Zaterdag 11 Augustus 1923. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENT I EN J -'80 Ois. per tegtL Bij rcgolaik>nïiemoni Uelan'griJK j {ageren prijs. Kleine advertentien, uitsluitend bij voormtbe- paling, Woensdags en Zaterdags BO Ots., bij een maximum aantal woorden van 80. t Incasso vol pene postrecht Voor eventaeele op-* .tending van brieven 10 Gta. porto te betalen- ,'Bewijsn-ummeT 5 Ots. Bureau Hoordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchëque- en Girodienst No. B7055. Postbns No. BI. PRTJS DEZER C0URANTJ7 - 2 - 'i Voor EeSSen p. S mnl 7 2.35, p. wecï 0J9 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zljxs, por vreet 0.W Franco por post 7 2 35 H: porloïoston. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen Nummer 19457. De weihouder uit de linkerpartijen. f Gelijk we onlang3 meedeelden, is door 3e Rechlsche Raadsclub, gevormd door de R.-Katholieke, Chr. Historische en Anti revolutionaire raadsfracties, een schrijven jol de drie vrijzinnige raadsfracties gericht iwaarin zij ais haar gevoelen uitspreekt, dat uit hun midden één lid in het College van R. en W. behoort zitting te nemen en ver zocht dat deze partijen in onderling over leg daarvoor een candidaat zouden aan wijzen. Daarvoor was gisteravond een gecombi neerde vergadering belegd voor de raads leden van den Vrijheidsbond, den Vrijz., Democratischen Bond en de Democratische Partij. Nadat door de vertegenwoordigers der laatste partij, was meegedeeld dat zij niet jop de basis van gemeen overleg met de jwee andere partijen voor dit doel konden Samenwerken, omdat zij noch tot de linker, noch tot de rechterpartijen behooren waar van zij ook kennis zouden geven aan de Rechtsche Raadsclub, werd door lien de bijeenkomst verlaten. i Het verder door de twee andere partijen yoorlgezet overleg had tot resultaat, dat als candidaat voor het wethoudersschap aan gewezen werd de heer Aug. L. Reimeringer, waarvan kennis zal worden gegeven aan 1 de Rechlschc Raadsclub. Teekenschcol van de afd. Leiden van den R.-Eath. Volksbond. In het gebouw van den R.-Eath. Volks hond aan de Stcenschuur is gisteravond do tentoonstelling geopend van het werk der leerlingen van de teckenschool van dien Bond, over den cursus 1922'23. Tegelijker tijd werden de getuigschriften volgens art. 29 .der Wet op het Nijverheidsonderwijs aan 'de met eindexamen geslaagde leerlingen uitgereikt, alsmede de diploma's aan de leer lingen, welke van de eene klasse tot de an dere werden bevorderd. Voor deze gelegenheid waren met het be stuur, directeur en leeraren, leerlingen, de ouders der leerlingen in een der zalen van bet gebouw bijeengekomen, terwijl ook tegen woordig waren dc Inspecteur van het Nij verheidsonderwijs, de heei' Grootehaar en de voorzitter van het Centraal Bestuur van den R.-K. Volksbond dr. Silvius en enkele an dere. autoriteiten. De bijeenkomst werd te acht uur door den voorzitter van de afdee- ling van den R.-K. Volksbond den heer P. Heemskerk geopend met een vrij uitvoerige rede, waarin hij er aan herinnerde, dat ver leden jaar voor het eerst na den oorlog we der een tentoonstelling van het werk der leer lingen was gehouden. Hoewel niet een over druk gebruik van deze tentoonstelling was gemaakt, bleven de resultaten daarvan ech ter niet uit. Het aantal leerlingen voor den .volgenden cursus nam zeer toe en dit was een der redenen dat het bestuur op voorstel van directeur en leeraren weder tot het or- jganiseeren van deze tentoonstelling besloot. Een tweede reden waarom het bestuur tot het houden dezer tentoonstelling overging, was gelegen in het feit dat het aantal katho lieke leerlingen nog altijd geringer is dan dat uil andere gezindten. En hoewel het onder wijs uil den aard der zaak neutraal is en de leerlingen der laatstgenoemde calegoriön ook welkom zijn, kan het voor het Bestuur niet i aangenaam wezen, dat de Katholieke ouders in dezen achterblijven. Na de laatste tentoon stelling toonde echter ook het aantal Katho lieke leerlingen een stijgende lijn en spreker hoopte dat het zoo zal blijven en dat deze tentoonstelling daartoe ook weer zal mede werken. Na de aanwezigen welkom te hebben ge- heeten, in hot bijzonder de vertegenwoordiger van de Regeering en van het Centraal Volks- bondsbesluur en te hebben medegedeeld dat de wethouder van onderwijs, mr. Van der Lip bericht had gezonden dat hij wegens uitste- j digheid was verhinderd tegenwoordig te zijn, i gaf hij een kort overzicht van de lotgevallen der school over het afgeloopen jaar. Hij i bracht dank aan den heer Horikx, di wegens j drukke bezigheden had moeten bedanken als secretaris-penningmeester van het be- stuur der school, doch sprak er zijn voldoe- fling over uit dat do heer H. nog als gewoon bestuurslid bleef zitting nemen. Hulde bracht hij aan den directeur den heer G. v. Heusdcn, voor zijn uitnemende leiding, en aan de leeraren voor het goede onderwijs en her dacht met weemoed den leeraar J. A. Hui- bers, die na 16-jarige werkzaamheid der school door den dood is ontvallen. Het aantal leerlingen steeg lot 227, een cijfer waarmee voor den dag kan worden ge komen. Van deze leerlingen zijn er 101 Ka tholiek. De cursus is in overeenstemming met de bepalingen van de Nijverheidsonderwijs wet, met één jaar verlengd en duurt nu vier laren, waardoor de waarde van het einddi ploma natuurlijk wordt verhoogd. Is dit een verblijdend verschijnsel, eenigszins teleur stellend is het, dat het schoolgeld zal moe ien worden verhoogd, waarop van Regee- jingswege is aangedrongen met het oog op bet streven naar algemeene bezuiniging, broote bezwaren zal dat niet meebrengen, koopt hij, te meer niet omdat het bestuur 2ich voorstel het schoolgeld progressief te boen zijn. Met een krachtige opwekking tot jte leerlingen om ook na het verlaten der ®cbool hun studie voort te zetten, besloot de Voorzitter zijn toegejuichte toespraak. hierna sprak de Insnecteur de heer Groote haar nog een kort woord van dank voor de uitnoodiging en roemde de resultaten van het onderwijs, op deze school verkregen. Het Rijk brengt groote offers voor het Nijver heidsonderwijs en het is voor hem daarom te meer een groote voldoening wanneer hij mag conslateeren dat dit onderwijs ook goede resultaten heeft Dr. Silvius die hierna het woord verkreeg wees er op dat iedere arbeid op sociaal gebied tot ontwikkeling moet medewerken, waardoor de welvaart het best wordt bevorderd. Hij was er trotsch op dat dit ontwikkelingswerk hier uitging van zijn organisatie en drong er op aan dat de leden der organisatie er zooveel mogelijk gebruik van zullen maken voor zich zelf en hunne kinderen en dat deze later het zullen waar- deeren dat het de organisatie van den Volks bond is geweest, die hen dat onderwijs be reidde. Evenals de toespraak van den In specteur van het Nijverheidsonderwijs, werd ook de rede van dr. Silvius warm toegejuicht De voorzitter, de beide sprekers dank zeg gend voor hunne vriendelijke woorden, ver klaarde daarop de tentoonstelling voor ge opend. Voor deze werd bezichtigd, had echter de uitreiking der getuigschriften en diploma's plaats. Aan de navolgende leerlingen werd het in gevolge art. 29 der Nijverheidswet voorge schreven getuigschrift toegekend: Vakteekenen aan timmerlieden: K. Ch. v. Egmond, G. C. Gilcin, J. Horsman, M. J. H. v. d. Poel. Vakteekenen aan metselaars: D. W. van Leeuwen. Vakteekenen aan meubelmakers: P. M. Vermeulen. Vakteekenen en hout- en marmerschilde ren aan schilders: L. Schrijvers, G. -C. A. Anolee. Vakteekenen aan modelmakers: P. v. d. Broek. Vakteekenen aan machine-bankwerkers: Ch. P. Grispijn. Voor vorderingen in de teekenvakken werd aan de volgende leerlingen een eervolle ver melding toegekend: Hanteekenen: E. Bakels. Rechtlijnig teekenen: L. v. d. Hoonaart, G. v. Ingen. Rechtlijnig teekenen: H, v. d. Berg, F. Bonnet, G. v. d. Brink, A. H. Hombergen. Handteekenen: F. P. A. Otte. Rechtlijnig teekenen: H, v. Beek, T. Bon ten, F. P. A. Otte. Handteekenen: G. Bovenlander, H. Ver moord. ProjectietcekenenW. Bertram, G. Boven lander, P. G. van Leeuwen, D. K. A. Riel. Handteekenen: Th. G. v. Wieringen. Projectie teekenen: J. v. d. Brink, D. H. v\ Tongeren, G. M. Middelkoop, Th. C. v. Wie- ringen. Vakteekenen: B.* Bakels, A. J. v. Benne- kom, M. P. M. El dershorst, J. Vink, J. v. d. Werf. Voortgezet vakteekenen: K. Ch. v. Eg- mond, G. G. Gilein, J. Horsman, D. W. van Leeuwen, M. v. d. Poel, P. Vermeulen. Voortgezet vakteekenen: L. Schrijvers. G. C. A. Onvlee. Vakteekenen: F. Ditmar. Voortgezet vakteekenen: P. v. d. Broek, Ch. P. Crispijn. De tentoonstelling ziet er goed uit. De wan den van het ruime gebouw zijn geheel ge vuld met teekeningen uit de verschillende klassen en geven een duidelijk beeld van dc vorderingen der leerlingen en van de ge volgde methode van onderwijs. Gaarne bevelen wij deze tentoonstelling voor een bezoek aan. Concert voor werkloczen. Dit is voor de Centrale Commissie voor Arbeidersontwikkeling een avond geweest van voldoening en vreugde. Voldoening over het ordelijk verloop, dat dit concert heeft ge had, ondanks de enorme belangstelling van het publiek. En vreugde, omdat het succes grooter is geweest dan men had durven droomen ook al stond het kinderzangkoor „De Kleine Stem", dat ditmaal het concert gaf, tot dusver reeds gunstig bekend. De tal rijke liederen, welke door de kleuters wer den gezongen, werden met groote aandacht en onder doodsche stilte aangehoord, hoe vol het dan ook in den uitgestreklen tuin was. Tientallen hebben heel den avond tever geefs loopen zoeken naar een stoel, maar nauwelijks weerklonken onder het dichte bladerdak weer de eerste klanken der leere j kinderstemmen of men was »fil en dacht niet meer aan een zitplaatsje. Zoo was het ook met de oude, kwijnende juffrouw, die wij herhaaldelijk ons voorbij zagen gaan. Zeker, zij luisterde met belang stelling, maar zoodra het koor een nummer had beëindigd, kwam zij weer in beweging, en dan rende zij full speed den tuin door om een zitplaatsje te veroveren. Och arme. het ging niet tótEensklaps was er een stoel vrij, zij snelde toe en zette zich neer met een plof. Even een zucht van ver lichting. Toen nestelde zij zich behaaglijk op den gemakkelijken tuinstoel om eens heerlijk ui't te rusten van.... Verwonderd keek zij op na'haar overpeinzingen en met intense verbazing zag zij hoe het publiek zich verdrong bij den uitgang. Het concert was afgeloopen! Hoofdschuddend stond het oudje op en girrg heen. Dat zoo'n avond zóó gauw voor bij kan gaan, hè Wij hebben de geschiedenis in stilte met aandacht gadegeslagen on kunnen het niet anders beschouwen dan als een pluimpje voor „De kleine Stem", dat voor een uitste kende tijdpasseering heeft gezorgd. De hul de, door den voorzitter der commissie, den heer Groenouwe, aan directeur en koor ge bracht was ruimschoots verdiend. Ook de heer Dumont, de dichter-zanger, die dezen avond belangloos zijn medewerking ver leende, droeg ten zeerste bij tot het welsla gen, en zijn populaire liedjes vonden war men bijval. Evenals de directeur en het be- Btuur van „De kleine Stem", oogstte ook de heer Dumont den dank van de commissie, terwijl de heer Groenouwe tevens dank bracht aan de heeren Bürgerdorffer, voor diens uitstekende begeleiding, Brijnen, voor het beschikbaar stellen der piano, en-qSchra- vendijk, voor het vervoer der stoelèn, en tenslotte aan het bestuur van „Musis Sa crum", dat voor de Jooveelslo maal onmid dellijk bereid was gbweest den'tuin gratis af te slaan Uitstapje van „De Kleine Stem." Donderdag was voor Koor C de lang ver wachte dag aangebroken, dat het uitstapje zou plaats hebben. Voor vele meisjes was de dag nog maar vier uren oud, of ze moesten al met de toebereidselen voor de reis begin nen. Op het programma stond Arnhem. Vertrek halfzes uit Leiden. En allen wisten het, pas om 9.40 's avonds zouden ze weer aankomen. Al heel spoedig was de slaperig heid verdwenen en toonden de opgewekte gezichten, dat de pret er al inzat. In Utrecht werd een tweede ontbijt genuttigd. Om 9 uur arriveerde de troep te Arnhem en dadelijk trokken de meisjes naar het park Sonsbeek. Opgetogen waren ze over de prachtige boom- en waterpartijen. Ze genoten volop van de schoone natuur. In café „DalziclU" werd eens lekker uitgerust. Toen met de tram naar Roo- zendaal, met de bekende kettingbrug en de bedriegertjes. Vandaar gewandeld naar de uitspanning „De Geitenkamp" en vervolgens naar De Steenen Tafel, die zoo'n schoon uit zicht biedt lot in-de verste verte. Ze stonden daar 80 M. boven A. P. Vanhier trok de troep naar het café-rest. „De Waterberg", waar 't diner werd gebruikt. De meisjes hadden erge dorst en ze hoorden er heel vreemd van op, dat op den Waterberg geen water ie drinken was. Op het programma stond ook nog een bezoek aan het Openlucht-Museum, maar dit punt moest tot aller spijt vervallen, wegen9 gebrek aan tijd, evenals het boottochtje op den Rijn naar de Westerbouwing. Per tram ging het nu naar Arnhem terug en juist op het allerlaatste nippertje konden de „globe trotters" nog met den trein mee. Een der geleiders zal zich in verbinding stellen met den commissaris van politic te Arnhem. Hij heeft namelijk een zilveren hee- renhoiioge met idem ketting gevonden. Is er soms een stadgenoot, die dit verloren heeft Tusschen de stations Ede en de Klomp werd door een kwaadwilligen jongen op den trein geschoten, waardoor een stuk glas naar binnen viel, terwijl één der meisjes eenigs zins aan den neus verwond werd door een glasscherf. Overigens zal dit uitstapje, dat uitnemend geslaagd is, niets anders dan aangename herinneringen achterlaten. De meisjes gingen 's avonds allen ten hoogste voldaan naar huis Nog eens: de nieuwe brug over hel Levendaal. Dezer dagen deelden wij reeds een en ander mede over de in aanbouw zijnde trambrug over het Levendaal, tegenover de Zijdgracht, waarvan de in beton uitgevoer de onderbouw reeds geheel gereed is, even als het betonnen met mastiek bewerkte onderdek Hierover zal nog zand worden gebracht terwijl het bovendek zal gemaakt worden van klinkers, met breede trottoirs, met te gels geplaveid. De breedte van de brug is circa 40 Me ter. Schuin er óver van de verbreede Jo- denkérksleeg naar de Zijdgracht, zullen de tramrails worden gelegd, waarna er nog genoeg ruimte van het vervoer van rij tuigen van allerlei aard zal overblijven, terwijl de voetganger een veilig gebruik kunnen maken vnn de breede geplaveide trottoirs. De leuningen moeten nog worden aange bracht. Aan beide zijden zijn echter reeds in het midden en beton uitgevoerde stijlen aangebracht in den vorm van de oudtijds in de nabijheid geslaan hebbende Barbara- loren. Het overige gedeelte van de leunin gen -zal hiermede in overeenstemming uit gevoerd worden zoodat deze brug niet al leen groot en sterk zal blijken te zijn, maar tevens ook beloofI een fraai stuk werk te worden, dat het aanzien van dit stadsdeel aanmerkelijk zal verhoogen. De firma Nederhorsl en Zn. te Gouda, die het werk uitvoert, verdient over de wijze van uilvoering allen lof, te meer, omdat zij door niet voorziene omstandighe den met financieete schade zal moeten werken. Bij hel aanleggen van een riool in de Zijdgracht stuitte zij toch op het zware metselwerk van een vroegere brug over dit water. Men heeft bij het dempen van de Zijdgracht de brug die daarover heeft gele gen, blijkbaar slechts alles boven den grond gesloopt en wat onder het water was gebouwd laten zitten. Het -heeft nu heel wat moeite gekost door deze dikke stevig gemetselde dubbele zij wanden heen te werken en het zou mis schien wel overweging verdienen den aan nemer daarin tegemoet te komen. Paardenarts ié kl. dr. E. C. II. A. M. Bemelmans, van het arlillerie-paardendepöt wordt 15 dezer overgeplaatst bij het 6e reg. veld-artillerie alhier. Bij Kon. besluit is benoemd lot tweede luitenant bij het 4e reg. Inf. de cadet G. W. Harmans. Het zal Woensdag 3 October 45 jaar geleden zijn, dat de G. J. V. „Dient den Heer" (onderafd. der Chr. Wijkvereeniging „Levendaal") werd opgericht door wijlen den heer ds. S. II. J. de Wolff. Woensdag 10 October zal dit heuglijk feit, met de beide oud-voorzitters, alle oud-leden en de jubileerende vereeniging, in intiemen kring worden herdacht. Een commissie uit de Qud-leden werd ge vormd waarvan Voorzitter is de heer J. G. v. Dijk, secretaris de heer W. Keereweer Jr. Maurilsstraat 44, penningmeester de heer L. A. J. den Holder, Kernstraat. Dit comité roept alle oud-loden op tot een vergadering op Vrijdag 24 Aug. in „Leven- daal", waar 't voorgesteld doel nader zal bekend gemaakt worden. Heden herdacht onze stadgenoot, de héér H. Slikkelorum, den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Kon. Ned. Grofsmederij, waarbij hij al deze jaren werk zaam bleef en zich steeds als een plichtsge trouw man- aan den hem opgedragen arbeid wijdde. Hoewel aan dit jubileum, zooals de ge woonte pleegt te zijn in dit bedrijf, geen openbaar feestelijk vertoon werd gegeven, ging de dag voor den jubilaris toch niet ge heel onopgemerkt voorbij. Onder hartelijke woorden van waardeering, werd hem, na mens de Directie de gebruikelijke gratifi catie aangeboden. Ook van de zijde van het personeel wer den hem blijken van kameraadschap be toond, terwijl S. verder den dag in den hul selijken kring feestelijk doorbrengt. De stads-evangelisatie „Jeruël" werd verrast met een kapitaaltje tegen zeer lage rente, waardoor zij de hand kon leggen op een pand, dat enkele meters hooger en 20 M2 ruimer is dan het gebouw, dat zij thans in huur heeft; bovendien wordt de huur, die thans wekelijks f 14 bedraagt, daardoor met de helft verlaagd. Ook geeft het den kring redenen tot grooten dank, dat dit alles juist zóó geleid werd, dat de arbeid, die kennelijk door God gezegend werd, in dezelfde wijk der Ned.-Herv. Kerk, die van ds. Riemens kan voortgaan. Nu is er nog een bedrag noodig bij de verbouwingssom. Het college van B. en W. gaf toestemming tot het houden eener schaalcollecle waar voor verwezen wordt naar de annonce, voor komende in dit nummer. Aan het postkantoor te Leiden werd in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f 125.507,65 en terugbetaald f 109.748,72. Derhalve méér ingelegd dan terugbetaald f 15.758,93. Het aantal nieuw uilgegeven spaarbankboekjes bedroeg 106. Door tusschenkomsl van dit kantoor werd ter Directie op staalsschuldboekjes inge schreven nominaal f 3800, en afgeschreven f 7700. Derhalve minder in- dan afgeschre ven f 3900. Het aantal nieuw uitgegeven slaatsschuldboekjes bedroeg 2. Uit de besturen van ziekenkassen en fondsen, aangesloten bij het Ned. Verbond van Ziekenkassen afd. Leiden, heeft zich een commissie gevormd, voor hel geven van een Weldadigheids-uitvoering op Maandag 20 Augustus in den tuin van Zomerzorg ten bate van het Sanatorium-fonds. De commissie heeft de medewerking ver kregen van het muziekgezelschap „Orpheus" en de mannenzangvereeniging „Kunst na Arbeid", die beide een goede reputatie ge nieten. De entrée is zoo laag mogelijk gesteld, zoodat wij niet twijfelen of de tuin zal dien avond geheel gevuld worden, opdat de afd. Leiden niet achtcrblijve en evenals Den Haag en Rotterdam een goede som kan af dragen voor het Sanatorium-fonds. Het programma van het concert in het Kooipark, Dinsdag 14 Aug., te 8 uur, luidt: 1. „Kreutzritter", marsch, Sousa; 2. Ouverture „La Dame blanche", Bouildieu; 3 Laura-wals, Millöcker; 4. Balletmuziek uit „Le Prophéte", Meijerbeer; 5. Polonaise, Chopin; 6. Ueber Land und Meer", wals, Gung'l; 7. Speenhof-marsch, Geijp. KERKELIJKE BERICHTEN. Oud-Katholieke kerk, Middelstegracht 16: Zondagmorgen, 10 uur, em.-predikant J. M. van Beek. Eglise Wallonne: Dimanche matin, pas de service. Ver. v. Vrijz. Herv.: Zondagmorgen, half- elf, in het Volkshuis, ds. W. G. Boon, van Almelo. Evang. Luth. Gem.: Zondagmorgen, half- elf, ds. H. Maklcink, van Alkmaar, loco ds. J. Ph. Makkink. Rcm.-Geref Gem.: Zondagmorgen, half- elf, ds. E. L. Nauta, legerpredikant. Doopsgez. Gem.: Zondagmorgen, 10 uur, ds. Ruys van Dugteren, em. predikant te Leiderdorp. De officieele benoeming. Het koninklijk besluit is thans versche nen, waarbij met ingang van 11 Augustus, dus heden aan jhr. mr. D. J. de Geer op zijn verzoek onder dankbetuiging eervol ontslag is verleend als minisler van Finan ciën en met ingang van denzelfden dalum als zoodanig is benoemd het Tweede Ka merlid H. Colijn. Over het leven van den nieuwen func tionaris nog even in 't kort het volgende ter herinnering: De heer Coiijn werd geboren den 22en Juni 1869, en is dus 5i jaar oud. Ilij werd opgeleid voor onderwijzer. Daarna trad lii) in militairen dienst, bij het instructie- bataljon le Kampen, en werd aldaar opge leid tot 2e-lui tenant der infanterie voor den dienst in Nederlandsch-Indic. Hier was hij officier van 1892 lot 1907. Gedurende de jaren 18971907 was hij hoofdzakelijk be last met civiele, bestuursbetrekkingen. Tenslotte ging hij jn civielen dienst over BINNENLAND De heer A. L. Reimeringer, de linkscho wethouder in den Leidschen Gemeenteraad. Voorstel inzake het onderwijs aan schip perskinderen. Een geneesheer is geen forens. BUITENLAND. Het Engelsche antwoord aan Frankrijk en België zal heden worden overhandigd. Motie van wantrouwen tegen de regeering Cuno in den Rijksdag voorgesteld. Stakingen en lijdelijk verzet in Dnitsch- land. als secretaris van het gouvernement, en daarna werd hij adviseur voor de bestuurs zaken der Buitenbezittingen. In Holland teruggekeerd, werd hij lid van de Tweede Kamer, van November 1909 lot Januari 1911, voor de A.-R.-partij, en daarna sinds Juli 1922. Hij was achtereenvolgens lid van de Eerste Kamer, minister van Oorlog en directeur van de Bataafsche Petroleum- maatschappij. De heer Colijn is tevens hoofdredacteur van De Standaard, als opvolger van dr. Kuyper. Onderwijs aan Schipperskinderen. Thans is door de Advies-commissie voor het Lager Onderwijs aan Schipperskindéren, ingesteld door het Onderwijsfonds, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van alle ondervvijzersorganisaties hier te lande, rap port aan het Bestuur van het Onderwijs fonds uitgebracht. Aan dit rapport, dat bij de regeering zal worden ingediend, ontleenen wij het vol gende: In afwachting eener afdoende regeling voor het onderwijs aan schipperskinderen in gunstiger tijdsomstandigheden, worde thans door het Rijk-een maatregel van Be stuur genomen, waarbij het onderwijs aan schipperskinderen met ingang van 1 Ja nuari 1924 wordt ondergebracht bij het Bui tengewoon Lager Onderwijs. Dit ondeiwijs kan zijn: a. Ligplaats-onderwijs; b. Onderwijs aan scholen mot internaat. Het ligplaatsonderwijs worde gegeven ln extra-uren, in afzonderlijke klassen, ver bonden aan e in school voor G. L. O. of U. L. O. en in afzonderlijke scholen. Het rapport bevat een uitgewerkte rege ling voor het aantal leerlingen in extra uren in afzonderlijke klassen, in afzonderli:ke scholen en in scholen met internaat, even als een regeling voor de leerkrachten. Hel rapport behandelt verder de vergoe dingsregeling van het Rijk aan gemeenten of rechtspersoonlijkheid-bczittende vereeni- gingen of instellingen, welke onderwijs doen geven overeenkomstig de ontworpen rege ling. Ten einde tot uniformiteit in het onder wijs voor Schipperskinderen te komen, wordt voorgesteld, dat door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een Commissie wordt ingesteld, die in over leg met den inspecteur de methode en leer gang vaststelt voor het aanvankelijk leea onderwijs, het rekenonderwijs, het elemei^ lair schrijfonderwijs, het onderwijs in cl? Nederlandsche taal en hel onderwijs in aardrijkskunde. Bij het rapport is een uitvoerige toelich ting .gevoegd. Daaruit blijkt, dat beoogd wordt onder wijs voor het varende schipperskind aan den wal op alle plaatsen, waar een kind ver toeft. Daarvoor is hel noodig, dat in dio plaatsen van ons Ijyid, waar schippers ko men, doch le weinig om scholen te stichten, onderwijzers worden aangewezen om de kinderen gedurende hun verblijf in die plaatsen (e onderwijzen. Opdat hel onder wijs overal kan worden genoten, is unifor- mileit noodig. De Commissie verklaart, dat de door haar voorgestelde regeling het minimum is, dat, gezien den grooten achterstand van het on derwijs voor schipperskinderen, kan wor den tot stand gebracht. Met het oog op den stand van 's landt financiën durfde de Commissie geen verdij gaande voorstellen doen. Waterverontreiniging en PolitiekrniserdiensQ op de Noordzee. Het hoofdbestuur van de JReedervereem- gir.g voor dc Ncderl. HariDgvisschcrij heeft) den minister van binnenlandsche zaken en landbouw er op opmerkzaam gemaakt, dab ten gevolge van het uitlaten van olie op zee vernietiging van visoh en vischbroedsel plaats vindt op grooto schaal, bencvena vogelsterfte. Hot acht dit thans reeds een enoirae schade voot het visseherijbedrijf en meent, dat dit in de toekomst Dog meeC het geval zal zijn. Ook het voedsel der,vis-» schen wordt er ernstig door geschaad. Het lijkt het hoofdbestuur ten zeerste ge- wenscht, dat daartegen maatregelen wor» den gonomon ter voorkoming of beperking* maar dat alleen van regeeringswego daar-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1