1 AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. Woensdag. PatrimoniumBroeder Boas, bijbelbe- fepreking. 8 uur nam. Volksgebouw: Ledenvergadering van de yerceniging „Het Volksgebouw", 8 uur nam. Wijkgebouw Phebe: Broeder de Jong, van Rotterdam, 's Avonds kwart over acht. Donderdag. Oud-Hortuszicht: Concert van do man- fdolinc club „Krebustlipo". S uur nam. Dagelijks: „Apollo-ibeater", OranjegracEt 4042: Voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en ls Zaterdags matinées te fi en te 5 uur. „Casino-bioscoop'-, floogewoerd: Voor ntellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van tot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „Lu xor-Th eater", Stationsweg Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 nor. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur Rondvaart over de Meren, weekdagen 22 uur vaa de Beestenmarkt en 's Zondags halféén van de Zijlpoort De apotheek van „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48 19 altijd geopend, doch allen voor )pden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. waargenomen door do apotheken der heerenQ. H. Blanken, Hoogcwoerd 171, tel. 502 en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de firma A. HILLEN, Breestraat 154. cn bij de Firma A. HILLEN, Prinsessekade cn des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haari.straat 128 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogewoerd 24 de chaulleur. Deze moet een betrouwbaar man geweest zijn. De doodstrijd der slachtoffers zal zéér kort 2ijn geweest. De lichamen der ongelukkigen zijn door het gewicht van den auto afschu welijk verminkt. Uit Parijs wordt van 14 Aug. gemeld: Gisteravond tegen het vallen van den nacht heeft men stroomafwaarts zes lijken gevonden op 400 M. afslands van de plaats van het ongeluk. Men vraagt zich af of er in verhand met de diepte van den afgrond Dog wel andere lijken gevonden zullen worden. Wïen tweede auto, die de eerste op onge veer 200 M. volgde, is de plaats van het on geluk gepasseerd zonder iels te bemerken. De eigenaar van de verongelukte automo biel was voor 1.000.000 francs verzekerd. Hel is zeer moeilijk de namen van de toe risten te weten te komen, daar de tocht ge organiseerd is door een reisverceniging en de leider van den tocht de namen niet in het register van hel hotel had doen in schrijven. Een jonge man van 22 jaar liet zich met een flesch rum aan een touw naar beneden zakken om te trachten den lijders eenige versterking te geven. Vóórdat hij nog bene den was zag hij een jonge vrouw, die aan een uitstekende rotspunt was blijven han gen en hevige lijdenskreten uille. liet was hem echter niet mogelijk hulp te bieden en haar naar boven (e brengen, daar haar beide heenen gebroken waren cn haar borst ingedrukt. Uit 's-ITertogenhosch wordt gemeld, dat na 18 Juli via Roosendaal geen trein met pelgrims naar Zuid-Frankrijk vertrokken is. Wel zijn groepen pelgrims naar Lourdes verlrokken voor egn processie onder leiding van het Duitsche reisbureau Klinger. Voorts zijn vele personen uit Antwerpen, ter bede vaart vertrokken, gegaan, waarhij zich dik wijls Brabanters aansiuilen. Er moeien voorla ook nog eenige personen uil de St.- Elizahelhsparoehie le Rotterdam op weg naar Lourdes zijn. Ook is bekend geworden, da! j.l Vrijdag ie Roosendaal een toeristen- nulo gepasseerd is met dorlig leden der af- deeling Amsterdam van de Ncderlandsche Reisverceniging. Daar het gerucht ging, als zouden hij het ongeluk vele pelgrims der SI.-Efisabeth-pa- rochio te Rotterdam omgekomen zijn, wend de „De Tel." zich tot pasloor Wrcesman om nadere inlichtingen. Deze kon het blad daaromtrent gerust stellen. Het mecrendeel der pelgrims zijner parochie was alweer op de thuisreis. De ka pelaan der parochie, die ook naar Lourdes was, had juist bericht gezonden, waaruit bleek, dat hij zich thans te Parijs bevond. De plek, waar het ongeval plaals vond, was pastoor Wrcesman bekend, daar hij nog kort geloden een tocht naar Lourdes had ge maakt. Als een merkwaardigheid moge dienen, dat de auto's ter plaatse van liet ravijn meestal even stoppen en de hegeleider een sleen in den afgrond werpt. Het duurt dan zeker een halve minuut vóór men liet ge luid van den val hoort. De hec-r Baljon, die speciaal voor Roller- dam lochten naar Lourdes arrangeert, had van al zijn toeristen reeds geruststellende telegrammen ontvangen. Voorts wordt nog gemeld: Alle leden van het gezelschop in de aulo, zijn Nederlanders, behalve de chauffeur Lc-on Auge, uit Aude. Het gezclscliap stond onder leiding van den heer D. Klerk, uit Dordrecht. Slechts één lid van het gezelschap heef! de ramp overleefd, n.l. een jonge man van £2 jaren, wiens beide heenen zijn ver brijzeld. Men heeft den vorigen n»cht tever geefs getracht hem naar boven té brengen. Volgens dei „Matin" zou de naam van dezen overlevende Kuypers zijndeze is ech ter door het gebeurde zoo geschokt dat hij geheel wezenloos is en de geneesheeren le St. Sauveur doen al het mogelijke om hem le doen herstellen. De lijken der slachtoffers liggen in den stroom bij de Pont Napoleon. Men is bezig te trachten hen naar boven te brengen. Het verkeer naar Gavarnie is verboden. In Lour des hcerscht groote ontroering. Dit Lourdes wordt gemeld, dat Dinsdag morgen de lijken van 7 vrouwen en meisjes en het Jijk van een jongen man zijn boven gebracht. liet laalste is gebleken te zijn, dat van Berend Jean Besker; op dit lijk werden twee horloges gevonden, waarvan hel eenc 5.2 uur en het andere op 5.35 was blijven stilstaan. Men neeml aan, dat de ramp Maan dagmiddag omstreeks dien tijd heeit plaals gehad. Het totaal aanlal slachtoffers bedraagt 25, allen Nederlanders, behalve den chauffeur. Zij waren allen afgestapt aan hotel „l'An- glelerre" te Lourdes. De overige lijken kon den nog niet worden geborgen. Het persbureau Vas Dias verneemt, dat de ramp le SI. Sauveur heeft plaats gehad met een gezelschap Nederl. louristen van een Nederlandsehe reisvereeniging ,dat op 6 Aug. j.l. per trein van Amsterdam naar Lourdes is verlrokken. Op Maandag 13 Aug. maakten de deelnemers van uit Lourdes een auto tocht via St. Sauveur naar Gavarnie, die, naar uit bovenstaande telegrammen blijkt, een zoo noodloltigen alloop gehad heeit. De leiding van den tocht berustte bij den heer D. Klerk, leeraar aan de II B.S. te Dordrecht. Het gezelschap, waarbij zich, naar het schijnt, le Lourdes nog eenigen heb ben aangesloten, bestond uit de volgende per sonen: Mej. S. E. Blauw en. mej. O. Blauw, uit Amsterdam; den heer Prinsen Geerlings uit Amsterdam; mej. M. A. Luiting, uit Amster dam; mej. S. K. M. Haaderlsma, Rotterdam; den heer M. Kuijpers, Haarlem; mej. P. M. A. van der Waal en mej. M. A. van der Waal, Rotterdam; mej. L. Tallinga, Groningen; mej. W. Busscher, Winschoten; mej. C. Schog- gers, Den Haag; den heer en mevr. L. Hennc- man en mej. C. Henneman, Bussum; den heer J. J. Wecveringh, Amsterdam; den heer E. Hoekstra, Amsterdammej. M. Biczenaar, Haarlem; mej. B. Hogeveen, Leeuwarden; mevr. W. A. E. Jacot van Koobergen, Am sterdam; den heer J. Verschuur, Dordrecht. De gelukkige. In een publie- ke telefooncel op bet perron stond reeds een halluur lang een heer met een hoorn aan zijn oor. Een andere reiziger liep ongedul dig op en neer. Hij keek telkens door de ruit of de man nog niet klaar was. En het gekste was, hij zag den man heelemaal niet spreken. Eindelijk, na drie kwartier, kon de wachtende het niet meer uithouden en vroeg den man: „Spreekt u met iemamj. of spreekt u niet? „Pardon", zei de man aan de telefoon, „m'n vrouw spreekt tot mij." DE ALGEMEENE TOESTAND. Slesemann' heeft het nieuwe Duitsche kabinet aan den Rijksdag voorgesteld en is daar schitterend ontvangen met feitelijk alleen de communisten en Duitsch-natio- nalen tegen zich, men zie onder Duitsch- land. Zijn programredc maakt een goeden indruk. Wat do Roer betreft aanvaardt ook hij een uitspraak over de wettigheid van de bezetting daarvan door het Intern. Hof van Justitie te Den Haag. Wanneer Enge land deze zaak daar nu eens aanhangig maakte wat John Buil toch ten allen tijde doen kan, zelfs zonder medewerking van Frankrijk en België? Zoo'n uitspraak zou een groot moreel gezag hebben, dunkt ons .Overigens lijkt ons uit Slcsemann's ver klaring volgende zinsnede het belangrijkste wat de buitenlandsehe kwesties betreft: „Indien ons de vrije en onafhankelijke beschikking over het Roergebied wordt te ruggegeven, indien de Rijnlanden wederom in defl toestand zijn gebracht, die in over eenstemming is met de verdragen en nadat alle Duitschers wien geweld is aangedaan, zich weder in vrijheid bevinden en naar hun woonsteden zijn teruggekeerd, dan zul len wij, na een moratorium, dat ons moet worden verleend, met inspanning van alle economische krachten des lands, ook de middelen voor de regeling van het vraag stuk van het herstel kunnen opbrengen, in zoo ver de ons opgelegde lasten ons bij barden arbeid ons politiek en economisch volksbestaan cn de verdere ontwikkeling van ons volk waarborgen, zonder welke zedelijke krachtsinspanning het volbrengen van groote prestaties niet mogelijk is." Daarin ligt de kern van de Duitsche mee ning, die wel wat vaag is gehouden door de vele in diens en in zoovers, maar dit kon moeilijk anders, goed beschouwd, gelet op de positie, die Slresemann zoo onverwacht heeft moeten innemen. Zijn rede maakt in haar geheel wel den indruk van kracht, ook naar binnen cn de uitwerking daarvan doet zich in Duitschland's inwendige al ge ducht gevoelen, waar in hoofdzaak de communistische actie weer eens vooreerst mislukt schijnt. Overigens weinig verandering in de al- gemeenc situatie. Ilct schijnt, dat Poincaré, hoewel' niet le Parijs, reeds druk doende is aan de beantwoording der laalste Engel- sche nota, waarover nog heel wat gezegd cn geschreven wordt. Dat antwoord schijnt ook weer een lijvig stuk te zullen worden. Met zekere voldoening wijzen enkele Engelsche bladen op de daling der Fran- sche francs en er zijn er, die daarin op den duur de eenige hoop op wijziging van Frankrijk"s standpunt zien. Wat inderdaad niet is uitgesloten 1 Poincaré zal dan echter weg moeten, redeneert men, want deze heeft de Roer noodig, omdat er zonder. Roer geen Poincaré zou zijn De Engelsche pers beantwoordt dé bitse uitvallen der Fransche bladen rustig en waardig cn legt alleen den vollen nadruk op Engeland's onbaatzuchtigheid wat ze nogmaals aldus demonstreert: De bondgenooten zijn ruw geschat 1200 millioen pond aan Engeland schuldig. Nu zouden op basis van de nota van lord Cur- zon en aannemende, dat het betalingsver mogen van Duitschland werd herschat op 2500 millioen of 2000 millioen, alle bond genooten van Engeland ruw geschat 160 millioen of 270 millioen pond moeten be talen. Zelfs in het uiterst onwaarschijnlijke ge val dat de draagkracht van Duitschland door een onpartijdige commissie van des kundigen op een zoo laag cijfer als 1500 millioen pond werd geschat zouden de ver plichtingen van Engelands bondgenooten een bedrag van 400 millioen pond, dat wil zeggen een derde van hun verplichtingen niet overtreffen." Uit het bezette gebied geen bijzonderhe den. In beslagneming door de Franschen van 60 milliard mark te Witten geldt toch niet meer als zoodanig. Er is brand uitgebroken in een bosch van 50 II.A. oppervlakte bij Schleiden. Men gelooft met een daad van sabotage te doen te hebben. DUITSCHLAND. De Rijksdag is gisteren een weinig over tweeën bijeengekomen. Het Huis cn de tri bunes waren vol. De communisten wilden nog vóór men tot de orde van den dag over- giDg de kwestie bespreken van de verorde ning van 10 Aug., waarbij de vrijheid van drukpers beperkt wordt alsook de maatrege len van dc Pruisische regeering tegen de monstralies in open lucht en legen de pro letarische hcnderdschappen. Nadat de beide moties, welke Koenen daarover voorstelde, met algemeene stemmen behalve die der communisten en die van Ledebour waren verworpen, kwam Strescmann aan het woord. Hij werd echter ontvangen met groot la waai en geroep van de zijde der commu nisten. Die interrupties hielden niet op ter wijl de Rijkskanselier de lijst der nieuwe ministers voorlas. Slresemann riep den com munisten daarop toe, dat democratie de heer schappij der meerderheid beteekent en Diet dc dictatuur van een kleine groep. Nadat hij dc lijst der reeds benoemde ministers had voorgelezen, zeide de kanselier, dat de pos ten van minister van buitenlandsehe zaken en die van minister van postwezen nog te vergeven overblijven. Het feit, dat drrFuchs thans lot minister voor het bezette gebied .benoemd zal worden zal aan dc Rijnlanders en aan de bevolking van het Roergebied be wijzen, dat de regeering hun belangcn- steeds met zorg zal waarnemen. Het nieuwe Kabinet, zoo ging de kanse lier dan voort, is in buitengewone omstan digheden gevormd. Het buitenland mag niet geloovcn, dat dc regeeringsverandering een leeken van zwakheid is. Het nieuwe Kabi net, dat op een zeer breeden parlementai ren grondslag steunt, wil juist het sterkste Kabinet zijn, tegenover alle pogingen om Duitschland door geweld tc onderwerpen. Of wij dat doel zullen bereiken, hangt in hoofdzaak af van de samenwerking van de Rijksregeering met de verschillende lands- regeeringen en met het volk. De volkskrach ten moeten tlians de staatsgedachtc ver sterken. Alle pogingen om den staat cn dc grond wet door geweld omver le werpen of te wij zigen zullen door de regeering met de groot ste energie gekeerd wordeD. Dc Rijksregee ring is van zins zoo noodig van al haar machtsmiddelen gebruik le maken legen wie ook, die een staatsgreep zou trachten te volvoeren. Daarna wijdde de Rijkskanselier enkele woorden aan de pas bekend gemaakte En gelsche documenten en aan het feit, dat in die documenten wordt vastgesteld, dat do Roerbezeüing onrechtmatig is. Het lijde lijk verzet, zegt hij verder, wortelt diep in den volkswil en voöral in de rechtsovertui ging van het volk. Dat goede recht wordt thans ook op een volstrekt ondubbelzinnige wijze door de Engelsche regeering erkend, liet nieuwe Kabinet is hot er over eens, dat dc vraag, of de Rjoerbezetling al of niet rechtmatig is, aan het internationaal ge rechtshof dient onderworpen te worden. Wij twijfelen er niet aan, dat elk onpartijdig ge recht ons de beschikking over het Roerge bied zal teruggeven. Arbeid en vrijheid zijn voor de Roerbevolking echter overeenkom stige begrippen. Op "den dag, dat ons de vrije beschikking over het gebied wordt terugge geven zal er onmiddellijk een einde komen aan het stilliggen van dit centrum der Duit sche volkshuishouding. Het slot van het gedeelte der kanseliers rede, dat aan de buitenlandsehe politiek was gewijd, luidde als volgt: Ik leg er ook thans nog den nadruk op, dat bet Duitsche volk hel lijdelijk verzet begonnen is ter bereiking van een zeer be paald doel. Zoodra ons de vrije en onafhan kelijke beschikking over het Duitsche Roer gebied wordt teruggegeven, zoodra het Rijn land gewaarborgd is legen alle geweld en er daar geregelde toestanden heerschen, vol gens de gesloten verdragen; wanneer alle Duitschers, die hebben te lijden gehad on der het geweld, weer hun vrijheid cn hun huis terugkrijgen; dan zullen wij, na de on misbare rust om op adem le komen, alle krachten inspannen voor de regeling der schadevergoeding. ,Alle middelen waarover wij beschikken, zullen daartoe aangewend worden. Wij zullen den zwaarsten last op ons nemen, die mogelijk i9 zonder dal het vrije staatsleven en de ontwikkeling van ons volk in de toekomst er door verhinderd worden. De consolideering van den politieken en economischen toestand is tevens voorwaarde voor het hervatten der leveringen in natura, die wij noodgedwongen tijdelijk hebben stop gezet. Daarna sprak de kanselier over de bin- nenlandsche politiek. Hij verklaarde, dat de beste buitenlandsehe politiek was het orde scheppen in de binnenlandsche verhoudin gen. De afdoening der belastingvoorstellen en de ophanden zijnde goedkeuring der goud leening door den Rijksdag zijn een hoopvol begin. Met de kwestie van den muntstan-i daard is een der gewichtigste economische problemen aan de orde gesteld. jje vraag stukken, den landbouw betreffende, mogen niet uitsluitend van het standpunt der con sumenten worden beschouwd, hoewel de strijd moet worden aangebonden legen allen die dc voeding van het Duitsche volk en het herstel van gezonde economische verhou dingen bemoeilijken. De taak van handel en industrie zal vooral bestaan in het steunen der regeering bij het herstel van de mark en vooral ook door het beschikbaarstellcn van buitenlandsehe wissels en het helpen verschaffen der waarborgen/ welke de re geering aan de geallieerden zal moeten ver strekken. De eisch van waardevaste loonen is recht matig, doch brengt het gevaar mede, dat Duitschland niet meer op de wereldmarkt zal kunnen concurreeren, hetgeen een voor waarde is voor een actieve handelsbalans zonder welke een regeling der internationale verplichtingen en een herstel der volkshuis houding niet te denken is. Hier vielen de communisten in de rede met nieuwe inter rupties, waarop de Rijkskanselier opmerkte, dat hij hun ergernis over het mislukken hunner onverantwoordelijke slaking wel kan begrijpen. Hij besloot met den Rijksdag om vertrouwen le vragen en te verklaren, dat hij in vrijheid den weg wilde banen voor een daadwerkelijk bewijs van den levens wil van het. Duitsche volk. De rede van den Rijkskanselier vond lc- vendigen en Jangdurigcn bijval. Müller-Franken (soc.-dem.) wees er op, dat optimisme cn besluitvaardig doorzet tingsvermogen in dezen moeilijken tijd een eerste vereischte zijn. Het door den Rijks dag aanvaarde belastingprogramma moest op waardevaste grondslagen worden opge bouwd. In de eerste plaals moet de ver schaffing van zakelijke waarborgen wette lijk geregeld worden Voor de bevrijding van het Roergebied en het herstel van den ver- dragsloesland dienden nieuwe offers te wor den gebracht. De nieuwe regeering kon bij de tenuitvoerlegging van haar programma op den steun der sociaal-democraten re kenen. Marx (Centrum) verklaarde de groote coa litie vooral toe te juichen uit overwegingen van buitenlandsehe politiek. Daarop las hij de gemeenschappelijke motie van vertrou wen der vier regeeringspartijen voor, welke de verklaring van den Rijksdag goedkeurt Daarentegen verklaarde dc Duilsch-nalio- nale partij de regeering haar vertrouwen te moeten onthouden. Lcicht (Beiersche Volkspartij) verklaarde dat zijn partij, hoewel zij volkomen in stemde met de aangegeven richtlijnen voor de buitenlandsehe politiek, zich van stem men zou onthouden. Na een uitvoerige uiteenzetting van den communist Fröhlich werd de motie yan ver trouwen, met 240 tegen 76 stemmen en 25 onthoudingen aangenomen. Na de stemming over de motie van ver trouwen werd de goudleening goedgekeurd met slechts de stemmen van uitcr* rechts cn uiterst links tegen. Wat de toestand in Duitschland betreft, deze is heel wat opgeknapt, üc bedrijfsraden der communistische partij hebben besloten do staking op te heffen. Heden wordt de ar beid hervat. De Duitsche pers wijst thans op de verpletterende nederlaag der commu nistische agitatie en op de groote ontspan ning, welke in den binnenlandschen toe stand is ingetreden. De bladen wijzen er op, dal het hier ging om een strijd tusschen de communisten en de vakvereenigingen, waarbij de eerste een verpletterende nederlaag hebben geleden, zoodat hun aanzien bij de arbeiders een ge- duchten knauw heeft gekregen. Overal zijn reeds groote stroomen van werkwilli gen waar le nemen, die naar de fabrieken lerugkeeren. De tram heeft reeds weder stroom genoeg om te rijden. Het hoofdcommissariaat van politie te Berlijn deelt mede, dat weer een nummer van de „Role Fahne" door de politieke po litie is in beslag genomen, op grond, dat daarin werd aangespoord lot de vorming van proletarische honderdschappen en tot hoogverraad. Van de Zondag te Berlijn gearresteerde personen zijn er door de politieke politie tot hedenmiddag 110 voor den rechter gebracht Tegen 81 van hen zijn bevelen lot inhech tenisneming uitgevaardigd. Verder heeft de politie nog 150 personen gearresteerd, in hoofdzaak stakers, die werkwilligen met geweld van hun werk trachtten te houden. Ook deze werden, na een scherp verhoor bij de politieke politie; waar er aanleiding toe bestond, voor den rechter gebracht. Eenige onlusten hebben niettemin te Berlijn nog plaats gehad als het plunderen van eenige winkels etc. ITet indexcijfer van de Duitsche groothan del sprij zen i9 in de afgcloopen week van 240.596.58 gestegen lot 679.54-7.52, dat is dus een vermeerdering van 182.4 pCi. Te Hamburg is de orde geheel terugge keerd. Gedood zijn daar 5 arbeiders en ve len gewond. Alleen in Saksen en omgeving wil het nog niet. De slaking in de Leipziger metaalindus trie heeft zich uitgebreid. De arbeiders eischen een uurloon van 300.000 mark. Ook bet trampersoneel taakt. De commu nisten ruien te Leipzig nog steeds op tol de algemeene staking en schijnen bij hel spoor wegpersoneel veel gehoor te vinden, zoodat met een spoorwegstaking aldaar nog steeds rekening moet worden gehouden. In het Midden-Duitsche mijngebied duurt de staking eveneens voort en breidt zij zich zelf uit. De chemische fabrieken in de streek tusschen Willenberg en Halle zijn alle stopgezet. Ook in het gansche Scuften- berger bruinkolenbekken is de slaking al gemeen. Daartegenover schijnt in het Ruhr- gebied een zekere ontspanning in den toe stand te zijn ingetreden, die in hoofdzaak aan het aftreden van het kabinet wordt toegeschreven. De beweging van het lijde-. lijk verzet begint geleidelijk te verloopen. De leiders, zoowel der vrije als der chr. vakvereenigingen, doen al het mogelijke voor de hervatting van het werk en zelfs bij de communisten is een zekere gematigdheid merkbaar. De directie der Thyssenwerke te Mql heim aan de Ruhr heeft alle arbeiders, die sedert verleden week hebben gestaakt/uil- gesloten. Alleen zij, die tijdens de slakin* hebben gearbeid, worden toegelaten, terwijl ook nieuwe arbeiders in dienst zijn geno-, men. ENGELAND. Bij de te Portsmouth gehouden tusschen- tijdsche verkiezing behield de regeerings- partij den zetel. Gekozen werd majoor Gay. zes met 11.884 stemmen tegen 9.763 stem- men op den liberalen candidaat H. Lawson. Do meerderheid is echter van bijkans 6000 stemmen tot nog geen 2000 danig terugge- loopen! Zooala bekend, was Gayzes door dik en dun Fransch-gezind. Maandag werd door piesident Cosgrave, in tegenwoordigheid yan den gouverneur- generaal, de ministers, de leden van de ontbonden Dailen Senaat en vele andere antoriteiteD, te Leinster (Dubliü) het ge denkt eeken onthuld voor Arthur Griffith en Michael Collins. Griffith stierf op 12 Augustus 1922, ter wijl Collins tien dagen later door de op standelingen te Cork werd doodgeschoten. Het was een eenvoudige plechtigheid. Het zoontje en de dochter van Griffith en andere bloedverwanten waren bij de plechtigheid aanwezig, evenals een broer van Collins. Het gedenktcekcn is van wit marmer en vertoont in twee medaillons de pwtretten van dc beide overledenen. President Cosgrave hield een korte toe spraak. Vier kransen werden, neergelegd, gevolgd door een saluut van geweerschoten. De weduwe van Griffith was niet aan wezig. Lord Birkenheaci, die kanselier was in het kabinet van Lloyd George, beweert in. een ingezonden stuk in dc „Evening Stan dard" dat er nimmer zoo is gespeeld met de levensbelangen van Engeland als bij het sluiten van den vrede van Lausanne bet geval is geweest. Hij zegt dat het overwon nen Turkije vredesvoorwaarden heeft ge kregen waarop het als overwinnaar nie\ had mogen hopeu, terwijl het Engeland was dat in den oorlog met de Turkcu een zoo volledige overwinning behaalde als slechts zelden in de geschiedenis is gezien. Bij den vrede heeft Engeland echter alle behaalde voordeelcn moeten opgeven en moeten toe laten dat dc belangen van Engelsche on derdanen in Turkije ernstig worden bena deeld. Hij onthult verder 't feiè dat^n de dagen van Tsjanak, Lloyd George bereid was den oorlog te hervatten teneinde de in gevaar gebrachte winst niet te verliezen en dat de oorlog als men er toe was over gegaan, in zeer korten tijd de zegepraal zou hebben bevestigd. BUITENLANDSCH GEMENGD. Er zijn ongelooflijk veel muizen cn rattea in België, vooral in do Ardennen. Zij rich ten veel schade aan in de roggevelden, maai ook de bosschen zijn er van vergeven. Op de pier to Hastings heeft een die er aan het hengelen was, ecu octopus opgehaald. Het beest lag op de pier gewel dig met zijn armen te slaan en was er bijna in geslaagd to ontsnappen. Toen het gedood was, bleek het> ongeveer 30 c.M. lang te zijn. Naar men meent, is dit de eerste maal dat een octopus zich door een hengelaar heeft laten verschalken. Het stoomschip Prinses Ena met 217 pas- sagiera aau boord op weg van Southamp ton naar Saint Malo is hedenmorgen vroeg bij den zwaren misfc op de rotsen op de Z.O. kust van Yersey geloopcn. Men achtte het raadzaam een tweetal booten neer te laten, welke, gevuld met passagiers het schip verlieten. Toen de vloed opkwam, geraakte het stoomschip weer vlot en be reikte veilig Saint Malo. Van de twee neer gelaten booten heeft men echter nog niets vernomen. Elk kan dertig personen bevat ten, zoodat thans zestig personen vermist worden. Reddingsbooten zijn uit Yersey vertrokken. Do Southern Railway Cy., wel ke eigenares is van het schip duchtte geen gevaar, aangezien de zee kalm was. Het gebeurde dezer dagen in België. Een reizend tooneelgezelschap speelde dien avond een zwaar melo-drama, aan het eind waarvan de marqué-rol, voor deze ge legenheid een spion, door een officier met een revolverschot om het leven moest wor den gebracht. Maar op het beslissende oogenblik kreeg de zg. officier in de gaten, dat er geen patronen op zijn revolver zaten. Het gaf niets of hij al eenige malen achtereen opnieuw de haan overhaalde, er volgde geen schot. De marqué aarzelde even wat te doen, doch -ten slotte vond hij '1 maar het beste zijn rol verder te spelen. Met een pathetisch gebaar greep hij naar ziui borst, waar hij naar verondersteld werd gewond moest zijn, slaakte een kreet en zakte ineen. Natuurlijk volgde er een groote-hilariteit onder het publiek. Maar de auteur, die de rol van den officier vertolkte, wierp het wapen op den grond, kruiste de armen, en riep met een blik op het pseudo-lijk: „Als je een hartkwaal hebt moet je j6 niet blootstellen aan de emoties van den spionnendienstr De acteur kreeg een opendoekje en men vond, dat zelden een drama zoo'n gelukkig slot inhield. Dat in Denemarken de leden van het vorstelijk huis ongedwongen onder hun volk verkeeren, is bekend. Dinsdag ver scheen de Dannebrog, het jacht van den Koning, voor de badplaats Rörvig aan het Kattegat. Een sloep zette den Koning en de Koningin met een paar heeren en dames van het gevolg een eind het strand Koning wandelde, tot hij op een punt zich in de open lucht uitkleedde en het badpak dat hij onder den arm had meegebracht, aanschoot Toen het water in. De badgasten vonden het heel interessant, maar bleven op een afstand. Na zich weer te hebben ge- kleed ,bood dc Koning aan eenige jong® dames in badpak een sigaret aan en sta* ze voor hen op. Toen reed hij in den am weg,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2