w. GRAADT yAN ROGGEN* Door Bosnië en Dalmatië. UIT ONZE STAATSMACHINE. VOOR DE HUISVROUW. hoofdzakelijk dampbaden .eil ti6 badkamer Is een geheel van de buitenlucht afgesloten Euimte, waarin volgens de oude methodes althans een stapel keisteenen gloeiend wordt gemaakt door er een houtvuur onder ie stoken, met dat gevolg dan ook, dat de Jbadruimten zwart geblakerd waren van den smook van het houtvuur. Als dan de steenen rood gloeiend zijn, worden zij met water be goten, zoodat het geheele vertrek met water damp wordt gevuld. Op houten britsen, die zoowat driekwart ter hoogte aan den wand zijn aangebracht, zet zich dan de familie poedelnaakt neer en laat zich daar de ge neugten van het stoombad welgevallen, on derwijl, om het transpireeren te bevorderen, met berkenroeden het lichaam bewerkend. Dan volgt het afwasschen met lauw water,- dat in emmers gereed staat en als deze be werking afgeloopen isspringt men, zóo uit het heete dampbad, in het meer; als het winter is, wordt de onderdompeling in het water vervangen door een Gneeuwbad. De moderne Finsche badkamers produceercn den stoom weliswaar op andere manier, en zien er helder en rein uit, maar de methode is nog precies dezelfde. Ik heb dien middag ook allerlei gehoord 'over de genoegens, die de omgeving van Helsingfors in den winter biedt. De meren een spiegel van blank ijs ik dacht aan Gorter en reciteerde stil voor mijzelf: „la: gen de waters bezijeD, klinkklaar van ijs niet, spiegelend onder zon V' en daarom heen één groot winterlandschap, met bos- echen en huizen en wegen diep, diep onder de sneeuw. Een paradijs voor wintersport, .voor schaatsenrijders en ski-loopers, met fantastische ijsfeesten en sledevaarten in maanlicht-nacht en in de vroolijke kleur- gloeiing van burleske lampions. De glooiing der granieten heuvels, nu, in den zomer oneffen door rotsblokken en greppels, wor den onder de sneeuw, die dan al heel gauw meters hoog ligt, vlakke, gladde hellingen, prachtige glijbanen en tot ver in de ronde gaan de tochten per schaats, per slede of per ski, heuvel op heuvel af, meren en plas sen over, de pijnboombosschen door onder een donker dak van sneeuw. Ik heb de en thousiaste verhalen aangehoord en mij veel Ongelooflijks laten vertellen en wij hebben wel even geglimlacht, maarvtoch zonder Spotzucht. .Want het was alles zoo natuur lijk en het ongelooflijke werd geloofwaar dig en ik neem ten slotte aan, dat het 's win ters nog veel mooier en interessanter is in de omgeving van Helsingfors. Maar toen wij op het terras kwamen en ik héél het landschap kon overzien in het licht en de kleur van zon en zomer, toen was ik toch dankbaar dit deel van Finland zóo gezien, to hebben, in het getijde van het gloeiendst Jicht En met het verlangen om nog eenmaal terug te mogen keeren in den winter. I? VI (slot). JT(Nadruk verboden). Aan fie palmatischgkust is, hocwgl.^cr- schiïfende steden 'door spoorwegen met het achterland zijn verbonden, de stoomboot het meest gebruikte vervoermiddel; de veelgeprezen Oostenrijksche lijnen van "Triest uit zijn gedeeltelijk door de Italianen voortgezet en anderdeels hebben de Yougo- Slaven zelf in de behoefte aan bootverbin dingen voorzien. Het bekende antógonisme tusschen Italianen en Slaven heeft echter in deze Yougo-Slavische havenplaatsen n stillen boycot van de Italianen tot gevolg; de Triester booten doen Gravosa wel aan, maar als men in z'n hotel naar de booten voor het Noorden informeert, dan men al leen dienstregelingen krijgen van de eigen lijn en weet men van de Italiaansche boot geen vertrekdagen op te geven. Natuurlijk zijn deze inlichtingen ten/ slotte wel ergens te krijgen, maar gewoonlijk zullen de rei zigers in zoo'n geval wel genoegen nemen met de Yougo-Slavische booten, welke trou wens heel geriefelijk zijn. De terugreis van Ragusa naar Bakar, Welke eenigc dagen en nachten duurt, is een verrukkelijk zeetochtje over het inkt blauwe Adriawater, steeds lang de kust en de ettelijke tientallen eilanden, welke hier met kwistige hand rondgestrooid zijn. Voor al de Zuidelijke dezer keten van eilanden zijn dicht begroeid, er liggen vele kleine sladjc9 op, tallooze vuurtorens passeert men en als afwisseling doet men enkele havens aan, waar de boot een voldoend aantal uren blijft liggen om den passagiers gelegenheid te geven, aan land alles te be kijken wat de bezichtiging waard is. Des nachts blijft men, aangezien het slapen in de door kleine patrijspoorten geventileerde cabines geen onverdeeld genoegen is, ge woonlijk op het dek, geniet er van den maannacht en liet uitzicht op de verlichte stadjes, welke men passeert en doet een dulje van enkele uren in een ligstoel. De belangrijkste haven, welke men aan doet, is Split, vroeger Spalato geheelen; Zara. de vroegere hoofdstad van Dalmalie, beslaat sedert den overgang aan Italië niet meer voor de Croatisclie lijn en ziet men dus slechts uit de verte. In Split, door lioogc bergen omgeven, met een flinke haven en goede hotels, is vooral bezienswaardig het z.g. paleis van Dioclelianusj een stadsdeel, ontstaan uit een in de 'derde eeuw voor den gepensionneerden keizer Diocletianus ge bouwd paleis. Dit later verlaten paleis is tijdens een der vele oorlogen door de ge vluchte bewoners der omringende dorpen als „noodwoning" ingericht en geleidelijk herschapen in een stadsdeel met tallooze nauwe straatjes (de vroegere gangen) en een 100 kleine huisjes (de vroegere ka mers), waarin ruim 3000 menschen onder dak vinden .Zuilenrijen en hoogpoorten zijn in muren veranderd door de open ruimten met steenen aan te vullen; de groole ra men zijn dichtgemetseld op kleine ven sters na en zoo zijn de paleismuren op vele plaatsen verdwenen, opgelost in het geheel, elders daarentegen nog duidelijk zichtbaar als één aaneengesloten muur van tiental len meters lengte. Middenin staat de dom kerk met den witten, nog niet lang geleden vernieuwden toren, naasf &en iguwval van ^n zuilenrij. Van SpJiï gaaf cfe reis verder: naar Sibe- nik (Sebenico), vooral bekend als uitgangs punt voor een bezoek aan de beroemde Kerka-watervallen, waar het water in een breedte van 100 AL van IB M. hoogte naar beneden stort, Sib'enik zelf bevat weinig bezienswaardigs, al is een wandeling door deze Dalmatischo stadjes met haar trap- penstraatjes altijd interessant;' opvallend zijn de hoofddeksels der mannen, zwart- met-oranje geblokte kalotjes, slechts enkele centimeters hoog, Na Sibenik gaat de boof, met superieure negatie van Zara, op Bakar af en als slot van de reis beleef je daar dan middeleeuw- sche toestanden, zooals deze alleen door een wereldoorlog ontstaan kunnen. Langs tal van eilanden, naar het Noorden steeds schaarscher begroeid, vaart de boot de Golf van Fiume binnen; maar sedert deze stad aan de Yougo-Slaven onlnomen is, kan zij niet meer dienst doen als eindpunt van hun bootdiensten. De keus tusschen de ver schillende natuurlijke haventjes, welke on middellijk naast Fiume liggen, is daarna gevallen op Bakar, vroeger Bueeari gehee- ten; wel ligt Sussak, dat haast een wijk van Fiume is, veel gunstiger, maar het is te republikeinsch-croalisch en de regeering heeft het haar goed gezinde Bakar, een stadje van 1C00 inwoners, tot haven gepro moveerd .Fiume wordt geboycot, de enkele kilometers, welke het van Bakar schei den, kan men per trein niet meer afleggen; verder dan het grensstation Sweli-Kuzma komt men niet. Dit alles zou nu nieis erg, alleen een beelje interessant zijn, als Bakker dan ook werkelijk een behoorlijke ha ven was. Verre van dien echter! Je komt aan aan een kade, waar het zóó vol met opgestapelde goederen ligt, dat er net een gangetje voor de rijtui gen open blijft. In een dier vehikels neem je plaats; keus is er niet, de weinige goede rijtuigjes zijn al bezet en dus neem je genoegen met een hotsende kar, be stuurd door een jongen, die geen andere taal dan de zijne spreekt, maar die wel weet, dat je hier maar één reisdoel kunt hebben: naar het station. Tenslotte zet de file zich dan ook in beweging (passeeren is onmogelijk) als alle passagiers een plaatsje hebben en bobbel je door het stadje, dat één hotel en enkele ca- fé's rijk blijkt te zijn. In een wijden boog gaat het om de baai heen; na een kwartiertje rijden verlaat je de stad en neemt de beklim ming van de bergen er omheen een aanvang. Gejaten wacht je af, waarheen de koetsier je brengen zal; de trein gaat toch pas over vele uren. Hij kiest weldra een weg, welke in zig zagwendingen de 'bergen bestijgt; voortdu rend passeeren zwaarbeladen vrachtauto's, lange wagens vol gevelde boomstammen en vrachtwagens. De kalkrots is tegen dit druk ke vervoer niet bestand; een laag kalkstof van onoverdreven 6 4 10 c.M. dikle bedekt den weg en in enkele minuten ben je van top lot teen met een witte laag overdekt, evenals je rijtuig, je bagage en de struiken langs den weg. Het blijft voorloopig een verrassing, waar heen deze tocht hertropwgft.rl;j ie.rypl £al-Vp£r ■eer.; YC-OS J^YPHahy-gaje nu 'en dan, uit ergernis over den slakkengang, ook eens wandelen, geniet van het uitzicht op de baai van Bakar, die aan je voeten ligt en zoekt tevcrgeefsch naar het doel der reis, het slati on. Eindelijk kom je in een dorp; de klim partij is ten einde, de slofpiaag duurt onver minderd voort; en anderhalf uur nadat je in Bakar voet aan wal hebt gezet, levert de koet sier je aan het station afl Deze verbinding is dus wel het toppunt van onbruikbaarheid; een kortere weg, langs een steil rolspad naar boven, is aangelegd voor hen, die zich de luxe van een rijtuig niet kunnen permiteeren en die, hun kolfers on den nek nemend, in het zweet huns aan- schijns naar boven klimmen een lijdens weg, waarover een nict-getrainde zeker ook anderhalf uur doet. Ik althans klom dienzelf den dag door bijzondere omstandigheden langs langs dit pad in het brandende Adria- zonnetje nog eens naar beneden en verbaasde mij, beneden gekomen, er alleen over, dat de helft van degenen, die dit experiment vol brengen, geen zonnesteek oploopen. Maar oefening kweekt kunst en in Bakar doen zelfs vrouwen dienst als witkielen en sleepen kof fers op hun rug tegen dit bergpad opl Het slation Bakar is even middeleeuwsch, een dorpsstationnetje zonder wachtkamers of perrons, omgeven door een geïmproviseerd emplacement, waar honderden wagens en auto's in het stof en den modder heen en weer rijden om de spoor aangebrachte goe deren naar de boot te brengen en omgekeerd. Alles gaat dien vele kilometers langen weg langs, welken ik gekomen was en de stoflaag wordt dan ook met den dag dikker. De reizigers vindèn in deze herrie zelfs geen bank om op te zitten en zoeken, na el kaar „afgeborsteld" te hebben, een rustplaats in enkele boerenhuisjes in de buurt; welke in „gosliones" zijn omgelooverd en waar al thans wat eten en drinken te krijgen is. Het aantal treinen naar Zagreb is gering en Zui delijk van Bakar liggen druk bezochte bad plaatsen, die autobusdiensten op de verschil lende stations in de bergen onderhouden: het gevolg is, dat je in stampvolle treinen de prachtige Adrïatische kust langs rijdt en van geluk'mag spreken-.als je een goed plaatsje aan het raam heeft gekregen, van waaruit je, aangezien de spoorlijn zeer hoog ligt, de vele fjorden en eilanden, de stadjes aan de kust en de zee zelf als uit een vliegmachine beneden zich ziet. Dan buigt de spoorlijn door tunnels en over viaducten landwaarts in; de Dalmatische kust verdwijnt, het Karstlandschap maakt spoedig ook alweer plaats voor de Croalische bergen en rivierdalen. En 's ochtends vroeg nog droomend van het prjpnitieve Bakar, wordt je wakker in Zagreb, waar do kranten jongens op de boulevards het laatste nieuws uitschreeuwen: de revolutionaire plannen van Radit9j, den boerenleider, die Croalië in een republiek wil herscheppen en daarvoor steeds brutale propaganda maakt. De mili taire posten aan het station zijn streng, na veêl gepraat mag je zonder speciaal visum van het polilie-bureau enkele uren de slad in; dan neemt de Orient-Express, uit Beograd komend, je mee en (wee eimalen lafer slap je uit in je eigen land, klopt het Bakarsche stof Van je'kleeren en doet je tegoed aan een Hol- fandsch maal. Met afschuw denk je nu aan het Bosnische schapenvleesch en aan wat ze in Bakar „schnitzel'' durven noemen, met weemoed echter aan het vele mooie en in teressante, dat deze reis te zien gegeven heeft en je betreurt het alleen, dat vacanlie nu een maal een verschijnsel is, hetwelk slechts eens per jaar pleegt voor te komen. H. J. VAN BALEN. Herziening der Gemeentewet. II. - (Nadruk verboden). In ons vorig nummer bespraken wij den Gemeenteraad en het college van B. en W, voorzoover liet betreft de veranderde omstandigheden, waardoor hun taak veran dering eiseht. Ook de laak van den Burgemeester is geheel gewijzigd en veel omvangrijker ge worden. De wet draagt wel eenige speciale bemoeiingen aan den Burgemeester op, maar, waar het geldt uilvoering van Rijks wetten en de hulp, die daarbij door ge meentebesturen moet worden verleend, as dat meestal opgedragen aan B. tn W. Soms wordt door de wet de Burgemeester aange wezen om de rijkswet tot uitvoering te bren gen en in den crisistijd werd allerlei aan den Burgemeester opgedragen. Door de velerlei zaken, waarbij de hulp van Burg. of B. en W. wordt ingeroepen, zou het overweging verdienen, dat dezen de bevoegdheid kregen het eigenlijke werk, ten deeie althans, aan een ambtenaar op te dragen editor opder verantwoordelijk heid van de door de wet aangewezen macht. Do Burgemeester is nu vaak over laden met werk en daardoor ontbreekt hem de tijd om zich voldoende op de hoogle le Stellen van de vraagstukken, die de gemeen te-huishouding betreffen. Hoeveel uren gaan er niet heen met het teekenen van allerlei stukken, een werk van betrekkelijk geringe betèekeni3. Onder verantwoordelijkheid van den Burgemeester zou een ambtenaar dat kunnen doen even goed ,als menig stuk, dat van het ministerie uitgaat „namens" den Minister wordt geteekend door den Se cretaris-Generaal. Daar komen vooral in de grootere steden nog allerlei beslomme ringen bij: het bijwonen van conferenties, het bezoeken, van jaarvergaderingen, ver- eeïligingen, die haar algemeene vergadering daar houden het ontvangen van corporaties en lichamen het'vertegenwoordigen van de gemeente bij bijzondere gelegenheden. En al dergelijke zaken vragen tijd, en stellen eisehon. Daaidcor wordt het vaak zpo moeilijk, in verband met de eigenlijke be stuursaangelegenheden om voor 't Burge meestersambt den geschikten persoon te vinden. De vraag is gedaan, of hel niet een ver lichting zou zijn, als de Burgemeester ont heven werd van het voorzitterschap van den Raad. Een verlichting zou het zeker zijn niet alleen, dat hij den tijd won, die nu aan" (fc-tT.fprtcrjng van den Raad en aan de voorbereiding uZ-'J 'ïn woiul besteed, maar hij zou ook een dosis frischhcid be houden, die nu onder het aanhooren der eindelooze debatten en ondei'de ergernis over gewichtigdoenerij der Raadsleden wel eens lijdt. Maar daartegenover slaat, dat het zijn nut kan hebben, dat de Burgemees ter in geregeld contact blijft met de ge meenteraadsleden en dat nog altijd, on danks het verdwijnen van eerbied voor het gezag, de Burgemeester als Voorzitter meer wordt geëerbiedigd dan een der Wethou ders. Bovendien zegt de Grondwet, dat de Koning(in) den Voorzitter van den Raad benoemt: overdracht van het voorzitter schap door deil Burgemeester of door den Baad zou dus in strijd zijn met de Grond wet. Een andere vraag, die opgekomen is, is deze: of het niet goed zou zijn, dat de Raad door aanbeveling of voordracht invloed zou uitoefenen op de benoeming van den Bur gemeester. fn theorie lijkt dat heel mooi; maar zoolang de Burgemeester aangewezen blijft om hulp le verleencn bij de uilvoe ring van Rijkswetten, kan het Rijk niet toe staan, dat de gemeente zegt, wie daarvoor do geschikste in onze gemeenteraden, bij aanbeveling of voordracht eerder gedacht worden aan partijbelang dan aan gemeen te- en rijksbelang. Werd de wel wat par tijdig als no. 1 op de aanbeveling gebrachte gekozen, dan zou hij waarschijnlijk heel anders worden ontvangen door de min derheid dan dezelfde persoon, wanneer er niet vooraf een partijstemming over hem had plaats gehad. Er is verder nog al het een en ander te doen geweest over de verordenende macht van. den gemeenteraad. In de tegenwoordige wet en in de grondwet wordt alles maar vc-r ordening genoemd en toch past dit woord al leen voor de algemeen geldende regelingen. De verordening moet ten opzichte van de ge meente hetzelfde zijn als de wet voor hot Rijk; wat daar naast slaat en in een be paald geval voorzie.t is een besluit.. Verorde ningen mogen dus niet regelen, wat door een hooger gezag al geregeld wordt, wanneer niet de hoogere regeling daartoe vrijheid geeft. Natuurlijk moeten alle besluiten aan vernie tiging blootstaan, wanneer zij strijden tegön de wet of het algemeen belang. Een belangrijke zaak, die ook vooral in de latere jaren aan gewicht is toegenomen is de mogelijkheid van samenwerking van ge meenten Ier behartiging van gemeenschappe lijke belangen. Een dergelijke regeling is nu wel mogelijk, maar de desbetreffende bepa lingen der Gemeentewet stellen ze n.og als min of meer zeldzaam voor, terwijl het aan tal gevallen, waarin samenwerking wen- schelijk is, steeds toeneemt. Dit punt drong zoodanig, dat reeds in 1915 een wetsontwerp tot regeling van deze aangelegenheid is in gediend; maar het is later ingetrokken. Toch zal veel uit dat ontwerp nu gebruikt kunnen wordenzelfs zal nu overwogen worden, of niet de vbrm eener Naamlooze Vennootschap waarvan de belanghebbende gemeenten de leden zijn, aanbeveling verdient. Ook zouden eenige gemeenten een bond kunnen vormen, waarvan het bestuur beslaat uit vertegen woordigers der aangesloten gemeenten. Meer vrijheid dan de tegenwoordige gemeentewet biedt, is wel gewenscht. In de latere jaren zijn nog al eens ge meenten vereenigd. Daar is wat voor, maar ook wel wat tegen en algemeene regelen zijn moeilijk le stellen, omdat de belangen dei- gemeenten en haar geschiedkundige ontwik keling zoo uiteenloopen. Toch zal ook op dit punt vereenvoudiging kunnen plaats hebben. Een ander punt, waaromtrent de gemeente wet wijziging behoeft, is de politiezorg. Sa menwerking van rijks- en gemeentepolitie; of de ondergeschiktheid van de laatste, of haar volkomen zelfstandigheid hebben menigmaal een punt van overweging of bespreking uit gemaakt. Het verschil in grootte der verschil lende gemeenten maakt het vraagstuk nog ingewikkelder. De gemeente behoeft een zelf standig werkend hoofd van politie, die naar eigen inzicht kan handelen. Maar die zelf standigheid kan weer niet onbeperkt zijn, en aan den anderen kan! moet aan een te wei nig doortastend Burgemeester de leiding kun nen worden ontnomen, als er gemeenschap pelijk gevaar ook voor andere gemeenten ont staat. Zeker zullen velen ook hopen, dal art. 188 (het berucht geworden artikel waarbij aan den Burgemeester het veto wordt toegekend voor de opvoering van tooneelslukken e.d.g.) gewijzigd wordt. Het onderwerp is moeilijk anders te regelen, tenzij men een algemeene rijkskeuring wil aanvaarden. In or.ze gemeentewet zijn een groot aanlal besluiten van gemeenteraden genoemd, die aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten moeten worden onderworpen. Bij de toene ming der gemeentelijke bemoeiingen en de uitbreiding der huishoudelijke belangen wordt dat voor beide partijen lastig en een vrijgeviger regeling zal zeker aanbeveling verdienen. Het onlstaan of instellen van gemeentebe drijven, die in 1851 zeer zeker niet heston- den, maakt het wenschelijk om de regeling van bet beboer en de controle der gemeente- linanciën te herzien. Wij hopen nader het wetsontwerp te verge lijken met de geldende wet en de voornaam ste wijzigingen aan le stippen. In een volgend artikel dus eenige voorgestelde veranderin gen I H De vorige maal vertelde ik van een meisje, dat zelf haar muren beschilderd had. Nu wil ik nog even een paar alge meene raadgevingen opschrijven. Ik ga uit van het idee, dat de meesten van mijn ■lezeressen klein-behuisd zijn. Dat is geen bewijs van een klein-achting, maar meer een van vertrouwen in de moderniteit van mijn lezerspubliek. Welk modern mensch zou er pleizier in hebben, zich een groole woning aan te schaffen? Niemand natuur lijk; want behalve de hooge koopsom en de daaraan verbonden belasting, is zoo iets met het tegenwoordige personeel niet schoon te houden, en het zou dus een berg .van-zorgen en lasten aan de eigenares op leveren. Dus een klein huis, Bijv. met 4 4 G ka mers. Hiervan kan er dan maar één als woonvertrek worden gereserveerd natuur lijk. Nu zal iedereen deze huiskamer vooral en uitsluitend naar eigen smaak willen in richten; maar toch zijn er bepaalde voor schriften, waaraan wij ons allemaal moe ten houden. Zoo behoort een kleine kamer, laag van verdieping, door gordijnen, muren en binnenvallend licht een zoo ruim moge lijken indruk te maken; doch u moet te vens oppassen, dat het er gezellig blijft en niet kil aandoet. Ligt uw kamer op hef noorden, waar dus nooit de zon in schijnt, dan moet de aan kleeding in warmer loon zijn dan wanneer zij op het zuiden ligt. Is u huiselijk van aard, brengt u een groot gedeelte van uw dag in dit vertrek door, kies dan een ruslig interieur, dus bijv. effen behang cf dito beschilderde muren, vooral geen lawaaiig, druk gebloemd pa pier! Het meest aan le raden zijn de lichte tinten van blauw, grijs, crème of geel in al hun nuances. Er zijn menschen, die er van houden hun geheele woning in één toon te verven; maar, tenzij het een klein één-persoons huisje is, waarvan de kamers in elkaar uit- loopen, lijkt mij die ééntonigheid vrij ver velend. Natuurlijk is het wel goedkoop; want je hebt dan ook maar één soort gor dijnen noodig en knnt je kamers zonder onkosten zoo nu en dan verwisselen. Ik voel er altijd voor om een woonver trek sober te maken: rustige muren, een zacht geverfd plafond, een donkere vloer en meubelen; en dan door levende bloe men en planten, kussens, theeservies en een lampekap „la note gaie" cr in le bren gen. Om daar eens wat variatie in te ma ken, gaat bovendien gemakkelijk en kost niet veel geld. Iets, wat menschen al te dikwijls nog vergeten, is, dat de kamerkleuren, het ook goed bij avondlicht moeten doen, want juist dón- is de huiskamer liet meest in functie en de Hollandsche winteravonden zijn langl Bij een Jaag vertrek kan een behang met verticale slreepen veel verbeteren. Maar denk er om, dat die streepen niet grof of zwaar mogen zijn; zij moeien slechts een illusie van lengte geven en de kleur van den wand verdiepen. De tegenwoordige mode van een effen of besfen cilled fries heb ik reeds eer besproken. Dat slaat zéér decoratief. Wee9 geen „Prinzipiën-Reiter" bij de inrichting van uw home. Denk in de eerste plaats er aan, hoe u het zoo gezellig en warm mogelijk kunt maken. Houd niet angstvallig vast aan uw eeas voorgenomen plannen. Al doende leert u veel meer, en u zult dikwijls tot de ontdek king komen, dat de praktijk heel ander9 is dan de theorie. Want alle theorie is grauw 1 Maak van uw huiskamer een home; een plekje, waar uw man op zijn gemak zijn si gaar rooken en zijn krantje lezen kan punt, waar de kinderen graag zilicr waar zij hun huiswerk kunnen maken hoekje, waar uw vrienden gezellig kunnen babbelen; een plaais, waar huisvrouw niet gemist kunt worden. Een paar goede kleur-combinalies? 1. Bleekgrijze wandbedekking; wens paneelen, zooals ik vroeger beschreef, o die dan zwart! Op den muur een paar rellen in zwart passepartout en lijstje! oud-goud. Een antieke hoekkast met porselein bij voorkeur geen blauw, grijs karpet met mauve dessin; mauve dijnen en sloel-bekleeding. 2. Muren en plafond roomkleurig; g, nen van en meubels overtrokken niet tonne in appelbloesem-dessin. Een boe kleurige mat; een oud bóeren-buffel, easy-chair en veel kussens. Heel aardig maar voor veel mens misschien le „bijzonder" was hel rieur, dat ik onlangs zag. Een jong vroj had, in plaats" van een spiegel, bovenl schoorsteenmantel een lap prachtig z] fluweel gehangen. De lap' was op een H gespannen en vormde een warme ael grond voor een arlisliekc bak met blo3 en een paar kostbare blauwe pullen. schoorsteenstuk was hoofdzaak in de kal In overeenstemming hiermee droegen oo| kussens, vloerkleedjes en gordijnen „iouj of black" in de slof. Het meubilair w'asl gehouden; langs een zijwand stond een| brcede eiken boekenkast, die echter sla twee planken bevatte én dus maar iels gcr reikte dan mijn knie. Ik sprak al eenige malen van kus Weet u wel, dat u die zoo uitstekend] afdankertjes maken kunt? Als mijn bloj of uitgaansjaponnen op een paar punten slijten, ben ik daar niets rouwig om, 3 de slof doet nog jaren mee als kussen, c] overtrek, of als lampekap. Soms, als dek] wat verlept is, laat ik de lappen eerst vel in een tint, die goed in mijn kamer pasi ieder geval moeten zij natuurlijk geslol worden, wanneer ik er een cosy van ml Kussens zijn in eindelooze varialies lel denken: ronde, vierkante, ovale, sluin rollen of pouffles. Het hangt af van denl die beschikbaar is, en van de lijn det tw ning. Slreep-stof leent zich het beste I een rol; diagonale streepen kunnen heel schikt zijn voor een langwerpig kussen, niet te stijf op; bekleed voor en achter] zelfde en werk af met een koordje of] slanken, langen kwast aan de beide uil den. Een vrouw heeft altijd wel een met overschotjes, waar leuke verrassinga zitten, juist geschikt voor wat u maken 1 Tegenwoordig houdt men er veel 1 zwarle, kleine (natuurlijk!) Egyptische guurljes uit teknippen, hetzij in suède-li tafzij of fluweel, en die op een reebruin, kanariegeel of oud-blauw fond te appliql ren. Dikwijls maakt men er dan van 't za een lampekap bij „to match ill" Een ander ding, dat u heel geschikt j oude stukjes lint en zij kunt fabriceere» een zakdoeken- of handschoenen-sacliel Neem de groote van een tea-cosy, m dan vierkant of rond; knip eerst een rail in papier en daarna twee lappen satijm twee van zijde, liet eer&lc ia want dat slijt minder gauw. U meet hotl watten opvullen en aan drie kanten de kussentjes aan elkander naaien. Snoezig, staat het, wanneer u bovenop! gioole roos of roset maakt van oversell! lint. Het hart moet het donkerst wezed en dan in sleeds lichter nuances naar 1 ten toe. Een zakdoekensachet behoort rond vierkant te zijn; een liandschoenen-j langwerpig cf ovaal. Die modellen kua aardig versieren met een grooten los strik op'dén eenen hoek cd op den leg] overgestelden eenige dwars rijen ingela de ruches van fijne Valenciennes ol n smal lint; die loopen dus van één hoek in smalle slreepjes. U kunt zelf eindelooze variaties cr brengen. Als uw lap zij mooi is, ook 1 lint, kunt u volstaan met een klein loj bloemen om de klep mee op te slaan; maakt het een aardig effect, bijv. wani| het sachet blauw is en met wit gevol dat u een punt omslaat en met een sl vasthecht, maar denk er dan om, datl nog gesloten deel van den zak ruim gen moet wezen. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN] BRIEFKAARTEN, VAN WELKE DE Al ZENDERS ONBEKEND ZIJN. Terugontvangen in de le helft der ma Augustus 1923. BRIEVEN BINNENLAND. J. Bekker, Papendrecht, J. Beider, I Mej. C. Broek, 's-Gravenhage. P. J. 5 dier Jr., Leiden. Fraul. W. Derks, 'sj venhage. II. Hoogenkamp, Scbevemnl Juffr. N. Houwaard, Sassenheim. I M. de Mooy, 's-Gravenliage. Mevr. B. I Rheede, Amsterdam. Rijkskanloor, sterdam. Z. v. d. Sluijs, Rotterdam - J. v. Schroomdijk, Baxum. Mej. A. de 1 Rotterdam. Mej. Zandbergen, 's-Graj hage. N.V. Ver. Zeepfabriek, Zwijndr] BRIEFKAARTEN BINNENLAND. Bijzondere Slrafgev. No. 87, 's-Gra hage. J. Boom, Leiden. fc Hagen! 's-Gravenhage. Mevr. Backer fen H< Nieuw-Buinen. M. Huigen, !Haarleit H. de Kier, Hofwijkplein. H. de Kr Rotterdam. Kuiper, Bussum. Van I v/en, Haarlem. C. Neijen, Leiden. - Riepma, Amsterdam. C. J. J- ScW Amsterdam. Chr, Stapels, IJmuidea Jac. v. Vliet, Goulehof 7. A. A. v. d. Rijswijk. BRIEVEN BUITENLAND. Frau Annie Heck, Gronau. EG-Bh Wien. Mej. H. Oberman, Essen (We# Mad. E. DorhoutMee9, Wengen. Hoogkaag Faben, La Roche. Arthur b bee, Vigimen Mark. B. v. d. Veen, sel. G. Zandvoort, Munchen (Post he; 2 brieven en 4 briefkaarten zonder Hieronder zijn ook begrepen poslslo niet of onvoldoende gefrankeerd.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 10