AGENDA VAN DE WEEK. Burgerlijke Stand v. Leiden. KOMST EN LETTEREN. A INGEZONDEN. BUITENLAND. Donderdag. Oud-Hortuszicht: Concert van do man doline-club „Krcbustlipo". 8 nur nam. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor ledeD van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. waargenomen door do apotheken der heeren: Q. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. RECLAME. BMHUtS.C. J .v.OMMEREN •- 'HavJemmer-wei 49 LftÖEN."W 291 Ons aanbod een proefwasch voor hafven prijs (e behandelen -■blijft nog sfeeds van kracW 'V..WI i'i-ii-»- 11 J 45 een bijdrage voor bet reddingswerk le schenken. De direcleur van hel Cenlraalbureau der Ncderlandsche Reisvereeniging, de heer A. Picters, hee/t het denkbeeld geopperd, dat ter plaatse van het onheil een gedenktee- ken zal worden opgericht. Dc leden der Ncderlandsche Reisvereeniging, die hier aan zullen bijdragen, kunnen zich reeds thans wenden tot het Cenlraalbureau, Ko- xiingin-Emma-kade 46, Den Haag. Een b ij voegsel tot de „SI s. C t." No. 157 bevat een staat van dc gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voor gekomen gedurende Juli. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschcn haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier voc de ziekte voorkwam) mond en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens (476) kwade droes en huidworm bij dc eenhoevige dieren 4 (1)schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 39 (12) miltvuur onder alle vee 20 (15)hondsdol heid 2 (2). „Kcllner, je sleept met je jas door mijn hors d'oeuvre". „O, mijnheer, dat is niets erg; het is maar een oud jasje." GEBOREN: Arnold Hendrik, Z. van C. W. Eiderborst en E. Seton. Lodewijk Hendricus, Z. van L. H. v. d. Vos en C. TaJfijn. Maria, D. van J. v. d. Berg en K .v. d. Nat. Alida Susanna, D. van P. Burgcrjon en J. H, Bekooy. Andries Jo hannes, Z. van A. v. d. Linden en W. J. M. Je Mair. Maria, D. van D. Nieuwenhui- zen en J. Ilamet. Johannes, Z. van K. O. dc Vries en J. A. A. v. d. Werff. Abra ham, Z. van J. Linschooten en M. G. Es- wilder. Cornells Johannes, Z. van A. K. van Leeuwen en M. Zaal. Joha. Wou- drina Marrigje, D. van P. P. v. d. Klis en J. G. Jonker. Dorothea Henrielte Maria, D. van D. H. v. Leeuwen en M. Schmeren- beek. Dirk, Z. van D. Bosma en A. Boer winkel. Pieter, Z. van S. Weeda en M. Onderwater. Jansje, D. van J. Onderwa ter en J. Miei'emet. Johannes, Z. van L. v. d. Berg en W. J. Boer. Francina Helena, D. van J. L van As en S. E. v. d. Heijden. Johannes, Z. van W. Flander- hijn en J. J. Kokkedee. Corns. Jobs. Jo sef Maria, Z. van A. J. Verhaar en A. A. Jtouwenhoven, Karei, Z. van K. Slikke- lorum en E. Pret. Wijnand, Z. van C. Springer en A. Nieters. Maria, D. van J. J. v. d. Linden en M. Tegelaar. Grietje, D. van J. Stravers en P. Bloemendaal. Elizabeth, D. van C C. van Venetiën en A. Binnendijk Francina, D. van B. Zand bergen en C. Hendriks. Suzanna Elisa beth Anna, D. van H. J. v. d. Mussele en H. Moerman. Christiaan Johan Eusebius, Z. van J. L. v Lilh en A. F. v. d. Heijden. Izaak, Z. van G Teleng en A, ICoo- renhob GEHUWD: H. M. v. d. Bos jm. en D. W. Ruigendijk id. M. G. Bon wedr. en J. A. Heiotz wede. B. L. Harteveld jm. en C. Abspoel jd. W. A. Ammerlaan jm. en 11. v. Vliet jd. F. J. v. Kampenhout jm. en H Mulder jd. A. v. Egmond jm. en B. S. de Jong jd. J. H. Choufoer jm. en M. Plat- teel jd. W. P. E. Broers jm. en G. C. Jur- gens jd. H. Boom jm. en E. Azier jd. J. Hemerik jm. en T. Hartevelt jd. J. A. Vreeburg jm. en C. J. Molendijk jd. W. v. d. Plas jm. en E. M. Boon )d. OVERLEDEN: T. Kuypers Z. 2 m. A. Smit Z. J1 d. Levcnl. Hind v. D. N. v. TietC. C. Doove. F. F. Fraikin gesch. 56 j. P. B. Jurgons m. 34 j. M. Timp, vr. 76 j. M KuijkPrins>vr. 34 j. J. J. Gubbé wedr. 82 j. J. Gaarkeuken, m. EO j. H. H. Haverkort m. 68 j. C. do Mey. gesch. 47 j. G. Tieleman vr. 56 j. M. A. v. Velzen D. 4 d. J. v. d. Zon Z 2 m. D. J. v. d. Bogaard wedr 71 j. „De Lakenhal". Tentoonstelling van foto's en Teekeningen van do Leidsche Grachten. Het cachet van een oude stad is iets dat zich lang weet te handhaven temidden vau de steeds verder om zich heen grijpende modemiseering en wel juist door het di rect aan elkaar grenzen van een oud en nieuw gedeelte komt het karakter van het eerste te markant-ar naar voren. Tegen het meestal nuchtere dat uit den nieuwen tijd groeide, staat het knusse in tieme en toch pittige uit een tijd die het stellig niet aan grootheid ontbrak. Wo voe len dit duidelijk bij vergelijking van de af beeldingen van de vroegere Paa/rdensteeg met het leuke grachtje en de Princessen- kade met den huldigen breeden verkeers weg. Hier was een verbouwing absoluut noodzakelijk en voortspruitend uit gezonde overwegingen heeft het verdwijnen van de Paardesteeg dan ook geen leegte doen ont staan. We moeten hierbij niet uit het oog verliezen dat ook de tijd het zijne er toe doet kleur en klank bij te brengen, want wat ons in een ouden gevel zoo zeer boeit naast den bouwstijl is het schoone kleuren gamma van de verweerde steenen die de wisselwerking van regen, wind en zonne schijn er op heeft getooverd. Het Jevcn is er over heen gegaan en dat voelen wo er in na en doet het ons als schoonheid beleven. We zien dit hier op deze tentoonstelling verscheidene malen geïllustreerd. Een prach tig geval is de ,,Waardgracht op Wasch- dag". De ranke punfcgeveltjes van de oude huisjes reien zich aan bcido kanten van het water in een levendig ahythme, op de hobbelige straat ligt de wasch te bleeken, het blanke wit steekt scherp af tegen het gore aangeslagen kalkwit in de huisjes, in het smalle grachtje liggen een paar van de voor Leiden zoo typische peurbootjes. De „Geeregracht" voor demping geeft een teekening in spijkerinkt met wat kleur van J. E. Kikkert. Van Klinkenberg is er het Amsterdamsehe Veer. Een geest van gemoe delijkheid ademt het fijoe teekeningetjo van het Utrechtsche Veer met het Veerhuis door Kikkert. De krijtteekening van L. van der Vliet, „Haringuitdeeling op 3 October- raorgen" is tijdelijk van zijn plaats iu het oude gedeelte van het Museum naar hier verhuisd. Een minder gelukkige vertolking van de ,,Mare met do Marekerk in het ver schiet" is er van A. Baeyena; het doet wat waaierig, onvast, terwijl juist dit stadsbrok een stellig karakter heeft. Van den lagen bedrijvigen walkant kijkt men vrij vlak op het water waardoor dit minder als schei ding van de beide Mare kanten gevoeld wordt en daardoor het bijzondere karakter aan de Mare verleent) in tegenstelling met het Rapenburg met zijn hoogc walkanten, waardoor statigheid ontstaat en hier meer vertrouwelijke knusheid. Wo zien hier nog hoe de Singels veran derd zijn. Do Zoeterwoudsche Singel verlom* zijn landelijk karakter, de Seringebcrg verdween als ook de molen ,,De Oranjeboom", maar de pracht van de zich in het water spiege lende boonien bleef behouden, hoewel do Singel bebouwd werd, evenals de Witte Singel waar vroeger alleen het Buiten Grocu hoven lag. Er hangt hier nog een afbeel ding van het koepeltje, dat juist op den hoek van den Singel stond. In deze beide Singels en vooral in het Rapenburg ligt zoo'n voorname pracht. Er kan daar op Lenteavonden in de bocht van het Rapenburg bij do Kaiserstraat een stemming heorschen, dio Gorter geinspi- Tecrd kon hebben tot den schooncn aaiwarig van ,,Mei". Hel Mnsenzn Boymans. Het Museum Boymans tc Rotterdam heeft van dr. A. J. Domela Nieuwenhuis aldaar, een schenking ontvangen, zoo belangrijk als nog nimmer in de geschiedenis van het mu seum is voorgekomen. De schenker heeft zijn collectie bijeenge bracht in den loop van meer dan dertig jaar. Zij is voor 't grootste deel afkomstig uit En- gelsch, Fransch en Ilaliaansch bezit. Alle landen, lijden en richtingen zijn er in ver tegenwoordigd. Een beknopte lijst van de schenking, met welker opstelling cenige maanden voorbij zul len gaan, volgt hieronder: Een crucifix, Ilaliaansch werk, pl.ra. 1400. Twee-en-lwintig stuks email de Limoges, voortreffelijke stalen uit de 15e en 16e eeuw, van Limousin, Penicaud, Raymond e.a. Achttien niello's (Ilaliaansch, Finiguerra) Francsh en Duitsch werk uit de 15e en 16e eeuw. Vier miniaturen, (Ilaliaansch, Fransch en Duilsch werk). Dertig incunabelen. Een kopergravure plaat uit den tijd van Martin Schöng&uer. Dne duizend stuks grapbisch werk w.o. vrijwel compleet in uilgelezen staten het oeuvre van Lucas van Leydcn, Alb, Dürer, De Kïeinmeeslers, Duvet, Rembrandt, Ruys- dael, Ostade, Mantegna, Pollajuolo, Mare An- tonius, Goya. Twee-honderd-vijflig teekeningen en aqua rellen, oude en moderne kunst, w.o. Balding Grien, Burchmaier, Michelangelo, Raphael, Andrea del Sarto (7), Quercina (5), Pous- sin, Claude Lorrain, Manteuel, Rembrandt, Alb. Cuyp, Ostade, benevens een aantal Duit- sche en Hollandsche teekeningen en aqua rellen uit de 19e eeuw. Zes beeldhouwwerken grootendeels uit de llaliaansche Renaissance. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Helpt de ongelukkige Hongaarsche kinderen! Hadden wij gehoopt, dat. na jarenlange werkzaamheid, gepaard aan de hartelijk op prijs gestelde medewerking van duizenden pleegouders, de toestanden in Hongarije zoo veel verbeterd zouden zijn, dat wij onze taak als beëindigd konden beschouwen, de jong ste berichten en statistieken hebben ons, helaas, geleerd, dat, na een geringe verbete ring de levensomstandigheden vooral wat de kinderen betreft ten gevolge van de gesta dige daliDg der kroonwaarde, tot hetzelfde peil als 1920 zijn gezonken. De melknood en de onmogelijkheid voldoende genees- en kinderbewaarplaatsen enz. heeft de kinder sterfte op ontstellende wijze doen toenemen. Komt, slaan wij nogmaals de handen in elkaar en laat ons gezamenlijk dezen win ter honderden kinderen redden voor een tijd perk van honger en koude, van ellende en ontbering van allerlei aard. Opgaven voor het begin October le wach ten transport, met vermelding van gewensclit geslacht, leeftijd, stand en godsdienst, zien wij gaarne tegemoet hetzij aan ons bureau (Rijnstraat 38, 's Gravcnhage) of bij het plaatselijk Comité (D. M. van Nes, Vreewijk straat 8, Leiden). Gilten gelieve men te doen toekomen aan onzen pcnningmeesler (Anna Paulownastr. 49, 's Gravenhage). Het Centraal Comilé voor Hongaarsche kinderen Baron v. VREDENBUBGH, Voorz. Mej. E. J. DE VOOGT, Secretaresse. C. DE NEEF, Penningmeester. Dr. TH. VAN SCHELVEN. Baronesse v. VREDENBURCH— HAVELAAR. Mej. J. -II. KUYPER. Mevr. STEGER—KRAETZER. Ds. J. VAN DER LINDEN. W. DE COCK BUNING. 's Gravenhage, Aug. 1923. Oproep lol Vereenigingen. De schoenmakers-vereen. „Door Vriend schap Verbonden", verzoekt allen vereenigin gen, die er belang bij hebben, aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, alhier, le verzoeken, van haar instemming te doen blijk geven, omtrent het besluit, door de Groningsche Kamer van K. en F. aange nomen. Mocht men dit besluit niet kennen, dan is dit te vinden in het „Leidsch Dagblad" van 31 Juli j.l. Door onze Vereeniging is reeds een schrij ven voor dit doel tot de Kamer b.g. gericht. D. SCHILP. P. S Vooral Middenslands-Vereenigingen wil ik het ernstig in overweging geven. RECLAME. 131 DE ALGEMEENE TOESTAND. Nu de stakingen in Duilschland zijn ge ëindigd, zit Slresemann flink le paard en men mag zeggen, dal Duitschland in langen tijd niet zoo'n stevige regeering heeft gehad, die op zulk een breede basis berust. Wat bereikt worden zal? Aan voorspellingen zullen we ons niet wagen. Vooral niet, waar het meer is voorgekomen in de geschiede nis, dat met veel verwachting tegemoet ge ziene regeeringen tenslotte onvruchtbaar bleken te zijn Overigens leven we weer eens in een pe riode van afwachten. Afwachten n.l., hoe Frankrijk en België zullen reagecren op de laatste Engelsche nota. Frappeerend is, dat uit Londen voor de zooveelste maal weer eens een optimistisch getint bericht komt, aldus luidend: „Er verluidt, dat aanwezingen, In goed- ingelichte kringen le Londen ontvangen, toonen, dat de Britsche nota waarschijnlijk met zorgvuldige aandacht te Parijs zal wor den bestudeerd. In bepaalde kringen te Pa rijs schijnen de Britsche voorstellen te wor den beschouwd als een grondslag biedend voor bespreking en als niet noodzakelijker wijs een verwerping zonder meer meebren gend. Er wordt op gewezen, dat indien de commissie van deskundigen de betalings- capacileit van Duitschland zou vaststellen op 50 milliard, het cijfer door Bonar Law in Januari j.l. voorgesteld, het aandeel van Bri- tannië in deze schadeloosstelling 11 milliard zou zijn, gegrond op het percentage van Spa van 22 pCt. Daar Engeland slechts tracht 14.2 milliard (710 millioen pond ster ling) te verkrijgen voor zijn betalingen aan de Vereenigde Staten, zou het slechts 3.2 milliard (160 millioen pond sterling) hebben te ontvangen van zijn schuldeischers op het vasteland, die het in werkelijkheid ongeveer 1200 millioen pond sterling schuldig zijn. In verantwoordelijke kringen te Parijs schijnt men bereid te zijn om in ieder geval zorgvuldig de vraag, te overwegen of op de zen grondslag overeenstemming zou kunnen worden bereikt en dit wordt in Engeland als een zeer gunstig teeken beschouwd. Er wordt op gewezen, dat de Britsche regee ring geen prioriteit nastreeft voor haar be talingen zooals in zekere kriDgen is be weerd." Wij beschouwen het bericht meer als een poging, om de Engelsche regeling te Frank rijk nog eens „lekker" te maken, meer niet. Temeer, waar van de 50 milliard van Ja nuari, waaraan Frankrijk toen niet wilde, wel het een en ander zal afgaan, gezien de Roerbezetting en de gevolgen. Er is daarom, dunkt ons, helaas voor (op timisme nog niet de minste reden. Uit het bezette gebied weinig nieuws. Als 9anctie voor den laatsten aanslag te Dus- seldoxf, heeft, de generaal van het brugge- hoofd besloten, ti&t tot nader order alle ver keer met om 't even welke vervoermiddelen tusSchen de grenzen van Dusseldorf en do grenzen van het bruggehoofd zal verbo den zijn. De dienst der militaire veiligheid le Essen heeft 12 mannen gearresteerd, die deel had den aan de sabotage van het Riin-Herne- kanaal. Zij hebben bekend. DUITSCHLAND. Het ministerie Stresemann is nog aan gevuld met baron von Rheinbahn tot mi nister van de schatist. Te bezetten blijft nog de portefeuille van buitenl. zaken. Na afdoening van een aantal kleine ont werpen, waaronder de wet inzake de waardevaste posltarieven, is de Rijksdag op reces gegaan. Met ingang van 20 Aug. zullen de per sonen- en bagagetarieven der rijksspoorwe gen met 900 pet., de vervoertarieven voor vrachtgoed en vee met 2000 pet. worden verhoogd. De waardevaste tarieven worden in het personenverkeer op 1 September, voor het goederenvervoer reeds op 20 Aug. inge voerd Hel. slenJelgelal voor het goederen vervoer is op 1.200.000 vastgesteld. Een reis van Berlijn naar München zal volgens het nieuwe tarief kosten: in de Ie klasse 20.9 millioen, in de He klasse 10.5 millioen, in de 111e klasse 3.3 millioen mark. Volgens de „Zeit" zal, niettegenstaande de regeeringswisseling een zeker herstel van de mark heeft bewerkstelligd, zoo spoe dig mogelijk een nieuw betaalmiddel wor gden geschapen, dat door zijn waardevast heid een tegenwicht zal vormen legen de noodlottige gevolgen der inllatie der laatste maanden. De regcermg acht haar taak in deze met de aanneming der goudleening, welke in de eerste plaats een spaarleening beoogt le zijn, niet afgedaan daar er ver dere maatregelen noodig zijn voor het op peil houden van den nieuwen munteenheid. Onmiddellijk na haar optreden heeft de regeering de beraadslagingen over deae kwestie geopend en ook gisteren hadden be sprekingen plaats met vertegenwoordigers van handel cn industrie en der georgani seerde beroepen. Voorloopig acht men geen wettelijke maatregelen noodig, daar men vertrouwt op vrijwillige medewerking der betrokkenen. De onderhandelingen loopen vooral over het beschikbaar stellen Ynn de producten van landbouw en industrie als garantie voor hel nieuwe betaalmiddel. De „Zeit" vertrouwt, dat nu de onderhandelin gen eenmaal geopend zijn, een oplossing van het probleem spoedig zal zijn gevon den. De stakingen zijn als geëindigd le be schouwen zoowel le Berlijn, waar de tram weer normaal loopt en de lichtfabrieken in vollen omvang werken als elders in het land. Dé communistische actie is volledig in elkaar gezakt. Een zeer gunstig verschijnsel daarnevens is, dat de prijzen van vele levensmiddelen na de scherpe stijgingen thans een daling gaan aantoonen. die door de regeering ver der zal worden gesteund. In het bezette gebied alleen zetten de communisten bun actie nog voort en door lijdelijk verzet, plunderingen etc. is daar de situatie niet zonder gevaar. Temeer, waar pasmunt en levensmiddelen schaarsch zijn. FRANKRITK. Malvy, de teruggekeerde banneling, heeft zich als candidaat bij de verkiezingen op geworpen in het departement der Lot. Lot is een conservatief departement, dat thans door leden van het bloc national wordt vertegenwoordigd in de Kamer. Men heeft echter goede hoop, dat de lijst van Malvy toekomend jaar zal zegevieren. Een onderzoek, ingesteld door eén medewerker van de „Ere nouvelle", schijnt inderdaad bewezen tc hebben, dat de kleine boeren uit Zuid-Frankrijk volstrekt geen sympathie meer voelen voor het huidige bewind. Zelf3 de ultra-protectionistische en agrarische po litiek, die vooral door Chérin, den minister van landbouw wordt gevoerd, kon hun niet meer behagen: Chérin werkt alleen voor de groote boeren uit Normandiö en de andere landbezitters in hel Noorden zeggen: wij, kleine boeren, lijden al evenzeer onder zijn maatregelen als de arbeiders uit de sleden. Zondag is Malvy le Cahors, de hoofdstad van zijn departement gehuldigd. Er heersch- te groote geestdrift en de oud-veroordeelde ging nu zelf aan 't beschuldigen. "Vooral te gen Daudet en Clemenceau was zijn rede gericht. Terloops verweet hij ook aan den algemeenen legerstaf, dat deze tot zijn val had medegewerkt ten einde op die wijze le voorkomen, dat men de mislukking van het offensief van 1917 aan militaire fouten zou wijten. ENGELAND. De Vrijstaatscho politie heeft gisteravond te Ennis do Valera, den republikeinschen leider, gearresteerd, eenigc minuten nadat hij zijn aangekondigde verkiezingsredevoe ring was begonnen De soldaten, welke ge wapend waren, omringden het spreekge stoelte, schoten in de lucht, waarbij niet temin twee personen gewond werden en voerden de Valera weg. Er ontstond een paniek, waarin drie per sonen gewond werden. De Valera was in een open automobiel zonder cenige vermomming ter vergadering verschenoD, luide toegejuicht door een me nigte van ongeveer vijftienhonderd perso nen. Het was de eerste keer, dat hij zich in het publiek vertoonde na den wapenstil stand. Hij werd naar de gevangenis ge voerd. Of het een verstandige daad van de Vrij- staatsche negeering is, nu juist gisteren de verkiezingsactie voor het Dail Eireann begon, durven we niet direct beoordcelen. We twijfelen wel eeDigszins, gedachtig aan het welbekende: maak niemand tot mar telaar. De regeering was in een moeilijk parket, maar na do Valera zoo lang te heb ben laten glippen, valt dit optreden juist; bij den inzet der verkiezingscampagne te meer op. Mogelijk is de arrestatie zelfs wel de Valera's doel geweest! Bovendien aan Enni9 is traditie verhonden 1 Ennis in het graafschap Clare, is beroemd om de his torische meetings, die de oorsprong waven yan O'Cpnneirs macht over het historische volk. Na éën dier meetings werd O'Connel] ook gevangen genomen en een dergelijke historische paralel kan een groote beteeka- nis hebben onder een zoo romantisch volk als de Ieren. Er was te Ennis een tribune opgelim. merd, over een muur, waarop in enorme letters geschreven staat: „Damn your concessions, England 1 WH willen onze vrijheid!" Daar heeft de Valera gesproken en is hij gearresteerd. Hoe de uitwerking van 'deze arrëstatis zijn zal Do havenarbeidersstaking te Londen is practisch ten einde nu drie-vierden van de stakers het werk hervat hebben. De overi gen zullen waarschijnlijk nog eenige dagen volhouden. Het werk gaat evenwel overal zijn gang. ZUID-AFRIKA. Generaal Smuts heeft een rede gehouden op het congres der Zuid-Afrikaansche partij Hij drong er ten zeerste op aan, dat Zuid- Afrika door een sterke sympathie de actie van Engeland om Europa voor den onder gang te redden zou steunen. Alle Europee- sche volkeren, zeide hij verder, de kleine zoowel als de groote moeten zich rond En geland scharen teneinde de wereld voor een catastrophe te redden. Het is nog altijd mo gelijk, dat Frankrijk het gevaar zal inzien voor het te laat is maar allen moeten mede-t helpen om den toestand te redden. De in eenstorting van Duitschland zou heel wat grooler gevolgen hebben dan de revolutie in Rusland. De beschaving zou door de DuiU sche catastrophe een eeuw of nog meer acht teruilgaan. BUITENLANDSCH GEMENGD. De Derde Conferentie van de Inlerparlet menlaire Unie sinds den oorlog werd get opend in den Rijksdag te Kopenhagen. De meeste van de 700 gedelegeerden, die samen 30 verschillende landen vertegent woordigen, waren aanwezig. Openings- en begroetingsrcdevoeringfli waren het eerste werk. De twee vermiste booten van het ss. Prin cess Ena, dat tijdens een zware mist tus schen Saint Malo en het eiland Jersey oj de rotsen liep, zijn gisteren behouden in een Fransche haven aangekomen. Te Fourques is bij een stierengevecht een tribune ingestort. Tot nog toe zijn er vier dooden en 30 gewonden, waaronder er een tiental ernstig gewond zijn. Uil Verdun wordt gemeld, dat bij Poivrc (dep. Marne) een veldbrand over een uitge strektheid van twee kilomeier woedt. Ver-< schillende munitiemagazijnen zijn ontploft. Vloedgolven hebben aan het Noordelijk deel der Westkust van Korea honderden huizen weggespoeld. Er zijn volgens de be richten meer dan duizend mensrhenlevens verloren gegaan. Thomas, een Califoinisch rechter. AeeSi cijfers gepubliceerd over de cchlschei^*^ in dc Ver Stalen. Dit zijn er tcgcnWOOTQig niet weinig, te welen 160.000 per jaar. Dc toeneming der echtscheidingen geschiedt naar verhouding driemaal zoo snel als de toeneming van ^dc bevolking. Op iedere ne gen huwelijken is er één echtscheiding. Van 1870 op 1917 nam het aantal echtscheidin gen toe met juist 400 pCt In 1870 waren er 28 scheidingen op iedere 100.000 personen. In 1917 112 voor elke 100.000 van de be volking. Voorts klaagt de rechter over de groote ongelijkheid der eehtscheidingswetgeving in de verschillende staten. Het is geen over drijving, wanneer wordt geconstateerd, dat een Amerkiaan gescheiden kan zijn in één staat, niet getrouwd in een anderen en een bigamist in een derden. Thomas verlangt* dat er voor dc gehcele Unie eenheid in deze wetgeving zal worden gebracht. Er zijn nog 17 staten in de Unie waarbij de minimum leeftijd voor het aangaan van een huwelijk niet door de wet wordt bepaald In 8 staten zijn die leeftijden 12 jaar voor het meisje en 14 jaar voor den jongen I Men vindt op het moment in de Ver. Sla- ten 12.000 getrouwde meisjes onder de 15 jaar en ongeveer 100.000 gpironwde meisjes van onder de 17. TFLF TJit het bezette gebied. DUSSELDORF, 15 Aug. (Belg. Tel. Ag.ï Uit Keulen wordt gemeld, dat gisteren communistische honderdschappen, gewapend met gummistokken, de kleurstoffenfabriek to Leverkussen binnendiongen en het per soneel verjoegen na een gevecht te hebben geleverd met de bvandwachts der fabriek van welke er verscheidene werden gewond. Toen do veiligheidspolitie uit Keulen des avonds de fabriekspolitic te hulp kwam, konden de inda*inger3 worden verdreven. Do fabriek is gesloten. De werklieden eischen een buitengewone schadeloosstel ling van 50 millioen mark. De rust is thans weer hersteld. Te Crefeld heeft do politie tot nu toe 150 personen gearresteerd als raddraaiers bij de brandstichtingen die hier plaats had" den. Tijdens de oproerige beweging en de brandstichtingen, die gister te Aken. plaats hadden, werden tevens verscheidene win kels geplunderd en de verschillende poli tieke partijen met uitzondering van de com munisten houden besprekingen over bet vormen eener militie tot zelfbescherming- Te Dusseldorf is het nog steeds rustig, maar de bevolking is zeer ontstemd over de fan- taciische prijsopdrijving door de liande- laa r-3 en men vreest het ergste. Het gemeen' tekestuur trof maatregelen tegen mogelijke plundering. PARIJS, 16 Aug. (Belg. Tel. Ag.) Ve „Matin" verneemt uit Koblenz dat tijdens een gisteren gehouden bijeenkomst d®r hoofden van de groote separatistische par- tijeD, besloten werd tot bet samensmelten der verschillende groepen tot een tij, dio den naam zal voeren van Leidefl Comité der geconfedereerde Rijnlandse

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2