Dinsdag 14 Augustus 1923. Iffscieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuwsr van heden. X PRIJS DER ADVERTENTIEN: I Cis. -Per regdL Bij regelah'raraement belanyrljE Intron prijs. FKleine advertenlieii, Uitsluitend Hij Vooruitbe^ Llin?,- Woensdags en Zaterdags 50 CtsM bij eeU fnaximum aantal woorden van 30. f Incasso volgens postreebt. Voor evenïaeole op- lending van brieven 10 Cta. porto to betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqna- ca Girodienst Nö. 57055. Postbus No. M. PRIJS DEZER COURANT! .Voor telden J>. S mud. 2.35, p. weeï —^15? P W Buiten lelden, waar agenten gevestigd sifaT, por woeï OW] Franco per pest 2.55 rtf porloHoefca,^ lit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nam mei 19459. EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOI*. 1 Aan den gemeentelijken visehwinkel, lischmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG Trkrijgbaar SCHELVISCH A f 0.11-0.18, 1 SCIIOL A f 0.150.27 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. I Leiden, 14 Augustus 1923. DRANKWET. J Burgemeester en Wethouders van Leiden Irengen ter algemeen© kennis, dat door I. W. D. Leeflang te Leiden een verzoek- Ichrift is ingediend ter bekoming van ver- nf voor den verkoop van alcoholhoudendeu léderen dan sterken drank voor gebruik ter llaatse van verkoop in het perceel Jan |os"ensteeg no. 50. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Augustus 1923. Het Ziekenhuis te Leiden. Onder dit hoofd verscheen gisteravond in et dagblad „De Telegraaf' een opzienba- end artikel over de wijze, waarop er bij len bouw van het groote steenencomplex te genover het Station der Ned. Spoorwegen, Piekend onder den naam nieuw Academisch tpiekenhuis „gewerkt" werd, afkomstig van icn specialen verslaggever van dit blad, die, ïoewel zelf niet tot de terreinen toegelaten, lijn inlichtingen rechts en links heeft in- ;ewonnen, blijkbaar in hoofdzaak van ont- lagen arbeiders, naar wie hij immers een ventueele commissie van onderzoek bij 'oorbaat verwijst. Van hetgeen bij mededeelde kwam ons •ok reeds een en ander ter oore, ook van nenschen, die hun inlichtingen van onl- lagen personeel hadden, doch als wij de •rsonen in kwestie ernstig aan den tand mgéri voelen en verzochten zwart op wit geven, dan bedankten zij er voor. Dit rhield ons tot nog toe over deze onaan- nams zaak te schrijven, vóór wij in de efegenhêid waren den Directeur van het iekenhuis, dr. Wicherink te spreken, van ien we ook vroeger wel inlichtingen ont- ingen, welke op ons steeds een indruk van roote onpartijdigheid maakten. Nu was de Directeur eerst gisteravond an een vacanliereis teruggekomen cn hem as juist mededeeling van het „Telegraaf"- iükel gedaan. Wij troffen het dus cn met dr. Wicherink hebben wij het stuk uitvoerig agegaan. Dat èen grimmige Cerberus, in den per- oon van den portier, de gebouwen zou be waken zooals de schrijver ironisch opmerkt, achtte hij zeer overdreven. Het is de meest welwillende man, dien men zich kan den ken die portier, doch hij heeft nu eenmaal de order niemand toe te laten. Het is zelfs gebeurd, dat hij den rijksbouwmeester -zelf, dien hij niet kende, afwees. Wanneer daar niet de hand aan werd gehouden, zou men door het publiek overstelpt worden, vooral na hetgeen er in den laatsten tijd gebeurd is. Ook de pers maakt het zoo lastig, dat het voor den plaatsvervanger van den rijks bouwmeester onmogelijk is dezen te woord te slaan, gesteld dat hij daartoe van hooger band verlof had. En wie zal het „die hoo- fcere hand" kwalijk nemen, dat zij daaraan niet toegeeft. Zoekt men den Directeur in zijn bureau in villa „Kruidthof" echter op dan zal men ernstige inlichtingen vragend, niet worden afgewezen. Dat men met een roeiboot door en ora de terreinen varend elijk de „Tel."-man deed, iels meer dan en indruk van de gebouwen kan krijgen, betwijfelde de directeur. Dit blijkt ook wel uil de onjuistheden door den schrijver mee gedeeld. Dat er nog groote sleenen voorraden lig gen, wat door den schrijver als een grief "an de directie wordt toegerekend is toch er goed te verklaren. Déze waren reeds ngevoerd vóór er onverwacht order tot .'opzetting was gegeven. Nu blijven zij er afwachting van wat nog gebeuren moet, eggen. Dat van het apothekersgebouw alleen de fundamenten zouden zijn overgebleven, is °beel onjuist. De apotheek is ondergebracht a den noordelijken vleugel van het admi- islraliegebouw cn is al lang klaar. Des hrijvers zegsman was dus niet op de °oglc en de heer W. vermoedt, dat dit'ook at andere zaken zoo is geweest. Het onafgewerkt gebouw waarop de schrij- er doelt, is het laboratorium voor Pharma- adynamie," dal ontworpen was voor prof. an Lcersum. Diens opvolger, prof. Storm an Leeuwen wenschte dit gebouw niet en aeft een onderdak gevonden in een be- and gebouw aan het Rapenburg. Daarom 19 niet verder met den bouw doorgegaan, i^at in de gegeven omstandigheden toch nog at best was, al illustreert het de te groo- L°n invloed, die de elkaar opvolgende pro fessoren bij dezen bouw hebben gehad. Zijn wij juist ingelicht, dan is dit nu uit. beliecl onderschreef de Directeur de op merking jn ^et aTlikel dal er in den oor- i gstijd niet bijzonder economisch is ge- ,0l*t. Maar dit is ook elders bij de uiivoe- van groote werken geschied. Doch dat op een wijze zou geknoeid zijn als dé doet voorkomen, en op gezag Wtoijver het van zijn onbekende zegslieden als feiten aanneemt, betwijfelt de heer W. sterk. Wat het verhaal betreft van de serre die op kosten van den Ziekenhuisbouw zou zijn gemaakt en voor een particuliere woning in Den Haag zou zijn geplaatst, in casu voor die van den ontslagen rijksbouwmeester, daarvan is den heer W. niets bekend. En het was toch niet zoo'n kleinigheid deze serre eerst kant en klaar op het terrein te maken naar Den Haag te vervoeren en voor een particuliere woning te plaatsen, alles uit gevoerd door werklieden van den Zieken huisbouw. In ieder geval staat de arrestatie van den heer V. volstrekt buiten dit ver meende geval, wat dan het hek voor den dam tegen knoeierijen, diefstallen en sabo tage zou hebben losgemaakt. Dat er wel eens geknoeid is en gestolen, de directeur zou het niet gaarne ontkennen, doch waar dit is ontdekt, is onmiddellijk ontslag gevolgd en hel zijn wellicht de ont slagen elementen, die nu den mond het meest over al de ook in de „Telegraaf" ver meldde knoeierijen vol hebben. Daartegenover slaan ook werklieden en ander personeel, die er heel anders over oordeelen, iets wat wij ervoeren toen wij zc-lf onze voelhorens onder het personeel uitstaken. De heer W. heeft in hoofdzaak de lei ding over wat wij zouden noemen het we tenschappelijk gedeelte van den bouw, het interne deel dus, cn hij gaf ons de verzeke ring dat daarbij niet geknoeid is en dat, wanneer zich daarvan een symptoom voor- voordeed, het onmiddellijk is onderdrukt. De beschuldigingen aan de leiders en aan de uitvoerders van den bouw in het Tele graafartikel zijn zóó zwaar, dat men deze niet mag uiten, meende de heer Wicherink of men moet het feitenmateriaal kennen. JBn daarom sprak hij aan het slot van het onderhoüd den wensch uit, dat de schrijver liet niet bij deze bloote aantijgingen late, maar man en paard gaat noemen. Hij zal bij den Directeur, als hij dit doet, een gewillig oor vinden en deze zal gaar ne medewerken dat de plegers van dit ern stig kwaad hun straf niet ontgaan. Tot zoolang trekt hij echter veel der be weringen in het artikel in twijfel. Uit het artikel zelf nog het volgende: Er is meer dan óén arbeider bereid en in staat om te getuigen, dat op de terreinen van den ziekenhuisbouw geheele ameublementen werden gemaakt, die niet voor het zieken huis waren bestemd en later in de stad aan een opgegeven adres werden bezorgd. Men ontzag zich zelfs niet de timmerlieden tegen St. -Nicolaastijd schilderijlijsten en bouw- doozen ie laten vervaardigen 1 Al deze extra- werkzaamheden werden verricht in de za gerij. En als eenmaal per week de rijksbouw meester V. op het werk kwam, dan werden de onderhanden zijnde meubelen even weg gestopt Eenmaal per week, op Vrijdag kwam de rijksbouwmeester V. inspecteeren. En dan was alles in orde. Doch niet alleen op het terrein werd voor particulieren gewerkt. Ook in de stad werden graag allerhande karweitjes als schilderwerk, witten en kleine reparaties verricht, natuur lijk in den lijd en voor rekening van den zie kenhuisbouw. Die extra werkzaamheden waren zoo ge woon gewerden, dat de arbeiders er een zegs wijze op nahielden ora aan te duiden, dat er weer wat gebeurde. „Weet je niks?" riepen zij elkander toe. En dat beteekende, dat de vrager weer iels wist, maar de opdracht had gekregen „van niks le welen". Een arbeider, die in het bij zijn van zijn chef wat al te vaak „weet je niks?" had geroepen, zoodat men bevreesd was, dat hij al te veel wist, werd van het ter rein gehaald en kreeg als uitsluitende taak „het ketelhuis aan te vegen". Met deze ver heffende taak was de volslagen bouwvakar beider van Maandag lot Zaterdag bezig. En als hij 's Maandags weer op het werk kwam, werd hem opnieuw opgedragen het ketelhuis- aan te vegen. Het meerendeel der arbeiders bevreesd voor de boterham, deed wat hun cpgedragen werd door de verantwoordelijke clieis en vroeg niet verder. In de tijden van brandstof- en voedsel- schaarschte zijn de terreinen van het Aca demisch Ziekenhuis gebruikt ter tegemoet koming aan dezen nood. Er werden machi nes aangeschaft "voor brikellenfabricage, de bouwarbeiders werden belast met het persen en afwerken der briketten, die in zakken verpakt buiten de distributie om bij de chefs werden bezorgd. Ook had men een volledige varkensmesterij, die uitstekende resultaten afwierp. Dat geheele partijen steigerhout tot brandhout verzaagd werden en gratis onder de chefs werden gedistribueerd is te midden van al deze feiten slechts een klei nigheid. Met de expeditie van brandstof, meubelen en vleesch werden meestal Ivat- wijkers belast, omdat men die minder in de stad kende. Ook met de aangevoerde materialen werd juist in een tijd, dat bouwmaterialen als zand, grint, cement en steenen hun gewicht in goud waard waren, op een eigenaardige manier omgesprongen. liet trok de bijzondere aandacht der ar beiders. dat bij de lossing van schuiten met materialen de gevulde wagens soms een an dere richting namen, dan die welke naar den ziekenhuisbouw leidden. Zoo gingen wagens met steenen of cement, gevuld uit de schuiten, die materialen voor het zieken huis aanvoerden, vaak naar particuliere bouwwerken in de stad. Het zou wellicht de moeite loonen na te gaan. in hoeverre in de boeken deze materiaal-distributie terug te vinden is. Zoo verklaren de arbeiders, belast met het verwerken der materialen, dal zij vaak langer dan noodig was, op den nieuwen aanvoer wachtten, omdat de gela den wagens wat zij noemden „den verkeer den kant" waren uitgegaan. Ook kunnen de arbeiders verklaren, dat meer dan eens ce ment uit den voorraad van den ziekenhuis bouw op wagens werd geladen en buiten de poort verdween naar particuliere bouwwer ken in de stad. Het zijn alweer de bbeken, die moeten uitwijzen, in hoeverre van deze vrijgevigheid in een tijd van materialennood aanteekening is gehouden. Ook met het kruiwerk werd allesbehalve de zuinigheid betracht. Was er weinig werk, dan kwamen de arbeiders met de paarden toch op het terrein; ieder vervoerde op zijn beurt een vrachtje op het terrein* en op de betalingslijsten pareerden, eenige posten: „één dag werk voor man en paard". Dat ar beiders bij den ziekenhuisbouw ingeschre ven, elders te werk werden gesteld, maar 's Zaterdags bij den ziekenhuisbouw hun weekloon haalden, behoorde niet tot de uit zonderingen. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Door den penningmeester van de Leid- sche Commissie voor het Nationaal- Hulde blijk aan H. M. de Koningin, ter gelegen heid van Hr Ms. 25-jarig-Regeeringsjubi- leum, den heer Aug. L. Reimeringer, is een totaal bedrag ontvangen van f 3000. Naar wij vernemen maakt Leiden met dit bedrag, vergeleken met verschillende andere gemeenten, geen slecht figuur. De kapitein jder veld-artillerie J. W. de Koff wordt overgeplaatst van hier naar Amersfoort. Onze stadgenoot N^ Moenen hoopt morgen 25 jaar in dienst te zijn bij den heer J. G. Ballego, bloemist, Witte Singel. Afgekondigd is Staatsblad No. 366 K. B. van 17 Juli 1923 tot schorsing van het besluit van den Raad der gemeente Leiden, d.d. 25 Juni 1923, strekkende tot verlaging van den aftrek van gezinsinkom sten van ondersteunde werkloozen. Wij vestigen de aandacht op de in ons Blad van heden voorkomende adver tentie betreffende het handelsinstituut „Rijnland", waar door wettelijk bevoegde leeraren in de meest dagelijks voorkomende kanloorvakken onderricht wordt gegeven. Van perceel Maria-Gondaslraat 23 al hier werd gisteren, loen er het gezin kalm rondom de tafel zat, een groote, kostbare ruit van een serre-deur ingeworpen met een steen. Onmiddellijk werden pogingen aan gewend om te zien wie de steenwerper was. Niemand werd echter opgemerkt. Afgaande op den stand van de deur en de richting van den worp lag voor de hand het vermoeden, dat de steen uit een naburigen tuin is ge gooid, waarschijnlijk om een dier te treffen. De sleenwerper moet evenwel het gerinkel van de vernielde ruit gehoord hebben en nu verwondert zich de bewoner van perceel 23 er over ,dat hij niet zooveel fatsoen heeft geloond zich bij hem aan te melden, 't Kan echter ook wezen, dat hij tot nog toe niet wist waar precies de vernieling plaats had. Nu zal hij dit echter wel te weten komen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn zeven konijnen, die in hokken zaten, aan den Rijnsburgerweg doodgebeten en verscheurd, vermoedelijk door een hond. - Bij de politie is aangebracht een hee renrijwiel, dat voor een'sigarenwinkel aan den Stationsweg Vrijdag onbeheerd is aan getroffen en waarvoor nog geen eigenaar kwam opdagen. Algem. Synode der Ned.-Heiv. Kerk. De heer Eilers de Haan brengt rapport uit over de eindredactie van het Reglement op de. Pensioenen, zoomede omtrent de wijzi ging in het reglement Godsdienstonderwijs en dat op de vacature. De redactie wordt goedgekeurd. Behandeld wordt het verslag over de ker kelijk archieven. Aan den archivaris dr. L. Lazonder wordt dank betuigd. Prof. Aal- ders rapporteert over het voorstel van den heer Wagenaar c.s. betreffende evenredige vertegenwoordiging en van verschillende classicale vergaderingen omtrent de rech ten der minderheden. Deze voorstellen wor den afgewezen. De heer Bongers brengt rapport uit over het verzoekschrift van fhet Convent van Geref. Kerkeraden. Prof. Aalders vindt, dat deze menschen in onze kerk thuis hooren en moeten blijven. Prof. Knappert oordeelt, dat dit verzoek beoogt versterking van de positie van adressanten. Dr. Schokking meent dat het verzoek op volkomen regle- j mentaire wijze is ingediend en dat men in het rapport niet mag zeggen, dat adressan- ten uit de kerk kunen gaan. Deze passage I wordt geroyeerd! Ds. Eilerts de Haan vreest dat er bij in- i williging van het verzoekschrift geen rcch- j ten voor andersdenkenden zullen overblij- ven. i De conclusie van het rapport strekt tot afwijzing en wordt aangenomen. Een voorstel van de heeren prof. Aal ders, Schokking, Barbas en van Paassen om verband te brengen tusschen de Kerk en de zending wordt aangenomen. Daartoe wordt een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Schokking, Barbas en J. P. van Brug gen te Amsterdam. De heer Bongers rapporteert over het verslag wegens de schriftelijke kerkvisita tie over de jaren 1921 cn 1922. Dit verslag geeft aanleiding tot vele opmerkingen. De heer Picard brengt rapport uit om trent de enquête naar het godsdienstonder wijs. Wordt besloten prof. dr. A. van Veld huizen uit te noodigen deze gegevens te verwerken en de Synode aan te bieden. Aan de orde komt het rapport van den vice-president over het voorstel yan de hoe ren Locher en Binsbergen ot wijziging van het reglement op de predikantstraktementen Bedoeling is, dat er twee kassen worden gevormd, een voor gemeenten met drie en meer predikantsplaatsen en een voor de over rige gemeenten. Het voorstel wordt verwor pen. Het voorstel van de heeren Tammens en Tromp om de predikantstraktementen niet boven f4500 op te voeren plus vrije wo ning. Het voorstel wordt verworpen, evenals dat van de classicale vergadering van Sncek van bijna gelijke strekking. Daarifa volgt een verzoek van de classi cale vergadering van Leiden om de in ark 1 van het reglement op de predikantstrak- temenlen gemaakte onderscheiding te hand haven. Dit verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel van het hoofdbestuur van den Bond van Predikanten betreffende be rechting van geschillen over het reglement op de predikantslraktementen. De bedoeling is in hoogste instantie uitspraak te laten doen door de Algem. Synodale Commissie. Dit wordt aangenomen. Bij het verslag van den Raad van Beheer voor de predikantslraktementen over 1921 en 1922 brengt prof. Aalders lof aan de werkkracht en toewijding van de leden van dien Raad. Prof. Knappert wenscht dit ver slag te drukken en uit te geven aan H.H. predikanten. De behandeling wordt verdaagd. Jubileumfeesten en werktijden. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, waarin in het tijdvak van 20 Augustus tot cn met 23 September aan jeug dige personen van 16 jaar of ouder, werk zaam in kantoren,' vacantie wordt verleend in verband met feesten ter viering van het Regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin, vergund, dat het ten gevolge daar van ontstane verzuim met afwijking van het bepaalde bij art. 62, eerste lid, der Arbeids wet 1919 geheel of ten deele in ten hoogste drie weken, vallende binnen vorengenoemd tijdvak, door die jeugdige personen van 16 jaar- of ouder wordt ingehaald onder voor waarde, dat: lo. in bedoelde 3 weken niet langer arbeid wordt verricht dan gedurende 10 uren per dag en 65 uren per week; 2o. in het tijdvak van 20 Augustus lot en met 23 September door de betrokken jeug dige personen van 16 jaar of ouder niet lan ger arbeid wordt verricht dan gedurende ten hoogste 240 uren; 3o. naast de arbeidslijst een geschrift is opgehangen, waaruit duidelijk blijkt, welke werktijdregeling door de betrokken arbeiders in het onder 2o. bedoelde tijdvak zal worden gevolgd; do. indien het districtshoofd zulks heeft ge- eisclit, het hoofd of de bestuurder van de no- derneming, of een door dezen daarmede be last persoon, als bedoeld in art. 75 der Ar beidswet 1919, met inachtneming van de door het districtshoofd daaromtrent gestelde voorschriften, aan het districtshoofd mede deeling doet van de onder 3o. bedoelde werk tijdregeling. Hoofden of bestuurders van ondernemin gen worden er aan herinnerd, dat, overeen komstig het bepaalde in art. 51 der Arbeids wet 1919, een jeugdig persoon in kantoren geen arbeid mag verrichten tusschen 6 uur des namiddags en 8 uur des voormiddags. Dezelfde Minister heeft aan hoofden of be stuurders van ondernemingen, waarin in het tijdvak van 20 Augustus tot en met 23 Sep tember aan arbeiders, werkzaam in fabrie ken of werkplaatsen, vacantie wordt ver leend in verband met feesten Ier viering van het Regeeringsjubileum van Ilare Majesteit de Koningin, vergund, dat het ten gevolge daarvan ontstaan verzuim met afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919 geheel of ten deele in len hoogste drie weken, vallende binnen vorengenoemd tijdvak, door die arbeiders wordt ingehaald, onder voor waarde dat: lo. in bedoelde 3 weken niet langer arbeid wordt verricht dan gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week; 2o. dg arbeidstijd van de betrokken arbei ders op de eerste vijf werkdagen der week in zijn geheel gelegen is tusschen 6 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags, of, in de gevallen, waarin krachtens het Werktij denbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1920 ruimere tijdgrenzen zijn toegestaan, tus schen de daar aangegeven tijdgrenzen; 3o. in het tijdvak van 20 Aug. tot en met 23 September door de betrokken arbeiders in totaal niet langer arbeid wordt wordt verricht' dan gedurende ten hoogste 240 uren; 4o. naast de arbeidslijst een geschrift is opgehangen, waaruit duidelijk blijkt, welke werktijdregeling door de betrokken arbeiders in het onder 3o. bedoelde tijdvak zal worden gevolgd 5o. Indien het districtshoofd zulks heeft ge- eischt, het hoofd of de bestuurder der onder neming, of een door dezen daarmede belast persoon, als bedoeld in art. 75 der Arbeids wet 1919, met inachtneming van de door het districtshoofd daaromtrent gestelde voor schriften, aan het districtshoofd mededeeling doet van de onder 4o. bedoelde werktijdre geling. Ondersteuning van gemeentewege bij uitsluiting. B. en W. van Almelo stellen den Raad voor bij de Koningin het volgende beroep schrift in te dienen: De Raad der gemeente Almelo geeft met verschuldigden eerbied te kennen: dat in zijn vergadering van 11 Mei 1923 met 15 tegen 2 stemmen werd besloten de bcgrooting van inkomsten en uilgaven der ge meente Almelo voor het dienstjaar 1923 aan le vullen met een bedrag van f 50.000 voor BINNENLAND. Verzuim op kantoren en in fabrieken 14 verband met jubilenmfeesten. Het antwoord van minister De Visser o® vragen betreffende lijkverbranding. Hevige brand te Dwingelo. Royaards verlaat 1 Sept. den StadftJ schouwburg van Amsterdam. Twintig Nederlandschè pelgrims naaf Lourdes gedood. t Oud-Minister Gremer is overleden^ BUITENLAND. .7 7 In Dnitschland heeft Stresemann een ka«? binet uit de groote coalitie gevormd. --■> De ontvangst der Engelsche nota. Verschenen is een Fransch geelboek over de gewisselde docnmenlen. De toestand in Dnitschland. De leveringen in natnra tijdelijk stopgezet. ondersteuning van gemeentewege van in de( gemeente Almelo woonachtige, aldaar ge-* vestigde firma's uilgesloten texlielarbeiers, welke uitsluiting het gevolg was van een bij andere Almelosche textielfabrieken wegens loonsverlaging uitgebroken staking; dat. het bedrag van f50.000 zou kunnen worden gevonden uit de opbrengst eener plaatselijke inkomstenbelasting; dat dit besluit door Gedeputeerde Stalen der provincie Overijsel bij beschikking d.d. 17 Juli 1923, 2de afd. no. 6209/4450 niet is goedgekeurd, enkel en alleen uit overweging, dat bedoelde uitsluiting den 12 Juni 1923 geëindigd is en in verband met de inmiddels gewijzigde omstandigheden geen gelden be-i schikbaar behoeven te worden gesteld; dat naar zijn meening de beantwoording van de vraag of de toestand der gemeente-* financiën het verleenen van steun aan uit gesloten arbeiders gedoogt, met uitsluiting van elk ander lichaam, aan den raad der be trokken gemeente behoort en Ged. Stalen zich dienaangaande in hun bovenaangehaald besluit van een beslissing hebben onthou-» den, waardoor hun besluit tot niet-goedkeu- ring op zuiver administratieven grondslag is gebaseerd; dat evenwel deze administratieve overwe ging zonder meer haar het inzicht van den Raad geen reden tot niet-goedkeuring kan opleveren, aangezien uit het eindigen van de hiervoren bedoelde uitsluiting niet volgt, dat te dezer zake voor eventueel volgende uit sluitingen gelden kunnen worden besteed; dat de Raad er prijs op stelt in deze een beslissing in hoogste instantie te verkrijgen, ten einde voor soortgelijke gevallen een richt-» snoer te hebben; Reden waarom hij zich krachtens het be-» paalde in de artt. 209 en 213 der Gemeente wet tot Uwe Majesteit wendt met het verzoek het hiervoren vermelde door Ged. Staten der provincie Overijsel genomen besluit te wiU len vernietigen. j Lij kverbranding. Op de vragen van den heer Scheurer ba treffende vertegenwoordiging van do Re- geering bij de verbranding van bet stoffec lijk overschot van wijlen Louis Couperus f I. Is het bericht in de bladen juist, dat de Regeering zich heeft doen vertegenwoor< digen bij de verbranding van het stoffelijk overschot van wijlen Louis Couperus 1 II. Deelt de Minister niet het gevoelen zijner ambtgenooten van Binnenlandschd Zaken en van justitie, dat de lijkverbran ding door de wet is uitgesloten 1 III. Is de Minister indien het bericht onder I bedoeld, juist is niet van oor deel, dat de vertegenwoordiging van de Regeering bij een onwettige handeling ai to keuren valt heeft de Minister van Onderwijs, Kun'-* sten en Wetenschappen geantwoord I. Het bericht, dat de Regeering zich bij do uitvaart van L. Couperus heeft doea vertegenwoordigen is niet juist. De ondergeteekende had een persoonlijk# uitnoodiging ontvangen tot het bijwonen van de crematie, doch moest bedanken. Da chef de>r afdeeling Kunsten en Wetenschap pen, die een dergelijke uitnoodiging had ontvangen, nam haar aan. Voordat bij naar Wester veld vertrok, heeft de ondergetee kende hem verzocht namens hem een woord van deelneming te spreken. II. Ten aanzien van het vraagstuk der lijkverbranding kan do ondergeteekendo zich vercenigen met het standpunt, door zijn ambtgenooten van binnenlandsche za ken en landbouw en van justitie in do me morie van toelichting tot het wetsontwerp, tot wijziging van de Begrafeniswet inge nomen. III. Voor het beantwoorden van de derde vraag bestaat na het onder I opgemerkte geen aanleiding. De Ministerraad heeft beslist, dat 4er gelegenheid van het 25-jarig Regeeringsju bileum van de Koningin, buiten 's-Graven* hage geen gelden beschikbaar zullen wor den gesteld voor versiering en dat voof Rijksinstellingen buiten die gemeente vol-- staan zal kunnen worden met het uitsteke® van de. vlag. - i

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1