SPORTBLAD LEIDSCH DAGBLAD o. 42. Maandag 13 Augustus. Anno 1923 Het voornaamste nieuws 1 van lieden. -v Bureau! I Noordeindsplein. LEIDEN VAN HET Telefoon: Dir. en Adm. 175 Red. 1507 ZWEMMEN. De wedstrijden van „De Zijl". Het volkszwemfeest, dat Zaterdagmiddag het „Poelmeer" is gehouden, is door uit- kend weer begunstigd. Het was een stra- ide dag, een sportdag bij uitnemendheid. lag het landschap te blakeren in den mebrand, zoodat reeds ver voor het tijd- p van aanvang de talrijke deelnemers nden te hunkeren naar het oogenblik, arop zij het spiegelgladde wateroppervlak t hun vroolijk en luidruchtig armen- en enenbeweeg zouden mogen breken. Een rftisschend bad dat was het eerste, iar.toe deze zomerdag lokte, en het ligt or de hand, dat vóór allen het bestuur n de organiseerende vereenigiiig „De Zijl" h hierover verheugde. De heeren Van der .rk, Gout en al die anderen, hebben het uk gehad dezen dag, maar toch hebben hen niet anders gezien dan met een mlach op de lippen. Een glimlach van ,Ugde een triomfeerende lachl Inder- Ld, het succes is boven verwachting ge-, est, al zijn er dan ook geen beste tijden naakt. Vooraf bestond er bij velen wel li gén twijfel, en ook wij waren van het [slagen niet geheel overtuigd, maar toen goed en wel in dé inrichting waren aan- )men, en de blijde stemming onder deel- ïers en publiek constateerden, de vlag- zagen wapperen in den zwakken wind, het gezelschap uit „Werkmans Wils- cht" zijn best zagen doen om de vroo- ste wijsjes te verklankentóén, ja n kregen wij vertrouwen in de zaak en zekeren wellust hebben wij ons ge- agd op de bijna kapsijzende zolderschuit, als gereserveerde tribune was ingericht, daarna op het wankele bruggetje, dat der zijn zware levende last schudde als schip bij stormweer op zee. „Right or ong, my country", aldus citeerde oud-mi- ster De Geer onlangs de Engelschen. Met variant daarop zouden wij Zaterdag- ddag hebben willen zeggen: „Nat of droog t zwemfeest". Vóór alles wilden wij de idstrijden zien, en wij hebben er een nat aan gewaagd. En tientallen andere thousiasten mét ons. Dat het waagstuk d is afgeloopen lag waarlijk niet aan de ichting dezer zwemplaats! [n gemoede, het wordt tóch werkelijk 3g tijd, dat de nieuwe zwemplaats" aan Zijl in gebruik kan worden genomen, or dit seizoen gaat het niet meer, maar de gemeente er tenminste voor zorgen, men zich het volgend jaar niet weer mate zal behoeven te behelpen als tot l toe het geval is geweest. Met nadruk •eken wij hier de wensch uit dat onmid- lijk bij den aanvang van het volgend sei- de nieuwe inrichting zal worden open- iteld. Met eenige bijzondere spoed inzake bouw, en met een flinke dosis goeden kan het daartoe toch wel komen. Het is zeer noodig. De enkele raadsleden, die erdagmiddag aanwezig waren, moeten onvermijdelijk, evenals wij, de overtui- Z hebben gekregen, dat de inrichting aan Haarlemmervaart zelfs aan de meest iige eischen niet kan voldoen. Hierdoor rdt een belangrijk deel van het volk van beoefening der zwemsport uitgesloten, en zal niet noodig zijn dat wij op de be- aren daarvan hier nader ingaan. Er móét betering komen 1 En snel! )e kleine, bekrompen inrichting maakte maken van goede tijden onmogelijk en resultaten wijzen dat op overtuigende Ze uit. De schuld ligt niet bij de zwem- De wedstrijden yan Zaterdag hebben bewezen, dat er voldoende „materiaal" aan wijzig is om behoorlijke prestaties te kun nen leveren. Als zoodanig wenschen wij o.m. te noemen J. L. W. Schramp, die den door prof. Kan uitgeloofden wisselprijs voor dit jaar veroverde en tevens twee eerste en een tweeden prijs won; verder J. van der Horst, die nummer één werd in het nummer 50 Meter borstzwemmen voor jongens van 1417 jaar en den jeugdigen Karei Wijk- mans, die in zeer goeden stijl beslag legde op een eersten prijs 25 Meter borstzwemmen voor jongens tot en met 13 jaar. De tijden, welke wij voor de volledigheid buiten be schouwing laten, omdat de baan slechts 25 Meter lang was. Bij het nummer 100 Meter borstzwemmen had men alzoo drie keer punten! Reeds daaruit blijkt het onhoud bare van dezen toestand. De uitslagen zijn als volgt: 25 Meter borstzwemmen, voor jongens tot en met 13 jaar, 14 deelnemers. 1. C. M. Wijk mans;-tijd 22 1/5 sec.; 2. D. Ie Rütte 25 4/5 s. 3. J. Blom 271/5 sec.; 4. P. de Tombe 2S2/5 sec.; 5. M. de Kier 30 sec.; 6. L. de Haan, 30 sec. (troostprijs). Prijzen: kunst voorwerpen. Buiten mededinging zwom B. Boon^en afstand in 20 4/5 sec. f 50 Meter borstzwemmen, voor jongens van 1-4—17 jaar, 27 deelnemers: 1. J van der Horst, 42 sec.; 2. H. Kramp, 48 sec.;" 3. J. J. Gout 49 1/5 sec.; 4. F. van der Mark 50 1/5 sec.; 5. J. Veerman 50 3/5 sec.; 6. S. Linschoten 50 4/5 sec.; 7. A. Mulder 51 3/5 s. 8. G. Meng 52 2/5 sec.; 9. P. A. van der Berg 55 sec. (troostprijs); 10. J. Jansen 55 s. (troostprijs). 100 Meter borstzwemmen, voor personen boven 17 jaar, 36 deelnemers: 1. J. L. W. Schramp, 1 min. 40 sec., winner voor één jaar van den door prof. dr. P. Th. L. Kan uitgeloofden wisselprijs, namelijk een verg. zilv. med., welke driemaal gewonnen moet worden door een lid van „De Zijl"; tevens winner van de voor nummer één door „de Zijl" aangeboden zilv. med.; 2. D. Angenant 1 min. 42 1/5 sec., zilv. med. aangeboden door den heer J. Zaalberg; 3. P. Arnoldus 1 min. 43 3/5 sec.; 4. C. Starkenburg 1 min. 46 4/5 sec.; 5. J. Arnoldus 1 min. 47 1/5 sec. 6. P. Vermond, 1 min. 49 sec.; 7. D. Bekke ring 1 min. 514/5 sec.; 8. J. J. den Hoed, 1 min. 53 2/5 sec.; 9. B. Prins 1 min. 54 3/5 sec. (troostprijs). Behalve voor de eerste twee bestonden de prijzen uit kunstvoor werpen. 50 Meter rngzwemmen, voor personen bo- van 17 jaar, 10 deelnemers: 1. J. L. H. Schramp, 54 sec., zilv. med., aangeboden door den heer G. A. van Klinkenberg; 2. H. Rol, 59 sec., bronzen med., aangeboden door het „Leidsch Dagblad": 3. H. Stol 59 1/5 s.; 4. J. Leget, 63 sec.; 5. Hollebeek 63 4/5 sec.; (troostprijs). Behalve voor de eerste twee be stonden de prijzen uit kunstvoorwerpen. Reddingszwemmen, voor personen boven 17 jaar; 40 Meter borst, waarvan 15 Meter met drenkeling, 15 deelnemers: 1. A. van Weeren, 42 sec., verg. zilv. med., aangebo den door den burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar; 2. J. L. H. Schramp, 44 1/5 sec., bronzen med., aangeboden door den heer J. D. van Raay; 3. P. Vermond, 46 4/5 sec.; 4. J. Arnoldus, 47 4/5 sec.; 5 en 6 J. Bonnet en J. Labordus, 48 sec. (troost prijzen). Behalve voor de eerste twee be stonden de prijzen uit kunstvoorwerpen e.a. De troostprijzen, welke bij al deze nummers werden uitgereikt, bestonden uit groote worsten, beschikbaar gesteld door den heer Zandvoort De zwemwedstrijden van „De Zijl" zijn geheel naar wensch geslaagd. De kleine in richting belette het maken van goede tijden. Nederland heeft den athletiek-wedstrijd tegen België gewonnen. Er zijn twee Neder- landsche records verbeterd. De competitie over den korten afstand, georganiseerd door „Swift" is gewonnen door D. Voorzaat De vergadering van het bestnnr van den Nederlandschen Voetbalbond heeft nog geen beslissing gebracht. De W.E.K. eischi een definitief antwoord. Eizwemmen, 25 Meter, voor jongens tot en met 13 jaar, 10 deelnemers: 1. D. Le Rütte,^2. L. de Haan, 3. C. M. Wijkmans, 4. H. van Dijk, 5. H. Gans, 6. J. Robbers. Prijzen: kunstvoorwerpen. Over het Kanaal. Na de succesvolle poging van Sullivan is ook de Argentijn Tiraboschi er in ge slaagd het Kanaal over te zwemmen. Tiraboschi vertrok Zaterdag om 8.10 uur 's avonds uit Calais en kwam Zondag om 12.53 uur 's middags in Dover aan. Hierdoor sloeg hij alle bestaande records.- Hij werd gevolgd door een sleepboot. Daar een vertegenwoordiger van de „Daily Sketch" aan boord was, komt Tiraboschi in het bezit van de uitgeloofde 1000 p. st. Examen voor Zwemonderwijzers(essen). In het begin van de maand September zul len wederom door een door den Nederland schen Zwembond te benoemen „Examen commissie" de examens worden afgenomen van hen, die in het bezit wenschen te wor den - gesteld van het Bonds-diploma voor Zwemonderwijzers(essen). Waar deze examens een gevolg zijn van de in Maart ingerichte en thans geëindigde cursussen tot opleiding van Zwemonderwij zers) te Deventer en Zwolle zal een exa mendag te Deventer worden gehouden, ter-: wijl een tweeden dag te Utrecht zal zijn. Zij, die aan dit examen wenschen deel te nemen, kunnen t<4t 25 Augustus een aanmel dingsformulier bekomen bij het secretariaat van de Bonds-commissie voor het Zwemon derwijs, Prinsengracht 971, Amsterdam. In aansluiting met bovenstaand bericht nog het volgende: Bedoelde examens worden in den regel tweemaal per jaar gehouden. Indien zich in eenige plaats voldoende deelnemers aanmel- - den, kan in die plaats een cursus worden ingericht. Hoewel het aanbeveling verdient een dergelijken cursus te volgen, kdn ook door zelfstudie aan de eischen wel voldaan worden. Nog steeds is er, vooral in de kleine plaatsen en op het platte land, gebrek aan bevoegde zwem-instructeurs(trices), zoodat een opwekking, om genoemd diploma te be- halen, niet overbodig is. Deze opwekking geldt ook onze gymnastiekleraren en leera- ressen. Indien toch de Ned. Zwembond succea

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9