De Vrouw zonder hart. Het Geheim LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 14 Augustus, Tweede Blad. Anno 1923 o. 19459. et Land der duizend Meren. FEUILLET0N. Begrafenisonderneming KEERËWEER UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN, f Nadruk verboden. Reisbrieven uit Finland. y. I in a t r a. Door het open venster van mijn holelka- er komt bij vlagen overwaaien het zware uvi van een waterval. De avond is stil en toppen der boomen, vlak vóór mijn raam, wegen niet. Als ik mij voorover buig, zie een donkere laan van schonkige boomen, n het einde den witten glans van een eer. Hier, 'in mijn hooge torenkamer van n hotel, dat als een arendsnest ligt op een s, weeft de violette avond een sfeer van ede en innigheid, al toornt ook beneden j een schuimende stortvloed langs steile swanden, vaal en grauw. Wat is reizen toch wonderlijk! Vanmorgen het woord „Imatra" mij nog niets: 'n Ege klank, 'n naam zonder inhoud, *n woord ader achtergrond. En opeens is het voor ij geworden een machtig accoord, 'n huive- ngwekkende geheimzinnigheid, 'n wereld in fantasieën en ik weet dat voortaan dit eine woordje „Imatra" door mijn gedach- nleven zal omgaan, *Is de fluisterende em van een tragedie. De Imatra heeft een lagische macht op de menschelijke ver- eelding: vanuit een donkeren achtergrond an bosschen nadert de breede stroom, rustig a vreezeloos als een held, die het zwaard eeft afgelegd en het vizier heeft opgesla- m, wijl hij zich, in dit vriendelijke land- :hap, veilig weet voor list en hinderlagen, bl hij plotseling valt in de laffe moordkuil an verdwaaste vijanden en met een dave- >nd geraas van staal en ijzer den feilen uislslagen-slrijd begint tegen misdaad en erraad. Het is een worsteling van waler- ussa legen watermassa, een doldriftige ca- alcade van witgemaande, grijs-beschuimde aterpaarden, de fraaie nekken gebogen in fcgerenden galop. Het is een wervelende veling van neerploffende cascaden, een lormloop van stroomen op legenstroomen, itbarstend, uitbundig in tuimelend gegier an uitproestende waterstralen en opspuiten- !e waterdroppels, waardoorheen de zonne balen weven de speelsche streeling van achte regenboogkleuren. Wat hier woelt en ruist en breekt en stukslaat tegen de rot- :n, het is in machtige bcelding de strijd an het menschelijk-oneindige, dat schip reuk lijdt op de verraderlijke, de onvermij- elijke klippen van de begrensdheid, onlslel- nd spiegelbeeld van eigen menschbestaan, at een speelbal is in de hand der vreese- jke Moira. Het is daar, beneden in den af- ;ond, een laatste worsteling van geweldige atuurkrachlen, de strijd op leven en dood an helden en reuzen, die den strijd niet op leven en die toch nooit zullen zegevieren Ba zooals bij elke catastrophe in een men- ^hénleven' toch het Leven zelf onbewogen Wwtgaat, zoo staat bij de Imalra, op den oogen oever het koele, glinsterende woud an pfjnboomen en zilvérberkc-n en de droo- nen der hooge boomen nóch het wiegelen Ier lichte berkenblaren wordt ook maar even [esloord door de tragedie van geweld, die ich daar afspeelt, met telkens nieuwe vla- ;en van toomlooze woede, in dien afgrond ran graniet. En weer zoek ik naar overeenstemming usschen land en volk; of neen, het is geen eeken, de karakter-verwantschap dringt ach als vanzelf op. Hier, in dit land, zong, in lude lijden, geen minstreel met nobelen wier bekoorlijke riddersproken, die het ge- roelige hart van hoofsche edelvrouwen ont- oerden; hier moeten de volkszangers too- renaars zijn geweest en het lied moet de luistere macht gehad hebben van een tooj-- lenden tooverzang. Inderdaad beheerschten >ij de oudste bewoners van Finland toover- ipreuk en bezweringsformule heel den gods- lienst, heel de poëzie en heel het geestelijk even. Hun .oudste epos,-de Kilevala is een taleve opsomming van wonderbare krachten sn daden, van ST wondervoller, fabelachti- |tr wordende, bovennatuurlijke wezens, wier rondere vormen en verschijning, grootsch en [eweldig, telkens weer herinneren aan de natuurkrachten, die wentelen en woelen in le dreunende cataracten van de Imatra. En, iooals de Imarta wel schijnt te zijn, één looit eindigende en rustclooze strijd lusschen verwoede horden losgebroken demonen, wier felle daden en zware geluiden voor het men- schelijk bewustzijn geen zin hebben en geen begrijpen, zoo is ook de KAlevala een duistere woelende stroom van spreekwoorden, raad sels, sprookjes en tooverzangen en de groote, mystische figuur, die de held is van dit ge dicht: de eeuwige zanger Wainamóinen, be zit de macht om met zijn zang de wonderen te doen van een god: gewonden te genezen, dooden te doen herleven, aarde en hemel te bewegen en de woede van stormige wateren le doen bedaren. En nu is het mogelijk, dat de oorsprong van de Kalevala elders gezocht moet worden dan in deze streken 1), waar de Imatra zijn eeuwige klachten slaakt, maar toch heeft de natuur van deze streek het nationale park der Finnen bij uitnemend heid mij duidelijk gemaakt, dat uit de oudste Finsche poëzie, waarin geen eenheid van doel noch samenhang van oorzaak en gevolg is, niét kon oprijzen de strenge historie noch de fantastische legende, maar het geloo- ven aan de wonderen van bovennatuurlijke Magie. En evenzeer kan ik mij begrijpen, dat in later jaren het Finsche volk in dezen wa terval het symbool zag van zijn eindeloozen strijd voor vrijheid en voor recht, een strijd vaikde twaalfde tot de twintigste eeuw vol gehouden en eindelijk nu bekroond met zege praal van vrijgevochten onafhankelijkheid. De Imatra is voor den toerist de poort naar het groote merenrijk, waaraan Finland den naam ontleent van te zijn „het Land der Dui zend Meren", maar dat in werkelijkheid uit niet minder 'dan 35.000 meren bestaat. Do cent te zijn in de aardrijkskunde lijkt mij in Finland een straf en ik zou nog liever ver oordeeld worden alle sterren van den Melk weg te tellen dan uit het hoofd te moeten leeren alle Finsche meren en eilandjes. Een van de grootste meren is het Saima-meer, dat een oppervlakte heeft van ongeveer de helft van Nederland; honderden stroomen en rivieren storten hun water-overvloed iö het Saima-meer uit, dat in het zuiden be grensd wordt door een landrug van graniet, waar doorheen de watermassa's zich met geweld een weg gebaand hebben naar zee. Zoo ontstond de Vuoksi-slroom, op sommige plaatsen in zoo breede bochten door het land slingerend, dat de rivier zelf wel één groot met rotsblokken bezaaid meer lijkt. In deze rivier ligt de stroomval, die Imatra heet, eigenlijk een combinatie van waterval en stroomversnelling en daardoor juist van zoo geheel eigen karakter en niet te vergelijken met andere beroemde cataracten. Bij Ima tra vernauwt zich plotseling de rolsbedding van den Vuoksi en door een smalle, in het graniet diep ingeschuurde, rotsgoot wordt over een afstand van een paar honderd me ter over klippen en steenblokken heen naar de lager gelegen breede slroombedding ge stuwd, die de watermassa 500.000 liter per seconde weer verder naar allerlei me ren en riviertjes afvoert, die voor een deel in de Oostzee, voor een deel ook in het schil derachtige Ladogameer, né de Kaspische zee het grootste meer van Europa, uitmon den. Een paar kilometers beneden Imatra vormt de Vuoksi nog een zeer merkwaardige' stroomversnelling, de Vallinkoski, in de touristenwcreld meer bekend onder den naam van de „kleine Imatra" van gansch ander aspect dan de Imatra, meer een uit gebreide watervlakte, die van een breeden, rctsrand afstroomt tusschen donkerkleurige rotsblokken en daardoor ook eenige gelijke nis heeft met den Rijn-val van Schaffhau- sen, hoewel, niet zoo hoog en romantisch, Wat de Vallinkoski vóór heeft boven de Imatra is de ongereptheid van de omgeving: een rotsachtig boschpark tegen de helling van een heuvelrug, met smalle paden, steil zig- zagsgewijs dalend, vanwaar men telkens, door het geboomte héén, de breede blauwing kan zien van de rivier, vóór zij den waterval heeft bereikt, waarvan het groote geluid hl van ver, als ergens in de diepte verborgen, te hooren is. Een tocht van Imatra naar Val linkoski is, afgescheiden nog van een be zoek aan den waterval, óók interessant, om dat men daardoor de omgeving van Imatra leert kennen, het Finsche „platteland", dat op sommige plaatsen sterk aan Holland doet denkenschrale zandgrond en hei. De land bouw in deze streken levert haver, rogge, gerst, aardappelen en zomerfarwe; de wou den voornamelijk naaldhout in vereeni- ging met berken, linden en iepen zijn rijk aan klein wild en de rivieren zijn zeef visch- Oorspronkelijke HolL detective-icman. Door R. J. BRANDENBURG. (Schrijver van „Het doodend Zwijgen"). (Nadruk verboden). 19) Maar een diefeen moorde- JaarIn de motieven, welke hem ge- tad hadden, moest de oplossing schuilen van wat mij nu nog raadselaohtig voor- jwam. Arthur zou zeggen: Construeer het teven van den. man tot op het moment, daarop hij een bepaalde daad begaat, en 3-5 zult het motief weten. Het leven con- strueeren van De Weerden; zijn karakter ^Dienstellen, dat was de taak, die ons "ans wachtte. Het gesprek werd door Arthur en De 'Veerden ongedwongen voortgezet. Ik zelf lam er weinig aandeel in. Mijn hoofd was +°ij°* met gedachten, die door elkaar bui telden als clowns. Tegen lunchtijd kwamen wij thuis. 8 Middags ging ik met Arthur samen P^r auto naar Zeist. Oom excuseerde zich jegens druikk© zaken te Utrecht en tante pN? rusten. Wij stopten voor de „Hermi- tage*'. Het was nog vroeger waren weinig nsohendus was de gelegenheid gunstig te babbelen, 't Scheen alsof Arthur fd vermeden met mij alleen te zijn, alsof 1J gedachten wilde ordenen vóór ee ®ij mee te deelen. "•oen. <jo kellner^ na thee te hebben ge bracht, rich had verwijderd, zei de Arthur: „Ik had wel gedacht, dat het De Weer den was. Dat was veel meer het type voor Milly Raven dan Charles. Bovendien kun nen wij niet ontkennen, dab bijvoorbeeld die diefstal van de oaarlen netj es op touw gezet was en dat wij op verschillende pun ten geslagen zijn. Charles zou terstond té gen de lamp geloopen zijn. Het verwonderde my dan ook niets, dat hij het zwarte teeken niet droeg. De Weer den is waarschijnlijk onder bekoring geko^ men van de schoonheid van Milly Raven, heeft vermoedelijk een kapitaal aan haar verspild; zij is zooals meerderen van der gelijke vrouwen verzot op ju weel en, het diamanten collier is van hem, hij stal voor Milly jouw paarlensnoer, waarvan de pracht hem moeilijk kon rijn ontgaan. In Baron Lucius vond hij een mededinger naar üe gunsten der knappe paardrijdster. Zij wild© van den baron niets weten, droeg haar broer op hem te verzoeken haar niet langer met zijn huldebetuigingen lastig te vallen, maar zij vond er genot in De Weer den te kwellen en gaf tegenover hem voocr, dat de huzaren-luitenant haar wel beviel. Do Weenden wordt gek van jaloezie; op een middag riet hij den baron wegrijden naar de stad. Klaarblijkelijk ging deze ©en bezoek afsteken bij Milly, die hem oogen- blikkelijk wegstuurde en haar broer achter hem aan zond. Natuurlijk staat het hu meur van den baron op storm. De Weerden heeft door het boseh loop en dwalen in de hoop den baron te ontmoe ten en met hem tot een verklaring te ko men. Beide kemphanen komen tegenover elkaar tè staan. Enkele woedende woorden van beide kanten en De Weerden lost het rijk: zalm, snoek, baars en forellen. Men zoeke hier evenwel geen oerwouden, waar jacht te maken zou zijn op beren, wolven, lossen en vossendie liggen meer noordelijk, waar ook de teer- en terpetijnfabrieken zijn gelegen, die soms nog op zeer primitieve wijze, uit de stobben van oude pijnboomen, haar producten bereiden. De koetsier, die ons in zijn versleten wa gentje over de mulle zandwegen, heuvel op heuvel af, door deze streken reed, was een type Rus, althans wat wij van foto's en plaatjes onder een „Rus" verstaan. Hij leek twee druppels water op Tolstoï en sprak na tuurlijk alleen Finsch, zoodat wij onze wen- schen en vragen door handgebaren en ge- zichts-grimassen alleen verstaanbaar kon den maken. Maar dat lukte meestal wonder wel, al zijn misverstanden natuurlijk niet uitgesloten. En zoo gebeurde het ook wel eens in plattelandshotelletjes, waar alleen Finsch gesproken werd, dat wij maar luk-raak op een in 't Finsch gestelde spijskaart een ge recht aanwezen en het dan maar aan de be stiering van het noodlot overlieten of wij een visch- dan wel een vleeschschotel op tafel zagen verschijnen. Maar dat op zichzelf had cok zijn eigen bekoring en gaf, in de overi gens heel gemoedelijke omgeving van brave landbewoners, aan de reis een ietwat ro mantisch tintje, waarvoor iedere tourist toch onwillekeurig nog wei gevoelig is. Imatra zelf echter is een middelpunt van modern touristenverkeer. De Russen hebben er voor vele jaren een groot hotel gebouwd, dat er uitziet als een oud slot, maar dat, naar mijn gevoelen althans, te dicht op den wa terval staat. En ook de ijzeren brug, die de beide oevers verbindt, ligt pal boven de stroomversnelling, zoodat men daar wei een uitgezocht plekje heeft om van de brug te staren in den schuimenden afgrond, maar als men aan den waterval zelf staat, met vlak naast je -het kokende geweld van de driftige golf-poffen en hoog-op de grauwe massa graniet rondom onze vernietigende kleinheid dan hindert alles, wat aan men- schelijk maakwerk herinnert. En men zou de Imalra willen zien ,vrij als de leeuw in liet oerwoud en niet gekerkerd ten pleiziere van haastige tourislen in de ijzeren spanning van een boogbrug. Vroeger waren de oevers verbonden door een stalen kabel en werd men, in een soort mand, van den eenen oever getrokken naar den andere. Door een hape ring in de mechaniek is eens een reiziger een paar uren boven den woedenden stort vloed blijven hangen maar waarom de nieuwe brug, die dergelijke verrassingen zou uitsluiten, niet een paar kilometer hooger op aangelegd, dóór, waar zij den overweldigen den indruk van dit brok geweldige natuur niet had kunnen schaden? Voor de schen- nende hand der menschelijke nieuwsgierig heid en sensatie-lust is ten slotte echter niets veilig: de eenzaamheid.van een wilden berg stroom in het hooge noorden evenmin als de drieduizend jarige rust van een Egyptisch Koningsgraf.... W. -GRAADT VAN ROGGEN. -•- - 1) De belangrijkste Kalevala-vondsten had den plaats in Oost-Karelié, dat nu nog aan Rusland is toebedeeld, maar dat veeleer bij een proces voor het Internationaal Hof te Finland hoort. Over Oost-Karelië loopt thans 's Gravenhage. RECLAME. Foster's Maagpilten regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstop ping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen le gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. 72 CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 t-: TELEF. 861 7797 doodèlijk schot, loopt langs een omweg naar huis terug en doet alsof Rij van den tegenovergestelden kant kwam. Wij mogen wel aannemen, dat het geval zich ongeveer op deze wijze heeft toege dragen. D© hypothese, dat De Weerden de onbe kende X is, klopt met alle feiten. Wij moe ten evenwel niet vergeten, dat wij ten op zichte van de schuld van D© Weerden al leen maar aanwijzingen bezitten en geen enkel bewijs; te za-men echter vormen rij een ernstig© aanklacht tegen hem. Er is nog meer. Je herinnert je natuur lijk wel, dat de circus-directeur mij ver teld heeft, dat het circus van Den Haag naar Utrecht is gekomen. Daar in de Her eidentie heeft De Weerden Milly Raven waarschijnlijk leeren kennen; daar heeft hij voor haar financieel© offers gebracht op het altaar der liefde. Dat deze zijn krachten te boven gingen, Is ©en niet al to gewaagde veronderstelling. En nu kom ik tot den diefstal in de Bank. Ik vermoed, dat De Weerden cliënt was en den laateten tijd aanzienlijke sommen van zijn deposito heeft opgevraagd. Dat hy een goede kennis was van don directeur, is niet vreemd; deze was Charles' oom en De Weerden zal er door rijn vriend rijn geïntroduceerd De Weerden heeft den bankier opgewacht en dezen meegetroond Hij heef6 misschien d© wanhopige gespeeld, misschien ook wanneer hij het er nog had rijn laatste geld dringend opgevraagd. In de kluis heeft hij zijn revolver te voor schijn gehaald, doch het was niet noodig er gebruik van te maken. Alle*, wat ik nu heb naar voren gebracht RECLAME. van een lekkere saus ligt in het gebruik van een zeer zuivere grondstof. Neemt hiervoor Honig's Maïzena, Er is geen betere. Let op de sluitregels ais bewijs van echtheid. ka<^>s L 73 ALPHEN. Bij het nemen van een bocht bij de Spoorhaven, alhier, reed een vrachtauto van de N. V. Veekoekentabriek „De Leethoeve" in een geul, waardoor die bijna omsloeg. De op de auto geladen kisten met veekoeken werden er echter afgewor pen. De inhoud werd over den weg geslin gerd, waardoor het grootste gedeelte werd beschadigd. Het rijwiel yan den heer R., aan de Aarkade, is door de politie opgespoord, en is weder aan den eigenaar teruggegeven, Geslaagd zijn te Utrecht voor.het exa men Fransch L. O, mej. H. P. Keeskamp, alhier, en voor het examen handelskennis L. O. te 's-Gravenhage dé heer H. Hoek stra, alhier. ROELOFARENDSVEEN. Zondagavond gaf de muziekvereeniging „Liefde vóór Har monie" weer een concert in haar nieuwe muziektent. De belangstelling op den weg was veel grooter dan die op het terrein zelf. Intusschen werd er Weer zeer goed gespeeld en hebben wij een aangenamen Zondag avond doorgebracht Alle muzieknummers zonder uilzondering liepen vlot van stapel. Over veertien dagen zal het volgende con cert plaats hebben. Moge het publiek dan het streven der Vereeniging meer waardee- reri, zoodat het terrein dan geheel bezet zal zijnl Zondagavond vergaderde, onder presi dium van den heer G. V. Vergeer, de Juliana vereeniging alhier in het lokaal van den heer Th. Bakker. Besloten werd op 25 en 26 September e.k. het 25-jarig jubileum van H. M. feestelijk te herdenken. Het program ma voor den eersten dag bevat o.m.kinder optocht en traktatie met verrassingen. Ge- velversiering, waaraan prijzen verbonden zijn. Versierde rijwielen, waarvoor eveneens prijzen en premiën, kinderspelen, enz. Tweede dag: Historische oplocht; gondel- vaarl; volksspelen en des avonds vuurwerk, enz. De beide dagen zullen drie muziekge zelschappen tor opluistering aanwezig zijn. WADDINGSVEEN. Het tijdstip, waar op de sluis voor het verkeer te water zou zijn afgesloten, is met twee dagen verscho ven, zoodat thans de stremming zal voort duren tot en met 20 Augustus as. Bij de Zaterdag van gemeentewege plaats gehad hebbende uitbetaling van steun aan de werkloozen, die geen werk hebben kunnen vinden, deed een van hen een valsche opgave inzake het door hem verdiende loon, hetwelk van den steun wordt afgetrokken. Door de gemeentepolitie werd proces-ver baal tegen den man opgemaakt. Burger 1. Stand: Geboren! Tacoba Calharina, D. v. P. van der Starre en T. de Bruin. Herman Joost, Z. y. LI. van Hofwegen en A. Moerkerken. Getrouwd: B. Boevee en M. E. Borg. - K. de Rooy en T. M. C. de Vries. HAARLEMMERMEER. De amblenaac hij de Nederlandsche Spoorwegen, W. Goe- deree, is van Harderwijk overgeplaatst naai deze gemeente, Terwijl Zondag J. B. per rijwiel op den Hoofdweg alhier reed, geraakte zijn vierjarig dochtertje, dat op een duo-zitting was gezeten, met haar beentjes tusschen de spaken bekneld. De kleine bekwam ern- sligo kneuzingen en moest onder genees- kundige behandeling worden gesteld. Ds. Beem, van Marken, heeft het b~e~- roep naar Nieuwvennep (Ned, Hervormde! Kerk) aangenomen. Maandag herdacht het echtpaar N, van AndelA. Reep, aan den Spaarnwou- derweg bij Vijthuizen alhier, onder veel blijken van belangstelling den dag, waar op het 55 jaren geleden in het huwelijks bootje slapte. Zaterdagavond kreeg een uit Den Haag komende auto op den Hoofdweg al hier plotseling een zoodanigen schok, dat' de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte en de auto tegen een boom: bolste. De chauffeur en de inzittenden, de heer S. en zijn vrouw, kwamen er met eenige lichte kwetsuren af. Hoewel het voorste gedeelte van den auto ernstig be schadigd was, kon toch do reis na eenig oponthoud nog denzellden avond.worden voortgezet. De vele jongedames, die zich verdien stelijk maakten met het houden van de in zameling van gelden voor de viering le Hoofddorp van het Zilveren Rcgeerings- jubilcum van H. M. de Koningin, kunnen met dankbaarheid op haar gewaardeerden arbeid terugzien. De opbrengst der collecte was bevredigend, zoodat het wel te ver wachten is, dat al de feestelijkheden, zoo als die op het voor Donderdag 30 en Vrij dag 31 Augustus a.s. samengesteld pro gramma vermeld slaan, zullen kunnen plaats hebben, Omtrent de Bij J. G. aan den Ring dijk bij Sloten alhier gepleegde Inbraak met diefstal van een geldkistje, inhouden de gouden en zilveren voorwerpen, verne men wij, dat de echtgenoote van G. Vrij dagmorgen even een boodschap ging doen en de dief toen van deze gelegenheid ge bruik heeft gemaakt om de woning binnen te dringen en zijn slag le slaan. Toen de vrouw weer thuis kwam, zag ze een man het erf afkomen en op een rijwiel het ha zenpad kiezen. Het is tot heden niet mo gen gelukken den dader op te sporeü.' Zondagavond werd op den Hoofdweg, (e Abbenes, alhier een 5-jarig jongetje door een passeerend motorrijwiel aangereden, De kleine werd in de dichtstbijzijnde wo ning binnengedragen en bleek op verschil lende plaatsen verwond en gekneusd 19 zijn. De politie was spoedig ter plaatse, ten einde te constateeren in hoeverre de be stuurder van het motorrijwiel schuld trof in deze. Proces-verbaal werd opgemaakt. HILLEGOM. Bij het muziekconcours të Santpoort werd in den marschwedstrijd de derde prijs behaald door de Hillegomsche; Harmoniekapel en in de afd. harmonie door dezelfde een eerste prijs. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de trawl- visscherij kwamen Maandag te IJmuiden aan de markt de loggers: KW 142, met f30; 152, met 1118; 6, met f115; 112, met f242 22, met f391; 114, met f162 en 60, met f 89 besomming. Van de haringvisscherij kwamen Maan dag te IJmuiden binnen de loggers KW 82, met 24 last en 99, met 8 last pekelharing. Het gaat met de schelpenvangst aan het strand den laatsten tijd stap. Er wordt zeer weinig gevangen. De schelpenhopea blijven stationair. „Ja, dat zou je zeker niet graag willen missen." „Voor geen geld," verklaarde ik. De tafeltjes rondom ons geraakten be zet. Een strijkje, viool, cel en piano, maak te aanstalten om te gaan musieeeren. ik keek over de witte balustrade, waarop, te midden van groen, vuurroode geraniums opvlamden, naar de groeno boomen, die den weg naar het station omzoomden. Aan den overkant van het plein zaten de men- schen onder de zonneschermen der lunch rooms en café's; liepen kinderen spelend rond. Daar zette ons strijkje een fiksohen marsch in. Ik geniet altijd van deze soort muziek; meer nog dan van orkestmuziek, die me vaak te zwaar op mijn muzikale maag ligt. „Hé, is dat Charles nietl" vroeg Arthur. Ik keek om. Ja, daar kwam Charles aan in gezelschap van een meisje, met het haar la page en eenvoudig, maar tocb keurig gekleed. Zij maakte den indruk van een winkel- juffie het zou ook een violistje kunnen zijn of een danseresje. Charles groette ons, leg de dan onopgemerkt den vinger op zijn mond, om ons te verzoeken thuis over deze ontmoeting te zwijgen. „Een studentikoos avontuurtje", lachte Arthur. „Toch nogal brutaal, om zich hier te Zeist met dat meisje in 't openbaar te vertoo- ncn," meende ik. „jongensachtig", stemde Arthur toe. Het strijkje speelde de wals uit de „plau.eè. Bencavalier" en op de mant dezer echt V ner muziek walsten mijn gedachten wi y4 rei. fWordt verve" aIsmed« zijn slecht8 vermoedens, en om deze nader te toetsen aan feiten, zullen wy morgen samen naar Den Haag gaan." „En welke rol denk je, dat Charles in dit alles heeft gespeeld!" „Het kan rijn, dat De Weerden hem op enkele punten in het vertrouwen genomen Reeft. Wat den Bankdiefstal betreft, denk ik van nietwat de schoone Milly aangaat, van wéL Een groot deel van het genoegen er een dergelijke interessante vriendin op na te houden, ia gelegen in het opschep pen er over tegen de vrienden. En let eens op dezen genialen truc, na den moord, want dat is het toch eigenlijk, bij den zwa ger van den bankier te gaan logeeren. Dóór zal de politie den dader zoker niet zoeken." Arthur zweeg, stak een sigaret op en spoot den blauwen rook tuschen do saam- geknepen lippen uit. Ik zat voor mij uit te staren, vervuld van bewondering voor Arthurs scherpzin nigheid. Zijn redeneering 6loot als een bus; ik kon er niet de minste aanmerking op maken. „Dus jé denkt, dat Milly mijn collier heeft!'4 „Ik heb zoo'n flauw vermoeden", ant woordde Arthur glimlachend. „En wat denk je nu te doen!-5 „Dat zal er van afhangen, wat wij in Den Haag vernemen, ^ijkt mijn gedachten- gang juist, dan zullen wij na onzen terug keer een gesprek onder vier, of liever on der zes oogen, want jij bent natuurlijk van de partij, met mijnheer De Weerden moe ten hebben." „Dat kan interessant .worden.'4

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5