De Vriuw zonder tart. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 15 Augustus. Tweede Blad. Anno 1923 Mo. 19460. ^11 DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. FEUILLETON. a 'T* ALPHEN, Nabij de Lage Waard schrok het-paard van den landbouwer B. alhier van een langs den weg staand klee- renhek. Het dier maakte rechtsomkeert en ging er vandoor. B. sprong van den wagen, doch zijn kranige vrouw wist door hande lend optreden het dier te dwingen tot stil stand te komen. In de Nutszaal was een vergadering belegd welke ten doel had te komen tot vor ming van verschillende comité's ter ver siering der wijken, hij de feesten ter gele genheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Verschillende commissies waren reeds gevormd en hadden uit haar midden een uitvoerend comité gekozen t.w. één voor de Oranjestraat, voor de Van-Mandersloo- slraat, Bloemhofslraat en Burg. Bloem- Êtraat, Ter vergadering werden verschillende personen bereid gevonden hun medewer king te verlecnen om voor de ontbrekende wijken en straten nog dergelijke commis sies samen te stellen. Na de rondvraag werd de niet bijzonder flruk bezochte vergadering gesloten. HAZERSWOUDE. Gistermiddag had on- Ber groote belangstelling op de algemeene begraafplaats de ter-aarde-bestelling plaats yan het stoffelijk overschot van den heer joh. Gaarkeuken. Achter de talrijke fami lieleden werden in den stoet opgemerkt ieen deputatie van de Vereeniging „Onder ling Hulpbetoon" en van de Chr. Jonge- lingsvereeniging „Eere zij God", van welke (Vereeniging o. m. de overledene een der op richters is geweest. Aan de groeve werd al lereerst het woord gevoerd door ds. Luu- Ting, pred. der Ned.-Herv. Gem.; vervol gens door den heer C. Gaarkeuken, van Den Haag, en daarna door den heer W, glootweg, voorz. van „Onderling Hulpbe toon", die in dankbare herinnering bracht al den arbeid op sociaal gebied, en daar bij ook liet uitkomen hetgeen op het ge bied der Chr. School door den overledene jwerd verricht. De heer J. C. Gaarkeuken, zoon van den Overledene, bracht namens de familie aan Be verschillende sprekers zijn dank over voor de eer, hun overleden vader bewezen. De. heer G- H. Kersbergen, alhier, be haalde op de rozentenloonslelling „Nos Tungent Rosai", te 's-Gravenhage, de na volgende onderscheidingen met zijn inzen- fiingen: verguld-zilveren medaille met 25 .verscheidenheden: afgesneden rozen; (bui len gekweekt); zilveren medaille met zes Verscheidenheden roode rozen; bronzen medaille met G verscheidenheden gele en 'oranjerozen, terwijl in de afdeeling „Vrije zendingen" een zilveren medaille werd be haald voor „Oranje Qucen (Polyantha), nieuwe aanwinst, nog niet in den handel; bloemen van zaailingen, of sports. Op de Maandag in café Boers gehou den veiling Waren aangevoerd 6026 eieren, waarvan werd besteed voor kippeneieren f 6.85 a f 7.55, en eendeneieren f 6.80 a f6.95 per 100 sluks; hanen f0.30 a 11.15 en kippen f 1 per stuk. De heer H. B. alhier, heeft zich hij zijn werkzaamden bij het dorschen zooda nig aan zijn hand bezeerd dat geneeskun dige hulp moest worden verleend. HAARLEMMERMEER. Voor het exa men Hoogduilsche taal L, O. is in Den Haag geslaagd de heer J .Nijdam, te Hoofd dorp. Nieuwvennep viert feest ter eere van het zilv. priesterfeest van den heer G. v. d. Boogaard, pastoor aldaar. Uit vele wonin gen wappert do driekleur. Voor de kerk prijkt een prachtige, doo vriendenhanden opgerichte eerepoort met de woorden Wel kom, beminde Herder". De verder met guirlandes, bloemen en planten aangebrach te versieringen getuigen van veel smaak en leveren een gezelligen aanblik op. De pret tige, anthusiaste stemming, die er onder de bewoners van 't dorp heerscht, levert duidelijk 't bewijs, dat Pastoor v. d. Boo gaard bij zijn parochianen niet alleen, maar ook bij vele andere ingezetenen hoog staat aangeschreven. Te ongeveer 7 uur werd Z. Eerw. op inderdaad waardige wijze inge haald. Deze plechtige intocht had plaats van af den Hillegommerdijk, alwaar in rij tuigen werd plaats genomen en ruiters te paard en wielrijders, in feestkleed gesto ken, zich hadden opgesteld om den stoet te vormen, die inderdaad een eigenaardig cachet gaf aan 't geheel. Aan den Venne- perweg sloot zich bij den stoet aan het fanfarekorps ,,Ons Genoegen" van Hoofd dorp en toen ging het onder de vroolijke tonen der muziek in optocht naar Nieuw- vennep, toegejuicht door de groote menigte, die zich aldaar reeds geruimen tijd van te voren had verzameld. En tachtigtal kleine bruidjes, gekleed in keurige witte jurkjes, versierd met bloemen en voorzien van de symbolische palmtak jes, vormden voor het kerkgebouw tusschen de versieringen een dubbele rij, waardoor de jubïleerende pastoor werd geleid naai de pastorie. De hartelijke begroeting die dn algemeen geachten en beminden Her der ten deel viel en de ondubbelzinnige wijze waarop hem eer en hulde werd ge bracht, was indrukwekkend. Na de ont vangst en felicitatie in de pastorie, had in de kerk een plechtig Lof plaats met illu minatie van kerk en pastorie. Honderden belangstellenden woonden de plechtigheid bij. De aan de Beetslaan nabij het station te Hoofddorp vanwege de coöperatieve ar- beidersbouwvereeniging gebouwde 18 wo ningen, zijn thans allen geheel voltooid en door gezinnen betrokken. Een ware uit komst voor hen, die reeds geruimen tijd naar een voor behoorlijke behuizing ge schikte woning hadden uitgezien. zal met genoegen dit feest boeken als een der prettigste feesten door haar georgani seerd. Als gemeentewerker zal in functie tre den onze plaatsgenoot K. G. Schuitemaker. Dit geschiedt in verband met de vervulling der vacalure-G. Vlieland. Mede in verband met het drukke strandbezoek was ook de bijeenkomst door de Commissie van Strandevangelisatie gis teren zeer druk bezocht. Er is door twee sprekers het woord gevoerd. Nadat door den eersten spreker, dr. De Bruijn, van Oude water, in gebed was voorgegaan, sprak hij de schare toe over het zoeken naar God. Toen lspreker zijri^rede had geëindigd, en de schare nog wai' aangegroeid, volgde hem de heer Jukkenekke, uit Amsterdam op, die sprak over het geloof. Gedureöde deze bij eenkomst werden gezongen Psalm 42 1; Psalm 25 6, Gezang 54 g en Psalm 68 10. Van de liaringvisscherij kwam te IJmuiden binnen de logger KW 158, met 31 last pekelharing. Van de trawlloggers kwamen Dinsdag te IJmuiden aan de markt de loggers KW 115,. met f238; 172, met f247; 107, met f230; en 110, met 1243 besomming. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Gistermid dag is een heer op het strand alhier door een hond gebeten. Men was bevreesd, dat het dier leed aan dolheid, Gisteravond is de bazaar „Vereeni- gingsgebouw" geopend. De lokalen zijn prachtig versierd. Van alles is er; dus nu moéten er maar koopsters cn koopers ko men. Eigenaardig is, dat er een mooie col lectie bloembollen is ontvangen. 1. Ingekomen stukken; 2. Herbenoeming tijd. aangestelde ambtenaren; 3. Verzoek R.-K. Kerkbestuur; 4. Voorstel opheffing Vervolgonderwijs; 5. Vaststelling uitbrei dingsplan; 6. Vergoeding Tramwegmaat schappij in kosten rioleering; 7. Verzoek om subsidie Naaischool; 8. Verzoek öm sub sidie Feestcommissie; 9, Vaststelling Schoolgeldverordeningen. f, 1 SPORT. VOETBAL. V'l Om den Zilveren Bal. De Zilveren Voetbal-Commissie heeft be sloten in elk geval indien de wedstrijden om den Zilveren Bal dit jaar althans gehou den worden deze te doen plaats hebben, zooals steeds, onder de reglementen van den Nedtfrlandschen Voetbalbond, zoodat in geen geval vereenigingen, die uit den N. V. B. treden, aan de wedstrijden kunnen deel nemen. Wanneer op de buitengewone algemeene vergadering van den N. V. B., die 26 dezer gehouden wordt, een soort van compromis tot stand komt, zal de Zilveren Voetbal. Commissie dezen zilveren bal op twee nader vast te stellen Zondagen in September doen verspelen tusschen de vier meest gerechtig de vereenigingen, met name H. B. S., Quick, Willem II en Sparta. De winnaar van den eindstrijd krijgt dan den bal in definitief be zit. Bij deze vier vereenigingen is Sparta opgenomen, omdat, alhoewel deze vereeni ging evenveel keeren den Zilveren Bal ge wonnen heeft als H. V. V., Sparla viermaal den eindstrijd bereikt heeft. Mocht er op de buitengewone algemeene vergadering van den N. V. B. geen overeen stemming bereikt worden met de Westelijke Eerste Klassers, dan zullen de wedstrijden in geen geval in September worden gehou den. De Zilveren Voetbal-Commissie zal dan nog nader een beslissing nemen. De Zilveren Voetbal-Commissie bereidt plannen voor om deze seriewedstrijden, zij het in anderen vorm, ook in de toekomst te waarborgen. De crisis in den N. V. B. Naar wij vernemen is de voor gistermid dag vastgestelde bespreking tusschen de N. V. B.-bestuursleden Hirschman en Timmer mans met het bestuur van de W. E. K. uit gesteld, doordat enkele heeren verhinderd waren. KORFBAL. „De Tel." heeft den N.K.B. een bijzonder fraaicn zilveren beker geschonken als wis- selprijs voor den pas ingestelden jaarlijk- schen officieelen korfbalwedslrijd België Holland, die 26 Augustus a.s. voor de eerste maal on wel te Antwerpen wordt gespeeld. LAWNTENNIS. Om den Davis-cnp. In de Amerikaansche zone heelt Austra lië Japan geslagen. Australië komt nu tegen Frankrijk en de winnaar daarvan tegen den bekerhouder, n.l. Amerika. NederlandEngeland. Het Engelsche tennisteam, dat 1 en 2 Sept. te Noordwijk tegen Nederland uit komt, is als volgt samengesteld: J. B. Gil bert, L. A. Godlree, D. M. Greig, J. D. P. Wheatley, mrs. D. C. Shepherd-Barron, miss Eveline Colger en miss Joan Austin, deelt de „Times" mede. WIELRENNEN. Wereldrecord 10 K.M. Victor Linart heeft op de wielerbaan Gar den City te Antwerpen het wereldrecord 10 K.M„ dat op naam stond van Fossier met 7 min. 46 sec., verbeterd. Hij reed de 10 K. M. nl. in 7 min. 42 3/5 sec. ATHLEÏTEK. West-DnitschlandNederland. Officieel vernemen we, dat de ontmoe ting West-DuitschlandNederland te Keu len met het oog op den toestand in Duitsch- land niet doorgaat. ,'j HAAGSCHE RECHTBANK. Gisteren heeft terecht gestaan mej. I. M. G. Th. B., geboren te Amsterdam, zon der vaste woonplaats. In het voorjaar vaa dit jaar had zij bij de firma H, Mack, in Den Haag, Hoogstraat, gekocht twee da,-: meshoeden, een bontmantel en twee dames cosluums. Zij gaf op te heeten mevrouw. Enger, wonende Schouwweg, te Wassenaar en betaalde deze goederen geregeld af tot dat zij, verdacht van oplichling van een zekere juffrouw Van Dorth, in Den Haag, in hechtenis werd genomen. De betalingen hielden toen op. De officier wees er Op, dat men hier mef een berucht mensch te doen heeft, die ge durig onder den naam van mevrouw Enger oplichtingen pleegde. Hij eischte 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. Smaïhoul, conclu deerde tot vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidstelling. Na in raadkamer te zijn geweest, deelde de president van de rechtbank mede, dat de beklaagde onmiddellijk in vrijheid moest worden gesleld. Dezelfde beklaagde slond terecht inzake; van oplichting van genoemde mej. V, Dorlhe. Bekl. gaf voor, dat zij mevrouw von Brüsewitz-Enger beetle, weduwe van W', J. Enger, thans gehuwd met jdr. von Brü- witz, verbonden aan het Zweedsche hof. Bij haar vertrek had haar man haar 300 guldon achtergelaten om een rekening van 250 gulden te betalen. Deze 800 gulden had zij echter weggegeven aan iemand die geld noodig had. Verder ggf zij voor, dat mr. Enger, substituut-griffier van justitie ta 's-Gravenhage, haar zwager was en zij van hem gemakkelijk geld le leen zou kunnen krijgen. Zij kreeg nu van mej. v. D. 455 gulden los. In gezelschap van deze juffrouw, bracht zij, volgens de dagvaarding, een be zoek aan het graf van de familie Enger, valschelijk voqrgevende, dal haar man daan begraven lag. Zij legde bloemen neer en stortte tranen dm alles als waarheid te doen voorkomen. Daar getuige v. D. wegens zieklo niet aanwezig kon zijn, werd de behandeling van deze zaak op verzoek van den officier voor onbepaalden tijd uitgesteld. RECLAME. DE BADGASTEN AAN HET STRAND en zij die fiets- of wandeltochten maken, hebben vaak last van zonnebrand in het gelaat, doorzitten, stukloopen en smetten der huid, alsmede stukgaan en pijnlijk worden der voelen. Gebruik tegen al deze huidongemakken tengevolge van de warmte de heerlijk verzachtende en snelgenezendo huidzalt Purol. In doozen van 30, 60 en 90 cis. Pharm. fabr. A. Mijnhardt Zeist. Bij Apothekers- en Drogisten. 106 FAILLISSEMENTEN. Geëindigd: H. C. Ivens, wed. van M. J. Marlinot, Leiden. Vraag 169. Wat kan de oorzaak zijn dat een den in den tuin dood gaat? Zijn dit voorjaar bemest met nieuwe aarde en met beer. W. v. E. te A. Antw. Het is niet waarschijnlijk dat de bemesting oorzaak is, vooral niet wanneer, de beer (hoewel overbodig misschien) in 't voorjaar is gegeven. Vermoedelijk wordt do wortel door ongedierte beschadigd. Probeer eens, of u door de grond iets weg te graven hieromtrent ook meer zeker heid kunt krijgen. Wanneer do beer pas in de laatste dagen is gegeven kunt u, door den boom veel water te geven, helpen. J. S. Vragen op tuinbouwgebied aan do Ro- daktie onder motto „Tuinbouw". HILLEGOM. Tot lid van den Raad is benoemd verklaard in de vacature-R. A. van der Schoot periode 19191923 de heer J. Heemskerk, en in de vacature-W. Mes man periode 19231927 de heer J. Heems kerk. Deze werd dus tweemaal benoemd verklaard. Men schrijft ons: De Rijksstraatweg is te smal voor het verkeer; dat weet iedereen. De weg zal wel eens verbreed worden, als het Rijk er op een goeden keer eens geld voor wil uittrekken. Dan moeten er verschillende strookjes grond voor de verbreeding onteigend wor den, en juist op die onteigening zitten nu al tientallen van eigenaren ie vlassen. Zoo veel metertjes grond (soms aan waardeloo- ze slooten, waardelooze tuintjes en waar- delooze heggen) tegen idem zooveel per me ter; dat wordt een aardig buitenkansje, is de stille gedachte. Maar edel is die gedach te niet. He algemeen belang eischt verbree ding van den weg; ieder behoort daaraan mede te werken en daarom is het edeler om de verbreeding aan te moedigen 'door vrijwillig grond beschikbaar te stellen. En juist omdat er een stem in die goede rich ting is opgegaan, willen wij op het schoone voorbeeld wijzen, in de hoop, dat meerde ren volgen, althans niet meer blijven vlas sen op een buitenkansje. De verbreeding i9 zoo hoog noodig; voor het gewone verkeer en voor de electrificatie van de tram. Do puist voor het huis van de Hanze-Bank be hoorde direct verwijderd te worden. KATWIJK-AAN-ZEE. Naar wij ver nemen, bracht de in de Ned.-Herv. Gem. gehouden collecte ten bate van de Oude Kerk op de som van f345.59; in de kerk f231.37 en in de zaal f 114.22. Ook wer den enkele giften ontvangen. De Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer heeft gisteren het strandfeest voortgezej, dat door prachtig weder werd begunstigd. Thans kreeg men het mastklimmen en het estafetteloopen. Het kostte den deelnemers nog al moeite om een prijsje machtig te worden. Verder werd de aandacht gevraagd voor den figurenwed- strijd, die prachtige gezichten leverde aan het strand. En 's middags werden er 16 for ten gebouwd, die de opkomende vloed ten slotte alle deed wegvloeien. Des avonds had een optocht plaats, waaraan een geweldige menschenmassa deelnam. Onder de bege leiders behoorden ook marechaussees te paard. De orde werd niet verstoord. V.V.V. NOORDWIJK-BINNEN. Een zoontje van den heer Zonneveld, 10 jaar oud, wo nende aan de Spoelsloot alhier, zou giste ren eenige boodschappen doen per fiets. Het kind reed in het water en al was hij spoedig op het droge gehaald, was het reeds dood. Een kind van P. de Groot, aan de Voorstraat alhier, viel gistermorgen iii een teil met kokend water. Het kind was met brandwonden overdekt. De spoedig aanwe zige geneesheer bevond den toestand, hoe wel ernstig, niet levensgevaarlijk. SASSENHEIM. De schilder, de heer J. PerforS, gleed met een ladder, waarop hij bij zijn huis stond te werken, naar bene den en brak een dijbeen. Nadat de assis tent van dr. Quant met de pleegzuster een voorloopig verband hadden gelegd, is de pa tiënt naar Leiden vervoerd. Besloten was, bij de Oranjefeesten geen draaimolen toe te laten. Nu evenwel de tijd van liet feest begint te naderen, gaan er stemmen op, wèl een draaimolen le heb ben. Een lijst circuleert, waarop het bestuur zal worden verzocht,, een algemeene verga dering le beleggen, teneinde deze kweslie nog eens te bespreken. VOORSCHOTEN. Spraken wij, bij de opening van den dienst Wassenaar-Haag- sche Schouw, den wensch uit, dat de proef mocht slagen, thans kunnen wij zien welk een druk gebruik er ook van dit gedeelte wordt gemaakt Des namiddags wordt per half uur, in plaats van per uur gereden en is het langs den Rijndijk merkbaar hoeve- len zich komen verpoozen in de beide „Vin ken", Haagsche Schouw, of elders. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van kleeren, uit een woonwagen aan den Veurscheweg, bewoond door Duit- sche werklieden van de „Alg. Elec. Ges.", werkzaam aan de electrische trambaan. Op den hoek van de Voorstraat en de Schoolstraat reden een heer en een dame per rijwiel zoodanig tegen elkaar, dat het heerenrijwiel onberijdbaar was. Bij de po litic werd aangifte gedaan. Bij verandering van richting behoort men, als bestuurder van een voertuig, deze verandering door het uitsteken van een hand of met een voorwerp aan te geven, daardoor worden veel ongelukken verme den. Vrijdag a.s., 's avonds le acht uur, komt de Raad dezer gemeente bijeen. Voor deze openbare zittihg vermeldt de aganda: Oorspronkelijke Eoll. detective-» -nan. Door Ik J. BRANDENBURG. (Schrijver van „Het doodend Zwijgen"). (Nadruk verboden). S0) HOOFDSTUK XI. Naar Den Haag. Den volgenden morgen gingen wij met een vroegen trein naar Den Haag, waar wij omstreeks halfelf aankwamen. Terstond reden wij in een taxi naar de Bank; het gebouw maakte_oen solieóen indruk met zijn granieten onderbouw, waarin matgla zen, van tralies voorziene vensters juist boven het trottoir uitkeken. Wij gingen binnen door de massieve eikenhouten voor deur, waarop de koperen knoppen in het zonlicht blonkenschreden door de mar meren gang langs de toonbanken, die van loketten voorzien waren, en Arthur vfoeg San den geüniformde<n portier, die met de "ancien op den rug rondslenterde, om zijn kaartje aan den directeur, die pa den moord op den heer Van Molen de leiding bad, te overhandigen. Onmiddellijk daarna werden wij in een ^pkhtkamer gelaten, een deftig vertrek, filet eikenhout beschoten en met een groo- ten open haard, en „vlijden" ons in de Reusachtige leeren clubfauteuils neer. De directeur kwarn binnen, een correcte toan met gladgeschoren gelaat en door dringende oogen, gekleed in jacquet, dat zijn liohaam nauw omsloot. Do voorstelling volgde en Arthur overhandigde hem een aanbevelingsbrief van oom Van der Heule, welken de bankdirecteur, mr. Van Santen, aandachtig las. „Dus u koant voor de zaak, die de men- schen hier in Den Haag nu al een week lang bezig houdt? Een geheimzinnige affai re. Ik gaf een mooi ding, wanneer het de recherche gelukken mocht don laffe aan rander te ontdekken." Arthur verklaarde, dat hij^veneens hoopte, dat de politie hierin zou slagen. Hij zei dit zóó serieus, dat ik, die wist hoe weinig kans daarop was, nauwelijks een glimlach kon bedwingen. „Zooals oom u geschreven heeft", zeide Arthur, „liefhebber ik wel eens op het ter rein, dat gewoonlijk gereserveerd blijft voor beroepsspeurders. Het is zuiver amateuris me en omdat ik vTees belachelijk gemaakt te zullen worden, wanneer ik op een dwaalspoor ben, zou ik u wel willen ver zoeken een volstrekt stilzwijgen te bewaren over hetgeen ik u zal zeggen en vragen. Kunnen wij hier ongestoord spreken en kan men ons hier niet afluisteren?" „Het is beter, dat wij naar mijn privé-» kantoor gaan." Dit kantoor was door een dubbele deur gescheiden van dat van den pivooumtiehou- der. Niemand kon booren wat wij hier be spraken. Nadat wij hadden plaats genomen, nam Arthur het woord; hij was kort, tonder omhaal van woorden. „Ik wilde alleen maar weten of u onder uw cliënten een zekeremijnheer Jules Weerden telt'-.. De directeur knikte. „Zeker, een heel góed vriend van den heer Van Molen." Ik zag, dat mr. Van Santen dacht: u volgt een absoluut verkeerd spoor. Hij was natuurlijk te beleefd, om van zijn meening ook maar op de geringste wijze te doen blijken. „Kunt u mij ook zeggen of cKo heer de laatste weken belangrijke sommen van zijn deposito heeft opgevraagd?" „Ik mag u over mijn oliënt dergelijke in- Echtingen feitelijk niet verstrekken." „Dat weet ik. Maar dit is een exoeptio- neel geval. Ik vraag ook niet naar de juiste bedragen. Het is een algemeene vraag en ik geef u de verzekering, dat wat u mij zult mededeelen ter kennis van niemand anders zal komen dan van mijn vrouw en my. Natuurlijk maakt uw antwoord op mijn vragen maar een zeer klein deel van het door mij verzamelde feitenmateriaal uit." Mr. Van Santen aarzelde, maar greep ten slotte naar den horen van het telefoon toestel, dat op zijn bureau stond. Uit wat hij vernam en ons daarna meedeelde, bleek inderdaad, dat Jules die Weerden groote sommen had opgevraagd em slechte een klein Bankconto had laten staan. „Dank u. Zou ik nu de plaaits, waar het misdrijf is geschied*, even mogen, bezoe ken?" Mr. Van Santen ging ons voor en wij stonden in de kluis, waar directeur Van Molen zijn plotseling einde had gevonden. Ik wend bleek. In gedachten zag ik De Weerden achter zijn slachtoffer de steenen trap afsluipen, hij voeldie in zyn jaszak naar de revolver, die hij niet zou behoeven ts gebruiken. Ik zag Van Molen, dien ik my yaag voorstelde «Is §«n breed geschouderd man met rood gelaat, achterover slaan door den schrik als door den bliksem ge troffen dan de slanke De Weerden hem zijn sleutels ontnemenik hoorde het rin kelen; haastig opende hij de boxen der safe. Arthur was neergeknield op den vloer en zocht; dan bezag hij de koperen deurtjes, alle van een nummer voorzien, met een loupe. „Ik kan niets meer vinden", zeide hij, zonder eenige teleurstelling in zijn stem. „Maar het had kunnen zijn, dat er nog een spoor geweest was." Mr. Van Santen was zoo vriendelijk ons bij het afscheid in „Central" op de lunoh ten noodigen; hij was ongetrouwd en wilde ons liever niet aan eijn hospita overleve ren, zooals hij lachend verzekerde. Wij spraken af om halféén. „Kunt u mij ook het adres opgeven van een zeer goeden juwelier?" vroeg Arthur terwijl hy mr. Van Santen de hand drukte. Wij kregen het adres en gingen vervol gens te voet naar het centrum der Btad. De juwelier woonde in de Spuistraat. Wij liepen dloor de drukke winkelstraten der Residentie, over het asphalt, dat het geluid der schreden demptdo straten wa ren reeds gevuld met winkelende dames, heeren met portefeuilles onder den arm, dienstmeisjes, kinderjuffrouwen, sommigen met een kind aan do hand, waarvan de halfbloote beentjes onder de korte Tokjes uitstaken; provincialen, die te herkennen waren aan de verbaasde blikken, welke zij wierpen op al die pracht en heerlijkheid achter de groote spiegelruiten. Wij kwamen bij den winkel; in de éta- lagekasten waren od donkerblauw fluweel de kostbaarheden uitgestald: zilveren scha-» len, fijn geciseleerd, als kantwerk; bekers, waarin gedreven reproducties van schilde-, rijen der oude meesters; colliers, waarvan de steenen fonkelden of mat hun kleuren als met schroom tentoonspreidden; rood, groen, blauw, geel vlekte op goud en zilver eii de briljanten en diamanten vertoonden hun vuurwerk van rcgenboogkleurige pijltjes Wij stevenden naar binnen en Arthur vroeg aan den heer achter de toonbank ik durf onmogelijk van winkelbediende, spreken, want de man was minstens even deftig en correct als mr. Van Santen of hij hem een collier kon verkoopen. En toen beschreef Arthur nauwkeurig het halssnoer, dat de schoone paardrijdster in het circus had gedragen. De heer, betuigde zijn spijt, dat hij ons niet kon helpen; hij had maar één' zoo'n collier gehad; het was iets zeer bijzonders. Iels anders echter zou misschien naar den smaak van mevrouw zijn. En reeds bad de man zich omgedraaid, knipte de glazen kastdeuren open en etaleerde de élui's voor ons. Arthur bekeek ze, maar kon geen keus maken. Hij vond het heel jammer, dat juist het collier, waarop hij zijn zinnen had ge-» zet, was verkocht, verklaarde er een grootei som voor over te hebben om het in zijn be-» zit te krijgen. Aan wien was het snoer ver kocht? De heer zocht het op. Het was aan De Weerden. Het bewijsmateriaal was weet vergroot. Arthur dankte den heer voor zijn moeite en wij stapten den winkel uit, terwijl de heer achter ons- zijn fraaiste buiging dfN monstreerde. *4 (Wordt vervolgd)* -

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5