I AGENDA VAM DE WEEK. BUITENLAND. Dinsdag. Kleine Stadsgehoorzaal: Openbare verga dering der communistische partij. Spreker dr. W. van Ravensleyn. 8 uur. Zomerzorg: Concert van het mandoline, jmsemble „Espana". De apotheek van „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. waargenomen door de apotheken der heeren: G. H. Blanken^ Hoogewoerd 171, tel. 602 en P. du Crcix, Rapenburg 9, tel. 807. RECLAME. fmtm 8C iJ'.viCMMEREN -- -v: ,HiiHtr,mez'we«-49lfK>D( -%l "25 Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs ie behandelen -blijft nog sfeeds van kracht 45 Mr. H. L. Sixma baron van Heemstra Seeft om gezondheidsredenen ontslag ge vraagd als burgemeester van de gemeente Doniawerstal. De gewone audiëntie van den Minis ter van Arbeid zal Donderdag niet plaats hebben. RECLAME. DOORZITTEN BIJ WIELRIJDERS. STUKLOOPEN OF SMETTEN BIJ CORPU LENTE PERSONEN EN VOETREIZIGERS. ZONNEBRAND IN HET GELAAT. Gebruik op Uw vacantiereis of aan het strand tegen al deze huidongemakken de heerlijk verzachtende en snel-genezende huid zalf Purol. fn doozen van 30, 60, en 90 ct. Pharmac. fabriek, A. Mijnhardt Zeist. Bij apolh. en drogisten. 64 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Engelsche antwoord-nola op de Fran- ache en Belgische antwoorden, Zaterdag overhandigd, is gepubliceerd. Men zie onder Engeland. Men zal opmerken, dat de toon zeer hoffelijk is maar Engeland zegt hot niettemin vaak raak, zoowel aan België als Frankrijk. In hoofdzaak komt het Engelsche antwoord er op neer, dat Engeland blijft bij het voornemen het Duitsche betaalvermogen te doen vaststellen door een aparte commis sie, met of buiten de commissie van Herstel om welke commissie geducht onder han den wordt genomen en dat Engeland in ieder geval van zijn vorderingen op Duitsch- land, Frankrijk etc. moet binnen krijgen, wat het zelf aan Amerika schuldig is: 14 milliard goud-mark. Hierin ligt voor Frank rijk en België tegelijk deze vingerwijzing: wanneer jullie Duitschland zoover brengen, dat het mets meer betalen kan, zullen jul lie zelf die 14 milliard hebben te voldoen 1 Trouwens, waarom betaalt Frankrijk Enge land zijn verdiende interest niet, wordt ern stig gevraagd. En wat het Roergebied betreft, Engeland blijft er bij, dat deze bezetting onwettig is en wil het Internationale Hof doen beslissen. Het woord is nu weer aan Frankrijk en België, maar daar nemen de ministers va- canlie. In België heelt minister Theunis ech ter eerst nog een reeks maatregelen getrof fen betreffende de reglementeering van den invoer, den uitvoer en de overdracht van valuta's ter bescherming van de franc 1 In ieder geval du3 vooreerst weer rust en in dien tusschcntijd gaat Duitschland ja, ten gronde of vooruit? Wie zal hier het di recte antwoord durven geven? Vooral, nu het kabinet Guno werkelijk van de baan is en een kabinet Slreseman, gevormd uit de „groote coalitie" waarschijnlijk? Men zie onder het hoofd Duitschland. De toestand is critiek allerwege! Wat het bezette gebied betreft, de aandacht vraagt een artikel van Tardieu. Hij meent, dat na de vergeefsche redevoeringen te Londen en Berlijn voor Frankrijk en België het oogen- blik is aangebroken om aan de Roer han delend op te treden. Het doel is de -Duit- schers in het Roergebied te laten werken onder Fransch-Belgische leiding; de hinder paal is het bevel uit Berlijn, dat lijdelijk verzet voorschrijft. En volgens Tardieu heeft de bezettende macht het aan zichzelf te wij ten, dat de Roer-Duitschers, ondanks de be zetting, onderworpen zijn gebleven aan Ber lijn en afhankelijk van Berlijn in drieledi- gen zin: wetten, geld en loonen. Ludovic Naudeau heeft voor het jongste nummer van de Illustration een artikel geschreven over den toestand in het Roergebied, waarin hij zegt: „Zoolang ze door Berlijn gevoed worden, zullen de Duitschers aan de Roer voor ons niet werken". Tardieu onderschrijft deze opmerking ten volle en merkt op, dat, als men hierin verandering wil brengen, er drie soorten maatregelen geboden zijn: poli tieke, monetaire en financieele. Maanden lang, zegt Tardieu, heb ik aangedrongen op het nemen van deze maatregelen. Zijn Frankrijk en België thans besloten hen te nemen? Zullen Frankrijk en België de Duitschers nu gaan verlokken met geld en voedsel? Reeds wordt uit Parijs gemeld: Vanaf 16 dezer zal onder zekere voorwaarden het verzenden van levensmiddelen van Fran- sche stations naar het bezette gebied geoor loofd zijn. t - 4 VY". Nintsjilsj, de Zuid-Slavische minister van j buitenlandsche zaken, heeft te Belgrado aan journalisten een uiteenzetting gegeven van hetgeen in dc conferentie van Sinaia beslo ten is. Er zullen elk jaar twee samenkomsten van de vertegenwoordigers der landen van de kleine entente plaats hebben en wel in Januari van elk jaar te Belgrado en verder in het jaar te Praag of Boekarest. Deze bijeenkomsten hebben in elk geval plaats, of er gewichtige punten van bespreking zijn of niet. DUITSCHLAND. De motie van wantrouwen der commu nisten is voor het kabinet Cuno de dood steek geworden. Gelijk reeds gemeld, be- .sloten do socialisten er voor te stemmen. Er is nog gepoogd, hen daarvan terug te doen komen, maar tevergeefs. De soc.dem. Rijksdagfractie nam een resolutie aan waar in het vertrouwen in de regeering wordt opgezegd. Alleen dio rogeering zou worden gesteund, welke de volgende eischen tot da hare maakt: zakelijke waarborgen voor de goudleening; toetreding tot den Volken bond; krachtige buitenlandsche politiek, energieke uitvoering van de aangenomen belastingwetten, onmiddellijke invoering van goudcredieten en goudloonen; scheiding tus- öchen de rijksweer en de onwettige organi saties. Daarmee was Cuno's lot beslist, alhoewel hij nog een oogenblik gemeend heeft zich met een kleine meerderheid der burgerlijke partijen te kunnen handhaven. De tegen stelling zou dan echter te groot zijn gewor den en gisteren heeft dan Cuno president Ebert zijn entslag en dat van het kabinet aangeboden. Aan Stresemann, den leider der Duitsche Volkspartij, den maD, van wien men krachtig optreden naar binnen en buiten verwacht, werd daarop de vor ming van een ministerie opgedragen, die deze opdracht aanvaardde. Oogenblikkelijk heeft hij besprekingen ingeluid tob het tot stand-brengen van de groote coalitie van Duitsche Volkspartij tot meerderheids-soci alisten en het schijnt, dat deze pogingen ditmaal, onder den drang der noodzakelijk heid, zullen slagën. Reeds verneemt men eenige namen van toekomstige ministers, maar dit zijn alle maal gissingen, waaraan we ons nijet zrdlen wagen. Zoo is nog onverwacht Cuno's val geko- meen door de actie der communisten die de socialisten hebben meegesleept. Ook al hebben de laatsten dan nu bewezen, dat om Cuno te doen heengaan, niet noodig was de arbeiders in het geweer te brengen, zoo als de communisten deden en nog doen. Zij hebben toch Zaterdag voor drie dagen de algemeene staking uitgeroepen en het is nog niet te zeggen, hoe dit stakingsbevel zal uitpakken. Door Cuno's aftreden is fei telijk de ondergrond weggevallen, maar nu de massa eenmaal in beweging is, valt het niet mee deze te bedaren. En dan, de com munisten beoogen immers meer dan Cuno's val: de radenrepubliek. Er verluidt, (lat Radek aan do touwtjes zou trekken bij de communisten Do verjaardag van de rcpublikeinsche grondwet is Zaterd. kalm yerloopen. Slechts enkelo kleine incidentjes deden zich voor. De situatie was er anders niet slechter op geworden. Op het gebied van do ruil middelen was eenige ontspanning ingetre den, mede door het invoeren van allerlei noodgeld, waartoe werd overgegaan, maar de toestand is nog steeds precair. Do tram rijdt niet meer door lijdelijk verzet in een der lichtcentralen. De lichtvoorziening kan slechts door één centrale worden in stand gehouden. Ook bij de ondergrondsche spoor ligt het bedrijf nog steeds stil door een partieele staking van het personeel. Het verkeer op de stads-spoor kan door een staking in de spoorweg werkplaat sen slechts in zeer beperkten omvang worden in stand gehouden, zoodat het geheele over weldigende verkeer van Berlijn thans neer komt op de autobussen. Bij de metaalbewerkers duurt het lijdelijk verzet nog voort. Naar de Siemens-HaVske en Siemens- Schuckert fabrieken melden, zullen de fa brieken te Siemensstadt worden gesloten, aangezien ondanks herhaalde aanmaning het werk door de stakers niet is hervat, zoodat een geregelde voortgang van het werk on mogelijk is. De arbeiders worden als ontsla gen beschouwd. Weer een element van zorg meerl Politie en troepen zijn hij de hand om iede re Putsch-poging te onderdrukken. Onder de vreemdelingen begint een soort vlucht te heerschen. Op de „Rote Fahne", hel blad der commu nisten, is- beslag gelegd, wegens opruiing. Ook buiten Berlijn is de onrust groeiend. De „N. R. CL" vermeldt daarover nog: Te Krefeld hebben de radicale arbeiders alle groote fabrieken bezet. Het aantal sta kers neemt er van uur tot uup toe. In Hardingen is de algemeene staking uit geroepen. Te Ratibor zijn bij de duurterelle- Ijes vier dooden gevallen. Eenige winkels werden geplunderd. Te Leipzig is de toestand zeer gespannen. Eenige directeuren van fabrieken zijn afge ranseld. Te Hamburg hebben samenscholin gen plaats gehad. Er zijn ettelijke gewonden. In Saksen hebben de zoogenaamde con- trole-comissies der stedelijke arbeiders bij de boeren levensmiddelen in beslag willen nemen. Zij werden door de boeren met dorschvlegels en hooivorken weggejaagd. Bij het handgemeen is op eenige plaatsen de oogst platgedrukt. Uit verschillende landbouwdistricten wor den protesten legen de beweging te Berlijn gemeld, waarin de regeering slapte wordt ver weten. Ook te München-Gladbach hebben stakin gen en duurte-onlusten plaats gehad. De me nigte trok naar de krantendrukkerijen en zette die stop. De politie moest ingrijpen en van haar wapens gebruik maken. To Essen betoogden de werkloozen voor het raadhuis en eischten verhooging van hun uitkeering. Een goed gekleede man, die de werkloozen tot gewelddadigheden aanspoorde, werd door hen als agent-provocateur aangewezen, en zoo ernstig mishandeld, dat hij bloedend neerviel. Te Rotthausen bij Essen werd een politie-. beambte door de oproerlingen met zijn eigen pistool doodgeschoten. Te Rotthausen waren in de laatste dagen drie galgen opgericht, waaraan poppen met de opschriften: Cuno, Stinnes, Ebert hingen. Met de voedselvoorziening, speciaal van Berlijn, is het ook iels beter geworden, maar wanneer de treindienst slop staat etc Streseman, die het waagt op dit uur van Duitschland de teugels van het bewind te aanvaarden, heeft het hard te verantwoor den. Zal hij slagen on Duitschland kunnen oprichten uit zijn dieper en dieper vallen naar den chaos? 't Is te hopen voor geheel Europa, maar durft men nög vertrouwen? Zullen ook voor hem de moeilijkheden, die te overwinnen zijn, niet te zwaar blijken, ook al is hij een man van durf en van aanpak ken, waarop het vertrouwen van velen, zelfs uit socialistische kringen is gesteld.... ENGELAND. Heden verschijnt het aangekondigde Wet boek der Brilsche regecring, dat in 63 pagi na's alle documenten bevat, welke sedert de Duitsche nota van 7 Juni met de geallieerden zijn gewisseld. De eerste negen documenten zijn de Duit sche nota, de Brilsche vragenlijst dienaan gaande aan de Fransche regcering voorge legd, de Belgische en Fransche antwoorden op die vragenlijst, waarna volgt het Britsche ontwerp voor een geallieerd anlwoord op de Duitsche nota en de daarop ontvangen ant woorden van Frankrijk, België, Italië en Ja pan. De inhoud van al deze documenten is thans in hoofdzaak wel bekend en wij be palen ons derhalve lot het document no. 10, bestaande uit het omvangrijke antwoord, dat gisteren door de Britsche regeering aan de Fsansche en Belgische regeeringen gezonden werd op hare laatste nota. Dit antwoord bestaat uit 55 paragrafen, waarvan de beknopte en hoofdzakelijke 'in houd als volgt is, naar „De Tel." meedeelt: le. De Brilsche regeering is hoogelijk te leurgesteld over de antwoorden van de Fran sche en Belgische regeeringen, tc meer, daar haar onlwerp-antwoord aan de Duitsche re geering met inachtneming van de inzichten van de Fransche en Belgische regeeringen, een practischen weg aanwijst naar een zoo snel mogelijke en definitieve oplossing van het schadeloosstellingsvraagsluk. 2e. Volgens de meening van de Fransche en Belgische regeeringen staan voornamelijk twee hinderpalen een dergelijke oplossing in den weg, namelijk le. de noodzakelijkheid van eerbiediging van de Commissie van Her stel op grond van het verdrag van Versailles ten aanzien van de vaststelling Yan de Duit sche schuld en de methoden van betaling en 2e. de houding van de Duitsche regeering, door het aanmoedigen van het lijdelijk vct- zet tegen de Fransch-Belgische bezetting en de exploitatie van het Roergebied. 3e. De Britsche regeering meent, dat het voorgestelde anlwoord aan Duitschland ont worpen is op een wijze, die de Britsche regee ring vér trouwen op de instemming der geal lieerden gaf, doch waarin zij blijkens den inhoud van de Fransch-Belgische antwoor den ^erd teleurgesteld. 4e. Met liooge waardeering voor den hoffelijkcn loon dezer antwoorden, spreekt de Britsche regeering de hoop uit, dat hare opmerkingen in denzelfden vriendschappe- lijken geest zullen worden ontvangen, als waarin zij worden aangeboden. 6e. De Britsche regeering schroomde op een kritiek moment een polemiek met hare geallieerden aan te vangen naar aanleiding van de ontvangen antwoorden op de Brit sche vragenlijst, en gaf er de voorkeur aan, een definitief plan voor te stellen tot onder zoek van de Duitsche betalingscapaciteit bin nen het raam van het vredesverdrag. Ten einde aan de bezwaren van dc Fransche en Belgische regeeringen tegemoet te komen, stelde het Brilsche ontwerp-antwoord voor, dat de Duitsche regeering zonder dralen alle hare bevelen en maatregelen in zake het lij delijk verzet zal intrekken, hetgeen niet al leen zou worden beschouwd als een blijk van goed vertrouwen van de zijde van Duitschland, doch tevens zou insluiten, dat de bezettende mogendheden daarna de voor waarden der bezetting opnieuw zouden over wegen, hetgeen zou voeren tot een geleide lijke ontruiming, waarna de normale toestand weer zou worden hersteld. 6e. De Britsche regeering kan niet in zien, hoe zij het Fransch-Belgische stand punt meer in acht zou kunnen nemen. 7e. Niettegenstaande den hoffelijken toon van de Fransch Belgische antwoorden, gaven zij der Britsche regeering den pijnlijken in druk, dat hare voorstellen niét welkom wa ren en dat alleen een gemeenschappelijk ant woord ware te geven, indien de inzichten en besluiten van de Fransche en Belgische re geeringen ten volle werden gehandhaafd. 8e. Hoewel het Belgische antwoord op het eerste gezicht minder onbuigzaam dan het Fransche schijnt te zijn, ia toch, bij na der onderzoek, de houding der beide regee ringen vrijwel dezelfde, en het blijkt, dat, hoewel de Belgische regeering van vriend schappelijke besprekingen, zulks toch alleen mogelijk ware, indien hare eischen bij voor baat hoofdzakelijk zouden worden verwerke lijkt. De Britsche regeering verzoekt dan ook den beiden regeeringen een antwoord te mo gen geven. 9e. In de eerste plaats trof het haar, dat in geen van beide antwoorden gewag wordt gemaakt van de voorgestelde termen in het ontwerp-antwoord op de Duitsche nota en hoewel de Belgische regeering voor een ge meenschappelijk antwoord blijft, ging de Fransche regeering dit geheel stilzwijgend voorbij. Nochtans spreekt de Britsche regee ring zich uit voor een gemeenschappelijk ant woord, op grond van haar streyen naar hand having van de eendracht onder de geallieer den. 10. Het Belgische antwoord verwerpt niet zoo categorisch als het Fransche antwoord het voorstel betreffende een nieuw onder zoek naar de Duitsche betalingscapaciteit, doch de goedkeuring van de Belgische regee ring van een dergelijk onderzoek wordt af hankelijk gesteld van verregaande finan cieele voordeelen voor België en Frankrijk, ten koste van hun geallieerde, Groot-Brittan- nië. He. Het kan niet worden betwist, dat het nutteloos zou zijn, van Duitschland mger te eischen dan het kan betalen. Welk maxi mum Duitschland kan betalen, is voor alle crediteuren van dat land van het allerhoog ste gewicht, opdat een praclische regeling kan worden getroffen, ter verkrijging der al leruiterste betalingen. Daarom stelde de Brit sche regeering voor, een onderzoek naar dit maximum le doen instellen. Het Belgische anlwoord zegt, dat België daarmede geen vrede zal kunnen hebben, tenzij voor haar en voor Frankrijk evenredig voordeel wordt verkregen, waarmede de Britsche regeering echter geen genoegen kan nemen. S2e. De Belgische nota geeft geen beslis ten eisch aan, doch officieele en officieuse uitlatingen van mannen van naam en de Fransche en Belgische ministers loonen aan, dat de Fransche regecring bewust vasthoudt aan een betaling van 26 milliard goudmark, noodig ter afdoening van haar schulden aan Groot-Brittannië en Amerika, terwijl de Bel gische regeering een minimum van 5 milliard goudmark vraagt, met verdere prioriteit voor dit geheele bedrag of een deel daarvan. 13. Bokanofski, de rapporteur van het Fransche budget, raamde, op een 5 basis, de huidige waarde van dc annuïteiten over eenkomstig de bestaande lijst van betalin gen, op G5 milliard goudmark. Frankrijk en België zouden van deze Duitsche schade loosstelling, overeenkomstig de percentages te Spa vastgesteld, n.l. 52/6 voor Frankrijk en 8voor België, resp. niet.meer dan 34 milliard en 5.2 milliard krijgen, zelfs indien Duitschland 65 milliard goudmark zou kun nen betalen. België heeft echter reeds, krachtens de over cenkomst, welke haar recht op prioriieits- betalingen van 2Va millioen goudmark geeft, ongeveer l1/* milliard goudmark ont vangen, hetgeen meer is dan eenige andere mogendheid Hoewel de prioriteit, verleend op de totale som, welke van Duitschland verwacht werd, oneindig veel groolcr i9, dan hetgeen thans kan worden ontvangen, werd deze prioriteit niet verminderd en dit leidde er toe, dat België een onevenredig aandeel ontving van de betalingen, tot op heden door Duitschland gedaan .Bovendien werd België geheel ontheven van zijn oor logsschulden aan de geallieerden, ten be drage van bijna 500 millioen p. st. 14. Als daarentegen Frankrijk berekent, van Duitschland 34 milliard goudmark te moeten ontvangen, zou daarvan moeien worden afgetrokken de Fransche schuld aan Groot-Brittannië, welke gelijk staal met 12 milliard goudmark en de Fransche schuld aan Amerika, gelijk aan 15 milliard goudmark, le zamen alzoo 27 milliard goud mark. Frankrijk zou ten slotte dus nog 7 milliard goudmarkt van Duitschland heb ben le ontvangen. Jndien echter nu wordt vastgesteld, dat Frankrijk 26 milliard goud mark dient le krijgen, met annuleering van al zijn schulden aan Groot-Brittannië en Amerika, dan zou dit drie- of viermaal meer bedragen, dan het Fransche aandeel onderi de bestaands overeenkomst. 15. Het Belgische voorstel tot verlenging van een bijzondere prioriteit voor het her stel van verwoeste gebieden schijnt te be rusten ^op min of meer kunstmatige ramin gen van de schade, door den vijand in den jongsten oorlog aangericht. Malerieele scha de zou dan niet alleen'de prioriteit krijgen over de kosten van de oorlogspensioenen, doch eveneens zou de schade op het land aangericht, prioriteit krijgen boven iedere andere schade. De voorwaarden van het vredesverdrag houden geen rechtvaardiging in van een dergelijk voorstel, hetgeen ook moeilijk te verdedigen zou zijn. Gezonken schepen en ladingen, welke op den bodem der zee liggen te rotten, mogen het oog niet zoozeer treffen als verwoeste gebieden doch zij vormen toch ook matcrieele schade door de Duitsche aanranding veroorzaakt. De Brilsche regeering kan zich echter met een prioriteit op deze basis niet verecnigen. 16. Naar verhouding van hetgeen van Duitschland miiïder wordt verkregen dan aanvankelijk werd verwacht, zoude de voorgestelde prioriteit een wijziging zijn van de te Spa vastgestelde percentages van aandeel. 17. De Brilsche regeering kan niet toe geven, dat er eenige grond bestaat tot wijzi ging van de percentages van Spa, welke wezenlijk niet betrokken zijn op een ver mindering van het totale bedrag waarop de percentages betrekking hebben en de Brit sche regecring dient rekening le houden met de lasten, waaronder haar land gebukt gaat. Sedert den wapenstilstand werden 400 millioen pond sterling aan de werkloo zen uitbetaald. Van alle geallieerden be taalt alleen Groot-Brittannië rente op de oorlogsschuld. Ook werd alleen Groot-Brit tannië in het belang van alle geallieerden, beroofd van buitenlandsche fondsen ter waarde van 700 tot 800 millioen pond ster ling, waarmede anders een groot deel van zijn schuld aan Amerika zou kunnen wor den betaald. Niettegenstaande dit alles heeft Groot-Brittannië jl. Januari in de prioriteiten-conferentie toegestemd in een vermindering der geallieerde schulden, als mede om de door hem van Duitschland te ontvangen schadeloosstelling te beschou wen als een afbetaling van de geallieerde schulden aan Groot-Brittannië. 18. Hoewel de Belgische regeering haar goedkeuring hecht aan een nieuw onder zoek naar de Duitsche betalingscapacileit, verbindt zij daaraan eon voorwaarde welke deze goedkeuring van zeer weinig waarde maakt. Daarentegen verwerpt dè Fransche regeering dit onderzoek geheel: 19. Poincaré stelde dienaangaande eenige vragen, welke de Britsche regeering als volgt beantwoordt: 20. De Fransche regeering heeft gelijk, dat de plicht van vereffening van de lijst van betalingen, in verband met de Duit sche belalings-capacileit, volgens artikel 234 van het Vredesverdrag, nog niet is ge kweten. 21. Zij zegt, dat tijdens de vredesconfe rentie de Amerikaansche expert Duitsch- lands betalingscapaciteit raamde op 120 milliard goudmark. De Britsche regeering kan echter van een dergelijke Amerikaan sche raming niets vinden, hoewel zij wel een Amerikaansche raming vond ten be drage van 60 milliard goudmark en een an dere van 240 milliard goudmark. Ook is er een Fransche raming van 800 milliard goudmark en een Britsche raming van 4SQ milliard goudmark. De waarheid is echter dat er destijds voordeel in bestond, om te trachten de financieele verplichtingen van Duitschland op een zoo ontzaglijke schaal vast te stellen, daar dit een richtsnoer kon zijn voor experts en het is juist op grond van de ervaring der laatste vijf jaren, dat een hernieuwd onderzoek dringend nood zakelijk is. 21. De definitieve beslissing ligt eens^ deels bij de Commissie van Herstel, doch1 anderzijds bij de geallieerde regeeringen, want indien omstandigheden de intrekking van een deel der schulden noodig maakt, is daartoe de machtiging noodig van alle regeeringen, die in de Commissie van Her-i stel zijn vertegenwoordigd. 22.^ Volgens het vredesverdrag moest do betalingscapacileit van Duitschland wor den vastgesteld op basis van de hulpbron* nen en het vermogen van dat land, en .bij' de beslisssing ever de vraag, of al dan niet een deel van de Duitsche schuld zou wor den kwijtgescholden, verkeeren de regeerin gen, die in de Commissie van Herstel zijn vertegenwoordigd, in de positie van trustees aangezien daarmede niet alleen hun eigen belangen, doch ook de belangen van die re geeringen, welke niet in de commissie ver tegenwoordigd 7.ijn, zijn gemoeid. 23. Het komt de Britsche regeering voor, dat de Fransche regeering dit uit het oog verloor toen zij verklaarde, dat Frankrijk nimmer zal toestemmen in een vermindering van de Duitsche schuld,, tenzij in dezelfde verhouding ook aan Frankrijk zijn oorlogst schulden zouden worden kwijtgescholden. 24. De Fransche en Belgische nota's wij zen op de bijzondere eigenschapen van de Commissie van Herstel voor een nauwkeurig onderzoek naar de betalingscapacileit van Duitschland. Doch wegens de afwezigheid van een Amerikaansch vertegenwoordiger, zooafs aanvankelijk werd bedoeld, verkeert Frankrijk in een positie om, met de Belgi sche stem en de beslissende stem van den Fransphen voorzitter, iedere resolutie door te voeren, tegen de Britsche en Italiaanscbf vertegenwoordigers in. 25. De Fransche regecring vraagt, hoe de onpartijdigheid der commissie van deskun digen zou worden vastgesteld. De Britsche regeering is van meening, dat de waarde van deze commissie des te groolcr zal zijn naar mate van het aantal vertegenwoordigers in die commissie. De Britsche regeering zou in deze commissie vereenigd willen zien, niet alleen die mogendheden, welke aanspraak op schadeloosstelling hebben, doch ook Ame rika, alsmede mogendheden, welke niet aan den oorlog hebben deelgenomen en het komt haar voor, dat ook Duitschland in de com missie vertegenwoordigd dient te zijn. Mocht evenwel de Fransche regeering een andere samenstelling verkiezen, zoo zal de Britsche regecring deze gaarne in overweging nemen. 26. Hoewel de Britsche regeering volko men bereid zal1 zijn een overeenkomst te sluiten, waarbij de verschillende regeerin- gen zijh bij voorbaat verbinden, de bevin dingen van de commissie van des kundigen bij dc Coiumiooio v.in HOV stel voor aanvaarding aan le bevelen, zou<fe. zij, indien de Fransche en Belgische regee ringen zoover niet mochten wenschen te gaan, er zich mede tevreden stellen, dat aan de commissie van deskundigen alleen een adviseerendo stem wordt verleend. 27. De Fransche en Belgisehc nota's heb ben de Britsche bewering niet gewraakt, dat het van het grootste belaDg voor de geallieerden ia, dat elke som, welke mocht worden vastgesteld als het totale bedrag door Duitschland te betalen, door de Duit sche regeering wordt aanvaard als recht vaardig en redelijk, maar zij wijzen er op, dat de Duitsche regecriDg voorheen her haaldelijk nalatig is gebleken haar verbin tenissen na te komen. 28. De Britsche regeering blijft evenwel van meening, dat een verbintenis, vrijelijk «als rechtvaardig en redelijk aangegaan in do practijk iets andera is en meer kans op vrijwillige vervulling biedt dan een verbin tenis, aangegaan order dwang van een ul timatum en waartegen bij de onderteeke- ning werd geprotesteerd. De Commissie van Herstel heeft zelf, evenals de voornaam ste geallieerde regeeringen, gelegenheid ge had to erkennen, dat Duitschland niet bij machte was te voldoen aan de verplichtin gen onder dwang aaugegaan. 29. Het voorstel van een onderzoek door experts, dat inderdaad aanvankelijk is uit gegaan van den Amerikaanschen staatsse cretaris, sluit in een vrijwillige verbintenis van do Duitsche regeering tot aanvaarding cn uitvoering van onverschillig welke con clusies, waartoe de experts mochten komen, en de Britsche regeering is er niet van over tuigd, dat een dergelijke verbintenis als waardeloos moet worden beschouwd. In do volgende 17 paragrafen behandelt de .Britsche regeering de bezetting van het Roergebied, di,e zij niet in overeenstemmina met het vredesverdrag acht en naar haar meen mg is dit een kwestie, welke volgens art. 12 van het tweede aanhangsel van het vredesverdrag dient te worden beslist door het Internationaal Gerechtshof te Den Haag of door een ander scheidsgerecht. Dat voor heen Groot-Brittannië zich met de gealli eerden vereenigde om DuitscLland met ver dere bezetting te bedreigen, vloeit niet voort uit het feit, dat Duitschland met zijn betalingen achterstallig was. Hoofdzaak is echter volgens de Britsche meening, dat dc Roerbezetting een nadeeligen invloed uitoefent niet alleen op den economise hen toestand van Duitschland, wiens betalings capaciteit daardoor verminderd is, maar ook op den toestand van andere Europee- scho landen. Par. 48 en volgende bespreken de kwestie van de toekomstige veiligheid, welke kwes tie de Britsche regeering aanbood in sym pathieken geest met haar geallieerden te willen bespreken. De Belgische regeering heeft dit aanbod begroet, maar zij zal me hebben nagelaten op te meaken, zegt he Britsche antwoord, dat volgens de Fransciie regeering deze kwestie niets met de Rol bezetting te maken heeft, zoodat een ver dere bespreking van die zaak voor onbfr paalden tijd wordt uitgesteld. Verder wordt de Belgische regeering^ aan herinnerf® dat overeenkomstig do

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2