De Vrouw zonder hart. 19458. LEIDSCH DACBLAD, Maandag 13 Augustus. Tweede'Blad. Anno 1923 \i Juweelenstoet te Antwerpen. GEMENGD NIEUWS. ',N PRETTIGE VACANTIE!" EN DAN EEN GOEDE RAAD: V r E/SCNT STEEDS DE ECHTE RANJA MAR UOOK HENEN GAAI UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. 'an onzen special en correspondent.)' N (Nadruk verboden.) Zaterdagavond. .Urerpen slaat aan den vooravond van "feestweek. Geheel de slad is in feestdos, alle kanten brengen extra-treinen, trams idere autobus-diensten feestgangers n de veste der Scheldestad. Er beerscht feeststemming, jizcndon en nog eens duizenden men- m, waaronder vele Hollanders natuurlijk. Jen door elkander. Overal muziek en Hoe anders is dat in ons land, waar 'matisch de „gepaste" vroolijkheid door lei belemmerende bepalingen aan ban- wordt gelegd, ja, zelfs wordt tegenge- i Reeds hier en daar is een feestver- ,ig ontstoken, doch zulks is maar een iroefje. Eerst Woensdag zal de officieele jalie worden ontstoken. Boven de :1de pakken zich donkere wolken samen, is te hopen dat de feestvreugde niet door |ht weer bedorven zal worden. Tot laat den nacht wordt gebracht nog nachtver te bekomen. Tevergeefs echter. Zij die kamer vooraf besproken hadden, wor- leleurgesteld. Zondag. ilukkig zijn de donkere wolken verdwe- Reeds vroeg zijn duizenden feestgan- bij den weg. Verschillende kleine op- ilen van diverse vereenigingen doorkrui de stad. Heden is het een der voornaam dagen der feestweek. De „Juweelenstoet" heden voor het.eerst uit, terwijl de I pang dien dag een bezoek aan de stad zal j Jagen. Een zeldzaamheid voor Antwerpen. Iiast Amsterdam, staat Antwerpen be- _om zijn diamanthandel. Heden brengt Herpen bij wijze van geschenk een open- i hulde aan dezen edelen steen. Honder- rooraanstaande personen verleenen hun werking aan het welslagen van den onder leiding van den heer W. van ijck, als voorzit.er, terwijl als artistiek Ier de heer P. v. Engelen optreedt De itdliguren worden voorgesteld door beken- juweliers met hun vrouwen en kinderen, voners der stad. Reeds vroeg staan de menschen langs den )r de politie met touwen afgezelten weg «haard. In den voormiddag is de Koning de stad gekomen en heeft zijn intrek ge nen in het leelijke koninklijk paleis aan Heir. Z. K. H. blijft tot den namiddag. Te ongeveer 3 uur zet de stoet, die zich dden in de stad beeft opgesteld, zich in (veging en trekt eerst langs het Koninklijk leis, waar een tribune is voor de vertegen- «rd'igers der vreemde mogendheden. De et wordt geopend door een aantal stads- mmelslagers in oud-Antwerpschc kleeder- icht, gevolgd door een aantal Belgische I kieren en soldaten uit den diamanthandel, Kieelgenomen hebben aan den oorlog..De flpht is in drie grovpen verdeeld, respec- ^Ktijk voorstellende: de inleiding, "het ^Bisten en het Oojten. ïleer dan 12 praal- pns, waarvan er verschillende meer dan (eter hoog zijn, vormen het gloriepunt van en stoet. Onder meer komen er de vol de praalwagens in voor. Een praalwagen orstelende: „Mijnonlginning te Kimber- waarbij een aantal „echte" negers den agen garneeren. Op den praalwagen „De roonjuweelen" prijken verscheidene jonge- imes omhangen met een groot aantal :achtige juweelen. De Congoleesche wagen als hulde bedoeld aan de Belgische dia- antmijnen in de Congo. Hierop wordt een wrslelling gegeven van het uitgraven der irde volgens de nieuwste methode. Het ge- eel is met een aantal hooge palmhoomen schaduwd. In den Gothischen wagen be- ndt zich een voorstelling van Van Bereken, zooals de geschiedenis leert, de uitvinder van het slijpen van het diamant. Een wa- uit het Eerste Keizerrijk van Napoleon een Poolsche wagen behooren tot de rnooi- van den optocht. Ook Amerika, evenwel ïnder praalwagen, brengt haar hulde met et Amerikaansch wapen uit geslepen gla3 ervaardigd, terwijl een aantal roodhuiden in de oudo volksstammen doet denken. Ook Wand ontbreekt niet. Het Nederlandsch wapen met de spreuk r. mainhendrai" van edelgesteenten, om legd door eenige meisjes, die de typische lollandsche kleederdrachten dragen (Jam mer ontbraken de klompen, daar de jon gedames ditmaal lakschoentjes met hooge hakken droegen 1) Ons land had wel wat be ter voor den dag kunnen komen. Verder zijn vermeldingswaardig: Een Hindoewagen voorstellende den diamant handel in Indiê gedurende de 18e eeuw. Een Indische vorst te midden van zijn hof biedt aan Europeanen edelsteenen te koop aan. Echte olifanten, paardenvolk, draagkoetsen en voetvolk escorteeren het geheel. Ook de Chineesche en Japansche wagens zijn mooi, doch de voorstellende personen zijn minder goed gegrimeerd, terwijl de meesten de hun opgedragen rol niet al te nauwkeuirg ver vullen. Een uitzondering maken hierop jonge kinderen, die in aardige kleine Chi neesche en Japansche wagentjes worden rondgereden. Aan het einde van de stoet is een wagen, voorstellende „Vreemde volke ren huldigen den Antwerpschen diamant handel. Voorop de wagen staat de Antwerp- sc'ne maagd. Op het voetstuk vijf gouden beelden, vertegenwoordigende de 5 wereld- deelen, achterop den wagen Antwerpen door verschillende volkeren der aarde hulde ge bracht. Al de wagens te beschrijven is te veel. De geheele stoet, welke ongeveer 1 uur noodig ha dom voorbij te trekken en waarover een groot aantal muziekkorpsen is verdeeld, maakt een grootschen en weiverzorgden in druk. Een woord van hulde aan het comité, hetwelk de millioentjes (franken) bijeenge bracht heeft. Natuurlijk hielpen de militairen een handje mede. Ook zij hebben ertoe mede gedragen, dat het feest goed is geslaagd; want het Belgischs volk is hetzelfde volk van voorheen niet meer, het is thans een militair volk. Het doet toch wel goed aan als het Volkslied gespeeld wordt of het Vaandel passeert, dat duizenden het een saluut bren gen. En niet zooals onlangs in een onzer groote provincie-steden toen ons Volkslied werd gespeeld de vertegenwoordiger van het gezag genoeglijk bleef kouten met een ander gezagbekleeder, zonder zich om iets te be kommeren. Antwerpen, '12 Aug. 1923. S. W. Het strand tusschen Sche veningen en Wassenaarsche Slag zal Dins dag onveilig zijn wegens het schieten met mitrailleurs. Naar aanleiding van het bericht omtrent het vinden van kinderklee- ding aan het strand op de grens van Was senaar, hetgeen het vermoeden wekte, dat daar een knaapje verdronken zou zijn, ver nemen wij nader, dat van verdrinken van een kind geen sprake is. De 15-jarige E. F., die daar gelogeerd is, was gaan zwemmen en eenige meters meer op Scheveningen aan uit zee gekomen. Hij heelt toen zijn kleeren niet meer terug kunnen vinden en een pas- seerend vriendje heeft bij de familie, waar E. F. logeerde, andere kleedingstukken ge haald. Gemeld wordt uit Scheve- ningen, dat niet op de geheele E. M. I. T. is beslag gelegd, maar uitsluitend op de kan toormeubelen (brandkast, schrijfmachine, enz.), die, volgens den vroegeren directeur, den heer M. H. v. Vriesland, zijn eigendom zijn. De E.M.I.T. wilde deze meubelen niet afgeven, omdat zij eerst uit de boeken wilde uitgemaakt zien of deze meubelen inder daad eigendom van den heer van Vriesland zijn, of dat deze ze voor de E.M.I.T. had ge kocht. De politie heeft op den Utrechtschen straatweg bij Woerden in den nacht twee personen aangehouden, van wie de een een pak droeg. Zij werden meegeno men naar het politiebureau, waar bleek, dat in een tafelkleed, dat vol vlekken van kaarsvet zat, verschillende antiquiteiten van koper en zilver zaten, waarvan zij de her komst niet wilden opgeven. Bij onderzoek bleek, dat ingebroken was ten huize van den heer H. J. van Kempen, burgemeester van Woerden, die met zijn familie afwezig was. De dieven zijn door het inslaan van een bovenruit binnengekomen. Bij het pas- seeren van de brug voor het politiebureau hoorde een der agenten, dat iets in het water gegooid werd. Bij het dreggen werden twee bossen sleutels opgehaald. De jongste van het tweetal, de 23-jarige D., heeft reeds gedeeltelijk bekend. De an dere man heet W. Beide personen komen uit Amsterdam, waar zij voor rekening van het burgerlijk armbestuur bij het Leger des Heils waren ondergebracht. Gistermiddag Ongeveer halfvijf heeft op den Stammersdijk, aan"den linkeroever van de Keulsche Vaart onder de gemeente Diemen een raadselachtig on geval plaats gehad, waarbij twee dooden te betreuren vallen. Voorbijrijdende wielrijders zagen eens klaps iemand in de vaart, nabij den wal drijven. In den aanvang lukte het .piet den drenkeling op den oever te trekken. Een Amsterdammer, zekere P. van Dijk, Jacob van Lennepstraat 98, die eveneens toevallig voorbijkwam, sprong te water en slaagde er in den drenkeling op het droge te brengen Bij het duiken stiet hij op een tweede li chaam. Ook dit bracht hij boven, zegt „De Crt.". Het bleek dat van een vrouw te zijn. Dr. Der Kinderen uit Diemen, die op de mel ding van een auto-ongeluk was uitgerukt en zich in de buurt bevond. Constateerde, dat zoowel van den man als van de Vrouw de levensgeesten geweken waren. Met een roeiboot werden de lijken naar het lijken huisje van de begraafplaats te Oud-Diemen vervoerd. Later werden twee rijwielen op gehaald. Opmerkelijk en raadselachtig is het, dat piemand op den Stammerdijk, die op dit oogenblik druk bereden en bewandeld werd, iéts van het ongeval heeft bespeurd. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat het ongeval op een vroeger tijdstip van den dag heeft plaats gehad, daar het horloge dat op den man be vonden werd 4.50 aanwees. Uit papieréi, die hij bij zich had, kon met zekerheid worden vastgesteld, dat zijn naam D. van Overloop luidt, vermoedelijk is hij werkman te Amsterdam. De identiteit van de vrouw heeft men niet met zekerheid kunnen vaststellen. De bur gemeester van Diemen jhr. Bicker, deelde mede, dat men een meisje op het oog had en haar ouders had doen ontbieden. Zij her kenden de doode echter niet met zekerheid als hun kind. Ten gevolge van een vcr- keerscomplicatie is in de nabijheid van Mui den gistermiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een motorrijder, die zijn vrouw op de duozitting had en een wielrijder, die van den tegenovergestelden kant kwam moesten uitwijken voor een Utrechlsch wagentje. Het gevolg was, dat zoowel de fietsrijder als de motorrijder en zijn echlgenoole vielen. Juist op hetzelfde oogenblik' passeerde een trein der Gooische Stoomtram, waardoor de vrouw onder de wielen van den vierden wagen kwam. Beide voeten werden haar afgereden. In zorgwekkenden toestand werd zij met een auto naar een geneesheer te Muidcn vervoerd. Later had per autobran card van den geneeskundigen dienst het transport naar de hoofdstad plaats. Gistermiddag omstreeks 4 uur werd het vrije strand te Heemskerck, nabij Wijk aan Zee, in opschudding ge bracht door het vermissen van een 16-jarig persoon, die met zijn zuster en haar ver loofde in zee baadde. Door de politie werden onmiddellijk pogingenin het werk gesteld het slachtoffer te redden. Een geoefend zwemmer begaf zich aan een lijn in zee en bracht ongeveer een halfuur later een mans persoon aan land, die in zee dreef. Nadat men circa een uur kunstmatige ademhalin gen had toegepast, moest dr. De Waard uit Wijk aan Zee den dood conslateeren. Het lijk werd naar een lijkenhuisje van de R.-K. kerk gebracht, waar bleek, dat dit slachtoffer niet de vermiste 16-jarige was, doch de 19-jarige Theodorus Boshof, wo nende Lijnbaansgracht 38 te Amsterdam. De 16-jarige J. van Elzen, wonende Lau rierstraat 92, Amsterdam, is gisteravond on geveer halfnegen in Wijk aan Zee aange- spoéld. Te Den Hout (Br.) is het huis van den heer W. P., op den Heuvel, bewoond door S, S. en de wed. v. D., plotse ling' ingestort. De wed. van D. was toevallig uit om een RECLAME. 49 emmer water te putten. Bij de fam. S. stortte alleen een gedeelte van het dak in elkaar. Zijn «chade inhalen. „Foei Jantje, wat ben je gulzigl Waarom wil je nu met geweld het grootste stuk taart hebben? Ik zou toch meenen dat je oudere broertje er meer recht op heeft dan jij." „Neen, grootma, hij heeft al twee jaar taart gegeten, vóór ik geboren was. ALPHEN. Bij 'zekere R. aan de Aarkade werd in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken. Een heerenrijwiel werd ont vreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. Bij de te Bodegraven gespeelde serie- wedstrijden behaalde het tweede elftal der AV.V. „Alphen" den eersten prijs, zijnde een zilveren beker, door gisteren in de win naarsronde van Olympia met 21 te .winnen iAls curiositeit vermelden wij dat door het zeldzame weer der laatste dagen ver schillende vruchtboomen voor den tweeden maal in bloei staan. In wijk Hoorn brak van een auto de vooras, waardoor een der wielen eraf liep. Gelukkig reed de chauffeur niet hard, waar door hij tijdig kon stoppen. Het voorge- declto werd nogal beschadigd door het slip pen van den grond. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor, Burgerlijke Stand. Bevallen: P. Hombouls geb, van der Lubbe, D. M. Spreij geb. Offers, D. G. G. van Aken geb. Schellingerhout, Z. J._ A, Kempen geb. Koot, Z. A, G. Kra mer geb. Blom, D. A. Hoogendorp geb, Luijendijk, Z. F. G. Houwlo geb. Diep- huizen, Z. B. W. van Zwienen geb. Bijl, D. G. Sijpesein geb. Van Beusekom, D. C. E. Geertman geb. Kramer, Z, E. M, Verschuur geb. Van Moosel, Z. Overleden: B. Ankerna jm. 1 mnd, J. J. Vester jm. 4 jaar. C. van Klaveren echlg. van E. Lekx 39 jaar, overleden te Leiden. J. Kapteijn echtg. van G, H, Blonk 40 jaar, BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Bevallen: A Maaskant geb. Van der Waal D. L. H, G, van Sterkenburg geb. Altmuller, Z. O v e r 1 e d e n: J. H. M. Sluijs 6 d. M. Boer wed. van S. Kruijt eerder van B. Hofland 82 jaar. D. Verdouw 54 jaar, HAZERSWOUDE. Een der oudste inge zetenen dezer gemeente, de heer Joh. Gaar keuken is Zaterdag op 90-jarigen leeftijd vrij plotseling overleden. Met hem is heen gegaan de laatste van de oprichters der Christelijke school. Jarenlang was hij lid van het locaal comité van de School met den Bijbel. De vereeniging „Onderling Hulp betoon" verliest in den heer Gaarkeuken haar oprichter. Vele jaren was hij haar voorzitter en de laatste jareD haar eere voorzitter. Ook maakte de overledene deel uit van het bestuur van de vereeniging tot werkverschaffing en bij den brandweer was hij vele jaren commandeur van het brand* piket. As. Dinsdag zal het stoffelijk over schot ter aardo worden besteld. De feestelijkheden van het zilveren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zullen aan den Rijndijk op 5 en 6 Sept. a.8. in combinatie met Koudekerk plaats hebben Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr., school aan den Rijndijk is benoemd mej.. E. Koning van Alphen a. d. Rijn. LEIDERDORP. In de maand Juli zijn in verband met de vee- en vleeschkeurings- wet, aangegeven 10 bedrijfssljjchtingen, ver deeld in 6 runderen en 4 varkens. Aange geven zijn 9 noodslachtingen. Aan keur loon is ontvaDgen f 66. Burgerlijke Stand. Geboren Jan, z. v. J. J. Koning Jz. en P. van Zwie- ten; Wilhelmus LeonarduB, z. v. P. H. Kerk vliet en O. Gerven.. TER AAR. Burg er 1. Stand, Geboren: Kalharina Klazina, dochter van J. van Kessel en K< Hogervorst. Wilhelmina Maria, dochter van G. J. Ses- sing en W. C, Bocxe.Leendert Philippus Maria, dochter van C. J, J. Koeleman en C. J. Hoogervoret. Overleden: M. G. Mank 2 mnd. WADDINGSVEEN. B u r g e rl ij k 0 Stand. Geboren: Jacoba Catharine dochter van P. van der Starre en T. de Bruin. Herman Joost, zoon van L. van Hofwegen en A. Moerkerken. Gehuwd: B. Boevee en M. E. de Borg. K. de Rooij en T. M. C. de Vries. HAARLEMMERMEER. Da. J. H. H. van Beem, te Marken (eil.) heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Nieuw Vennep aangenomen. De heer P. v. Diggelen, hoofd van de bijzondere school te Nieuwvennep, heeft te 's Gravenhage met goed gevolg afgelegd het examen voor de Hoogduilsche taal. Vrijdag schrok op den Spaarnwouder. weg alhier het voor een wagen bespannen paard van den landbouwer v. d. H. voor een passeerenden auto, met het gevolg, dat het dier op hol sloeg en het geheele gerij in den wegsloot terecht kwam. De voerman wist in- lijds van den wagen te springen. Met veel moeite slaagde men er in het paard uit z'n benarde positie te bevrijden. De wagen werd gedeeltelijk vernield. Door de federatief samenwerkende mid- denstandsvereenigingen in deze gemeente worden pogingen in het werk gesteld om op 31 Auguslus a s. bij gelegenheid van de vie- ring van het zilveren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een etalagewedstrijd en een reclame-optocht te doen houden, waar voor veel animo bestaat en die dan ook een schitterend succes beloven te worden. Het plan beslaat den reclame-optocht te houden van Hoofddorp naar Nieuwvennep. i Oorspionkelijke Holl. detective-roman. Door R. J. BRANDENBURG. (Schrijver van „Het doodend Zwijgen"). (Nadruk verboden). W) HOOFDSTUK X. Het Kaïnsteeken. Arthur sprak weinig onder het uilklee- 'ea en scheen in gedachten verzonken. Ongetwijfeld waren zijn hersenen koortsig Werkzaam met het zoeken naar feiten en Aanwijzingen, waaruit hij een net zou bunnen knoopen, om den dader van den &oord op baron Lucius, die wel tevens de nief van mijn paarleneollier moest zijn, te vangen. Of waren het twee verschillende Personen? Wij konden slechts gissen. Ik viel Arthur niet lastig door tegen hem pralen. Nadat ik hem goeden nacht gekust had, raaide ik het electrisch licht uit. Ik heb el eens gehoord, dat in de duisternis de Keest het meest helder werkzaam is. loen ik den volgenden morgen onlwaak- Was ik alleen. Vermoedelijk was ik wak- r geworden doordat Arthur de kamer uit- Aa H °P mijQ horloge, dat op het cbllafeUje lag. Het was zeven uur. An- j, 3 was ik nooit zoo vroeg wakker en ook aur jwas .een langslaper,, Zou hij den le i ganschen nacht over de affaire hebben na gedacht? En ging hij er nu op uit om zijn nasporingen voort te zetten? Maar dan had hij mij dat wel eens kunnen zeggen t lk voelde mij een beetje verongelijkt. Daar ging de deur open en Arthur kwam op zijn teenen de kamer binnen, met een stralend gezicht. „Goeden morgen, vrouwtje 1" zei hij vroo- lijk en ging naar mij toe om mij te omhel zen. Ik schudde dreigend met den vinger. „Deserteur I Moet jij je vrouw zoo maar in den steek laten? En dat beweert nog wel, dat hij van me houdt.' „Ik ben maar heel even weg geweest, slechts tien minuten", verontschuldigde Ar thur zich. na mij mijn morgenzoen te heb ben gegeven. „Voor een belangwekkend ex periment." „Als je mii hel resultaat meedeelt, zal ik niet boos op je zijn." „Ik heb beneden een bezoek gebracht aan den kapstok." „Aan den kapstok?" „Ja. Er hingen twee avond-pelerines aan en twee hooge hoeden.. Eén dezer hoeden vertoonde sporen wit slof. Men had wel ge tracht het er af te borstelen, maar met een vergrootglas heb ik toch de korreltjes ont dekt. Jammer stonden er in geen van beide hoeden naamlettcrljes. Ik was daar echter wel op verdacht geweest en had daarom een koordje meegenomen, waarmede ik den binnenomtrek van den, laat ik maar zeg gen, clownshoed, heb opgemeten. Er hin gen verder drie stroohoeden aan den kap stok, behalve den mijne. Eén er van was natuurlijk van oom; ik nam de maat van deze hoeden en vond het broertje van den clownshoed. De hoed van oom had tegen den rand de lettertjes A Y, d. H., de beide anderen waren met een vierkant en een kruis geteekend. Zij leken op elkaar als twee druppels water, behalve dat de maten verschilden en waren ook allebei bij den zelfden winkelier in Den Haag gekocht. Ik heb den hoed, die het hoofd van den pseu- do-clown pleegt te bedekken, van binnen gemerkt met een klein inklkruisje. Nu moet je straks na het ontbijt de beide heeren uit- noodigen voor een wandeling. Zij zullen niet zoo onbeleefd zijn dat verzoek te wei geren .Wij zullen een flinken marsch ma ken, het is lekker warm weer, wat het transpireeren bevordert. Onze vriend, dien wij zoeken, zal fcich nu aan ons verraden door een klein zwart kruisje op zijn voor hoofd." „Het Kaïnsteeken!" riep ik uit, in mijn handen klappend! Het plan van Arthur was het ei van Colurhbusl „Dat heb je netjes opgeknapt", zei ik; ,je krijgt een kus tot belooning." Tot onze teleurstelling waren de beide heeren niet aan het ontbijt; zij waren zeker den vorigen nacht laat thuis gekomen, misschien wel vanochtend. Ik maakte Ar thur hierop opmerkzaam. Kun je- het personeel niet eens uithoö- ren? Maar daar wilde Arthur niets van weten. De bedienden moesten er absoluut buiten blijven en bovendien, hij kon toch als gast de knechls en de meiden niet gaan uithoorenl Nee, dat was waar, dat was in 't geheels niets voor Arthur. Hij was hier als gast, en had zich officieel niet met de zaken bemoeid, het personeel zou eens achter docht kunnen krijgen. Wij bleven wakker lof Charles en De Weerden beneden kwamen en loen zij hun kort ontbijt genuttigd hadden en den tuin in kwamen, vroeg £$el zoetsappig, hf zij vóór de lunch meegingen het bosch in. Ik liep reeds het huis in om mijn hoed te ha len en beiden volgden mij. Arthur sloot de rij. Toen allen zich^van hun hoofddeksel voorzien hadden, gingen wij hem le goe den dag zeggen en daarop liep de stoet door den tuin het bosch in. Charles was het nachtbraken aan te zien; hij zag bleek en had donkere kringen rond de oogen. De Weerden zag er uit als steeds; zijn mar kanten kop droeg generlei sporen van ver moeienis. Charles zei weinig, antwoordde norsch op de vragen, die hem werden ge steld. De Weerden was daarentegen uitste kend gehumeurd en vroolijk als altijd, wanneer wij hem aantroffen. Ik plaagden beiden met hun voortdurende, escapades. „De jeugd moet zich uitleven, nietwaar mijnheer De Weerden?" „Zeker mevrouw, ik apprecieer het ten zeerste, dat ze er zulke vooruitstrevende ideeën op na houdt. Maar al te vaak wordt over de jongelui den staf gebroken en zij hebben wel behoefte aan een hartelijk woord, dat bewijst, dat men hen begrijpt en met hen meevoelt." „Tout comprendre c'ast tout pardonner." Wij liepen mee door een smal zand paadje en kregen het warm in de branden de zonnestralen. Daar nam Charles den hoed van het hoofd. Zelden heb ik met meer aandacht het voorhoofd van een man bekeken, be halve dan van Arthur natuurlijk. Zou de zoon van onzen goeden gastheer en van onze lieve, gastvrouw een misdadiger zijn? Zouden zijn ouders hun verdero levon ge bukt gaan onder den smaad 1 Voor zijn moeder zou dat zeker een slag zijn, dien zij niet meer te boven zou zijn gekomen. Dooh het zwarte krui9ie vertoonde zich niet op zijn voorhoofd. Dus toch De Weer den? Do vroolijke De Weerden? Ik wist, dat de menschen vaak volleerde tooneeb spelers zijn, al bewegen zij zich niet op de planken. Maar ik had het toch niet van De Weerden gedacht, dat hij zich schul dig zou hebben gemaakt aan do misdaden, die een schaduw hadden geworpen op ons bezoek aan Holland. Feitelijk hadden wij nu zekerheid. Het kon niet andervof Do Weerden moest het Kaïnsteeken op het voorhoofd dragen. Of zou ook zijn voor hoofd dragen. Of zou ook zijn voorhoofd blank zijn Maar neen, dat kon immers niet. Toch speet het mij om De Weerden. Op Arthurs gelaat geen spoor van ont roering, vei wondering of spanning. Alsof v/ij de meest gewone wandeling maakt2iidischte hij ^c.n verhaal op over dennenappels on hoe je daar aardige din gen van kon maken. Toen nam De Weerden den hoed van hoofd en sis om alle onzekerheid weg tö nemen, stond daar op zijn hooge witte voorhoofd het kleine zwarte Kaïnsteeken, Toen hij zich met zijn vakdoek de zweet droppeltjes had afgewischt, was bet kruis je verdwenen. Wij zetten onze wandeling rustig voort. Ik moest mij bedwingen, want ik kon bijna mijn oogen niet van De Weerdens gezicht afhouden. Was dat nu de man, dien wij zochten? Zijn trekken 'drukten wilskracht uit en zeker was hij er de man niet naar, om zich doon* angst te laten terughouden van het bedrijven van een daad,, dio hem' gewensoht zou voorkomen; hij leek iemand die zichzelf do wet stelde en zich niet stoor de aan de gebruikelijke afbakening vail goed en slecht.. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5