrijver van „Het doodend Zwijgen"). j (Nadruk verboden). har het nog maar net twaalf uur was, erden wij kalm naar het Plein en langs Mauritshuis wandelden wij onder de ten op den Vijverberg. In het water timen de blanke zwanen als op een Idea spiegel. Het leken wel kleine bootjes vanzelf zich voortbewogen. Een eilandje le droomen in de zon, een sprookjes- "d, het einddoel van de witte-zwane- Ijes met hun onzichlbaren last. Was deze schien een gezelschap van sierlijke mar sjes en wufte markiezinnetjes, die zich Jveg hadden begeven voor een Voyage i nère? rider het water rezen de grijze muren statige gehouwen omhoog en tegen de '*fe blauwe lucht kartelden trapgevel- 'a de verte. 'ij keerden om. Op de banken onder de aten zaten haveloos gekleede kerels, ook oude heertjes of kinderen; iedereen 'R er was plaats voor allen, om te ge- ha van het wondere schouwspel, eer gingen wij over het Plein; het getin- Ioer electrische trams, die van alle kanten 'aien aanslieren, vervulde de lucht met We klanken. 'at ben ie stil", zei Arthur. „Ik geniet." Arthur was blij, dat ik het hier mooi vond; dat zag ik aan zijn gezichL Wij gingen door de draai-dcur .Central" binnen, zetten ons in de rieten stoeltjes ach ter de groote ramen en keken naar de mid- dagdrukle op straat. Wij dronken koffie. Daar zag ik een bekend gezicht, dat mij toeknikte. Het was zoowaar mr. Van den Drent. De glazen van zijn so-easy blonken van vreugde. Hij kwam al op ons af, met uit gestoken hand. Blij ons te zien. Hoe wij zoo hier kwamen? Om de mooiste stad van Ne derland te zien? Met gedempte slem lichtte Arthur hem in. Wij waren op onderzoek uit; 't moest geheim blijven. Ja; hij begreep, hij begreep. „Straks zult u het genoegen hebben mr. Van Santen te ontmoeten." Ja, dien kende hij. Beiden leden van „de Witte." Een beste kerel, die Van Santen. Je kon op hem aan. Iemand, die z'n carrière wel zou maken. Zonder eenige jaloezie kwam het er uit, dacht ik. Het kleine, nerveuze mannetje had toch een hart van goud; zelf zou hij het zeker niet zoo heel ver brengen in de wereld. De harde wereld, die onverbiddelijk de zwakkeren onder houdt, de fijngevoeli- gen neerdrukt; de wereld, die alleen succes belooft voor de sterken man, den man, die zijn weg gaat zonder zich te bekomme ren of hij ook trapt op de harten van ande ren. Maar daar kwam onze gastheer reeds aan. Hij excuseerde zich; meende, dat hij laat was, men had hem op het laatste oogen- blik nog opgehouden. Hij inviteerde ook mr. Van den Drent voor de lunch. Met ons vieren namen wij plaats aan een witgedekt tafeltje, waarom de stoelen door den zaalchef en een der witgejaste, met gou den tressen en epaletten voorziene kellners werden uitgeschoven. Het was vol. De meeste der talrijke tafel tjes onder den reusachtigen koepel van ge kleurd glas waren bezet met dames en hee- ren, die, onder gczelligen kout, zich hun maal uitstekend lieten smaken. Tusschen de tafeltjes repten zich geruischloos de kell ners; op hand en arm de schalen en bor den hoog opgestapeld, zeilden zij om de ta feltjes heen als een schip om klippen. Ge dempt viel het licht door het gekleurde gla3 en kwam vóór van den straatkant. Het deed de verven van het tapijt gloeien en concen treerde zich alleen in de randen der glazen tot schiUer-stetretjes. Er klonk een zacht geruisch van stemmen, afgewisseld door het scherpe tikkelen van mes en vork tegen het bord of de schalen. Wij spraken over allerlei; alleen repten wij met geen woord over de dingen die ons het meest vervulden. Mr. Van den Drent stak het Hollandsch Tooneel in de hoogte; had het over Rooyaards, Cor van der Lugt, Ver- kade en vroeg of wij den Prinsesse-schouw- burg en het theater-Verkade op de Heeren gracht al gezien hadden. „Het zijn bezienswaardigheden!" roemde hij opgewonden. Wij beloofden, dat wij, als wij eens 's win ters Ln Den Haag kwamen, wij een voorstel ling zouden gaan bijwonen. Na de lunch bleven wij nog even napraten en toen werd het onze tijd om te vertrek ken, want wij hadden afgesproken, dat wij aan het diner weer op „Den en Beuk" aan wezig zouden zijn. Mr. Van den Drent bracht ons naar het station en wij namen hartelijk afscheid; wij zouden hem tijdens ons verblijf in Holland niet weer ontmoeten. Wij spoorden door het Hollandsche land schap. De zon was schuil gegaan achter don kere wolken en vergulde telkens de randen, goot dan een Rembrantiek licht over dc groene weiden, doorsneden door rechte sloot jes, waarvan het water grauw van tint was. In de weiden graasde het gezonde wit-zwart geblokte vee cn verplaatste zich met loome bewegingen. In Gouda kocht Arthur een ochtendblad en las mij voor, dat Raven op vrije voeten gesteld was. Blijkbaar had de politie geen voldoende bewijsmateriaal tegen hem kunnen verzame len, wat ons niet verwonderde. „Het valt mij mee van de Hollandsche po- lilie, dat zij hem zoo gauw vrij laat, de schijn was sterk tegen hem," zei Arthur. Het begon le regenen en de druppels sloe gen met korte tikjes tegen de coupé-ramen en liep in straal Ijes naar beneden, waar zij in de stoffige richels verdwenen. Ik keek naar buiten, waar het gras frisch kleurde, als was het door een nieuw vernisje bestre ken. „Het is te hopen, dat zij met den dichten wagen komen," zei ik. „Dat zal natuurlijk wel." Maar te Utrecht stond de open race-wagen op ons te wachten. „De heeren zijn met den dichten wagen uit", verontschuldigde Peter, die er geluk kig om had gedacht regenjassen mee te brengen. Even later stoven wij de glimmend-nalte stad door. Arthur en ik zaten veilig in onze Mattamac-jassen gehuld; ik had een sjaal om mijn hoofd geslagen. De droppels sloe gen ons in het gelaat. Wij_ reden snel, het was alsof wij den re gen w'ildcn ontvluchten. Maar het ging niet, die was rondom ons en viel gelijkmatig uit den nu egaal-grijzen hemelkoepel er was niet aan te ontkomen. De rails van de tram naar Zeist waren als vochtige linialen; de boouien, de landen zagen wij door een grijzen mist, die als een sluier uit den grond scheen op te rijzen. Wij v aren spoedig (huis en werden in de vestibule door tante ontvangen, uie de handen inéén sloeg. „Wat een weer, wal een weer I En nu hebben de jongens den dichten wagen mee genomen!" „Wij heben het vanmorgen heerlijk ge- Iroffenl" antwoordde ik. „Ik durf u geen zoen geven; ik ben zoo vreeslijk nat." Ik kreeg den zoen toch en nadat een be diende ons van onze druipende spullen had ontlast gingen wij gauw naar boven. Toen wij onze slaapkamer binnengingen, zag ik op de mat achter de deur een vier kant stukje papier liggen. Ik stapte or over heen, schonk er verder geen aandacht aan, maar Arthur raapte het op. Ik zag, dat hij bij de lezing er van even zijn wenkbrauwen fronste. Wat kon dat voor bijzonders zijn?, Hij reikte het mij over. „Wanneer lady Gornway het leven lief heeft, zal zij oogenblikkelijk van „Den en Beuk" afreizen." Het briefje was heel dun met potlood geschreven en onderteekend met een doods hoofd. Blijkbaar was de schrijver dezelfde als die van het eerste briefje, waarvan mr. Van den Drent zoo geschrokken was, 7 (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5